Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600"

Transkriptio

1 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

2 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw M5*10 (4)

3 Kokoamisohjeet D-16 D-15 D-13 D-14 K-1 D-35 D-13 I-2 I-1 I-4 N-6 D-14 D-37 J-3 I-3 J K M-R O M-L N-4 N-5 N-3 J-5 I-1 I-2 N

4 Räjäytyskuva F-6 F-1 F-2 F-3 F-4 F-5 F L-1 L-3 L-2 L-4 L-5 L-6 L-7 F-10 G F-9 G-1 F-8 G-2 F-7 G-3 G-4 L-11 G-5 L-8 L-9 L-10 L-12 L-13 G-10 G-6 G-7 G-8 G-9 D-39 D-40 D-34 D-12 D-35 B B-5 B-4 B-3 B-2 B-1 D-38 D-36 A-1 A D-23 D-20R D-17R D-33 L L-14 C-7 C-11 C-5 C-1 D-22 C-9 C-3 C-4 C-10 E-7 D-32 D-30 D-11 D-10 C-8 C C-6 C-13 C-12 C-2 D-16 D-15 D-27 D-26 D-25 D-24 D-28 D-29 D-20L D-21 D-7 D-8 D-9 D-1 D-35 D D-2 D-14 D-13 D-13 D-14 E-1 E-2 E-3 E-4 E-5 E-6 E I-2 I-1 K-1 I-4 D-37 D-19 D-17L D-18 H-1 H-2 H-3 H-4 H-5 H-6 H-7 H-8 H-9 H-10 H H-20 H-19 H-18 H-17 H-16 H-15 H-14 H-13 H-12 H-11 D-31 O D-6 D-5 D-3 J-5 J-4 D-4 K K-2 K-3 J J-1 J-2 J-3 M-R M-2 M-3 M-L M-1 N-3 N-4 N-5 N-6 I-3 I-1 I-2 N-1 N-2 N

5 Osaluettelo, SOUTULAITE Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVIT 4 KPL B KANNATTIMEN TUKIPUTKI 1 KPL B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN 1 KPL B-2 RUUVIT M6xP1,0x57L 2 KPL B-3 KIINNITYSKUPU 4 KPL B-4 LITTEÄ ALUSLEVY φ6xφ16x1t 2 KPL B-5 NAILONMUTTERI M6 2 KPL C RULLAN KANNATIN 1 SARJA C-1 VETOPYÖRÄ 1 SARJA C-2 RULLA 1 SARJA C-3 RUUVIT 3/8"x54mm 1 KPL C-4 RUUVIT M6x50L 1 KPL C-5 NAILONMUTTERI 3/8"x7t 1 KPL C-6 NAILONMUTTERI M6 1 KPL C-7 JOUSIALUSLEVY 8*φ14*2T 2 KPL C-8 LITTEÄ ALUSLEVY φ8*φ19*2t 2 KPL C-9 HOLKKI φ10xφ14x8mml 2 KPL C-10 HOLKKI φ6xφ9x6mml 4 KPL C-11 KUUSIORUUVIT M8xP1.25x16L 2 KPL C-12 LITTEÄ ALUSLEVY φ10*φ18*1t 1 KPL C-13 LITTEÄ ALUSLEVY φ6*φ12*1t 1 KPL D PÄÄRUNKO 1 SARJA D-1 ETUVAKAAJAN SUOJUS (VASEN) 1 KPL D-2 ETUVAKAAJAN SUOJUS (OIKEA) 1 KPL D-3 TUKISUOJUS (VASEN) 1 KPL D-4 TUKISUOJUS (OIKEA) 1 KPL D-5 SÄÄTÖTULPPA 2 KPL D-6 KUUSIORUUVI 3/8"-16x3t 2 KPL D-7 KULJETUSPYÖRÄ 2 KPL D-8 C-RENGAS φ8 2 KPL D-9 MUTTERI M8 2 KPL D-10 ANTURIRASIA 2 SARJA D-11 RUUVIT M4x10L 2 KPL D-12 RUUVIT M5x12L 3 KPL D-13 RUUVI M8*P1.25*16L (6m/m) 8 KPL D-14 LITTEÄ ALUSLEVY φ8*φ19*2t 8 KPL D-15 LIUKUKAPPALEEN ETUSUOJUS 1 KPL D-16 RUUVI M5x10L 3 KPL D-17L VASEN SUOJUS (ALEMPI) 1 KPL D-17R OIKEA SUOJUS (ALEMPI) 1 KPL D-18 RUUVI 3/16"(#10)x3/4" 2 KPL D-19 RUUVI M4x50L 3 KPL D-20L SIVUSUOJUS (VASEN) 1 KPL D-20R SIVUSUOJUS (OIKEA) 1 KPL

