CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä.

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä."

Transkriptio

1 CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. 1

2 2

3 ASENNUS Varoitus Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota. On hyvin tärkeää noudattaa asennusohjeita huolellisesti ja varmistaa, että kaikki osat on kunnolla kiristetty. Jos asennusohjeita ei noudateta, crosstrainerissa saattaa olla löysiä rungon osia, jotka saattavat aiheuttaa ärsyttäviä ääniä. Tutustu asennusohjeisiin ja ryhdy korjaaviin toimenpiteisiin vahinkojen välttämiseksi. Ennen kuin jatkat, etsi crosstrainerin sarjanumero etuvakaajaputkesta ja kirjoita se alla olevaan ruutuun. Lue myös mallin nimi sarjanumeron vierestä. KIRJOITA SARJANUMERO JA MALLIN NIMI ALLA OLEVIIN RUUTUIHIN: SARJANUMERO: MALLIN NIMI: 3

4 4

5 YLÄKAHVA SYKEKAHVAT KONSOLI YLÄKAHVAN SUOJUS POLJINVARSI ALAKAHVA POLJIN VIRTAJOHTOLIITÄNTÄ KAMMEN SUOJUS ( DELOS PRO ) 5

6 TOIMITUKSEEN SISÄLTYVÄT PÄÄOSAT: 1 päärunko 2 kahvaa ja poljinsarjaa 1 konsolin kannatinsarja 1 konsolilaatikko 1 pääosien laatikko: (kahva-akseli, etu- ja takavakaimet) ENNEN ASENNUSTA PAKKAUKSEN POISTAMINEN Poista tuotteen pakkaus sen käyttöpaikassa. Aseta crosstrainer-laatikko tasaiselle, vaakasuoralle pinnalle. Suosittelemme, että asetat lattialle suojamateriaalia. Älä koskaan avaa laatikkoa, kun se on kyljellään. HUOMAUTUS: Varmista kussakin asennusvaiheessa, että KAIKKI mutterit ja pultit ovat paikallaan ja osittain kiristetty ennen kuin kiristät jonkin pulteista kokonaan. HUOMAUTUS: Pienen voiteluainemäärän käyttö saattaa olla avuksi laitteen asennuksessa. Suositeltavia voiteluaineita ovat miltei kaikki voiteluaineet, esim. lithium-pohjaiset. TOIMITUKSEEN SISÄLTYVÄT OSAT: 1 kiinnitysosalaatikko 1 muoviosapussi 1 käyttöohje 1 virtajohto TARVITSETKO APUA? Jos sinulla on kysymyksiä tai jos huomaat laitteesta puuttuvan osia, ota yhteyttä paikalliseen jälleenmyyjääsi. 6

7 DELOS & DELOS PRO -TUOTTEIDEN VARAOSALUETTELO (Vain Delos Pro) RUUVI (4) Ø 4 x Ø 15 Määrä: 8 kpl LATTA-ALUSLEVY (5) Ø 8 x Ø 16 x T1.5 Määrä: 12 kpl KAAREVA ALUSLEVY (27) Ø 8 x Ø 22 x T1.5 Määrä: 8 kpl POLKIMEN ALUSLEVY (29) MÄÄRÄ: 4 kpl JOUSIALUSLEVY (6) Ø 8 MÄÄRÄ: 10 kpl PULTTI (12) M8 * 15 MÄÄRÄ: 18 kpl LATTA-ALUSLEVY (16) Ø 8,5 * Ø 32 * T2.0 MÄÄRÄ: 2 kpl RUUVI (23) M8 x 55 Määrä: 2 kpl PULTTI (30) M6 * 52 MÄÄRÄ: 4 kpl LATTA-ALUSLEVY (31) Ø 6,5 * Ø 13 * T1.5 MÄÄRÄ: 4 kpl JOUSIALUSLEVY (32) Ø 6 MÄÄRÄ: 4 kpl POLKIMEN SÄÄTÖNUPPI (33) MÄÄRÄ: 4 kpl 7

8 RUUVI (39) Ø 5 x 15 MÄÄRÄ: 8 kpl RUUVI (45) Ø 4 x 20 MÄÄRÄ: 2 kpl AALTO-ALUSLEVY (109) Ø 16 x Ø 30 x T0.6 MÄÄRÄ: 2 kpl KUUSIOKOLOAVAIN RUUVAUSKÄRJELLÄ 8 mm ruuvi (49) M5 x 12 Määrä: 4 kpl KUUSIOKOLOAVAIN 8 mm PULTTI (88) M8 x 20 MÄÄRÄ: 2 kpl MONIKÄYTTÖINEN LITTEÄ KIINTOAVAIN MUTTERI (96) M8 MÄÄRÄ: 2 kpl POLJINHOLKKI (98) MÄÄRÄ: 4 kpl 8

9 ASENNUSVAIHE 1 KIINNITYSOSAT ALUSLEVY (5) Ø 8 x Ø 16 x T1.5 Määrä: 4 PULTTI (12) M8 x 15 Määrä: 4 A Kiinnitä ETUVAKAAJAPUTKI (2) PÄÄRUNKOON (1) 4 PULTILLA (12) ja 4 ALUSLEVYLLÄ (5). 9

10 ASENNUSVAIHE 2 KIINNITYSOSAT ALUSLEVY (5) Ø 8 x Ø 16 x T1.5 Määrä: 4 PULTTI (12) M8 x 15 Määrä: 4 A Kiinnitä TAKAVAKAAJAPUTKI (8) PÄÄRUNKOON (1) 4 PULTILLA (12) ja 4 ALUSLEVYLLÄ (5). 10

11 ASENNUSVAIHE 3 KIINNITYSOSAT A JOUSIALUSLEVY (6) Ø 8 Määrä: 4 PULTTI (12) M8 x 15 Määrä: 4 KAAREVA ALUSLEVY (27) Ø 8 x Ø 22 x T1.5 Määrä: 4 Kytke varovasti ylempi ja alempi KONSOLIN JOHTO (13 & 14) konsolin kannattimen sisälle. B Liu'uta KONSOLIN KANNATIN (15) varovasti PÄÄRUNKOON (1) ja kiinnitä konsolin kannatin päärunkoon 4 PULTILLA (12), 4 JOUSIALUSLEVYLLÄ (6) ja 4 KAAREVALLA ALUSLEVYLLÄ (27) (Huomautus: Varo, ettei johtoja jää puristuksiin kiinnityksen aikana.) 11

12 ASENNUSVAIHE 4 KIINNITYSOSAT A B PULTTI (12) M8 x 15 Määrä: 2 AALTO-ALUSLEVY (109) Ø 16 x Ø 30 x T0.3 Määrä: 2 LATTA-ALUSLEVY (16) Ø 8,5 x Ø 32 x T2.0 Määrä: 2 JOUSIALUSLEVY (6) Ø 8 Määrä: 2 Liu'uta KAHVA-AKSELI (17) varovasti konsolin kannattimeen ja liu'uta siihen 2 AALTO- ALUSLEVYÄ (109). Liu'uta yläkahva konsolin kannattimeen ja kiinnitä 2 PULTILLA (12), 2 JOUSIALUSLEVYLLÄ (6) ja 2 LATTA-ALUSLEVYLLÄ (16). 12

