TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ"

Transkriptio

1

2 SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20

3 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ Varoitus! Vähentääksesi loukkaantumisen riskiä, lue seuraavat varotoimenpiteet huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa. 1. Lue ohjekirja ja kaikki mukana tuleva kirjallisuus huolellisesti ennen kuin aloitat kuntokeskuksen käytön 2. Laitteen omistaja vastaa siitä että kaikki kuntokeskuksen käyttäjät ovat tietoisia varotoimenpiteistä. 3. Kuntokeskus on tarkoitettu vain kotikäyttöön. Älä käytä sitä kaupallisessa, vuokraus tai julkisessa käytössä. 4. Pidä kuntokeskus sisätiloissa kuivassa ja puhtaassa paikassa. aseta keskus tasaiselle alustalle, maton päälle. Varmista että keskuksen ympärillä on tarpeeksi tilaa. 5. Kuntokeskuksessa on avoin painopakka. Painopakkaan ei ole tarpeellista päästä käsiksi joka puolelta. Estääksesi pääsyn painopakalle, aseta painopakka huoneen kulmaan tai seinää vasten ks. alla oleva kuva. kuntokeskuksen ja seinän väliin ei tarvitse jäädä yli metrin kokoista tilaa. 6. Tarkasta ja kiristä kaikki osat säännöllisesti. Uusi kuluneet osat välittömästi. 7. Pidä alle 12-vuotiaat lapset ja eläimet pois kuntokeskuksesta. 8. Käytä urheilukenkiä suojaamaan jalkoja harjoitellessasi. 9. Pidä kädet ja jalat poissa liikkuvien osien luota. 10. Maksimi käyttäjäpaino on 135kg 11. Seiso aina jalkalevylle jos teet harjoitusta jossa kuntokeskus voi kaatua 12. Älä päästä irti laitteesta kun painot ovat ylhäällä. 13. Irroita ylätaljantanko (lat bar)kun et käytä sitä. 14. Kuntokeskus on suunniteltu käytettäväksi vain mukana toimitettujen painojen kanssa. Älä lisää painoja keskukseen. 15. Varmista että kaapelit kulkevat koko ajan rissojen kautta. Jos kaapelit jumittuvat harjoituksen aikana keskeytä harjoitus välittömästi 16. Jos tunnet kipua tai huimausta harjoittelun aikana lopeta harjoittelu välittömästi. VAROITUS! Ennen harjoittelun aloittamista, tarkista terveydentilasi lääkäriltä. Jos tunnet olosi heikoksi, pyörryt tai sinua sattuu, lopeta harjoittelu ja puhu lääkärisi kanssa ennen harjoittelun jatkamista. Tämä varoitus on erityisen tärkeä, jos olet yli 35 vuotias tai sinulla on terveysongelmia 1

4 ENNEN KUIN ALOITAT Kiitos että valitsit Weider pro 2000 kuntokeskuksen. Kuntokeskus on suunniteltu auttamaan kaikkien suurien lihasryhmien harjoittelussa. Keskus auttaa sinua pääsemään tavoitteisiisi. Lue tämä opaskirja huolellisesti ennen kuin aloitat harjoittelun. Jos sinulla on kysyttävää vielä opaskirjan lukemisen jälkeen voit ottaa yhteyttä maahantuojaan. Alla olevassa kuvassa näet kuntokeskuksen pääosat. 2

5 3

6 KOKOAMINEN Ennen kuin aloitat kuntokeskuksen kokoamisen lue ohjeet huolellisesti Kokoaminen vaatii kaksi henkilöä Pura pakkaus ja siirrä pakkausmateriaalit sivuun Kiristä kaikki osat kootessasi ellei ohjeessa toisin määrätä Varmista että kaikki osat tulevat kootuksi ohjeen mukaan Käytä pienosien tunnistamiseen osien tunnistuskaaviota Seuraavia työkaluja tarvitaan kokoamisessa: Kaksi säädettävää jakoavainta kumivasara talttapää ruuvimeisseli ristipää ruuvimeisseli voiteluainetta Rungon kokoaminen 1. Aseta vakain (2) kuvan mukaisesti, neliöt reikien ympärillä alaspäin. kiinnitä runko (1) vakaimeen kahdella M10x65mm kantopultilla (59) ja kahdella M10 lukkomutterilla (68), älä kiristä lukkomuttereita vielä. Työnnä kaksi M8x63 kantopulttia (58) rungon (1) pohjaan. 4

7 2. Kiinnitä pystytanko (3) runkoon (1) Kahdella M8x63 kantopultilla (58) ja kahdella M8 lukkomutterilla (69). Älä kiristä lukkomuttereita vielä. Kiinnitä painorungon lukko (39) pystytankoon (3) M8x63mm pultilla (58) kahdella M8 prikalla(71) ja M8 lukkomutterilla (69), älä kiristä lukkomutteria liikaa, painorungonlukon tulee liikkua vapaasti. 3.Aseta kaksi painopuskuria (17) vakaajan (2) reikien päälle. Laita paino-ohjurit (10) samoihin reikiin. Kiinnitä paino-ohjurit paikoilleen kahdella M10x70mm pultilla (57), Kahdella M10 prikalla (70), kahdella pienellä holkilla (37) ja kahdella M10 lukkomutterilla (68). Kiristä M10 lukkomutterit (68) joita käytettiin vaiheissa 1 ja 3 5

8 4. Liu uta kymmenen painoa (15) painoohjureihin (10) niin että painopinninreikä osoittaa poispäin pystytangosta (3) Laita painoputki (12) painojen sisään. Voitele painon (15) reiät ja liu uta painoohjureihin (10). 5. Kiinnitä ylärunko (4) pystytankoon (3) kahdella M8x68mm pultilla (63) ja kahdella M8 lukkomutterilla (69). Älä kiristä lukkomuttereita vielä. Kiinnitä ylärunko (4) paino-ohjureiden (10) väliin M10x155mm pultilla (62), kahdella M10 prikalla (70) ja kahdella M10 lukkomutterilla (68) Kiristä lukkomutterit (68, 69) joita käytettiin vaiheissa 2 ja Kiinnitä istuinrunko (8) pystytankoon (3) M8x70mm kantopultilla (86) ja mutterilla (82). Kiinnitä puskuri (75) istuinrunkoon (8) M4x19mm ruuvilla (76) ja M4 prikalla (77) 6

9 KÄSIPAINOJEN KASAUS 7. Rasvaa M10x75mm pultti (81) ja kiinnitä jalkavipu (9) istuinrunkoon pultilla. Varmista että pultti on kunnolla kiinnitetty runkoon. Älä kiristä pulttia liikaa jalkavivun tulee liikkua vapaasti. 8. Rasvaa M10x125mm pulttiin (64). Kohdista painorunko (5) liittimeen. Kiinnitä painorunko (5) ylärunkoon (4) pultilla, kahdella M10 prikalla (70) ja M10 lukkomutterilla (68). Älä kiristä pulttia liikaa painorungon tulee liikkua vapaasti. 9. Kiinnitä käsityynyt (20) vasempaan varteen (7) kahdella M6X58mm ruuvilla ja kahdella M6 prikalla (73). Toista toimenpiteet oikeaan varteen (6). 7

