KÄYTTÖOHJEET Pro Row

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row"

Transkriptio

1 KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row

2 SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20

3 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä käyttöohjeet ja ymmärtänyt ohjeet ennen kuin asennat laitteen tai käytät sitä. 2. Tämä laite on tarkoitettu vain sisäkäyttöön yksityistiloissa ja kevyissä kaupallisissa yhteyksissä. 3. Tarkasta laite ennen käyttöä ja varmista, että kaikki pultit ja mutterit ovat kunnolla kiinni. 4. Tarkista, että laite on vakaasti alustalla - vältä epätasaisia alustoja. 5. Useimmat kuntoilulaitteet eivät ole tarkoitettu pikkulasten käyttöön, eikä lapsilla siksi tule olla pääsyä laitteelle ilman valvontaa. 6. Varmista, että muut ovat turvallisen matkan päässä laitteesta, kun käytät laitetta. Laitteessa on liikkuvia osia. 7. Riisu kaikki korut, mukaan lukien sormukset ja kaulaketjut, ennen kuin aloitat laitteen käytön. 8. Käytä sopivia aina urheiluvaatteita ja -jalkineita, kun käytät laitetta. Älä käytä löysiä vaatteita, jotka voivat jäädä kiinni laitteen liikkuviin osiin käytön aikana. 9. Lämmittele viidestä kymmeneen minuuttia ennen jokaista harjoitusjaksoa ja jäähdyttele viidestä kymmeneen minuuttia harjoitusjakson jälkeen. Tällä tavoin sykkeesi nousee ja laskee asteittain ja lihaskuntosi vahvistuu. 10. Älä pidätä hengitystä harjoittelun aikana. Hengitä normaalisti intensiteettitason mukaan harjoitusjakson aikana. 11. Lepää jokaisen harjoitusjakson välillä riittävästi. Lihakset kehittyvät lepojaksojen aikana. Vasta-alkajien pitää harjoitella kaksi kertaa viikossa ja nostaa määrä asteittain neljään tai viiteen kertaan viikossa. 12. Älä liioittele harjoittelua. Väärä tai liiallinen harjoittelu voi aiheuttaa loukkaantumisia. 13. Tämän laitteen käyttäjän paino voi olla enintään 150 kg. Huomaa: Keskustele lääkärisi kanssa ennen uuden harjoitusohjelman aloittamista. Jos tunnet kipua, sinua huimaa tai tunnet olosi muuten epämukavaksi kuntoilun aikana, lopeta harjoitusjakso välittömästi ja keskustele lääkärisi kanssa. Laitteen turvallisuustaso voidaan ylläpitää vain tarkistamalla laite säännöllisesti vaurioiden tai kulumisen varalta. Tätä laitetta ei ole tarkoitettu alle 14-vuotiaiden käyttöön. Jätä mielellään vähintään metrin vapaa tila laitteen kummallekin puolelle laitetta käytettäessä.

4 Lue nämä ohjeet huolellisesti. Asenna laite näiden käyttöohjeiden sisältämien ohjeiden mukaisesti. Varmista, että kaikki tarvittavat työkalut ovat esillä, ennen kuin aloitat laitteen asentamisen. Katso yhteystiedot ohjeiden viimeiseltä sivulta. RÄJÄYTYSKUVA

5 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Kpl Nro Kuvaus Tiedot Kpl A1 Päärunko 1 A40 Yläsuojus, tuuletin 1 A2 Tuulettimen pyörä Ø345_16 1 A41 Tähtiruuvi 8 A3 Vastusmoottori 1 A42 Vasen suojus 1 A4 Säätöalusta M6 2 A43 Oikea suojus 1 A5 Kytkentälenkki D10 2 A44 Hihnan suojus 1 A6 Pyörä Ø50x24 mm 4 A45 Pakkausverkko 6 A7 Aluslevy M10x1,5Txø20 2 A46 Tähtiruuvi 18 A8 Kuusiokolopultti M10 x 16 mm 2 A47 Tuulettimen levy 2 A9 Aluslevy M10 2 A48 Tähtiruuvi 12 A10 Ruuvi 4x12 mm 2 A11 Mutteri 3/8" 2 Aa1 Kiinnitin, pyörähihna 2 A12 Kuusiokolopultti M10x16 mm 2 Aa2 Hihna 1 A13 Vipu 1 Aa3 Väkipyörä 1 A14L Vasen holkki 1 Aa4 Pyörän akseli 1 A14R Oikea holkki 1 Aa5 Ulkorengas, laakeri 1 A15 Vaahtomuovisuoj 2 Aa6 Pyörä 1 a A16 Tulppa 2 Aa7 Jousikotelo 1 A17 Tangot 1 Aa9 Rautalevy 1 A18 Sisäpuolen holkki Ø21,5x12 mm 2 Aa10 Pitorengas 1 A19 Johto 1 Aa11 Kuulalaakeri 2 A20 Muovilevy Ø38xø32x2T 2 Aa12 Yksisuuntalaakeri 1 A21 Lukkomutteri, M6 2 Aa13 Neulalaakeri 2 nailonia A22 Mutteri 3-16_14 1 Aa14 Lukkolevy 1 A23 Jousi Ø10x14x65 mm 1 Aa15 Tähtiruuvi 6 A24 Nasta Ø12,7x218 mm 1 Aa16 Ruuvi 3 A25 Ruuvi 5x16 mm 15 Aa18 Magneetti 6 A28 Anturijohto 2P 250 mm 2 Aa19 Kuusioruuvi 1 A29 Johto 3P + 3P 1 A30 Tulppa Ø1/2" 1 A31 Kiinnityslevy 1 A32 Kuusiokolopultti 2 A33 Kuusiokolopultti 4 A34 Liitinlevy 2 A35 Tuulettimen 1 kiinnitin A36 Säätölevy 1 A37 Levy 6 A38 Lukkotanko 1 A39 Säätöruuvi 2

