KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595"

Transkriptio

1 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595

2 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen toiselle henkilölle tai jos annat toisen henkilön käyttää sitä, huolehdi, että tämä henkilö on perehtynyt tämän käyttöohjeen sisältöön ja ohjeisiin. Vain yksi henkilö kerrallaan saa käyttää laitetta. Ennen ensimmäistä käyttöä ja säännöllisesti sen jälkeen tarkista, että kaikki ruuvit, pultit ja muut liitännät on kiristetty ja kunnolla paikoillaan. Ennen kuin aloitat harjoittelua, poista kaikki teräväkulmaiset esineet kuntolaitteen ympäristöstä. Kuntoilulaitetta saa käyttää vain, kun se toimii ongelmitta. Kaikki rikkoutuneet, kuluneet tai vialliset osat on vaihdettava välittömästi ja/tai laitetta ei saa käyttää, ennen kuin se on huollettu ja korjattu. Vanhemman tai muun lapsen turvallisuudesta vastuullisen henkilön tulee valvoa lapsen oleskelua laitteen kanssa samassa tilassa, sillä lapsen luontainen leikkihalu saattaa johtaa siihen, että laitetta käytetään johonkin, johon sitä ei ole tarkoitettu. Jos annat lapsen käyttää kuntoilulaitetta, ota huomioon heidän henkinen ja fyysinen taso ja kehitysvaihe sekä luonne. Lapset Asenna kuntoilulaite asennusohjeen ohjeiden mukaisesti, ja käytä siinä vain mukana toimitettuja, kuntoilulaitteeseen tarkoitettuja alkuperäisosia. Tarkista ennen saavat käyttää täytä kuntoilulaitetta vain aikuisen valvonnassa ja heitä tulee opastaa laitteen oikeassa käytössä. Kuntoilulaite ei ole leikkikalu. Valvo, että kuntoilulaitteen ympärillä on riittävästi tilaa sen sijoituspaikassa. Vältä mahdollisia onnettomuuksia estämällä lapsia menemästä laitteen lähelle ilman aikuisen valvontaa, sillä lapsen luontainen leikkimishalu saattaa johtaa laitteen käyttöön sellaiseen toimintaan johon sitä ei ole tarkoitettu. Huomaa, että väärä ja liiallinen harjoittelu voi vahingoittaa terveyttä. Huolehdi, etteivät vivut ja muut säätömekanismit ole liikealueella kuntoilujakson aikana. Kun asennat kuntoilulaitetta, valvo että se pysyy vakaasti ja lattian mahdolliset epätasaisuuden on tasoitettu. Käytä aina sopivia urheiluvaatteita ja - jalkineita, jotka on tarkoitettu harjoitteluun kuntoilulaitteella. Vaatteet eivät saa olla malliltaan sellaisia, että ne voivat jäädä kiinni kuntoilulaitteeseen harjoittelun aikana, esimerkiksi pituutensa vuoksi. Käytä kunnolla jalkaa tukevia urheilujalkineita, joissa on pitävät pohjat. Keskustele lääkärisi kanssa, ennen kuin aloitat kuntoiluohjelman. Voit saada häneltä ohjeita ja opastusta yksilöllisestä stressitasostasi ja kuntoilu- ja ravitsemusohjeita. asennusta, että kaikki osat ovat mukana toimituksessa vertaamalla pakkauksen osia asennustarvikkeiden ja käyttöohjeiden osaluetteloihin.

3 Aseta kuntoilulaite kuivalle ja tasaiselle alustalle ja suojaa se kosteudelta. Jos haluat suojata alustan painaumilta, haalistumiselta jne. kuntoilulaitteen alle suositellaan asetettavan sopivan kokoinen pitäväpohjainen alusmatto. Kuntoilulaitteet ja kuntoiluvälineet eivät ole leikkikaluja. Siksi sitä saavat käyttää vain laitteen käytön hallitsevat tai käyttöopastuksen saaneet henkilöt. Lopeta kuntoharjoittelu välittömästi, jos sinua huimaa, tunnet kipua, sinulla on rintakipuja tai muita fyysisiä oireita. Jos olet epävarma, ota heti yhteyttä lääkäriin. Lapset ja liikuntarajoitteiset henkilöt saavat käyttää kuntoilulaitetta vain toisen ohjaavan henkilön läsnä ollessa ja valvonnassa. Huolehdi, etteivät omasi ja muiden jäsenet ole koskaan kuntoilulaitteen liikkuvien osien lähellä käytön aikana. Kun säädät säädettäviä osia, varmista, että ne on säädetty kunnolla ja ota huomioon esimerkiksi istuintuen maksimisäätöasento. Älä kuntoile heti ruokailun jälkeen!

