Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote # kesäkuuta 5, 2014

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014"

Transkriptio

1 Omistajan käsikirja R301 Rower Tuote #56029 kesäkuuta 5, 2014

2 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet 05 Olet valinnut kuntoiluun laadukkaan, turvallisen ja innovatiivisen laitteen. Olemme varmoja, että sen avulla pystyt saavuttamaan henkilökohtaiset kuntotavoitteesi. Lue tämä omistajan käsikirja huolellisesti. Sen avulla voit nauttia täysimääräisesti uudesta kuntolaitteestasi. Lisätietoja löytyy osoitteesta Käyttöohjeet 10 Kunto-opas 14 Räjäytyskuva 16 Osaluettelo 18 Suojele ympäristöä: älä hävitä tätä tuotetta tai paristoja kotitalousjätteen mukana. Kysy kierrätysmenettelyistä ja -palveluista paikallisviranomaisilta.

3 Tietoa turvallisuudesta Lue nämä ohjeet ennen kuntopyörän kokoamista. Ohjeet on laadittu huolellisesti, jotta kuntopyörän kokoaminen olisi nopeampaa ja loukkaantumisen todennäköisyys pienempi. On tärkeää, että säilytät nämä ohjeet tulevaa käyttöä varten. Luettelo ei ole täydellinen; olet itse vastuussa omasta turvallisuudestasi! Laite on koottava ja sitä on käytettävä tasaisella alustalla. Varmista ennen käyttöä, ettei laite keiku. Tarkasta, että laitteen kaikilla puolilla on riittävästi tilaa. Laite on turvallinen ainoastaan, jos se tarkastetaan säännöllisesti kulumien ja vaurioiden varalta. Vaihda vaurioituneet osat välittömästi, äläkä käytä laitetta ennen kuin se on korjattu. Tee laitteeseen ainoastaan ohjeissa määritettyjä säätöjä. Käytä aina asianmukaista säätötappia/ kiinnitintä. Tarkasta aina ennen käyttöä ja laitteen säätämisen jälkeen, että tapit ja kiinnittimet ovat kiinni ja kireällä. Älä koskaan jätä kiinnitystyökaluja roikkumaan laitteesta. Keskustele aina lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista. Käytä aina asianmukaisia vaatteita ja jalkineita (esim. verryttelypukua/sortseja/lenkkitossuja). Riisu kaikki korut ennen harjoittelua. Muista lämmitellä hyvin ennen laitteen käyttöä. Näin ehkäiset venähdykset ja revähdykset. Odota syömisen jälkeen 1 2 tuntia ennen harjoittelun aloittamista. Älä koskaan aseta liian suurta kuormaa laitteen päälle (ks. käyttäjän enimmäispaino). Älä koskaan käytä laitetta millään muulla kuin näissä ohjeissa ja laitteen mukana mahdollisesti toimitetuissa kaavioissa esitetyllä tavalla. Väärä tai liiallinen harjoittelu voi johtaa loukkaantumiseen tai vammaan. Vanhempien tai huoltajien on valvottava laitteen käyttöä, sillä lasten luontainen kokeilunhalu ja leikkimisvietti voivat johtaa tilanteisiin ja toimintaan, joihin kuntoiluvälinettä ei ole tarkoitettu. Laite ei sovellu missään olosuhteissa lapsen leluksi. Jos lapsen annetaan käyttää laitetta, hänen henkinen ja ruumiillinen kehitysasteensa ja ennen kaikkea hänen luonteensa on otettava huomioon. Lasta on valvottava ja häntä on opastettava laitteen oikeaan käyttöön. Lapsia ei saa päästää laitteen läheisyyteen tai sen päälle erityisesti silloin, kun laite ei ole käytössä. Tätä laitetta ei ole tarkoitettu henkilöille (mukaan lukien lapset), joiden fyysinen, aistinvarainen tai henkinen toimintakyky on alentunut tai joilla ei ole kokemusta tai tietoa laitteen käytöstä, ellei kyseisen henkilön turvallisuudesta vastaava henkilö ole opastanut tätä laitteen käyttöön. Tämä tuote ei sovellu hoitokäyttöön. Tämä tuote on tarkoitettu kotikäyttöön, ja sen takuu kattaa ainoastaan yksityisen käytön. York Fitness pyrkii jatkuvasti kehittämään tuotteitaan ja varaa siitä syystä oikeuden muuttaa laitteen teknisiä tietoja ilman erillistä ilmoitusta. VAROITUS! Noudata huolellisesti näitä ohjeita kootessasi, käyttäessäsi ja huoltaessasi laitetta. Takuu ei kata vahinkoja, jotka ovat aiheutuneet tässä käsikirjassa esitettyjen kokoamis-, säätö- ja huoltoohjeiden noudattamatta jättämisestä. Käyttäjän enimmäispaino: 120 kg Turvallisuusstandardit Tämä laite täyttää soveltuvilta osin EU:n EMC- ja pienjännitedirektiivien sekä standardin EN 957 osien 1 ja 7 (kotikäyttö) vaatimukset. Laite on varustettu seuraavilla merkinnöillä:

4 Asiakastuki Jos tarvitset apua tuotteen kanssa, pidä seuraavat tiedot saatavilla ja ota meihin yhteys käyttäen alla olevia yhteystietoja: Sarjanumero. Numero löytyy alla olevan kaltaisesta tarrasta, joka sijaitsee osoitetussa paikassa. Alkuperäinen ostopäivä Ostopaikka Tiedot käyttöpaikasta ja -olosuhteista Ongelman tai vian tarkka kuvaus Tuotteen nimi Käytä vain tasaisella alustalla Ei sovellu hoitotarkoituksiin Valmistaja: YORK BARBELL Osoite: York Way, Daventry, England, NN11 4YB Tuotenimi: R301 Rower Käyttäjän enimmäispaino: 120 KG Turvallisuusstandardit: EN957-1,7 luokka HC Sähkölaitteet: Adapteri 9 V, 500 ma SARJANUMERO: Sarjanumero Tämä tuote-etiketti on malli. Siihen merkitty tuotenimi ja sarjanumero eivät vastaa ostamaasi tuotetta. TÄRKEÄÄ! - Säilytä ostokuitti. York Fitnessin asiakaspalvelu saattaa vaatia tositteen varmistuakseen oikeudesta käyttää takuupalveluja. Takuu alkaa ostokuittiin merkitystä päivästä. Maahantuoja: SGN SPORTIA OY Juurakkokuja Vantaa

