Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer marraskuuta 2012 PERFORM

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM"

Transkriptio

1 2 1 5 PERFORM Omistajan käsikirja Perform 215 Cross Trainer marraskuuta 2012

2 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet 05 Olet valinnut kuntoiluun laadukkaan, turvallisen ja innovatiivisen laitteen. Olemme varmoja, että sen avulla pystyt saavuttamaan henkilökohtaiset kuntotavoitteesi. Lue tämä omistajan käsikirja huolellisesti. Sen avulla voit nauttia täysimääräisesti uudesta kuntolaitteestasi. Lisätietoja löytyy osoitteesta com Käyttöohjeet 12 Laitteen hoito ja huolto 16 Ongelmanratkaisu 17 Kunto-opas 18 Räjäytyskuva 20 Osaluettelo 22 Suojele ympäristöä: älä hävitä tätä tuotetta tai paristoja kotitalousjätteen mukana. Kysy kierrätysmenettelyistä ja -palveluista paikallisviranomaisilta.

3 Tietoa turvallisuudesta Lue nämä ohjeet ennen kuntopyörän kokoamista. Ohjeet on laadittu huolellisesti, jotta laitteen kokoaminen olisi nopeampaa ja loukkaantumisen todennäköisyys pienempi. On tärkeää, että säilytät nämä ohjeet tulevaa käyttöä varten. Luettelo ei ole täydellinen; olet itse vastuussa omasta turvallisuudestasi! Laite on koottava ja sitä on käytettävä tasaisella alustalla. Varmista ennen käyttöä, ettei laite keiku. Tarkasta, että laitteen kaikilla puolilla on riittävästi tilaa. Yritä pitää selkä suorana varsinkin pitkäkestoisen harjoittelun aikana. Laite on turvallinen ainoastaan, jos se tarkastetaan säännöllisesti kulumien ja vaurioiden varalta. Vaihda vaurioituneet osat välittömästi, äläkä käytä laitetta ennen kuin se on korjattu. Tee laitteeseen ainoastaan ohjeissa määritettyjä säätöjä. Käytä aina asianmukaista säätötappia/ kiinnitintä. Tarkasta aina ennen käyttöä ja laitteen säätämisen jälkeen, että tapit ja kiinnittimet ovat kiinni ja kireällä. Älä koskaan jätä kiinnitystyökaluja roikkumaan laitteesta. Keskustele aina lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista. Käytä aina asianmukaisia vaatteita ja jalkineita (esim. verryttelypukua/sortseja/lenkkitossuja). Riisu kaikki korut ennen harjoittelua. Muista lämmitellä hyvin ennen laitteen käyttöä. Näin ehkäiset venähdykset ja revähdykset. Odota syömisen jälkeen 1 2 tuntia ennen harjoittelun aloittamista. Älä koskaan aseta liian suurta kuormaa laitteen päälle (ks. käyttäjän enimmäispaino). Älä koskaan käytä laitetta millään muulla kuin näissä ohjeissa ja laitteen mukana mahdollisesti toimitetuissa kaavioissa esitetyllä tavalla. Väärä tai liiallinen harjoittelu voi johtaa loukkaantumiseen tai vammaan. Vanhempien tai huoltajien on valvottava laitteen käyttöä, sillä lasten luontainen kokeilunhalu ja leikkimisvietti voivat johtaa tilanteisiin ja toimintaan, joihin kuntoiluvälinettä ei ole tarkoitettu. Jos lapsen annetaan käyttää laitetta, hänen henkinen ja ruumiillinen kehitysasteensa ja ennen kaikkea hänen luonteensa on otettava huomioon. Lasta on valvottava ja häntä on opastettava laitteen oikeaan käyttöön. Laite ei sovellu missään olosuhteissa lapsen leluksi. Lapsia ei saa päästää laitteen läheisyyteen tai sen päälle erityisesti silloin, kun laite ei ole käytössä. Tätä laitetta ei ole tarkoitettu henkilöille (mukaan lukien lapset), joiden fyysinen, aistinvarainen tai henkinen toimintakyky on alentunut tai joilla ei ole kokemusta tai tietoa laitteen käytöstä, ellei kyseisen henkilön turvallisuudesta vastaava henkilö ole opastanut tätä laitteen käyttöön. Tämä tuote ei sovellu hoitokäyttöön. Tässä tuotteessa on magneettivastuksella toimiva, nopeudesta riippumaton jarrutusjärjestelmä, joka ei vaadi jatkuvaa voimansyöttöä. Tämä tuote on tarkoitettu kotikäyttöön, ja sen takuu kattaa ainoastaan yksityisen käytön. York Fitness pyrkii jatkuvasti kehittämään tuotteitaan ja varaa siitä syystä oikeuden muuttaa laitteen teknisiä tietoja ilman erillistä ilmoitusta. VAROITUS! Noudata huolellisesti näitä ohjeita kootessasi, käyttäessäsi ja huoltaessasi laitetta. Takuu ei kata vahinkoja, jotka ovat aiheutuneet tässä käsikirjassa esitettyjen kokoamis-, säätö- ja huolto-ohjeiden noudattamatta jättämisestä. Käyttäjän enimmäispaino: 150 kg Turvallisuusstandardit Tämä laite täyttää soveltuvilta osin EU:n EMC- ja pienjännitedirektiivien sekä standardin EN 957 osien 1 ja 9 (kotikäyttö) vaatimukset. Laite on varustettu seuraavilla merkinnöillä:

4 Asiakastuki Asiakastuki Jos tarvitset apua tuotteen kanssa, pidä seuraavat tiedot saatavilla ja ota meihin yhteys käyttäen alla olevia yhteystietoja: Sarjanumero. Numero löytyy alla olevan kaltaisesta tarrasta, joka sijaitsee osoitetussa paikassa. Alkuperäinen ostopäivä Ostopaikka Tiedot käyttöpaikasta ja -olosuhteista Ongelman tai vian tarkka kuvaus Tuotteen nimi Käytä vain tasaisella alustalla Ei sovellu hoitotarkoituksiin Valmistaja: YORK BARBELL Osoite: York Way, Daventry, England, NN11 4YB Tuotenimi: York Perform 215 Cross Trainer Käyttäjän enimmäispaino: 150KG Turvallisuusstandardit: EN957 Part 1 & 9 - luokka HA Sähkölaitteet: Adapteri 9 V, 500 ma SARJANUMERO: Sarjanumero PERFORM Tämä tuote-etiketti on malli. Siihen merkitty tuotenimi ja sarjanumero eivät vastaa ostamaasi tuotetta. Rungon alapuoli. TÄRKEÄÄ! - Säilytä ostokuitti. York Fitnessin asiakaspalvelu saattaa vaatia tositteen varmistuakseen oikeudesta käyttää takuupalveluja. Takuu alkaa ostokuittiin merkitystä päivästä. Maahantuoja: SGN SPORTIA OY Juurakkokuja Vantaa

5 Kokoamisohjeet Valmistele työskentelyalue on tärkeää, että kokoat tuotteen puhtaassa tilassa, jossa ei ole tiellä muita esineitä. Älä työskentele yksin suosittelemme, että kokoat tuotteen yhdessä toisen henkilön kanssa, sillä jotkin osista ovat painavia. Avaa pakkaus tarkasta pakkauksen varoitusmerkinnät ja varmista, että pakkaus on oikein päin. Pura pakkaus poista kaikki osat pakkauksesta ja aseta ne lattialle. Tarkasta, että pakkauksessa on seuraavat osat: Z x 1 A x 1 B x 1 C x 1 J x 1 D x 1 M x 1 K-L x 1 K-R x 1 L x 1 Q x 1 R x 1 P x 1

