diamond r301 käyttäjän ohjekirja

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi"

Transkriptio

1 diamond r301 käyttäjän ohjekirja 21/05/2008

2 Onnittelumme soutulaitteen hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen, ja olemme varmoja, että se ylläpitää motivaatiotasi pyrkiessäsi saavuttamaan henkilökohtaiset kuntotavoitteesi. Lue tämä käyttäjän ohjekirja huolellisesti, sillä se auttaa sinua saamaan suurimman hyödyn uudesta soutulaitteestasi. Lisätietoa saat osoitteesta 2

3 sisältö turvatietoa 04 soutulaitteen huoltaminen 05 kokoamisohjeet 06 ohjeet käyttäjälle 10 - nopeasti alkuun - konsolinäyttö ja palaute - painiketoiminnot - harjoitusohjelmat harjoitteet soutulaitteella 14 soutulaitteen ominaisuudet 15 räjäytyskuvat ja osaluettelo 16 takuu 20 3

4 turvatietoa LUE TÄMÄ OHJEKÄSIKIRJA, ENNEN KUIN ALAT KOOTA LAITETTA. OHJEET ON LAADITTU HUOLELLA, JA NIIDEN NOUDATTAMINEN AUTTAA SINUA KOKOAMAAN LAITTEEN NOPEAMMIN JA MINIMOI VAMMOJEN RISKIN. OLET VASTUUSSA OMASTA TURVALLISUUDESTASI TÄMÄ LUETTELO EI OLE TYHJENTÄVÄ Kokoa laite ja käytä sitä aina tasaisella alustalla. Käytä laitetta aina tasaisella alustalla ja varmista ennen käyttöä, että tuote seisoo tukevasti. Varmista aina, että laitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa. Laite pysyy turvallisena vain, jos se tarkastetaan säännöllisesti mahdollisten kulumien ja rikkoutumien varalta. Vaihda vialliset osat välittömästi ja/tai ole käyttämättä laitetta, kunnes se on korjattu. Käytä vain ohjeissa annettuja säätöarvoja. Käytä aina oikeaa säätötappia/kiinnitintä. Tarkista aina, että tapit / kiinnittimet ovat tiukasti paikoillaan ja pettämättömät ennen käyttöä ja / tai säädön jälkeen. Huolehdi aina, ettei säätötyökaluja jää törröttämään laitteesta. Palauta talja aina kevyesti paikalleen. Jos ote lipeää tai taljan päästää yhtäkkiä irti, se voi kelautua hallitsemattomasti takaisin; varmista, että laitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa. Otteen parantamiseksi kahvoista kannattaa ehkä käyttää harjoittelukäsineitä varoitus: kahvan pinta voi tulla liukkaaksi hiestä. Haluat ehkä varastoida laitteen tilan säästämiseksi liikkuvat mekaaniset osat saattavat aiheuttaa vahingon. Siirrä laitetta vartalosi suuntaisesti liikkuvat osat riittävän kaukana itsestäsi pyydä tarvittaessa apua. Älä varastoi laitetta paikkaan, missä pikkulapset pääsevät siihen käsiksi liikkuvat osat voivat aiheuttaa vakavaa vahinkoa. Neuvottele aina lääkärin kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista. Turvallisuusstandardit Käytä aina sopivaa vaatetusta ja jalkineita, esim. verryttelypukua / shortseja / voimistelutossuja. Poista kaikki henkilökohtaiset korut ennen harjoittelua. Lämmittele kunnolla ennen laitteen käyttöä lihasrevähdysten välttämiseksi. Älä harjoittele 1 2 tuntiin syömisen jälkeen lihasrevähdysten välttämiseksi. Laitetta ei saa ylikuormittaa käyttäjän enimmäispaino laitteella on 120 kg. Älä koskaan käytä laitetta muilla kuin näissä ohjeissa ja/tai laitteen mukana tulevassa seinäkartassa esitetyillä tavoilla. Väärä tai liiallinen harjoittelu voi vahingoittaa terveyttä. Vanhempien ja muiden lapsista huolehtivien tulee tiedostaa vastuunsa, sillä lasten luontainen leikkimis- ja kokeilunhalu voi johtaa tilanteisiin ja käyttäytymiseen, joihin kuntolaitetta ei ole tarkoitettu. Jos lasten annetaan käyttää laitetta, heidän henkinen ja fyysinen kehityksensä ja ennen kaikkea temperamenttinsa tulee ottaa huomioon. Heitä tulee valvoa ja opastaa laitteen oikeaan käyttöön. Laite ei sovellu missään tapauksessa lasten leikkikaluksi. Lasten ei tule antaa oleskella laitteella tai sen ympärillä varsinkaan silloin, kun sitä ei käytetä. Tätä laitetta ei ole tarkoitettu henkilöiden (myöskään lasten) käyttöön, joilla on alentuneet fyysiset, aisti- tai henkiset toiminnot tai kokemuksen ja tiedon puute, ellei heitä laitteen käytössä valvo tai ohjaa henkilö, joka on vastuussa heidän turvallisuudestaan. Tämä juoksumatto täyttää EU:n EMC- ja matalajännitedirektiivin sekä ISO 20957:n osat 1 ja 7. Siksi tuote on varustettu seuraavin merkein: Tuote ei sovellu terapiatarkoituksiin. Nämä ohjeet on syytä säilyttää huolellisesti tulevaa käyttöä varten. 4

5 soutulaitteen huoltaminen Huolto ja puhdistus Sijoita laite aina kuivaan paikkaan. Puhdista laite lämpimään veteen kostutetulla rievulla. Sähköosia ei saa puhdistaa vedellä; irrota laite sähköverkosta ennen huolto- ja puhdistustoimia. Laite pysyy turvallisena vain, jos se tutkitaan säännöllisesti rikkoutumien ja kulumien varalta. Tarkastus käsittää vaijerit, rullat, mutterit, pultit, liikkuvat osat, holkit, ketjut, pyörät, laakerit, liitokset ym. Muista tarkastaa laite säännöllisesti suositellaan ainakin kerran viikossa. Varmista ennen käyttöä, että kaikki liitokset ovat kireällä. Vaihda rikkoutuneiden / kuluneiden osien tilalle aina valmistajan alkuperäisosat. Suojele luontoa siten, ettet hävitä tätä laitetta kotitalousjätteen mukana. Paikallisilta viranomaisilta saat neuvoja kierrätyksestä ja tietoa keräyspisteistä (koskee vain Eurooppaa). Varastointi Säilytä laite kuivassa paikassa, jossa lämpötila vaihtelee mahdollisimman vähän. Suojaa laite pölyltä ja irrota (tarvittaessa) sähköverkosta, kun se on käyttämättömänä. Puhdistus Pyyhi laitteen pinnat lämpimään veteen kostutetulla rievulla. Mietoa pesuainetta voi tarvittaessa käyttää. Älä koskaan irrota suojakoteloa. Huolto Tarkista laitteen osat säännöllisesti kulumisen varalta ja varmista ennen jokaista harjoittelurupeamaa, että mutterit ja pultit ovat kireällä. Vianetsintä Jos laitteessa ilmenee ongelma, tarkista ennen mitään muuta toimenpidettä, että kaikki virtajohdot on kytketty oikein. Johtojen höltyminen on hyvin yleistä, ja monet ongelmat ratkeavat, kun tarkistat johtojen liitokset. Ellei ongelma ratkea, täytä asiakastuen tarvitsemat tiedot sivulta 5 ja ota yhteyttä paikalliseen York-jälleenmyyjään. 5