6 Nro Kuvaus Tiedot Kpl Nro Kuvaus Tiedot Kpl B1 Alumiinikisko 1 D1 Etuosan kiinnityssarja 1 B2 Istuimen runko 1 D2 Päätytulppa 2 B2-1 Suojalevy PR-B734 2 D3 Vasen jalkaosan 1 suojus B2-2 Sivulevy PR-B828 2 D4 Oikea jalkaosan 1 suojus B2-3 Pyörä PT D5 Kuusiokolopultti M8x40 mm 2 B2-4 Kuulalaakeri PR-608ZZ(BMC) 6 D6 Kupumutteri M8 2 B2-5 Kuusiokolopultti M8x25 mm 4 D7 Nelikulmainentyyny 2 B2-6 Ruuvi M8x25 mm 2 D8 Pyörä Ø50x24 mm 2 B2-7 Pyörä-2 PT B2-8 Välikappale Ø8xø12x2 mm 4 E1L Vasen poljinsarja 1 B2-9 Välikappale Ø8xø12x5 mm 2 E1R Oikea poljinsarja 1 B2-10 Aluslevy M8xø16x2,0T 6 E2 Säätöpoljin 2 B2-11 Liitinmutteri M8 6 E3 Poljin 2 B3 Akseli 2 E4 Poljinpaiike 2 B4 Kuusiokolopultti M8x16 mm 6 E5 Puristuslevy 2 B5 Yläkiskon levy 1 E6 Poljinremmi 2 B6 Päätytulppa 1 E7 Ruuvi M4x8 mm 8 B7 Kuusiokolopultti 2 E8 Kuusiokolopultti M8x25 mm 2 B8 Tähtiruuvi 5x10" 2 E9 Tähtiruuvi M5x15 mm 4 B9 Muoviosa 4 B10 Vipu 1 F1 Istuin 1 B11 Kuusiokolopultti M5x10 mm 2 F2 Kuusiokolopultti M8x16 mm 4 B12 Aluslevy M8xø16x1,5T 6 F3 Aluslevy M8xø16x1,5T 4 B13 Aluslevy M10x1,5Txø20 2 B14 Kuusiokolopultti M10 x 16 mm 2 G1 Liitäntävarsi Ø15x80 mm 1 C1 Takaosan 1 G2 Vetotappi 3/8" 1 kiinnityssarja C2 Soikea tulppa 40x80 4 C3 Nelikulmainen 30x32 mm 4 H1 Putki 1 tyyny C4 Ruuvi 4x12 mm 4 H2 Näyttö SM H3 Tietokoneen alusta 1 H4 Levy Ø8,3xø25x3T 4 H5 Tähtiruuvi M5x10 mm 4 H6 Johto (1) 12O 1 H7 Johto (2) 3P, 400 mm 1 H8 Liitinmutteri M8 1 H9 Kuusiokolopultti M8x85 mm 1

7 ASENNUS Pakkausluettelo

8 Vaihe 1: 1a. Irrota kuusiopultit (A12) ja litteät levyt (A7) päärungosta (A). 1b. Kiinnitä päärunko (A) etuosan kiinnityssarjaan (C) kuusiokolopulteilla (A12) ja levyillä (A7), jotka irrotit edellisessä vaiheessa.

9 Vaihe 2: 2a. Kiinnitä vipu (A13) etuosan kiinnityssarjaan (C). 2b. Irrota kuusiopultit (B4) ja litteät levyt (B12) päärungosta (A).

10

11 Vaihe 3: 3a. Irrota kuusiokolopultit (E8) poljinsarjasta (E) ja irrota polkimet (E1L & E1R) erilleen toisistaan. 3b. Aseta polkimet (E1L & E1R) päärungon läpi (A) kumpikin omalta puolelta. Kiinnitä molemmat polkimet päärunkoon kuusiokolopulteilla, jotka irrotit edellisessä vaiheessa. Vaihe 4: Irrota kuusiokolopultit (B14) ja litteät levyt (B13) alumiinikiskosta (B). Kiinnitä takaosan kiinnityssarja (C) alumiinikiskoon (b) näillä kuusiokolopulteilla.

