Varoitustarrojen sijainti

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "Varoitustarrojen sijainti"

Transkriptio

1 1

2 Sisällysluettelo VAROITUSTARROJEN SIJAINTI... 2 TÄRKEITÄ VAROTOIMIA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 OSALUETTELO... 5 KOKOONPANO... 6 LAITTEEN SÄÄDÖT VASTUKSEN SÄÄTÖ YLÄTALJAN KIINNITTÄMINEN VIPUVARSIEN SÄÄDÖT PAINO TAULUKKO HUOLTO VAIJEREIDEN KIRISTÄMINEN VAIJERIKAAVIO Varoitustarrojen sijainti 2

3 Tärkeitä varotoimia VAROITUS! Välttääksesi vakavan loukkaantumisen riskin, lue alla olevat varoitukset ja ohjeet tarkasti ennen kuin käytät kuntolaitetta. ICON ei ota vastuuta tuotteen käytön aiheuttamista vaurioista joko käyttäjälle tai ympäristölle. 1. Ennen kuin aloitat kunto-ohjelman ota yhteys lääkäriisi ja selvitä harjoittelun riskit. Tämä on erityisen tärkeää yli 35-vuotiaille tai jos sinulla on ennestään terveysongelmia. 2. Omistajan velvollisuus on varmistaa, että kaikkia laitteen käyttäjiä on riittävästi opastettu ja heille on selvitetty tarvittavat varotoimenpiteet. 3. Tämä laite on tarkoitettu ainoastaan kotikäyttöön. Älä käytä laitetta kaupallisiin tarkoituksiin, vuokraukseen tai laitoksissa. 4. Käytä laitetta vain tasaisella alustalla. Peitä laitteen alla oleva lattia suojellaksesi sitä. 5. Tarkista laite säännöllisesti. Kiristä kaikki löystyneet osat ja vaihda kuluneet osat välittömästi. 6. Älä päästä alle 12-vuotiaita lapsia tai lemmikkejä laitteen lähelle. 7. Laitetta ei saa käyttää yli 136kg painoinen henkilö. 8. Käytä sopivia vaatteita harjoittelun aikana. Löysät vaatteet saattavat jäädä jumiin laitteen liikkuvien osien väliin. Käytä urheilukenkiä suojataksesi jalkasi. 9. Pidä kädet ja jalat erossa liikkuvista osista. 10. Varmista että laitteen kaikki kaapelit ovat aina oikeissa paikoissaan. Jos kaapelit irtoavat tai jäävät jumiin lopeta harjoittelu välittömästi ja korjaa ongelma ennen jatkamista. 11. Älä koskaan päästä irti tai irrota kuntolaitteen osia kun painopakka on nostettuna. Se putoaa suurella voimalla. 12. Irrota ylätalja laitteesta aina kun sitä ei käytetä. 13. Estääksesi laitteen kaatumisen istu aina tukevasti istuimella kun käytät sitä. 14. Liiallinen harjoittelu saattaa johtaa loukkaantumiseen tai jopa kuolemaan. Jos koet kipua harjoittelun aikana lopeta välittömästi. 15. Käytä laitetta ainoastaan tässä käyttöohjeessa kuvatulla tavalla. 3

4 Ennen kuin aloitat Kiitos kun valitsit joustavan WEIDER 2990i kuntolaitteen. Tämä laite tarjoaa valikoiman erilaisia mahdollisia liikkeitä, jotka auttavat sinua harjoittamaan kehosi jokaista suurta lihasryhmää. Olkoon tavoitteesi kehon kiinteyttäminen, lihasmassan tai voiman kasvatus tai yleiskuntosi nostaminen tämä laite auttaa sinua saavuttamaan tavoitteesi. Lue nämä ohjeet tarkasti ennen laitteen käyttöä. Jos sinulla on ongelmia laitteen kanssa ota yhteys valmistajaan. Tarkasta laitteen mallinimi ja sarjanumero ennen yhteydenottoa. Ennen kuin jatkat ohjeiden lukemista tutustu alla olevaan kuvaan ja siinä nimettyihin osiin huolellisesti. 4

5 Osaluettelo Käytä alla olevaa kuvaa kokoonpanossa tarvittujen pienien osien tunnistamiseen. Suluissa oleva numero on osan avainnumero tämän ohjeen lopussa olevasta osaluettelosta. HUOM! Jos et löydä jotain luettelossa olevaa osaa, varmista ettei sitä ole koottu etukäteen. 5

6 Kokoonpano Helpottaaksesi kokoonpanoa, lue alla olevat ohjeet tarkasti ennen aloittamista. Kokoonpanoon tarvitaan kaksi ihmistä. Laite tulee koota siellä minne se lopullisesti sijoitetaan. Varmista että ympärillä on tarpeeksi tyhjää tilaa laitteen ympärillä liikkumiseen. Sijoita kaikki osat tyhjennetylle alueelle ja poista ne pakkauksistaan. Älä heitä pakkauksia pois ennen kuin olet koonnut laitteen täysin. Käytä pienten osien tunnistamisessa apuna osaluettelon kuvaa. Asennuksessa tarvitaan seuraavia työkaluja (Ei toimiteta laitteen mukana): kaksi jakoavainta, kumivasara, ristipääruuvimeisseli, sekä talttapääruuvimeisseli. 1. Asemoi pitkä jalka (1) ja lyhyt jalka (6) kuvan osoittamalla tavalla. Kiinnitä pitkä jalka (1) ja pohjalevy (83) lyhyeen jalkaan kahdella M10 x 75mm pultilla (66), neljällä M10 prikalla (73) ja kahdella M10 lukkomutterilla (68) 6

7 2. Liuta painojen pehmusteet (25) painojen kiskoihin (4) ja kiinnitä kiskot lyhyeen jalkaan (6). Kiinnitä kiskot (4) lyhyeen jalkaan kahdella M10 x 25mm ruuvilla (60) ja kahdella M10 prikalla (73). 3. Aseta 9 painoa siten että painopakan sokan reiät ovat alaspäin, kuten kuvassa. Liuta painot (15) painojen kiskoihin (4). 7

8 4. Aseta painonvalitsin (7) ja muovinen holkki (26) kuten kuvassa. Liuta muovinen holkki (26) painonvalitsimeen (7). Katso, että painon valitsimen ylin reikä ja muovinen holkki ovat kohdakkain. Työnnä holkin sokka (28) holkkiin (26) ja painonvalitsimeen (7) Työnnä painonvalitsin (7) yhdeksän painon (15) sisään. Laita hieman rasvaa ylimmässä painossa (16) oleviin kuvassa osoitettuihin reikiin. Liuta ylin paino (16) kiskoihin (4). Paina ylin paino alaspäin painonvalitsimen (7) päälle. Työnnä painojen sokka (18) johonkin painoon (15). 8

9 5. Asemoi pystytuki (5) kuvan osoittamalla tavalla ja kiinnitä se pitkään jalkaan (1) kahdella M10 x 25mm ruuvilla (60) ja kahdella M10 prikalla (73). 6. Asemoi istuimen runko (2) kuvan osoittamalla tavalla. Kiinnitä istuimen runko ja pohjalevy (83) pystytukeen (5) kahdella M10 x 55mm pultilla (57), neljällä M10 prikalla (73) ja kahdella M10 lukkomutterilla (68). 9