13 ASENNUSVAIHE 5 JOUSIALUSLEVY (6) Ø 8 Määrä: 4 PULTTI (12) M8 x 15 Määrä: 4 KIINNITYSOSAT KAAREVA ALUSLEVY (27) Ø 8 x Ø 22 x T1.5 Määrä: 4 A Aseta ALAKAHVAN SUOJUS (50) ALAKAHVAAN (26) molemmilla puolilla B Kytke YLÄ- ja ALAKAHVA (20 & 26) 2 PULTILLA (12), 2 JOUSIALUSLEVYLLÄ (6) ja 2 KAAREVALLA ALUSLEVYLLÄ (27). C Kiinnitä osat toistamalla vaiheet A & B. 13

14 ASENNUSVAIHE 6 ALUSLEVY (5) Ø 8 x Ø 16 x T1.5 Määrä: 4 Holkki (98) Määrä: 4 KIINNITYSOSAT MUTTERI (96) M8 Määrä: 2 RUUVI (23) M8 x 55 Määrä: 2 A Kytke oikea POLJINVARSI (24) KAMPEEN (56) seuraavilla kiinnitysosilla: 1 RUUVI (23), 2 ALUSLEVYÄ (5), 2 HOLKKIA (98) ja 1 MUTTERI (96). B Toista yllä olevat vaiheet crosstrainerin toisella puolella. 14

15 ASENNUSVAIHE 7 KIINNITYSOSAT A B POLKIMEN ALUSLEVY (29) Määrä: 4 SÄÄTÖNUPPI (33) Määrä: 4 PULTTI (30) M6 x 52 Määrä: 4 LATTA-ALUSLEVY (31) Ø 6,5 x Ø 13 x T1.5 Määrä: 4 JOUSIALUSLEVY (32) Ø 6 Määrä: 4 Kiinnitä VASEN POLJIN (28) VASEMPAAN POLJINVARTEEN (21) 2 PULTILLA (30), 2 POLKIMEN ALUSLEVYLLÄ (29), 2 JOUSIALUSLEVYLLÄ (32), 2 LATTA- ALUSLEVYLLÄ (31) ja2 SÄÄTÖNUPILLA (33). Toista yllä olevat vaiheet oikealle polkimelle OIKEASSA POLJINVARRESSA. (28&24) 15

16 ASENNUSVAIHE 8 (VAIN DELOS PRO) KIINNITYSOSAT A B RUUVI (4) Ø 4 x 15 Määrä: 8 Kiinnitä oikeanpuoleiset etu- ja takakahvan SUOJUKSET (111 & 112) 4 RUUVILLA (4). Toista yllä oleva kahvan vastakkaisella puolella VASEMMANPUOLEISTEN SUOJUSTEN KANSSA. (107&110) 16

17 ASENNUSVAIHE 9 KIINNITYSOSAT A B RUUVI (39) Ø 5 x 15 Määrä: 4 RUUVI (45) Ø 4 x 20 Määrä: 2 Kiinnitä oikeanpuoleiset POLJINVARREN SUOJUKSET (34 & 38) OIKEAAN POLJINVARTEEN (24) KAHVAN SUOJUKSEN ALAPUOLELLE (50). Toista vaihe A poljinvarren vastakkaisella puolella. 17

18 ASENNUSVAIHE 10 KIINNITYSOSAT A RUUVI (39) Ø 5 x 15 Määrä: 2 Kiinnitä vasen ja OIKEA TAKAKAMMEN SUOJUS (37) poljinkampeen 2 RUUVILLA (39). 18

19 ASENNUSVAIHE 11 KIINNITYSOSAT A PULTTI (88) M8 x 20 Määrä: 2 Irrota esikiinnitetyt kiinnityskahvojen ruuvit. B Pujota SYKEKAHVOJEN JOHTO (40) konsolin kannattimen läpi (kuten vasemmalla näytetään). C Kiinnitä kiinnityskahva KONSOLIN KANNATTIMEEN (15) 2 PULTILLA (88) ja peitä KIINNITYSKAHVAN SUOJUKSELLA (44). 19

20 ASENNUSVAIHE 12 RUUVI (49) M5 x 12 Määrä: 4 KIINNITYSOSAT A Kytke KONSOLIN JOHDOT (40 & 13) KONSOLIIN (35 & 115). B C Pujota konsolin johdot varovasti konsolin kannattimeen ennen konsolin kiinnittämistä. Kiinnitä konsoli konsolin kannattimeen RUUVEILLA (49), jotka ovat valmiina konsolissa. (Huomautus: Varo, ettei johtoja jää puristuksiin konsolin kiinnityksen aikana.) 20

21 ASENNUSVAIHE 13 KIINNITYSOSAT A RUUVI (39) Ø 5 x 15 Määrä: 2 Kiinnitä PULLOTELINE (113) KONSOLIN KANNATTIMEEN (15) 2 RUUVILLA (39). 21

22 ASENNUSVAIHE 14 KIINNITYSOSAT A Kytke crosstrainerin liitin. TYÖ ON VALMIS! 22

23 CROSSTRAINERIN SIIRTÄMINEN (DELOS PRO) Varoitus! Crosstrainerimme ovat painavia, joten ole varovainen ja pyydä tarvittaessa apua siirtämiseen. Jos ohjeita ei noudateta, seurauksena saattaa olla loukkaantuminen. 23

24 CROSSTRAINERIN KÄYTTÖ Tässä luvussa selitetään crosstrainerin konsolin käyttö ja ohjelmointi. PERUSKÄYTTÖ-osiossa CROSSTRAINER-OPPAASSA on seuraavat ohjeet: CROSSTRAINERIN SIJOITUS JALKOJEN ASETTELU CROSSTRAINERIN SIIRTÄMINEN CROSSTRAINERIN TASAPAINOTTAMINEN TEHO / MANUAALINEN KALTEVUUSTOIMINTO SYKKEENMITTAUSTOIMINNON KÄYTTÖ 24