10 10. Kiinnitä vasen varsi (7) painorungon (5) reikään. Varmista että varsi on kuvassa osoitetun tuen takana. Liu`uta 25mm prikka (29) tolpan päälle vasempaan varteen (7). Kiinnitä M6x43 pultti (61) tolppaan M6 mutterilla (72). Varmista että mutteri ja pultin pää tulevat prikan reunan yli kuten kuvassa näkyy. Paina pyöreä 25mm kansi (27) vasempaan varteen (7). KAAPELEIDEN KOKOAMINEN 11. Katso kaapelikaavio sivulta 19 nähdäksesi oikeat kaapelireitit. Etsi yläkaapeli (50). Vie kierrevarsi Ylärungon läpi (4) ja yli 90mm rissan (34). Kiinnitä rissa ylärungon sisään M10x65mm pultilla (55), Kahdella M10prikalla (70), kahdella pienellä holkilla (37) ja M10 lukkomutterilla (68). 12. Vie yläkaapeli (50) yli 90mm rissan (34) ja alas läpi ylärungosta (4). Kiinnitä rissa ja kaapelilukko (36) ylärungossa olevaan kannattimeen, M10x52mm pultilla (52) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että kaapelilukko pitää kaapelin kunnolla rissan urassa. 13. Vie yläkaapeli (50) yli 90mm rissan (34). Kiinnitä rissa, kaapelilukko (36) ja kaksi sormisuojaa, (35) rissalevyn (44) toiseen reikäpariin ylhäältä katsottuna. Kiinnitä ne M10x52mm pultilla (52) ja M10x52mm lukkomutterilla (68). Varmista että kaapelilukko pitää kaapelin kunnolla rissan urassa. 8

11 14. Kierrä yläkaapeli (50) yli 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa ja kaksi sormisuojaa (35) ylärunkoon (4) M10x46mm pultilla (53) ja M10 lukkomutterilla (68). Toista nämä toimenpiteet toisella 90mm rissalla ja muilla yllämainituilla osilla. 15. Kiinnitä yläkaapelin pää (50) pieneen u-kannattimeen (11) M8 prikalla (71) ja M8 lukkomutterilla (69). Huomio: älä kiristä täysin lukkomutteria, se pitää kiertää kaapeliin siten että kaksi kierrettä näkyvät lukkomutterin yli. Kiinnitä pieni u-kannatin (11) painoputkeen (12) M8x45mm pultilla (60) ja M8 lukkomutterilla (69) Älä kiristä mutteria liikaa, painoputken tulee liikkua vapaasti u- kannattimessa. 16. Etsi painokaapeli (49). Liuta kaapeli koukkuun vasemmassa varressa (7). 17. Laita rasvaa M10x78 pulttiin (54). Kiinnitä rissanvarsi (38) pystytankoon (3) pultilla ja M10 lukkomutterilla (68). Älä kiristä mutteria liikaa, rissanvarren tulee liikkua vapaasti. Kierrä painokaapeli (49) yli 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa, kaapeliloukku (36), M10 prikka (70), ja kaksi sormisuojaa (35) kuvassa osoitetulle puolelle rissanvartta (38) M10x52 pultilla (52) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että kaapelilukko pitää kaapelin kunnolla rissan urassa. 9

12 18. Kierrä painokaapeli (49) ali 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa ja kaksi sormisuojaa (35) tupla u- kannattimeen (42) M10x46mm pultilla (53) ja M10 lukkomutterilla (68). 19. Laita rasvaa M10x78mm pulttiin (54). Kiinnitä rissanvarsi (38) pystytankoon (3) pultilla ja M10 Lukkomutterilla (68). Älä kiristä mutteria liikaa, rissanvarren tulee liikkua vapaasti. Kierrä painokaapeli (49) yli 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa, kaapeliloukku (36), M10 prikka (70), ja kaksi sormisuojaa (35) kuvassa osoitetulle puolelle rissanvartta (38) M10x52 pultilla (52) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että kaapelilukko pitää kaapelin kunnolla rissan urassa. 20. Liu uta painokaapelin pää (49) oikean varren koukkuun (6). 21. Etsi lyhyt kaapeli (47). Kiinnitä kaapelin koukku runkoon (1) M10x70mm pultilla (57) ja M10 prikalla (70 ja M10 lukkomutterilla (68). Älä kiristä mutteria liikaa. 10

13 22. Kierrä lyhytkaapeli (49) ali 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa ja kaksi sormisuojaa (35) tupla u- kannattimeen (42) M10x46mm pultilla (53) ja M10 lukkomutterilla (68). 23. Kiinnitä kaapelin pää tupla u- kannattimeen (43) M8 prikalla (71) ja M8 lukkomutterilla (69). Huomio: älä kiristä täysin lukkomutteria, se pitää kiertää kaapeliin siten että kaksi kierrettä näkyvät lukkomutterin yli. 24. Etsi alakaapeli (48). Kiinnitä kaapeli Runkoon M10x65 pultilla (55), kahdella prikalla (70), kahdella suurella holkilla (70) ja M10 lukkomutterilla (68). 25. Vie alakaapeli (48) yli 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa ja kaapelilukko (36), ja kaksi sormisuojaa (35) toiseen pariin reikiä kahden rissalevyn alhaalta laskettuna (44). Kiinnitä ne M10x52mm pultilla (52) ja M10 lukkomutterilla (68) Varmista että kaapelilukko pitää kaapelin kunnolla rissan urassa. 11

14 26. Kierrä alakaapeli (48) ali 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa ja kaksi sormisuojaa (35) rungossa (1) olevaan kannattimeen, M10x46mm pultilla (53) ja M10 lukkomutterilla (68). 27. Vie alakaapeli (48) yli 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa ja kaksi sormisuojaa (35) ja kaapelilukko (36) u-kannattimen alempaan reikäpariin (43) M10x52mm pultilla (52) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että kaapelilukko pitää kaapelin kunnolla rissan urassa. 28. Vie alakaapeli ali 90mm rissasta (34). Kiinnitä rissa ja kaksi sormisuojaa (35) ja kaapelilukko (36) pystytankoon (3) M10x100mm pultilla (46), kahdella M10 prikalla (70) ja M10 lukkomutterilla (68). Varmista että kaapelilukko pitää kaapelin kunnolla rissan urassa. 29. Kiinnitä kaapelikoukku (30) jalkavipuun (9) M10 prikalla (70) ja M10 lukkomutterilla (68). Kiinnitä alakaapeli (48) ketjuun (83) ja kaapelikoukkuun (30) kahdella kaapeliklipsillä (33). 12

15 PENKIN ASENNUS 30. Kiinnitä selkätuki (18) Pystytankoon (3) kahdella M6x63mm ruuvilla (67) ja kahdella M6 prikalla (73). 31. Kiinnitä istuin (19) siten että leveä pää osoittaa poispäin pystytangosta, Istuinrunkoon (8) neljällä M6x16mm ruuvilla (40). 32. Liu uta pehmustinputki (45) reiän läpi jalkavipuun (9). Liu uta kaksi pehmustinta (21) pehmustinputken päihin. Paina kaksi pehmustinsuojusta (22) pehmustinputkeen. Toista edelliset toimenpiteet toiseen pehmustinputkeen. 13