10 7. Aseta kaksi tukea (21) kuvan osoittamalla tavalla ja kiinnitä ne istuimen runkoon (2) ja pitkään jalkaan (1) kahdella M10 x 75mm pultilla (66), neljällä M10 prikalla (73) ja kahdella M10 lukkomutterilla (68). 8. Levitä hieman rasvaa M10 x 75mm pulttiin (66). Aseta jalkavipu (3) kuvan osoittamalla tavalla ja kiinnitä se istuimen runkoon (2) M10 x 75mm pultilla (66), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Älä kiristä M10 lukkomutteria (68) liikaa sillä jalkavivun (3) pitää päästä liikkumaan vapaasti. 9. Kiinnitä rungon yläosa (8) pystytukeen (5) kahdella M10 x 25mm ruuvilla (60) ja kahdella M10 prikalla (73). Tämän jälkeen kiinnitä rungon yläosa(8) kumpaankin painojen kiskoista (4) M10 x 25mm ruuvilla (60) ja M10 prikalla (73). 10

11 10. Levitä rasvaa ½ x 6 1/8 pulttiin (64). Aseta vipuvarsien runko (9) kuvan osoittamalla tavalla ja kiinnitä se rungon yläosaan (8) ½ x 6 1/8 pultilla (64), kahdella ½ prikalla (72) ja ½ lukkomutterilla (70) Älä ylikiristä ½ lukkomutteria (70) sillä vipuvarsien rungon (9) pitää päästä liikkumaan vapaasti. 11. Levitä rasvaa M8 x 42mm ruuviin (62). Pidä lukitusvipua (46) pystytuessa (5) olevan kannattimen sisällä ja kiinnitä se pystytukeen M8 x 42mm ruuvilla (62), kahdella M8 prikalla (74) ja M8 lukkomutterilla (69). Älä ylikiristä M8 lukkomutteria (69) sillä lukitusvivun (46) pitää päästä liikkumaan vapaasti. Kiristä lukitusnuppi (45) lukitusvivun (46) päähän. 12. Levitä rasvaa M8 x 63mm pulttiin (61). Kiinnitä U-kannatin (22) pystytuen (5) toiselle puolelle M8 x 63mm pultilla (61), kahdella M8 prikalla (74) ja M8 lukkomutterilla (69). 11

12 13. Etsi L -kirjaimella merkitty vasen vipuvarsi (12) ja aseta se kuvan osoittamalla tavalla. Lisää hieman rasvaa kuvan osoittamaan kohtaan. Aseta vasen vipuvarsi (12) varsien runkoon (9) ja kiinnitä se 5/8 lukkomutterilla (75) ja 5/8 prikalla (71). ÄLÄ KIRISTÄ MUTTERIA LIIKAA SILLÄ VIPUVARREN TÄYTYY PÄÄSTÄ LIIKKUMAAN VAPAASTI. Työnnä 5/8 tulppa (56) lukkomutterin päähän. Toista vaiheet oikeanpuoleisen vipuvarren (13) kanssa. 14. Liuta vaahtomuovinen pehmuste (48) vasempaan vipuvarteen (12). Aseta kahva (17) vasempaan vipuvarteen (12) ja kiinnitä se M10 x 25mm ruuvilla (60) ja M10 kaarevalla prikalla (76). Liuta vipuvarren päätytulppa (37) paikalleen vasempaan vipuvarteen ja paina se paikalleen. Liuta kahva (40) vasemman vipuvarren päähän. Toista vaiheet oikean vipuvarren (13) kanssa. 12

13 15. Katso vaijerikaaviota sivulta 26 ja etsi vipuvarren vaijeri (51). Levitä rasvaa M10 x 35mm pulttiin (59). Kiinnitä vipuvarren vaijeri (51) oikeaan vipuvarteen (13) M10 x 35mm pultilla, M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Älä ylikiristä M10 lukkomutteria sillä vaijerin pitää päästä kääntymään vapaasti. 16. Vedä vipuvarren vaijeri (51) väkipyörän (42) ympäri. Kiinnitä väkipyörä (42) ja kaksi vaijerin ohjaajaa (52) oikeanpuoleiseen U-kiinnikkeeseen (22) ja pystytukeen (5) M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Katso oheista kuvaa. Varmista että vaijerin ohjaajat (52) pitävät vaijeria (51) väkipyörän (42) urassa. 17. Vedä vipuvarren vaijeri (51) väkipyörän (42) ali. Kiinnitä väkipyörä (42) ja kaksi vaijerin ohjaajaa (52) kaksi puoleisen U-kiinnikkeen (24) toiseen päähän M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerin ohjaajat (52) pitävät vaijeria (51) väkipyörän urassa. 13

14 18. Vedä vaijeri (51) väkipyörän (42) yli Kiinnitä väkipyörä (42) ja kaksi vaijerin ohjainta (52) pystytuessa (5) olevaan vasemmanpuoleiseen U-kiinnikkeeseen (22) M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerin ohjaajat (52) pitävät vaijeria (51) väkipyörän (42) urassa. 19. Levitä rasvaa M10 x 35mm pulttiin (59). Kiinnitä vipuvarren vaijerin (51) pää vasemmanpuoleiseen vipuvarteen (12) M10 x 35mm pultilla (59), M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Älä ylikiristä M10 lukkomutteria (68). Vaijerin (51) pitää päästä kääntymään vapaasti. 20. Katso vaijerikaaviota sivulta 26 ja etsi ylävaijeri (53). Vedä ylävaijeri (53) yhden väkipyörän (42) yli. Kiinnitä väkipyörä (42) ja kaksi pyöreää vaijerin ohjaajaa (36) rungon yläosan (8) etukiinnikkeeseen M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutteri (68). Varmista että pyöreät vaijerin ohjaajat (36) pitävät vaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. Vedä ylävaijeri (53) vipuvarsien rungon (9) ja pystytuen (5) reikien läpi. 14

15 21. Vedä ylävaijeri (53) ylärungon (8) keskikiinnikkeen läpi. Kiinnitä väkipyörä (42) ja kaksi vaijerin ohjainta (52) ylärungon (8) keskikiinnikkeeseen M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerinohjaimet (52) pitävät ylävaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. 22. Vedä ylävaijeri (53) ylärungon (8) takakiinnikkeen läpi. Kiinnitä väkipyörä (42) ja kaksi vaijerin ohjainta (52) ylärungon (8) takakiinnikkeeseen M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerinohjaimet (52) pitävät ylävaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. Vedä ylävaijeri (53) alaspäin ylärungon (8) keski- ja takakiinnikkeen välissä niin että ylävaijeriin jää löysää. Tätä löysää pätkää tarvitaan kohdassa Kierrä ½ mutteri (84) ylävaijeriin (53). Aseta 25mm prikka (77) ja 13mm prikka (78) painon painonvalitsimen (7) päälle. Kiristä ylävaijeri (53) 3/4 matkasta painonvalitsimeen (7). Tämän jälkeen kiristä ½ mutteri 13mm prikkaa (78) vasten. 15