4 RÄJÄYTYSKUVA R L L L R L L L R R 36R R 4

5 OSALUETTELO Osanro Kuvaus Tekniset tiedot Kpl 1 Päärunko 1 2 Etuosan vakain D76x1.5Tx480L 1 3 Kuusiopultti M8*90L M8x1.25x90L 4 4 Takaosan poljintulppa D76*86 2 5L Etuosan poljintulppa (vasen) D76*120L 1 5R Etuosan poljintulppa (oikea) D76*120L 1 6 Aluslevy, kupu D22*D8.5*1.5T D22xD8.5x1.5T 16 7 Jousilevy D15.4*D8.2*2T D15.4xD8.2x2T 14 8 Puskuri D9*D5.8* Kuusiopultti M8*20L M8x1.25x20L 8 10 Etupylväs 1 11 Polkimien tukiputki 2 12 Siirrettävä tukiputki 2 13 Laakeri #99502ZZ 8 14 Aluslevy D23*D17*1.2T 4 15 pyöreä päätytulppa D1"*17.5L 2 16 Laakeri # Kuusiopultti M8*100L M8x1.25x100L 2 18 Nailonmutteri M8 M8*1.25*8T 2 19 Takavakain D76x1.5Tx480L 1 20 Pultti, nelisärmä M6*45L M6*1*45L 4 21L Vasen poljin 420*130* R Oikea poljin 420*130* Ristiruuvi ST4x1.41x10.L 2 23 Ylempi vasen poljintulppa 80*55* Kiristysmutteri M10*1.25*10T 2 25 Moottori 1 26 C-rengas D22.5*D18.5*1.2T D22.5*D18.5*1.2T 2 27 Sähköjohto 850L 1 28 Anturijohto 900L 1 29 Datakaapeli(YLÄ) 1000L 1 30 Datakaapeli(ALA) 350L 1 31 Polkimen akselin suojus D46x pyöreä päätytulppa D45* L vasen kampiakselisarja 1 33R oikea kampiakselisarja 1 34 pyöreä ristikkäisruuvi ST4x1.41x20L 7 35 poly-hihna 1651 pj6 1 36L Vasen ketjusuojus, taka *598.3* R Oikea ketjusuojus, taka *598.3* Väkipyörä D300* Oikea yläpäätytulppa 80*50* Ruuvisuojus D36* Pultti M8*20L M8x1.25x Ristiruuvi ST4.2*20L 6 42 Pyöreä laatta D456* Laakeri #6004ZZ 2 44 Pultti M8*52L 1 45 Nailonmutteri M8*1.25*8T 2 46 Aluslevy D50*D10*1.0T 1 47 Kaareva aluslevy D21xD16.2x0.3T 3 48 Aluslevy D13*D6.5*1.0T 1 49 ylempi suojatulppa D100* Aluslevy D50*D10*3T 1 51 Jousi D1.0*55L 1 52L Vasen siirrettävä kädensijan tuki 1 52R Oikea siirrettävä kädensijan tuki 1 53 Siirrettävän kädensijan pehmuste D30x3Tx680L 2 54 Kiinteän kädensijan pehmuste D23x5Tx530L,HDR 2 55 Pyöreä tulppa D1 1/4"*29L 2 56 Pidennysjousi D3*D19*67L 1 57 jännitevaijeri D1.5x800L 1 58 Pultti M6*15L M6*1.0*15L Pultti M8*35L M8*1.25*35L 1 60 Aluslevy D21*D8.5*1.5T 4 5

6 Osanro Kuvaus Tekniset tiedot Kpl 61 Kampiakseli D20*116L 1 62 Magneetti M Ristiruuvi ST3.5*1.27*15L 8 64 Tietokone SM , LUOKKA A 1 65 Käden sykemittari WP B(D22.2) 2 Sykekaapeli 600L 2 66 Aluslevy D25xD8.5x2T 4 67 tietokoneen takakotelo 340*150* tietokoneen etukotelo 380*150* etuosan poljinakseli D15.83*63.2L 2 70 keskipyörän kiinnityslevy 1 71 Aluslevy D28*D8.5*3T 1 72L vasen kiinteä kädensija 1 72R oikea kiinteä kädensija 1 73 Aluslevy D14xD6.5x0.8T 4 74 vasen suojatulppa 115x95x oikea suojatulppa 115x95x Ristiruuvi M5*0.8*10L 4 77 Katkaisija D40*M6* Sovitin 9V 1 79 Ristiruuvi ST4.2x1.4x20L 4 80 pyöreä ristikkäisruuvi ST4x1.41x20L 2 81 lisätulppa D71.5*108L 1 82 nailonmutteri M6*1*6T 1 83 kuusiopultti M8x1.25x30L 1 84 C-rengas S-16(1T) 3 85 Pultti M6*65L 1 86 Mutteri M6*1*6T 1 87 Nailonlevy D6*D19*1.5T 1 88 Magneetin kiinnityslevy 1 89 Mutteri M8*1.25*6T 2 90 Pyöreä ristikkäisruuvi M5x0.8x10L 2 91 Pyöreä ristikkäisruuvi ST4x1.41x15L Kaareva aluslevy D27*D21*0.3T 1 93 Laakeri #2203-2RS 2 94 C-rengas S-40(1.8T) D Muovisuojus D3*30L 1 96 Kiinnitysmutteri D15*13L 1 6