16 33. Kiinnitä oikea ja vasen katteenrunko (84, 85) ylärunkoon (4) kahdella M8x69mm pultilla (63) ja kahdella M8 lukkomutterilla (69). Älä kiristä lukkomuttereita vielä. 34. Kiinnitä vasen kate (87) vasempaan katteenrunkoon (85) ja ylärunkoon (4) kahdella M4x12mm ruuvilla (56) ja kahdella M4 prikalla (77). Toista toimenpiteet oikeaan katteeseen. Kiristä lukkomutteri vaiheesta Varmista että kaikki osat ovat kunnolla kiinni. Ennen käyttöä, kokeile kaikkia kaapeleita muutaman kerran varmistaaksesi että ne liikkuvat kunnolla, jos jokin kaapeleista ei liiku, paikallista ongelma ja korjaa se. Tärkeää: Jos jokin kaapeleista on reititetty väärin se saattaa vahingoittua, tarkista kaapeli kaaviosta että kaikki kaapelit kulkevat oikeaa reittiä. Jos kaapeleissa tuntuu löysyyttä ne pitää kiristää. Katso kohta ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO. 14

17 SÄÄDÖT Tässä osiossa opetetaan kuntokeskuksen säätäminen. YLÄTALJAN KIINNITYS Perhosvarsien käyttö Kiinnitä tanko (31) yläkaapeliin (50) kaapeliklipsillä (33) Huomio: tanko voidaan kiinnittää myös alakaapeliin. Poista tanko kun et käytä sitä harjoituksessa. Tehdäksesi työntö harjoituksia kiinnitä painorungon lukko (39). Tehdäksesi rintalihasharjoituksia irroita lukko. Painomäärän vaihtaminen Penkin säätäminen Vaihtaaksesi painomäärä painopakasta, laita painoneula (16) haluttuun painomäärään. Pidä huoli, että neulan taite osuu painopakkaan, ja pidä neulan taite alaspäin. HUOM! Jos laitat kaikki painot pakasta käyttöön, älä harjoittele yksinäsi ettet vahingoita itseäsi tai laitetta. HUOM! Vaijereiden ja väkipyörän vuoksi, erilaisissa harjoituksissa vastustuksen määrä vaihtelee painomäärissä. Käytä painovastus kaaviota s. 18 saadaksesi sopivan vastustustason jokaiselle painolle. Irrota alakaapeli (48) ketjusta (83). Irrota M8 mutteri (82) ja M8x70mm kantopultti (86). Nosta penkinrunkoa (8) pystytangosta (3). 15

18 PAINOVASTUSKAAVIO Alla oleva kaavio osoittaa summittaisen arvion painovastuksesta, eri harjoitusosilla. Perhosliikkeen painovastus on laitettu erikseen käsiharjoituksesta. HUOM! Tämä kaavio on vain suuntaa antava, sillä painovastus on jokaisella laiteella yksilöllinen, riippuen vaijereiden kireystasosta. Huom: 1 lb. = 0,454 kg 16

19 KAAPELIKAAVIO Alla oleva kuva vaijereista, osoittaa lyhyenkaapelin (47), alakaapelin (48), painokaapelin (49) ja yläkaapelin (50) kulkuradat. Tarkista kuvan avulla, että laitteesi vaijerit kulkevat kuvan osoittamalla tavalla, sekä väkipyörät ym. osat oikein liitettyinä. Jos vaijerit eivät ole oikein asennettu, kuntokeskus ei toimi kunnolla ja laite ja /tai käyttäjä voi vahingoittua. Vaijereiden kulkemisreitti on numeroitu, jotta tarkistaminen olisi helpompaa. Pidä huolta ettei vaijerit ole kietoutuneet vipujen ympärille. 17

20 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO VAIJEREIDEN KIRISTYS. Laitteessa käytettävä vaijeri venyy hieman ensimmäisillä käyttökerroilla. Tarkista vaijeri ensimmäisten käyttökertojen jälkeen ja jos huomaat löysyyttä vaijereissa, kiristä ne. Kiristääksesi vaijereita, laita ensimmäiseksi painojen lukkoneula painopakan puoliväliin. Vaijereita voidaan kiristää usealla tavalla: Löysyys voidaan poistaa nostamalla rissaa ylempiin reikiin kahdessa rissalevyssä (44) Löysyyttä voidaan poistaa myös nostamalla rissaa ylempiin reikiin u- kannattimessa (43) tai pienessä u- kannattimessa Varmista että kaapelit eivät ole liian kireällä. 18

21 OSA LISTA Nro Määrä Kuvaus Nro Määrä Kuvaus 1 1 runko 47 1 lyhyt vaijeri 2 1 vakaaja 48 1 alakaapeli 3 1 pystytanko 49 1 painokaapeli 4 1 ylärunko 50 1 yläkaapeli 5 1 painorunko 51 2 suuri holkki 6 1 oikea varsi 52 6 M10x52mm pultti 7 1 vasen varsi 53 5 M10x46mm pultti 8 1 istuinrunko 54 2 M10x78mm pultti 9 1 jalkavipu 55 2 M10x65mm pultti 10 2 paino-ohjuri 56 8 M4x12mm ruuvi 11 1 pieni u-kannatin 57 3 M10x70mm pultti 12 1 painoputki 58 2 M8x63mm kantopultti 13 1 painoputken puskuri 59 2 M10x65mm kantopultti 14 2 suoja 60 1 M8x45mm pultti paino 61 2 M6x43 pultti 16 1 painopinni 62 1 M10x155mm pultti 17 2 painopuskuri 63 3 M8x68mm pultti 18 1 selkätuki 64 1 M10x125mm pultti 19 1 istuin 65 4 M6x58mm ruuvi 20 2 käsityyny 66 1 M8x63mm ruuvi 21 4 pehmustin 67 2 M6x63mm ruuvi 22 4 pehmustinsuoja M10 lukkomutteri mm suoja 69 9 M8 lukkomutteri mm suoja M10 prikka mmx50mm suoja 71 4 M8 prikka mm suoja 72 2 M6 lukkomutteri mm suoja 73 6 M6 prikka mmx68mm holkki mm ohut suoja mm prikka 75 1 puskuri 30 1 kaapelikoukku 76 1 M4x19mm ruuvi 31 1 tanko 77 9 M4 prikka 32 2 kädensija 78 2 Perhoskädensija 33 3 kaapeli klipsi 79 1 lukko mm rissa 80 1 lukkopinni sormisuoja 81 1 M10x57mm pulttisetti 36 7 kaapelilukko 82 1 M8 ruuvi 37 4 pieni holkki 83 1 ketju 38 2 rissanvarsi 84 1 Oikea katerunko 39 1 painorungonlukko 85 1 vasen katerunko 40 4 M6x16mm ruuvi 86 1 M8x70mm kantopultti mm suoja 87 1 vasen kate 42 1 tupla u-kannatin 88 1 oikea kate 43 1 u-kannatin 1 manuaali 44 2 rissanlevy 1 rasvaa 45 2 pehmustinputki 2 kuusiokulma 46 1 M10x100mm pultti 19

22 RÄJÄYTYSKUVAT 20

23 21

24 22

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

Varoitustarrojen sijainti

Varoitustarrojen sijainti 1 Sisällysluettelo VAROITUSTARROJEN SIJAINTI... 2 TÄRKEITÄ VAROTOIMIA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 OSALUETTELO... 5 KOKOONPANO... 6 LAITTEEN SÄÄDÖT... 22 VASTUKSEN SÄÄTÖ... 22 YLÄTALJAN KIINNITTÄMINEN...