6 kokoamisohjeet 1. Ennen aloitusta 1. Harjoittelutila - on tärkeää, että kokoat laitteen puhtaassa ja sitä varten tyhjennetyssä paikassa. 2. Kokoa laite ystäväsi kanssa - suosittelemme, että pyydät jonkun avuksesi kootessasi laitetta, sillä jotkin osat ovat melko raskaita. 3. Avaa pakkaus - Lue pakkauksen päällä olevat varoitukset ja varmista, että oikea puoli on ylöspäin. 4. Pura pakkaus Tarkista, että siinä ovat seuraavat osat: 102 istuin x poljin 21 konsoli x 1 P1 aerobic manual Quick start Press display mode button to active the computer Start your rowing exercise Adjust the resistance by using the + / - buttons P2 set P3 inte rval program P4 cardio display mode P5 vari ation reset wireless heart rate receiver P6 to the max P7 HRC 60% max. P8 HRC 85% max. 5 takavakain x 1 32 polkimien akselitappi x polkimien akselitappi x 1 56 etuvakain x 1 50 istuimen liukukisko x 1 Fixings litteä aluslevy jousilaatta Nyloclukkomutteri muovinen pultinpään suojus x mm kuusiokoloruuvi 45 mm lukkopultti käsipyörän nuppi iso litteä aluslevy x 6 x 1 x mm lukkopultti Nylockupumutteri muovinen välikappale x 4 Työkalut ja tarvikkeet ruuvitaltta ja kuusiokoloavain yhdistetty mutteriväännin & ristipääruuvitaltta (13 & 14mm) Tämä soutulaite vie 257 x 59 cm lattiatilaa ja painaa 33 kg 6

7 2. Vakainten kiinnittäminen 1. Pidä solumuovikappale paikallaan päärungon etupäässä ottaessasi sitä pakkauksesta. 2. Aseta päärunko varovasti lattialle kuvan mukaisesti. - Solumuovikappale pitää etuosan tuulettimen suojukset paikoillaan, ja näin vältät vauriot kokoamisvaiheen aikana. 3. Kiinnitä etuvakain runkoon 2 x lukkopultilla, aluslevyllä ja Nyloc-lukkomutterilla kuvan mukaisesti. Tarkista, että olet kiertänyt pultit loppuun saakka ja ne tulevat kokonaan mutterin läpi KIINNITTIMET: FIXINGS: Paina muoviset mutterinsuojukset lukkomuttereihin. 5. Huolehdi, että kiinnität osat kuvan mukaisessa järjestyksessä solumuovikappale Istuimen kiinnitys 1. Liu uta istuimen kelkka varovasti suotulaitteen liukukiskolle kuvan osoittamalla tavalla. istuin Huolehdi, että istuimen leveämpi pää tulee kiskon takapäätä kohti. Varmista, että anturin johto ei joudu puristuksiin liu uttaessasi istuinta paikalleen. 7

8 4. Istuinkiskon kiinnitys 1. Pyydä jotakuta apuun pitämään istuinkelkkaa ja yhdistä tietokoneen johdot kuvan mukaan paina ne kunnolla kiinni. 2 Liu uta istuinkisko huolellisesti asennustukeen ja kiinnitä paikalleen 2 x kuusiokoloruuvilla, jousilaatalla ja litteällä aluslevyllä kuvan mukaan huolehdi, että ne tulevat oikeassa järjestyksessä. Varmista, että tietokoneen johdot eivät jää puristuksiin kiinnittäessäsi istuinkiskoa. Huolehdi, että olet kiinnittänyt ruuvit kunnolla kuusiokoloavaimella. KIINNITTIMET: FIXINGS: Istuinkiskon taittaminen pystyyn 1. Liu uta istuinkelkka alas asti. 2. Paina istuinkiskoa varovasti alaspäin, kunnes siirtopyörä koskettaa lattiaa, jolloin soutulaite pysyy taitettuna tukevasti lattialla. 3. Kiinnitä etutuki runkoon käsipyörällä aluslevyn kanssa kuvan mukaan. 1. KIINNITTIMET: FIXINGS: x 1 x siirtopyörä 49 8

9 6. Takavakaimen kiinnitys 1. Pyydä jotakuta pitämään istuinkiskoa paikallaan. KIINNITTIMET: FIXINGS: 2. Työnnä takavakain huolellisesti istuinkiskoon ja kiinnitä paikalleen 2 x lukkopultilla, litteällä aluslevyllä ja Nyloc-kupumutterilla kuvan mukaan huolehdi, että ne tulevat kuvan mukaisessa järjestyksessä Varmista, että olet kiinnittänyt pultit kunnolla mutteriavaimella Laitteen taittaminen alas 1. Irrota käsipyörä ja aluslevy rungosta varovasti kuvan mukaan Pitele koko soutulaitetta kaksin käsin ja taita lattiaa kohti, kunnes solumuovikappale on tukevasti lattialla. 3. Tartu istuinkiskoon ja taita lattiaa kohti, kunnes takavakain on tukevasti lattialla. 4. Kiinnitä käsipyörä aluslevyineen kunnolla istuinkiskoon