7 TARKISTUSLUETTELO (PAKKAUKSEN SISÄLTÖ) 19 21L & 21R & X1 X1 X2 7

8 VAIHE 1 A (x4) M8*1.25*90L D15.4*D8.2*2T D22*D8.5*1.5T Step ) Asenna etuvakain (2) ja takavakain (19) päärunkoon (1) nelikantapultilla (3), kupualuslevyllä (6) ja jousilevyllä (7). 2) Säädä oikealle korkeudelle vääntämällä taemman jalkatulpan pyörää (4). 8

9 VAIHE 2 21R B (x4) M6*1*45L D14*D6.5*0.8T D40*M6* L Step-2 1) Kiinnitä vasen ja oikea poljin (21L ja 21R) polkimien tukitankoon (11) ruuvilla (20), aluslevyllä (73) ja ohjauspyörällä (77). 2) 3 vapaavalintaista polkimien asentoa 9

10 VAIHE 3 C (x8) M8*1.25*20L D15.4*D8.2*2T D22*D8.5*1.5T (a) 10 52L (b) (c) Step-3 1) Tässä vaiheessa kiinnittämiseen tarvitaan kaksi henkilöä. 2) Nosta ensin ohjaustangon suojus (49) kuten kuvassa (a), ja liitä sen jälkeen tietoliikennekaapelit (29 ja 30) kuten kuvassa (b). 3) Aseta ohjaustangon pilari (10) päärunkoon ja kiristä kiinni kuten kuvassa (c) kupukartiolevyllä (6), jousilevyllä (7) ja kuusiopultilla (9). Aseta suojus ohjaustangon pilariin (49) kiristä se kiinni päärunkoon. 4) Asenna siirrettävät ohjaustangot (vasen ja oikea) (52L ja 52R) siirrettävään ohjaustangon pilariin (12) kupualuslevyn (6), jousilevyn (7) ja kuusiopultin (9) avulla kuten kuvassa. 10

11 VAIHE D (x4) M5*10L 64 Step-4 1) Liitä tiedonsiirtokaapeli (29) tietokoneeseen (64). Kiinnitä sen jälkeen tietokone (64) ohjaustangon pilariin (10) ruuveilla (76). 11

12 VAIHE 5 E (x2) 72R M8*1.25*100L D22*D8.5*1.5T D22*D8.5*1.5T D15.4*D8.2*2T M8*1.25*8T 72L Step-5 1) Kiinnitä kiinteät kädensijat (vasen ja oikea) (72L ja 72R) ohjaustangon pilariin (10) kuusiopultilla (17), kupualuslevyllä (6), jousilevyllä (7) ja kupumutterilla (18). 2) Liitä sykemittarin johto (65) tietokoneeseen (64) 3) Liitä verkkolaite (76) pistorasiaan. 12

13 Vaihe Step-6 1) Kiinnitä etuosan tietokoneen kotelon kannatin (68) ja takaosan tietokoneen kotelon kannatin (67) etupilariin (10) ruuveilla (90 ja 91). SM KÄYTTÖOHJE 13

14 NÄPPÄINTOIMINNOT: UP (ylös) Nostaa toiminnon arvoa. DOWN (alas) MODE (tila) Laskee toiminnon arvoa. Asetetun arvon vahvistaminen. RESET (nollaus) Tyhjentää asetusarvon ja palaa päävalikon harjoitusvalintaan. START/STOP Harjoittelun aloittaminen tai lopettaminen (käynnistys/seis) RECOVERY (nollaus) Testaa sykkeen palautumistilan. TOTAL RESET (täysi Kytkee tietokoneen päälle uudelleen nollaus) NÄYTTÖTOIMINNOT: TIME (aika) Laskeminen ylöspäin ennalta asetettuun tavoiteaikaan. Tietokone laskee ylöspäin alkaen ajasta 00:00, 1 sekunnin askelin. Laskeminen alaspäin ennalta asetettuun tavoiteaikaan. Tietokone laskee alas tavoiteaikaan 00:00 ja muistuttaa käyttäjää pitkillä äänimerkeillä 8 sekunnin ajan STOP-tilassa. SPEED (nopeus) Näyttää todellisen harjoittelunopeuden välillä 0,0 km/mailia 99,9 km/mailia RPM (kierrosta Näyttää kierrosten lukumäärän minuutissa minuutissa) DISTANCE (etäisyys) Laskeminen ylöspäin ennalta asetettuun tavoitematkaan. Tietokone laskee ylöspäin alkaen 0,00 km, 1 kilometrin välein. Laskeminen alaspäin ennalta asetettuun tavoitematkaan. Tietokone laskee alas 0,00 saakka ja muistuttaa käyttäjää pitkillä äänimerkeillä 8 sekunnin ajan STOP-tilassa. CALORIES (kalorit) PULSE WATT (wattia) RECOVERY (palautuminen) Laskeminen ylöspäin ennalta asetettuun tavoitekalorimäärään. Kaloreita lasketaan välillä 0 990, 1 kilokalorin askelin. Laskeminen alaspäin ennalta asetettuun tavoitekalorimäärään. Tietokone laskee alas 0 saakka ja muistuttaa käyttäjää pitkillä äänimerkeillä 8 sekunnin ajan STOP-tilassa. Tietokone näyttää sykesymbolin, kun se vastaanottaa sykesignaalin kädensijan antureista. Näyttää harjoittelun todellisen wattiluvun. Paina harjoittelun jälkeen "RECOVERY"-näppäintä: Tietokone alkaa laskemaan alas aikaa 00:60 00:00, ja mittaa palautumistilan sykelukeman. Kun aika saavutetaan 00:00, näyttää tuloksen arvoina F1, F2 F6. (F1 on paras palautumissyke ja F6 on huonoin) Kun painat uudelleen RECOVERY-näppäintä, palaat päävalikon harjoitusvalintaan. 14