6 Kokoamisohjeet PAKKAUS 1 L tappiholkki Ø7 x Ø12 x 25-4 kpl L-14 jousialuslevy Ø6-8 kpl L-22 kelluva aluslevy Ø6 x Ø13 x 1T - 4 kpl L-7 Teflon-aluslevy Ø8 x Ø25 x 2T - 4 kpl L-13: Nuppi (poljin) M6 x P1.0-8 kpl L-9 kaareva aluslevy Ø17.5 x Ø25 x 0.3T - 4 kpl L-6-4 kpl L-5 kuusiopultti M8 x P1.0 x 30L - 4 kpl L-4 kaareva aluslevy M8-pultille - 4 kpl PAKKAUS 2 L-21: Kuusiopultti M7 x P1.0 x 30L - 2 kpl L-2: Täkkipultti M8 x P1.25 x 40L - 4 kpl L-15: Täkkipultti M6 x P1.0 x 50L - 8 kpl L-10: Lock nut for M8-2 kpl L-11: Kuusiopultti M8 x P1.25 x 16L - 8 kpl L-3: Kupumutteri M8-pultille - 4 kpl L-16: Kuusiopultti M8 x P1.25 x 55L - 2 kpl L-17 Washer Ø8 x Ø16T - 2 kpl L-1 ruuvi M3 x 25L 1 kpl L-19: Flat Washer Ø7 x Ø12 x 1T - 2 kpl L silmukka-avain - 1 kpl L-18: Metallisuojus - 1pc L-20: Jousialuslevy kahvapultille Ø7 x 2T - 2 kpl L-24 kuusioavain - 2 kpl

7 Kokoamisohjeet VAIHE 1 E-7 L-11 M L-11 L-11 x 8 J VAIHE 2 L-6 x 2 K-R L-6 L-5 L-9 x 2 L-5 x 2 L-7 x 2 L-9 L-7 K-L L-9

8 Kokoamisohjeet VAIHE 3 L-15 x 8 L-12 x 4 L-14 x 8 L-22 K-6 L-15 L-22 x 4 L-13 x 8 L-14 L-12 L-14 L-13 L-15 K-5 L-12 L-13 L-14 L-22 VAIHE 4 D-1 D-8 x 2 F-2 x 4 F-3 x 4 Paikoilleen Parts pre-installed esiasennetut on post osat F-2 D F-26 D-7 D-8 F-3 I-10

9 VAIHE 5 L-9 L-6 x 2 L-7 L-5 L-9 x 2 L-5 L-6 D-6 L-5 x 2 L-10 L-16 L-7 x 2 L-17 x 2 L-16 L-17 L-10 L-16 x 2 L-10 x 2 VAIHE 6 K-1 x 4 Pre-installed Esiasennettu screw ruuvi K-2 K-4 K-1

10 Kokoamisohjeet VAIHE 7 L-18 x 1 L-19 x 2 L-20 x 2 D-3 B B-6 D-4 L-21 x L-18 L-19 L-20 L-21 VAIHE 8 A A-1 x 4 Konsolin Parts pre-installed taakse esiasennetut behind console. osat A-1

11 VAIHE 9 D-2 x 2 Esiasennettu Pre-installed screw ruuvi L-1 x 1 D-2 D-2 L-1 VAIHE 10 L-3 x 4 L-2 x 4 L-4 x 4 C C Lopputarkastus Cross Trainer on nyt koottu. Tarkasta lopuksi seuraavat asiat: Tarkasta, että ruuvit ja pultit on kiinnitetty hyvin. Varmista, että laite on suoralla ja tasaisella alustalla. L-3 L-4 L-2

12 Käyttöohjeet Konsoli UP MODE DOWN BODY FAT START / STOP RESET RECOVERY Näppäintoiminnot: NÄPPÄIN KUVAUS Käännä säädintä myötäpäivään (UP) vastus kasvaa. Käännä säädintä vastapäivään (DOWN) vastus vähenee. Käännä säädintä valitse asetus. MODE vahvista asetus tai valinta. Painamalla MODE-näppäintä harjoituksen aikana SCAN-tila lukittuu valittuun toimintoon. Palaa asetusten määrittämisestä päävalikkoon painamalla RESET-näppäintä kerran. Käynnistä tietokone uudelleen ja palauta oletusasetukset pitämällä RESET-näppäintä painettuna 2 sekunnin ajan. Käynnistää/pysäyttää harjoitusohjelman. Testaa sykkeen palautuminen (ks. kohta "Palautumistila"). Testaa kehon rasvaprosentti ja painoindeksi (BMI; ks. kohta "Rasvaprosenttitila).

13 Näytön toiminnot: NÄYTTÖ AIKA (TIME) NOPEUS (SPEED) MATKA (DISTANCE) KALORIT (CALORIES) SYKE (PULSE) RPM TEHO (WATT) KÄSIVALINTA (MANUAL): OHJELMA (PROGRAM) KÄYTTÄJÄ (USER) H.R.C. KUVAUS Näyttää kuluneen ajan harjoituksen aikana. Asteikko 0:00 99:59 Näyttää nopeuden harjoituksen aikana. Asteikko 0,0 99,9 Näyttää kuljetun matkan harjoituksen aikana. Asteikko 0,0 99,9 Näyttää kuluneen kalorimäärän harjoituksen aikana. Asteikko Näyttää käyttäjän sykkeen harjoituksen aikana. Jos syke ylittää asetetun arvon, laitteesta kuuluu äänimerkki. Näyttää kierrosluvun harjoituksen aikana. Asteikko Näyttää harjoituksen aikana kulutetun tehon. Tehotilassa tietokone näyttää määritetyn tehon harjoituksen aikana (asteikko 0 350). Näyttää harjoituksen käsivalintatilan. Näyttää valitulle ohjelmalle määritetyn vastusprofiilin. Näyttää käyttäjän vastusprofiilin käyttäjätilaharjoituksen aikana. Näyttää sykeohjausharjoituksen. Käynnistys: Ala polkea. Tietokone käynnistyy nopeudessa 15 kierrosta minuutissa ja näyttää kaikki segmentit 2 sekunnin ajan. Kun näyttö käynnistetään ensimmäisen kerran, käyttäjää pyydetään antamaan ikänsä, sukupuolensa, pituutensa ja painonsa. Muuta arvoa painamalla UP- ja DOWN-näppäimiä ja vahvista kukin asetus MODE-näppäimellä. Asetusten määrityksen jälkeen esiin tulee päänäyttö. Tietokone menee lepotilaan, kun polkemisen päättymisestä on kulunut 90 sekuntia. Käsivalintatila Käyttäjä voi siirtyä käsivalintatilaan painamalla päävalikossa START-näppäintä. 1. Siirry UP/DOWN-säätimellä kohtaan MANUAL ja vahvista valinta MODE-näppäimellä. 2. Määritä UP/DOWN-säätimellä AJAN, ETÄISYYDEN, KALORIEN tai SYKKEEN tavoitearvo. Vahvista valinta MODE-näppäimellä. 3. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. Säädä vastusta harjoituksen aikana UP/DOWN-säätimellä. 4. Pysäytä harjoitus toistaiseksi painamalla START/STOP-näppäintä. Palaa päävalikkoon painamalla RESETnäppäintä.