6 D-21 RUUVI M4x8L 12 KPL D-22 SUOJUKSEN LIITINOSA 1 KPL D-23 RUUVI M4x12L 10 KPL D-24 TUULETTIMEN OHJAUSOSA 3 KPL D-25 TANKO 2 KPL D-26 TUULETTIMEN KIINNITYSISTUKKA 6 KPL D-27 RUUVI M3x8 12 KPL D-28 TUULETTIMEN SUOJUS 1 KPL D-29 TUULETTIMEN SUOJUS 1 KPL D-30 RUUVI M5x8L 1 KPL D-31 VIRTAJOHTO 1 SARJA D-32 RUUVI M5x8L 4 KPL D-33 LIITÄNTÄTANKO 1 KPL D-34 ALEMPI TIETOKONEKAAPELI 1 KPL D-35 LANGATTOMAN VASTAANOTTIMEN ANTURIJOHTO 1 KPL D-36 TIETOKONEEN YLEMPI KAAPELI 1 KPL D-37 SYKKEEN LANGATON VASTAANOTIN 1 KPL D-38 TIETOKONEEN KANNATIN 1 KPL D-39 LITTEÄT ALUSLEVYT 5xφ10x1t 3 KPL D-40 JOUSIALUSLEVYT φ5 3 KPL E KÄDENSIJA 1 SARJA E-1 MUOVIALUSLEVY φ45xφ32.2x0.5t 2 KPL E-2 HOLKKI φ32.2xφ44.3x29l 1 KPL E-3 KUUSIORUUVI M6xP1.0x5L 2 KPL E-4 VAAHTOKUMIHOLKKI φ32.2xφ44.3x10l 1 KPL E-5 VAAHTOKUMIKAHVA 2 KPL E-6 KÄDENSIJAN SUOJUS 2 KPL E-7 NAUHA 1 KPL F~F-9 VAUHTIPYÖRÄSARJA 1 SARJA F-10 HIHNA 1 KPL G~G-10 VÄLIPYÖRÄSARJA 1 SARJA H~H-20 JOUSIRASIA 1 SARJA I-1 RUUVI M8*P1.25*16L (6m/m) 8 KPL I-2 LITTEÄ ALUSLEVY φ8*φ19*2t 8 KPL I-3 RUUVI M5xP0.8x12L 8 KPL I-4 RUUVI M5*P0.8*10L 4 KPL J JALKATUEN PIDIKE 1 SARJA J-1 PYSÄYTIN 1 KPL J-2 RUUVI M5x25L 2 KPL J-3 JALKATUKI 2 KPL J-4 JALKATUEN PEHMUSTE 2 KPL J-5 JALKATUEN KIINNITYSNAUHA 2 KPL K LIUKUKAPPALE 1 SARJA K-1 ISTUIN 1 KPL K-2 RULLA (PU-PYÖRÄ) 4 SARJA -1-

7 K-3 NAILONMUTTERI M8 4 SARJA L~L-14 MAGNEETTIKIINNIKE & VAIHTEISTO 1 SARJA M-L VASEN LIUKUKISKO 1 KPL M-R OIKEA LIUKUKISKO 1 KPL M-1 RUUVI M5x30L 2 KPL M-2 NAILONMUTTERI M5 2 KPL M-3 LIUKUKAPPALEEN PYSÄYTIN 1 KPL N TAKAVAKAAJA 1 SARJA N-1 SÄÄTÖTULPPA 2 KPL N-2 RUUVI 3/16"(#10)x3/4" 2 KPL N-3 KANTOKAHVA KULJETUSTA VARTEN 1 KPL N-4 LITTEÄ ALUSLEVY φ8xφ16x2t 4 KPL N-5 RUUVI M8xP1.25x20L (6m/m) 4 KPL N-6 LIUKUKAPPALEEN TAKASUOJUS 1 KPL O VERKKOLAITE 1 SARJA -2-

8 Vaihe 1 1. Työnnä takatuki (N) paikalleen ja kiinnitä takatuki sitten liukukiskoon (M-L,M-R) M8xP1.25x20L-ruuvilla (N-5), litteillä aluslevyillä (N-4) ja nostotangolla (N-3). M-R? N-4 N-5 M-L N-3 N Vaihe 2 1. Kiinnitä istuin (K-1) ja liukukappale (K) M8*P1.25*16L-ruuvilla (I-1) ja litteillä aluslevyillä (I-2)? K-1 I-2 I-1 K -3-

9 Vaihe 3 1. Työnnä istuin ja liukukappale (K) liukukiskoon (M-L, M-R).? M-R K M-L Vaihe 4 1. Kiinnitä jalkatuki kiinnitysnauhalla (J-3 & J-5) jalkatuen tukeen (J) ruuveilla (I-3).? J-3 I-3 J J-5-4-

10 Vaihe 5 1. Työnnä jalkatuen pidike (J) paikalleen ja kiinnitä liukukisko (M-L, M-R) M8*P1.25*16L-ruuveilla (I-1) ja litteillä aluslevyillä (I-2).? J M-R I-1 I-2 M-L Huomio! Kun kiinnität jalkatuen pidikkeen 4 ruuvia liukukappaleeseen, ruuveja ei voi kiristää samalla liian kireälle. Tämä johtuu siitä, että ruuvin reikä on ruuvia suurempi. Jos niitä kiristetään liikaa, liukukappale ei tule kiskon suuntaisesti eikä istuin liiku tasaisesti. Vaihe 6 1. Kiinnitä takasuojus (N-6) liukukiskon (M-R/L) päälle ruuvilla (I-4).? I-4 N-6 M-R M-L -5-

11 Vaihe 7 1. Työnnä liukukisko (M-l, M-R) paikalleen ja kiinnitä se päärunkoon (D) M8*P1.25*16L-ruuvilla (D-13) ja litteillä aluslevyillä (D-14). 2. Kiinnitä lopuksi suojus (D-15) päärungon (D) päälle M5x10L-aluslevyllä (D-16). 3. Liitä sykemittarin johto (D-35) ja langattoman vastaanottimen johto (D-37). Johdot löytyvät päärungon alapuolelta.? D-16 D D-15 D-13 D-14 D-13 D-14 D-35 D-37 O -6-