15 KÄYTTÖOHJE: 1. Virta kytketään päälle, LCD-näyttö näkyy 2 sekunnin ajan äänimerkkien kanssa (kuva 1) ja näyttää pyörän halkaisijan (kuva 2). kuva 1 kuva 2 2. Ennakkoon asetetut käyttäjätiedot User 1 (käyttäjä 1) User 4 (SEX (sukupuoli), WEIGHT (paino), HEIGHT (pituus) ja ikä). Näyttö siirtyy valmiustilaan. kuva 3 3. Manual (manuaalinen) vilkkuu lepotilassa (kuva 3). Voit painaa UP- ja DOWN-näppäimiä ja valita harjoittelutilan vaihtoehdoista MANUAL / PROGRAM / USER PROGRAM (käyttäjäohjelma) / H.R.C. (syke) / WATT (kuva 4~7). Vahvista painamalla MODEnäppäintä. Näyttö avautuu MANUAL-tilassa harjoitteluun ilman valintaa. kuva 4 kuva 5 kuva 6 kuva 7 15

16 4. Harjoittelu PROGRAM-tilassa: 4-1 PROGRAM-tilassa voit painaa UP/DOWN-näppäimiä ja valita ohjelma ohjelmista P01, P02, P03...P12. Valittu ohjelma näkyy näytössä 2 sekunnin ajan, ja sen jälkeen näytetään vastaava ohjelmaprofiili. kuva 8 9). kuva 8 kuva LOAD 1 (vastuksen asetusarvo) vilkkuu, kun valitset harjoitteluohjelman. Paina UP/DOWN-näppäimiä ja valitse Vahvista painamalla sen jälkeen MODEnäppäintä. (kuva 10) Vastustasoa voi säätää harjoittelun aikana. 5. Harjoittelu MANUAL-tilassa 5-1 Voit MANUAL-tilassa UP/DOWN-näppäimiä painamalla valita vastustason välillä Esiasetustaso on 1. (kuva 11) kuva 10 kuva Kun kuormitustaso on valittu, voit etukäteen asettaa arvot toiminnoille TIME, DISTANCE, CALORIES ja PULSE painamalla UP/DOWN-näppäintä ja vahvistamalla painamalla MODE-näppäintä. (kuva 12-15) 5-3 Aloita harjoittelu painamalla START-näppäintä. kuva 12 kuva 13 kuva 14 kuva 15 16

17 6. Harjoittelu, USER PROGRAM: 6-1 Kun USER PROGRAM on valittu, voit valita halutun käyttäjäprofiilin painamalla UP-, DOWN- ja MODE-näppäimiä vilkkuvissa sarakkeissa. Asetettavana on 20 segmenttiä. Jos haluat keskeyttää asetusten teon, voit painaa MODE-näppäintä 2 sekunnin ajan. Aiempi asetusprofiili tallennetaan keskeneräisiin profiileihin. 7. Harjoittelu H.R.C.-tilassa: Näyttö laskee ennalta asetetun sykearvon automaattisesti ikäasetuksen mukaan. Näytössä näkyvät sykeprosentit 55 %, 75 %, 90 % ja TARGET. Voit valita harjoittelun sykeprosentin UP/DOWN/MODE-näppäimillä. (kuva 17) kuva 16 kuva Harjoittelu WATT-tilassa: Esiasetettu wattiarvo 120 vilkkuu näytössä WATT-tilassa. Valitse UP/DOWN/MODE ja aseta tavoitearvo välillä Aloita harjoittelu painamalla START-näppäintä. Huomaa: 1. Jos lopetat harjoittelun tai näyttö ei saa signaalia 4 minuuttiin, se sammuu ja siirtyy virransäästötilaan. 2. Jos tietokone ei toimi oikein, irrota kaapeli ja liitä se takaisin. 3. MP3-yhteensopiva. Käyttäjä voi liittää MP3-soittimen MP3-liitäntään. 17