12

13 Vaihe 5: 5a. Aseta alumiinikisko (B) päärunkoon (A), ja kiinnitä hyvin kuusiokolopulteilla (B4) ja litteillä aluslevyillä (B12), jotka irrotit vaiheessa 2b. 5b. Irrota kuusiokolopultit (F2) ja litteät aluslevyt (F3) istuimesta (F), ja kiinnitä istuin (F) hyvin alumiinikiskoon (B) kuusiokolopulteilla ja litteillä aluslevyillä, jotka edellä irrotit. 5c. Lukitse vetotappi (G2) päärunkoon (A) mukana toimitetulla työkalulla.

14

15 Vaihe 6: Pidä kiinni alumiinikiskosta (B) ja vedä varovasti vetotapista (G) vapauttaaksesi alumiinikiskon (B). Pidä kiinni vetotapista (G2) kunnolla, kunnes alumiinikisko on lattialla. Nosta kiskon vipua (B10), kunnes kuulet naksahduksen. Laite on käyttövalmis. Nosta alumiinikiskoja (B) vetämällä ensin vetotapista (G) ja sen jälkeen nostamalla alumiinikiskoja, kunnes kuulet naksahduksen. Varmista, että tappi on kunnolla paikallaan. Kun alumiinikiskot ovat koholla, voit varovasti siirtää laitetta pitämällä kiinni kiskoista.

16 Vaihe 7: 7a. Irrota kuusiokolopultti (A33) päärungosta (A). Liitä 12-nastainen- (H6) ja 3-nastainen sovitinjohto (H7) päärungon anturijohtoon. 7b. Kiinnitä tietokone (H) kiinni päärunkoon (A) kuusiokolopulteilla (A33), jotka edellä irrotit. Vaihe 8: Säädä polkimet itsellesi sopiviksi painamalla polkimen painikkeita.

17 TIETOKONE NÄYTTÖTOIMINNOT: Nimi: RPM TIME/500M METERS CALORIES STROKES PULSE Kuvaus: Kierrosta minuutissa Asteikko: Harjoitusaika Asteikko: 0:00 99:00 Vaihtuu kuuden sekunnin välein. Tietokone näyttää ajan, joka sinulla menee 500 metrin soutamiseen suhteessa nykyiseen vauhtiin. Soutumatka Asteikko: Soutamisen aikana palaneet kalorit. Asteikko: Todellinen soututahti Asteikko: Vaihtuu kuuden sekunnin välein yhdessä TOTAL STROKE -arvon kanssa. TOTAL STROKE -arvo nollataan aina kun sovitin kytketään irti. Syke näytetään BPM-arvona harjoitusjakson aikana. Asteikko: PAINIKETOIMINNOT: Nimi: Kuvaus: UP Asetusten valinta Nostaa vastustasoa DOWN Asetusten valinta Laskee vastustasoa ENTER Vahvistaa asetuksen tai valinnan RESET Pidä painettuna kahden sekunnin ajan käynnistääksesi tietokoneen uudelleen. Nollaa asetusarvot. Palaa päävalikkoon, kun jakso on kulunut. START/STOP Käynnistää ja pysäyttää harjoitusjakson. (käynnistys/seis) RECOVERY Testaa palautumisen.

18 KÄYTTÖ Kun kytket virtajohdon, tietokone käynnistyy ja kaikki näytön lohkot palavat kahden sekunnin ajan. Sen jälkeen sinua pyydetään asettamaan kellonaika ja päivämäärä. Jos tietokone ei vastaanota signaaleja painikkeilta tai kierrosmittarilta neljään minuuttiin, se siirtyy lepotilaan. Kellonaika, päivämäärä ja lämpötila näkyvät näytössä. Manuaalinen tila: 1. Paina päävalikossa START käynnistääksesi manuaalisen harjoitusjakson. 2. Valitse sen jälkeen MANUAL painamalla UP- ja DOWN-painikkeita ja vahvista painamalla ENTER-painiketta. 3. Paina UP- tai DOWN-painiketta ja aseta tavoitearvot kohtiin RESISTANCE LEVEL (vastustaso), TIME tai METERS (aika tai matka), STROKES (vetoa), CALORIES (kaloria) ja PULSE (syke). Vahvista painamalla ENTER-painiketta. Aikaa ja matkaa ei voi asettaa ennalta yhtä aikaa. 4. Aloita harjoitusjakso painamalla START/STOP-painiketta. Säädä vastustasoa painamalla UP- tai DOWN-painiketta. 5. Kun yksi tavoitearvoista on saavuttanut lukeman 0, konsoli antaa äänimerkin ja pysähtyy. 6. Aseta harjoitusjakso tauolle painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RECOVERY-painiketta. Ohjelmat: 1. Valitse PROGRAM painamalla UP- tai DOWN-painiketta. Vahvista painamalla ENTER-painiketta. 2. Valitse sen jälkeen profiili (P1 - P12) painamalla UP- ja DOWN-painikkeita ja vahvista painamalla ENTER-painiketta. 3. Paina UP- tai DOWN-painiketta ja aseta tavoitearvot kohtiin RESISTANCE LEVEL (vastustaso), TIME tai METERS (aika tai matka), STROKES (vetoa), CALORIES (kaloria) ja PULSE (syke). Vahvista painamalla ENTER-painiketta. Aikaa ja matkaa ei voi asettaa ennalta yhtä aikaa. 4. Aloita harjoitusjakso painamalla START/STOP-painiketta. Säädä vastustasoa painamalla UP- tai DOWN-painiketta. 5. Kun yksi tavoitearvoista on saavuttanut lukeman 0, konsoli antaa äänimerkin ja pysähtyy. 6. Aseta harjoitusjakso tauolle painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RECOVERY-painiketta.