12 KÄYTTÖOHJE CASALL R600 -OHJAUSTAULULLE [NÄYTÖN TOIMINTO:] OSA SPM Time/500m METERS CALORIES STROKES PULSE [ PAINIKKEEN TOIMINTO: ] KUVAUS Vetoa minuutissa Näyttöalue 0~999 Harjoitusajan näyttö soudun aikana. Näyttöalue 0:00~99:59 *Tietokone näyttää 6 sekunnin välein ajan, joka tarvitaan 500 metrin soutuun sen hetkisellä nopeudella. Soutumatka Näyttöalue 0~9999 Soutamisen aikana kulutetut kalorit. Näyttöalue 0~9999 Suoritettujen soutuvetojen määrä. Näyttöalue: 0~9999 Vetojen kokonaismäärän tarkistus 6 sekunnin välein. *Vetojen määrä häviää, jos virta katkeaa (verkkolaite irti). Pulssi soudun aikana. Näyttöalue 0-30~240 OSA Up Down ENTER Reset Start/ Stop Recovery Valinnan tekeminen. Vastustason nostaminen. Valinnan tekeminen. Vastustason laskeminen. KUVAUS Asetuksen tai valinnan vahvistaminen. Tietokone käynnistyy uudelleen, kun Reset-painiketta pidetään painettuna 2 sekuntia. Asetetun arvon poistaminen. Palaaminen päävalikkoon harjoituksen jälkeen. Soutuharjoituksen aloittaminen tai lopettaminen. Mittaa palautussyke.

13 [LAITTEEN KÄYTTÖ] KÄYNNISTÄMINEN Kytke virtalähde. Tietokoneeseen kytkeytyy virta ja LCD-näytön kaikki segmentit näkyvät 2 sekunnin ajan. Siirry kello- ja kalenteriasetustilaan. Jos soutu- tai pulssitietoa ei ole saatu 4 minuuttiin, ohjaustaulu siirtyy virransäästötilaan. Näyttöön tulee kellonaika, kalenteri ja huoneen lämpötila. Manual-tila (Manuaalinen tila): Säädä vastusta harjoituksen aikana manuaalisesti. 1. Paina START-painiketta päävalikossa, kun haluat harjoitella manuaalisessa tilassa. 2. Valitse Manual-tila UP- tai DOWN-painikkeella ja vahvista valinta ENTER-painikkeella. 3. Aseta UP- tai DOWN-painikkeella RESISTANCE LEVEL (vastustaso), TIME (Aika) (tai Meters (Metrit)), STROKES (vedot) ja CALORIES (kalorit) ja vahvista painamalla ENTER. (Käyttäjä voi valita VAIN ajan tai metrit. Molempia ei voi valita samaan aikaan.) 4. Aloita harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Säädä vastusta painamalla UP tai DOWN. 5. Kun haluttu harjoitusarvo on saavutettu (laskurissa on 0), ohjaustaulusta kuuluu äänimerkki ja harjoitus päättyy. 6. Keskeytä harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RESET. Program-tila (Ohjelma-tila): Valitse esiasetettu harjoitusohjelma. 1. Valitse Program-tila UP- tai DOWN-painikkeella ja vahvista valinta ENTER-painikkeella. 2. Valitse tietty esiasetettu harjoitusohjelma (P1~P12) UP- tai DOWN-painikkeella ja vahvista valinta ENTER-painikkeella. 3. Aseta UP- tai DOWN-painikkeella RESISTANCE LEVEL (vastustaso), TIME (Aika) (tai Meters (Metrit)), STROKES (vedot) ja CALORIES (kalorit) ja vahvista painamalla ENTER. (Käyttäjä voi valita VAIN ajan tai metrit. Molempia ei voi valita samaan aikaan.) 4. Aloita harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Säädä vastusta painamalla UP tai DOWN. 5. Kun haluttu harjoitusarvo on saavutettu (laskurissa on 0), ohjaustaulusta kuuluu äänimerkki ja harjoitus päättyy. 6. Keskeytä harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RESET. -1-

14 . Syketila (H.R.C): Aseta harjoittelun tavoitesyke. 1. Valitse H.R.C.-tila UP- tai DOWN-painikkeella ja vahvista valinta ENTER-painikkeella. 2. Aseta AGE (ikä) UP- tai DOWN-painikkeella ja vahvista ENTER-painikkeella. 3. Valitse 55%, 75%, 90% tai TA (tavoitesyke) painamalla UP tai DOWN. (oletusarvo: 100). *Kaava: (220-Ikä) X % *Esimerkki: 25-vuotias valitsee 75%, tavoitesykkeeksi saadaan (220-25) x 75%= 146/min 4. Aseta UP- tai DOWN-painikkeella RESISTANCE LEVEL (vastustaso), TIME (Aika) (tai Meters (Metrit)), STROKES (vedot) ja CALORIES (kalorit) ja vahvista painamalla ENTER. (Käyttäjä voi valita VAIN ajan tai metrit. Molempia ei voi valita samaan aikaan.) 5. Aloita harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. 6. Kun haluttu harjoitusarvo on saavutettu (laskurissa on 0), ohjaustaulusta kuuluu äänimerkki ja harjoitus päättyy. 7. Keskeytä harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RESET. -2-

15 Race-tila (Kilpailutila): Kilpaile tietokonetta vastaan. 1. Valitse Race-tila UP- tai DOWN-painikkeella ja vahvista valinta ENTER-painikkeella. 2. Aseta haastavuustaso UP- tai DOWN-painikkeella ja vahvista valinta ENTER-painikkeella. (Tasoja yhteensä = 15, Oletusaika = 0:30 AIKA/500 m, Oletusmatka = 500 m) 3. Aloita harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Säädä vastusta painamalla UP tai DOWN. 4. Kun tietokone tai käyttäjä saa soutumatkan täyteen, tietokone pysähtyy ja näyttää PC win (tietokone voitti) tai User win (käyttäjä voitti). 5. Keskeytä harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RESET. USER-tila (Käyttäjä): Aseta oma harjoitteluprofiili. -3-