16 24. Aseta yksi väkipyörä (42) ylävaijerin (53) löysälle pätkälle. Kiinnitä väkipyörä ja kaksi vaijerin ohjainta (52) väkipyörän levyjen (23) yläreikien väliin M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerinohjaimet (52) pitävät ylävaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. 25. Katso vaijerikaaviota sivulta 26 ja etsi alavaijeri (54). Kiinnitä alavaijeri (54) jalkavipuun (3) jousihaalla (47). Vedä alavaijeri (54) pitkän jalan (1) etukiinnikkeen ja pystytuen (5) läpi. Kiinnitä väkipyörä (42) ja kaksi vaijerinohjainta (52) pitkän jalan etukiinnikkeeseen M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerinohjaimet (52) pitävät alavaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. 26. Vedä alavaijeri (54) pitkän jalan (1) keskimmäisen kiinnikkeen läpi. Kiinnitä väkipyörä (42) ja kaksi vaijerinohjainta (52) keskikiinnikkeeseen M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerinohjaimet (52) pitävät alavaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. 16

17 27. Vedä alavaijeri (54) väkipyörän (42) yli. Kiinnitä väkipyörä ja kaksi vaijerinohjainta (52) kaksi puoleiseen U- kiinnikkeeseen (24) M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerinohjaimet (52) pitävät alavaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. 28. Vedä alavaijeri (54) väkipyörän (42) ali. Kiinnitä väkipyörä ja kaksi vaijerinohjainta (52) pitkän jalan (1) takimmaiseen kiinnikkeeseen M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerinohjaimet (52) pitävät alavaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. 29. Vedä alavaijeri (54) väkipyörän yli. Kiinnitä väkipyörä ja kaksi vaijerinohjainta (52) väkipyörän levyjen (23) rei istä toiseksi alimmaisiin M10 x 50mm pultilla (58), kahdella M10 prikalla (73) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että vaijerinohjaimet (52) pitävät alavaijeria (53) väkipyörän (42) urassa. Kiinnitä alavaijeri (54) pitkään jalkaan (1) jousihaalla (47). 17

18 30. Aseta selkänoja (11) leveämpi osa alaspäin ja kiinnitä se pystytukeen (5) kahdella M8 x 42mm ruuvilla (62) ja kahdella M8 prikalla (74). 31. Aseta istuin (10) siten että leveä pää on selkänojaan (11) päin. Kiinnitä istuin (10) istuimen runkoon (2) neljällä M8 x 16mm ruuvilla (63) ja neljällä M8 prikalla (74). 18

19 32. Ota esille pitkä pehmuste putki (19) ja lyhyt pehmuste putki (20). Työnnä pidempi putki läpi istuin rungon (2) kiinnikkeestä ja liuta sen kumpaankin päähän vaahtomuovipehmuste (2) Työnnä lyhyempi putki jalkavivun (3) läpi ja liuta sen kumpaankin päähän vaahtomuovipehmuste (2). 33. Kiinnitä suojaverhon (29) ylempi osa verhon kiinnikkeeseen (30). Tämän jälkeen kiinnitä suojaverhon alaosa verhon kiinnikkeeseen. Toista vaihe toisen verhon kanssa. 19

20 34. Pyydä toista henkilöä pitämään suojaverhoja (29) ja niiden ylempiä kiinnikkeitä rungon yläosan (8) takapään ympärillä. Kiinnitä kumpikin suojaverho suojaverhon kiinnityslevyyn (82) M8 x 20mm ruuvilla (65) ja M8 prikalla (74). 35. Työnnä J-pultti (80) suojaverhojen kiinnityslevyn (82) keskimmäiseen reikään. Tämän jälkeen työnnä J-pultti ylöspäin rungon yläosan (8) läpi ja kiristä siipimutteri (81) ja M6 prikka (79) J- pultin päähän. Kiinnitä kumpikin suojaverhoista (30) rungon yläosaan (8) M8 x 20mm ruuvilla (65) ja M8 prikalla (74). 20

21 36. Kiinnitä suojaverhojen alemmat kiinnikkeet (30) lyhyeen jalkaan (6) neljällä M8 x 20mm ruuvilla (65) ja neljällä M8 prikalla (74). 37. Varmista että kaikki osat ovat kunnolla kiristetty. Ylijääneiden osien käyttö on selitetty osassa SÄÄDÖT sivulla 26. Ennen kuin käytät laitetta vedä jokaista vaijeria muutaman kerran ja varmista että vaijerit liikkuvat pehmeästi väkipyörien ympäri. Jos joku vaijereista ei pääse liikkumaan vapaasti etsi ja korjaa ongelma. TÄRKEÄÄ: Jos joku vaijereista ei ole oikein asennettu se saattaa vaurioitua kun laitetta käytetään suurien painojen kanssa. Tarkista vaijeri kaaviosta sivulta MIKÄ SIVU oikea vaijereiden kulku. Jos vaijereissa on löysää sinun tarvitsee poistaa se kiristämällä vaijereita. Katso HUOLTO sivulla MIKÄ SIVU. 21

22 Laitteen säädöt Tämä osio kuvaa kuinka voit säätää laitteen asetuksia. Varmista että kaikki osat ovat kunnolla kiinni ja kiristetty ennen kuin käytät laitetta. Vaihda kuluneet osat välittömästi. Voit puhdistaa laitteen kostealla rätillä ja miedolla pesuaineella joka ei sisällä hankaavia ainesosia. Älä käytä liuottimia. Vastuksen säätö Muuttaaksesi vastusta kesken harjoittelun siirrä painojen sokka (18) haluamaasi painoon (15). Varmista että sokka on täysin painon sisällä. HUOM! Vastuksen määrä saattaa riippua laitteen eri osilla harjoiteltaessa. Katso PAINO TAULUKOSTA sivulta 26 eri harjoitusten suhteelliset vastukset. Ylätaljan kiinnittäminen Kiinnitä ylätalja (14) ylävaijeriin (53) jousihaalla (47). Muista aina irrottaa talja kun suoritat harjoitusta missä sitä ei tarvita. 22

23 Vipuvarsien säädöt Kun haluat käyttää vipuvarsia (12 ja 13) rintalihaksien harjoittamiseen käännä lukitusvipu (46) vipuvarsien rungossa (9) olevaan uraan ja kiristä lukitusvipu. Jos haluat käyttää vipuvarsia (12 ja 13) punnerrukseen löysää lukitusvipu (46) ja käännä se ulos vipuvarsien rungossa (9) olevasta urasta. 23

24 Paino taulukko Alla oleva taulukko antaa laitteen eri osien arvioidut vastukset eri paino määrillä. Vasemman sarakkeen numerot viittaavat painojen lukumäärään. HUOM! Todellinen vastus saattaa riippua mm. yksittäisten painojen välisistä eroista tai laitteen osien välisestä kitkasta. HUOM! 1lb. = 0.45kg 24