25 DELOS-KONSOLIN NÄYTTÖ DELOS PRO -KONSOLIN NÄYTTÖ 25

26 DELOS & DELOS PRO -KONSOLIN TOIMINTA A) UP/DOWN (YLÖS/ALAS) -PAINIKE 1) Suurenna tai pienennä arvoa. 2) Selaa valittavissa olevia kohteita. 3) Suurenna tai pienennä vastusta. B) MODE (TILA) -PAINIKE 1) Vaihda näyttöä ja vahvista asetukset. 2) Näytä lämpömittari painamalla STOP (PYSÄYTYS) tilassa yhtä aikaa Mode (Tila) painiketta ja Up (Ylös) painiketta. 3) Body Fat (Rasvaprosentti) mittauksen jälkeen paina Mode (Tila) painiketta, jos haluat vaihtaa näyttöä. (Katso tarkemmat tiedot Body Fat (Rasvaprosentti) toiminnosta sivulta 26.) C) START/STOP (KÄYNNISTYS/PYSÄYTYS) PAINIKE Aloita tai keskeytä harjoittelu. D) RECOVERY (PALAUTUS) PAINIKE Jos syketiedot ovat saatavana, voit käynnistää Recovery (Palautus) toiminnon painamalla Recovery (Palautus) painiketta. (Katso lisätietoja Recovery (Palautus) toiminnosta sivulta 26.) E) RESET (NOLLAUS) PAINIKE Asetettaessa tietoja voit nollata arvon painamalla Reset (Nollaus) painiketta. Voit milloin tahansa harjoittelun aikana nollata järjestelmän pitämällä Reset (Nollaus) painiketta painettuna 3 sekuntia. F) BODY FAT (RASVAPROSENTTI) PAINIKE Rasvaprosentin ja BMI-indeksin arvioiminen. (Katso lisätietoja tästä toiminnosta sivulta 26.) HENKILÖKOHTAISTEN TIETOJEN ASETTAMINEN Laitteeseen voidaan tallentaa henkilökohtaisia tietojasi, kuten nimesi, sukupuolesi, ikäsi ja painosi. Näin voit aloittaa harjoittelun nopeammin. Aseta tiedot seuraavasti: 1) Valitse käyttäjä 1 4 2) Valitse sukupuoli 3) Valitse ikä 4) Valitse paino 5) Laitteeseen voidaan tallentaa enintään neljän käyttäjän tiedot, ja voit muuttaa asetuksiasi ennen päivittäistä harjoitteluasi. ALOITA HARJOITTELU 1) Varmista, että virta on kytketty päälle. 2) Siirry päävalikkoon painamalla Mode (Tila) painiketta, kun olet tehnyt käyttäjäasetukset. 3) Valitse harjoitus päävalikosta painamalla Up/Down (Ylös/Alas) painiketta ja vahvista painamalla Mode (Tila) painiketta. 4) Valitse halutessasi valmis ohjelma ja paina Mode (Tila) painiketta. 5) Kun olet valinnut harjoituksen, aseta harjoitusaika painamalla Up/Down (Ylös/Alas) painiketta. 6) Aloita harjoittelu painamalla Start (Käynnistys) painiketta. PIKA-ALOITUS 1) Varmista, että virta on kytketty päälle. 2) Paina START (KÄYNNISTYS) painiketta ja aloita harjoittelu. 26

27 MANUAL (MANUAALINEN) Valitse päävalikosta "manual" (manuaalinen) ja paina Start (Käynnistys) painiketta ennen harjoitusohjelman valitsemista. HRC 1) Kun olet antanut henkilökohtaiset tiedot, siirry päävalikkoon. 2) Valitse HRC-ohjelma päävalikosta ja valitse asetus painamalla Mode (Tila) painiketta. 3) Valitse tavoitteeksi 55 %, 75 % tai 90 % tai valitse H.R.C. Aseta tavoitteeksi haluamasi luku välillä USER PROGRAM (KÄYTTÄJÄOHJELMA) 1) Valitse päävalikosta User program (Käyttäjäohjelma) ja laadi oma harjoituksesi käyttämällä Up/Down (Ylös/Alas) painikkeita sekä Mode (Tila) painiketta. 2) Vahvista asetus pitämällä Mode (Tila) painiketta painettuna 3 sekuntia. HARJOITUKSESTA PALAUTUMINEN Kun olet harjoitellut jonkin aikaa (yli 30 sekuntia), paina RECOVERY (PALAUTUS) painiketta ja pidä kahvoista kiinni testataksesi harjoituksesta palautumista. TIME (AIKA) kuluu alkaen lukemasta 00:60 ja päättyen lukemaan 00:00, minkä jälkeen näyttöön tulee sykkeen palautumistila välillä F1, F2.F6. (F1 F6 merkitsevät kuntoastetta F1:n ollessa paras tulos.) Käyttäjä voi jatkaa harjoittelua parantaakseen sykkeen palautusmistilaa. (Palaa päänäyttöön painamalla RECOVERY (PALAUTUS) painiketta uudelleen.) RASVAPROSENTIN MITTAAMINEN 1) Paina BODY FAT (RASVAPROSENTTI) painiketta ollessasi päävalikossa harjoituksenvalintatilassa. 2) Valitse käyttäjä U1 U4 ja paina START (KÄYNNISTYS) painiketta. 3) Pidä molemmista kädensijoista kiinni 8 10 sekuntia ja testitulokset (prosentti ja BMI-lukema) tulevat näyttöön 30 sekunniksi tai paina Mode (Tila) painiketta, jos haluat vaihtaa näyttöä. WATTS CONTROL (WATTIHALLINTA) (VAIN DELOS PRO) 1) Tee käyttäjäasetukset ja siirry harjoituksen valintaan. 2) Valitse Watts control (Wattihallinta) ohjelma päävalikosta ja paina Mode (Tila) painiketta. 3) Aseta tavoiteltava wattiarvo Up/Down (Ylös/Alas) -painikkeilla. 4) Paina Start (Käynnistys) -painiketta, kun olet tehnyt asetukset. ENERGIANSÄÄSTÖ Energiankulutuksen minimoimiseksi laite siirtyy energiansäästötilaan automaattisesti, kun sitä ei käytetä ja voidaan nopeasti palauttaa käyttöön painikkeita painamalla. 27

28 VALMIIT DELOS-OHJELMAPROFIILIT Katso lisätietoja manuaalisten, HRC- ja käyttäjäohjelmien toiminnasta yleisestä käytöstä sivulla 25. P1 WEIGHT LOSS (PAINON PUDOTUS): Auttaa pudottamaan painoa nostamalla ja laskemalla vastustasoa pitäen käyttäjän rasvanpolttoalueella. P4 MOUNTAIN CLIMB (VUORIKIIPEILY): Parantaa suorituskykyä ja kestävyyttä nostamalla vastustasoa korkeisiin huippuihin ja simuloi näin vaikeimpia ulkomaastoja. P2 INTERVALS (INTERVALLIHARJOITTELU): Parantaa voimaa, nopeutta ja kestävyyttä nostamalla ja laskemalla vastustasoa harjoittelun ajan sydän- ja muiden lihasten harjoittamiseksi. P5 ATHLETE TRAINING (YLEISURHEILUHARJOITTELU): Täydellinen harjoitusohjelma auttaa sinua parantamaan kehon suorituskykyä. P3 FAT BURN (RASVANPOLTTO): Tarjoaa haastetta useilla mäkien ja laaksojen (vastus) yhdistelmällä, mikä polttaa enemmän rasvaa harjoittelun aikana. P6 PEAK PERFORMANCE (HUIPPUSUORITUS): Suurempi vastus edistyneille käyttäjille lihasten vahvistamiseksi ja uusien haasteiden voittamiseksi. 28

29 VALMIIT DELOS PRO -OHJELMAPROFIILIT Katso lisätietoja manuaalisten, HRC- ja käyttäjäohjelmien toiminnasta yleisestä käytöstä sivulla 25. P1 WEIGHT LOSS (PAINON PUDOTUS): Auttaa pudottamaan painoa nostamalla ja laskemalla vastustasoa pitäen käyttäjän rasvanpolttoalueella. P4 MOUNTAIN CLIMB (VUORIKIIPEILY): Parantaa suorituskykyä ja kestävyyttä nostamalla vastustasoa korkeisiin huippuihin ja simuloi näin vaikeimpia ulkomaastoja. P2 INTERVALS (INTERVALLIHARJOITTELU): Parantaa voimaa, nopeutta ja kestävyyttä nostamalla ja laskemalla vastustasoa harjoittelun ajan sydän- ja muiden lihasten harjoittamiseksi. P5 ATHLETE TRAINING (YLEISURHEILUHARJOITTELU): Täydellinen harjoitusohjelma auttaa sinua parantamaan kehon suorituskykyä. P3 FAT BURN (RASVANPOLTTO): Tarjoaa haastetta useilla mäkien ja laaksojen (vastus) yhdistelmällä, mikä polttaa enemmän rasvaa harjoittelun aikana. P6 PEAK PERFORMANCE (HUIPPUSUORITUS): Suurempi vastus edistyneille käyttäjille lihasten vahvistamiseksi ja uusien haasteiden voittamiseksi. 29

30 VALMIIT DELOS PRO -OHJELMAPROFIILIT Katso lisätietoja manuaalisten, HRC- ja käyttäjäohjelmien toiminnasta yleisestä käytöstä sivulla 25. P7 AFTER BURNER (JÄLKIPOLTTO): Palauttaa sydämesi ja lihaksesi intensiivisen harjoituksen jälkeen. P8 PLATEAU (TASANKO): Simuloi tasankovaellusta nostamalla ja laskemalla vastusta vähitellen. P9 FAT BURN INTERVAL (RASVANPOLTTO/INTERVALLI): Vastus nousee vähitellen mäkien ja laaksojen myötä, mikä antaa käyttäjälle mahdollisuuden saavuttaa päivittäinen tavoitteensa. P10 HILL (MÄKI): Parantaa suorituskykyä ja kestävyyttä nostamalla vastustasoa korkeisiin huippuihin ja simuloi näin mäkistä maastoa. P11 JOGGING (HÖLKKÄ): Parantaa sydämen ja keuhkojen kapasiteettia simuloimalla päivittäistä hölkkää. P12 ROLLING (RULLAUS): Parantaa vahvuutta, nopeutta ja kestävyyttä vaihtamalla automaattisesti vastustasoja harjoituksen aikana. 30

31 SYKKEEN TARKKAILEMINEN PALAUTE Horizon Fitness -crosstrainerissa on kaksi sykevaihtoehtoa. Voit käyttää sykekahvoja tai rintalähetintä (myydään erikseen), jolloin kädet ovat vapaina harjoittelun aikana. SYKEKAHVA Aseta kämmenesi suoraan sykekahvoille. Kahvoihin on tartuttava molemmin käsin, jotta syke saadaan mitattua. Älä tartu kahvoihin kovin lujasti. Jos kahvoista pidetään kovin lujasti kiinni, verenpaine saattaa nousta. Yritä pitää sykekahvoista kiinni puristamalla kevyesti. On suositeltavaa pitää sykekahvoista kiinni vain niin pitkään, että näet sykelukeman konsolissa. Lukema voi olla epäluotettava, jos pidät jatkuvasti kiinni kahvoista. TELEMETRINEN RINTALÄHETIN (MYYDÄÄN ERIKSEEN) Ennen kuin asetat rintalähettimen paikalleen, kostuta kahta kumielektrodia vedellä. Aseta rintahihna aivan rinnan tai rintalihasten alapuolelle, suoraan rintalastan päälle logopuoli ulospäin. HUOMAUTUS: Rintahihnan pitää olla tiukalla ja oikeassa kohdassa, jotta sykelukemat ovat tarkkoja ja johdonmukaisia. Jos rintahihna on liian löysä tai asetettu väärin, lukemat voivat olla virheellisiä tai epäjohdonmukaisia. Jos sinulla on ongelmia syketoiminnon kanssa, katso lisätietoja crosstrainer-oppaan sivuilta 10, 11 ja 24. VAROITUS! Sykkeenlukutoiminto ei ole lääketieteellinen laite. Erilaiset tekijät voivat vaikuttaa sykelukeman tarkkuuteen. Sykelukemat on tarkoitettu vain harjoitteluavuksi. 31

32 32

33 DELOS-RÄJÄYTYSKUVA DELOS & DELOS PRO Käyttäjän suurin sallittu paino: 135 kg Tuotteen paino: 45 kg Kokonaismitat: 151 x 66 x 161 cm 33

34 DELOS PRO RÄJÄYTYSKUVA 34

35 DELOS-OSALUETTELO Nro KUVAUS MÄÄRÄ 1 päärunko 1 2 etuvakaaja 1 3 etuvakaajan päätykappale 1 4 konsolin sykejohto 1 5 latta-aluslevy, Ø 8 x Ø 16 x Ø jousialuslevy, Ø kuljetuspyörä 2 8 takavakaaja 1 9 takavakaajan päätykappale, vasen 1 10 tasapainotuksen säätönuppi 2 11 etuvakaajan oikea päätykappale 1 12 ruuvi, M8 x ylempi konsolin johto 1 14 alempi konsolin johto 1 15 konsolin kannatin 1 16 latta-aluslevy, Ø 8,5 x Ø 32 x t2.o 4 17 kahvan akseli 1 18 yläkahva, vasen 1 19 yläkahvan vaahtomuovi 2 20 yläkahva, oikea 1 21 vasen poljinvarsi 1 22 kampi 2 23 ruuvi, M8 x oikea poljinvarsi 1 25 Ø8 x alakahva 2 27 kaareva aluslevy, Ø8xØ22xT poljin 2 29 polkimen aluslevy 4 Nro KUVAUS MÄÄRÄ 30 pultti, M6 * Ø 6,5 * Ø 13 * t1.5 latta-aluslevy 4 32 jousialuslevy, Ø polkimen säätönuppi 4 34 poljinvarren suojukset (vasen) 2 35 konsolin johto 1 36 liitin 1 37 takakammen suojus 2 38 poljinvarren suojukset (oikea) 2 39 ruuvi, Ø 5* kädensijan sykejohto 1 41 kädensijan sykeanturi 2 42 tartuntakahvan vaahtomuovi 1 43 tartuntakahva 1 44 tartuntakahvan suojus 1 45 ruuvi, Ø 4* tukipyörän ruuvi, M6 x kuljetuspyörän akseli 2 48 konsoli 1 49 ruuvi, M5 * kahvan suojus 2 51 kampimutteri, 10 x 1, Ø 6,5 * Ø 16 * t1.5 latta-aluslevy 1 53 kahva-akselin suojus 2 54 yläkahva-akselin suojus 4 55 keskiö 2 56 kammen ja poljinvarren kannatin 2 57 aaltoaluslevy, Ø 21,4 * Ø 16 * Ø0, alemman kääntövarren holkki 4 35

36 Nro KUVAUS MÄÄRÄ 59 yläkahvan päätykappale 2 60 alemman kääntövarren ja poljinvarren tappi 2 61 johto 1 62 vauhtipyörän latta-aluslevy, Ø 10,5*Ø 20 * Ø vauhtipyörän mutteri, Ø moottori 1 65 moottorin johto 1 66 kampi, aalto, ø 17,2 * Ø22 * t kammen suojus 2 68 anturin kiinnityslevy 1 69 kampiakselin laakerin jousi, ø 17, anturikannattimen ruuvi 1 71 tukipyörän laakerin välikappale 1 72 magneetin palautusjousi 1 73 ruuvi, Ø 8* magneettikannatin 1 75 kammen holkki, 6203Z (Z2) 2 76 mutteri, M vetopyörä 1 78 magneettianturi 1 79 hihnapyörä 1 80 ruuvi, M5 x mutteri, M tukipyörän kiinnityslevy 1 83 tukipyörän pidike 1 84 tukipyörän kiinnitysputki 3 85 ruuvi, M6 * 12 mm 3 86 magneettijarru, M6 x z (z2v1) tukipyörän laakeri 2 Nro KUVAUS MÄÄRÄ 88 ruuvi, M8 * ruuvi, ø 4 * 12 mm #55 vauhtipyörä 1 91 #20 vauhtipyörän akseli Z(Z2) vauhtipyörän laakeri 2 93 ø 12 (ID 11,1 mm) vauhtipyörän jousialuslevy 2 94 latta-aluslevy, ø 6,5 ø 22 T hihna 1 96 mutteri, M takapoljinvarren holkki 4 98 poljinholkki 4 99 poljinvarren päätykappale vasemmanpuoleinen suojus, taka vasemmanpuoleinen suojus, etu oikeanpuoleinen suojus, taka oikeanpuoleinen suojus, etu kammen holkki aaltoaluslevy, ø latta-aluslevy, ø 19 * ø 31,8 * ø 1, takavakaajan päätykappale, oikea aaltoaluslevy, ø 16 * ø 30 * T pulloteline konsolin kannattimen suojus 1 36

37 DELOS PRO-OSALUETTELO Nro KUVAUS MÄÄRÄ 1 päärunko 1 2 etuvakaaja 1 3 etuvakaajan päätykappale 1 4 kahvan suojuksen ruuvit 1 5 latta-aluslevy, Ø 8 x Ø 16 x Ø jousialuslevy, Ø kuljetuspyörä 2 8 takavakaaja 1 9 takavakaajan päätykappale, vasen 1 10 tasapainotuksen säätönuppi 2 11 etuvakaajan oikea päätykappale 1 12 ruuvi, M8 x ylempi konsolin johto 1 14 alempi konsolin johto 1 15 konsolin kannatin 1 16 latta-aluslevy, Ø 8,5 x Ø 32 x t2.o 4 17 kahvan akseli 1 18 yläkahva, vasen 1 19 yläkahvan vaahtomuovi 2 20 yläkahva, oikea 1 21 vasen poljinvarsi 1 22 kampi 2 23 ruuvi, M8 x oikea poljinvarsi 1 25 Ø8 x alakahva 2 27 kaareva aluslevy, Ø8xØ22xT poljin 2 29 polkimen aluslevy 4 Nro KUVAUS MÄÄRÄ 30 pultti, M6 * Ø 6,5 * Ø 13 * t1.5 latta-aluslevy 4 32 jousialuslevy, Ø polkimen säätönuppi 4 34 poljinvarren suojukset (vasen) 2 35 konsolin johto 1 36 liitin 1 37 takakammen suojus 2 38 poljinvarren suojukset (oikea) 2 39 ruuvi, Ø 5* kädensijan sykejohto 1 41 kädensijan sykeanturi 2 42 tartuntakahvan vaahtomuovi 1 43 tartuntakahva 1 44 tartuntakahvan suojus 1 45 ruuvi, Ø 4* tukipyörän ruuvi, M6 x kuljetuspyörän akseli 2 48 konsoli 1 49 ruuvi, M5 * kahvan suojus 2 51 kampimutteri, 10 x 1, Ø 6,5 * Ø 16 * t1.5 latta-aluslevy 1 53 kahva-akselin suojus 2 54 yläkahva-akselin suojus 4 55 keskiö 2 56 kammen ja poljinvarren kannatin 2 57 aaltoaluslevy, Ø 21,4 * Ø 16 * Ø0, alemman kääntövarren holkki 4 37

38 Nro KUVAUS MÄÄRÄ 59 yläkahvan päätykappale 2 60 alemman kääntövarren ja poljinvarren tappi 2 61 johto 1 62 vauhtipyörän latta-aluslevy, Ø 10,5*Ø 20 * Ø vauhtipyörän mutteri, Ø moottori 1 65 moottorin johto 1 66 kampi, aalto, ø 17,2 * Ø22 * t kammen suojus 2 68 anturin kiinnityslevy 1 69 kampiakselin laakerin jousi, ø 17, anturikannattimen ruuvi 1 71 tukipyörän laakerin välikappale 1 72 magneetin palautusjousi 1 73 ruuvi, Ø 8* magneettikannatin 1 75 kammen holkki, 6203Z (Z2) 2 76 mutteri, M vetopyörä 1 78 magneettianturi 1 79 hihnapyörä 1 80 ruuvi, M5 x mutteri, M tukipyörän kiinnityslevy 1 83 tukipyörän pidike 1 84 tukipyörän kiinnitysputki 3 85 ruuvi, M6 * 12 mm 3 86 magneettijarru, M6 x z (z2v1) tukipyörän laakeri 2 Nro KUVAUS MÄÄRÄ 88 ruuvi, M8 * ruuvi, ø 4 * 12 mm #55 vauhtipyörä 1 91 #20 vauhtipyörän akseli Z(Z2) vauhtipyörän laakeri 2 93 ø 12 (ID 11,1 mm) vauhtipyörän jousialuslevy 2 94 latta-aluslevy, ø 6,5 ø 22 T hihna 1 96 mutteri, M takapoljinvarren holkki 4 98 poljinholkki 4 99 poljinvarren päätykappale vasemmanpuoleinen suojus, taka vasemmanpuoleinen suojus, etu oikeanpuoleinen suojus, taka oikeanpuoleinen suojus, etu kammen holkki aaltoaluslevy, ø latta-aluslevy, ø 19 * ø 31,8 * ø 1, vasemman kahvan suojus, etu takavakaajan päätykappale, oikea aaltoaluslevy, ø 16 * ø 30 * T vasemman kahvan suojus, taka oikean kahvan suojus, etu oikean kahvan suojus, taka pulloteline konsolin kannattimen suojus konsolin sykejohto 1 38