5 Kokoamisohjeet Laitteen hoito ja huolto Tätä laitetta ei saa säilyttää ulkona, autotallissa tai muussa ulkorakennuksessa. Säilytä laitetta kuivassa tilassa, jossa lämpötila vaihtelee mahdollisimman vähän. Suosittelemme, että asetat laitteen alle maton, joka suojaa sekä laitetta että lattiaa. Säilytä laitetta aina kuivassa ympäristössä. Puhdista tuote lämpimään veteen kostutetulla liinalla. Sähköosien puhdistuksessa ei saa käyttää vettä. Irrota laitteen virtajohto pistorasiasta ennen laitteen hoitamista tai huoltamista. Laitteen turvallisuus voidaan taata ainoastaan, jos se tarkastetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumien varalta. Tarkastettavia kohteita ovat mm. nuorat, väkipyörät, mutterit, pultit, liikkuvat osat, holkit, ketjut, pyörät, laakerit ja liitoskohdat. Muista tarkastaa tuote säännöllisesti. On suositeltavaa tarkastaa laite vähintään kerran viikossa. Tarkasta ennen käyttöä, että kaikki kiinnittimet ovat kireällä. Korvaa vaurioituneet tai kuluneet osat aina valmistajan alkuperäisillä varaosilla. Valmistele työskentelyalue on tärkeää, että kokoat tuotteen puhtaassa tilassa, jossa ei ole tiellä muita esineitä. Älä työskentele yksin suosittelemme, että kokoat tuotteen yhdessä toisen henkilön kanssa, sillä jotkin osista ovat painavia. Avaa pakkaus tarkasta pakkauksen varoitusmerkinnät ja varmista, että pakkaus on oikein päin. Pura pakkaus poista kaikki osat pakkauksesta ja aseta ne lattialle. Tarkasta, että pakkauksessa on seuraavat osat: x1 sarja set x1 x1 x1 sarja set x1 x1 x1 x1 KÄYTTÖOHJE x1 x1 x1 sarja set

6 Kokoamisohjeet KUPLAPAKKAUS I-3 x 4 kupumutteri M8 I-9 x 2 täkkipultti M8*P1.25*55MM I-5 x 2 jousialuslevy I-4 x 6 kuusiopultti M8*P1.25*20MM x 10 litteä aluslevy Ø8*Ø25*2T I-1 x 2 täkkipultti M8*P1.25*55MM I-8 x 2 kuusioavain I-6 x 1 nuppi M12 I-7 x 1 kuusiokoloavain 1 B I-3 I-1 x 2 x 2 I-3 x 2 I-1 J

7 2 H-1 I-9 I-3 F I-9 x 2 x 2 I-3 x 2 3 G H

8 Kokoamisohjeet 4 x 2 I-4 x 2 I-5 x 2 I-6 H-4 I-5 I-4 B17 5 A-1 B17 B16 A K x 4 Esiasennettu Pre-installed

9 6 O-1 I-4 I-4 O-2 O x 4 I-4 x 4 7

10 Käyttöohjeet Lopputarkastus Laite on nyt koottu. Tarkasta lopuksi seuraavat asiat: Tarkasta, että ruuvit ja pultit on kiinnitetty hyvin. Varmista, että laite on suoralla ja tasaisella alustalla. SPM TIME / 500M METERS CALORIES STROKES PULSE T. RESET RESET RECOVERY / ENTER START / STOP DOWN UP P1 P2 P3 P4 P5 P6 P7 P8 P9 P10 P11 P12 Näppäintoiminnot: KOHDE KUVAUS UP Asetusten valinta. Lisää vastusta. DOWN Asetusten valinta. Vähennä vastusta. ENTER Vahvista asetus tai valinta. Paina 2 sekunnin ajan, joka jälkeen tietokone käynnistyy uudelleen. RESET Tyhjennä asetetut arvot. Palaa päävalikkoon harjoituksen päätyttyä. START / STOP Aloita tai lopeta soutuharjoitus. RECOVERY Testaa sykkeen palautumistila. T. RESET Kytke tietokone päälle uudestaan.

11 Näytön toiminnot: KOHDE SPM Aika / 500 m METRIT (METERS) KALORIT (CALORIES) Aironvedot SYKE (PULSE) KÄSIVALINTA (MANUAL): PROGRAM H.R.C. KILPA (RACE) KÄYTTÄJÄ (USER) PALAUTUMINEN (RECOVERY) KUVAUS Vetoa minuutissa Asteikko Soutuharjoitukseen käytetty aika. Asteikko 0.00~99.59 Näytetään kaksi aikaa: toinen on soutamiseen käytetty aika ja toinen 500 metrin soutuun nykyisellä nopeudella kuluva aika. Soutumatka Asteikko 0~9999 Soudun aikana kulutetut kalorit. Asteikko 0~9999 Kokonaiset soutuliikkeet. Asteikko: 0~9999 Skannaa aironvetojen yhteismäärän 6 sekunnin välein. Aironvetojen yhteismäärä virrankatkaisun jälkeen (adapteri kytketty irti) Syke (bpm) soudun aikana. Asteikko 0-30~240 Käsivalintainen harjoitustila 12 ohjelman valinta. Tavoitesykkeeseen perustuva harjoitustila. (Aseta käyttäjän ikä ennen harjoituksen alkua) Kilpaharjoitustila. Käyttäjä luo vastustasoprofiilin. Testaa sykkeen palautumistila. Käynnistys: Kytke laite verkkovirtaan. Tietokone käynnistyy ja näyttää kaikki osiot kahden sekunnin ajan. Siirry kellon ja kalenterin asetustilaan. 4 minuutin kuluttua soudun tai sykkeen syötön päättymisestä konsoli siirtyy lepotilaan. Se näyttää kellonajan, kalenterin ja sisälämpötilan. Käsivalintatila 1. Aloita harjoitus käsivalintatilassa painamalla päävalikossa START-näppäintä. 2. Valitse käsivalintatila painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. 3. Aseta sopiva vastus, aika (tai metrit), aironvedot, kalorit ja syke painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. (Aikaa ja metrejä ei voi asettaa samanaikaisesti.) 4. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. Aseta sopiva vastus painamalla UP tai DOWN. 5. Etukäteen asetetun harjoitusarvon nollautuessa konsoli antaa äänimerkin ja pysähtyy. 6. Painamalla START/STOP-näppäintä voit keskeyttää harjoituksen. Palaa päävalikkoon painamalla RESETnäppäintä.