25 Huolto Varmista osien kiinnitys ja kiristys ennen jokaista käyttöä. Vaihda kuluneet osat välittömästi. Voit puhdistaa laitteen kostealla rätillä ja miedolla pesuaineella joka ei sisällä hankaavia ainesosia. Älä käytä liuottimia. Vaijereiden kiristäminen Punottu vaijeri saattaa venyä hieman kun sitä käytetään ensimmäisen kerran. Jos vaijereissa on löysää ennen kuin tunnet painojen vastuksen, niitä tarvitsee kiristää. Kiristääksesi vaijerit sijoita painojen sokka keskelle painopakkaa. Vaijerit voidaan kiristää muutamalla eri tavalla. Kiristääksesi vaijereita sinun tarvitsee muuttaa väkipyörän levyissä (23) kiinni olevan ylemmän väkipyörän (42) paikkaa. Irrota M10 lukkomutteri (68), kaksi M10 prikkaa (73) ja M10 x 50mm pultti (58) väkipyörän levyistä (23). Tämän jälkeen irrota väkipyörä ja kaksi vaijerin ohjainta (52). Kiinnitä väkipyörä ja vaijerin ohjaimet takaisin paikalleen käyttäen alempia kiinnitysreikiä kuin aikaisemmin. Varmista että vaijerin ohjaimet pitävät ylävaijeria (53) väkipyörän urassa. Jos olet kiristänyt vaijereita yllä mainitulla tavalla voit kiristää niitä yhä kiristämällä ylävaijeria (53) syvemmälle painon valitsimeen (7). Löysää ylävaijerissa (53) olevaa ½ mutteria (84). Kiristä ylävaijeri painonvalitsimeen (7) kunnes vaijerissa ei ole enää löysää. Tämän jälkeen kiristä ½ (84) 13mm prikkaa (78) vasten. Älä kiristä vaijereita liikaa. Jos vaijerit ovat liian kireällä painopakan ylin paino saattaa nousta irti painopakasta. Jos vaijeri putoaa usein väkipyörältä se on saattanut vääntyä. Irrota vaijeri ja asenna se uudestaan. Jos vaijereita tarvitsee vaihtaa ota yhteys jälleenmyyjään. 25

26 Vaijerikaavio Alla oleva kaavio näyttää vaijereiden oikean kulkureitin. Kuvissa olevat numerot näyttävät sen vaijerin oikean kulkureitin. Varmista tämän kaavion avulla, että vaijerit ja vaijerinohjaimet ovat oikein asennettuja. Jos vaijerit eivät ole asennettu oikein laite ei toimi tarkoitetulla tavalla ja voi aiheuttaa vahinkoja. 26

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo VAARA

Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo VAARA Form No. Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo Mallinro: 131-3457 3386-220 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen

Lisätiedot

Sisällysluettelo. Tärkeitä huomioita..3. Ennen kuin aloitat.4. Osien tunnistus 5. Kokoaminen..6. Säätö 13. Harjoitteluohjeita 15. Osalista..

Sisällysluettelo. Tärkeitä huomioita..3. Ennen kuin aloitat.4. Osien tunnistus 5. Kokoaminen..6. Säätö 13. Harjoitteluohjeita 15. Osalista.. Sisällysluettelo Varoitustarran sijainti 2 Tärkeitä huomioita..3 Ennen kuin aloitat.4 Osien tunnistus 5 Kokoaminen..6 Säätö 13 Harjoitteluohjeita 15 Osalista.. 17 Kokonaiskuva..... 18 Korvaavien osien

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempään käyttöön

VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempään käyttöön Malli nro. Sarjanumero Kirjoita sarjanumero yläpuolelle viittaukseksi KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA Sarjanumeron sijainti (istuimen alla) KYSYTTÄVÄÄ? Jos Teillä on kysyttävää tai laitteesta puuttuu osia, olkaa hyvä,

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Käyttäjän ohjekirja. VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempää käyttöä varten.

Käyttäjän ohjekirja. VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempää käyttöä varten. 1 Käyttäjän ohjekirja Malli nro. WEBE8077.0 Sarja nro. Kirjoita sarjanumero yläpuolelle tyhjälle riville viittaukseksi. KYSYTTÄVÄÄ? Valmistajana olemme sitoutuneet tarjoamaan täyden asiakastyytyväisyyden.

Lisätiedot

Tynnyrisaunan asennusohje (1013)

Tynnyrisaunan asennusohje (1013) Tynnyrisaunan asennusohje (1013) 1 Asenna tynnyri suoralla alustalla Huom: Osa no: 1 ei kuulu toimitukseen. Asenna saunan tukiosa, osat sopivat jyrsittyihin uriin. Ruuvaa kiinni osat (ruuvien reijät merkittyinä,

Lisätiedot

Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia)

Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia) Ohje nro Versio Osa nro 8682402 1.0 Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia) A3602095 Sivu 1 / 16 Varuste A0000162 A3901819 Sivu 2 / 16 A3903163 Sivu 3 / 16 M3602626 Sivu 4 / 16 M3903606 Sivu 5 / 16

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

Kiinnitystankopari sekä eturungon iskunvaimentimen alatukivarsien takapidike

Kiinnitystankopari sekä eturungon iskunvaimentimen alatukivarsien takapidike RAKENNUSOHJE Kiinnitystankopari sekä eturungon iskunvaimentimen alatukivarsien takapidike 35 Tämän lehden liitteenä sait viisi uutta etujousituksen osaa mittakaavan 1:7 F2007- autoasi varten: kaksi kiinnitystankoa,

Lisätiedot

S-polven asennuksen jälkeen voit kiinnittää sen halutessasi metallilevyllä seinään.

S-polven asennuksen jälkeen voit kiinnittää sen halutessasi metallilevyllä seinään. CREAVIT WC-ISTUIMEN ASENNUSOHJE WC-istuinten mitat Koti t Q2 Q3 WN 3141 175 235 235 DR3141 180 225 240 VT3641 175 230 230 SL 3141 180 220 225 KR 3141 180 210 220 SA 3141 185 235 235 MR 3641 175 185 215

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat. Asennus Irralliset osat Form No. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 30454 Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde

Lisätiedot

Kiinteiden ja liukukattojen yhdistelmä.

Kiinteiden ja liukukattojen yhdistelmä. Kiinteiden ja liukukattojen yhdistelmä. Tarkasta aina ennen asennuksen aloittamista, että toimitus sisältää oikean määrän tarvikkeita. Katso tarvikeluettelo seuraavalta sivulta. HUOM! Ruuvit ovat Torx-ruuveja.

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavainta, kumivasaraa sekä ristipääruuvimeisseliä. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien

Lisätiedot

KOMEROT: - Tarkista, että kaikki tarvittavat osat ovat mukana

KOMEROT: - Tarkista, että kaikki tarvittavat osat ovat mukana RUNKOJEN KASAUSOHJE Alakaapit...2 Komerot...3 Yläkaapit...4 Laatikoston runko...5 Rullakiskolaatikoston runkokiskot...6 Rullakiskolaatikon kasaus...8 Rullakiskolaatikon etulevyn asenus...9 Vaimennetun

Lisätiedot

Turvallisuus. Asennuksessa tarvittavat työkalut. Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä.

Turvallisuus. Asennuksessa tarvittavat työkalut. Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä. Kuomun asennusohje Turvallisuus Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä.! kuomun nostaminen, siirtäminen ja kääntäminen kevennysjousien asentaminen tuulihaan asentaminen varmistettava peräkärryn

Lisätiedot

Koneen valmistelu. Ohjeet VAARA. Asennusohjeet

Koneen valmistelu. Ohjeet VAARA. Asennusohjeet Form No. 3416-605 Rev A Turvakehikkosarja Groundsmaster 4500/4700/ -sarjan tai Reelmaster 7000 -sarjan ajoyksikkö, jossa on kaksipylväisen kaatumissuojausjärjestelmän Mallinro: 136-2030 Asennusohjeet VAARA

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

Matkustamon pistorasia

Matkustamon pistorasia Ohje nro Versio Osa nro 30664329 1.0 Matkustamon pistorasia M3603136 Sivu 1 / 9 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 M8703902 Sivu 2 / 9 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset

Lisätiedot

Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet

Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet Retrojasson asennusohje 1. Asennuspohjan valinta Laite painaa noin 30 kg. Seinäkiinnitystä varten Retrojasson takaseinässä on kaksi reikää. Kiinnitykseen käytetään

Lisätiedot

JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan vain täysmittaisen kuormalavan yhteydessä)

JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan vain täysmittaisen kuormalavan yhteydessä) FORM NO. 3318-395 SF Rev A MALLI NRO 07301 60001 & JNE. MALLI NRO 07321 60001 & JNE. Asennusohjeet 2 3- kokoinen ja täysmittainen kuormalava Workman 3000 -sarjaa varten JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan

Lisätiedot

FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE

FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE Oikeus teknisiin muutoksiin pidätetään Z oom työtelineet ovat paljon enemmän kuin pelkkä työteline. Telineen kiinniytspaloja voidaan liikuttaa portaattomasti pöytäurissa ja pöydän

Lisätiedot

8-kulmainen viherhuone 4,5m2 Asennusohje

8-kulmainen viherhuone 4,5m2 Asennusohje 8-kulmainen viherhuone 4,5m2 Asennusohje LUE KAIKKI OHJEET HUOLELLA ENNEN ASENNUSTA SÄILYTÄ OHJEET MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Maahantuoja: Horisont Enterprises Ltd Oy Atomitie 5 B, 00370 Helsinki 09-6866720

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS. ver. 1.2

KÄYTTÖOPAS. ver. 1.2 KÄYTTÖOPAS ver. 1.2 VAROITUS Tätä tuotetta ei ole tarkoitettu alle kolme (3) vuotiaille lapsille. VAROITUS Emme kanna mitään vastuuta mahdollisista onnettomuuksista tai vahingoista, jotka johtuvat laiminlyönnistä

Lisätiedot

Tarkista puunrunko lian, kivien ja vanhojen ruuvien varalta estääksesi sahan ketjua rikkoutumasta. MUITA TURVASUOSITUKSIA

Tarkista puunrunko lian, kivien ja vanhojen ruuvien varalta estääksesi sahan ketjua rikkoutumasta. MUITA TURVASUOSITUKSIA LUE SEURAAVAT OHJEET HUOLELLISESTI ENNEN KUIN KÄYTÄT UUTTA GRANBERG-SAHALAITOSTA. SÄHKÖTYÖKALUJEN, KUTEN MOOTTORISAHOJEN, KÄYTTÖ VOI OLLA VAARALLISTA JA TUO MUKANAAN LOUKKAANTUMISEN TAI KUOLEMAN VAARAN.

Lisätiedot

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus.

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus. Form No. Ajovalo- ja katsastusvarustussarja 202-malli ja uudempi Workman HD -työajoneuvo Mallinro: 20-5030 Mallinro: 20-5045 3386-909 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Freestanding Asennusohjeet

Freestanding Asennusohjeet sennusohjeet sennusvinkkejä 224 mm korkean ratkaisun kokoamiseen tarvitaan avustaja. Huomaa, että kaikissa seinästä irrallaan käytetyissä ratkaisuissa on oltava jalat kummallakin puolella. Jos sinulla

Lisätiedot

Suojuspelti, moottorin alle

Suojuspelti, moottorin alle Installation instructions, accessories Ohje nro 31269439 Versio 1.2 Osa nro 31269431, 31269432, 31269433, 31269434 Suojuspelti, moottorin alle IMG-328898 Volvo Car Corporation Suojuspelti, moottorin alle-

Lisätiedot

Sähköinen moottorinlämmitin, pistorasia, 4-syl.

Sähköinen moottorinlämmitin, pistorasia, 4-syl. Installation instructions, accessories Ohje nro 31359444 Versio 1.2 Osa nro 31359438 Sähköinen moottorinlämmitin, pistorasia, 4-syl. IMG-247665 Volvo Car Corporation Sähköinen moottorinlämmitin, pistorasia,

Lisätiedot

Saab 9-3, Saab Asennusohje MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE.

Saab 9-3, Saab Asennusohje MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE. SCdefault 900 Asennusohje SITdefault MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE Polkupyöräteline, vetolaitteeseen kiinnitettävä Accessories Part No. Group Date

Lisätiedot

74 cm - 89 cm ASENNUSOHJEET KOMPACT

74 cm - 89 cm ASENNUSOHJEET KOMPACT 74 cm - 89 cm Suomi ASENNUSOHJEET KOMPACT KOMPACT - www.arke.ws Ennenkuin ryhdyt asennustyöhön, pura portaiden kaikki osat pakkauksistaan. Aseta kaikki osat tilavalle alustalle ja tarkista osien lukumäärä

Lisätiedot

Maastopyörän Asennusohjeet

Maastopyörän Asennusohjeet n Asennusohjeet n asennusohjeet I. Laatikon purkaminen 4 II. Etupyörän valmistelut 4 III. Etupyörän asennus 5 IV. Etupyörän kiinnitys haarukkaan 8 V. Ohjaustangon säätäminen 9 VI. Satulan asennus 9 VII.

Lisätiedot

Kardaaniakseleiden tuki, kaksi liukulaakeria, holkit, lukitusruuvi, kolme ruuvia ja kolme mutteria

Kardaaniakseleiden tuki, kaksi liukulaakeria, holkit, lukitusruuvi, kolme ruuvia ja kolme mutteria RAKENNUSOHJE Kardaaniakseleiden tuki, kaksi liukulaakeria, holkit, lukitusruuvi, kolme ruuvia ja kolme mutteria 261 Lehden nro 62 mukana sait 12 uutta osaa mittakaavan 1:7 F2007-autoosi. Uusilla osilla

Lisätiedot

Vetokoneiston päivityssarja GreensPro viheriöjyrä, mallit 44905, tai 44907

Vetokoneiston päivityssarja GreensPro viheriöjyrä, mallit 44905, tai 44907 Form No. Vetokoneiston päivityssarja GreensPro 00 -viheriöjyrä, mallit 44905, 44906 tai 44907 Mallinro: 7-5899 Mallinro: 7-5907 8-69 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

kokoamiseen tarvittavat osat

kokoamiseen tarvittavat osat RAKENNUSOHJE Kaikki toisen takaiskunvaimentimen kokoamiseen tarvittavat osat 273 Lehden nro 64 mukana sait kaikki toisen takaiskunvaimentimen osat. Näillä osilla voit koota takaiskunvaimentimen ja saat

Lisätiedot

Ohje nro Versio Osa nro

Ohje nro Versio Osa nro Ohje nro Versio Osa nro 9172663 1.0 Hattuhyllyn kaiutin M3903198 Sivu 1 / 10 Varuste A0000162 M3903199 Sivu 2 / 10 M3903381 Sivu 3 / 10 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset

Lisätiedot

PUUTARHAVAJA METALLIA KÄYTTÖ- JA ASENNUSOHJEET. Asentamiseen tarvitaan kaksi ihmistä ja asennus vie aikaa 2-3 tuntia.

PUUTARHAVAJA METALLIA KÄYTTÖ- JA ASENNUSOHJEET. Asentamiseen tarvitaan kaksi ihmistä ja asennus vie aikaa 2-3 tuntia. PUUTARHAVAJA METALLIA KÄYTTÖ- JA ASENNUSOHJEET Asentamiseen tarvitaan kaksi ihmistä ja asennus vie aikaa 2-3 tuntia. ENNEN KUIN ALOITAT: Ennen vajan kokoamista tarkasta paikalliset rakennusmääräykset vajan

Lisätiedot

PRO-GO Total Gym F-42507

PRO-GO Total Gym F-42507 PRO-GO Total Gym F-42507 Turvallisuusohjeet 1. Ole varovainen harjoitellessasi ja lue käyttöohjeet ennen kuin aloitat harjoittelun. 2. Ennen harjoittelun aloittamista, keskustele terveydentilastasi lääkärin

Lisätiedot

Sähkösavustin 230V-50Hz 1250W. Malli:35069

Sähkösavustin 230V-50Hz 1250W. Malli:35069 Sähkösavustin 230V-50Hz 250W Malli:35069 322 luettelo: A Runko E Vastusyksikön kelkka B Jalat 4 F Vastusyksikkö C Kansi G Purualusta H Alustalevy I Savustinritilä 2 K 4.5mm mutteri L Ritilän ulosvetokah

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito...

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito... WCS-61 KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart Ennen kuin käytät laitetta, lue huolella kohta Turvallisuus, jotta osaat käyttää laitetta oikein. Säilytä käyttöohjeet. Voit tarvita niitä myöhemmin. Jos annat

Lisätiedot

VAROITUS. Maksimi kantavuus: 135Kg (käyttäjä varusteineen).

VAROITUS. Maksimi kantavuus: 135Kg (käyttäjä varusteineen). Onnittelut ostoksestasi 25-875 kyttäyskoppi! Seuraavat tiedot on sisällytetty ohjeisiin: Turvallisuus ohjeet Varoitukset Pakkausten sisältö Asennusohje Huolto- ja hoito-ohjeet VAROITUS Maksimi kantavuus:

Lisätiedot

Lamelliverhojen asennusohjeet

Lamelliverhojen asennusohjeet 9728BFI Lamelliverhojen asennusohjeet 2017-08 Willab Garden AB pidättää oikeuden materia muutoksiin, ohjeisiin ja muotoiluun. 2017-08-30/ml Tomtaholmsvägen 11 Östra Karup 269 21 Båstad RUOTSI Puh. 09 615

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ. Malli: 010A

KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ. Malli: 010A KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ Malli: 010A Sisällysluettelo Tekniset tiedot... 2 Pakkauksen sisältö... 3 Turvaohjeet... 3 Kokoamisohje... 4 Osien esittely... 7 Pituuden säätö sivuttaistuen... 8 Korkeussäätö sivutuki...

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Kankaan vaihto, Apollo ikkunamarkiisi

Kankaan vaihto, Apollo ikkunamarkiisi Kankaan vaihto, Apollo ikkunamarkiisi Kyseinen asennusohje koskee Apollo Kaihdin ja Markiisi Oy:n valmistamia ikkunamarkiiseja. Eri mallityypeillä voi olla pieniä eroja. Ohje on viitteellinen, ja koskee

Lisätiedot

Varastoteltta 9 m 2 Pystytysohjeet

Varastoteltta 9 m 2 Pystytysohjeet Varastoteltta 9 m 2 Pystytysohjeet KUVAUS MALLINRO # 3 x 3 x 2,4 m Shed-in-a-Box harmaa 70333 SUOSITELLUT TYÖKALUT TAI 11mm Lue ohjeet läpi ennen töiden aloittamista. Teltta on ankkuroitava hyvin. TÄMÄ

Lisätiedot

Näin asennat. SUKUA90 suihkunurkan altaalla:

Näin asennat. SUKUA90 suihkunurkan altaalla: Näin asennat SUKUA90 suihkunurkan altaalla: Huomioithan että tuote on ehjä kokoamisessa tarvittavia osia ei joudu pakkauksen mukana roskiin. tuotteen lasiosat on huolellisesti suojattava kokoamisen yhteydessä.

Lisätiedot

Etupaneeli. ON LINE valo on sammunut jos virhetila tai painettu PAUSE. Näytöllä lukee ON LINE => tulostin on valmis

Etupaneeli. ON LINE valo on sammunut jos virhetila tai painettu PAUSE. Näytöllä lukee ON LINE => tulostin on valmis Toshiba B-SA4T opas Etupaneeli ON LINE valo on sammunut jos virhetila tai painettu PAUSE FEED:llä saa yhden tyhjän tarran tai viimeksi tulostuneen tarran uudelleen (asetettava huoltomenusta) Kuva muovikuorisen

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro Ohje nro Versio Osa nro 30756782 1.3 30660691 Vetokoukku, kiinteä IMG-218040 Sivu 1 / 14 Varuste A0000162 A0000161 A0000165 IMG-217920 IMG-308223 Sivu 2 / 14 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen

Lisätiedot

B C I Y C C Y L C E T A R I A L I E L R

B C I Y C C Y L C E T A R I A L I E L R BICYCLE TRAILER VAROITUS KÄYTT YTTÖOHJEET Älä jätä eläintä peräkärryyn ilman valvontaa. Aja aina varovasti. Peräkärryn maksimaalinen kantokyky on 40 kg. Älä aja nopeammin kuin 16 km/h. Varmista peräkärryn

Lisätiedot

Vaakahaarukkavaunun HAVA2000V KÄYTTÖOHJE

Vaakahaarukkavaunun HAVA2000V KÄYTTÖOHJE Vaakahaarukkavaunun HAVA2000V KÄYTTÖOHJE Maahantuoja Haklift ABT Oy Asessorinkatu 3-7 20780 Kaarina Kiitos, että valitsit ABT Yellowline vaakahaarukkavaunun. Lue tämä käyttöopas ennen käyttöä. ABT Yellowline

Lisätiedot

CNC-JYRSINRUNGON KASAUSOHJE

CNC-JYRSINRUNGON KASAUSOHJE CNC-JYRSINRUNGON KASAUSOHJE 2012 Copyright Pairtec avoin yhtiö Ver. 1.0 Tekniset tiedot Syvyys : 607mm Leveys : 60mm Korkeus : 600mm Paino : ~50Kg Työstöala : 0 x 20mm Valmistaja Pairtec avoin yhtiö www.pairtec.com

Lisätiedot

KÄYTTÖ- JA TURVALLISUUSOHJE XRover REHA -maastopyörätuoli

KÄYTTÖ- JA TURVALLISUUSOHJE XRover REHA -maastopyörätuoli matkalle, liikkeelle, keskelle elämää KÄYTTÖ- JA TURVALLISUUSOHJE XRover REHA -maastopyörätuoli XRover REHA -maastopyörätuolilla liikkuminen onnistuu monenlaisissa olosuhteissa. Työntämisen lisäksi maastopyörätuolia

Lisätiedot

Asennusohjeet malleille:

Asennusohjeet malleille: Asennusohjeet malleille: 96899930/LZ5C joissa on jokin seuraavista leikkuulaitteista: 968999343 TRD5 TunnelRam -leikkuulaite, 968999344 TRD6 TunnelRam -leikkuulaite, 968999348 CD5 Combi -leikkuulaite,

Lisätiedot

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 FI SUOMI 1 YLEISTÄ Tämä kuvake tarkoittaa VAROITUS. Ohjeita on