14 Käyttöohjeet Ohjelmat 1. Valitse jokin 12 valmiista harjoitusohjelmasta UP/DOWN-säätimen avulla ja vahvista valinta MODE-näppäimellä. 2. Aseta harjoituksen kesto UP/DOWN-säätimellä. 3. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. Säädä vastusta harjoituksen aikana UP/ DOWN-säätimellä. 4. Pysäytä harjoitus toistaiseksi painamalla START/STOP-näppäintä. Palaa päävalikkoon painamalla RESET-näppäintä. Käyttäjän määrittämä ohjelma 1. Siirry UP/DOWN-säätimellä kohtaan ja vahvista valinta MODE-näppäimellä. 2. Valitse ensimmäisen palkin kuormitustaso UP/DOWN-säätimellä ja siirry seuraavaan palkkiin MODE-näppäimellä. Tee näin kaikkien kahdeksan palkin kohdalla. 3. Pidä MODE-näppäintä painettuna, kun haluat vahvistaa ohjelman tai keskeyttää sen määrittämisen. 4. Aseta harjoituksen kesto UP/DOWN-säätimellä. 5. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. Säädä vastusta harjoituksen aikana UP/ DOWN-säätimellä. 6. Pysäytä harjoitus toistaiseksi painamalla START/STOP-näppäintä. Palaa päävalikkoon painamalla RESET-näppäintä. H.R.C. Tila 1. Siirry UP/DOWN-säätimellä kohtaan ja vahvista valinta MODE-näppäimellä. 2. Valitse UP/DOWN-säätimellä tavoitesykkeeksi 55, 75 tai 90 % tai TAG (tavoitesyke, oletusarvo - default: 100). 3. Aseta harjoituksen kesto UP/DOWN-säätimellä. 4. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. 5. Pysäytä harjoitus toistaiseksi painamalla START/STOP-näppäintä. Palaa päävalikkoon painamalla RESET-näppäintä. Palautumistila 1. Toiminnon käyttämiseksi käyttäjän on tartuttava sykeanturiin. Kun syke ilmestyy näyttöön, paina RECOVERY-näppäintä. 2. Pidä kiinni sykeanturista, kunnes TIME-näyttö on laskenut 60 sekunnista nollaan. 3. Tämän ajan kuluttua näyttöön tulee tulos: 1,0 LOISTAVA 1,0 < 1,9 ERINOMAINEN 2,0 < 2,9 HYVÄ 3,0 < 3,9 TYYDYTTÄVÄ 4,0 < 5,9 VÄLTTÄVÄ 6,0 HUONO

15 Tehotila 1. Siirry UP/DOWN-säätimellä kohtaan ja vahvista valinta MODE-näppäimellä. 2. Valitse UP/DOWN-säätimellä tavoiteteho (oletusarvo 120). 3. Aseta harjoituksen kesto UP/DOWN-säätimellä. 4. Aloita harjoitus painamalla START/STOP-näppäintä. Aseta tehotaso UP/DOWN-säätimellä. 5. Pysäytä harjoitus toistaiseksi painamalla START/STOP-näppäintä. Palaa päävalikkoon painamalla RESET-näppäintä. Rasvaprosenttitila 1. Paina harjoituksen jälkeen BODY FAT -näppäintä ja tartu kahvoihin. 2. Kahdeksan sekunnin kuluttua tietokone näyttää painoindeksin (BMI), rasvaprosentin (FAT%) ja rasvasymbolin. 3. Palaa päävalikkoon painamalla uudelleen BODY FAT -näppäintä. BMI Painoindeksin (BMI) tulkitseminen BMI ASTEIKKO ALHAINEN ALHAINEN/ NORMAALI NORMAALI NORMAALI/ KORKEA Vaihteluväli < ,1 26,5 > 26,5 BODY FAT SYMBOLI ALHAINEN ( ) ALHAINEN/ NORMAALI (+) NORMAALI (p) NORMAALI/ KORKEA ( ) MIEHET < 13 % 13 25,9 % % > 30 % NAISET < 23 % 23 35,9 % % > 40 %

16 Käyttöohjeet Sykeanturit kahvoissa Cross Trainerissa on kaksi sykeanturia. Sykkeen mittaamiseksi sinulla on oltava ote antureihin samanaikaisesti sekä oikealla että vasemmalla kädellä. Älä purista antureita liian voimakkaasti. Tietokone näyttää sykelukeman muutaman sekunnin kuluttua mittauksesta. Hand Pulse Sykeanturi Sensor Vastuksen säätäminen Cross Trainerissa on nopeudesta riippumaton jarrutusjärjestelmä. Vastusta hallitaan magneetilla, jota liikutetaan suhteessa vauhtipyörään. Mitä lähempänä magneetti on vauhtipyörää, sitä suurempi on vastus. Tietokone ohjaa magneettia. Käyttäjä voi säätää vastusta konsolin UP/DOWN-säätimellä. Vastuksen Resistance säädin Level Laitteen hoito ja huolto Tätä laitetta ei saa säilyttää ulkona, autotallissa tai muussa ulkorakennuksessa. Säilytä laitetta kuivassa tilassa, jossa lämpötila vaihtelee mahdollisimman vähän. Suosittelemme, että asetat laitteen alle maton, joka suojaa sekä laitetta että lattiaa. Säilytä laitetta aina kuivassa ympäristössä. Puhdista tuote lämpimään veteen kostutetulla liinalla. Sähköosien puhdistuksessa ei saa käyttää vettä. Irrota laitteen virtajohto pistorasiasta ennen laitteen hoitamista tai huoltamista. Laitteen turvallisuus voidaan taata ainoastaan, jos se tarkastetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumien varalta. Tarkastettavia kohteita ovat mm. nuorat, väkipyörät, mutterit, pultit, liikkuvat osat, holkit, ketjut, pyörät, laakerit ja liitoskohdat. Muista tarkastaa tuote säännöllisesti. On suositeltavaa tarkastaa laite vähintään kerran viikossa. Tarkasta ennen käyttöä, että kaikki kiinnittimet ovat kireällä. Korvaa vaurioituneet tai kuluneet osat aina valmistajan alkuperäisillä varaosilla.

17 Ongelmanratkaisu Jos sinulla on ongelmia kuntolaitteen kanssa, tarkasta ensin, että kaikki johdot on kytketty oikein. Löystyneet johdot ovat hyvin tavanomainen ongelma, ja usein ongelma ratkeaa, kun johdot kytketään kunnolla. Seuraavassa taulukossa on esitetty yleisimmät ongelmat ja niiden ratkaisut. Jos ongelma ei ratkea taulukon ohjeiden avulla, soita paikalliselle YORK-maahantuojalle ja kysy neuvoa. ONGELMA SYY RATKAISU NÄYTTÖ EI TOIMI Laitetta ei ole kytketty verkkovirtaan. Tarkista virta-adapteri EI Johdot ovat vaurioituneet tai niitä ei ole kytketty kunnolla. Tarkista, että kaikki johdot on kytketty kunnolla. NOPEUSLUKEMAA Nopeusanturi on liian kaukana magneetista. Ota yhteys paikalliseen YORKmaahantuojaan. Tarkista, että kaikki johdot on kytketty kunnolla. NÄYTTÖ EROTTUU Irrota kaikki johdot ja kytke ne Piirilevy ei saa virtaa. HEIKOSTI uudelleen. Ota yhteys paikalliseen YORKmaahantuojaan. Johdot ovat vaurioituneet tai niitä ei ole kytketty kunnolla. Tarkista, että kaikki johdot on kytketty kunnolla. EI SYKELUKEMAA Kätesi liikkuvat liian paljon. Kämmenet ovat liian märät. Kuivaa kämmenet. Puristat sykeanturia liian voimakkaasti. Purista antureita kohtuullisella voimalla Käyttäjällä on sormuksia. Riisu kaikki sormukset. VIKAKOODI: E1 Ote kahvoista ei ole tarpeeksi tiukka rasvaprosentin mittaamiseksi. VIKAKOODI: E4 Tarkista käyttäjän asettama ikä, pituus ja paino, jos rasvaprosentti ja painoindeksi eivät ole välillä VIKAKOODI: E5 Tarkista, että johto on kiinnitetty kunnolla ja ettei liitin ole vaurioitunut. TURVALLISUUDEN VUOKSI SUOJAKOTELOA EI SAA AVATA. JOS ONGELMA EI RATKEA, KYSY NEUVOA PAIKALLISELTA YORK-MAAHANTUOJALTA. ÄLÄ KÄYTÄ LAITETTA ENNEN KUIN SE ON KORJATTU. Jos sykkeen mittaaminen ei onnistu, muista että joidenkin vaatteiden kuidut, kuten polyesteri, saavat aikaan staattista sähköä, joka saattaa haitata sykkeen mittaamista. Matkapuhelimet, televisiot, mikroaaltouunit ja muut sähkölaitteet, jotka saavat aikaan sähkömagneettisen kentän, voivat myös häiritä sykkeen mittaamista.