18 TÄRKEÄÄ TIETOA HUOLLOSTA Jos laitteeseen ilmenee muita vikoja, pyydämme ottamaan yhteyttä Mylnan huoltoon. Palveluksessamme on neuvojia, jotka voivat auttaa sinua ongelmatilanteissa, jotka koskevat laitetta, sen asennusta, vikoja tai puutteita. Voit myös käydä sivustolla Täältä löydät paljon tietoa tuotteista. TOIVOMME, ETTÄ OTAT MEIHIN YHTEYTTÄ ENNEN KUIN PALAUTAT LAITTEEN MYYMÄLÄÄN: Asiakaspalvelu: Pidä meille soittaessasi käsillä tämä käyttöopas ja alkuperäinen käyttöopas ( USER S MANUAL ) VARAOSIEN TILAUS Ota yhteyttä Asiakaspalvelu: Sähköposti: Kun tilaat varaosia, ota huomioon seuraava tärkeät asiat: Kuntoilulaitteen mallinumero. Tuotteen nimi. Tuotteen sarjanumero. Varaosan avainnumero (löytyy käyttöohjeesta). Tarvittavan varaosan kuvaus, katso käyttöohjeen räjäytyskuva. 18

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

Käyttöohjeet. 595 RB MAGNETIC Varmista, että harjoittelulaitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa, kun kokoat sen. Turvallisuusohjeet

Käyttöohjeet. 595 RB MAGNETIC Varmista, että harjoittelulaitteen ympärillä on riittävästi vapaata tilaa, kun kokoat sen. Turvallisuusohjeet Turvallisuusohjeet Jotta varmistetaan kuntoilijan turvallisuus, tarkista laite säännöllisesti vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Käyttöohjeet Jos harjoittelulaite annetaan edelleen toiselle henkilölle

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic KÄYTTÖOHJEET 650 Magnetic SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 2 Tarkastusluettelo 3 Pienosat 4 Osaluettelo 5 Yleiskaavakuva 7 Asennus 9 Tietokone 15 Harjoitteluohjeita 23 TURVALLISUUSOHJEET Lue kaikki käyttöohjeiden

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

Casall X200 CROSSTRAINER 93001

Casall X200 CROSSTRAINER 93001 Casall X200 CROSSTRAINER 93001 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 X200 3 X200 NO.P-19 Spring Washer

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XT

KÄYTTÖOHJE XT KÄYTTÖOHJE XT10.5 93004 Asennus, vaihe 1 1. Avaa esiasennetut ruuvit etu- (J) ja takavakaajasta (J4). 2. Kiinnitä sekä etu- että takavakaaja päärunkoon 2 lukkopultilla (K2), mutterilla (K2) ja aluslevyllä

Lisätiedot

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Lisätiedot

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä.

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. 1 2 ASENNUS Varoitus Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota. On hyvin tärkeää

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TURVALLISUUSOHJEET 2 RÄJÄYTYSKUVA 8-9 TARKISTUSLUETTELO ENNEN 3 OSALUETTELO 10-11 KOKOAMISTA LAITEOSIEN LUETTELO 4 NÄYTÖN OHJEET 12-13 KOKOAMISOHJEET 5-7 HARJOITTELUOHJEET

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH BUILT FOR HEALTH SISÄLLYS TÄRKEITÄ OHJEITA 2 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 8 OSALUETTELO 3 4 ASENNUS 9 11 ASENNUS

Lisätiedot

Casall EB400 Kuntopyörä 91002

Casall EB400 Kuntopyörä 91002 Casall EB400 Kuntopyörä 91002 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: No:J-12ScrewM3*14L(2)EB400 NO:J-1

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

anniversary c202 käyttäjän käsikirja

anniversary c202 käyttäjän käsikirja anniversary c202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10.

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10. SISÄLLYS Huolto ja vianetsintä 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4 Asennus 5 Käyttö 10 Toiminnot 11 Harjoitteluohjeita 16 Yleiskuva 18 Osaluettelo 19 Huolto 20 TÄRKEITÄ OHJEITA

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10 Tørr Dehumidifier Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual Ugit officia porem et ent, inctorem resent volorumqui bearum corestota et ut am quo magnihitae. DH-10 S. 2 DH-10

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Käyttöoppaasi. PIONEER AVIC-S1 http://fi.yourpdfguides.com/dref/1236045

Käyttöoppaasi. PIONEER AVIC-S1 http://fi.yourpdfguides.com/dref/1236045 Voit lukea suosituksia käyttäjän oppaista, teknisistä ohjeista tai asennusohjeista tuotteelle PIONEER AVIC-S1. Löydät kysymyksiisi vastaukset PIONEER AVIC-S1 käyttöoppaasta ( tiedot, ohjearvot, turvallisuusohjeet,