Lisätiedot

Polkupyöränpidin, kattoasennus

Polkupyöränpidin, kattoasennus Ohje nro Versio Osa nro 30664232 1.0 Polkupyöränpidin, kattoasennus Sivu 1 / 6 Varuste A0000162 J8903383 Sivu 2 / 6 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset ja varoitustekstit

Lisätiedot

NOSTO-OVEN ASENNUSOPAS

NOSTO-OVEN ASENNUSOPAS NOSTO-OVEN ASENNUSOPAS Lue tämä asennusopas kokonaisuudessaan ennen oven asentamisen aloittamista. Noudata turvallisuusohjeita, jotta vältyt aineellisilta- ja henkilövahingoilta. Varmistaaksesi onnistunut

Lisätiedot

Vastaanottimen ja paristojen kotelon osat, käynnistimen rengas ja kahva, pidike ja ruuvit

Vastaanottimen ja paristojen kotelon osat, käynnistimen rengas ja kahva, pidike ja ruuvit RAKENNUSOHJE Vastaanottimen ja paristojen kotelon osat, käynnistimen rengas ja kahva, pidike ja ruuvit 363 1 Lehden nro 84 mukana sait 11 uutta osaa mittakaavan 1:7 F2007-autoosi. Uudet osat ovat vastaanottimen

Lisätiedot

Varastoteltta 5,8 m 2 Pystytysohjeet

Varastoteltta 5,8 m 2 Pystytysohjeet Varastoteltta 5,8 m 2 Pystytysohjeet KUVAUS MALLINRO # 2,4 x 2,4 x 2,4 m Shed-in-a-Box harmaa 70423 SUOSITELLUT TYÖKALUT TAI 11mm Lue ohjeet läpi ennen töiden aloittamista. Teltta on ankkuroitava hyvin.

Lisätiedot

Asennus. Lisäventtiilisarja Groundsmaster 3280-D -ajoyksikkö Mallinro: Asennusohjeet. Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat

Asennus. Lisäventtiilisarja Groundsmaster 3280-D -ajoyksikkö Mallinro: Asennusohjeet. Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat Lisäventtiilisarja Groundsmaster 3280-D -ajoyksikkö Mallinro: 120-6640 Form No. 3370-995 Rev A Asennusohjeet Asennus Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Ohjeet

Lisätiedot

Pyörällisen suihkutuolin osat

Pyörällisen suihkutuolin osat Pyörällisen suihkutuolin osat 1 Työntökahva 2 Selkänoja 3 Istuimen kansi 4 Kiinnitysruuvi 5 Kannellinen ämpäri 6 Rengas, 4 (valinnainen) 7 Kaksiosainen lukitusjarru 8 Käsinoja 9 Jarru 24 :n pyörään (valinnainen)

Lisätiedot

Scala/Classic matala laatikko

Scala/Classic matala laatikko Scala/Classic matala laatikko SCALA CLASSIC MATALA LAATIKKO Laatikon sivut Laatikon kiskot c b a b Etusarjan kiinnike Classic laatikon Charmia-peitelätkä a LAATIKON PAIKOILLEEN LAITTO JA POIS OTTAMINEN

Lisätiedot

Käyttöohjeet ja osaluettelo

Käyttöohjeet ja osaluettelo Käyttöohjeet ja osaluettelo KAPASITEETILTAAN 3 TONNIN HALLITUNKKI HUOMIO TÄMÄ TUNKKI ON TARKOITETTU VAIN NOSTAMISEEN. KÄYTÄ KUORMAN TUKEMISEEN AINA TURVATELINEITÄ ENNEN KORJAUSTEN TEKEMISTÄ. OMAN TURVALLISUUTESI

Lisätiedot

Käyttöohje Kytkin - Henkilöautot Sivuttaisheiton tarkastuslaite Keskitystuurna

Käyttöohje Kytkin - Henkilöautot Sivuttaisheiton tarkastuslaite Keskitystuurna Tuotenumero 4200 080 560 Sisällys 1. Esipuhe... 1 2. Toimituksen sisältö... 2 3.... 2 3.1 Sivuttaisheiton tarkastuslaitteen asennus... 3 3.2 Kytkinlevyn asennus... 4 3.3 Mittarin asennus ja säätäminen...

Lisätiedot

900 Asennusohje MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE. SITdefault

900 Asennusohje MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE. SITdefault SCdefault 900 Asennusohje SITdefault MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE Ulosvedettävä suksen-/lumilaudanpitimet Accessories Part No. Date Instruction

Lisätiedot

Maantiepyörän Asennusohjeet

Maantiepyörän Asennusohjeet n Asennusohjeet n Asennusohjeet I. Laatikon purkaminen 4 II. Etupyörän valmistelut 4 III. Etupyörän asennus 5 IV. Etupyörän kiinnitys haarukkaan 8 V. Ohjaustangon säätäminen 8 VI. Satulan asennus 9 VII.

Lisätiedot

Cristallo ROLLAATTORI. Käyttöohje 1. Tilno:

Cristallo ROLLAATTORI. Käyttöohje 1. Tilno: Cristallo ROLLAATTORI Tilno: 7 00 000 Käyttöohje Rollaattorin osat 4 5 6 0 7 8 9 Kahva Jarru Korkeussäädettävä kahvan tanko 4 Kahvan korkeuden säätövipu 5 Folding suoja 6 varastossa haltijat 7 Takapyörä

Lisätiedot

Saab 900 M94-, 9-3 -M03 (9400)

Saab 900 M94-, 9-3 -M03 (9400) SCdefault -3 Asennusohje SITdefault MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE Vetokoukku, kiinteä ja irrotettava Accessories Part No. Group Date Instruction

Lisätiedot

VARASTOTELTTA KOKOAMISOHJE L3L4

VARASTOTELTTA KOKOAMISOHJE L3L4 VARASTOTELTTA KOKOAMISOHJE L3L4 0 TIEDOT Leveys: 4 m Pituus: 8 m Korkeus: 4,2 m TÄRKEÄÄ LUE OHJE ENNEN KOKOAMISTA Puutteellinen alueen valmistelu, kokoaminen ja ylläpito voivat vaikuttaa takuuseen ja johtaa

Lisätiedot

GRP 0. Huom! Älä koskaan asenna vauvakaukaloa (Airbag) turvatyynyllä varustetulle istumapaikalle! 0 9 kk 0 10 kg. U10714 rev 01

GRP 0. Huom! Älä koskaan asenna vauvakaukaloa (Airbag) turvatyynyllä varustetulle istumapaikalle! 0 9 kk 0 10 kg. U10714 rev 01 GRP 0 0 9 kk 0 10 kg Huom! Älä koskaan asenna vauvakaukaloa (Airbag) turvatyynyllä varustetulle istumapaikalle! U10714 rev 01 VAROITUKSIA 1. Lue ohjeet huolellisesti ennen kuin kiinnität istuimen autoon.