18 Kunto-opas Harjoituksen aloittaminen ja lopettaminen Aloita jokainen harjoituskerta lämmittelemällä ja päätä se jäähdyttelyyn. Muutaman minuutin venyttely auttaa estämään venähdyksiä, revähdyksiä ja lihaskouristuksia. Oikea polkemisasento Aloita Cross Trainerin käyttö seisomalla polkimien päällä kengänkärjet lähellä polkimien etureunaa. Aseta kätesi mukavaan asentoon kahvoille. Liikuta ylempänä olevaa jalkaa eteenpäin ja seuraa laitteen luonnollista liikettä. Aloita kuormitustasolla, joka sopii sinulle saadaksesi tuntuman laitteeseen. Kun kuormitus on sopiva, sovita kuormitus haluamallesi harjoitustasolle. Eteenpäin ja taaksepäin Cross Trainerilla voi kulkea eteenpäin tai taaksepäin, jotta eri lihakset saavat harjoitusta. Vaihtelun tuonti harjoitukseen myös motivoi sinua paremmin. Suuntaa vaihtaaksesi hidasta polkemista, kunnes pysähdyt, ja vaihda suuntaa. Kuormituksen säätäminen: Cross Trainerin kuormitusta voi muuttaa milloin vain harjoituksen aikana. Kuormitusta säätämällä voit nostaa tai laskea harjoituksen tehoa. Suositeltavia venytysharjoituksia Oikeat venyttelyasennot on esitetty alla. Liiku hitaasti venytellessäsi; älä koskaan tee nykiviä liikkeitä. 1. Takareiden venyttely Istu alas ja suorista toinen jalkasi. Vedä toista jalkaterää itseäsi kohden ja aseta jalkapohja suoristetun jalan sisäreittä vasten. Kurota kädellä varpaita kohden niin pitkälle kuin mahdollista. Laske 15:een ja lopeta venytys. Toista venytys kolme kertaa kummankin jalan kohdalla. Asento venyttää: takareittä, alaselkää ja nivusia. 2. Pohkeen ja akillesjänteen venyttely Aseta toinen jalka toisen eteen, nojaa eteenpäin ja laita kämmenet seinää vasten. Pidä taaempi jalka suorana ja taaempi jalkaterä lattiaa vasten. Taivuta etummaista jalkaa, nojaa eteenpäin ja työnnä lantiota seinää kohden. Laske 15:een ja lopeta venytys. Toista venytys kolme kertaa kummankin jalan kohdalla. Jos haluat venytellä enemmän akillesjännettä, taivuta myös taaempaa jalkaa. Asento venyttää: pohjetta, akillesjännettä ja nilkkaa. 3. Reisilihaksen venyttely Nojaa toisella kädellä seinään tasapainon vuoksi, kurota taaksepäin ja tartu toisella kädellä jalkaan. Vedä kantapää mahdollisimman lähelle pakaroita. Laske 15:een ja lopeta venytys. Toista venytys kolme kertaa kummankin jalan kohdalla. Asento venyttää: reisilihasta ja lantion lihaksia. 4. Sisäreiden venyttely Istu alas ja aseta jalkapohjat toisiaan vasten siten, että polvet osoittavat ulospäin. Vedä jalkateriä nivusia kohden niin pitkälle kuin mahdollista. Laske 15:een ja lopeta venytys. Toista venytys kolme kertaa. Asento venyttää: reisilihasta ja lantion lihaksia.

19 Kuinka pitkään minun pitäisi harjoitella? Se riippuu kunnostasi. Jos olet vasta aloittamassa uutta harjoitusohjelmaa, on hyvä aloittaa harjoittelu vähitellen ja lisätä sitä asteittain. Älä yritä saavuttaa tavoitettasi liian nopeasti. 30 minuuttia kolmesti viikossa riittänee mainiosti. Älä vaadi itseltäsi liikoja olon ei pitäisi koskaan olla uupunut harjoittelun aikana tai sen jälkeen. Sykeharjoittelu Jotta hyötyisit mahdollisimman paljon uudesta kuntolaitteestasi ja pääsisit parhaisiin tuloksiin, sinun on syytä harjoitella oikealla rasitustasolla. Toisin sanoen sinun pitää kuunnella sydäntäsi! Tavoitesykkeen ylläpito harjoittelun aikana auttaa saavuttamaan eri tavoitteita: Hyvä terveys niille, jotka haluavat parantaa elämänlaatuaan ja yleistä hyvinvointiaan. Harjoituksen aikana sykkeen on oltava % arvioidusta enimmäissykkeestä. Harjoitusajan on oltava noin 30 minuuttia ja harjoitus voidaan tehdä lähes joka päivä. Painon pudotus jos haluat vähentää kehosi rasvamäärää merkittävästi, harjoittelun on oltava hieman intensiivisempää: sykkeen on oltava % arvioidusta enimmäissykkeestä. Myös tätä harjoitusta voidaan tehdä noin 30 minuutin ajan lähes joka päivä. Kunnon kohotus harjoituksen aikana sykkeen on oltava % arvioidusta enimmäissykkeestä. Harjoitukseen voi liittyä intervalliharjoittelua, jonka aikana syke nousee hetkeksi lähelle enimmäissykettä. Harjoituskerrat ovat intensiivisiä ja niiden välillä on levättävä vähintään 48 tuntia. Tavoitesykkeen laskeminen Ensin pitää määrittää arvioitu enimmäissyke vähentämällä oma ikä luvusta 220. Jos olet 35-vuotias, arvioitu enimmäissykkeesi on siten = 185 lyöntiä minuutissa (bpm) Laske seuraavaksi tavoitesyke kertomalla arvioitu enimmäissyke (tässä esimerkissä 185) soveltuvalla prosenttiarvolla. Jos tavoitteesi on hyvä terveys: 185 x 60 % = 111 bpm HUOM: On tärkeää muistaa, että arvioihin perustuvat laskelmat eivät tuota tarkkoja lukuja. Jos tavoitesykkeen ylläpito harjoittelun aikana tuntuu tukalalta, vähennä tavoitesyke tasolle, joka tuntuu hyvältä. Sykeharjoittelu vaatii, että seuraat sykettäsi koko harjoituksen ajan. Siksi suosittelemme, että käytät rintavyölähetintä (jos laitteessa on langaton vastaanotin) tai sykemittaria. Jos haluat lisätietoa, ota meihin yhteys käyttämällä tässä käsikirjassa annettuja yhteystietoja. KESKUSTELE AINA LÄÄKÄRISI KANSSA ENNEN UUDEN HARJOITUSOHJELMAN ALOITTAMISTA. JOS TUNNET HARJOITTELUN AIKANA PAHOINVOINTIA, HUIMAUSTA TAI MUITA POIKKEAVIA OIREITA, KESKEYTÄ HARJOITUS VÄLITTÖMÄSTI JA OTA YHTEYS LÄÄKÄRIIN.

20 Räjäytyskuva A D-3 B B-6 D-4 C C L-1 A-1 L-18 D-2 L-19 L-20 L-21 L-2 L-3 L-9 L-4 L-5 D-6 L-6 L-7 D-10 D D-9 D-7 D-8 L-10 L-16 L-16 D-1 L-17 K-1 K-2 K-4 K-R K-6 L-15 L-6 L-5 M L-11 L-17 F-2 F-3 E-7 I-10 L-9 L-22 L-14 L-12 L-14 L-13 L-7 L-15 L-11 K-2 K-4 K-1 K-5 L-9 P J K-1 K-L L-12 L-13 L-22 L-14 L-5 L-6 L-7