10 Â â 8. Polkimien kiinnitys 1. Työnnä polkimien akselitangot rungon reikiin siten, että niistä jää saman verran rungon kummallekin puolelle. 2. Työnnä välikappaleet ja polkimet kummastakin päästä akselitankoihin ja kiinnitä 4 x kuusiokoloruuvilla ja aluslevyllä kuvan mukaan. Huolehdi, että asennat erilaiset akselitangot oikeisiin paikkoihinsa kuvan mukaan. Nauhojen soljet kannattaa viedä polkimen ulkoreunaan, jotta nauhojen säätäminen on helppoa. Varmista, että olet kiristänyt ruuvit kunnolla kahdella kuusiokoloavaimella. (musta) KIINNITTIMET: FIXINGS: x 4 x 4 x Tietokoneen kiinnitys 1. Poista solumuovikappale rungon etupään alta. 2. Höllennä käsipyöriä ja käännä konsolin kiinnityslevyjä haluamaasi katselukulmaan. 3. Kiristä käsipyörät uudelleen kiinnittääksesi levyt. 4. Paina 4 x paristoa (AA-koko, 1,5 V) tietokonekonsolin takaosan lokeroon. 5. Kiinnitä tietokonekonsoli takapuolelta kannattimeensa 4 x koneruuvilla kuvan mukaan. 6. Yhdistä tietokoneen johto konsolin kannattimen läpi huolellisesti tietokoneen takapuolella olevaan istukkaan. 22 KIINNITTIMET: FIXINGS: 22 x 4 kiinnitetään konsolin takapuolelle 10

11 10. Kahvan kiinnitys 1. Vedä kahva varovasti konsolin kiinnityslevyjen välistä kuvan mukaan. 2. Käännä kahva ja kiinnitä se kahvan pidikkeeseen. Varmista, että olet kiristänyt kaikki pultit ja mutterit kunnolla oman turvallisuutesi ja laitteen vaivattoman käytön vuoksi. Lopputarkistukset Olet nyt koonnut soutulaitteesi valmiiksi. Tarkista vielä lopuksi seuraavat seikat, ennen kuin käytät laitetta ensimmäistä kertaa: Varmista, että olet kiinnittänyt kaikki ruuvit, pultit ja mutterit kunnolla. Varmista, että olet asettanut laitteen tasaiselle, vaakasuoralle alustalle. 11

12 käyttäjän ohjeet Nopeasti alkuun 1. Paina näyttömoodi -painiketta (Display Mode) aktivoidaksesi tietokonekonsolin 2. Aloita soutaminen 3. Säädä vastuksen taso + / - -avaimella 4. Aika-, matka-, kalori- ja vetoarvot alkavat kasvaa. Konsolinäyttö ja palaute AGE (IKÄ) Käyttäjän ikä on annettu. PROGRAM (OHJELMA) Esivalitun ohjelman numero (1 8). min. max. Näyttää vastuksen tason manuaalimoodissa. THR (PULSSINTAVOITE ARVO) Pulssin tavoitearvo on asetettu. SCAN (SKANNAUS) Käy automaattisesti läpi palautemoodit näyttäen kutakin 5 sekunnin ajan. PULSE (PULSSI) Kunkinhetkinen sydämen syke lyönteinä minuutissa (bpm) (näytöllä vain, jos käytetään lähettimenä toimivaa rintavyötä). CAL (KALORIT) Kyseisen harjoittelurupeaman aikana poltettujen kalorien likimäärä (vain vertailun vuoksi, ei sovellu lääketieteellisiin tarkoituksiin; oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. SPM (VETOA MINUUTISSA) Kulloinenkin vetojen määrä minuutissa (S.P.M.) RPM (KIERROSTA MINUUTISSA) Kunkinhetkinen kierrosten määrä minuutissa (R.P.M.) DST (MATKA) Harjoittelurupeaman aikana soudettu matka; oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. SPD (NOPEUS) Kunkinhetkinen soutamisnopeutesi km/h. ODO Viimeisen paristonvaihdon jälkeen soudettu matka. TIME (AIKA) Harjoittelurupeaman tähänastinen kesto; oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. COUNT Vetojen määrä kuluvan souturupeaman aikana; oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. 500M Aikaennuste 500 metrin soutumatkalle. POWER (VOIMA) Kuhunkin vetoon käytetty voima. Näyttö Painiketoiminnot display mode Ennen harjoittelua vaihda moodiarvosta toiseen Harjoittelun aikana valitse näyttömoodi program paina toistuvasti valitaksesi ohjelman (p1 p8) set reset vahvista valitsemasi tavoitearvot nollaa tämänhetkiset tavoitearvot, paina pitempään nollataksesi kaikki asetukset suurenna tavoitearvoja target setting -moodissa pienennä tavoitearvoja target setting -moodissa nosta vastuksen tasoa alenna vastuksen tasoa 12