Lisätiedot

VAROITUS! TURVALLISUUSOHJEET

VAROITUS! TURVALLISUUSOHJEET 1 SISÄLLYSLUETTELO TURVALLISUUSOHJEET...3 ENNEN LAITTEEN KÄYTTÖÖNOTTOA...4 LAITTEEN KOKOAMINEN...5 NELJÄ - ASTEINEN KOKOAMISPROSESSI...6 KEHIKON ASENNUS...7 KÄSIPAINOJEN ASENTAMINEN...10 VAIJERIEN ASENNUS...11

Lisätiedot

PRO-GO Total Gym F-42507

PRO-GO Total Gym F-42507 PRO-GO Total Gym F-42507 Turvallisuusohjeet 1. Ole varovainen harjoitellessasi ja lue käyttöohjeet ennen kuin aloitat harjoittelun. 2. Ennen harjoittelun aloittamista, keskustele terveydentilastasi lääkärin

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

Sisällysluettelo. Tärkeitä huomioita..3. Ennen kuin aloitat.4. Osien tunnistus 5. Kokoaminen..6. Säätö 13. Harjoitteluohjeita 15. Osalista..

Sisällysluettelo. Tärkeitä huomioita..3. Ennen kuin aloitat.4. Osien tunnistus 5. Kokoaminen..6. Säätö 13. Harjoitteluohjeita 15. Osalista.. Sisällysluettelo Varoitustarran sijainti 2 Tärkeitä huomioita..3 Ennen kuin aloitat.4 Osien tunnistus 5 Kokoaminen..6 Säätö 13 Harjoitteluohjeita 15 Osalista.. 17 Kokonaiskuva..... 18 Korvaavien osien

Lisätiedot

Onni Seisomatelineen Käyttöohje

Onni Seisomatelineen Käyttöohje Onni Seisomatelineen Käyttöohje Onni - seisomatelineen käyttöohje Sisällysluettelo Tuotteen kuvaus... 3 Perushuolto-ohje... 3 Tärkeää!... 3 1. Laatikon sisältö... 4 2. Alustan kokoonpano... 4 3. Rungon

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempään käyttöön

VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempään käyttöön Malli nro. Sarjanumero Kirjoita sarjanumero yläpuolelle viittaukseksi KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA Sarjanumeron sijainti (istuimen alla) KYSYTTÄVÄÄ? Jos Teillä on kysyttävää tai laitteesta puuttuu osia, olkaa hyvä,

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla.

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla. Kokoamisohjeet: 9689995/BZ7C and 9689996/BZ4C Koneet, joissa on jokin seuraavista leikkuulaitteista: 96899945 TRD6B TunnelRam-leikkuulaite 96899946 TRD7B TunnelRam-leikkuulaite 96899950 CD6B Combi-leikkuulaite

Lisätiedot

Samsung tarakka-akku Asennusohje

Samsung tarakka-akku Asennusohje Samsung tarakka-akku Asennusohje (voidaan soveltaa myös muihin tarakka-akkuihin) Kiinnitysosat: Asennus: Huom. Koska pyöriä on erilaisia, on nämä ohjeet suuntaa antavia. Lue ohjeet läpi ennen asennusta.

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design)

Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design) Installation instructions, accessories Ohje nro 31399510 Versio 1.0 Osa nro 31260698 Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design) IMG-378205 Volvo Car Corporation Sähkötoiminen moottorinlämmitin,

Lisätiedot

Sähkösavustin 230V-50Hz 1250W. Malli:35069

Sähkösavustin 230V-50Hz 1250W. Malli:35069 Sähkösavustin 230V-50Hz 250W Malli:35069 322 luettelo: A Runko E Vastusyksikön kelkka B Jalat 4 F Vastusyksikkö C Kansi G Purualusta H Alustalevy I Savustinritilä 2 K 4.5mm mutteri L Ritilän ulosvetokah

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Fitness trampoliini FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Tärkeitä turvallisuusohjeita VAROITUS: Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ohjeiden huomiotta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisriskin.

Lisätiedot

Käyttöohje. Tasapainolauta

Käyttöohje. Tasapainolauta Käyttöohje Tasapainolauta Kiitos kun ostit tasapainolaudan.! VAROITUS! Opettele ajamaan laitteella turvallisesti, huomioi muu liikenne ja säännöt. Käytä lisäksi säädösten mukaisia turvavarusteita. Älä

Lisätiedot

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 GR DK Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 40 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 Suomi Ruohon- ja lehtienkeräimien

Lisätiedot

Vaakahaarukkavaunun HAVA2000V KÄYTTÖOHJE

Vaakahaarukkavaunun HAVA2000V KÄYTTÖOHJE Vaakahaarukkavaunun HAVA2000V KÄYTTÖOHJE Maahantuoja Haklift ABT Oy Asessorinkatu 3-7 20780 Kaarina Kiitos, että valitsit ABT Yellowline vaakahaarukkavaunun. Lue tämä käyttöopas ennen käyttöä. ABT Yellowline

Lisätiedot

AUTOTALLI KÄYTTÖOHJE

AUTOTALLI KÄYTTÖOHJE AUTOTALLI KÄYTTÖOHJE ENNEN KUIN ALOITAT Ennen kuin aloitat asennuksen, ota selvää paikallisilta viranomaisilta, tarvitseeko autotalli rakennusluvan. Lue käyttöohje huolellisesti ja noudata annettuja ohjeita.

Lisätiedot

***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ***

***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ*** ***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ***TÄRKEÄÄ*** Lue tämä käyttöohje huolellisesti ennenkuin käytät tuotetta ensimmäistä kertaa ja säilytä tämä käyttöohje mahdollista tulevaa tarvetta varten. Jos käyttöohjeita ei noudateta

Lisätiedot

Käyttäjän ohjekirja. VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempää käyttöä varten.

Käyttäjän ohjekirja. VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempää käyttöä varten. 1 Käyttäjän ohjekirja Malli nro. WEBE8077.0 Sarja nro. Kirjoita sarjanumero yläpuolelle tyhjälle riville viittaukseksi. KYSYTTÄVÄÄ? Valmistajana olemme sitoutuneet tarjoamaan täyden asiakastyytyväisyyden.