Lisätiedot

Asennus. Johdinsarja Workman HDX-D -työajoneuvo, nelipyöräveto ja lava VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. Johdinsarja Workman HDX-D -työajoneuvo, nelipyöräveto ja lava VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Form No. Johdinsarja Workman HDX-D -työajoneuvo, nelipyöräveto ja lava Mallinro: 132-6774 3405-657 Rev B Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja,

Lisätiedot

3590050/2 IM-P359-01 CH Issue 2 DN15 - DN100 QL43D, QL43M, QL73D ja QL73M kolmitieventtiilit Asennus- ja huolto-ohje 1. Turvallisuustiedote 2. Toiminta 3. Asennus ja käyttöönotto 4. Huolto 5. Varaosat

Lisätiedot

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri Metallilevysarja Z Master Commercial 000 -sarjan ajoleikkuri Mallinro: 5-4790 Form No. 78-59 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Pidä leikkuupöydän hihna asennettuna tämän sarjan asennuksen aikana. Sarjan asennus

Lisätiedot

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Ominaisuudet Tilava siirrettävä työpiste auttaa pitämään työkalut järjestyksessä ja nopeuttaa työntekoa. Kestävät pyörät liikuttavat työpistettä

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Kattokiskot. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro

Installation instructions, accessories. Kattokiskot. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro Ohje nro Versio Osa nro 8685942 1.0 Kattokiskot J8401014 Sivu 1 / 10 Varuste A0000162 A0000161 J8401006 Sivu 2 / 10 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset ja varoitustekstit

Lisätiedot

Tarkista puunrunko lian, kivien ja vanhojen ruuvien varalta estääksesi sahan ketjua rikkoutumasta.

Tarkista puunrunko lian, kivien ja vanhojen ruuvien varalta estääksesi sahan ketjua rikkoutumasta. LUE SEURAAVAT OHJEET HUOLELLISESTI ENNEN KUIN KÄYTÄT UUTTA GRANBERG-SAHALAITOSTA. SÄHKÖTYÖKALUJEN, KUTEN MOOTTORISAHOJEN, KÄYTTÖ VOI OLLA VAARALLISTA JA TUO MUKANAAN LOUKKAANTUMISEN TAI KUOLEMAN VAARAN.

Lisätiedot

STIGA COLLECTOR 30" B KÄYTTÖOHJEET 8211-1227-02

STIGA COLLECTOR 30 B KÄYTTÖOHJEET 8211-1227-02 STIGA COLLECTOR 30" B KÄYTTÖOHJEET 8211-1227-02 S SVENSKA 1. 2. 3. 4. SVENSKA S 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. S SVENSKA 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. FI SUOMI TURVAOHJEET 1. Älä anna sellaisten henkilöiden

Lisätiedot

Jarruakseli, -vipu ja -holkki, vaihteistokotelo, lukitusruuvi sekä kahdeksan ruuvia

Jarruakseli, -vipu ja -holkki, vaihteistokotelo, lukitusruuvi sekä kahdeksan ruuvia RAKENNUSOHJE Jarruakseli, -vipu ja -holkki, vaihteistokotelo, lukitusruuvi sekä kahdeksan ruuvia 251 Lehden nro 60 mukana sait 13 uutta radio-ohjattavan F2007-autosi osaa. Osat ovat vaihteistokotelo, jarruakseli,

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

Asennus. Valintaventtiilisarja Multi Pro WM -ruiskutuslaite VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. Valintaventtiilisarja Multi Pro WM -ruiskutuslaite VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Valintaventtiilisarja Multi Pro WM -ruiskutuslaite Mallinro: 130-7190 Form No. 3386-265 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian

Lisätiedot

Polkuharjoituslaite Käyttöohje

Polkuharjoituslaite Käyttöohje Polkuharjoituslaite Käyttöohje Sisältö Turvallisuudesta huomioitavaa 2 Hajotuskuva ja osaluettelo. 3 Harjoittelu.. 4 Turvallisuudesta huomioitavaa Lue kaikki ohjeet ennen kuin alat käyttää laitetta. Säilytä

Lisätiedot

RAKENNUSSIRKKELI XW055

RAKENNUSSIRKKELI XW055 RAKENNUSSIRKKELI XW0 1 2 3 6 7 8 9 10 jalaitteet ole virheettömässä kunnossa. Kuvateksti, Kuva 1 Sahanterän suojus Sisään vedettävä pöydän jatke Pitkittäinen pidätin Moottori Nostohaarukka kuljetusta

Lisätiedot

AUTOTALLI KÄYTTÖOHJE

AUTOTALLI KÄYTTÖOHJE AUTOTALLI KÄYTTÖOHJE ENNEN KUIN ALOITAT Ennen kuin aloitat asennuksen, selvitä paikallisilta viranomaisilta tarvitseeko autotalli rakennusluvan. Lue käyttöohje huolellisesti ja noudata annettuja ohjeita.

Lisätiedot

Asennusohjeet malleille:

Asennusohjeet malleille: Asennusohjeet malleille: 968999306/IZC Leikkuulaitteena: 96899934 TRD48 TunnelRam-leikkuulaite tai 968999347 CD48 Combi-leikkuulaite Asennus Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen

Lisätiedot

HUOMAA! ON TÄRKEÄÄ, ETTÄ VÄLIT TIIVISTETÄÄN SILIKONILLA. MUUTEN VESI VOI TUNKEUTUA RAKENTEISIIN. Asennusohjeet Vinter-liukuovet

HUOMAA! ON TÄRKEÄÄ, ETTÄ VÄLIT TIIVISTETÄÄN SILIKONILLA. MUUTEN VESI VOI TUNKEUTUA RAKENTEISIIN. Asennusohjeet Vinter-liukuovet Lue asennusohjeet läpi ennen töiden aloittamista. Jotta kehykset eivät vaurioituisi kuljetuksen aikana, ne toimitetaan osina. Olemme kuitenkin testanneet koko järjestelmän paneeleineen ennen toimitusta

Lisätiedot

SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja

SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja (SEFFI Pro Compact, Combi, Team SEFFI Soft Compact, Combi, Team) Käsiin ja jalkoihin tuleville varusteille 1 SEFFI - kuivain Käyttö ohjekirja malleille: SEFFI Pro Compact,

Lisätiedot

Vetokoukun ohjausyksikkö (TRM)

Vetokoukun ohjausyksikkö (TRM) Ohje nro Versio Osa nro 31201696 1.0 31257593 Vetokoukun ohjausyksikkö (TRM) Sivu 1 / 18 Varuste A0000162 A0801178 IMG-239664 IMG-271243 M3603593 Sivu 2 / 18 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen

Lisätiedot

Installation instructions, accessories - Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö

Installation instructions, accessories - Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö S60 / S80 / V70 / V70 XC / XC70 Section Group Weight(Kg/Pounds) Year Month 3 36 2004 05 S60 2001, S60 2002, S60 2003, S60 2004, S60 2005, S60 2006, S60 2007, S60 2008, S60 2009, S80 (-06) 1999, S80 (-06)

Lisätiedot

Lehden nro 83 mukana sait

Lehden nro 83 mukana sait RAKENNUSOHJE Bensiinisäiliö, silikoniputki, kaksi O-rengasta ja kaksi ruuvia 357 Lehden nro 83 mukana sait kuusi uutta osaa radio-ohjattavaan pienoismalliisi. Osat kuuluvat pienoismallisi polttoainejärjestelmään.

Lisätiedot

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla.

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla. Kokoamisohjeet: 9689995/BZ7C and 9689996/BZ4C Koneet, joissa on jokin seuraavista leikkuulaitteista: 96899945 TRD6B TunnelRam-leikkuulaite 96899946 TRD7B TunnelRam-leikkuulaite 96899950 CD6B Combi-leikkuulaite

Lisätiedot