21 A B B-1 B B-2 B-3 B-4 B-5 C C-1 A A-1 C-2 C C B-6 Q R D L-3 L-4 L-5 L-6 D-2 L-4 L-1 L-3 L-2 D D-6 D-11 D-5 L-9 L-9 D-10 L-7 L-6 L-2 L-5 M M-3 M-8 L-11 M-5 M-6 M-7 M-1 M M-2 L-7 D-11 D-9 D-8 D-13 D-12 L-10 D-15 D-14 L-17 L-16 J L-11 D-14 D-15 L-10 D-16 D-12 D-13 L-16 D-1 L-17 D-16 J-3 J-2 J-1 J E E-4 E-2 E-1 E-3 F F-2 F F-7 E-6 E-5 E-3 F-3 F-8 E-7 E-3 F-27 E-3 E-5 G G H I G-5 G-6 G-7 G-8 H H-1 H-2 G-4 H-3 H-11 G-2 G-3 G-1 H-4 H-10 I-2 I I-1 I-10 H-5 H-9 H-6 H-8 H-7 I-3 I-9 I-4 I-5 I-6 I-7 I-8 K - R K-1 K-2 K-R K-4 K-6 L-15 L-6 L-5 K - L K-2 K-4 K-5 K-1 L-15 L-9 L-22 L-14 L-9 K-3 L-7 L-12 L-14 L-13 K-1 K-L L-14 L-12 L-13 L-22 L-5 L-6 L-7 L N O N-1 N-2 N-3 N-4 N-5 O-1 O-2 O-3 O-4 O-5 O-6 P E-8 O-7

22 Osaluettelo OSANUMERO VIITE KUVAUS MÄÄRÄ A KONSOLISARJA 1 KPL A-1 RUUVI (M5*10) 4 KPL B ETUKAHVASARJA 1 KPL B-1 VAAHTOKUMIKAHVA 2 KPL B-2 SYKEANTURI 2 KPL B-3 PÄÄTYSUOJUS 2 KPL B-4 RUUVI (M4X20) 2 KPL B-5 PUOLIPYÖREÄ ALUSLEVY 2 KPL B-6 SYKEANTURIN JOHTO 1 KPL C YLEMPI KAHVASARJA 2 KPL C-1 PÄÄTYSUOJUS 2 KPL C-2 VAAHTOKUMIKAHVA 2 KPL D ETUKAHVAN TANKO 1 KPL D-1 KONSOLIN JOHTO, YLEMPI 1 KPL D-2 RUUVI (M5XP0,8X12L) 2 KPL D-5 HOLKKI 2 KPL D-6 KAHVAN KARA 1 KPL D-8 RUUVI 2 KPL D-9 KAHVAN ALAOSA, VASEN 1 KPL D-10 KAHVAN ALAOSA, OIKEA 1 KPL D-11 HOLKKI 4 KPL D-12 LUKKORENGAS 4 KPL D-13 LITTEÄ ALUSLEVY 4 KPL D-14 HOLKKI 4 KPL D-15 HOLKKI 2 KPL D-16 KAAREVA ALUSLEVY 4 KPL L-1 RUUVI (M3X25L) 1 KPL L-2 TÄKKIPULTTI (M8XP1,25X40L) 4 KPL L-3 KUPUMUTTERI (M8) 4 KPL L-4 PUOLIPYÖREÄ ALUSLEVY 4 KPL L-5 RUUVI (M8XP1,0X30L) 2 KPL L-6 ALUSLEVY 2 KPL L-7 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL L-9 KAAREVA ALUSLEVY 4 KPL L-10 NYLON-MUTTERI (M8) 2 KPL L-16 RUUVI (M8XP1,25X55L) 2 KPL L-17 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL E-1 SIVUSUOJUS, OIKEA 1 KPL E-2 ETUSUOJUS, OIKEA 1 KPL E-3 RUUVI (M5X16L) 8 KPL E-4 SIVUSUOJUS, VASEN 1 KPL E-5 RUUVI (M4X50L) 7 KPL E-6 ETUSUOJUS, VASEN 1 KPL E-7 ETUKAHVAN TANGON SUOJUS 1 KPL E-8 DC-JOHTO 1 KPL F RUNKO 1 KPL F-2 LITTEÄ ALUSLEVY 4 KPL F-3 KUUSIORUUVI (M8*P1,25*16L) 4 KPL F-7 LAAKERI (6004RS) 2 KPL F-8 NOPEUSANTURI + JOHTO 1 KPL F-27 RUUVI (M4X10L) 1 KPL G VAUHTIPYÖRÄSARJA 1 SARJA G-1 HOLKKI 1 KPL G-2 MUTTERI 5 KPL G-3 LAAKERI (6300RS) 1 KPL G-4 HOLKKI 1 KPL G-5 LAAKERI (6000RS) 1 KPL G-6 LITTEÄ ALUSLEVY 1 KPL G-7 TÄHTIALUSLEVY 2 KPL G-8 VAUHTIPYÖRÄN KARA 1 KPL H HIHNAN KIRISTINSARJA 1 SARJA H-1 JOUSI 1 KPL H-2 JOUSEN PIDIKE 1 KPL H-3 KUUSIORUUVI (M6XP1,0X100L) 1 KPL OSANUMERO VIITE KUVAUS MÄÄRÄ H-4 KUUSIORUUVI (M6XP1,0X12L) 1 KPL H-5 LITTEÄ ALUSLEVY 1 KPL H-6 LITTEÄ ALUSLEVY 1 KPL H-7 HIHNAPYÖRÄ 1 KPL H-8 KAAREVA ALUSLEVY 2 KPL H-9 LITTEÄ ALUSLEVY 1 KPL H-10 NYLON-MUTTERI (M8) 1 KPL H-11 KUUSIORUUVI (M8XP1,25X20L) 1 KPL I SERVOMOOTTORI JA MAGNEETTINEN JARRUJÄRJESTELMÄ 1 SARJA I-1 HOLKKI 1 KPL I-2 KUUSIORUUVI (M6X20L) 1 KPL I-3 LITTEÄ ALUSLEVY 1 KPL I-4 SILMUKKARUUVI (M6*Ø18*63L) 1 KPL I-5 KUUSIORUUVI (M6) 2 KPL I-6 HOLKKI 1 KPL I-7 LITTEÄ ALUSLEVY 1 KPL I-8 RUUVI 1 KPL I-9 NYLON-MUTTERI (M6) 1 KPL I-10 KONSOLIN JOHTO, ALEMPI 1 KPL J TAKAJALKA 1 SARJA J-1 MUTTERI (3/8"-16X3T) 2 KPL J-2 SIIRRELTÄVÄ ALUSTA 2 KPL J-3 PÄÄTYSUOJUS 2 KPL L-11 RUUVI (M8X16) 4 KPL K-L POLKIMEN KANNATINSARJA, VASEN 1 KPL K-1 RUUVI (M5XP0,8X12L) 2 KPL K-2 POLKIMEN KANNATTIMEN ETUSUOJUS, VASEN 1 KPL K-3 HOLKKI 2 KPL K-4 POLKIMEN KANNATTIMEN ETUSUOJUS, OIKEA 1 KPL K-5 POLJIN, VASEN 1 KPL L-5 RUUVI (M8XP1,0X30L) 2 KPL L-6 ALUSLEVY 2 KPL L-7 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL L-9 KAAREVA ALUSLEVY 2 KPL L-12 HOLKKI 2 KPL L-13 LUKITUSNUPPI 4 KPL L-14 JOUSILAATTA 4 KPL L-15 TÄKKIPULTTI (M6XP1,0X50L) 4 KPL L-22 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL K-R POLKIMEN KANNATTIMEN ETUSUOJUS, OIKEA 1 KPL K-1 RUUVI (M5XP0,8X12L) 2 KPL K-2 POLKIMEN KANNATTIMEN ETUSUOJUS, VASEN 1 KPL K-3 HOLKKI 2 KPL K-4 POLKIMEN KANNATTIMEN ETUSUOJUS, OIKEA 1 KPL K-6 POLJIN, OIKEA 1 KPL L-5 RUUVI (M8XP1,0X30L) 2 KPL L-6 ALUSLEVY 2 KPL L-7 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL L-9 KAAREVA ALUSLEVY 2 KPL L-12 HOLKKI 2 KPL L-13 LUKITUSNUPPI 4 KPL L-14 JOUSILAATTA 4 KPL L-15 TÄKKIPULTTI (M6XP1,0X50L) 4 KPL L-22 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL L TARVIKESARJA 1 SARJA L-1 RUUVI (M3X25L) 1 KPL L-2 TÄKKIPULTTI (M8XP1,25X40L) 4 KPL L-3 KUPUMUTTERI (M8) 4 KPL L-4 PUOLIPYÖREÄ ALUSLEVY 4 KPL L-5 KUUSIORUUVI (M8XP1,0X30L) 4 KPL L-6 ALUSLEVY 4 KPL L-7 LITTEÄ ALUSLEVY 4 KPL L-9 KAAREVA ALUSLEVY 4 KPL

23 OSANUMERO VIITE KUVAUS MÄÄRÄ L-10 NYLON-MUTTERI (M8) 2 KPL L-11 KUUSIORUUVI (M8X16) 8 KPL L-12 HOLKKI 4 KPL L-13 LUKITUSNUPPI 8 KPL L-14 JOUSILAATTA 8 KPL L-15 TÄKKIPULTTI (M6XP1,0X50L) 8 KPL L-16 KUUSIORUUVI (M8XP1,25X55L) 2 KPL L-17 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL L-18 KIINNIKE 1 KPL L-19 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL L-20 JOUSILAATTA 2 KPL L-21 RUUVI (M7XP1,0X30L) 2 KPL L-22 LITTEÄ ALUSLEVY 4 KPL L-23 SILMUKKA-AVAIN 1 KPL L-24 KUUSIOKOLOAVAIN 2 KPL M ETUJALUSTA 1 SARJA M-1 MUTTERI 2 KPL M-3 SÄÄDETTÄVÄ SUOJUS 2 KPL M-4 NYLON-MUTTERI (M8) 2 KPL M-5 LITTEÄ ALUSLEVY 2 KPL M-6 KULJETUSPYÖRÄ 2 KPL M-7 KUUSIORUUVI 2 KPL L-11 RUUVI (M8XP1,25X40L) 4 KPL N-1 HIHNAPYÖRÄ 1 KPL N-2 KUUSIORUUVI (M8XP1.25X12LX5T) 3 KPL N-3 AJOHIHNA 1 KPL N-4 HOLKKI 1 KPL N-5 KARA 1 KPL RUUVI (M4*12L) 10 KPL KIEKON SISÄSUOJUS 2 KPL JÄYKISTINSARJA 2 KPL LITTEÄ ALUSLEVY 4 KPL KIEKON LIITIN 2 KPL KIEKKO 2 KPL URAMUTTERI (M10XP1,25X10T) 2 KPL P ADAPTERI 1 KPL Q KAHVANSUOJUSSARJA 1 SARJA Q-1 KAHVANSUOJUS, VASEN 1 KPL Q-2 KAHVANSUOJUS, OIKEA 1 KPL R PULLOTELINE 1 KPL

24 TAKUU Varaosia voit tilata valtuutetun YORK-jälleenmyyjän kautta. SGN SPORTIA OY antaa kahden (2) vuoden takuun normaaliin yksityiskäyttöön. Takuu kattaa valmistus- ja materiaalivirheet ja koskee vain alkuperäistä ostajaa. Tämä takuu ei kata virheellistä kokoamista tai käyttöä, kuljetusvaurioita ja/tai muutoksia tai korjauksia, jotka on tehnyt joku muu kuin SGN SPORTIA OY tai sen suosittelema huolto. Tämä takuu ei ole voimassa, jos tuotetta vuokrataan tai käytetään kaupallisessa tai laitosmaisessa toiminnassa, tai tuote myydään takuuaikana kolmannelle osapuolelle. Alkuperäistä kuittia on hyvä säilyttää käyttöohjeen yhteydessä. Kuitti toimii samalla takuutodistuksena. Jos laitteessa havaitaan takuuaikana vika tai jos on palautettava, ota yhteys laitteen myyneeseen liikkeeseen. Maahantuoja: SGN SPORTIA OY Juurakkokuja Vantaa

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014 Omistajan käsikirja R301 Rower Tuote #56029 kesäkuuta 5, 2014 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Perform 215. www.york.fi 20.1.2013 PERFORM

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Perform 215. www.york.fi 20.1.2013 PERFORM Omistajan käsikirja Kuntopyörä Perform 215 53071 2 1 5 PERFORM 20.1.2013 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RESET MODE SET Omistajan käsikirja Kuntopyörä Active 110 53061 RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RECOVERY ACTIVE 1 1 0 V1.2 11.9.2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Juoksumatto Endeavour. www.york.fi V1.0 7.12.2012 START

Omistajan käsikirja. Juoksumatto Endeavour. www.york.fi V1.0 7.12.2012 START P1 P2 P3 P4 P5 P6 SPEED SPEED QUICK SPEED PROGRAM MODE P M P7 P8 STOP P9 P10 P11 P12 START Omistajan käsikirja Juoksumatto Endeavour 51117 IMPORTANT:To reduce rise of serious injury, stand on foot rails

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

anniversary c202 käyttäjän käsikirja

anniversary c202 käyttäjän käsikirja anniversary c202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

diamond c301 Käyttäjän käsikirja

diamond c301 Käyttäjän käsikirja diamond c301 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Fitness trampoliini FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Tärkeitä turvallisuusohjeita VAROITUS: Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ohjeiden huomiotta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisriskin.

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle Harjoituksia nivelrikkopotilaalle www.parempaaelamaa.fi/kipu Lonkat ja polvet Lihasvoima Asetu kylkimakuulle Nosta hitaasti ylempi jalka ilmaan ja tuo se hitaasti takaisin alas Toista 5 10 kertaa kummallakin

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XT

KÄYTTÖOHJE XT KÄYTTÖOHJE XT10.5 93004 Asennus, vaihe 1 1. Avaa esiasennetut ruuvit etu- (J) ja takavakaajasta (J4). 2. Kiinnitä sekä etu- että takavakaaja päärunkoon 2 lukkopultilla (K2), mutterilla (K2) ja aluslevyllä

Lisätiedot

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin.

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. WEEE VAROITUS: Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. Kysy lisätietoja käytettävissä olevista keräysjärjestelmistä paikallisilta

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 GR DK Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 40 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 Suomi Ruohon- ja lehtienkeräimien

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

Casall X200 CROSSTRAINER 93001

Casall X200 CROSSTRAINER 93001 Casall X200 CROSSTRAINER 93001 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 X200 3 X200 NO.P-19 Spring Washer

Lisätiedot

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI.

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. Malli ZB06-25A T Ä R K E Ä Ä T U R V A L L I S U U S T I E T O A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TÄRKEITÄ TURVATOIMIA... 1-3 MUISTIINPANOJA:

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

PRO-GO Total Gym F-42507

PRO-GO Total Gym F-42507 PRO-GO Total Gym F-42507 Turvallisuusohjeet 1. Ole varovainen harjoitellessasi ja lue käyttöohjeet ennen kuin aloitat harjoittelun. 2. Ennen harjoittelun aloittamista, keskustele terveydentilastasi lääkärin

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

Polkuharjoituslaite Käyttöohje

Polkuharjoituslaite Käyttöohje Polkuharjoituslaite Käyttöohje Sisältö Turvallisuudesta huomioitavaa 2 Hajotuskuva ja osaluettelo. 3 Harjoittelu.. 4 Turvallisuudesta huomioitavaa Lue kaikki ohjeet ennen kuin alat käyttää laitetta. Säilytä

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä.

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. 1 2 ASENNUS Varoitus Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota. On hyvin tärkeää

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

Casall EB400 Kuntopyörä 91002

Casall EB400 Kuntopyörä 91002 Casall EB400 Kuntopyörä 91002 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: No:J-12ScrewM3*14L(2)EB400 NO:J-1

Lisätiedot

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi 21/05/2008 Onnittelumme soutulaitteen hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20 KÄYTTÖOHJE Haswing W-20 Omistajalle Kiitos, että valitsitte Haswing- sähköperämoottorin. Se on luotettava ja saastuttamaton sekä helppo asentaa ja kuljettaa. Tässä käyttöohjeessa on tietoja laitteen asennuksesta,

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO. Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat. juoksumaton oikein.

KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO. Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat. juoksumaton oikein. KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat juoksumaton oikein. VAROTOIMET! ENNEN KOKOAMISTA Lue käyttöohje huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ja pidä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET SÄHKÖKÄYTTÖISEILLE AUTOMAATTIPALAUTTEISILLE HYDRAULIIKAPUMPUILLE HTWP21 SARJAN MOMENTTIAVAIMIA VARTEN.

KÄYTTÖOHJEET SÄHKÖKÄYTTÖISEILLE AUTOMAATTIPALAUTTEISILLE HYDRAULIIKAPUMPUILLE HTWP21 SARJAN MOMENTTIAVAIMIA VARTEN. KÄYTTÖOHJEET SÄHKÖKÄYTTÖISEILLE AUTOMAATTIPALAUTTEISILLE HYDRAULIIKAPUMPUILLE HTWP21 SARJAN MOMENTTIAVAIMIA VARTEN. Hi Forcen HTWP21 sarjan sähkökäyttöiset hydrauliikkapumput on suunniteltu käyttämään

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 KOHP95.doc KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 Maahantuonti: Hollolan Sähköautomatiikka Oy Höylääjänkatu 5 15520 LAHTI Puh. (03) 884 230 Fax (03) 884 2310 hsa@hsaoy.com www.hsaoy.com 2 1. YLEISIÄ TURVALLISUUSOHJEITA

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250

Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250 Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250 HUOM! Lue tämän käyttö- ja turvallisuusohjeen sisältö huolellisesti ennen TL-radiaalipuhaltimen käyttöä turvallisen käytön varmistamiseksi.

Lisätiedot

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin 80IO Varoitukset...51 Osat...52 Koukun asentaminen EASY SET

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t Huomio: Lue tämä käyttöohje ennen ketjuviputaljan käyttöönottoa. Sisällys 1. Esipuhe 2. Erittely 3. Turvallisuusohjeet

Lisätiedot

Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy

Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy PS&V-MM 2011 Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy Tärkein yksittäinen tekijä sulkapalloilijan kyynärvarren sekä ranteen vammojen ennaltaehkäisyssä on oikea mailaote. Muista

Lisätiedot

Aurinkolämmitin XP2. Käyttöopas FI

Aurinkolämmitin XP2. Käyttöopas FI Aurinkolämmitin XP2 Käyttöopas FI ID-KOODI: M-1631.2013 ID-KOODI: M-1633.2013 Swim & Fun Scandinavia info@swim-fun.com www.swim-fun.com Sivu 1 Sisällysluettelo 1. Turvallisuusohjeet 2 2. Laitteen toimintatapa

Lisätiedot

LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN. Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös. VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä.

LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN. Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös. VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. Maahantuoja: ISOJOEN KONEHALLI OY Keskustie 26, 61850 Kauhajoki

Lisätiedot

Sisältö 2 Easywalker june jalkatuki 2 Jalkatuki 3 Kunnossapito 3 Takuuehdot

Sisältö 2 Easywalker june jalkatuki 2 Jalkatuki 3 Kunnossapito 3 Takuuehdot 1 2 3 4 5 6 Sisältö 2 Easywalker june jalkatuki 2 Jalkatuki 3 Kunnossapito 3 Takuuehdot FI - 1 Easywalker june jalkatuki Onnittelut easywalker june jalkatuen hankinnasta. Easywalker june jalkatuen suunnittelussa

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ. Malli: 010A

KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ. Malli: 010A KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ Malli: 010A Sisällysluettelo Tekniset tiedot... 2 Pakkauksen sisältö... 3 Turvaohjeet... 3 Kokoamisohje... 4 Osien esittely... 7 Pituuden säätö sivuttaistuen... 8 Korkeussäätö sivutuki...

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT AF21/AG21 Sähkömoottorit KÄYTTÖOHJE JA VARAOSALUETTO AF21/AG21 - IS - 10530-3 - FI TURVALLISUUSOHJEET - KONEET : sähkö-, paineilma-, bensiini- tai dieselkäyttöiset. - SYMBOLIT

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEKIRJA HALO R400 LASER ETÄISYYS MITTARILLE

KÄYTTÖOHJEKIRJA HALO R400 LASER ETÄISYYS MITTARILLE KÄYTTÖOHJEKIRJA HALO R400 LASER ETÄISYYS MITTARILLE MYYNTIPAKETIN SISÄLTÖ ALKUTOIMENPITEET 1) Liuta/ työnnä auki patterikotelon kansi laitteen takaosasta ja aseta patteri paikkoilleen. Patterin tyyppi

Lisätiedot

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla.

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla. Kokoamisohjeet: 9689995/BZ7C and 9689996/BZ4C Koneet, joissa on jokin seuraavista leikkuulaitteista: 96899945 TRD6B TunnelRam-leikkuulaite 96899946 TRD7B TunnelRam-leikkuulaite 96899950 CD6B Combi-leikkuulaite

Lisätiedot

Sekoitinsarja Käyttöohje

Sekoitinsarja Käyttöohje Sekoitinsarja Käyttöohje Lue ohjekirja huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa. Käytä laitetta vain käyttöohjeen mukaisesti. Säilytä ohjekirja lukemiseksi tulevaisuudessa. TURVALLISUUS Laite ei ole

Lisätiedot

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Kiitos, että olet valinnut tuotteemme! Olemme varmoja, että tulet olemaan tyytyväinen lastenvaunuihimme. Ennen kuin käytät lastenrattaita, on erittäin suositeltavaa

Lisätiedot

Liikuntaohjelma: viikot 1-6

Liikuntaohjelma: viikot 1-6 Liikuntaohjelma: viikot 1-6 Tässä on erinomainen koko kehoa hyödyntävä liikuntaohjelma, joka tarkoitettu aloittelijoille. Se sopii täydellisesti normaaliin elämäntyyliin, sillä voit harjoitella koska sinulle

Lisätiedot

VENYTTELYOHJE EVU - 00. Mika Laaksonen

VENYTTELYOHJE EVU - 00. Mika Laaksonen VENYTTELYOHJE EVU - 00 Mika Laaksonen MIKSI ON HYVÄ VENYTELLÄ PELIEN JA HARJOITUSTEN JÄLKEEN? Kova harjoittelu ja treeni kiristävät lihaksia, jos venyttely laiminlyödään. Näin lihakset väsyvät nopeammin

Lisätiedot

Käyttöohje. Tasapainolauta

Käyttöohje. Tasapainolauta Käyttöohje Tasapainolauta Kiitos kun ostit tasapainolaudan.! VAROITUS! Opettele ajamaan laitteella turvallisesti, huomioi muu liikenne ja säännöt. Käytä lisäksi säädösten mukaisia turvavarusteita. Älä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6. puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi. PL 163 87101 Kajaani

KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6. puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi. PL 163 87101 Kajaani KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6 PL 163 87101 Kajaani puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi SISÄLLYSLUETTELO 1. TEKNISIÄ TIETOJA 2. ELTRIP-R6:n ASENNUS 2.1. Mittarin asennus 2.2. Anturi-

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 1 AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 2 SISÄLLYSLUETTELO YLEISTÄ 1 PAKKAUS JA VARASTOINTI 2 TEKNISET TIEDOT. 3 ASENNUS.

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved.

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. BJ-0 KÄYTTÖOPAS 05 Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. MADE IN CHINA Twist&Shape MNL TVINS FIN R0 07 Lue tämän oppaan sisältämät turvallisuuteen liittyvät varoitukset ja ohjeet huolellisesti

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Register your product and get support at www.philips.com/welcome HP8696. Käyttöopas

Register your product and get support at www.philips.com/welcome HP8696. Käyttöopas Register your product and get support at www.philips.com/welcome HP8696 Käyttöopas o n a m b l k c j d e i f g h p q r 3 4 16mm 22mm 7~10 sec. 5 7~10 sec. 6 7~10 sec. 7 Suomi Olet tehnyt erinomaisen valinnan

Lisätiedot

KOSPEL S.A. 75-136 KOSZALIN UL. OLCHOWA 1

KOSPEL S.A. 75-136 KOSZALIN UL. OLCHOWA 1 Lue käyttö- ja asennusohjeet huolellisesti. Niitä noudattamalla varmistat laitteellesi pitkän käyttöiän ja luotettavantoiminnan. Kospel Oy pidättää oikeuden tehdä pieniä muutoksia laitteen rakenteeseen

Lisätiedot

TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ

TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ KÄYTTÖOHJEET DAR0480 Sisällysluettelo. Takuu sivu 1 Turvallisuusohjeet sivu 2 Käyttöohjeet sivu 3-4 Hoito ja huolto sivu 5 Säilytys sivu 6 Vianetsintä sivu 7 Osaluettelo/ tekniset

Lisätiedot

Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE

Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ Halkaisukoneen tärkeimmät osat...2 Turvallisuusohjeita...3 Työskentely ja kuljetus...5 Kokoaminen...8 Räjäytyskuva...12 Osaluettelo englanniksi...13 Huolto...14

Lisätiedot

Selkä suoraksi Suomi TM. Pidetään hauskaa harjoittelemalla!

Selkä suoraksi Suomi TM. Pidetään hauskaa harjoittelemalla! Selkä suoraksi Suomi TM Pidetään hauskaa harjoittelemalla! "Selkä suoraksi Suomi" ʺSelkä suoraksi Suomiʺ on helppo muutaman minuutin harjoitusohjelma, joka päivittäin tehtynä auttaa lapsia kehittämään

Lisätiedot

heritage c102 käyttäjän käsikirja

heritage c102 käyttäjän käsikirja heritage c102 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) HALLINNAN JA SYVIEN VATSALIHASTEN TYÖSKENTELYN

BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) HALLINNAN JA SYVIEN VATSALIHASTEN TYÖSKENTELYN KAKSITOISTA Sivuttainen kurki BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA KÄSITASAPAINOASENNOISTA. KUN BAKASANAAN LISÄTÄÄN SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) BAKASANA. KÄSITASAPAINOASANAT

Lisätiedot

Käyttötarkoitus. Mallit. Toimituksen sisältö. Korkeuden säätökahvat

Käyttötarkoitus. Mallit. Toimituksen sisältö. Korkeuden säätökahvat R Rollaattorin osat 1 Kahva 2 Korkeussäädettävä kahvan tanko 3 Jarru 4 Kahvan korkeuden säätövipu 5 Takapyörä 6 Runko 7 Etupyörä 8 Kori 9 Istuin 10 Tarjotin 11 Jarruvaijeri 12 Kepinpidike 2 Käyttötarkoitus

Lisätiedot

TG7200_7220NE(fi-fi)_QG.fm Page 1 Wednesday, July 25, 2007 4:57 PM. Koukku (220 240 V, 50 Hz) (KX-TG7202/KX-TG7203/KX-TG7222) Koukut

TG7200_7220NE(fi-fi)_QG.fm Page 1 Wednesday, July 25, 2007 4:57 PM. Koukku (220 240 V, 50 Hz) (KX-TG7202/KX-TG7203/KX-TG7222) Koukut TG7200_7220NE(fi-fi)_QG.fm Page 1 Wednesday, July 25, 2007 4:57 PM Pikaopas Digitaalinen langaton puhelin Malli KX-TG7200NE/KX-TG7202NE KX-TG7203NE Digitaalinen langaton vastaajapuhelin Malli KX-TG7222NE

Lisätiedot

Nostopöytä 250 ja 500 kg

Nostopöytä 250 ja 500 kg Nostopöytä 250 ja 500 kg Käyttöohje Osaluettelo Nostopöytä 250 ja 500kg käyttö ja huolto ohje Ennen nostopöydän käyttöä lue tämä ohje huolellisesti läpi. 1. Varoitukset 1. Älä laita jalkaa tai kättä saksimekanismiin

Lisätiedot

6:2 6:3 6:4 6:5 7:1 7:2

6:2 6:3 6:4 6:5 7:1 7:2 Manuaali Zitzi Flipper Pro FI1101-1 TM Zitzi Flipper Pro Kaasujousi Zitzi Flipper Pro Sähköinen Sisällysluettelo Zitzi Flipper Pro Alue nr 1 Manufaturer: 2010-03-26 2:1 Korkeussäätö - Kaasujousi 6:2 Yhteenveto

Lisätiedot

SUOMI Johdanto Yleiskuvaus (Kuva 1) Tärkeää Vaara Varoitus Varoitus Sähkömagneettiset kentät Yleistä

SUOMI Johdanto Yleiskuvaus (Kuva 1) Tärkeää Vaara Varoitus Varoitus Sähkömagneettiset kentät Yleistä SUOMI 49 Johdanto Onnittelut ostoksestasi ja tervetuloa Philips-tuotteiden käyttäjäksi! Hyödynnä Philipsin tuki ja rekisteröi tuotteesi osoitteessa www.philips.com/welcome. Yleiskuvaus (Kuva 1) 1 Terä

Lisätiedot

Ennen kuin aloitat mitään harjoitteluohjelmaa, Gymform ABS & CORE mukaan lukien, keskustele asiasta oman lääkärisi tai fysioterapeuttisi kanssa.

Ennen kuin aloitat mitään harjoitteluohjelmaa, Gymform ABS & CORE mukaan lukien, keskustele asiasta oman lääkärisi tai fysioterapeuttisi kanssa. Gymform ABS & CORE -KÄSIKIRJA Turvallisuutesi on etusijalla. Siksi kehotamme sinua tutustumaan tämän käsikirjan koko sisältöön ennen kuin alat käyttää Gymform ABS & CORE -laitetta. On olennaisen tärkeää,

Lisätiedot

Päivittäinen käyttö vaatii sohvilta ja lepotuoleilta paljon. EKTORP-tuotteet testataan huolellisesti, jotta voimme olla varmoja, että ne täyttävät

Päivittäinen käyttö vaatii sohvilta ja lepotuoleilta paljon. EKTORP-tuotteet testataan huolellisesti, jotta voimme olla varmoja, että ne täyttävät EKTORP Päivittäinen käyttö vaatii sohvilta ja lepotuoleilta paljon. EKTORP-tuotteet testataan huolellisesti, jotta voimme olla varmoja, että ne täyttävät tiukimmat kotikäytölle asetetut laatu- ja kestävyysvaatimukset

Lisätiedot

Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design)

Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design) Installation instructions, accessories Ohje nro 31399510 Versio 1.0 Osa nro 31260698 Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design) IMG-378205 Volvo Car Corporation Sähkötoiminen moottorinlämmitin,

Lisätiedot

Aurinkopaneelin lataussäädin 12/24V 30A. Käyttöohje

Aurinkopaneelin lataussäädin 12/24V 30A. Käyttöohje Aurinkopaneelin lataussäädin 12/24V 30A Käyttöohje 1 Asennuskaavio Aurinkopaneeli Matalajännitekuormitus Akku Sulake Sulake Invertterin liittäminen Seuraa yllä olevaa kytkentäkaaviota. Sulakkeet asennetaan

Lisätiedot

TÄRKEITÄ HUOMIOITA Kiitos, että valitsit Casa Bugatin UMA keittövaa'an. Kuten kaikkia elektronisia laitteita, myös tätä vaakaa tulee käyttää huolellisesti ja ohjeiden mukaan vammojen ja laitteen vaurioitumisen

Lisätiedot

DEUTSCH. Silent 41 8211-3453-03

DEUTSCH. Silent 41 8211-3453-03 DEUTSCH D Silent 41 8211-3453-03 S SVENSKA R 1 1 R O P 2 2 3 L M M L 3 5 I J K 4 4 K J I N 1. 2 230 V 2 2. 3. 4 SVENSKA S ABC 4. 5. 6. 7. 8. 9. 36 mm 19 mm 10. 11. 5 FI SUOMI SYMBOLIT Koneessa on seuraavat

Lisätiedot