Lisätiedot

diamond c301 Käyttäjän käsikirja

diamond c301 Käyttäjän käsikirja diamond c301 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

NOOX xperio herätyskello valvontakamera

NOOX xperio herätyskello valvontakamera NOOX xperio herätyskello valvontakamera Käyttöohje Ajan asetus Kun kellonaika on näytössä paina SET, ruudulla lukee nyt "2010" Aseta oikea aika UP ja DOWN näppäimillä ja paina SET uudelleen vahvistaakseni

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR289)

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYSLUETTELO VAROTOIMET 2 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 9 OSALUETTELO 3-5 ASENNUS 10-14 RÄJÄYTYSKUVA 6-7 TIETOKONE 12-19 PIENET OSAT 8 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4.

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR283)

Lisätiedot

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYS VAROTOIMET 2 RÄJÄYTYSKUVA -8 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 3 ASENNUS 9-13 OSALUETTELO, PIENET OSAT 4 TIETOKONE 13-19 OSALUETTELO 5-6 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat. Asennus Irralliset osat Form No. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 30454 Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde

Lisätiedot

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin.

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Tässä tuotteessa on seuraavat ominaisuudet: - Radiosignaalista

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20 KÄYTTÖOHJE Haswing W-20 Omistajalle Kiitos, että valitsitte Haswing- sähköperämoottorin. Se on luotettava ja saastuttamaton sekä helppo asentaa ja kuljettaa. Tässä käyttöohjeessa on tietoja laitteen asennuksesta,

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM 2 1 5 PERFORM Omistajan käsikirja Perform 215 Cross Trainer 52059 29. marraskuuta 2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki

Lisätiedot

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus.

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus. Form No. Ajovalo- ja katsastusvarustussarja 202-malli ja uudempi Workman HD -työajoneuvo Mallinro: 20-5030 Mallinro: 20-5045 3386-909 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin 80IO Varoitukset...51 Osat...52 Koukun asentaminen EASY SET

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Fitness trampoliini FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Tärkeitä turvallisuusohjeita VAROITUS: Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ohjeiden huomiotta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisriskin.

Lisätiedot

HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE HIHNALLINEN KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE Turvallisuusohjeet Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavainta, kumivasaraa sekä ristipääruuvimeisseliä. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien

Lisätiedot

Kanava ylös / valikko ylös Kanava alas / valikko alas Laske äänenvoimakkuutta. Nosta äänenvoimakkuutta / valikon vahvistus

Kanava ylös / valikko ylös Kanava alas / valikko alas Laske äänenvoimakkuutta. Nosta äänenvoimakkuutta / valikon vahvistus Tuotetiedot Kytkennät Kytkentä VGA-TULO PC-ÄÄNITULO VGA-LÄHTÖ STEREO- LÄHTÖ TV-LÄHTÖ ANTENNI DC-TULO AUDIO-L-TULO AUDIO-R-TULO VIDEO-TULO Ohjauspaneeli S-VIDEO-TULO CH+/YLÖS CH-/ALAS VOL- VOL+/ENTER MENU/ESC

Lisätiedot

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT AF21/AG21 Sähkömoottorit KÄYTTÖOHJE JA VARAOSALUETTO AF21/AG21 - IS - 10530-3 - FI TURVALLISUUSOHJEET - KONEET : sähkö-, paineilma-, bensiini- tai dieselkäyttöiset. - SYMBOLIT

Lisätiedot

Nostopöytä 250 ja 500 kg

Nostopöytä 250 ja 500 kg Nostopöytä 250 ja 500 kg Käyttöohje Osaluettelo Nostopöytä 250 ja 500kg käyttö ja huolto ohje Ennen nostopöydän käyttöä lue tämä ohje huolellisesti läpi. 1. Varoitukset 1. Älä laita jalkaa tai kättä saksimekanismiin

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014 Omistajan käsikirja R301 Rower Tuote #56029 kesäkuuta 5, 2014 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

ASENNUSOHJE. SAFERA Siro IN-line -liesivahti. Virranhallintayksiköt PCU3 PCU5.1-U 20810 V4.5.0 FIN SIRO IN-LINE

ASENNUSOHJE. SAFERA Siro IN-line -liesivahti. Virranhallintayksiköt PCU3 PCU5.1-U 20810 V4.5.0 FIN SIRO IN-LINE ASENNUSOHJE SAFERA Siro IN-line -liesivahti Virranhallintayksiköt PCU PCU.-U 080 V..0 FIN SIRO IN-LINE SISÄLLYSLUETTELO VAROITUKSET. VALMISTELUT. Valmistelut. Asennus. Asennuksen vianmääritys. Lisävaruste:

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi 21/05/2008 Onnittelumme soutulaitteen hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin.