12 Käyttöohjeet Ohjelmat 1. Valitse ohjelmatila (Program) painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. 2. Valitse profiili (P1~P12) painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. 3. Aseta sopiva vastus, aika (tai metrit), aironvedot, kalorit ja syke painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. (Aikaa ja metrejä ei voi asettaa samanaikaisesti.) 4. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. Aseta sopiva vastus painamalla UP tai DOWN. 5. Etukäteen asetetun harjoitusarvon nollautuessa konsoli antaa äänimerkin ja pysähtyy. 6. Painamalla START/STOP-näppäintä voit keskeyttää harjoituksen. Palaa päävalikkoon painamalla RESETnäppäintä. H.R.C. Tila 1. Valitse sykkeenvalvontatila (H.R.C.) painamalla UP tai DOWN ja ja vahvista valinta painamalla ENTERnäppäintä. 2. Aseta ikä (AGE) painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. 3. Painamalla UP tai DOWN valitse 55, 75 tai 90 % tai tavoitesyke, jonka oletusarvo 100 bpm. 4. Aseta aika tai metrit (TIME or meters), aironvedot (STROKE) ja kalorit (CALORIES) painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. (Aikaa ja metrejä ei voi asettaa samanaikaisesti.) 5. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. 6. Etukäteen asetetun harjoitusarvon nollautuessa konsoli antaa äänimerkin ja pysähtyy. 7. Painamalla START/STOP-näppäintä voit keskeyttää harjoituksen. Palaa päävalikkoon painamalla RESETnäppäintä. Kilpatila 1. Valitse kilpatila (Race) painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. 2. Valitse sopiva haastetaso painamalla UP tai DOWN ja paina ENTER vahvistaaksesi valintasi. (Kokonaistaso =15, L1=1.00 aika / 500 m, L15=8.00 aika / 500 m, väliaikojen oletusarvo: 0.30 aika / 500 m, metrien oletusarvo: 500 m) 3. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. Aseta sopiva vastus painamalla UP tai DOWN. 4. Kun joko tietokone tai käyttäjä on kulkenut vaaditun matkan, tietokone pysähtyy ja osoittaa voittajaksi joko tietokoneen tai käyttäjän. 5. Painamalla START/STOP-näppäintä voit keskeyttää harjoituksen. Palaa päävalikkoon painamalla RESETnäppäintä. Käyttäjätila 1. Valitse käyttäjätila (USER) painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. 2. Aseta vastuksen taso kunkin palkin kohdalla ja paina ENTER siirtyäksesi seuraavaan valintaan. Palkkeja on yhteensä Lopeta asetusten määrittäminen tai poistu tilasta painamalla pitempään ENTER-näppäintä. 4. Aseta aika tai metrit (TIME or meters), aironvedot (STROKE) ja kalorit (CALORIES) ja syke (PULSE) painamalla UP tai DOWN ja vahvista valinta painamalla ENTER-näppäintä. (Aikaa ja metrejä ei voi asettaa samanaikaisesti.)

13 5. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. Aseta sopiva vastus painamalla UP tai DOWN. 6. Etukäteen asetetun harjoitusarvon nollautuessa konsoli antaa äänimerkin ja pysähtyy. 7. Painamalla START/STOP-näppäintä voit keskeyttää harjoituksen. Palaa päävalikkoon painamalla RESETnäppäintä. Palautumistila 1. Käyttäjän tulee käyttää sykevyötä. Kun syke ilmestyy näyttöön, paina RECOVERY-näppäintä. 2. Aika (TIME) osoittaa aluksi 0.60 (sekuntia) ja alkaa vähetä. 3. Ajan nollauduttua tietokone näyttää arvot F1-F6, joilla voit testata sykkeen palautumistilan. 1,0 LOISTAVA 1,0 «1,9 ERINOMAINEN 2,0 «2,9 HYVÄ 3,0 «3,9 TYYDYTTÄVÄ 4,0 «5,9 VÄLTTÄVÄ 6,0 HUONO

14 Kunto-opas Soutulaitteella harjoittelu Soutu on erittäin tehokas harjoittelumuoto. Se vahvistaa sydäntä, parantaa verenkiertoa ja harjoittaa kaikkia päälihasryhmiä - selkää, rintaa, käsiä, olkapäitä, lantiota ja jalkoja. Näin soudat oikein: 1. Ota alkuasento, jossa nojaat eteenpäin polvet taivutettuina ja kädet suorina. 2. Työnnä itseäsi taaksepäin suoristaen selkäsi ja jalkasi samanaikaisesti. 3. Jatka liikettä, kunnes nojaat hiukan taaksepäin, palaa eteenpäin taivuttaen vaiheeseen 1, ja toista liike. Varmista, etteivät sormet ole tuotetta liikutettaessa ohjainkoneikon sisällä. Kun kohennat harjoitusasentoasi ja tarvitset tukea pitämällä kiinni laitteesta, varmista, että otat kädelläsi kiinni istuinpäällisen alta. Vaihtoehtoinen harjoitus - soutaminen vain jaloilla: Tämä harjoitus kiinteyttää ja vahvistaa jalka- ja selkälihaksiasi. Taivuta jalkojasi selkä suorana taaksepäin ja kädet venytettyinä, kunnes kädet ovat aloitusasennossa. Käytä jalkojasi työntääksesi kehosi taaksepäin pitäen samalla kätesi ja selkäsi suorana. Palaa hitaasti alkuasentoon ja toista liike. Suositeltavia venytysharjoituksia Oikeat venyttelyasennot on esitetty alla. Liiku hitaasti venytellessäsi; älä koskaan tee nykiviä liikkeitä. 1. Takareiden venyttely Istu alas ja suorista toinen jalkasi. Vedä toista jalkaterää itseäsi kohden ja aseta jalkapohja suoristetun jalan sisäreittä vasten. Kurota kädellä varpaita kohden niin pitkälle kuin mahdollista. Laske 15:een ja lopeta venytys. Toista venytys kolme kertaa kummankin jalan kohdalla. Asento venyttää: takareittä, alaselkää ja nivusia. 2. Pohkeen ja akillesjänteen venyttely Aseta toinen jalka toisen eteen, nojaa eteenpäin ja laita kämmenet seinää vasten. Pidä taaempi jalka suorana ja taaempi jalkaterä lattiaa vasten. Taivuta etummaista jalkaa, nojaa eteenpäin ja työnnä lantiota seinää kohden. Laske 15:een ja lopeta venytys. Toista venytys kolme kertaa kummankin jalan kohdalla. Jos haluat venytellä enemmän akillesjännettä, taivuta myös taaempaa jalkaa. Asento venyttää: pohjetta, akillesjännettä ja nilkkaa. 3. Reisilihaksen venyttely Nojaa toisella kädellä seinään tasapainon vuoksi, kurota taaksepäin ja tartu toisella kädellä jalkaan. Vedä kantapää mahdollisimman lähelle pakaroita. Laske 15:een ja lopeta venytys. Toista venytys kolme kertaa kummankin jalan kohdalla. Asento venyttää: reisilihasta ja lantion lihaksia. 4. Sisäreiden venyttely Istu alas ja aseta jalkapohjat toisiaan vasten siten, että polvet osoittavat ulospäin. Vedä jalkateriä nivusia kohden niin pitkälle kuin mahdollista. Laske 15:een ja lopeta venytys. Toista venytys kolme kertaa. Asento venyttää: reisilihasta ja lantion lihaksia.