13 Harjoitteluohjelmien käyttö Kytkiessäsi soutulaitteen toimimaan se kytkeytyy päänäyttömoodiin ja odottaa sinun valitsevan ohjelman ja aloittavan harjoittelun. Manual (manuaalimoodi) Manuaalimoodissa käyttäjä voi vapaasti säätää vastustason missä vaiheessa tahansa harjoittelurupeaman aikana. 1. Paina program -painiketta valitaksesi ohjelman (p1) 2. Paina set -painiketta vahvistaaksesi manual -valinnan. 3. Aloita soutaminen käynnistääksesi harjoittelurupeamasi. HUOM: Voit myös lisätä aikaan, matkaan, kaloreihin, vetoihin tai sydämesi sykkeeseen perustuvia ohjelmatavoitteitasi, joihin löydät Target Program -ohjeet alempaa. Program (ohjelma) Valittavanasi on viisi esiasetettua ohjelmaa. Vastustaso säätyy automaattisesti koko ohjelman ajan. 1. Paina program -painiketta valitaksesi ohjelmasi (p2 p6) 2. Paina set -painiketta vahvistaaksesi valintasi 3. Paina display mode -painiketta siirtyäksesi time -moodiin 4. Arvo 00:00 vilkkuu time -ikkunassa 5. Paina + tai - -painiketta asettaaksesi harjoitteluajan 6. Paina set vahvistaaksesi valintasi 7. Aloita soutaminen käynnistääksesi harjoittelurupeamasi. HUOM: Voit muuttaa vastustasoa missä vaiheessa tahansa harjoittelun aikana, jolloin loput segmentit säätyvät suhteessa automaattisesti. HUOM: Voit myös lisätä aikaan, matkaan, kaloreihin, vetoihin tai sydämesi sykkeeseen perustuvia ohjelmatavoitteitasi, joihin löydät Target Program -ohjeet alempaa. Huom: Kukin ohjelma koostuu 16 segmentistä, ja kunkin segmentin kesto riippuu ajasta, jonka asetat harjoittelurupeamallesi. H.R.C. (sydämen sykkeen valvonta) HRC-ohjelma toimii siten, että vastus säätyy automaattisesti, jolloin sydämesi tavoitesyke pysyy vakiona koko harjoitteen ajan. Tämän toteutumiseksi konsoli tarvitsee jatkuvasti pulssilukemasi, jonka se saa, kun käytät rintavyölähetintä. Jos pulssisi on liian korkea, vastus vähenee. Jos pulssisi on liian matala, vastus kasvaa. Konsolissa on kaksi sydämen sykkeen valvontaohjelmaa: 60 % Tavoitteena toimia 60-prosenttisesti sydämesi maksimisykenopeudesta, jotta painosi alenee. 85 % Tavoitteena toimia 85-prosenttisesti sydämesi maksimisykenopeudesta, jotta kestävyytesi paranee. 1. Paina display mode -painiketta 5 sekunnin ajan siirtyäksesi age -moodiin 2. Anna ikäsi painamalla + tai - -painiketta 3. Vahvista valintasi painamalla display mode -painiketta 4. Paina program -painiketta valitaksesi ohjelmasi (p7-60 % maksimisykkeestä / p8-85 % maksimisykkeestä) 5. Vahvista valintasi painamalla set - painiketta 6. THR -arvo vilkkuu pulse -ikkunassa 7. Vahvista valintasi tavoitesykenopeudeksi painamalla set -painiketta 8. Aloita soutaminen käynnistääksesi harjoittelurupeamasi HUOM: Voit myös lisätä aikaan, matkaan, kaloreihin, vetoihin tai sydämesi sykkeeseen perustuvia ohjelmatavoitteitasi, joihin löydät Target Program -ohjeet alempaa. Target Program (tavoiteohjelma) Halutessasi voit harjoitella asettamalla tavoitteen, joka perustuu tavoittelemaasi sykenopeuteen, poltettujen kalorien määrään, soudettuun matkaan, aikaan tai vetojen määrään. Saavuttaessasi tavoitteesi soutulaite antaa siitä lyhyen äänimerkin. Siirryttyäsi haluamaasi ohjelmaan edellä kuvatulla tavalla toimi seuraavasti ennen set -painikkeen painamista: 1. Arvo 0 vilkkuu pulse -ikkunassa 2. Aseta tavoitesykenopeutesi painamalla + tai - -painiketta 3. Vahvista valintasi painamalla set 4. Arvo 0 vilkkuu calories -ikkunassa 5. Aseta tavoitekalorisi painamalla + tai - -painiketta 6. Vahvista valintasi painamalla set 7. Arvo 0 vilkkuu distance -ikkunassa 8. Aseta tavoitematkasi painamalla + tai - -painiketta 9. Vahvista valintasi painamalla set 10. Arvo 00:00 vilkkuu time -ikkunassa 11. Aseta tavoiteaikasi painamalla + tai - -painiketta 12. Vahvista valintasi painamalla set 13. Arvo 0 vilkkuu count -ikkunassa 14. Aseta vetojesi tavoitemäärä painamalla + tai - -painiketta 15. Vahvista valintasi painamalla set 16. Aloita soutaminen käynnistääksesi harjoittelurupeamasi HUOM: Sinun tarvitsee asettaa vain yksi yllä kuvatuista tavoitteista, ja sen tehtyäsi voit painaa set -painiketta ja siirtyä suoraan harjoitteeseesi; kuitenkin jos asetat useita tavoitteita, harjoite päättyy, kun ensimmäinen tavoite on saavutettu. P1 P2 P3 P4 P5 P6 manuaali aerobic intervalli kardio variointi maksimia kohti P7 HRC-sykkeenvalvonta 60% max. 60 % maks. P8 HRC 85% max HRC-sykkeenvalvonta. 85 % maks. 13

14 harjoittelu soutulaitteella Neuvottele aina lääkärin kanssa ennen uuden harjoitusohjelman aloittamista Jos tunnet pahoinvointia, huimausta tai muita epätavallisia oireita harjoittelun aikana, lopeta välittömästi ja kysy neuvoa lääkäriltä Soutaminen on erittäin tehokas harjoitusmuoto: se vahvistaa sydäntä ja parantaa verenkiertoa sekä harjoittaa kaikkia suuria lihasryhmiä selkää, lantiota, käsivarsia, hartioita, lonkkia ja jalkoja. Miten soudetaan: Asetu alkuasentoon nojautuen eteenpäin polvet koukussa ja kädet suorina. 2. Työnnä itseäsi taaksepäin suoristaen samalla selkääsi ja jalkojasi. 3. Jatka liikettä, kunnes nojaat hiukan taaksepäin koukistaen käsiäsi, minkä jälkeen palaat kohtaan 1 ja toistat liikesarjan. HUOM: Tämä tuote vastaa EU-standardeja (EN957). Laitteen käyttäjän täytyy olla selvillä, että jos sitä ei käytetä oikein, on olemassa vahingon vaara. Laitteessa on monta liikkuvaa osaa, joita käyttäjän on syytä varoa. Kun käyttäjä siirtää soutulaitetta tai vaihtaa asentoa, hänen on kiinnitettävä erityistä huomiota istuimen ja kiskon liikkeisiin. Huolehdi, ettet vie sormiasi kiskon sisäpuolelle siirtäessäsi laitetta Kun vaihdat asentoa, tartu istuimen alapuoleen, jos sinun on etsittävä tukea soutulaitteesta. Vaihtoehtoharjoitus soutaminen pelkin jaloin: Tämä harjoite jäntevöittää ja vahvistaa jalka- ja selkälihaksiasi. Selkä suorana ja kädet ojennettuina eteen koukista jalkojasi, kunnes kädet ovat aloitusasennossa. Työnnä vartaloasi taaksepäin kädet ja selkä suorina, palaa hitaasti alkuasentoon ja toista liikesarja. 14

15 soutulaitteen ominaisuuksista Vastuksen säätäminen Tässä soutulaitteessa on nopeudesta riippumaton jarrutus- (vastus-) järjestelmä. Vastus säätyy magneetilla, joka siirtyy lähemmäksi vauhtipyörää tai kauemmas siitä mitä lähempänä magneetti on vauhtipyörää, sitä suurempi on vastus. Tietokone valvoo magneettia, jota voit säätää konsolista painamalla yksinkertaisesti + / - -painikkeita. Vastustasot: 1 = kevyt 16 = raskas. Adjust the resistance here Laitteen taittaminen varastoon 1. Työnnä tietokone taakse niin pitkälle kuin se menee 2. Irrota käsipyörä 3. Paina keskiosa lattiaan 4. Tue edestä pitämällä nupista kiinni 5. Nosta kisko pystyyn 1 6. Kiinnitä käsipyörä kunnolla Laitteen taittaminen käyttöön 1. Irrota käsipyörä 2. Tue edestä pitämällä nupista kiinni 3. Laske kisko varovasti alas 4. Laske etuosa alas 5. Kiinnitä käsipyörä kunnolla