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. WEEE VAROITUS: Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. Kysy lisätietoja käytettävissä olevista keräysjärjestelmistä paikallisilta

Lisätiedot

Vianmääritys. Paperinkäsittely. Huolto. Vianmääritys. Ylläpito. Hakemisto

Vianmääritys. Paperinkäsittely. Huolto. Vianmääritys. Ylläpito. Hakemisto Jos pyydät Lexmarkin asiakastukikeskukselta apua tulostusongelman ratkaisemisessa, sieltä saatetaan ohjata sinut vianmääritystilan avulla muuttamaan oletusasetuksia (esimerkiksi ottamaan käyttöön PPDS-tiedostojen

Lisätiedot

KÄY NETTISIVUILLAMME WWW.ICONSUPPORT.EU

KÄY NETTISIVUILLAMME WWW.ICONSUPPORT.EU KÄYTTÖOHJE KÄY NETTISIVUILLAMME WWW.ICONSUPPORT.EU 1 Sisällysluettelo TÄRKEITÄ TURVATOIMENPITEITÄ...3 HUOMIOITAVAA ENNEN KÄYTTÖÖNOTTOA...4 VAROITUSTARRAN SIJAINTI...4 KOKOAMINEN...5 CROSSTRAINERIN KÄYTTÖ...9

Lisätiedot

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 GR DK Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 40 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 Suomi Ruohon- ja lehtienkeräimien

Lisätiedot

Stream RC VIII. Tuotenumero 300 020 Malli KH-829A2

Stream RC VIII. Tuotenumero 300 020 Malli KH-829A2 Stream RC VIII Tuotenumero 300 020 Malli KH-829A2 SISÄLLYS 3 Osakuvaus 4 Asennusosat 5 Osaluettelo 9 Asennus 16 Tärkeitä tietoja 17 Tietokoneen huolto 21 Valitusehdot 22 Yhteystiedot 2 OSAKUVAUS 3 ASENNUSOSAT

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t Huomio: Lue tämä käyttöohje ennen ketjuviputaljan käyttöönottoa. Sisällys 1. Esipuhe 2. Erittely 3. Turvallisuusohjeet

Lisätiedot

Benefit Sports R410 0

Benefit Sports R410 0 Benefit Sports R410 0 Tärkeitä turvaohjeita Pidä tämä opas tallessa tulevaa käyttöä varten. 1. On tärkeää tutustua koko oppaaseen ennen laitteen asennusta ja käyttöä. Laitetta voidaan käyttää turvallisesti

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6. puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi. PL 163 87101 Kajaani

KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6. puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi. PL 163 87101 Kajaani KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6 PL 163 87101 Kajaani puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi SISÄLLYSLUETTELO 1. TEKNISIÄ TIETOJA 2. ELTRIP-R6:n ASENNUS 2.1. Mittarin asennus 2.2. Anturi-

Lisätiedot

testo 610 Käyttöohje

testo 610 Käyttöohje testo 610 Käyttöohje FIN 2 Pikaohje testo 610 Pikaohje testo 610 1 Suojakansi: käyttöasento 2 Kosteus- ja lämpötilasensori 3 Näyttö 4 Toimintonäppäimet 5 Paristokotelo (laitteen takana) Perusasetukset

Lisätiedot

Muistimoduulit Käyttöopas

Muistimoduulit Käyttöopas Muistimoduulit Käyttöopas Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan

Lisätiedot

D S F crosstrainer C5.1e

D S F crosstrainer C5.1e crosstrainer C5.1e SF D Hyvä asiakas! Kiitos, että valitsit Reebok tuotteen. Tämä laatutuote on valmistettu kotikäyttöä varten ja se on testattu Eurooppalaisen normin EN 957-1/5 mukaisesti. Pyydämme sinua

Lisätiedot

Samsung tarakka-akku Asennusohje

Samsung tarakka-akku Asennusohje Samsung tarakka-akku Asennusohje (voidaan soveltaa myös muihin tarakka-akkuihin) Kiinnitysosat: Asennus: Huom. Koska pyöriä on erilaisia, on nämä ohjeet suuntaa antavia. Lue ohjeet läpi ennen asennusta.

Lisätiedot

LCD-NÄYTTÖ. Käyttöohjeesta

LCD-NÄYTTÖ. Käyttöohjeesta LCD-NÄYTTÖ Käyttöohjeesta Onneksi olkoon uuden Oregon Scientific (FAW- 101) sääaseman hankinnan johdosta. Tämä sääasema ennustaa säätä, mittaa ilmanpaineen ja -kosteuden sekä ulko- ja sisälämpötilan langattomasti.

Lisätiedot

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Pikaopas Rider Rider :ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 1 Näppäintoiminnot YLÖS (1) ALAS (3) Paina pitkään kytkeäksesi taustavalon Paina mittaritilassa lyhyesti vierittääksesi

Lisätiedot

ALOITA TÄSTÄ. Langaton USB Langallinen. Haluatko liittää tulostimen langattomaan verkkoon? Käytä Langaton verkkoasennus ja liitännät -ohjetta.

ALOITA TÄSTÄ. Langaton USB Langallinen. Haluatko liittää tulostimen langattomaan verkkoon? Käytä Langaton verkkoasennus ja liitännät -ohjetta. ALOITA TÄSTÄ Jos vastaus johonkin näistä kysymyksistä on kyllä, siirry vastaavaan kohtaan lukemaan asennus- ja liitäntäohjeet. Haluatko liittää tulostimen langattomaan verkkoon? Käytä Langaton verkkoasennus

Lisätiedot

Finnish. Osien nimet. Tarkistuslaiteyksikkö. Sähkökaapelin tarkistuslaite. Vaihtokytkimen tarkistuslaite SM-EC79 HAKEMISTO

Finnish. Osien nimet. Tarkistuslaiteyksikkö. Sähkökaapelin tarkistuslaite. Vaihtokytkimen tarkistuslaite SM-EC79 HAKEMISTO SM-EC79 HAKEMISTO Tarkistuslaitteen käyttö Ongelman sijainnin määritys tarkistuslaitteella 136 Ongelma etuvaihtajassa tai takavaihtajassa 137 Ongelma SM-EW79A + ST-7970:n toiminnassa 139 SM-EW79A tarkistus

Lisätiedot

STIGA ST 1200 8219-3204-08

STIGA ST 1200 8219-3204-08 STIGA ST 1200 8219-3204-08 B A D C 1. 2 E F 2. 3. H I 4. G M J 5. 6. 3 K 7. 8. L 9. 10. 11. 12. 4 SUOMALAINEN FI SYMBOLIT TURVAMÄÄRÄYKSET Koneessa on seuraavat symbolit, jotka muistuttavat käytössä vaadittavasta

Lisätiedot

Optoma EP758/9 Pikaohje

Optoma EP758/9 Pikaohje Optoma EP758/9 Pikaohje SISÄLLYS 1 VAROITUKSET... 3 2 ESITTELY... 4 2.1 Tuotteen yleiskatsaus... 4 2.2 Liitännät... 5 2.3 Kaukosäädin hiiritoiminnoilla ja laser-osoittimella... 6 3 KÄYTTÖÖNOTTO... 7 3.1

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 KOHP95.doc KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 Maahantuonti: Hollolan Sähköautomatiikka Oy Höylääjänkatu 5 15520 LAHTI Puh. (03) 884 230 Fax (03) 884 2310 hsa@hsaoy.com www.hsaoy.com 2 1. YLEISIÄ TURVALLISUUSOHJEITA

Lisätiedot

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin.

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. WEEE-varoitus: Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. Kysy lisätietoja keräysjärjestelmistä paikallisilta jätehuoltoviranomaisilta.

Lisätiedot

rakentamisen helppoutta Pyöreä palopelti EI60

rakentamisen helppoutta Pyöreä palopelti EI60 rakentamisen helppoutta Pyöreä palopelti EI60 Käsittely- ja asennusohje Käsittely- ja asennusohje Brandis CR60 Koko CR60 CR60 + MFUS 17,5 174 345 Dn/2+13,5 P Dn-1 Z Q 0 mm for Dn

Lisätiedot

Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia)

Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia) Ohje nro Versio Osa nro 8682402 1.0 Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia) A3602095 Sivu 1 / 16 Varuste A0000162 A3901819 Sivu 2 / 16 A3903163 Sivu 3 / 16 M3602626 Sivu 4 / 16 M3903606 Sivu 5 / 16

Lisätiedot

Varoitustarrojen sijainti

Varoitustarrojen sijainti 1 Sisällysluettelo VAROITUSTARROJEN SIJAINTI... 2 TÄRKEITÄ VAROTOIMIA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 OSALUETTELO... 5 KOKOONPANO... 6 LAITTEEN SÄÄDÖT... 22 VASTUKSEN SÄÄTÖ... 22 YLÄTALJAN KIINNITTÄMINEN...

Lisätiedot

DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061. Asennusopas

DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061. Asennusopas DiBos 8, SCSI Upgrade Kit DBEK061 fi Asennusopas DiBos 8, SCSI Upgrade Kit Sisällysluettelo fi 3 Sisällysluettelo 1 Johdanto 4 2 Turvallisuusohjeita 4 3 Upgrade Kit DBEK061 4 4 DiBos-videotallentimen

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RESET MODE SET Omistajan käsikirja Kuntopyörä Active 110 53061 RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RECOVERY ACTIVE 1 1 0 V1.2 11.9.2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut

Lisätiedot

EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat ohjaamolla varustetut Groundsmaster 4010-/4110 -sarjan vaakatasoleikkurit VAARA

EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat ohjaamolla varustetut Groundsmaster 4010-/4110 -sarjan vaakatasoleikkurit VAARA Form No. EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat ohjaamolla varustetut Groundsmaster 4010-/4110 -sarjan vaakatasoleikkurit Mallinro: 31504 3415-713 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen

Lisätiedot