19 HRC-tila (syke): 1. Valitse HRC-tila painamalla UP- tai DOWN-painiketta. Vahvista painamalla ENTERpainiketta. 2. Valitse AGE (ikä) painamalla UP- tai DOWN-painiketta. Vahvista painamalla ENTERpainiketta. 3. Valitse 55%, 75%, 90% tai TARGET (tavoitearvo) painamalla UP- tai DOWNpainiketta. Vakioarvo: 100 bpm). 4. Paina UP- tai DOWN-painiketta ja aseta tavoitearvot kohtiin TIME tai METERS (aika tai matka), STROKES (vetoa) ja CALORIES (kaloria). Vahvista painamalla ENTERpainiketta. Aikaa ja matkaa ei voi asettaa ennalta yhtä aikaa. 5. Aloita harjoitusjakso painamalla START/STOP-painiketta. 6. Kun yksi tavoitearvoista on saavuttanut lukeman 0, konsoli antaa äänimerkin ja pysähtyy. 7. Aseta harjoitusjakso tauolle painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RECOVERY-painiketta. Kilpatila: 1. Valitse RACE painamalla UP- tai DOWN-painiketta. Vahvista painamalla ENTERpainiketta. 2. Valitse sen jälkeen ennakolta asetettu haaste painamalla UP- ja DOWN-painikkeita ja vahvista painamalla ENTER-painiketta. Kokonaistaso = 15, L1=1:00 TIME/500M, L15 = 8:00, TIME/500M, vakinousu tasoa kohti: 0:30 TIME/500M, vakiomatka: 500 metriä) 3. Aloita harjoitusjakso painamalla START/STOP-painiketta. Säädä vastustasoa painamalla UP- tai DOWN-painiketta. 4. Tietokone pysähtyy ja ilmoittaa voittajan, kun joko käyttäjä tai virtuaalinen vastustaja päättää kilpailun. 5. Aseta harjoitusjakso tauolle painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RECOVERY-painiketta. USER-tila (käyttäjä): 1. Valitse USER painamalla UP- tai DOWN-painiketta. Vahvista painamalla ENTERpainiketta. 2. Paina UP- tai DOWN-painiketta asettaaksesi vastustason kuhunkin segmenttilohkoon, ja siirry seuraavaan lohkoon painamalla ENTER-painiketta. (Lohkoja on yhteensä 16). 3. Pidä MODE-painiketta painettuna päättääksesi asetuksen tai poistuaksesi asetustilasta. 4. Paina UP- tai DOWN-painiketta ja aseta tavoitearvot kohtiin TIME tai METERS (aika tai matka), STROKES (vetoa), CALORIES (kaloria) ja PULSE (syke). Vahvista painamalla ENTER-painiketta. Aikaa ja matkaa ei voi asettaa ennalta yhtä aikaa. 5. Aloita harjoitusjakso painamalla START/STOP-painiketta. Säädä vastustasoa painamalla UP- tai DOWN-painiketta. 6. Kun yksi tavoitearvoista on saavuttanut lukeman 0, konsoli antaa äänimerkin ja pysähtyy. 7. Aseta harjoitusjakso tauolle painamalla START/STOP-painiketta. Palaa päävalikkoon painamalla RECOVERY-painiketta.