16 räjäytyskuva 16

17 17

18 osaluettelo Viite Määrä n kuvaus Runko Taittuva etutuki Taittuva asennuskannatin Istuimen kelkka Takavakain Tuulettimen suojuksen kiinnityskannatin Tietokonekonsolin kiinnityskannatin Taittuvan etutuen suojus Jousilaatta (Sh 8 mm) Litteä aluslevy (Sh 6 x Uh 12 x P 0,25 mm) Pultin muovinen suojakupu (M8) Nyloc-lukkomutteri (M8) Konsolin kiinnityslevy Käsipyörän nuppi - naaras Taittuva yhdystappi - taka (M12 x 150 mm) Lukkopultti (M8 x 140 mm) Säädettävä metallinen yhdysholkki Kuusiomutteri (M12) -kierteet myötäpäivään Litteä aluslevy (Sh 8 x Uh 16 x P 1,0 mm) Taittuva yhdystappi - etu (M12 x 149 mm) Tietokonekonsoli Pyöreä ristikantainen koneruuvi (M5 x 15 mm) Kahvatangon pidike Litteäkantainen kierteittävä ristipääruuvi (M5 x 12,5 mm) Kahvatanko (Uh 25,4 x 600 mm x P 1,5 mm) Kahvatangon vaahtomuovinen suojus (Uh 25,4 x 610 mm x P 5 mm) Kahvan pyöreä sisäpuolinen päätytulppa Etutuen suojus Kupukantainen kierteittävä ristipääruuvi (M5 0 mm) Taljan suojus - kumi Kupukantainen kuusiokoloruuvi (M8 x 40 mm) Polkimien akselitanko (Uh 16 x 420 mm) Muovinen välikappale (Uh 26 x Sh 16 3,6 mm) 34 PARI Poljin ja remmi (V & O) Aluslevy (Sh 8 x Uh 19 x P 1,5 mm) Nyloc-kupumutteri (M8) Polkimien akselitangon läpivientiholkki 38 PARI Alapuolen suojus (V & O) Kupukantainen kierteittävä kuusiokoloruuvi (M5 5 mm) Taempi siirtopyörä Kupukantainen kuusiokoloruuvi (M6 x 75 mm) Nyloc-kupumutteri (M6) Kuusiomutteri (M12) - kierteet vastapäivään Kupukantainen kuusiokoloruuvi (M8 5 mm) Pysäytystappi - etu (Uh 13 x 170 mm) Kuminen pysäytin Kupukantainen kuusiokoloruuvi (M8 0 mm) Käsipyörän nuppi - uros (M12 x 80 mm) Litteä aluslevy (Sh 13 x Uh 28 x P 2 mm) Istuimen liukukisko (110 x 81,74 x 1200 mm) Lukkopultti (M8 x 55 mm) Pysäytystappi - taka (Uh 13 x 70 mm) Takavakaimen ulkopuolinen päätysuojus Litteä ristikantainen koneruuvi (M6 x 12 mm) Magneettivastuksen ohjauslevy Etuvakain Etuvakaimen siirtopyörä Kupukantainen kierteittävä ristipääruuvi (M4 x 12 mm) Etuvakaimen ulkopuolinen päätysuojus Lukkopultti (M8 x 45 mm) Taljan rulla Metalliholkki (Uh 13 x Sh 8,2 x 9 mm) Metalliholkki (Uh 13 x Sh 8,2 x 19 mm) Kupukantainen kuusiokoloruuvi (M8 x 75 mm) Päätuen sisäpuolinen päätysuojus Vetotalja niveltä / pituus 3360 mm Elastinen johto (Uh 9 x 1500 mm) Vetotaljan rulla (Uh 36 x Sh 26 0 mm) Elastisen johdon kiinnityskannatin Elastisen johdon muoviholkki Elastisen johdon rulla Metalliholkki (Uh 13 x Sh 8,2 x 33 mm) Metalliholkki (Uh 13 x Sh 8,2 x 7 mm) Ketjupyörä C-pidike (akselitangolle Uh 12,7 mm) Laakeri (R8z) R8z-kumiholkki (Uh 36 x Sh 24 x 10 mm) Kumiholkki -6903z (Uh 36 x Sh 24 x 10 mm) Laakeri (6903z) Akselitappi (Uh 19 x 193 mm) Yksisuuntainen laakeri (RC ) Tuulettimen akselin holkki (Uh 70 x 57 mm) Metalliholkki (Uh 28 x Sh 22 0 mm) C-pidike (akselille Sh 28,5 mm) Tuulettimen kiinnityslaatta (Uh 70 x Sh 37,5 x P 2,5 mm) Tuuletin Tuulettimen kiinnityskiekko (Uh 390 x Sh 37,2 x P 4 mm) Metallinen vastuskiekko (Uh 235 x Sh 42 x P 2 mm) Kupu-/ristikantainen koneruuvi (M6 x 38 mm) Metalliholkki (Uh 10 x Sh 6,2 x 10 mm) Kupu-/ristikantainen koneruuvi (M5 x 15 mm) Nyloc-lukkomutteri (M6) Nyloc-lukkomutteri (M5) 18

19 Magneetti Litteä aluslevy (Sh 28,3 x Uh 25,5 x P 0,4 mm) 96 SET Magneettivastus Kupukantainen kierteittävä ristipääruuvi (M5 x 15 mm) 98 PARI Tuulettimen suojus (V & O) Tuuletusaukko Yläkiskon suojus Alakiskon suojus Istuin Kupu-/ristikantainen koneruuvi (M6 x 15 mm) Litteä kuusiokolo-olkaruuvi (M8 0 mm) Epäkeskoruuvi (M8 0 mm) Metalliholkki (Uh 13 x Sh 8,2 x 5,4 mm) Istuinkelkan rulla Kuusiomutteri (M8 x 4H) Servomoottori (MBSYT) Kupu-/ristikantainen koneruuvi (M5 x 8 mm) Jousi (Uh 15 x Sh 5 x 80 mm) Litteä aluslevy (Sh 12,9 x Uh 16,5 P 0,4 mm) Kupu-/ristikantainen koneruuvi (M4 x 10 mm) Servomoottorin liitinjohto Laskija-anturin johto Kupukantainen kierteittävä ristipääruuvi (M4 5 mm) Polkimen etuosan pehmuste Polkimen kantaosa Kumiliuska Polkimien akselitanko (Uh 16 x 417 mm) Kumiholkki (Uh 10 x Sh 6 x 40 mm) Vetotaljan yhdysruuvi (M8 x 41 mm) Taljan yhdysruuvin aluslevy (Sh 10 mm) C-pidike (akselille Uh 19,4 mm) Nopeusanturin johto Kupukantainen kierteittävä ristipääruuvi (M5 x 30 mm) Kiinnityssanka Vastuksen liitinjohto Vetojousi Kumiholkki (Uh 10 x Sh 6 0 mm) Keskijohto Taljan kumirengas (Uh 23 x Sh 19,5 x 3 mm) Polkimien akselitangon holkki (Uh 22 x Sh 16 x 18 mm x P 4,5 mm) Litteä aluslevy (Sh 10 x Uh 16 x P 1,5 mm) Uppo-/ristikantainen koneruuvi (M6 x 12 mm) TYÖVÄLINEET Ohjekirja Kuusiokoloavain Yhdistetty mutteriväännin ja ristipääruuvitaltta 19