Lisätiedot

pony Suomenkielinen käyttöohje 2012 R82 A/S. All rights reserved. The R82 logo and the Pony are registered trademarks of R82 A/S. 02.

pony Suomenkielinen käyttöohje 2012 R82 A/S. All rights reserved. The R82 logo and the Pony are registered trademarks of R82 A/S. 02. pony TM Suomenkielinen käyttöohje 2012 R82 /S. ll rights reserved. The R82 logo and the Pony are registered trademarks of R82 /S. 02.2012 SSÄLLYS Pony... 3 Turvallisuus... 4 Takuu... 4 Työkalut... 4 Kunnossapito...

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle Harjoituksia nivelrikkopotilaalle www.parempaaelamaa.fi/kipu Lonkat ja polvet Lihasvoima Asetu kylkimakuulle Nosta hitaasti ylempi jalka ilmaan ja tuo se hitaasti takaisin alas Toista 5 10 kertaa kummallakin

Lisätiedot

HP LJ1100 /Canon LBP800

HP LJ1100 /Canon LBP800 HP LJ1100 /Canon LBP800 Asennusohje 1100COMPLETEKIT RY7-9090 separation pad kit RB2-4026 Pickup roller RB2-3912 Feeder roller V1.0 / 20.7.2005 1 Tärkeää Lue tämä ohje ensin läpi loppuun asti ja aloita

Lisätiedot

Omistajan käsikirja ORDERING REPLACEMENT PARTS KYSYMYKSIÄ? Puh.09 351 1713 VAROITUS

Omistajan käsikirja ORDERING REPLACEMENT PARTS KYSYMYKSIÄ? Puh.09 351 1713 VAROITUS ORDERING REPLACEMENT PARTS To order replacement parts, contact the ICON Health & Fitness, Ltd. office, or write: ICON Health & Fitness, Ltd. Unit Revie Road Industrial Estate Revie Road Beeston Leeds,

Lisätiedot

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Kiitos, että olet valinnut tuotteemme! Olemme varmoja, että tulet olemaan tyytyväinen lastenvaunuihimme. Ennen kuin käytät lastenrattaita, on erittäin suositeltavaa

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t

KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE. Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t KÄYTTÖOHJEET HAKLIFT KETJUVIPUTALJOILLE Kapasiteetti: 0.8 t, 1.6 t, 3.2 t, 6.0 t, 9.0 t Huomio: Lue tämä käyttöohje ennen ketjuviputaljan käyttöönottoa. Sisällys 1. Esipuhe 2. Erittely 3. Turvallisuusohjeet

Lisätiedot

ASC-Alumiinitelineet

ASC-Alumiinitelineet ASC-Alumiinitelineet ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ALUMIINITELINEILLE MALLIT: ASC JA EURO VAROITUS! Tämä ohje opastaa ASC-alumiinitelineiden oikeaan ja turvalliseen asennukseen. Käyttäjä on vastuussa ohjekirjan

Lisätiedot

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 1 AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 2 SISÄLLYSLUETTELO YLEISTÄ 1 PAKKAUS JA VARASTOINTI 2 TEKNISET TIEDOT. 3 ASENNUS.

Lisätiedot

PULLEY-MAN porakonevinssi. Käyttö- ja huolto-ohje

PULLEY-MAN porakonevinssi. Käyttö- ja huolto-ohje PULLEY-MAN porakonevinssi Käyttö- ja huolto-ohje SISÄLLYSLUETTELO 3 4 SUORITUSARVOT JA TIEDOT TURVALLINEN KÄYTTÖ 5 7 8 10 11 LAITTEEN OSAT JA VAIJERIN ASENNUS LAITTEEN KÄYTTÖ NOSTOISSA LAITTEEN HUOLTO

Lisätiedot

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Ominaisuudet Tilava siirrettävä työpiste auttaa pitämään työkalut järjestyksessä ja nopeuttaa työntekoa. Kestävät pyörät liikuttavat työpistettä

Lisätiedot

Näin asennat. SUKA90S suihkukaapin:

Näin asennat. SUKA90S suihkukaapin: Näin asennat SUKA90S suihkukaapin: Huomioithan että tuote on ehjä. kokoamisessa tarvittavia osia ei joudu pakkauksen mukana roskiin. tuotteen lasiosat on huolellisesti suojattava kokoamisen yhteydessä.

Lisätiedot

Nostopöytä 250 ja 500 kg

Nostopöytä 250 ja 500 kg Nostopöytä 250 ja 500 kg Käyttöohje Osaluettelo Nostopöytä 250 ja 500kg käyttö ja huolto ohje Ennen nostopöydän käyttöä lue tämä ohje huolellisesti läpi. 1. Varoitukset 1. Älä laita jalkaa tai kättä saksimekanismiin

Lisätiedot

Kardaaniakseleiden tuki, kaksi liukulaakeria, holkit, lukitusruuvi, kolme ruuvia ja kolme mutteria

Kardaaniakseleiden tuki, kaksi liukulaakeria, holkit, lukitusruuvi, kolme ruuvia ja kolme mutteria RAKENNUSOHJE Kardaaniakseleiden tuki, kaksi liukulaakeria, holkit, lukitusruuvi, kolme ruuvia ja kolme mutteria 261 Lehden nro 62 mukana sait 12 uutta osaa mittakaavan 1:7 F2007-autoosi. Uusilla osilla

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

ASENNUS- JA HOITO-OHJE

ASENNUS- JA HOITO-OHJE 3/2008 SENNUS- J HOITO-OHJE SEVEN D- Kylpyhuonekalusteet Sisällysluettelo IDO Seven D-kylpyhuonekalusteet sennuslistan mittatiedot Seven D kaappiasennusta koskeva yleisohje: - asennuslistan kiinnittäminen

Lisätiedot

Käyttötarkoitus. Mallit. Toimituksen sisältö. Korkeuden säätökahvat

Käyttötarkoitus. Mallit. Toimituksen sisältö. Korkeuden säätökahvat R Rollaattorin osat 1 Kahva 2 Korkeussäädettävä kahvan tanko 3 Jarru 4 Kahvan korkeuden säätövipu 5 Takapyörä 6 Runko 7 Etupyörä 8 Kori 9 Istuin 10 Tarjotin 11 Jarruvaijeri 12 Kepinpidike 2 Käyttötarkoitus

Lisätiedot

Ajovalo- ja katsastussarjat / jarru- ja merkkivalosarjat Workman MD -sarjan työajoneuvot

Ajovalo- ja katsastussarjat / jarru- ja merkkivalosarjat Workman MD -sarjan työajoneuvot Ajovalo- ja katsastussarjat / jarru- ja merkkivalosarjat Workman MD -sarjan työajoneuvot Mallinro: 120-5031 Mallinro: 120-50 Form No. 3371-328 Rev B Asennusohjeet Irralliset osat Tarkista alla olevasta

Lisätiedot

Terrassimarkiisi Nordic Light FA40 Asennus Käyttö Puhdistus ASENNUS KÄYTTÖ PUHDISTUS. Terassimarkiisi Nordic Light FA40

Terrassimarkiisi Nordic Light FA40 Asennus Käyttö Puhdistus ASENNUS KÄYTTÖ PUHDISTUS. Terassimarkiisi Nordic Light FA40 ASENNUS KÄYTTÖ PUHDISTUS Terassimarkiisi Varmista, että pinta, johon kiinnität markiisin, on riittävän tukeva. Laho puu, rapautunut rappaus tai tiili ja ohuet paneelit eivät sovellu kiinnityspinnaksi.