39 CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Delos & Delos Pro Owner s Manual Rev Horizon Fitness 39

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XT

KÄYTTÖOHJE XT KÄYTTÖOHJE XT10.5 93004 Asennus, vaihe 1 1. Avaa esiasennetut ruuvit etu- (J) ja takavakaajasta (J4). 2. Kiinnitä sekä etu- että takavakaaja päärunkoon 2 lukkopultilla (K2), mutterilla (K2) ja aluslevyllä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

Casall X200 CROSSTRAINER 93001

Casall X200 CROSSTRAINER 93001 Casall X200 CROSSTRAINER 93001 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 X200 3 X200 NO.P-19 Spring Washer

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Casall EB400 Kuntopyörä 91002

Casall EB400 Kuntopyörä 91002 Casall EB400 Kuntopyörä 91002 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: No:J-12ScrewM3*14L(2)EB400 NO:J-1

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic KÄYTTÖOHJEET 650 Magnetic SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 2 Tarkastusluettelo 3 Pienosat 4 Osaluettelo 5 Yleiskaavakuva 7 Asennus 9 Tietokone 15 Harjoitteluohjeita 23 TURVALLISUUSOHJEET Lue kaikki käyttöohjeiden

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

Vetokoneiston päivityssarja GreensPro viheriöjyrä, mallit 44905, tai 44907

Vetokoneiston päivityssarja GreensPro viheriöjyrä, mallit 44905, tai 44907 Form No. Vetokoneiston päivityssarja GreensPro 00 -viheriöjyrä, mallit 44905, 44906 tai 44907 Mallinro: 7-5899 Mallinro: 7-5907 8-69 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot

Lumination LED-valaisimet

Lumination LED-valaisimet GE Lighting Solutions Asennusohje Lumination LED-valaisimet LED-riippuvalaisin (EP14-sarja) Ominaisuudet Pitkä käyttöikä (50 000 tuntia) 5 vuoden takuu IP30 Kuivien tilojen luokitus ENNEN KUIN ALOITAT

Lisätiedot

Koneen valmistelu. Ohjeet VAARA. Asennusohjeet

Koneen valmistelu. Ohjeet VAARA. Asennusohjeet Form No. 3416-605 Rev A Turvakehikkosarja Groundsmaster 4500/4700/ -sarjan tai Reelmaster 7000 -sarjan ajoyksikkö, jossa on kaksipylväisen kaatumissuojausjärjestelmän Mallinro: 136-2030 Asennusohjeet VAARA

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat. Asennus Irralliset osat Form No. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 30454 Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

CE-varustesarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Asennusohjeet

CE-varustesarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Asennusohjeet CE-varustesarja Multi-Pro 5800 -ruiskutuslaite Mallinro: 120-067 Form No. 69-416 Rev A Asennusohjeet Turvaohjeet Turva- ja ohjetarrat Turva- ja ohjetarrat on sijoitettu hyvin näkyville paikoille mahdollisten

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavainta, kumivasaraa sekä ristipääruuvimeisseliä. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM 2 1 5 PERFORM Omistajan käsikirja Perform 215 Cross Trainer 52059 29. marraskuuta 2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki

Lisätiedot

Benefit Sports R410 0

Benefit Sports R410 0 Benefit Sports R410 0 Tärkeitä turvaohjeita Pidä tämä opas tallessa tulevaa käyttöä varten. 1. On tärkeää tutustua koko oppaaseen ennen laitteen asennusta ja käyttöä. Laitetta voidaan käyttää turvallisesti

Lisätiedot

Käyttöohjeet. 595 RB MAGNETIC Varmista, että harjoittelulaitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa, kun kokoat sen. Turvallisuusohjeet

Käyttöohjeet. 595 RB MAGNETIC Varmista, että harjoittelulaitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa, kun kokoat sen. Turvallisuusohjeet Turvallisuusohjeet Jotta varmistetaan kuntoilijan turvallisuus, tarkista laite säännöllisesti vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Käyttöohjeet Jos harjoittelulaite annetaan edelleen toiselle henkilölle

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

Ohje nro Versio Osa nro

Ohje nro Versio Osa nro Ohje nro Versio Osa nro 9172663 1.0 Hattuhyllyn kaiutin M3903198 Sivu 1 / 10 Varuste A0000162 M3903199 Sivu 2 / 10 M3903381 Sivu 3 / 10 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset

Lisätiedot

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYS VAROTOIMET 2 RÄJÄYTYSKUVA -8 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 3 ASENNUS 9-13 OSALUETTELO, PIENET OSAT 4 TIETOKONE 13-19 OSALUETTELO 5-6 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

diamond x302 käyttäjän käsikirja

diamond x302 käyttäjän käsikirja diamond x302 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut crosstrainerin York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen

Lisätiedot

1 Näin pääset alkuun... 3 1.1 Perusasetukset... 3 1.2 Tilat ja näkymät... 4 1.3 Valikkojen selaaminen... 5 2 Sykemittarin kanssa harjoitteleminen...

1 Näin pääset alkuun... 3 1.1 Perusasetukset... 3 1.2 Tilat ja näkymät... 4 1.3 Valikkojen selaaminen... 5 2 Sykemittarin kanssa harjoitteleminen... fi Pikaopas 1 2 1 Näin pääset alkuun.................................................................... 3 1.1 Perusasetukset.............................................................. 3 1.2 Tilat ja

Lisätiedot

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 FI SUOMI 1 YLEISTÄ Tämä kuvake tarkoittaa VAROITUS. Ohjeita on

Lisätiedot

Hälytin, perussarja, Alustanro

Hälytin, perussarja, Alustanro Installation instructions, accessories Ohje nro 30732936 Versio 1.2 Osa nro 30756211, 30756212, 31269421, 31269422 Hälytin, perussarja, Alustanro -84236 IMG-294023 Volvo Car Corporation Hälytin, perussarja,

Lisätiedot

Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet

Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet Retrojasson asennusohje 1. Asennuspohjan valinta Laite painaa noin 30 kg. Seinäkiinnitystä varten Retrojasson takaseinässä on kaksi reikää. Kiinnitykseen käytetään

Lisätiedot

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TURVALLISUUSOHJEET 2 RÄJÄYTYSKUVA 8-9 TARKISTUSLUETTELO ENNEN 3 OSALUETTELO 10-11 KOKOAMISTA LAITEOSIEN LUETTELO 4 NÄYTÖN OHJEET 12-13 KOKOAMISOHJEET 5-7 HARJOITTELUOHJEET

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved.