20 takuu Varaosia voit tilata valtuutetun YORK-jälleenmyyjän kautta. SGN SPORTIA OY antaa kahden (2) vuoden takuun normaaliin yksityiskäyttöön. Takuu kattaa valmistus- ja materiaalivirheet ja koskee vain lkuperäistä ostajaa. Tämä takuu ei kata virheellistä kokoamista tai käyttöä, kuljetusvaurioita ja/tai muutoksia tai korjauksia, jotka on tehnyt joku muu kuin SGN SPORTIA OY tai sen suosittelema huolto. Tämä takuu ei ole voimassa, jos tuotetta vuokrataan tai käytetään kaupallisessa tai laitosmaisessa toiminnassa, tai tuote myydään takuuaikana kolmannelle osapuolelle. Alkuperäistä kuittia on hyvä säilyttää käyttöohjeen yhteydessä. Kuitti toimii samalla takuutodistuksena. Jos laitteessa havaitaan takuuaikana vika tai jos on palautettava, ota yhteys laitteen myyneeseen liikkeeseen. Maahantuoja SGN SPORTIA OY Juurakkokuja Vantaa 20

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

anniversary c202 käyttäjän käsikirja

anniversary c202 käyttäjän käsikirja anniversary c202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

diamond c301 Käyttäjän käsikirja

diamond c301 Käyttäjän käsikirja diamond c301 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014 Omistajan käsikirja R301 Rower Tuote #56029 kesäkuuta 5, 2014 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

heritage c102 käyttäjän käsikirja

heritage c102 käyttäjän käsikirja heritage c102 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Fitness trampoliini FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Tärkeitä turvallisuusohjeita VAROITUS: Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ohjeiden huomiotta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisriskin.

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM 2 1 5 PERFORM Omistajan käsikirja Perform 215 Cross Trainer 52059 29. marraskuuta 2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki

Lisätiedot

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Kiitos, että olet valinnut tuotteemme! Olemme varmoja, että tulet olemaan tyytyväinen lastenvaunuihimme. Ennen kuin käytät lastenrattaita, on erittäin suositeltavaa

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle Harjoituksia nivelrikkopotilaalle www.parempaaelamaa.fi/kipu Lonkat ja polvet Lihasvoima Asetu kylkimakuulle Nosta hitaasti ylempi jalka ilmaan ja tuo se hitaasti takaisin alas Toista 5 10 kertaa kummallakin

Lisätiedot

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10 Tørr Dehumidifier Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual Ugit officia porem et ent, inctorem resent volorumqui bearum corestota et ut am quo magnihitae. DH-10 S. 2 DH-10

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t Huomio: Lue tämä käyttöohje ennen ketjuviputaljan käyttöönottoa. Sisällys 1. Esipuhe 2. Erittely 3. Turvallisuusohjeet

Lisätiedot

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Lisätiedot

G550 Käyttäjän käsikirja. www.york.fi

G550 Käyttäjän käsikirja. www.york.fi G550 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 1/09/2008 ENNEN KOKOAMISTA Lue tämä ennen laitteen kokoamista. Laite on suunniteltu huolella ja lähtökohtana kokoamisen helppous, niin myös kaikki mutteri- ja pulttipussit.

Lisätiedot

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 GR DK Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 40 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 Suomi Ruohon- ja lehtienkeräimien

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI.

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. Malli ZB06-25A T Ä R K E Ä Ä T U R V A L L I S U U S T I E T O A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TÄRKEITÄ TURVATOIMIA... 1-3 MUISTIINPANOJA:

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

HANKI KESTÄVÄ KESKIVARTALO SELKÄSI TUEKSI!

HANKI KESTÄVÄ KESKIVARTALO SELKÄSI TUEKSI! Miesten jumppaopas HANKI KESTÄVÄ KESKIVARTALO SELKÄSI TUEKSI! TÄSMÄLIIKUNTAA KESKIVARTALOON 2-3 kertaa viikossa 15 min. päivässä HARJOITTELE KEHOLLESI HYVÄ PERUSTA rankasi pysyy hyvässä ryhdissä ja löydät

Lisätiedot

diamond x302 käyttäjän käsikirja

diamond x302 käyttäjän käsikirja diamond x302 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut crosstrainerin York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi

diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2008 1 Onnittelumme juoksumaton hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

Käyttöopas (ver. 1.29 Injektor Solutions 2006)

Käyttöopas (ver. 1.29 Injektor Solutions 2006) KombiTemp HACCP Elintarviketarkastuksiin Käyttöopas (ver. 1.29 Injektor Solutions 2006) web: web: www.haccp.fi 2006-05-23 KombiTemp HACCP on kehitetty erityisesti sinulle, joka työskentelet elintarvikkeiden

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved.

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. BJ-0 KÄYTTÖOPAS 05 Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. MADE IN CHINA Twist&Shape MNL TVINS FIN R0 07 Lue tämän oppaan sisältämät turvallisuuteen liittyvät varoitukset ja ohjeet huolellisesti

Lisätiedot

Polkuharjoituslaite Käyttöohje

Polkuharjoituslaite Käyttöohje Polkuharjoituslaite Käyttöohje Sisältö Turvallisuudesta huomioitavaa 2 Hajotuskuva ja osaluettelo. 3 Harjoittelu.. 4 Turvallisuudesta huomioitavaa Lue kaikki ohjeet ennen kuin alat käyttää laitetta. Säilytä

Lisätiedot

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 1 AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 2 SISÄLLYSLUETTELO YLEISTÄ 1 PAKKAUS JA VARASTOINTI 2 TEKNISET TIEDOT. 3 ASENNUS.