15 Kuinka pitkään minun pitäisi harjoitella? Se riippuu kunnostasi. Jos olet vasta aloittamassa uutta harjoitusohjelmaa, on hyvä aloittaa harjoittelu vähitellen ja lisätä sitä asteittain. Älä yritä saavuttaa tavoitettasi liian nopeasti. 30 minuuttia kolmesti viikossa riittänee mainiosti. Älä vaadi itseltäsi liikoja olon ei pitäisi koskaan olla uupunut harjoittelun aikana tai sen jälkeen. Sykeharjoittelu Jotta hyötyisit mahdollisimman paljon uudesta kuntolaitteestasi ja pääsisit parhaisiin tuloksiin, sinun on syytä harjoitella oikealla rasitustasolla. Toisin sanoen sinun pitää kuunnella sydäntäsi! Tavoitesykkeen ylläpito harjoittelun aikana auttaa saavuttamaan eri tavoitteita: Hyvä terveys niille, jotka haluavat parantaa elämänlaatuaan ja yleistä hyvinvointiaan. Harjoituksen aikana sykkeen on oltava % arvioidusta enimmäissykkeestä. Harjoitusajan on oltava noin 30 minuuttia ja harjoitus voidaan tehdä lähes joka päivä. Painon pudotus jos haluat vähentää kehosi rasvamäärää merkittävästi, harjoittelun on oltava hieman intensiivisempää: sykkeen on oltava % arvioidusta enimmäissykkeestä. Myös tämä harjoitus voidaan tehdä noin 30 minuutin ajan lähes joka päivä. Kunnon kohotus harjoituksen aikana sykkeen on oltava % arvioidusta enimmäissykkeestä. Harjoitukseen voi liittyä intervalliharjoittelua, jonka aikana syke nousee hetkeksi lähelle enimmäissykettä. Harjoituskerrat ovat intensiivisiä ja niiden välillä on levättävä vähintään 48 tuntia. Tavoitesykkeen laskeminen Ensin pitää määrittää arvioitu enimmäissyke vähentämällä oma ikä luvusta 220. Jos olet 35-vuotias, arvioitu enimmäissykkeesi on siten = 185 lyöntiä minuutissa (bpm) Laske seuraavaksi tavoitesyke kertomalla arvioitu enimmäissyke (tässä esimerkissä 185) soveltuvalla prosenttiarvolla. Jos tavoitteenasi on hyvä terveys: 185 x 60 % = 111 bpm HUOM: On tärkeää muistaa, että arvioihin perustuvat laskelmat eivät tuota tarkkoja lukuja. Jos tavoitesykkeen ylläpito harjoittelun aikana tuntuu tukalalta, vähennä tavoitesyke tasolle, joka tuntuu hyvältä. Sykeharjoittelu vaatii, että seuraat sykettäsi koko harjoituksen ajan. Siksi suosittelemme, että käytät rintavyölähetintä (jos laitteessa on langaton vastaanotin) tai sykemittaria. Jos haluat lisätietoa, ota meihin yhteys käyttämällä tässä käsikirjassa yhteystietoja. Keskustele aina lääkärisi kanssa ennen uuden harjoitusohjelman aloittamista. Jos tunnet harjoittelun aikana pahoinvointia, huimausta tai muita poikkeavia oireita, keskeytä harjoitus välittömästi ja ota yhteys lääkäriin.

16 Räjäytyskuva I-4 O O-1 O-2 I-3 I-1 B J I-5 A-1 I-4 I-6 A I-4 H-1 G I-9 I-3 F

17 A A-1 A B B-3 B-4 B-5 B-6 B-7 B-11 B-12 B-9 B-8 B-10 B-2 B-1 B-16 B-17 B-18 Q Q-5 Q-4 Q Q-3 C C B B-19 Q-1 C-3 Q-2 P-6 C-1 C-2 B-13 B-15 B-14 Q-6 Q-7 Q-8 D F D-1 D-2 D C-3 F-1 F-2 F-3 F P-6 M M-3 M-4 M-5 M-9 M-2 M-10 M-11 M-15 M-9 M-16 M-13 M-1 M M-13 L-1 M-14 M-6 M-7 M-8 M-5 M-13 M-4 M-3 M-12 M-9 O L I-4 O L-1 L-2 L-4 O-1 O-2 L L-3 N N-3 N-6 N-6 N-4 I-4 N-7 N-5 N-2 N-1 N-7 G G-6 F-4 F-5 E E-13 E-8 E-11 E-12 E-10 E-8 E-30 E-9 E-18 E-28 E-27 E-29 G-3 G-2 G-4 G-5 G-1 E-23 E-14 E-17 E-19 E-21 E-24 E-25 E-26 E-22 E-4 E-5 E-6 E-7 E-15 E-31 E-16 E-18 E-20 E-2 G-7 E-3 E-1 H I J P I-6 I-5 I-4 H-2 H-3 H-4 H-5 H-6 H-1 I-3 I-9 K K J-2 J-4 I-3 J-1 I-1 J-3 P-1 P-5 P-4 P-2 P-6 P P-3