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. BJ-0 KÄYTTÖOPAS 05 Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. MADE IN CHINA Twist&Shape MNL TVINS FIN R0 07 Lue tämän oppaan sisältämät turvallisuuteen liittyvät varoitukset ja ohjeet huolellisesti

Lisätiedot

HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE Turvallisuusohjeet Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Höysysauna ja poreallas LaSpa RUBATO

Höysysauna ja poreallas LaSpa RUBATO Höysysauna ja poreallas LaSpa RUBATO Rubato (oikeakätinen) Rubato (vasenkätinen) TEKNISET TIEDOT Mitat: 150 x 85 x 220cm (HUOM! Ammen syvyys on 40cm) Jännite: 220V Taajuus: 50 Hz Virran voimakkuus: 16

Lisätiedot

Maantiepyörän Asennusohjeet

Maantiepyörän Asennusohjeet n Asennusohjeet n Asennusohjeet I. Laatikon purkaminen 4 II. Etupyörän valmistelut 4 III. Etupyörän asennus 5 IV. Etupyörän kiinnitys haarukkaan 8 V. Ohjaustangon säätäminen 8 VI. Satulan asennus 9 VII.

Lisätiedot

anniversary c202 käyttäjän käsikirja

anniversary c202 käyttäjän käsikirja anniversary c202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Handsfree, bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden , ,

Installation instructions, accessories. Handsfree, bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden , , Installation instructions, accessories Ohje nro 31337686 Versio 1.2 Osa nro 31337677, 31310791, 31357750 Handsfree, bluetooth Volvo Car Corporation Handsfree, bluetooth- 31337686 - V1.2 Sivu 1 / 74 Materiaali

Lisätiedot

MASADOOR. autotallinovet. Asennusohje

MASADOOR. autotallinovet. Asennusohje MASADOOR autotallinovet Asennusohje Tämä asennusohje on tehty ammattitaitoisen asentajan käyttöön. Ohjeessa on piirroksia, joissa on komponentteja, joita ei aina oveen asenneta. Ennen asennuksen aloittamista

Lisätiedot

Mittalaite ja puhelin on laitettu toimimaan automaattisesti yhdessä, sinun tulee seurata puhelimen antamia ohjeita mittauksen suorittamiseen.

Mittalaite ja puhelin on laitettu toimimaan automaattisesti yhdessä, sinun tulee seurata puhelimen antamia ohjeita mittauksen suorittamiseen. TIETOA MITTAUKSESTA VERENPAINE Olet saanut käyttöösi Beurer-mittalaitteen ja puhelimen. Mittalaitteella mitataan verenpaine ja syke. Mittauksen jälkeen puhelin lähettää mitatut arvot hoitajalle. Käsittele

Lisätiedot

Moottorisarja GreensPro viheriöjyrä

Moottorisarja GreensPro viheriöjyrä Moottorisarja GreensPro 00 -viheriöjyrä Mallinro: 36-689 Form No. 344-75 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian osavaltion

Lisätiedot

ABT NOSTURIVAA AN KÄYTTÖOHJE 3000, 5000, 10000 ja 15000kg

ABT NOSTURIVAA AN KÄYTTÖOHJE 3000, 5000, 10000 ja 15000kg ABT NOSTURIVAA AN KÄYTTÖOHJE 3000, 5000, 10000 ja 15000kg 1. Turvallisuusohjeet Lue tämä käyttöohje ennen käyttöä! 1.1 Vaakaa ei saa ylikuormittaa. 1.2 Älä roikota painavaa takkaa pitkää aikaa vaa assa,

Lisätiedot

Lue JUOKSUMATTO-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyt- JUOKSUMATON KÄYTTÖOPAS

Lue JUOKSUMATTO-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyt- JUOKSUMATON KÄYTTÖOPAS Lue JUOKSUMATTO-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyt- JUOKSUMATON KÄYTTÖOPAS 2 ASENNUSO- VAROITUS Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityisen paljon huomiota. On hyvin tärkeää

Lisätiedot

TÄRKEITÄ HUOMIOITA Kiitos, että valitsit Casa Bugatin UMA keittövaa'an. Kuten kaikkia elektronisia laitteita, myös tätä vaakaa tulee käyttää huolellisesti ja ohjeiden mukaan vammojen ja laitteen vaurioitumisen

Lisätiedot

Turvallisuus. Asennuksessa tarvittavat työkalut. Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä.

Turvallisuus. Asennuksessa tarvittavat työkalut. Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä. Kuomun asennusohje Turvallisuus Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä.! kuomun nostaminen, siirtäminen ja kääntäminen kevennysjousien asentaminen tuulihaan asentaminen varmistettava peräkärryn

Lisätiedot

pikaopas FORERUNNER 50 ja langaton ANT+Sport -tekniikka

pikaopas FORERUNNER 50 ja langaton ANT+Sport -tekniikka pikaopas FORERUNNER 50 ja langaton ANT+Sport -tekniikka Varoitus: Tämä tuote sisältää vaihdettavan nappipariston. Tärkeitä akun käyttämiseen liittyviä turvallisuustietoja on laitteen pakkauksessa toimitetussa

Lisätiedot

Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje

Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje Stella Turvapuhelin ja Hoiva Oy Tämä ohje kertoo miten paikantavaa turvapuhelinta käytetään Stella Turvapuhelin ja Hoiva Oy Mannerheimintie 164 00300 Helsinki Sisällysluettelo

Lisätiedot

Asennus. CE-sarja Pehmeä E-Z Vac -kaksoiskerääjä Z Master sarjan leikkureille. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. CE-sarja Pehmeä E-Z Vac -kaksoiskerääjä Z Master sarjan leikkureille. Irralliset osat. Asennusohjeet Form No. CE-sarja Pehmeä E-Z Vac -kaksoiskerääjä Z Master 000 -sarjan leikkureille Mallinro: 9-990 -9 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Koneen vasen ja oikea puoli määritellään normaalista käyttöasennosta käsin.

Lisätiedot

BT-A51. Käyttöohje. KORVAKUUMEMITTARI Malli BT-A51

BT-A51. Käyttöohje. KORVAKUUMEMITTARI Malli BT-A51 BT-A51 Käyttöohje KORVAKUUMEMITTARI Malli BT-A51 JOHDANTO Hyvä käyttäjä, kiitos kun olet valinnut meidän tuotteemme. Lue käyttöohje huolellisesti ennen tuotteen käyttöä. Nämä ohjeet opastavat kuinka tuotetta

Lisätiedot

JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan vain täysmittaisen kuormalavan yhteydessä)

JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan vain täysmittaisen kuormalavan yhteydessä) FORM NO. 3318-395 SF Rev A MALLI NRO 07301 60001 & JNE. MALLI NRO 07321 60001 & JNE. Asennusohjeet 2 3- kokoinen ja täysmittainen kuormalava Workman 3000 -sarjaa varten JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan

Lisätiedot

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus.

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus. Form No. Ajovalo- ja katsastusvarustussarja 202-malli ja uudempi Workman HD -työajoneuvo Mallinro: 20-5030 Mallinro: 20-5045 3386-909 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Emolevyn kannen poistaminen

Emolevyn kannen poistaminen Aiemmin asennetut muisti- ja liitäntäkortit voidaan helposti poistaa seuraavilla sivuilla olevien ohjeiden mukaisesti. 1 Katkaise tulostimen virta. 2 Irrota virtajohto. 3 Irrota rinnakkais- tai Ethernet-kaapeli

Lisätiedot

Käyttöohjeet ja osaluettelo

Käyttöohjeet ja osaluettelo Käyttöohjeet ja osaluettelo KAPASITEETILTAAN 3 TONNIN HALLITUNKKI HUOMIO TÄMÄ TUNKKI ON TARKOITETTU VAIN NOSTAMISEEN. KÄYTÄ KUORMAN TUKEMISEEN AINA TURVATELINEITÄ ENNEN KORJAUSTEN TEKEMISTÄ. OMAN TURVALLISUUTESI

Lisätiedot

Eye Pal Solo. Käyttöohje

Eye Pal Solo. Käyttöohje Eye Pal Solo Käyttöohje 1 Eye Pal Solon käyttöönotto Eye Pal Solon pakkauksessa tulee kolme osaa: 1. Peruslaite, joka toimii varsinaisena lukijana ja jonka etureunassa on laitteen ohjainpainikkeet. 2.

Lisätiedot

Muistimoduulit Käyttöopas

Muistimoduulit Käyttöopas Muistimoduulit Käyttöopas Copyright 2007 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan

Lisätiedot

Käyttöohje NEYCR-1500 + PET-910

Käyttöohje NEYCR-1500 + PET-910 Käyttöohje NEYCR-1500 + PET-910 Tekniset tiedot Kolme virtakytkimellä varustettua vastaanotinta + kaukosäädin Kaukosäätimen paristo: 1 x 3 V CR2032 (sisältyy pakkaukseen) Lähettimien enimmäismäärä: 3 kpl

Lisätiedot

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Pikaopas Rider Rider :ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 1 Näppäintoiminnot YLÖS (1) ALAS (3) Paina pitkään kytkeäksesi taustavalon Paina mittaritilassa lyhyesti vierittääksesi

Lisätiedot

Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design)

Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design) Installation instructions, accessories Ohje nro 31399510 Versio 1.0 Osa nro 31260698 Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design) IMG-378205 Volvo Car Corporation Sähkötoiminen moottorinlämmitin,

Lisätiedot

Kantokisko, ruuvit ja riippukiskot

Kantokisko, ruuvit ja riippukiskot Asennusvinkkejä Asennusvinkkejä Varo poraamasta sähköjohtoihin, kanaviin, putkiin tai muihin vahingoittuviin osiin. Jos olet epävarma näiden johtojen ja putkien sijainnista, ota yhteyttä sähköasentajaan

Lisätiedot

PhotoPC 650-kameran poistaminen pakkauksesta. Varmista, että olet saanut kaikki alla olevat osat. PhotoPC 650 -kamera. kantohihna videokaapeli

PhotoPC 650-kameran poistaminen pakkauksesta. Varmista, että olet saanut kaikki alla olevat osat. PhotoPC 650 -kamera. kantohihna videokaapeli EPSON R Aluksi -kameran poistaminen pakkauksesta Varmista, että olet saanut kaikki alla olevat osat. -kamera Mac-sovitinkaapeli ohjelmisto (tyyppi ja määrä vaihtelevat maakohtaisesti) kantohihna videokaapeli

Lisätiedot

Turvaohjeet. Johdollinen ohjainsarja Pro Force -lehtipuhallin. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Johdollinen ohjainsarja Pro Force -lehtipuhallin. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Johdollinen ohjainsarja Pro Force -lehtipuhallin Mallinro: 119-1100 Form No. 3397-493 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian

Lisätiedot

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Ominaisuudet Tilava siirrettävä työpiste auttaa pitämään työkalut järjestyksessä ja nopeuttaa työntekoa. Kestävät pyörät liikuttavat työpistettä

Lisätiedot

Matkapuhelimen kattoantenni

Matkapuhelimen kattoantenni Ohje nro Versio Osa nro 30623028 1.0 Matkapuhelimen kattoantenni H3901401 Sivu 1 / 10 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 H0000178 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset

Lisätiedot

Käyttöoppaasi. HP PAVILION ELITE M9000 http://fi.yourpdfguides.com/dref/856406

Käyttöoppaasi. HP PAVILION ELITE M9000 http://fi.yourpdfguides.com/dref/856406 Voit lukea suosituksia käyttäjän oppaista, teknisistä ohjeista tai asennusohjeista tuotteelle HP PAVILION ELITE M9000. Löydät kysymyksiisi vastaukset HP PAVILION ELITE M9000 käyttöoppaasta ( tiedot, ohjearvot,

Lisätiedot

Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS

Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS FI Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS Pikaoppaassa kerrotaan, kuinka mobiililaite määritellään, Bluetooth-yhteys muodostetaan ja verenpaine mitataan. Noudata alla olevia ohjeita aloittaaksesi mittauksen.

Lisätiedot

Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö

Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö Installation instructions, accessories Ohje nro 30660544 Versio 1.0 Osa nro Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö Volvo Car Corporation Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö- 30660544 - V1.0 Sivu 1

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 40 Pikaopas Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Näppäintoiminnot 2 1 Lämmittely Kohde Min Kesto lyöntiä /min Maks min 2 3 4 Lisävarusteet Rider 40:n toimitukseen

Lisätiedot

Maastopyörän Asennusohjeet

Maastopyörän Asennusohjeet n Asennusohjeet n asennusohjeet I. Laatikon purkaminen 4 II. Etupyörän valmistelut 4 III. Etupyörän asennus 5 IV. Etupyörän kiinnitys haarukkaan 8 V. Ohjaustangon säätäminen 9 VI. Satulan asennus 9 VII.

Lisätiedot

Toimintaperiaate: 2. Kytke virta vastaanottimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä "horsealarm receiver only".

Toimintaperiaate: 2. Kytke virta vastaanottimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä horsealarm receiver only. Toimintaperiaate: 1. Kytke virta toistimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä "RadioLink only". Kun virta on kytketty toistimeen, laitteen vihreä valo välähtää. 2. Kytke virta vastaanottimeen

Lisätiedot

Samsung tarakka-akku Asennusohje

Samsung tarakka-akku Asennusohje Samsung tarakka-akku Asennusohje (voidaan soveltaa myös muihin tarakka-akkuihin) Kiinnitysosat: Asennus: Huom. Koska pyöriä on erilaisia, on nämä ohjeet suuntaa antavia. Lue ohjeet läpi ennen asennusta.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET Serie RV

KÄYTTÖOHJEET Serie RV KÄYTTÖOHJEET Serie RV Laskentavaakajärjeste1mä 3.2 Virhe laskentapunnituksessa Laskentapunnituksen virhe johtuu pääasiassa kolmesta tekijästä:. detaljien painojen poikkeamista vaaka näyttää väärin inhimillisestä

Lisätiedot