Lisätiedot

Onni Seisomatelineen Käyttöohje

Onni Seisomatelineen Käyttöohje Onni Seisomatelineen Käyttöohje Onni - seisomatelineen käyttöohje Sisällysluettelo Tuotteen kuvaus... 3 Perushuolto-ohje... 3 Tärkeää!... 3 1. Laatikon sisältö... 4 2. Alustan kokoonpano... 4 3. Rungon

Lisätiedot

Benefit Sports R410 0

Benefit Sports R410 0 Benefit Sports R410 0 Tärkeitä turvaohjeita Pidä tämä opas tallessa tulevaa käyttöä varten. 1. On tärkeää tutustua koko oppaaseen ennen laitteen asennusta ja käyttöä. Laitetta voidaan käyttää turvallisesti

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

Elev - Övre kroppen 1

Elev - Övre kroppen 1 Elev - Övre kroppen 1 Kirjoita ohje tähän 1. Polkupyöräergometri Säädä penkin korkeus niin että polvi on ala-asennossa pienessä koukussa Käynnistä laite ja säädä vastus laitteen ohjeiden mukaan Aloita

Lisätiedot

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT AF21/AG21 Sähkömoottorit KÄYTTÖOHJE JA VARAOSALUETTO AF21/AG21 - IS - 10530-3 - FI TURVALLISUUSOHJEET - KONEET : sähkö-, paineilma-, bensiini- tai dieselkäyttöiset. - SYMBOLIT

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20 KÄYTTÖOHJE Haswing W-20 Omistajalle Kiitos, että valitsitte Haswing- sähköperämoottorin. Se on luotettava ja saastuttamaton sekä helppo asentaa ja kuljettaa. Tässä käyttöohjeessa on tietoja laitteen asennuksesta,

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

Käyttötarkoitus. Mallit. Toimituksen sisältö. Korkeuden säätökahvat

Käyttötarkoitus. Mallit. Toimituksen sisältö. Korkeuden säätökahvat R Rollaattorin osat 1 Kahva 2 Korkeussäädettävä kahvan tanko 3 Jarru 4 Kahvan korkeuden säätövipu 5 Takapyörä 6 Runko 7 Etupyörä 8 Kori 9 Istuin 10 Tarjotin 11 Jarruvaijeri 12 Kepinpidike 2 Käyttötarkoitus

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ

TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ KÄYTTÖOHJEET DAR0480 Sisällysluettelo. Takuu sivu 1 Turvallisuusohjeet sivu 2 Käyttöohjeet sivu 3-4 Hoito ja huolto sivu 5 Säilytys sivu 6 Vianetsintä sivu 7 Osaluettelo/ tekniset

Lisätiedot

Juoksumaton huolto-ohje

Juoksumaton huolto-ohje Juoksumaton huolto-ohje Maton huoltaminen on tärkeää Matto on juoksumaton tärkein osa. Sen kunnossa pitäminen takaa sen, että laite toimii moitteettomasti vuosikausia eteenpäin. Säännöllisin väliajoin

Lisätiedot

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4.

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR283)

Lisätiedot

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR289)

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Endura C2 Endura Max

Omistajan käsikirja. Endura C2 Endura Max Omistajan käsikirja Endura C2 Endura Max Käyttöohje Twist Tiller -ohjauskahva: virtakytkin, nopeus, eteen/taakse ja ohjaus 180 käännettävä ohjauspää Säädettävä syvyyskaulus Quick Release kallistusvipu

Lisätiedot

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito...

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito... WCS-61 KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart Ennen kuin käytät laitetta, lue huolella kohta Turvallisuus, jotta osaat käyttää laitetta oikein. Säilytä käyttöohjeet. Voit tarvita niitä myöhemmin. Jos annat

Lisätiedot

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin 80IO Varoitukset...51 Osat...52 Koukun asentaminen EASY SET

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 KOHP95.doc KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 Maahantuonti: Hollolan Sähköautomatiikka Oy Höylääjänkatu 5 15520 LAHTI Puh. (03) 884 230 Fax (03) 884 2310 hsa@hsaoy.com www.hsaoy.com 2 1. YLEISIÄ TURVALLISUUSOHJEITA

Lisätiedot

Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy

Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy PS&V-MM 2011 Kyynärvarren ja ranteen vahvistaminen sekä vammojen ennaltaehkäisy Tärkein yksittäinen tekijä sulkapalloilijan kyynärvarren sekä ranteen vammojen ennaltaehkäisyssä on oikea mailaote. Muista

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

ROBOTTI-IMURI MALLI NRO. M-688. Automaattinen lataus ja kaukosäätö

ROBOTTI-IMURI MALLI NRO. M-688. Automaattinen lataus ja kaukosäätö ROBOTTI-IMURI MALLI NRO. M-688 Automaattinen lataus ja kaukosäätö Kiitoksia että valitsitte meidän Robottipölynimurin! Robotti-imuri on meidän luoma ja valmistettu käyttämään meidän omaa elektronista teknologiaa.

Lisätiedot

Höysysauna ja poreallas LaSpa RUBATO

Höysysauna ja poreallas LaSpa RUBATO Höysysauna ja poreallas LaSpa RUBATO Rubato (oikeakätinen) Rubato (vasenkätinen) TEKNISET TIEDOT Mitat: 150 x 85 x 220cm (HUOM! Ammen syvyys on 40cm) Jännite: 220V Taajuus: 50 Hz Virran voimakkuus: 16

Lisätiedot

Terrassimarkiisi Nordic Light FA40 Asennus Käyttö Puhdistus ASENNUS KÄYTTÖ PUHDISTUS. Terassimarkiisi Nordic Light FA40

Terrassimarkiisi Nordic Light FA40 Asennus Käyttö Puhdistus ASENNUS KÄYTTÖ PUHDISTUS. Terassimarkiisi Nordic Light FA40 ASENNUS KÄYTTÖ PUHDISTUS Terassimarkiisi Varmista, että pinta, johon kiinnität markiisin, on riittävän tukeva. Laho puu, rapautunut rappaus tai tiili ja ohuet paneelit eivät sovellu kiinnityspinnaksi.

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RESET MODE SET Omistajan käsikirja Kuntopyörä Active 110 53061 RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RECOVERY ACTIVE 1 1 0 V1.2 11.9.2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut

Lisätiedot

Käyttöohjekirja. Lue ohjekirja ennen koneen käyttöönottoa. 85200 ALAVIESKA, puh. 08-430 9300, fax 08-430 509

Käyttöohjekirja. Lue ohjekirja ennen koneen käyttöönottoa. 85200 ALAVIESKA, puh. 08-430 9300, fax 08-430 509 Käyttöohjekirja Lue ohjekirja ennen koneen käyttöönottoa. 85200 ALAVIESKA, puh. 08-430 9300, fax 08-430 509 Sisällysluettelo sivu Sisällysluettelo ja alkusanat 1 Käyttö- ja huolto-ohje 2 Turvallisuusohjeita

Lisätiedot

LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN. Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös. VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä.

LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN. Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös. VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. Maahantuoja: ISOJOEN KONEHALLI OY Keskustie 26, 61850 Kauhajoki

Lisätiedot

Tapas- ja Sushi lasikko

Tapas- ja Sushi lasikko Tapas- ja Sushi lasikko Metos VS4, VS6, VS8, VS10 4209540, 4209542, 4209544, 4209546 Asennus- ja käyttöohjeet Käännös valmistajan englanninkielisestä käyttöohjeesta 02.01.2012 02.01.2012 METOS Tapas- ja

Lisätiedot

X-TRE Power Box. 1. Asennus

X-TRE Power Box. 1. Asennus X-TRE Power Box Asennus ja käyttöohje Malli XT-S01 Tuote käy seuraaviin SUZUKIN moottoripyöriin: GSX-R600 (2006-2010), GSX-R750 (2006-2010), GSX-R1000 (2005-2010), GSX1300R Hayabusa (2008-2010), B-King

Lisätiedot

Varoitustarrojen sijainti

Varoitustarrojen sijainti 1 Sisällysluettelo VAROITUSTARROJEN SIJAINTI... 2 TÄRKEITÄ VAROTOIMIA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 OSALUETTELO... 5 KOKOONPANO... 6 LAITTEEN SÄÄDÖT... 22 VASTUKSEN SÄÄTÖ... 22 YLÄTALJAN KIINNITTÄMINEN...

Lisätiedot

6:2 6:3 6:4 6:5 7:1 7:2

6:2 6:3 6:4 6:5 7:1 7:2 Manuaali Zitzi Flipper Pro FI1101-1 TM Zitzi Flipper Pro Kaasujousi Zitzi Flipper Pro Sähköinen Sisällysluettelo Zitzi Flipper Pro Alue nr 1 Manufaturer: 2010-03-26 2:1 Korkeussäätö - Kaasujousi 6:2 Yhteenveto

Lisätiedot

TÄRKEITÄ HUOMIOITA Kiitos, että valitsit Casa Bugatin UMA keittövaa'an. Kuten kaikkia elektronisia laitteita, myös tätä vaakaa tulee käyttää huolellisesti ja ohjeiden mukaan vammojen ja laitteen vaurioitumisen

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

Samsung tarakka-akku Asennusohje

Samsung tarakka-akku Asennusohje Samsung tarakka-akku Asennusohje (voidaan soveltaa myös muihin tarakka-akkuihin) Kiinnitysosat: Asennus: Huom. Koska pyöriä on erilaisia, on nämä ohjeet suuntaa antavia. Lue ohjeet läpi ennen asennusta.

Lisätiedot

Selkärangan ja lonkan liikkuvuusharjoituksia

Selkärangan ja lonkan liikkuvuusharjoituksia 1 Selkärangan ja lonkan liikkuvuusharjoituksia 1. Lantion rullaus Asetu selällesi ja vie polvet koukkuun. Jalkaterät ovat lantion leveydellä ja suoraan eteenpäin, kädet vartalon vierellä. Oikaise itsesi

Lisätiedot

Hierova poreallas Bamberg

Hierova poreallas Bamberg 1500 x 1000 x 570 mm Hierova poreallas Bamberg Hyvä asiakas, Kiitos, että valitsit tuotteemme. Turvallisuutesi vuoksi pyydämme Sinua perehtymään näihin ohjeisiin ennen ammeen asennusta ja käyttöä. Varoitus

Lisätiedot

Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE

Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE Green Garden -halkaisukone 22T KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ Halkaisukoneen tärkeimmät osat...2 Turvallisuusohjeita...3 Työskentely ja kuljetus...5 Kokoaminen...8 Räjäytyskuva...12 Osaluettelo englanniksi...13 Huolto...14

Lisätiedot

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin.

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. WEEE VAROITUS: Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. Kysy lisätietoja käytettävissä olevista keräysjärjestelmistä paikallisilta

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TURVALLISUUSOHJEET 2 RÄJÄYTYSKUVA 8-9 TARKISTUSLUETTELO ENNEN 3 OSALUETTELO 10-11 KOKOAMISTA LAITEOSIEN LUETTELO 4 NÄYTÖN OHJEET 12-13 KOKOAMISOHJEET 5-7 HARJOITTELUOHJEET

Lisätiedot

250 arkin vakiolokeron täyttäminen

250 arkin vakiolokeron täyttäminen Pikaopas Paperin ja erikoismateriaalin lisääminen Tässä osassa kerrotaan, miten 250 ja 550 arkin lokerot sekä käsinsyöttölokero täytetään.lisäksi siinä on tietoja Paperikoko- ja Paperilaji-asetuksista.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

HELMI - KÄYTTÖOHJE 1. TUOTTEEN KUVAUS 2. TUOTTEEN KÄYTTÖTARKOITUS 3. TÄRKEÄÄ 4. TURVALLISUUS 5. TAKUU 6. TARVITTAVAT TYÖKALUT

HELMI - KÄYTTÖOHJE 1. TUOTTEEN KUVAUS 2. TUOTTEEN KÄYTTÖTARKOITUS 3. TÄRKEÄÄ 4. TURVALLISUUS 5. TAKUU 6. TARVITTAVAT TYÖKALUT HELMI - KÄYTTÖOHJE 1. TUOTTEEN KUVAUS 1.1. Helmi on lasten ja nuorten monipuolisesti säätyvä istuinjärjestelmä, jolla saavutetaan yksilöllisesti tuettu istuma- asento. Tuotteen perustana on istuin ja selkänoja,

Lisätiedot

PULLEY-MAN porakonevinssi. Käyttö- ja huolto-ohje

PULLEY-MAN porakonevinssi. Käyttö- ja huolto-ohje PULLEY-MAN porakonevinssi Käyttö- ja huolto-ohje SISÄLLYSLUETTELO 3 4 SUORITUSARVOT JA TIEDOT TURVALLINEN KÄYTTÖ 5 7 8 10 11 LAITTEEN OSAT JA VAIJERIN ASENNUS LAITTEEN KÄYTTÖ NOSTOISSA LAITTEEN HUOLTO

Lisätiedot

Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje

Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje Vakuumilaiteen saa asentaa ja sitä käyttää kerrallaan vain yksi henkilö. Sitä ei ole suunniteltu monelle yhtäaikaiselle käyttäjälle. Laitteen osat 1. Virtajohto

Lisätiedot

FI 10 KÄYTTÖ. 650 mm min.

FI 10 KÄYTTÖ. 650 mm min. OHJEET JA SUOSITUKSET Nämä käyttöohjeet koskevat useita tuuletintyyppejä. On mahdollista, että tekstissä on yksityiskohtia, jotka eivät koske valitsemaasi tuuletinta. ASENNUS Valmistaja ei vastaa virheellisestä

Lisätiedot

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin.

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Tässä tuotteessa on seuraavat ominaisuudet: - Radiosignaalista

Lisätiedot