Lisätiedot

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito...

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito... WCS-61 KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart Ennen kuin käytät laitetta, lue huolella kohta Turvallisuus, jotta osaat käyttää laitetta oikein. Säilytä käyttöohjeet. Voit tarvita niitä myöhemmin. Jos annat

Lisätiedot

Elev - Övre kroppen 1

Elev - Övre kroppen 1 Elev - Övre kroppen 1 Kirjoita ohje tähän 1. Polkupyöräergometri Säädä penkin korkeus niin että polvi on ala-asennossa pienessä koukussa Käynnistä laite ja säädä vastus laitteen ohjeiden mukaan Aloita

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

Maskeeraus ja hionta Vaihe 1 Vaihe 2 1

Maskeeraus ja hionta Vaihe 1 Vaihe 2 1 Vaihe 1 Laita maskeerausteippiä n. 1 cm pohjaosien sisemmästä jyrsitystä merkkiviivasta sekä n. 1cm sivumoduulien mustasta merkkivivasta. Hio maskeerauksen ulkopuolinen alue karhunkielellä. Maskeeraus

Lisätiedot

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin 80IO Varoitukset...51 Osat...52 Koukun asentaminen EASY SET

Lisätiedot

Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250

Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250 Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250 HUOM! Lue tämän käyttö- ja turvallisuusohjeen sisältö huolellisesti ennen TL-radiaalipuhaltimen käyttöä turvallisen käytön varmistamiseksi.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20 KÄYTTÖOHJE Haswing W-20 Omistajalle Kiitos, että valitsitte Haswing- sähköperämoottorin. Se on luotettava ja saastuttamaton sekä helppo asentaa ja kuljettaa. Tässä käyttöohjeessa on tietoja laitteen asennuksesta,

Lisätiedot

SCdefault. 900 Asennusohje

SCdefault. 900 Asennusohje SCdefault 900 Asennusohje SITdefault Sport-alusta MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE Accessories Part No. Group Date Instruction Part No. Replaces 12

Lisätiedot

Turvallisuus. Asennuksessa tarvittavat työkalut. Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä.

Turvallisuus. Asennuksessa tarvittavat työkalut. Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä. Kuomun asennusohje Turvallisuus Kuomun asentamisessa tarvitaan kaksi (2) henkilöä.! kuomun nostaminen, siirtäminen ja kääntäminen kevennysjousien asentaminen tuulihaan asentaminen varmistettava peräkärryn

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

KOSPEL S.A. 75-136 KOSZALIN UL. OLCHOWA 1

KOSPEL S.A. 75-136 KOSZALIN UL. OLCHOWA 1 Lue käyttö- ja asennusohjeet huolellisesti. Niitä noudattamalla varmistat laitteellesi pitkän käyttöiän ja luotettavantoiminnan. Kospel Oy pidättää oikeuden tehdä pieniä muutoksia laitteen rakenteeseen

Lisätiedot

Kotihoito-ohje potilaalle. Päiväys: Sairaanhoitaja: Lääkäri: Muita hyödyllisiä puhelinnumeroita:

Kotihoito-ohje potilaalle. Päiväys: Sairaanhoitaja: Lääkäri: Muita hyödyllisiä puhelinnumeroita: Kotihoito-ohje potilaalle Päiväys: Sairaanhoitaja: Lääkäri: Muita hyödyllisiä puhelinnumeroita: 2 Johdanto Tämä potilaan ohjekirja sisältää tärkeää tietoa Smith & Nephew n valmistaman kertakäyttöisen alipainetta

Lisätiedot

TYÖLAITTEET KA250/400 KA300/450 KERÄÄVÄ AURAN KÄYTTÖOHJE. Mateko Oy Punasillantie 6 40950 Muurame PUH. 014 3349 400 FAX 014 2440 61

TYÖLAITTEET KA250/400 KA300/450 KERÄÄVÄ AURAN KÄYTTÖOHJE. Mateko Oy Punasillantie 6 40950 Muurame PUH. 014 3349 400 FAX 014 2440 61 TYÖLAITTEET KA250/400 KA300/450 KERÄÄVÄ AURAN KÄYTTÖOHJE Mateko Oy Punasillantie 6 40950 Muurame PUH. 014 3349 400 FAX 014 2440 61 EY-Vaatimustenmukaisuusvakuutus koneesta Lapinlahden levypalvelu Oy vakuuttaa,

Lisätiedot

Installation instructions, accessories - Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö

Installation instructions, accessories - Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö S60 / S80 / V70 / V70 XC / XC70 Section Group Weight(Kg/Pounds) Year Month 3 36 2004 05 S60 2001, S60 2002, S60 2003, S60 2004, S60 2005, S60 2006, S60 2007, S60 2008, S60 2009, S80 (-06) 1999, S80 (-06)

Lisätiedot

Paradise 6K ja 8K. Asennusohjeet Huvimajoille. Tarvittavat työvälineet asennuksessa. Perustus. Pohja 2.2.2015 1

Paradise 6K ja 8K. Asennusohjeet Huvimajoille. Tarvittavat työvälineet asennuksessa. Perustus. Pohja 2.2.2015 1 Asennusohjeet Huvimajoille Paradise 6K ja 8K Tarvittavat työvälineet asennuksessa. Vatupassi, vasara, mattopuukko, mittanauha, ruuviväännin, (esim. akkuporakone), TORX-ruuvipääsarja, poranterä 4 mm ja

Lisätiedot

TUPLA-POTKUPYÖRÄ Omistajan Käsikirja

TUPLA-POTKUPYÖRÄ Omistajan Käsikirja TUPLA-POTKUPYÖRÄ Omistajan Käsikirja Takuuasiat, neuvonta ja varaosat: puh. 0201 222 600 asiakaspalvelu@bikeservice.fi KÄYTTÖÖNOTTO Uuden Solifer Tupla-Potkupyörän käyttöönotto on helppoa. Nosta pyörän

Lisätiedot

STIGA ST 1200 8219-3204-08

STIGA ST 1200 8219-3204-08 STIGA ST 1200 8219-3204-08 B A D C 1. 2 E F 2. 3. H I 4. G M J 5. 6. 3 K 7. 8. L 9. 10. 11. 12. 4 SUOMALAINEN FI SYMBOLIT TURVAMÄÄRÄYKSET Koneessa on seuraavat symbolit, jotka muistuttavat käytössä vaadittavasta

Lisätiedot

8-kulmainen viherhuone 4,5m2 Asennusohje

8-kulmainen viherhuone 4,5m2 Asennusohje 8-kulmainen viherhuone 4,5m2 Asennusohje LUE KAIKKI OHJEET HUOLELLA ENNEN ASENNUSTA SÄILYTÄ OHJEET MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Maahantuoja: Horisont Enterprises Ltd Oy Atomitie 5 B, 00370 Helsinki 09-6866720

Lisätiedot

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 FI SUOMI 1 YLEISTÄ Tämä kuvake tarkoittaa VAROITUS. Ohjeita on

Lisätiedot

Tutustu. Innostu. Luo!