20 RECOVERY (palautuminen): 1. Käyttäjällä on oltava sykevyö, jotta toimintoa voi käyttää. Kun käyttäjän syke näytetään tietokoneessa, paina RECOVERY. 2. Kello laskee alaspäin 60 sekunnista. F1.0 = Upea F1.0 F1.9 = Erittäin hyvä F2.0 F2.9 = Hyvä F3.0 F3.9 = Tyydyttävä F4.0 F5.9 = Välttävä F6.0 = Heikko Vianetsintä: Jos saat virheilmoituksen E-2, laitteen kaikkien johtojen liitännät ja eheys on tarkastettava. PUHDISTUS JA KUNNOSSAPITO 1. Varmista säännöllisesti että kaikki osat liikkuvat oikein. Lisää voiteluainetta liikkumisen parantamiseksi kaikkiin muihin osiin paitsi kädensijoihin. 2. Kuivaa laite säännöllisesti, jotta se pysyy puhtaana. Käytä muoviosiin kosteaa liinaa ja kuivaa liinaa metalliosiin. 3. Vältä käyttämästä laitetta kosteissa tiloissa, sillä se voi vahingoittaa tietokonetta ja moottoria. 4. Huomaa, että laitteen turvallisuustason säilyy vain siten, että se tarkastetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumien varalta. 5. Kiinnitä erityishuomiota niihin osiin, jotka kuluvat herkimmin - näitä ovat esimerkiksi ruuvit, mutterit, levyt ja liitinjohdot. Tärkeää tietoa palvelusta Jos sinulle ilmaantuu jotain ongelmia, ota yhteyttä Mylna palveluun. Siellä on asiantuntijoita, jotka voivat auttaa tuotetta, kokoonpanoa tai tuotevirhettä sekä varaosatilauksia koskeviin kysymyksiin. Haluamme, että olet ensin meihin yhteydessä ennenkuin olet yhteydessä myymälään, niin voimme auttaa sinua parhaalla mahdollisella tavalla. Voit myös käydä kotivuillamme Sieltä löytyy paljon tietoa tuotteistamme ja käyttöohjeita suomeksi ja englanniksi. Kotisivuiltamme löydät yhteydenottolomakkeen, jonka täyttämällä saamme kaiken mahdollisen tiedon ja voimme auttaa sinua mahdollisimman tehokkaasti.

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic KÄYTTÖOHJEET 650 Magnetic SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 2 Tarkastusluettelo 3 Pienosat 4 Osaluettelo 5 Yleiskaavakuva 7 Asennus 9 Tietokone 15 Harjoitteluohjeita 23 TURVALLISUUSOHJEET Lue kaikki käyttöohjeiden

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

Käyttöohjeet. 595 RB MAGNETIC Varmista, että harjoittelulaitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa, kun kokoat sen. Turvallisuusohjeet

Käyttöohjeet. 595 RB MAGNETIC Varmista, että harjoittelulaitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa, kun kokoat sen. Turvallisuusohjeet Turvallisuusohjeet Jotta varmistetaan kuntoilijan turvallisuus, tarkista laite säännöllisesti vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Käyttöohjeet Jos harjoittelulaite annetaan edelleen toiselle henkilölle

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TURVALLISUUSOHJEET 2 RÄJÄYTYSKUVA 8-9 TARKISTUSLUETTELO ENNEN 3 OSALUETTELO 10-11 KOKOAMISTA LAITEOSIEN LUETTELO 4 NÄYTÖN OHJEET 12-13 KOKOAMISOHJEET 5-7 HARJOITTELUOHJEET

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH BUILT FOR HEALTH SISÄLLYS TÄRKEITÄ OHJEITA 2 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 8 OSALUETTELO 3 4 ASENNUS 9 11 ASENNUS

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Casall X200 CROSSTRAINER 93001

Casall X200 CROSSTRAINER 93001 Casall X200 CROSSTRAINER 93001 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 X200 3 X200 NO.P-19 Spring Washer

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XT

KÄYTTÖOHJE XT KÄYTTÖOHJE XT10.5 93004 Asennus, vaihe 1 1. Avaa esiasennetut ruuvit etu- (J) ja takavakaajasta (J4). 2. Kiinnitä sekä etu- että takavakaaja päärunkoon 2 lukkopultilla (K2), mutterilla (K2) ja aluslevyllä

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Casall EB400 Kuntopyörä 91002

Casall EB400 Kuntopyörä 91002 Casall EB400 Kuntopyörä 91002 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: No:J-12ScrewM3*14L(2)EB400 NO:J-1

Lisätiedot

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYS VAROTOIMET 2 RÄJÄYTYSKUVA -8 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 3 ASENNUS 9-13 OSALUETTELO, PIENET OSAT 4 TIETOKONE 13-19 OSALUETTELO 5-6 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä.

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. 1 2 ASENNUS Varoitus Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota. On hyvin tärkeää

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYSLUETTELO VAROTOIMET 2 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 9 OSALUETTELO 3-5 ASENNUS 10-14 RÄJÄYTYSKUVA 6-7 TIETOKONE 12-19 PIENET OSAT 8 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

PRO-GO Total Gym F-42507

PRO-GO Total Gym F-42507 PRO-GO Total Gym F-42507 Turvallisuusohjeet 1. Ole varovainen harjoitellessasi ja lue käyttöohjeet ennen kuin aloitat harjoittelun. 2. Ennen harjoittelun aloittamista, keskustele terveydentilastasi lääkärin

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat. Asennus Irralliset osat Form No. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 30454 Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde

Lisätiedot

Polkuharjoituslaite Käyttöohje

Polkuharjoituslaite Käyttöohje Polkuharjoituslaite Käyttöohje Sisältö Turvallisuudesta huomioitavaa 2 Hajotuskuva ja osaluettelo. 3 Harjoittelu.. 4 Turvallisuudesta huomioitavaa Lue kaikki ohjeet ennen kuin alat käyttää laitetta. Säilytä