18 Osaluettelo OSANUMERO KAPPALE KUVAUS MÄÄRÄ MÄÄRÄ VIITE 56029A00 A KONSOLI A01 A-1 RUUVI (M5X14L) B00 B RUNKO B01 B-1 KAHVAN PIDIKE B02 B-2 RUUVI (M4X10L) B03 B-3 MUTTERI (M16*5L) B04 B-4 HAMMASPYÖRÄ (14-HAMPAINEN) B05 B-5 LAAKERI (6001RS) B06 B-6 KUMIHOLKKI B07 B-7 LAAKERI (6003RS) B08 B-8 PUHALTIMEN AKSELI (192L) B09 B-9 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø12XØ19X1T) B10 B-10 LUKKORENGAS (Ø12) B11 B-11 TULPPA B12 B-12 RUUVI (M5XP0.8X16L) B13 B-13 KUUSIOPULTTI (M6XP1,0X75L) B14 B-14 RULLA B15 B-15 NYLON-MUTTERI (M6) B16 B-16 YLEMPI KAAPELI B17 B-17 SYKKEEN KAAPELI B18 B-18 DC-KAAPELI B19 B-19 SERVOMOOTTORIN JA ALAKAAPELI C00 C KOKOONPANTAVA KIINNITYSTUKI C01 C-1 KIERTOKANKI (Ø13*155L) C02 C-2 KUMIPÄÄ P06 P-6 LITTEÄ ALUSLEVY ((Ø8.5XØ18X2T)) C03 C-3 OLKARUUVI (M8*25L) D00 D KOKOONPANTAVA ETUTANKO D01 D-1 ETUTANGON PÄÄTYSUOJUS D02 D-2 RUUVI (M4X12L) P06 P-6 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø8.5XØ18X2T) C03 C-3 OLKARUUVI (M8*25L) E00 E ILMANPUHALTIMEN KOKOONPANO E01 E-1 ILMANPUHALTIMEN KANSI, VASEN E02 E-2 ILMANPUHALTIMEN KANSI, OIKEA E03 E-3 RUUVI (M4X25L) E04 E-4 MAGNEETTIVASTUSSARJAN OHJAINLAATTA E05 E-5 KIINNITYSTUKI E06 E-6 RUUVI (M5XP0,8X20L) E07 E-7 MAGNEETTIVASTUSSARJA E08 E-8 RUUVI (M4*8L) E09 E-9 RUUVI (M3X8L) E10 E-10 JOUSI (Ø0.9*60T) E11 E-11 RUUVI (M8XP1,25X20L) E12 E-12 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø8XØ16X2T) E13 E-13 ILMANPUHALTIMEN KANNEN 1. KIINNITYSLAATTA 56029E14 E-14 RUUVI (M6XP1,0X22L) E15 E-15 MAGNEETTI (Ø15X5T) E16 E-16 VASTUSLEVY E17 E-17 HOLKKI (Ø6*Ø12*5L) E18 E-18 RUUVI (M5XP0.8X14L) E19 E-19 ILMANPUHALTIMEN KIINNITYSLEVY E20 E-20 NYLON-MUTTERI (M5) E21 E-21 ILMANPUHALLIN E22 E-22 YKSISUUNTAINEN LAAKERI (Ø32*Ø20*17L) E23 E-23 LAAKERI (6001RS) E24 E-24 TAPPIHOLKKI E25 E-25 NYLON-MUTTERI (M6) E26 E-26 ILMALÄPPÄ E27 E-27 TAPPIHOLKIN KIINNITYSLEVY E28 E-28 MUOVINEN ALUSLEVY (Ø28) E29 E-29 ILMANPUHALTIMEN KANNEN TULPPA E30 E-30 ANTURIN JOHDIN E31 E-31 MAGNEETTIKIINNITTEINEN LEVY F00 F TAKAJALKA F01 F-1 KUMIPÄÄ F02 F-2 KIERTOKANKI (Ø13*67.5L) F03 F-3 MUTTERI (M8) 1. OSANUMERO KAPPALE KUVAUS MÄÄRÄ MÄÄRÄ VIITE 56029F04 F-4 TAKAJALAN PÄÄTYSUOJUS F05 F-5 RUUVI (M8XP1,25X12L) G00 G LIUKUISTUINSARJA G01 G-1 ISTUIMEN KIINNITYSLAATTA G02 G-2 MUTTERI (M6) G03 G-3 ISTUIMEN RULLASARJA (SIS. G-2~G-5) G04 G-4 HOLKKI (Ø6.2*Ø9*3T) G05 G-5 RUUVI (M6XP1,0X12L) G06 G-6 ISTUIN G07 G-7 RUUVI (M6XP0,8X15L) H00 H ISTUIMEN KISKOSARJA H01 H-1 ISTUIMEN KISKO H02 H-2 KAAPELIN TULPPA H03 H-3 LANGATTOMAN VASTAANOTTIMEN KIINNITIN H04 H-4 LANGATON SYKEVASTAANOTIN H05 H-5 RUUVI (M4X8L) H06 H-6 RUUVI (M5XP0,8X8L) I09 I-9 LIIKKUVAN ALUSTAN PULTTI (M8XP1,25X55L) I02 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø8XØ25X2T) I03 I-3 KUPUMUTTERI (M8) I04 I-4 RUUVI (M8XP1,25X20L) I05 I-5 JOUSILAATTA (Ø8.1*Ø12.,3*2.1T) I06 I-6 LUKITSINNUPPI (M12*65L) I00 I TARVIKEPAKKAUS I01 I-1 LIIKKUVAN ALUSTAN PULTTI (M8XP1,25X55L) I02 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø8XØ25X2T) I03 I-3 KUPUMUTTERI (M8) I04 I-4 KUUSIOPULTTI (M8XP1,25X20L) I05 I-5 JOUSILAATTA (Ø8.1*Ø12,3*2.1T) I06 I-6 LUKITSINNUPPI (M12*65L) I07 I-7 MUTTERIAVAIN I08 I-8 KUUSIOKOLOAVAIN I09 I-9 LIIKKUVAN ALUSTAN PULTTI (M8XP1,25X55L) J00 J ETUJALUSTA J01 J-1 ETUJALKA J02 J-2 PÄÄTYSUOJUS SIIRTOPYÖRIN, VASEN J03 J-3 1. PÄÄTYSUOJUS SIIRTOPYÖRIN, OIKEA 56029J04 J-4 RUUVI (3/16 X3/4 ) I01 I-1 LIIKKUVAN ALUSTAN PULTTI (M8XP1,25X55L) I02 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø8XØ25X2T) I03 I-3 KUPUMUTTERI (M8) K00 K MUUNTAJA (9VDC 500 MA) L00 L KAHVAN KOKOONPANO L01 L-1 KETJU L02 L-2 VAAHTOMUOVINEN TARTUNTAKAHVA L03 L-3 KAHVAN PÄÄTYSUOJUS L04 L-4 KETJUN KIINNITINTAPPI M00 M KETJURULLAN KIINNITIN M01 M-1 LUKKORENGAS (Ø8) M02 M-2 KIINNITYSHOLKKI (Ø8*19L) M03 M-3 RUUVI (M6XP1,0X12L) M04 M-4 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø6XØ13X2T) M05 M-5 HIHNAPYÖRÄ (Ø42*15L) M06 M-6 HOLKKI (Ø10*Ø14*8.5L) M07 M-7 KIINNITYSTAPPI (Ø10*60L ) M08 M-8 HOLKKI (Ø10*Ø14*11L) M09 M-9 LAAKERI (6900) M10 M-10 KIINNITYSTAPPI (Ø10*Ø14*23L) M11 M-11 LAAKERILLINEN HIHNAPYÖRÄ (Ø36*21L) M12 M-12 HIHNAPYÖRÄ LAAKEREIN (Ø41*15L) M13 M-13 LUKKORENGAS (Ø10.2*1T) M14 M-14 KUUSIOPULTTI (M6X12L) M15 M-15 KIINNITYSTAPPI (Ø10*Ø14*60L) M16 M-16 ELASTIINEN JOHDIN (Ø8*2200 MM) M17 M-17 LAAKERILLINEN HIHNAPYÖRÄ (Ø41*15L) L01 L-1 KETJU N00 N YHDYSKAPPALEEN KOKOONPANO 1.

19 OSANUMERO KAPPALE KUVAUS MÄÄRÄ MÄÄRÄ VIITE 56029N01 N-1 ETUKAPPALE (M12*128L) N02 N-2 MUTTERI (M12*1,75* 9.5T) N03 N-3 LIITINHOLKKI (M12*90L ) N04 N-4 MUTTERI (M12*1.75*9.5T) N05 N-5 TAKAKAPPALE (M12*174.2L) N06 N-6 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø8XØ19X2T) N07 N-7 NYLON-MUTTERI (M8) O00 O POLJINTEN KOKOONPANO O01 O-1 KIINNITYSTAPPI (HOPEA, Ø16*420) O02 O-2 KIINNITYSTAPPI (MUSTA, Ø16*417) I02 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø8XØ25X2T) I04 I-4 KUUSIOPULTTI (M8XP1.25X20L) P00 P KONSOLIN TELINE P01 P-1 LIIKKUVAN ALUSTAN PULTTI (M8XP1,25X135L) P02 P-2 JOHDON TULPPA P03 P-3 KONSOLIN TELINEEN NUPPI P04 P-4 KONSOLIN KANNATIN P05 P-5 LUKITUSNUPPI (M8) P06 P-6 LITTEÄ ALUSLEVY (Ø8.5XØ18X2T) Q00 Q RUNKON ETUSUOJA Q01 Q-1 TAKASUOJUS (OIKEA) Q02 Q-2 TAKASUOJUS (VASEN) Q03 Q-3 SUOJALIUSKA Q04 Q-4 YLÄKISKON SUOJUS Q05 Q-5 ALAKISKON SUOJUS Q06 Q-6 POLKIMEN HOLKKI (Ø16.3*Ø22*18,5MM) Q07 Q-7 RUUVI (M5X16) Q08 Q-8 RUUVI (M4X40L) 2.