Tutustu. Innostu. Luo! 1 Yhteen rannekoruun tarvitset: 15-40 kpl n. 4 10 mm erilaisia tsekkiläisiä pyöreitä, särmikkäitä ja kuviolasihelmiä 5-10 kpl kristalleja, pyöreitä/biconeja yms. hopeavärisiä rondellihelmiä tai metallirondelleja

Lisätiedot

FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE

FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE Oikeus teknisiin muutoksiin pidätetään Z oom työtelineet ovat paljon enemmän kuin pelkkä työteline. Telineen kiinniytspaloja voidaan liikuttaa portaattomasti pöytäurissa ja pöydän

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden Ohje nro Versio Osa nro 30668471 1.2 30682095, 30682096 Vetokoukku, kiinteä M8901547 Sivu 1 / 16 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 A0000172 A0000165 IMG-213560 Sivu 2 / 16 IMG-223189 Sivu 3 / 16 IMG-213320

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

Uusi FWB2700 pienoiskiväärisii on toimitettu tehdaspakkauksessa, jota voit käyttää jatkossa säilytys- ja kantolaukkuna.

Uusi FWB2700 pienoiskiväärisii on toimitettu tehdaspakkauksessa, jota voit käyttää jatkossa säilytys- ja kantolaukkuna. KÄYTTÖOHJE FEINWERKBAU FWB2700 PIENOISKIVÄÄRI Ennen aseen käyttöä Lue tämä käyttöohje huolellisesti ja säilytä se myöhempää käyttöä varten. Aseesi toimii moitteettomasti vain jos käsittelet sitä oikein

Lisätiedot

ROBOTTI-IMURI MALLI NRO. M-688. Automaattinen lataus ja kaukosäätö

ROBOTTI-IMURI MALLI NRO. M-688. Automaattinen lataus ja kaukosäätö ROBOTTI-IMURI MALLI NRO. M-688 Automaattinen lataus ja kaukosäätö Kiitoksia että valitsitte meidän Robottipölynimurin! Robotti-imuri on meidän luoma ja valmistettu käyttämään meidän omaa elektronista teknologiaa.

Lisätiedot

Asennusja käyttöohje. Pultattava kaatoallas 4950x2325 & 4950x2835. 408110 (fi)

Asennusja käyttöohje. Pultattava kaatoallas 4950x2325 & 4950x2835. 408110 (fi) Asennusja käyttöohje Pultattava kaatoallas 4950x2325 & 4950x2835 408110 (fi) ANTTI-TEOLLISUUS OY Koskentie 89 25340 Kanunki, Salo Puh. +358 2 774 4700 Fax +358 2 774 4777 E-mail: antti@antti-teollisuus.fi

Lisätiedot

ABT VAIJERIVINTTURI NOSTOON VAVIN300EL, VAVIN500EL, VAVIN1000EL JA VAVIN3500EL

ABT VAIJERIVINTTURI NOSTOON VAVIN300EL, VAVIN500EL, VAVIN1000EL JA VAVIN3500EL ABT VAIJERIVINTTURI NOSTOON VAVIN300EL, VAVIN500EL, VAVIN1000EL JA VAVIN3500EL 1. Käyttö Vinssi on tehty käytettäväksi varastoissa, rakennuksilla jne. Vinssejä on sekä 230V että 400V käyttöjännitteelle,

Lisätiedot

Matkustamon pistorasia 230 V

Matkustamon pistorasia 230 V Installation instructions, accessories Ohje nro 8688353 Versio 1.0 Osa nro Matkustamon pistorasia 230 V Volvo Car Corporation Matkustamon pistorasia 230 V- 8688353 - V1.0 Sivu 1 / 22 Varuste A0000162 A0000161

Lisätiedot

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri Metallilevysarja Z Master Commercial 000 -sarjan ajoleikkuri Mallinro: 5-4790 Form No. 78-59 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Pidä leikkuupöydän hihna asennettuna tämän sarjan asennuksen aikana. Sarjan asennus

Lisätiedot

Baikal MP-46 ilmapistooli käyttöohje. Eräliike Riistamaa Oy

Baikal MP-46 ilmapistooli käyttöohje. Eräliike Riistamaa Oy Baikal MP-46 ilmapistooli käyttöohje Eräliike Riistamaa Oy 1. Yleistä 1.1 LUE ASEEN OHJEKIRJA HUOLELLA ENNEN KÄYTTÖÖNOTTOA. Ohjekirjassa esitellään lyhyesti aseen tekniset tiedot, muotoilu ja käyttöohjeet.

Lisätiedot

PUUTARHAVAJA METALLIA KÄYTTÖ- JA ASENNUSOHJEET. Asentamiseen tarvitaan kaksi ihmistä ja asennus vie aikaa 2-3 tuntia.

PUUTARHAVAJA METALLIA KÄYTTÖ- JA ASENNUSOHJEET. Asentamiseen tarvitaan kaksi ihmistä ja asennus vie aikaa 2-3 tuntia. PUUTARHAVAJA METALLIA KÄYTTÖ- JA ASENNUSOHJEET Asentamiseen tarvitaan kaksi ihmistä ja asennus vie aikaa 2-3 tuntia. ENNEN KUIN ALOITAT: Ennen vajan kokoamista tarkasta paikalliset rakennusmääräykset vajan

Lisätiedot

1 Asenna vetoakseli riittävän tiukasti ruuvipuristimeen, kuitenkaan vahingoittamatta liiaksi akselin pintaa.

1 Asenna vetoakseli riittävän tiukasti ruuvipuristimeen, kuitenkaan vahingoittamatta liiaksi akselin pintaa. Harjoitus 2 Vetoakseleiden huolto ja rakenteen tutkiminen Harjoituksen tarkoituksena on perehtyä nivelvetoakseleiden rakenteeseen, huoltokohteisiin, sekä tutustua tehonsiirtotöiden työturvallisuusnäkökohtiin.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

Asennus- ja käyttöohje. Kuormalavahylly

Asennus- ja käyttöohje. Kuormalavahylly Asennus- ja käyttöohje Kuormalavahylly PÄÄDYN KOKOAMINEN Kiristysmomentti, ruuviliitos Ruuvi M0 8.8 Maks. kiristysmomentti 7 Nm Ruuviliitoksiin on käytettävä lukitusmuttereita M0 luokka 8 Taptite M6 Maks.

Lisätiedot

HUOMAA! ON TÄRKEÄÄ, ETTÄ VÄLIT TIIVISTETÄÄN SILIKONILLA. MUUTEN VESI VOI TUNKEUTUA RAKENTEISIIN. Asennusohjeet Vinter-liukuovet

HUOMAA! ON TÄRKEÄÄ, ETTÄ VÄLIT TIIVISTETÄÄN SILIKONILLA. MUUTEN VESI VOI TUNKEUTUA RAKENTEISIIN. Asennusohjeet Vinter-liukuovet Lue asennusohjeet läpi ennen töiden aloittamista. Jotta kehykset eivät vaurioituisi kuljetuksen aikana, ne toimitetaan osina. Olemme kuitenkin testanneet koko järjestelmän paneeleineen ennen toimitusta

Lisätiedot

Rakennussarjan sisältö (osat eivät ole oikeassa mittakaavassa) Vasen portaali oranssi, alumiini. Oikea portaali oranssi, alumiini

Rakennussarjan sisältö (osat eivät ole oikeassa mittakaavassa) Vasen portaali oranssi, alumiini. Oikea portaali oranssi, alumiini Suomenkielinen käännös: SLOWorks Ky / Stepcraft.fi versio 1.0/2015 Hyvä asiakas, Kiitos kun olet hankkinut korkealaatuisen STEPCRAFT-sarjan koneen. Ennen kasaamista, lue tämä opas läpi, jotta saat yleiskäsityksen

Lisätiedot

KÄYTT YTTÖOHJEET VAROITUS

KÄYTT YTTÖOHJEET VAROITUS VAROITUS KÄYTT YTTÖOHJEET Älä jätä eläintä peräkärryyn ilman valvontaa. Aja aina varovasti. Peräkärryn maksimaalinen kantokyky on 40 kg. Älä aja nopeammin kuin 16 km/h. Varmista peräkärryn riittävä tuuletus

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro Ohje nro Versio Osa nro 30756782 1.3 30660691 Vetokoukku, kiinteä IMG-218040 Sivu 1 / 14 Varuste A0000162 A0000161 A0000165 IMG-217920 IMG-308223 Sivu 2 / 14 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen

Lisätiedot

STIGA COLLECTOR 30" B KÄYTTÖOHJEET 8211-1227-02

STIGA COLLECTOR 30 B KÄYTTÖOHJEET 8211-1227-02 STIGA COLLECTOR 30" B KÄYTTÖOHJEET 8211-1227-02 S SVENSKA 1. 2. 3. 4. SVENSKA S 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. S SVENSKA 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. FI SUOMI TURVAOHJEET 1. Älä anna sellaisten henkilöiden

Lisätiedot

D -IKÄISTEN HARJOITTELUA

D -IKÄISTEN HARJOITTELUA D -IKÄISTEN HARJOITTELUA VERYTTELYT niveljumppa Erityisen tärkeitä kaikki käsien heilautukset, olkapäiden rentouden kehittämiseen paljon aikaa. Matkitaan rennosti iskulyönnin käsien vientiä ylös ja liikettä

Lisätiedot

B C I Y C C Y L C E T A R I A L I E L R

B C I Y C C Y L C E T A R I A L I E L R BICYCLE TRAILER VAROITUS KÄYTT YTTÖOHJEET Älä jätä eläintä peräkärryyn ilman valvontaa. Aja aina varovasti. Peräkärryn maksimaalinen kantokyky on 40 kg. Älä aja nopeammin kuin 16 km/h. Varmista peräkärryn

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ. Malli: 010A

KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ. Malli: 010A KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ Malli: 010A Sisällysluettelo Tekniset tiedot... 2 Pakkauksen sisältö... 3 Turvaohjeet... 3 Kokoamisohje... 4 Osien esittely... 7 Pituuden säätö sivuttaistuen... 8 Korkeussäätö sivutuki...

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vakionopeudensäädin. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden

Installation instructions, accessories. Vakionopeudensäädin. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden Ohje nro Versio Osa nro 30758297 1.1 31334456, 31334497, 30756431, 30758230 Vakionopeudensäädin IMG-290723 Sivu 1 / 8 Varuste IMG-242205 A0000162 IMG-331411 Sivu 2 / 8 IMG-284902 Sivu 3 / 8 JOHDANTO Lue

Lisätiedot

Santex Huone 81 kiinteällä Santex-katolla ja näkyvällä vesikourulla

Santex Huone 81 kiinteällä Santex-katolla ja näkyvällä vesikourulla Santex Huone 81 kiinteällä Santex-katolla ja näkyvällä vesikourulla Lue koko asennusohje, ennen kuin aloitat asennuksen. Tämä on näkyvällä vesikourulla varustetun Santex-huoneen 81 ohjeellinen asennusohje.

Lisätiedot

BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) HALLINNAN JA SYVIEN VATSALIHASTEN TYÖSKENTELYN

BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) HALLINNAN JA SYVIEN VATSALIHASTEN TYÖSKENTELYN KAKSITOISTA Sivuttainen kurki BAKASANA ELI KURKIASENTO ON YKSI TUNNETUIMMISTA KÄSITASAPAINOASENNOISTA. KUN BAKASANAAN LISÄTÄÄN SELÄN KIERTO, SAADAAN VÄHEMMÄN TUNNETTU PARSVA (SIVU) BAKASANA. KÄSITASAPAINOASANAT

Lisätiedot

Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet

Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet Retrojasson asennusohje 1. Asennuspohjan valinta Laite painaa noin 30 kg. Seinäkiinnitystä varten Retrojasson takaseinässä on kaksi reikää. Kiinnitykseen käytetään

Lisätiedot

BETRIEBSANLEITUNG RESERVETEILKATALOG OPERATOR S INSTRUCTION BOOK SPARE PARTS LIST

BETRIEBSANLEITUNG RESERVETEILKATALOG OPERATOR S INSTRUCTION BOOK SPARE PARTS LIST VÄLI99KA BETRIEBSANLEITUNG RESERVETEILKATALOG OPERATOR S INSTRUCTION BOOK SPARE PARTS LIST 62375 YLIHÄRMÄ FINLAND TEL. +358-(0)6-4835111 FAX +358-(0)6-4846401 Suomi 2 Arvoisa Asiakas Kiitämme osoittamastanne

Lisätiedot

NENTUOTETUKIp.0400244780

NENTUOTETUKIp.0400244780 PÄÄTÄI STUMAKORKEUSENNENASENNUSTA! TEKNI NENTUOTETUKIp.0400244780 SCHWAB ASENNUSOHJE Ennen asennusta: Tarkista, ettei tuotteessa ole kuljetuksen aikana tulleita halkeamia tai kolhuja. Märkätilassa elementti

Lisätiedot

Emolevyn kannen poistaminen

Emolevyn kannen poistaminen Aiemmin asennetut muisti- ja liitäntäkortit voidaan helposti poistaa seuraavilla sivuilla olevien ohjeiden mukaisesti. 1 Katkaise tulostimen virta. 2 Irrota virtajohto. 3 Irrota rinnakkais- tai Ethernet-kaapeli

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

Asennus katolle lappeen suuntaisesti.

Asennus katolle lappeen suuntaisesti. 18.9.2014 Aurinkopaneelien asennusohje Asennus katolle lappeen suuntaisesti.! VAROITUS! Käytä turvavaljaita tai muuta tarkoituksenmukaista putoamisen estävää turvajärjestelyä asennustöissä katolla. Aurinkopaneelitelineet

Lisätiedot