Lisätiedot

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri Metallilevysarja Z Master Commercial 000 -sarjan ajoleikkuri Mallinro: 5-4790 Form No. 78-59 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Pidä leikkuupöydän hihna asennettuna tämän sarjan asennuksen aikana. Sarjan asennus

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014 Omistajan käsikirja R301 Rower Tuote #56029 kesäkuuta 5, 2014 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE Turvallisuusohjeet Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot

Nostopöytä 250 ja 500 kg

Nostopöytä 250 ja 500 kg Nostopöytä 250 ja 500 kg Käyttöohje Osaluettelo Nostopöytä 250 ja 500kg käyttö ja huolto ohje Ennen nostopöydän käyttöä lue tämä ohje huolellisesti läpi. 1. Varoitukset 1. Älä laita jalkaa tai kättä saksimekanismiin

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin.

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. WEEE VAROITUS: Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. Kysy lisätietoja käytettävissä olevista keräysjärjestelmistä paikallisilta

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE i SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Tämä tuote vastaa voimassaolevia CEmerkintävaatimuksia. SISÄLLYSLUETTELO Varotoimet, asennus 3 Varotoimet, omistaja 15 Tarrat / sarjanumero 4 Toiminnot 17 Tekniset tiedot 5

Lisätiedot

***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ***

***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ*** ***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ*** Lue tämä käyttöohje huolellisesti ennenkuin käytät tuotetta ensimmäistä kertaa ja säilytä tämä käyttöohje mahdollista tulevaa tarvetta varten. Jos käyttöohjeita ei noudateta

Lisätiedot

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10.

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10. SISÄLLYS Huolto ja vianetsintä 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4 Asennus 5 Käyttö 10 Toiminnot 11 Harjoitteluohjeita 16 Yleiskuva 18 Osaluettelo 19 Huolto 20 TÄRKEITÄ OHJEITA

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved.

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. BJ-0 KÄYTTÖOPAS 05 Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. MADE IN CHINA Twist&Shape MNL TVINS FIN R0 07 Lue tämän oppaan sisältämät turvallisuuteen liittyvät varoitukset ja ohjeet huolellisesti

Lisätiedot

Bidette R3 manuaali Tuotenro 11 122

Bidette R3 manuaali Tuotenro 11 122 Bidette R manuaali Tuotenro Manuaalin ja asennusohjeen tulee jäädä käyttäjälle asennuksen jälkeen. SC 08 B Bidette R käsituilla (lisävaruste) Tuotekuvaus Bidette R on automaatti bidee sisältäen suihku-

Lisätiedot

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito...

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito... WCS-61 KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart Ennen kuin käytät laitetta, lue huolella kohta Turvallisuus, jotta osaat käyttää laitetta oikein. Säilytä käyttöohjeet. Voit tarvita niitä myöhemmin. Jos annat

Lisätiedot

Pyörällisen suihkutuolin osat

Pyörällisen suihkutuolin osat Pyörällisen suihkutuolin osat 1 Työntökahva 2 Selkänoja 3 Istuimen kansi 4 Kiinnitysruuvi 5 Kannellinen ämpäri 6 Rengas, 4 (valinnainen) 7 Kaksiosainen lukitusjarru 8 Käsinoja 9 Jarru 24 :n pyörään (valinnainen)

Lisätiedot

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi 21/05/2008 Onnittelumme soutulaitteen hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

TÄRKEITÄ HUOMIOITA Kiitos, että valitsit Casa Bugatin UMA keittövaa'an. Kuten kaikkia elektronisia laitteita, myös tätä vaakaa tulee käyttää huolellisesti ja ohjeiden mukaan vammojen ja laitteen vaurioitumisen

Lisätiedot

Benefit Sports R410 0

Benefit Sports R410 0 Benefit Sports R410 0 Tärkeitä turvaohjeita Pidä tämä opas tallessa tulevaa käyttöä varten. 1. On tärkeää tutustua koko oppaaseen ennen laitteen asennusta ja käyttöä. Laitetta voidaan käyttää turvallisesti

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje

Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje Stella Turvapuhelin ja Hoiva Oy Tämä ohje kertoo miten paikantavaa turvapuhelinta käytetään Stella Turvapuhelin ja Hoiva Oy Mannerheimintie 164 00300 Helsinki Sisällysluettelo

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

Nokia teline HH-20 ja CR-122

Nokia teline HH-20 ja CR-122 Nokia teline HH-20 ja CR-122 B 1 D C E A 2.0. painos A C D 2 F E G B 4 4 3 3 5 7 8 6 2010 Nokia. Kaikki oikeudet pidätetään. Nokia, Nokia Connecting People ja Nokia Original Accessories -logo ovat Nokia

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Nissan Almera Tino 2003 > (vaijerikäyttöinen) Osa B

Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Nissan Almera Tino 2003 > (vaijerikäyttöinen) Osa B AP-550 Servon asennusohje Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Nissan Almera Tino 2003 > (vaijerikäyttöinen) Osa B B1 Johdanto GoldCruise on laatutuote jonka Gold Automotive

Lisätiedot

Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa.

Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa. Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa. Lue tämä ohje huolella ennen kuin käytät Classicia. Lue myös sen laitteen ohjeet,

Lisätiedot

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 FI SUOMI 1 YLEISTÄ Tämä kuvake tarkoittaa VAROITUS. Ohjeita on

Lisätiedot

FX-korkeapainekäsipumpun käyttöohje. Copyright c 2012-2013 Eräliike Riistamaa Oy

FX-korkeapainekäsipumpun käyttöohje. Copyright c 2012-2013 Eräliike Riistamaa Oy FX-korkeapainekäsipumpun käyttöohje Copyright c 2012-2013 Eräliike Riistamaa Oy 1 Johdanto FX-pumppu on suunniteltu, valmistettu ja testattu FX Airguns AB:ssä Ruotsissa. Pumpuissa käytetyt kaksi eri järjestelmää

Lisätiedot

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin.

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Tässä tuotteessa on seuraavat ominaisuudet: - Radiosignaalista

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

Kanava ylös / valikko ylös Kanava alas / valikko alas Laske äänenvoimakkuutta. Nosta äänenvoimakkuutta / valikon vahvistus

Kanava ylös / valikko ylös Kanava alas / valikko alas Laske äänenvoimakkuutta. Nosta äänenvoimakkuutta / valikon vahvistus Tuotetiedot Kytkennät Kytkentä VGA-TULO PC-ÄÄNITULO VGA-LÄHTÖ STEREO- LÄHTÖ TV-LÄHTÖ ANTENNI DC-TULO AUDIO-L-TULO AUDIO-R-TULO VIDEO-TULO Ohjauspaneeli S-VIDEO-TULO CH+/YLÖS CH-/ALAS VOL- VOL+/ENTER MENU/ESC

Lisätiedot

Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten "Clock Display", "sekuntikello", "lähtölaskenta", "CountUp", "jaksoajastimen ja "Fight Gone Bad" -ajastin.

Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten Clock Display, sekuntikello, lähtölaskenta, CountUp, jaksoajastimen ja Fight Gone Bad -ajastin. 6-DIGIT CROSSFIT TIMER Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten "Clock Display", "sekuntikello", "lähtölaskenta", "CountUp", "jaksoajastimen ja "Fight Gone Bad" -ajastin. Lisäksi erityiset CountUp-

Lisätiedot

Varoitustarrojen sijainti

Varoitustarrojen sijainti 1 Sisällysluettelo VAROITUSTARROJEN SIJAINTI... 2 TÄRKEITÄ VAROTOIMIA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 OSALUETTELO... 5 KOKOONPANO... 6 LAITTEEN SÄÄDÖT... 22 VASTUKSEN SÄÄTÖ... 22 YLÄTALJAN KIINNITTÄMINEN...

Lisätiedot

Käyttöohjeet. 2500 Interval

Käyttöohjeet. 2500 Interval Käyttöohjeet 2500 Interval 1 SISÄLLYS VARO-OHJEET 3 ASENNUS 4 KOKOAMINEN 7 MAADOITUS 8 KÄYTTÖ 9 KÄYNNISTYS 14 LÄMMITTELY 15 KUNNOSSAPITO 16 JUOKSUHIHNAN SÄÄTÖ 17 RÄJÄYTYSKUVA 18 OSALUETTELO 19 VIKAKOODIT

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

Käyttöohjeet ja osaluettelo

Käyttöohjeet ja osaluettelo Käyttöohjeet ja osaluettelo KAPASITEETILTAAN 3 TONNIN HALLITUNKKI HUOMIO TÄMÄ TUNKKI ON TARKOITETTU VAIN NOSTAMISEEN. KÄYTÄ KUORMAN TUKEMISEEN AINA TURVATELINEITÄ ENNEN KORJAUSTEN TEKEMISTÄ. OMAN TURVALLISUUTESI

Lisätiedot

PIKAOPAS E6000/8000-sarja

PIKAOPAS E6000/8000-sarja PIKAOPAS E6000/8000-sarja SISÄLLYSLUETTELO Akun lataaminen... 4 Akun asennus... 9 Akun irroittamien... 10 Pyörätietokoneen kiinnittäminen ja irrottaminen... 12 Virran kytkeminen päälle/pois... 13 Polkupyörällä

Lisätiedot

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10 Tørr Dehumidifier Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual Ugit officia porem et ent, inctorem resent volorumqui bearum corestota et ut am quo magnihitae. DH-10 S. 2 DH-10

Lisätiedot

Turvaohjeet. Toro Workman -alusta ProPass-200-katelevittimelle Mallinro: Turva- ja ohjetarrat. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Toro Workman -alusta ProPass-200-katelevittimelle Mallinro: Turva- ja ohjetarrat. Asennusohjeet Toro Workman -alusta ProPass-200-katelevittimelle Mallinro: 44707 Form No. 3365-540 Rev A Asennusohjeet Turvaohjeet Turva- ja ohjetarrat Turva- ja ohjetarrat on sijoitettu hyvin näkyville paikoille mahdollisten

Lisätiedot

Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo VAARA

Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo VAARA Form No. Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo Mallinro: 131-3457 3386-220 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen

Lisätiedot

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 1 AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 2 SISÄLLYSLUETTELO YLEISTÄ 1 PAKKAUS JA VARASTOINTI 2 TEKNISET TIEDOT. 3 ASENNUS.