20 TAKUU Varaosia voit tilata valtuutetun YORK-jälleenmyyjän kautta. SGN SPORTIA OY antaa kahden (2) vuoden takuun normaaliin yksityiskäyttöön. Takuu kattaa valmistus- ja materiaalivirheet ja koskee vain alkuperäistä ostajaa. Tämä takuu ei kata virheellistä kokoamista tai käyttöä, kuljetusvaurioita ja/tai muutoksia tai korjauksia, jotka on tehnyt joku muu kuin SGN SPORTIA OY tai sen suosittelema huolto. Tämä takuu ei ole voimassa, jos tuotetta vuokrataan tai käytetään kaupallisessa tai laitosmaisessa toiminnassa, tai tuote myydään takuuaikana kolmannelle osapuolelle. Alkuperäistä kuittia on hyvä säilyttää käyttöohjeen yhteydessä. Kuitti toimii samalla takuutodistuksena. Jos laitteessa havaitaan takuuaikana vika tai jos on palautettava, ota yhteys laitteen myyneeseen liikkeeseen. Maahantuoja: SGN SPORTIA OY Juurakkokuja Vantaa

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM 2 1 5 PERFORM Omistajan käsikirja Perform 215 Cross Trainer 52059 29. marraskuuta 2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RESET MODE SET Omistajan käsikirja Kuntopyörä Active 110 53061 RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RECOVERY ACTIVE 1 1 0 V1.2 11.9.2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Perform 215. www.york.fi 20.1.2013 PERFORM

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Perform 215. www.york.fi 20.1.2013 PERFORM Omistajan käsikirja Kuntopyörä Perform 215 53071 2 1 5 PERFORM 20.1.2013 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Juoksumatto Endeavour. www.york.fi V1.0 7.12.2012 START

Omistajan käsikirja. Juoksumatto Endeavour. www.york.fi V1.0 7.12.2012 START P1 P2 P3 P4 P5 P6 SPEED SPEED QUICK SPEED PROGRAM MODE P M P7 P8 STOP P9 P10 P11 P12 START Omistajan käsikirja Juoksumatto Endeavour 51117 IMPORTANT:To reduce rise of serious injury, stand on foot rails

Lisätiedot

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Fitness trampoliini FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Tärkeitä turvallisuusohjeita VAROITUS: Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ohjeiden huomiotta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisriskin.

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi 21/05/2008 Onnittelumme soutulaitteen hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle Harjoituksia nivelrikkopotilaalle www.parempaaelamaa.fi/kipu Lonkat ja polvet Lihasvoima Asetu kylkimakuulle Nosta hitaasti ylempi jalka ilmaan ja tuo se hitaasti takaisin alas Toista 5 10 kertaa kummallakin

Lisätiedot

diamond c301 Käyttäjän käsikirja

diamond c301 Käyttäjän käsikirja diamond c301 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

anniversary c202 käyttäjän käsikirja

anniversary c202 käyttäjän käsikirja anniversary c202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin.

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. WEEE VAROITUS: Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. Kysy lisätietoja käytettävissä olevista keräysjärjestelmistä paikallisilta

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot

Polkuharjoituslaite Käyttöohje

Polkuharjoituslaite Käyttöohje Polkuharjoituslaite Käyttöohje Sisältö Turvallisuudesta huomioitavaa 2 Hajotuskuva ja osaluettelo. 3 Harjoittelu.. 4 Turvallisuudesta huomioitavaa Lue kaikki ohjeet ennen kuin alat käyttää laitetta. Säilytä

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

Liikuntaohjelma: viikot 1-6

Liikuntaohjelma: viikot 1-6 Liikuntaohjelma: viikot 1-6 Tässä on erinomainen koko kehoa hyödyntävä liikuntaohjelma, joka tarkoitettu aloittelijoille. Se sopii täydellisesti normaaliin elämäntyyliin, sillä voit harjoitella koska sinulle

Lisätiedot

Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250

Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250 Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250 HUOM! Lue tämän käyttö- ja turvallisuusohjeen sisältö huolellisesti ennen TL-radiaalipuhaltimen käyttöä turvallisen käytön varmistamiseksi.

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 KOHP95.doc KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 Maahantuonti: Hollolan Sähköautomatiikka Oy Höylääjänkatu 5 15520 LAHTI Puh. (03) 884 230 Fax (03) 884 2310 hsa@hsaoy.com www.hsaoy.com 2 1. YLEISIÄ TURVALLISUUSOHJEITA

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20 KÄYTTÖOHJE Haswing W-20 Omistajalle Kiitos, että valitsitte Haswing- sähköperämoottorin. Se on luotettava ja saastuttamaton sekä helppo asentaa ja kuljettaa. Tässä käyttöohjeessa on tietoja laitteen asennuksesta,

Lisätiedot

Sisältö 2 Easywalker june jalkatuki 2 Jalkatuki 3 Kunnossapito 3 Takuuehdot

Sisältö 2 Easywalker june jalkatuki 2 Jalkatuki 3 Kunnossapito 3 Takuuehdot 1 2 3 4 5 6 Sisältö 2 Easywalker june jalkatuki 2 Jalkatuki 3 Kunnossapito 3 Takuuehdot FI - 1 Easywalker june jalkatuki Onnittelut easywalker june jalkatuen hankinnasta. Easywalker june jalkatuen suunnittelussa

Lisätiedot

LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN. Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös. VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä.

LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN. Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös. VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. Maahantuoja: ISOJOEN KONEHALLI OY Keskustie 26, 61850 Kauhajoki

Lisätiedot

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin 80IO Varoitukset...51 Osat...52 Koukun asentaminen EASY SET

Lisätiedot

Casall X200 CROSSTRAINER 93001

Casall X200 CROSSTRAINER 93001 Casall X200 CROSSTRAINER 93001 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 X200 3 X200 NO.P-19 Spring Washer

Lisätiedot

6:2 6:3 6:4 6:5 7:1 7:2

6:2 6:3 6:4 6:5 7:1 7:2 Manuaali Zitzi Flipper Pro FI1101-1 TM Zitzi Flipper Pro Kaasujousi Zitzi Flipper Pro Sähköinen Sisällysluettelo Zitzi Flipper Pro Alue nr 1 Manufaturer: 2010-03-26 2:1 Korkeussäätö - Kaasujousi 6:2 Yhteenveto

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 GR DK Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 40 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 Suomi Ruohon- ja lehtienkeräimien

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI.