16 1. Valitse USER-tila UP- tai DOWN-painikkeella ja vahvista valinta ENTER-painikkeella. 2. Aseta kunkin pylvään vastustaso UP- tai DOWN-painikkeella ja siirry seuraavaan pylvääseen painamalla ENTER. (Pylväiden kokonaismäärä = 16) 3. Lopeta tai poistu asetuksista pitämällä MODE-painiketta painettuna 4. Aseta UP- tai DOWN-painikkeella RESISTANCE LEVEL (vastustaso), TIME (Aika) (tai Meters (Metrit)), STROKES (vedot) ja CALORIES (kalorit) ja vahvista painamalla ENTER. (Käyttäjä voi valita VAIN ajan tai metrit. Molempia ei voi valita samaan aikaan.) 5. Aloita harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Säädä vastusta painamalla UP tai DOWN. 6. Kun haluttu harjoitusarvo on saavutettu (laskurissa on 0), ohjaustaulusta kuuluu äänimerkki ja harjoitus päättyy. 7. Keskeytä harjoittelu painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RESET. Palautustila Tarkkaile palautussykkeen tilaa. 1. Kun sykearvo näytetään tietokoneella (käytä rintakehävyötä), paina RECOVERY-painiketta (palautus). 2. TIME (aika) näyttää "0:60" (sekuntia) ja alkaa laskea alaspäin. 3. Tietokone näyttää palautussyketasot F1 - F6 alaslaskennan jälkeen. *Määritä palautustaso alla olevan taulukon avulla. -4-

17 Vianetsintä: E-2:Tarkista, onko kaikki kaapelit kytketty ja ovatko ne ehjät. Huomio! Kaikki esiasetetut tiedot häviävät, kun verkkolaite irrotetaan. Ohjaustaulu on tarkoitettu ainoastaan yhden harjoittelun käyttöön. -5-

18

19 -1-

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

Casall X200 CROSSTRAINER 93001

Casall X200 CROSSTRAINER 93001 Casall X200 CROSSTRAINER 93001 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 X200 3 X200 NO.P-19 Spring Washer

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

Casall EB400 Kuntopyörä 91002

Casall EB400 Kuntopyörä 91002 Casall EB400 Kuntopyörä 91002 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: No:J-12ScrewM3*14L(2)EB400 NO:J-1

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XT

KÄYTTÖOHJE XT KÄYTTÖOHJE XT10.5 93004 Asennus, vaihe 1 1. Avaa esiasennetut ruuvit etu- (J) ja takavakaajasta (J4). 2. Kiinnitä sekä etu- että takavakaaja päärunkoon 2 lukkopultilla (K2), mutterilla (K2) ja aluslevyllä

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYS VAROTOIMET 2 RÄJÄYTYSKUVA -8 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 3 ASENNUS 9-13 OSALUETTELO, PIENET OSAT 4 TIETOKONE 13-19 OSALUETTELO 5-6 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014 Omistajan käsikirja R301 Rower Tuote #56029 kesäkuuta 5, 2014 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä.

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. 1 2 ASENNUS Varoitus Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota. On hyvin tärkeää

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic KÄYTTÖOHJEET 650 Magnetic SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 2 Tarkastusluettelo 3 Pienosat 4 Osaluettelo 5 Yleiskaavakuva 7 Asennus 9 Tietokone 15 Harjoitteluohjeita 23 TURVALLISUUSOHJEET Lue kaikki käyttöohjeiden

Lisätiedot

50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYSLUETTELO VAROTOIMET 2 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 9 OSALUETTELO 3-5 ASENNUS 10-14 RÄJÄYTYSKUVA 6-7 TIETOKONE 12-19 PIENET OSAT 8 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

Kiitos kun valitsit tuotteemme. Varmistaaksesi turvallisuutesi, lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laiteen käyttöä.

Kiitos kun valitsit tuotteemme. Varmistaaksesi turvallisuutesi, lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laiteen käyttöä. 1 SISÄLLYSLUETTELO JOHDANTO... 3 TURVALLISUUSOHJEET... 3 ENNEN KÄYTTÖÄ... 4 Kuva laitteen osista... 10 TOIMINTONÄPPÄIMET... 13 KÄYTÄNNÖN OHJEITA... 21 LÄMMITTELY OHJEITA... 27 2 JOHDANTO Kiitos kun valitsit

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten "Clock Display", "sekuntikello", "lähtölaskenta", "CountUp", "jaksoajastimen ja "Fight Gone Bad" -ajastin.

Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten Clock Display, sekuntikello, lähtölaskenta, CountUp, jaksoajastimen ja Fight Gone Bad -ajastin. 6-DIGIT CROSSFIT TIMER Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten "Clock Display", "sekuntikello", "lähtölaskenta", "CountUp", "jaksoajastimen ja "Fight Gone Bad" -ajastin. Lisäksi erityiset CountUp-

Lisätiedot

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TURVALLISUUSOHJEET 2 RÄJÄYTYSKUVA 8-9 TARKISTUSLUETTELO ENNEN 3 OSALUETTELO 10-11 KOKOAMISTA LAITEOSIEN LUETTELO 4 NÄYTÖN OHJEET 12-13 KOKOAMISOHJEET 5-7 HARJOITTELUOHJEET

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM 2 1 5 PERFORM Omistajan käsikirja Perform 215 Cross Trainer 52059 29. marraskuuta 2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki

Lisätiedot

Käyttöohjeet. 595 RB MAGNETIC Varmista, että harjoittelulaitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa, kun kokoat sen. Turvallisuusohjeet

Käyttöohjeet. 595 RB MAGNETIC Varmista, että harjoittelulaitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa, kun kokoat sen. Turvallisuusohjeet Turvallisuusohjeet Jotta varmistetaan kuntoilijan turvallisuus, tarkista laite säännöllisesti vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Käyttöohjeet Jos harjoittelulaite annetaan edelleen toiselle henkilölle

Lisätiedot

Benefit Sports R410 0

Benefit Sports R410 0 Benefit Sports R410 0 Tärkeitä turvaohjeita Pidä tämä opas tallessa tulevaa käyttöä varten. 1. On tärkeää tutustua koko oppaaseen ennen laitteen asennusta ja käyttöä. Laitetta voidaan käyttää turvallisesti

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH BUILT FOR HEALTH SISÄLLYS TÄRKEITÄ OHJEITA 2 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 8 OSALUETTELO 3 4 ASENNUS 9 11 ASENNUS

Lisätiedot

D S F crosstrainer C5.1e

D S F crosstrainer C5.1e crosstrainer C5.1e SF D Hyvä asiakas! Kiitos, että valitsit Reebok tuotteen. Tämä laatutuote on valmistettu kotikäyttöä varten ja se on testattu Eurooppalaisen normin EN 957-1/5 mukaisesti. Pyydämme sinua

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved.

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. BJ-0 KÄYTTÖOPAS 05 Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. MADE IN CHINA Twist&Shape MNL TVINS FIN R0 07 Lue tämän oppaan sisältämät turvallisuuteen liittyvät varoitukset ja ohjeet huolellisesti

Lisätiedot

pikaopas FORERUNNER 50 ja langaton ANT+Sport -tekniikka

pikaopas FORERUNNER 50 ja langaton ANT+Sport -tekniikka pikaopas FORERUNNER 50 ja langaton ANT+Sport -tekniikka Varoitus: Tämä tuote sisältää vaihdettavan nappipariston. Tärkeitä akun käyttämiseen liittyviä turvallisuustietoja on laitteen pakkauksessa toimitetussa

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi 21/05/2008 Onnittelumme soutulaitteen hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

OxyCycle II Harjoituspolkulaite Suomenkielinen käyttöohje

OxyCycle II Harjoituspolkulaite Suomenkielinen käyttöohje E U R O P E B V B A Health, Fitness & Wellness Products OxyCycle II Harjoituspolkulaite Suomenkielinen käyttöohje The specifications of this product may vary from this photo, subject to change without

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

Konsolin näytössä näkyy käytettäessä ohjaavia viestejä, joita kannattaa tämän ohjeen lisäksi seurata.

Konsolin näytössä näkyy käytettäessä ohjaavia viestejä, joita kannattaa tämän ohjeen lisäksi seurata. 1 Tulostaulun käyttöohje 1. Yleistä Konsolin näytössä näkyy käytettäessä ohjaavia viestejä, joita kannattaa tämän ohjeen lisäksi seurata. Näytön alapuolella olevilla A, B, C jne. painikkeilla voi valita

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

Tervetuloa. Pikaopas. philips. Liitä. Asenna. Nauti

Tervetuloa. Pikaopas. philips. Liitä. Asenna. Nauti Tervetuloa Pikaopas 1 2 3 Liitä Asenna Nauti philips + Pakkauksen sisältö CD640 tukiasema TAI - Connect Install Enjoy CD640/CD645 luuri CD645 tukiasema Tukiaseman verkkolaite Welcome Quick start guide

Lisätiedot

Eye Pal Solo. Käyttöohje

Eye Pal Solo. Käyttöohje Eye Pal Solo Käyttöohje 1 Eye Pal Solon käyttöönotto Eye Pal Solon pakkauksessa tulee kolme osaa: 1. Peruslaite, joka toimii varsinaisena lukijana ja jonka etureunassa on laitteen ohjainpainikkeet. 2.

Lisätiedot

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 FI SUOMI 1 YLEISTÄ Tämä kuvake tarkoittaa VAROITUS. Ohjeita on

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

Hyvä asiakas, Takuu. Takuuaika alkaa tuotteen ostohetkestä (säilytä ostokuitti). Lisätietoa: kundservice@casall.se

Hyvä asiakas, Takuu. Takuuaika alkaa tuotteen ostohetkestä (säilytä ostokuitti). Lisätietoa: kundservice@casall.se Hyvä asiakas, Olemme iloisia siitä, että olet valittu Casall-kuntolaitteen. Tämä laatutuote on tarkoitettu kotikäyttöön ja se on testattu ja sertifioitu EN 957-1/6 -standardin mukaan. Tutustu huolellisesti

Lisätiedot

Nuorten liikunnallisen aktiivisuuden lisääminen projekti. Johanna Korkala johanna.korkala@eduouka.fi. FirstStep. FA20 Aktiivisuusmittari

Nuorten liikunnallisen aktiivisuuden lisääminen projekti. Johanna Korkala johanna.korkala@eduouka.fi. FirstStep. FA20 Aktiivisuusmittari Nuorten liikunnallisen aktiivisuuden lisääminen projekti Johanna Korkala johanna.korkala@eduouka.fi FirstStep FA20 Aktiivisuusmittari AKTIIVISUUSMITTARI Päivittäisellä liikkumisella on tutkitusti terveyttä

Lisätiedot

WLAN-laitteen asennusopas

WLAN-laitteen asennusopas 1 WLAN-laitteen asennusopas Ohje Inteno DG200 käyttöön WLAN-tukiasemana Tässä ohjeessa WLAN ja WIFI tarkoittavat samaa asiaa. 2 1. Myyntipaketin sisältö: -Inteno-modeemireititin (malli DG200) -Virtajohto

Lisätiedot

Käyttöohje. Painikkeet:

Käyttöohje. Painikkeet: Käyttöohje Painikkeet: 1. PLAY: Päällä/pois päältä Toisto/Pysäytys 2. M: Valinta/Vahvistus 3. ON/OFF: Virtapainike soittimen päällä 4 Vol+: Äänenvoimakkuuden lisäys 5 Vol-: Äänenvoimakkuuden vähennys :

Lisätiedot

CAMSET29 OVISILMÄKAMERA LCD MONITORILLA SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

CAMSET29 OVISILMÄKAMERA LCD MONITORILLA SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE OVISILMÄKAMERA LCD MONITORILLA SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJE 1. Johdanto Kaikkia Euroopan Unionin jäsenmaiden asukkaita koskeva tärkeä ympäristönsuojeluun liittyvä tiedotus Tämä symboli laitteessa

Lisätiedot

Malli: E880i. Omistajan käyttöohje SUOMI

Malli: E880i. Omistajan käyttöohje SUOMI Malli: E880i Omistajan käyttöohje SUOMI IV-A Main frame IV-B Central supporting tube IV-C Front tube IV-E Side handle bar IV-F Front handle bar (IV-E1) Left side (IV-E2) Right side IV-D Rear tube IV-G

Lisätiedot

SpeedSonic.dk. Katso upea värivalikoima ja löydä suosikkisi osoitteesta www.speedsonic.dk.

SpeedSonic.dk. Katso upea värivalikoima ja löydä suosikkisi osoitteesta www.speedsonic.dk. RAW SpeedSonic.dk RESET / EL START / STOP MODE / SET NEXT / SAVE Onnea uuden Speed Sonic -urheilukellon omistajalle! Speed Sonic -urheilukello kannustaa ja ohjaa sinua parempiin tuloksiin. Toivomme, että

Lisätiedot

Pakkauksen sisältö. Tervetuloa. Arlo Baby -kamera USBvirtakaapeli. USBvirtasovitin. Kiitos, että valitsit Arlo Babyn. Pääset alkuun helposti.

Pakkauksen sisältö. Tervetuloa. Arlo Baby -kamera USBvirtakaapeli. USBvirtasovitin. Kiitos, että valitsit Arlo Babyn. Pääset alkuun helposti. Arlo Baby -pikaopas Pakkauksen sisältö Tervetuloa Kiitos, että valitsit Arlo Babyn. Pääset alkuun helposti. Arlo Baby -kamera USBvirtakaapeli USBvirtasovitin Pikaopas Seinäpidike Kiinnitysruuvit Liitä

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Perform 215. www.york.fi 20.1.2013 PERFORM

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Perform 215. www.york.fi 20.1.2013 PERFORM Omistajan käsikirja Kuntopyörä Perform 215 53071 2 1 5 PERFORM 20.1.2013 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

HELLO. EZ3600 Aloitusopas. TMR Tracker -ruokinnanhallintaohjelma. D3699-FI Rev E Tammikuu 14. Ft. Atkinson, Wisconsin USA

HELLO. EZ3600 Aloitusopas. TMR Tracker -ruokinnanhallintaohjelma. D3699-FI Rev E Tammikuu 14. Ft. Atkinson, Wisconsin USA EZ600 Aloitusopas TMR Tracker -ruokinnanhallintaohjelma HELLO Ft. Atkinson, Wisconsin USA Panningen, Hollanti www.digi-star.com Tammikuu Tekijänoikeus Kaikki oikeudet pidätetään. Tämän käyttöohjeen tai

Lisätiedot

Exclusive Art Asennus- ja käyttöohjeet

Exclusive Art Asennus- ja käyttöohjeet IValmistelu Puhdistus ja kunnossapito Exclusive Art Asennus- ja käyttöohjeet 1. Suihkukaapin puhdistukseen voidaan käyttää nestemäistä yleispuhdistusainetta ja pehmeää puhdistusliinaa. Puhdistusaine ei

Lisätiedot

Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia)

Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia) Ohje nro Versio Osa nro 8682402 1.0 Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia) A3602095 Sivu 1 / 16 Varuste A0000162 A3901819 Sivu 2 / 16 A3903163 Sivu 3 / 16 M3602626 Sivu 4 / 16 M3903606 Sivu 5 / 16

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

BT BBiQ laite / W042 Käyttöohjeet 1.3 FIN Käyttöohjeet BBiQ 4.4.2014

BT BBiQ laite / W042 Käyttöohjeet 1.3 FIN Käyttöohjeet BBiQ 4.4.2014 Käyttöohjeet Aloittaminen Pakkauksen sisältö: - BBiQ Bluetooth -laite - Lämpötila-anturi - 2 kappaletta AAA -paristoja - Käyttöohjeet BBiQ on uusi langaton ruoanlaittolämpömittari älypuhelimellesi. Sisäänrakennetun,

Lisätiedot

Toimintaperiaate: 2. Kytke virta vastaanottimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä "horsealarm receiver only".

Toimintaperiaate: 2. Kytke virta vastaanottimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä horsealarm receiver only. Toimintaperiaate: 1. Kytke virta toistimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä "RadioLink only". Kun virta on kytketty toistimeen, laitteen vihreä valo välähtää. 2. Kytke virta vastaanottimeen

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat. Asennus Irralliset osat Form No. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 30454 Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde

Lisätiedot

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin.

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. WEEE-varoitus: Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. Kysy lisätietoja keräysjärjestelmistä paikallisilta jätehuoltoviranomaisilta.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE HIRVIMATIC (2V0) 5.5.2010

KÄYTTÖOHJE HIRVIMATIC (2V0) 5.5.2010 1 KÄYTTÖOHJE HIRVIMATIC (2V0) 5.5.2010 NÄPPÄIMISTÖ: Ohjelman valinta Asetukset /nollaus Ajastimen valinta (Ei vielä käytössä) Ohjaus oikealle / lisää asetusta / ajastimen käynnistys Seis / valinnan vahvistus

Lisätiedot

1.1. Luentayksikön kytkentä Luentayksikön layout on esitetty kuvassa 1 ja riviliittimet taulukossa 1.

1.1. Luentayksikön kytkentä Luentayksikön layout on esitetty kuvassa 1 ja riviliittimet taulukossa 1. 1 (9) 1. LONIX VEDENMITTAUSRATKAISUN KÄYTTÖOHJE Lonix vedenmittausratkaisu on suunniteltu käyttöveden huoneistokohtaiseen mittaukseen rivi- ja kerrostaloissa. Järjestelmä voidaan helposti toteuttaa yksinkertaisena

Lisätiedot

CUBE WEATHER STATION YGH 393 MANUAALI HAPTIME

CUBE WEATHER STATION YGH 393 MANUAALI HAPTIME Ominaisuudet CUBE WEATHER STATION YGH 393 MANUAALI HAPTIME Sensorin virran vähyyden ilmaisin Lämpötila celsius- tai Fahrenheit-asteikolla Langaton ulkoilma-anturi (kantomatka esteettömällä matkalla + 30

Lisätiedot

CASALL AB TRACK 98100

CASALL AB TRACK 98100 CASALL AB TRACK 9800 VAROITUSTARROJEN SIJAINTI Tässä kuvassa on esitetty varoitustarrojen paikat. Huomautus: Tarroja ei ehkä ole kuvattu oikeankokoisina. TÄRKEITÄ VAROITUS: Lue käyttöohjeen kaikki tärkeät

Lisätiedot

Käyttöohje CF-RS Huonetermostaatti (vakiomalli)

Käyttöohje CF-RS Huonetermostaatti (vakiomalli) 088U0210 Käyttöohje CF-RS Huonetermostaatti (vakiomalli) Sisältö 1. Laitteen toiminnasta................... 3 2. Asennus............................... 4 3. Välitystesti............................ 5 4.

Lisätiedot

088U0230 Käyttöohje CF-RU Signaalivahvistin

088U0230 Käyttöohje CF-RU Signaalivahvistin 088U0230 Käyttöohje VI.UH.N3.20 Sisältö 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Laitteen toiminnasta... 3 Asennus... 4 Sijoitus ja asennus... 5 Välitystesti... 6 Asennuksen poisto... 6 Tekniset tiedot... 7 Vianetsintä...

Lisätiedot

Käyttöohje CF-RP Julkisten tilojen huonetermostaatti

Käyttöohje CF-RP Julkisten tilojen huonetermostaatti 088U0211 Käyttöohje CF-RP Julkisten tilojen huonetermostaatti Sisältö 1. Laitteen toiminnasta................... 3 2. Asennus............................... 4 3. Välitystesti............................

Lisätiedot

Käyttöohje CF-RD Huonetermostaatti näytöllä

Käyttöohje CF-RD Huonetermostaatti näytöllä 088U0212 Käyttöohje CF-RD Huonetermostaatti näytöllä Sisältö 1. Laitteen toiminnasta................... 3 2. Asennus............................... 4 3. Lämpötila-asetukset................... 5 4. Välitystesti............................

Lisätiedot

Radion kauko-ohjaus ohjauspyörässä

Radion kauko-ohjaus ohjauspyörässä Ohje nro Versio Osa nro 9172666 1.0 Radion kauko-ohjaus ohjauspyörässä M3903274 Sivu 1 / 8 Varuste A0000162 A0000161 M8802509 Sivu 2 / 8 M3903275 Sivu 3 / 8 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen

Lisätiedot

Langattomien kauko-ohjainten WR-1/WR-R10 laiteohjelman päivittäminen

Langattomien kauko-ohjainten WR-1/WR-R10 laiteohjelman päivittäminen Langattomien kauko-ohjainten WR-1/WR-R10 laiteohjelman päivittäminen Kiitos, että valitsit Nikon-tuotteen. Tässä oppaassa kerrotaan, kuinka päivitetään laiteohjelma langattomiin kauko-ohjaimiin WR-1 ja

Lisätiedot

diamond x302 käyttäjän käsikirja

diamond x302 käyttäjän käsikirja diamond x302 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut crosstrainerin York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen

Lisätiedot

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10.

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10. SISÄLLYS Huolto ja vianetsintä 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4 Asennus 5 Käyttö 10 Toiminnot 11 Harjoitteluohjeita 16 Yleiskuva 18 Osaluettelo 19 Huolto 20 TÄRKEITÄ OHJEITA

Lisätiedot

Tervetuloa Kiitos, että valitsit Arlon. Pääset alkuun helposti.

Tervetuloa Kiitos, että valitsit Arlon. Pääset alkuun helposti. Pikaopas 1 Pakkauksen sisältö Tervetuloa Kiitos, että valitsit Arlon. Pääset alkuun helposti. Tukiasema Tukiaseman virtasovitin Täysin langattomat kamerat Ethernet-kaapeli Magneettiset seinätelineet 123-litiumparistot

Lisätiedot

SG520 Series. Käyttöohje Bolyguard Small riistakamera. Sivu 1

SG520 Series. Käyttöohje Bolyguard Small riistakamera. Sivu 1 1 Yleiskatsaus Käyttöohje Bolyguard Small riistakamera SG520 Series Sivu 1 1 Yleiskatsaus Sisältö 1 Yleiskatsaus... 3 1.1 Kameran rakenne... 3 1.2 Yleinen kuvaus... 4 1.3 Näyttö... 4 1.4 Kuvien ja videoiden

Lisätiedot

"PLEXTALK Pocket" -verkkosoittimen pikaopas

PLEXTALK Pocket -verkkosoittimen pikaopas "PLEXTALK Pocket" -verkkosoittimen pikaopas PLEXTALK Pocketin asetukset 1. Käännä PLEXTALK Pocket ympäri. Varmista, että kaksi pientä uloketta ovat ylhäällä. Paina PLEXTALK Pocketin pohjassa olevaa suorakulmaista

Lisätiedot

Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö

Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö Installation instructions, accessories Ohje nro 30660544 Versio 1.0 Osa nro Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö Volvo Car Corporation Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö- 30660544 - V1.0 Sivu 1

Lisätiedot

anniversary c202 käyttäjän käsikirja

anniversary c202 käyttäjän käsikirja anniversary c202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

Altus RTS. 1 Tekniset tiedot: 2 Lähetin: Telis 1 Telis 4 Centralis RTS

Altus RTS. 1 Tekniset tiedot: 2 Lähetin: Telis 1 Telis 4 Centralis RTS Viitteet 000071 - Fi ASENNUS ohje Altus RTS Elektronisesti ohjattu putkimoottori, jossa RTSradiovastaanotin, aurinko- & tuuliautomatiikka SOMFY Altus RTS on putkimoottori, jonka rakenteeseen kuuluvat RTS-radiovastaanotin,

Lisätiedot

JES! TRAINING LIIKUNTA- JA HYVINVOINTIPALVELUT FISAF PERSONAL TRAINER JONNE ESKOLA

JES! TRAINING LIIKUNTA- JA HYVINVOINTIPALVELUT FISAF PERSONAL TRAINER JONNE ESKOLA JES! TRAINING LIIKUNTA- JA HYVINVOINTIPALVELUT FISAF PERSONAL TRAINER JONNE ESKOLA HARJOITUSOHJELMA Viikko 1 JUOKSU: 20min + kuntopiiri 3kierrosta 50min Juoksu: 20min + kuntopiiri 2kierrosta 60min 60min

Lisätiedot

Matkustamon pistorasia

Matkustamon pistorasia Ohje nro Versio Osa nro 30664329 1.0 Matkustamon pistorasia M3603136 Sivu 1 / 9 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 M8703902 Sivu 2 / 9 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavainta, kumivasaraa sekä ristipääruuvimeisseliä. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien

Lisätiedot

BLUETOOTH- MUSIIKKISOVITIN

BLUETOOTH- MUSIIKKISOVITIN Kaikki tavaramerkit ovat vastaavien omistajiensa omaisuutta. Ellei toisin mainita, niiden käyttö ei merkitse sitä, että tavaramerkin omistaja olisi KitSound-yhtiön tytäryhtiö tai hyväksyisi sen tuotteet.

Lisätiedot

Mittalaite ja puhelin on laitettu toimimaan automaattisesti yhdessä, sinun tulee seurata puhelimen antamia ohjeita mittauksen suorittamiseen.

Mittalaite ja puhelin on laitettu toimimaan automaattisesti yhdessä, sinun tulee seurata puhelimen antamia ohjeita mittauksen suorittamiseen. TIETOA MITTAUKSESTA VERENPAINE Olet saanut käyttöösi Beurer-mittalaitteen ja puhelimen. Mittalaitteella mitataan verenpaine ja syke. Mittauksen jälkeen puhelin lähettää mitatut arvot hoitajalle. Käsittele

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden Ohje nro Versio Osa nro 30668471 1.2 30682095, 30682096 Vetokoukku, kiinteä M8901547 Sivu 1 / 16 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 A0000172 A0000165 IMG-213560 Sivu 2 / 16 IMG-223189 Sivu 3 / 16 IMG-213320

Lisätiedot

Ulkoasu. 1.Objektiivi 2.Tallennuspainike 3.Kuvien ottopainike _ FIN 01

Ulkoasu. 1.Objektiivi 2.Tallennuspainike 3.Kuvien ottopainike _ FIN 01 Ulkoasu 3 2 1 1.Objektiivi 2.Tallennuspainike 3.Kuvien ottopainike FIN 01 13 4.Micro-USB-portti 10 12 11 6 7 8 9 4 5 5.Akun virtakytkin 6.Sivu ylös -painike 7.Virtapainike 8.OK-painike 9.Sivu alas -painike

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RESET MODE SET Omistajan käsikirja Kuntopyörä Active 110 53061 RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RECOVERY ACTIVE 1 1 0 V1.2 11.9.2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut

Lisätiedot