Lisätiedot

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR289)

Lisätiedot

"PLEXTALK Pocket" -verkkosoittimen pikaopas

PLEXTALK Pocket -verkkosoittimen pikaopas "PLEXTALK Pocket" -verkkosoittimen pikaopas PLEXTALK Pocketin asetukset 1. Käännä PLEXTALK Pocket ympäri. Varmista, että kaksi pientä uloketta ovat ylhäällä. Paina PLEXTALK Pocketin pohjassa olevaa suorakulmaista

Lisätiedot

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4.

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR283)

Lisätiedot

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Pikaopas Rider Rider :ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 1 Näppäintoiminnot YLÖS (1) ALAS (3) Paina pitkään kytkeäksesi taustavalon Paina mittaritilassa lyhyesti vierittääksesi

Lisätiedot

N:o Nimike Hinta N:o Nimike Hinta

N:o Nimike Hinta N:o Nimike Hinta 001X38MA 001X45MA 002X53MA 002X77MA 009X39MA 009X51MA 009X52MA 009X57MA 0011X3MA 0025X7MA 0031X9MA 01X134MA 01X135MA 01X140MA 01X142MA 01X143MA 01X186MA 01X192MA 01X193MA 011X16MA 011X24MA 015X72MA 015X84MA

Lisätiedot

Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE

Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ Halkaisukoneen tärkeimmät osat...2 Turvallisuusohjeita...3 Työskentely ja kuljetus...5 Kokoaminen...8 Räjäytyskuva...12 Osaluettelo englanniksi...13 Huolto...14

Lisätiedot

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT AF21/AG21 Sähkömoottorit KÄYTTÖOHJE JA VARAOSALUETTO AF21/AG21 - IS - 10530-3 - FI TURVALLISUUSOHJEET - KONEET : sähkö-, paineilma-, bensiini- tai dieselkäyttöiset. - SYMBOLIT

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 40 Pikaopas Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Näppäintoiminnot 2 1 Lämmittely Kohde Min Kesto lyöntiä /min Maks min 2 3 4 Lisävarusteet Rider 40:n toimitukseen

Lisätiedot

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Ominaisuudet Tilava siirrettävä työpiste auttaa pitämään työkalut järjestyksessä ja nopeuttaa työntekoa. Kestävät pyörät liikuttavat työpistettä

Lisätiedot

Movair AF 170. Käyttöohje. Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND

Movair AF 170. Käyttöohje. Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND Movair AF 170 Käyttöohje Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND Sisällysluettelo Yleistä... 3 Varoitus!... 3 Laitteen käyttö ja suodattimien vaihto... 4 Alipaineistajan käyttö... 4 Suodattimien

Lisätiedot

JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan vain täysmittaisen kuormalavan yhteydessä)

JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan vain täysmittaisen kuormalavan yhteydessä) FORM NO. 3318-395 SF Rev A MALLI NRO 07301 60001 & JNE. MALLI NRO 07321 60001 & JNE. Asennusohjeet 2 3- kokoinen ja täysmittainen kuormalava Workman 3000 -sarjaa varten JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan

Lisätiedot

Asennus. Vaihtojarrusarja Twister - tai Workman -työajoneuvo VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. Vaihtojarrusarja Twister - tai Workman -työajoneuvo VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Vaihtojarrusarja Twister - tai Workman -työajoneuvo Mallinro: 136-1199 Form No. 3407-726 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian

Lisätiedot

Käyttötarkoitus. Mallit. Toimituksen sisältö. Korkeuden säätökahvat

Käyttötarkoitus. Mallit. Toimituksen sisältö. Korkeuden säätökahvat R Rollaattorin osat 1 Kahva 2 Korkeussäädettävä kahvan tanko 3 Jarru 4 Kahvan korkeuden säätövipu 5 Takapyörä 6 Runko 7 Etupyörä 8 Kori 9 Istuin 10 Tarjotin 11 Jarruvaijeri 12 Kepinpidike 2 Käyttötarkoitus

Lisätiedot

Sulky maalikelkka 1200

Sulky maalikelkka 1200 Form No. 3355 5 Rev C Sulky maalikelkka 00 Mallinrosta 403 6000000 alkaen Käyttöopas Rekisteröi tuotteesi osoitteessa www.toro.com. Käännös alkutekstistä (FI) Sisältö Sivu Johdanto....................................

Lisätiedot