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. Malli ZB06-25A T Ä R K E Ä Ä T U R V A L L I S U U S T I E T O A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TÄRKEITÄ TURVATOIMIA... 1-3 MUISTIINPANOJA:

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t Huomio: Lue tämä käyttöohje ennen ketjuviputaljan käyttöönottoa. Sisällys 1. Esipuhe 2. Erittely 3. Turvallisuusohjeet

Lisätiedot

Selkä suoraksi Suomi TM. Pidetään hauskaa harjoittelemalla!

Selkä suoraksi Suomi TM. Pidetään hauskaa harjoittelemalla! Selkä suoraksi Suomi TM Pidetään hauskaa harjoittelemalla! "Selkä suoraksi Suomi" ʺSelkä suoraksi Suomiʺ on helppo muutaman minuutin harjoitusohjelma, joka päivittäin tehtynä auttaa lapsia kehittämään

Lisätiedot

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Kiitos, että olet valinnut tuotteemme! Olemme varmoja, että tulet olemaan tyytyväinen lastenvaunuihimme. Ennen kuin käytät lastenrattaita, on erittäin suositeltavaa

Lisätiedot

KOSPEL S.A. 75-136 KOSZALIN UL. OLCHOWA 1

KOSPEL S.A. 75-136 KOSZALIN UL. OLCHOWA 1 Lue käyttö- ja asennusohjeet huolellisesti. Niitä noudattamalla varmistat laitteellesi pitkän käyttöiän ja luotettavantoiminnan. Kospel Oy pidättää oikeuden tehdä pieniä muutoksia laitteen rakenteeseen

Lisätiedot

VENYTTELYOHJE EVU - 00. Mika Laaksonen

VENYTTELYOHJE EVU - 00. Mika Laaksonen VENYTTELYOHJE EVU - 00 Mika Laaksonen MIKSI ON HYVÄ VENYTELLÄ PELIEN JA HARJOITUSTEN JÄLKEEN? Kova harjoittelu ja treeni kiristävät lihaksia, jos venyttely laiminlyödään. Näin lihakset väsyvät nopeammin

Lisätiedot

PRO-GO Total Gym F-42507

PRO-GO Total Gym F-42507 PRO-GO Total Gym F-42507 Turvallisuusohjeet 1. Ole varovainen harjoitellessasi ja lue käyttöohjeet ennen kuin aloitat harjoittelun. 2. Ennen harjoittelun aloittamista, keskustele terveydentilastasi lääkärin

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

HANKI KESTÄVÄ KESKIVARTALO SELKÄSI TUEKSI!

HANKI KESTÄVÄ KESKIVARTALO SELKÄSI TUEKSI! Miesten jumppaopas HANKI KESTÄVÄ KESKIVARTALO SELKÄSI TUEKSI! TÄSMÄLIIKUNTAA KESKIVARTALOON 2-3 kertaa viikossa 15 min. päivässä HARJOITTELE KEHOLLESI HYVÄ PERUSTA rankasi pysyy hyvässä ryhdissä ja löydät

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 1 AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 2 SISÄLLYSLUETTELO YLEISTÄ 1 PAKKAUS JA VARASTOINTI 2 TEKNISET TIEDOT. 3 ASENNUS.

Lisätiedot

Register your product and get support at www.philips.com/welcome HP8696. Käyttöopas

Register your product and get support at www.philips.com/welcome HP8696. Käyttöopas Register your product and get support at www.philips.com/welcome HP8696 Käyttöopas o n a m b l k c j d e i f g h p q r 3 4 16mm 22mm 7~10 sec. 5 7~10 sec. 6 7~10 sec. 7 Suomi Olet tehnyt erinomaisen valinnan

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO. Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat. juoksumaton oikein.

KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO. Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat. juoksumaton oikein. KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat juoksumaton oikein. VAROTOIMET! ENNEN KOKOAMISTA Lue käyttöohje huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ja pidä

Lisätiedot

Kiitos kun valitsit tuotteemme. Varmistaaksesi turvallisuutesi, lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laiteen käyttöä.

Kiitos kun valitsit tuotteemme. Varmistaaksesi turvallisuutesi, lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laiteen käyttöä. 1 SISÄLLYSLUETTELO JOHDANTO... 3 TURVALLISUUSOHJEET... 3 ENNEN KÄYTTÖÄ... 4 Kuva laitteen osista... 10 TOIMINTONÄPPÄIMET... 13 KÄYTÄNNÖN OHJEITA... 21 LÄMMITTELY OHJEITA... 27 2 JOHDANTO Kiitos kun valitsit

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä.

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. 1 2 ASENNUS Varoitus Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota. On hyvin tärkeää

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XT

KÄYTTÖOHJE XT KÄYTTÖOHJE XT10.5 93004 Asennus, vaihe 1 1. Avaa esiasennetut ruuvit etu- (J) ja takavakaajasta (J4). 2. Kiinnitä sekä etu- että takavakaaja päärunkoon 2 lukkopultilla (K2), mutterilla (K2) ja aluslevyllä

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

Varoitustarrojen sijainti

Varoitustarrojen sijainti 1 Sisällysluettelo VAROITUSTARROJEN SIJAINTI... 2 TÄRKEITÄ VAROTOIMIA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 OSALUETTELO... 5 KOKOONPANO... 6 LAITTEEN SÄÄDÖT... 22 VASTUKSEN SÄÄTÖ... 22 YLÄTALJAN KIINNITTÄMINEN...

Lisätiedot

Casall EB400 Kuntopyörä 91002

Casall EB400 Kuntopyörä 91002 Casall EB400 Kuntopyörä 91002 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: No:J-12ScrewM3*14L(2)EB400 NO:J-1

Lisätiedot

Sekoitinsarja Käyttöohje

Sekoitinsarja Käyttöohje Sekoitinsarja Käyttöohje Lue ohjekirja huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa. Käytä laitetta vain käyttöohjeen mukaisesti. Säilytä ohjekirja lukemiseksi tulevaisuudessa. TURVALLISUUS Laite ei ole

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy

Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy PS&V-MM 2011 Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy Tärkein yksittäinen tekijä sulkapalloilijan kyynärvarren sekä ranteen vammojen ennaltaehkäisyssä on oikea mailaote. Muista

Lisätiedot

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin.

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Tässä tuotteessa on seuraavat ominaisuudet: - Radiosignaalista

Lisätiedot

Sähkösavustin 230V-50Hz 1250W. Malli:35069

Sähkösavustin 230V-50Hz 1250W. Malli:35069 Sähkösavustin 230V-50Hz 250W Malli:35069 322 luettelo: A Runko E Vastusyksikön kelkka B Jalat 4 F Vastusyksikkö C Kansi G Purualusta H Alustalevy I Savustinritilä 2 K 4.5mm mutteri L Ritilän ulosvetokah

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET SÄHKÖKÄYTTÖISEILLE AUTOMAATTIPALAUTTEISILLE HYDRAULIIKAPUMPUILLE HTWP21 SARJAN MOMENTTIAVAIMIA VARTEN.

KÄYTTÖOHJEET SÄHKÖKÄYTTÖISEILLE AUTOMAATTIPALAUTTEISILLE HYDRAULIIKAPUMPUILLE HTWP21 SARJAN MOMENTTIAVAIMIA VARTEN. KÄYTTÖOHJEET SÄHKÖKÄYTTÖISEILLE AUTOMAATTIPALAUTTEISILLE HYDRAULIIKAPUMPUILLE HTWP21 SARJAN MOMENTTIAVAIMIA VARTEN. Hi Forcen HTWP21 sarjan sähkökäyttöiset hydrauliikkapumput on suunniteltu käyttämään

Lisätiedot

PLUS. Muista lepopäivät! Kaikki kolme treeniohjelmaa haastavat niin voimat kuin kunnonkin. Siksi on tärkeää pitää lepopäivä jokaisen treenin jälkeen.

PLUS. Muista lepopäivät! Kaikki kolme treeniohjelmaa haastavat niin voimat kuin kunnonkin. Siksi on tärkeää pitää lepopäivä jokaisen treenin jälkeen. Muista lepopäivät! Kaikki kolme treeniohjelmaa haastavat niin voimat kuin kunnonkin. Siksi on tärkeää pitää lepopäivä jokaisen treenin jälkeen. 30 KUNTO PLUS 4/2016 3 oivaa ohjelmaa kuntokeskukseen: Huippukuntoon

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6. puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi. PL 163 87101 Kajaani

KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6. puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi. PL 163 87101 Kajaani KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6 PL 163 87101 Kajaani puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi SISÄLLYSLUETTELO 1. TEKNISIÄ TIETOJA 2. ELTRIP-R6:n ASENNUS 2.1. Mittarin asennus 2.2. Anturi-

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

PLUS PÄIVÄ 1 PÄIVÄ 3 PÄIVÄ 4 PÄIVÄ 5 PÄIVÄ 6. Pidä 1 min tauko intervallien. Askelkyykky kävellen: 12 toistoa x 3 sarjaa

PLUS PÄIVÄ 1 PÄIVÄ 3 PÄIVÄ 4 PÄIVÄ 5 PÄIVÄ 6. Pidä 1 min tauko intervallien. Askelkyykky kävellen: 12 toistoa x 3 sarjaa 3 naista nipisti ajoistaan minuutteja näin se onnistui! Omaa ennätysaikaa voi parantaa vain 30 päivässä KUNTO -juoksuohjelmaa noudattamalla. Ohjelma sopii kaikille, sillä sen lähtökohtana on juoksijan

Lisätiedot

Aurinkolämmitin XP2. Käyttöopas FI

Aurinkolämmitin XP2. Käyttöopas FI Aurinkolämmitin XP2 Käyttöopas FI ID-KOODI: M-1631.2013 ID-KOODI: M-1633.2013 Swim & Fun Scandinavia info@swim-fun.com www.swim-fun.com Sivu 1 Sisällysluettelo 1. Turvallisuusohjeet 2 2. Laitteen toimintatapa

Lisätiedot

G550 Käyttäjän käsikirja. www.york.fi

G550 Käyttäjän käsikirja. www.york.fi G550 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 1/09/2008 ENNEN KOKOAMISTA Lue tämä ennen laitteen kokoamista. Laite on suunniteltu huolella ja lähtökohtana kokoamisen helppous, niin myös kaikki mutteri- ja pulttipussit.

Lisätiedot

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TURVALLISUUSOHJEET 2 RÄJÄYTYSKUVA 8-9 TARKISTUSLUETTELO ENNEN 3 OSALUETTELO 10-11 KOKOAMISTA LAITEOSIEN LUETTELO 4 NÄYTÖN OHJEET 12-13 KOKOAMISOHJEET 5-7 HARJOITTELUOHJEET

Lisätiedot

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito...

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito... WCS-61 KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart Ennen kuin käytät laitetta, lue huolella kohta Turvallisuus, jotta osaat käyttää laitetta oikein. Säilytä käyttöohjeet. Voit tarvita niitä myöhemmin. Jos annat

Lisätiedot

BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) HALLINNAN JA SYVIEN VATSALIHASTEN TYÖSKENTELYN

BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) HALLINNAN JA SYVIEN VATSALIHASTEN TYÖSKENTELYN KAKSITOISTA Sivuttainen kurki BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA KÄSITASAPAINOASENNOISTA. KUN BAKASANAAN LISÄTÄÄN SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) BAKASANA. KÄSITASAPAINOASANAT

Lisätiedot

TUPLA-POTKUPYÖRÄ Omistajan Käsikirja

TUPLA-POTKUPYÖRÄ Omistajan Käsikirja TUPLA-POTKUPYÖRÄ Omistajan Käsikirja Takuuasiat, neuvonta ja varaosat: puh. 0201 222 600 asiakaspalvelu@bikeservice.fi KÄYTTÖÖNOTTO Uuden Solifer Tupla-Potkupyörän käyttöönotto on helppoa. Nosta pyörän

Lisätiedot

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4.

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR283)

Lisätiedot

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR289)

Lisätiedot

Iloisia harjoitteluhetkiä!

Iloisia harjoitteluhetkiä! Tämä opas on tehty tukemaan kotona tapahtuvaa liikuntaharjoittelua. Se sisältää osiot lihaskunto-, liikkuvuus ja tasapainoharjoittelusta. Liikkeet ja harjoitteet on valittu siten, että ne pystytään suorittamaan

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Polven alueen harjoitukset. Ft-suoravastaanottoryhmä SPT11/eh,jr

Polven alueen harjoitukset. Ft-suoravastaanottoryhmä SPT11/eh,jr Polven alueen harjoitukset Ft-suoravastaanottoryhmä 2012-2013 SPT11/eh,jr 27.8.2013 Reisilihaksen aktivointi Selinmakuulla. SUORITUS Vedä nilkat koukkuun ja paina samanaikaisesti polvitaipeet tiukasti

Lisätiedot

SEPREMIUM ELEMENTTISARJAT

SEPREMIUM ELEMENTTISARJAT ASENNUS- JA HUOLTO-OHJEEN KÄÄNNÖS SEPREMIUM ELEMENTTISARJAT LAUHTEIDEN ÖLJYNEROTUSYKSIKÖILLE TOIMINTA 04/13 SEPREMIUM sarjan öljynerotusyksiköllä puhdistetaan paineilmajärjestelmän öljyä sisältäviä lauhteita

Lisätiedot

VENYTTELYOHJE B-juniorit

VENYTTELYOHJE B-juniorit VENYTTELYOHJE B-juniorit Venyttelyn perusteet: Toisin kuin yleensä uskotaan, lihasta voidaan venyttää myös ennen tai jälkeen raskaan suorituksen. Venyttelyn ja lihaksen venyttämisen kesto riippuu siitä,

Lisätiedot

heritage c102 käyttäjän käsikirja

heritage c102 käyttäjän käsikirja heritage c102 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot