diamond c301 Käyttäjän käsikirja

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "diamond c301 Käyttäjän käsikirja"

Transkriptio

1 diamond c301 Käyttäjän käsikirja 01/09/2007

2 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi, ja olemme vakuuttuneita, että se motivoi sinua pyrkiessäsi henkilökohtaisiin kuntotavoitteisiisi. Uhraa vähän aikaa tämän käyttäjän käsikirjan lukemiseen, jolloin saat eniten hyötyä uudesta kuntopyörästäsi. Lisätietoa saat osoitteesta 2

3 Sisällys Turvatietoa 04 Kokoamisohjeet 06 Käyttöohjeet 11 - Nopeasti alkuun - Konsolinäyttö ja palaute - Näppäintoiminnot - Harjoitteluohjelmien käyttö Pyörällä harjoittelu 14 Pyörän ominaisuudet 15 Miten huolehdit pyörästäsi? 16 Räjäytyskuva 17 luettelo 19 Varaosat ja takuu 20 3

4 Turvatietoa LUE OHJEKÄSIKIRJA ENNEN PYÖRÄN KOKOAMISTA. HUOLELLA LAADITTUJEN OHJEIDEN NOUDATTAMINEN NOPEUTTAA KOKOAMISTA JA MINIMOI VAHINGOITTUMISEN RISKIN. OLET VASTUUSSA OMASTA TURVALLISUUDESTASI -TÄMÄ LISTA EI OLE TYHJENTÄVÄ. Kokoa tuote ja tee säätötoimet aina tasaisella pinnalla. Käytä tuotetta aina tasaisella pinnalla; varmista ennen käyttöä, että tuote on tukevasti paikallaan.. riittävästi tilaa (takaosa voi olla lähellä seinää). tulee istua satulalla tukevasti ja tasapainossa. kunnolla alaspäin jalkaa venyttämättä ja tasapainon horjumatta. jaksoja. Tämä laite pysyy turvallisena vain, jos se tarkastetaan säännöllisesti kulumien ja rikkoutuneiden osien varalta. Vaihda vialliset osat välittömästi ja/tai pidä laite käyttämättömänä, kunnes se on korjattu. Käytä ainoastaan ohjeissa annettuja säätöarvoja. Käytä aina oikeaa säätötappia/kiinnitintä. Tarkista aina, että tapit / kiinnittimet ovat tiukasti paikoillaan, ja varmista asia ennen käyttöä ja /tai säätöjen jälkeen. Älä koskaan jätä mitään säätövälineitä törröttämään laittesta. Neuvottele aina lääkärisi kanssa ennen uuden harjoitusohjelman aloittamista. Käytä aina sopivaa vaatetusta ja jalkineita, esim. verryttelypukua / shortseja / voimistelukenkiä. Irrota kaikki henkilökohtaiset korut ennen harjoittelua. Muista lämmitellä kunnolla ennen laitteen käyttöä, jotta välttäisit lihasvenähdykset. Älä harjoittele 1-2 tuntiin ruokailun jälkeen, jotta välttäisit lihasvenähdykset. enimmäispaino saa olla enintään 125 kg. Älä koskaan käytä laitetta millään muulla kuin ohjeiden ja/ tai laitteen mukana tulevan seinäkartan esittämällä tavalla. Vääränlainen tai liiallinen harjoittelu saattaa aiheuttaa vammoja. Vanhempien ja muiden lapsista vastuussa olevien tulee tiedostaa vastuunsa, sillä lasten luontainen leikkivietti ja kokeilunhalu voivat johtaa tilanteisiin ja käyttäytymiseen, johon harjoituslaitetta ei ole tarkoitettu. Jos lasten annetaan käyttää laitetta, heidän henkinen ja fyysinen kehitysvaihensa ja ennen kaikkea temperamenttinsa tulee ottaa huomioon. Heitä tulee valvoa ja opastaa laitteen oikeaan käyttöön. Laite ei sovellu missään tapauksessa lasten leluksi. varsinkin kun se ei ole käytössä. Turvallisuusstandardit Tämä pyörä vastaa EU:n EMC- ja pienjännitedirektiivien (soveltuvin osin), ISO osien 1 ja 5 sekä AS :n vaatimuksia. Siksi tuotteessa ovat seuraavat merkit: On tärkeää, että säilytät nämä ohjeet tulevaa tarvetta varten. 4

5 Huolto & puhdistus Säilytä laite aina kuivassa paikassa. Puhdista laite lämpimään veteen kostutetulla rievulla. Puhdista laite lämpimään veteen kostutetulla rievulla. Laite pysyy turvallisena vain, jos se tarkastetaan säännöllisesti kulumien ja vaurioituneiden osien varalta, mm. vaijerit, rullat, mutterit, pultit, liikkuvat osat, holkit, ketjut, pyörät, laakerit ja liitokset jne. Muista tarkastaa laite säännöllisesti, ainakin kerran viikossa on suosituksena. Varmista ennen käyttöä, että kaikki kiinnittimet ovat tiukasti paikoillaan. Vaihda aina vaurioituneiden/kuluneiden osien tilalle valmistajan alkuperäiset osat. Suojele luontoa äläkä hävitä tätä laitetta kotitalousjätteen mukana. Paikallisilta viranomaisilta saat kierrätystä ja keräyspaikkoja koskevia neuvoja (koskee vain Eurooppaa). 5

6 Kokoamisohjeet 1. Ennen kuin aloitat 1. Harjoittelutila On tärkeää, että kokoat laitteen puhtaassa ja sitä varten tyhjennetyssä paikassa. 2. Kokoa laite ystäväsi kanssa - Suosittelemme, että pyydät jonkun avuksesi kootessasi laitetta, sillä jotkin osat ovat melko raskaita. 3. Avaa pakkaus Lue pakkauksen päällä olevat varoitukset ja varmista, että oikea puoli on ylöspäin. 4. Pura pakkaus Poista kaikki osat ja pakkausmateriaali pyörän päältä ja aseta ne lattialle. Varmista, että sinulla on seuraavat osat: Konsoli x Käsikahvat x 1 29 Adapteri x 1 45 Lehtiteline x Satula x Juomapullon pidike x 1 44 Juomapullo x 1 Satulatanko x 1 Etutanko x 1 41a 41b Satulan kannatin x 1 Pyyheteline x 1 Handlebar cover - rear x 1 17 Poljinpari x 1 Handlebar cover - front x Etuvakain x 1 3 Takavakain x 1 Kahva x 1 Kiinnittimet mm täkkipultti Pyöreä muovinen pultinpään suojus Käsipyörä x 4 x 4 x Litteä aluslevy x 10 x 10 x 4 Ruuvitaltta ja kuusiokulmaavain Joustolaatta Nyloclukkomutteri 15 mm 19 kuusiokulmapultti x 6 Nämä pultit tulevat osien 30 ja 31 kanssa 20 mm 32 koneruuvi x mm kierteittävä ruuvi x 2 Työkalut ja kulutustarvikkeet Monen koon avain (10, 13, 14, 15 mm) 96 Kiintoavain (13, 15 mm) 6 Kuntopyörä vie lattiasta 106 x 55 cm:n alan ja painaa 36 kg.

7 2. Kiinnitä vakaimet 1. Kiinnitä etu- ja takavakain mutterein, pultein ja aluslevyin kuvan mukaisesti. 2. Varmista, että kiinnität osat kuvan osoittamassa järjestyksessä. Tarkista pulttien kireys varmistamalla, että ne ulottuvat koko mutterin läpi. KIINNITTIMET: FIXINGS: x 4 x x 4 x x Kiinnitä etutanko KIINNITTIMET: FIXINGS: 1. Yhdistä tietokoneen kaapelit huolellisesti kytkennät 2. Paina etutangon putki kiinnitysjalustaansa 3. Ankkuroi paikoilleen pultein ja aluslevyin kuvan mukaisessa järjestyksessä x 6 x 6 Varmista pulttien kiinnitys kuusiokulma-avaimella x

8 4. Kiinnitä konsoli 1. Yhdistä tietokoneen johdot KIINNITTIMET: FIXINGS: 2 Kiinnitä konsoli pohjastaan ruuveilla kannattimeen kuvan mukaan (Ruuvit ovat konsolin pohjassa) 28 x Kiinnitä käsikahvat 1. Avaa käsikahvojen T-tangon kiinnityskorvake ja vie tanko siihen 2. Sulje kiinnityskorvake ja aseta korvakkeen suojuksen etu- ja takaosa sen päälle Varmista, että T-pultti on kiristetty kunnolla KIINNITTIMET: FIXINGS: 32 x 2 3. Kiinnitä paikalleen kahvan ja ruuvien avulla kuvan mukaan 4. Yhdistä käden pulssianturin johto konsolin pohjaan 33 x

9 6. Kiinnitä lehtiteline 1. Vie lehtiteline tietokoneen alla oleviin kannattimiin kuvan mukaan 7. Kiinnitä satula ja satulatanko KIINNITTIMET: FIXINGS: 1. Kiinnitä pyyheteline ja satulan kannatin satulan pohjaan kuvan mukaan (mutterit ja aluslevyt ovat satulan alla) 2. Kiinnitä satula satulatankoon ja kiristä kummaltakin puolelta kiintoavaimella 3. Paina satulatanko asennusjalkaan ja kiinnitä työntömännällä sopivalle korkeudelle 14 41c x 1 x 3 41c 41d 41d x

10 8. Kiinnitä polkimet 1. Kiinnitä remmit polkimiin (remmit ja polkimet on merkitty L- (vasen) ja R- (oikea) tunnuksin, yhdistä ne vastaavasti) 2. Kiinnitä L-poljin vasempaan kampi- vastapäivään tämä poljin kiertyy kiinni myötäpäivään 9. Kiinnitä juomapullo ja teline 1. Kiinnitä juomapullon teline ruuveilla etutankoon kuvan mukaan (ruuvit ovat etutangossa) 2. Vie juomapullo telineeseen KIINNITTIMET: FIXINGS: 43 x 2 43 Loppuvarmistukset Olet nyt koonnut kuntopyöräsi. Tee vielä seuraavat tarkastukset, ennen kuin käytät sitä ensimmäistä kertaa. Varmista, että kaikki ruuvit / pultit ovat tiukasti kiinni. Varmista, että olet sijoittanut kuntopyöräsi tasaiselle, vaakasuoralle pinnalle. Virran kytkeminen 1. Yhdistä adapterin johto pyörään kuvan mukaan 2. Kytke adapteri vaihtovirtapistorasiaan 10

11 Käyttöohjeet Nopeasti alkuun Käytä tätä moodia, jos haluat päästä nopeasti harjoittelemaan etkä välitä tehdä henkilökohtaisia asetuksia: 1. Varmista, että pyörä on kytketty sähköverkkoon 2. Paina start / stop -näppäintä 3. Ala polkea 4. Säädä vastuksen taso vierityskiekolla 5. Aika-, matka- ja kulutettujen kalorien lukemat alkavat kasvaa. Konsolinäyttö ja palaute Profile window (profiili-ikkuna) Esittää vastuksen tason manuaalisessa moodissa ja ohjelman profiilin ohjelmamoodissa Time (aika) Tähän harjoittelurupeamaan kulunut aika; oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. Speed / RPM (nopeus / kierrosta minuutissa) Näyttää vuorotellen kierrosmäärän minuutissa (RPM) ja pyöräilynopeutesi (km/h). Distance (matka) Tämän harjoittelurupeaman aikana poljettu matka; oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. Näppäintoiminnot Calories (kalorit) Tämän rupeaman aikana poltettujen kalorien likimäärä (ainoastaan vertailtavaksi, ei käytettäväksi lääketieteellisiin tarkoituksiin); oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. Pulse (pulssi) Sydämen tämänhetkinen sykenopeus minuutissa (bpm) Load (kuormitus) Vastuksen tämän hetkinen taso Watt Current level of effort being used, expressed in watts Näyttö mode / enter (push down on scroll wheel) = (paina vierityskiekkoa) scroll wheel clockwise = vieritä kiekkoa myötäpäivään scroll wheel anti-clockwise = vieritä kiekkoa vastapäivään start / stop = aloitus / lopetus fitness test = kuntotesti Body Fat = kehon rasva reset = nollaus total reset = kokonaisnollaus Pre workout vahvista asetukset vieritä asetuksia ylöspäin vieritä asetuksia alaspäin aloita harjoittelu aloita kehon rasvaanalyysi ja BMI-moodi nollaa tämänhetkinen arvo, paina ja pidä palataksesi käyttäjäprofiilin valinta ruutuun nollaa konsolin täydellisesti lisää vastusta During workout vähentää vastusta paina uudelleen aloittaaksesi alusta aloita kuntotesti lopetettuasi harjoittelun palaa päävalikkoon 11

12 Harjoitteluohjelmien käyttö Käyttäjän profiilitietojen asettaminen Konsoliin voi tallentaa jopa yhdeksän henkilön tiedot. Tallentamiasi tietoja käytetään eri harjoitteluohjelmissa, eikä sinun tarvitse syöttää tietojasi joka kerta valitessasi eri ohjelman. Valitessasi ohjelman ensimmäisen kerran sinun on syötettävä henkilökohtaiset tietosi: 1. Vieritä kiekkoa ylös tai alas valitaksesi 2. Vahvista painamalla enter (vierityskiekkoa) 3. Vieritä kiekkoa ylös tai alas valitaksesi sukupuolesi (mies %tai nainen %) 4. Vahvista painamalla enter 5. Vieritä kiekkoa ylös tai alas valitaksesi ikäsi 6. Vahvista painamalla enter 7. Vieritä kiekkoa ylös tai alas valitaksesi pituutesi (cm) 8. Vahvista painamalla enter 9. Vieritä kiekkoa ylös tai alas valitaksesi painosi (kg) 10. Vahvista painamalla enter Konsoli siirtyy päävalikko -moodiin, jolloin voit valita ohjelman ja aloittaa harjoittelun. Päävalikko -moodissa seuraavat vaihtoehdot ovat valittavissa: Manual (anuaalinen käyttö) Program (ohjelma) User (käyttäjä) hrc (sydämen sykkeen tarkkailu) Watt Suorita kussakin valitsemassasi ohjelmavaihtoehdossa alla esitetyt valinnat Manual (manuaalinen käyttö) Manuaalisessa moodissa käyttäjä voi vapaasti muuttaa vastuksen tasoa harjoittelun missä vaiheessa tahansa. 1. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja valitse manual 2. Vahvista painamalla enter (vierityskiekkoa) 3. Vieritä kiekkoa ylös tai alas asettaaksesi vastuksen tason 4. Vahvista painamalla enter 5. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun HUOM: Manuaaliseen ohjelmaan voit myös lisätä tavoitteita ajan, matkan, kalorien tai sykenopeuden osalta. Tähän löytyvät tavoiteohjelman ohjeet alempaa. 12 Program (ohjelma) Valittavanasi on 12 esiasetettua ohjelmaa. Vastuksen taso säätyy automaattisesti koko ohjelman ajan. 1. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja valitse program 2. Vahvista painamalla enter (vierityskiekkoa) 3. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja valitse 4. Vahvista painamalla enter 5. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta haluamasi vastuksen taso 6. Vahvista painamalla enter 7. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun HUOM: Voit myös lisätä ohjelmaasi tavoitteita ajan, matkan, kalorien tai sykenopeuden osalta. Tätä varten löydät alempaa tavoiteohjelman ohjeet. User (käyttäjä) Tässä ohjelmassa voit luoda ja tallentaa oman ohjelmaprofiilisi. Sinun tulee asettaa kullekin 20 profiililohkosta profiiliruudun mukainen vastuksen taso: 1. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja valitse user 2. Vahvista painamalla enter (vierityskiekkoa) 3. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta vastuksen taso ensimmäiselle lohkolle 4. Vahvista painamalla enter 5. Toista vaiheita 3 ja 4, kunnes olet asettanut arvot kaikille 20 lohkolle 6. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun HUOM: asetettuasi ja tallennettuasi tämän ohjelman arvot, pääset ohjelmaan suoraan painamalla start / stop. Jos haluat muuttaa ohjelmaa, tee uudelleen yllä olevat vaiheet. HRC (sydämen sykkeen tarkkailu) HRC-ohjelmat säätävät automaattisesti vastuksen siten, että tavoitesykenopeus säilyy harjoittelun aikana. Tätä varten konsoli tarvitsee koko harjoitteen ajan sykelukemasi, jonka se saa, kun asetat molemmat kädet pulssiantureille. Jos sykenopeus on liian korkea, vastus vähenee. Jos sykenopeus on liian matala, vastus kasvaa. Tässä konsolissa on neljä sydämen sykkeen tarkkailuohjelmaa: 55 % sydämesi enimmäissykenopeudesta 75 % sydämesi enimmäissykenopeudesta 90 % sydämesi enimmäissykenopeudesta tavoitesykenopeutesi 1. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja valitse HRC 2. Vahvista painamalla enter (vierityskiekkoa) 3. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja valitse ohjelmasi (55 %, 75 %, 90 %, oma tavoite) 4. Selatessasi kolmea ensimmäistä ohjelmaa huomaat, että tavoitesykenopeutesi ovat niistä tyydyttää sinua, paina start / stop näppäintä aloittaaksesi harjoittelun 5. Jos haluat asettaa oman tavoitesykenopeutesi, valitse target painamalla vierityskiekkoa 6. Vieritä kiekkoa ylös tai alas asettaaksesi tavoitesykenopeuden 7. Vahvista painamalla enter 8. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun HUOM: asetettuasi ja tallennettuasi tämän ohjelman arvot, pääset ohjelmaan suoraan painamalla start / stop. Jos haluat muuttaa ohjelmaa, tee uudelleen yllä olevat vaiheet. Vain ammattimaisesti urheilevien tai erittäin hyväkuntoisten henkilöiden tulisi käyttää 90 % ohjelmaa harjoittelu tällä tasolla saattaa olla vaarallista, ellei tunne kuntoaan. sta Harjoittelu pyörälläsi löydät lisätietoa sydämen sykkeen harjoittamisen eduista.

13 Watt Watt-ohjelmalla voit harjoitella tietyllä rasitustasolla (yksikkönä watti). Vastus säätyy automaattisesti, jolloin esiasetettu rasitustaso säilyy harjoittelun ajan. 1. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja valitse watt 2. Vahvista painamalla enter (vierityskiekkoa) 3. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta rasitustaso (watteja) 4. Vahvista painamalla enter 5. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun HUOM: Jos vierität kiekkoa ylös tai alas tämän ohjelman aikana, se säätää wattiarvoa, ei vastuksen tasoa. HUOM: Voit myös lisätä Watt-ohjelmaasi tavoitteita ajan, matkan, kalorien tai sykenopeuden osalta. Tätä varten löydät alempaa tavoiteohjelman ohjeet. Tavoiteohjelmat Halutessasi voit harjoitella siten, että asetat tavoitteen joko ajan, matkan, poltettujen kalorien tai sykenopeuden mukaan, jonka haluat saavuttaa. Saavuttaessasi tavoitteesi kuuluu lyhyt äänimerkki. 1. Säädä haluamasi ohjelma edellä kuvatulla tavalla, ennen kuin painat start / stop aloittaaksesi harjoittelun: 2. time -aikaruudussa vilkkuu arvo 00:00 3. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta TAVOITEAIKASI 4. Vahvista painamalla enter 5. distance -matkaruudussa vilkkuu arvo 00:00 6. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta TAVOITEMATKASI 7. Vahvista painamalla enter 8. calories -kaloriruudussa vilkkuu arvo 00:00 9. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta TAVOITEKALORISI 10. Vahvista painamalla enter 11. calories -ruudussa vilkkuu arvo 00:00 (tätä ei mahdollista valita, jos olet target hr -tavoitesykeohjelmassa) 12. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta TAVOITEPULSSISI 13. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun HUOM: sinun tarvitsee asettaa vain yksi yllä kuvatuista tavoitteista, ja sen tehtyäsi pääset suoraan harjoittelemaan painamalla start / stop ; kuitenkin jos asetat useita tavoitteita, harjoite päättyy, kun ensimmäinen tavoite on saavutettu. Konsolin muut ominaisuudet Kuntotesti Testi mittaa, miten nopeasti sykenopeutesi palautuu normaaliksi harjoitteen jälkeen kuntosi tasoa ja tarkkailla edistystäsi ajan kuluessa. Lopetettuasi harjoitteluohjelmasi: 1. Paina fitness test -näppäintä 2. Aseta molemmat kädet käsipulssiantureille 3. Näytöllä aika kuluu 1:00:stä 0:00:aan Paras tulos on F1, mikä tarkoittaa, että sydämesi sykenopeus palautuu erinomaisessa kunnossa. Varmista näytöltä, että konsoli mittaa sydämesi sykenopeuden, sillä muuten kuntotesti ei toimi oikein. Huonoin tulos on F6, mikä tarkoittaa, että sydämesi sykenopeus palautuu hitaasti harjoitteen jälkeen Kehon rasva ja painoindeksi (BMI) Tämä ominaisuus mittaa kehosi rasvaprosentin ja laskee painoindeksin (Body Mass Index) käyttäjän tietojen perusteella, Päävalikosta käsin: 1. Paina body fat -näppäintä 2. Aseta molemmat kädet käsipulssiantureille 3. Näyttöruudussa näkyy sekunnin ajan 4. Sen jälkeen näkyviin ilmestyy rasvaprosenttisi, vastaava symboli ja painoindeksi BMI (katso alempaa, mitä tulokset osoittavat) Kehon rasva Male Value Female Value Symbol Scale <13% <23% - Low 13% - 26% 23% - 36% + Low / Medium 26% - 30% 36% - 40% Medium >30% >40% Medium / High Painoindeksi (BMI) Value Scale <20 Low Low/ Medium Medium >26.5 Medium / High HUOM: kehon rasvaprosenttiluku on ainoastaan viitteellinen, eikä sitä tule käyttää lääketietellisiin tarkoituksiin 13

14 Pyörällä harjoittelu Neuvottele aina lääkärisi kanssa ennen uuden harjoitteluohjelman aloittamista. Harjoittelun aloittaminen ja lopettaminen Oikea kuntopyörän käyttöasento Istu pyörän päällä jalat polkimilla remmien sisäpuolella. istua satulalla tukevasti ja tasapainossa. Satulan oikean korkeuden säätämisen nyrkkisääntönä on, että polkimen ollessa alimmassa asennossa jalka on melkein suorana. Yritä pitää selkäsi suorana, varsinkin harjoitellessasi pitempään. Sydämen sykkeen harjoittaminen Saadaksesi kuntolaitteestasi suurimman mahdollisen hyödyn ja harjoittelustasi parhaat tulokset sen aiheuttaman rasituksen tulee olla oikeanlaista ja sinun kuunnella sydäntäsi Harjoittelu sydämen tavoitepulssin savuttamiseksi tarkoittaa, että voit ohjailla harjoitteluasi eri tavoitteiden saavuttamiseksi: Hyvä terveys - Niille, jotka haluavat parantaa elämänlaatuaan ja sydämen arvioidusta maksimisykkeestä ja kestää noin puoli tuntia, ja harjoitella voi useimpina viikon päivinä. Painonpudotus arvioidusta maksimisykkeestä. Harjoittelu voi niin ikään sijoittua useimmille viikon päiville ja kestää puolikin tuntia. Kunnonkohennus arvioidusta maksimisykkeestä, ja siihen voi sisältyä intervallijaksoja, jotka kohottavat pulssin hetkittäin lähelle sydämen maksimisykettä. Nämä ovat rankkoja rupeamia, joiden välillä tulee olla vähintään kahden vuorokauden lepojakso. Jos tunnet pahoinvointia, huimausta tai muita epänormaaleja oireita harjoittelun aikana, lopeta välittömästi ja ota yhteyttä lääkäriin. revähdyksiä ja kouristuksia. Miten pitkään voin harjoitella? Se riippuu nykyisestä kunnostasi. Jos olet juuri käynnistämässä uuden nopeasti, puoli tuntia kolme kertaa viikossa riittänee. eikä sen jälkeen. Tavoitesykkeen laskeminen Sinun tulee ensin selvittää sydämesi arvioitu maksimisyke kaavan 220 vähennettynä ikävuosillasi avulla. Jos siis olet 35-vuotias, sydämesi arvioitu maksimisyke on: = 185 lyöntiä minuutissa. Sydämesi tavoitesykkeen saat kertomalla arvioidun maksimisykkeen (185 lyöntiä/min) haluamallasi prosentilla. Jos siis tavoitteenasi on parempi terveys: 185 x 60 % = 111 lyöntiä minuutissa HUOM: Kaikkien arviointien suhteen on syytä muistaa, että ne ovat vain arvioita ellei harjoittelu tavoitearvoilla tunnu mukavalta, niitä on alennettava miellyttävälle tasolle. Huom: Sydämen sykkeen harjoittaminen edellyttää, että sitä tarkkaillaan koko harjoittelun ajan. Suosittelemme rintavyön käyttöä (jos kuntolaitteessa on johdoton vastaanotin) tai sykemittaria. 14

15 Pyörän ominaisuudet Vastuksen säätäminen Tässä pyörässä on nopeudesta riippumaton, vastukseen perustuva jarrutusjärjestelmä. Vastuksen synnyttää magneetti, joka siirtyy lähemmäs vauhtipyörää lisäten vastusta tai loittonee siitä, jolloin vastus vähenee. Tietokone ohjaa magneettia; säädät sitä yksinkertaisesti vierittämällä konsolin kiekkoa. Vastus kasvaa siten, että 1 = kevyt ja 16 = suuri. Kahvojen säätäminen Kahvoja voit säätää oman mieltymyksesi mukaan; 1. höllennä säätökahvaa 2. kallista kahvoja haluamaasi asentoon 3. kiristä säätökahva HUOM: monen säätöasennon kahvassa on nerokas räikkämekanismi kahvan keskellä olevaa nappia, jolloin se kiristyy. Satulan korkeuden säätäminen 1.korota satulaa vetämällä sitä ylöspäin 2. madalla satulaa siten, että vedät mäntää ulospäin, asetat satulan haluamallesi korkeudelle, minkä jälkeen päästät männän takaisin, jolloin se lukittuu jälleen paikalleen. Satulan oikean korkeuden säätämisen nyrkkisääntönä on, että polkimen ollessa alimmassa asennossa jalka on melkein suorana. Älä vedä satulaa liian ylös satulatangossa oleva teipinpala osoittaa maksiminostorajan. Satulan etäisyyden säätäminen 1. höllennä käsipyörää 2. liu uta satula haluamallesi etäisyydelle taakse- tai eteenpäin 3. kiristä käsipyörä uudelleen Korkeuserojen tasoittaminen Pyörän sijoittamiseksi epätasaiselle pinnalle takavakaimessa on 2 korkeudensäädintä, joita kiertämällä saat tasoitetuksi korkeuserot. 15

16 Pyörän siirtäminen Kuntopyörässäsi on kaksi kuljetuspyörää sen siirtämiseen. Ne koskettavat lattiaa, kun kallistat pyörää kahvoista itseäsi kohti ja työnnät sen haluamaasi paikkaan. Sydämen sykkeen tarkkailu Tällä pyörällä voit tarkkailla sykenopeuksiasi kahdella tavalla: Käsipulssianturit Tähän pyörään on asennettu kaksi käsipulssianturia. Saadaksesi pulssilukeman sinun tulee pitää vasenta ja oikeaa kättä samanaikaisesti antureilla. Älä purista antureita liian tiukasti ja odota muutama sekunti, jolloin tietokone näyttää lukeman. Sydämen sykkeen johdoton vastaanotin Tässä pyörässä on sisäänrakennettu vastaanotin, johon tulee signaali rintavyöstä. Rintavyön antama sykelukema vastaa EKG:n tarkkuutta. Suosittelemme rintavyön käyttöä HRC-ohjelmien yhteydessä. Joistakuista ihmisistä ei saada kädestä tarkkaa sykelukemaa verenkierrossa esiintyvistä vaihteluista johtuen. Miten huolehdit kuntopyörästäsi Säilytys Pidä laite kuivassa paikassa, jossa on mahdollisimman vähäinen lämpötilanvaihtelu. Suojaa pölyltä ja irrota aina mahdollisuuksien mukaan sähköverkosta, kun laite ei ole käytössä. Puhdistus Puhdista pinnat lämpimään veteen kostutetulla rievulla. Tarvittaessa voit käyttää mietoa puhdistusainetta. Älä milloinkaan poista suojakoteloa. Huoltaminen Muista tarkistaa osien kuluminen säännöllisesti ja varmista ennen jokaista harjoittelurupeamaa, että kaikki mutterit ja pultit on kierretty tiukasti pohjaan saakka. Tietokone mittaa vastuksen tason elektronisesti ja ilmoittaa sen watteina näytöllä. Kalibrointi on suoritettu tehtaalla, eikä sitä tarvitse kalibroida uudelleen, kun pyörä kootaan, huolletaan ja käytetään käsikirjan mukaan. Vianetsintä Mikäli sydämesi sykenopeuden mittaaminen tuottaa ongelmia, huomaa, että jotkin vaatteissa käytetyt kuidut, esim. polyesteri, synnyttävät staattista sähköä, mikä voi estää luotettavan sykelukeman saannin. Matkapuhelimet, televisiot, mikroaaltouunit ja muut sähkömagneettisen kentän synnyttävät sähkölaitteet saattavat niin ikään häiritä sydämen sykkeen mittaamista. Jos laite tuottaa ongelmia, tarkista, että kaikki sähköjohdot on kytketty oikein, ennen kuin teet mitään muuta. Johtojen irtoaminen on hyvin tavallista, ja monet ongelmat ratkeavat sillä, että ne on kytketty kunnolla. 16

17 Räjäytyskuva 17

18 18

19 luettelo Viite Määrä nro Kuvaus Viite Määrä nro Kuvaus 1 1 YKA00125g5 Päärunko (C) 50 2 YKF10270b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (4 x 20 mm) 2 1 YKP00174g5 Etuvakain ja vauhtipyörän jalusta 51 1 YKF10254b6 Kuusiopultti (M8 x 25 mm) 3 1 YKP00175g5 Takavakain 52 2 YKF20224b3 Muovinen välike (M10 x 24 mm) 4 4 YKF10228n1 Täkkipultti (M8 x 83 mm) 53 1 YKA00135c1 Nokkapyörän kannatin 5 2 YKF10244b6 Litteä aluslevy (8 x 16 x 1,2 mm) 54 1 YKF10255b6 Litteä aluslevy (8 x 22 x 1,5 mm) 6 2 YKF10245b6 Joustolaatta (8 mm) 55 1 YKF50098 Laakeri (6001) 7 2 YKF10246b6 Nyloc-lukkomutteri 56 1 YKF50099b3 Nokkapyörä 8 4 YKF20202g3 Pyöreä muovinen pultinsuojus (Ø 19 x 16 mm) 57 1 YKF10256b6 C-pidike (C12) 9 2 YKF20203g YKF10113b6 Jousi (65,8 mm) 10 2 YKF20204g YKP00172c1 Kannatin (T-6 mm) 11 1 YKF20205q5 Ketjusuojuspari L = vasen ja R = oikea 60 2 YKF10211b6 Kuusiopultti (M8 x 15 mm) 12 2 YKF20206g2 Soikea kaulus 61 1 YKF50100 Vauhtipyörän akseli 13 1 YKF20207g2 Soikea supistusputki 62 1 YKF50108b2 Vauhtipyörä 14 1 YKF50093g4 Työntömäntä 63 2 YKF50101 Laakeri (6003) 15 2 YKF20208q5 Pyöreä kampisuojus 64 1 YKF10257b6 Litteä aluslevy (30 x 34 x 0,8 mm) 16 1 YKF50094c YKF YKF50095q YKF50103 Laakeri (6000) 18 1 YKA00138g5 Etutanko (C) 67 1 YKF50104 Pieni vetopyörä 19 6 YKF10247n1 Pyöreä kuusiokulmapultti (M8 x 15 mm) 68 1 YKF50105 Laakeri (6000) 20 1 YKP00170c1 Käsikahvat (C) 69 2 YKF10258b6 C-pidike (C 10) 21 2 YKF30026g7 Vaahtomuovinen kädensija 70 2 YKF10259c1 Kuusiomutteri (3/8 x T3 mm) 22 2 YKF50096g4 Käsipulssianturin kahva 71 1 YKF10273b6 Litteä aluslevy (10 x 21 mm x 2 mm) 23 1 YKF60113b1 Käsipulssianturin kaapeli 72 1 YKF10260c1 Kuusiomutteri (3/8 x T9 mm) 24 2 YKF20223g4 Pyöreä sisäpuolinen päätysuojus 73 1 YKF10261b6 Kuusiomutteri (3/8 x T-7 mm) 25 1 YKF60114b YKF50109c1 Magneettikenkä koottuna 26 1 YKF60115 Servomoottori 75 1 YKF10276c1 Kuusiopultti (M8 x 73 mm) sinkitty 27 1 YKF60116q5 Tietokone (C) 76 1 Poljinkampiakseli 28 4 YKF10248b6 Pyöreä ristikantainen koneruuvi (M5 x 10 mm) 77 1 YKF20222b3 Iso muovinen vetopyörä 29 1 YKA00139s2 Lehtiteline 78 4 YKF10275b6 Kuusiopultti (M6 x 14 mm) 30 1 YKF20209g4 Käsikahvasuojuksen takaosa (soikea putki) 79 5 YKF10262b6 Kuusiomutteri (M6) 31 1 YKF20210g4 Käsikahvasuojuksen etuosa (soikea putki) 80 1 YKF50106 Magneetti 32 2 YKF10229b6 Pyöreä ristikantainen koneruuvi (M5 x 20 mm) 81 2 YKF10263b6 C-pidike (C17) 33 2 YKF10249b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (4 x 15 mm) 82 2 YKF50107 Laakeri (6203ZZ) 34 1 YKF10230g4 Moniasentoinen pidätyskahva (M8 x 55 mm) 83 1 YKF40059b1 Vetopyörän hihna 35 1 YKA00128g YKF60122 Tasavirtaliitin 36 1 YKA00136g YKF20225b3 Anturin asennustuki 37 1 YKA00137c1 Satulan säätöosan kannatin 86 1 YKF10264b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (6 x 12 mm) 38 2 YKF20211g YKF60123b1 Anturin johto 39 1 YKF10273n1 Litteä aluslevy (10 x 21 x 2 mm) 88 4 YKF10211b6 Kuusiopultti (M8 x 15 mm) 40 1 YKF10231g YKF10265b6 Kuusiopultti (M6 x 65 mm) 41 1 YKF30027q5 Satula (A28) 90 1 YKF10266b6 Litteä aluslevy (6 x 15 x 1,2 mm) 41A 1 YKF50097c1 Satulan kannatin 91 1 YKF20226b6 Muovinen välike (M6 x 19 x 1,5 mm) 41B 1 YKP00173c1 Satulaan kiinnitettävä pyyheteline 92 1 YKF40060 Kiristysvaijeri 41C 3 YKF10250c1 Litteä aluslevy (ID-8 mm) 93 1 YKF10277b6 Jousi (109 mm) 41D 3 YKF10251c1 Nyloc-lukkomutteri (M8) 97 1 YKF10267b6 Nyloc-lukkomutteri (M6) 42 1 YKF20212b5 Juomapulloteline YKF10244b6 Litteä aluslevy (8 x 16 x 1,2 mm) 43 2 YKF10268c1 Pyöreä ristikantainen kierteittävä laipparuuvi (5 x 15 mm) YKF10245b6 Joustolaatta (8 mm) 44 1 YKF20220q5 Juomapullo YKF10246b6 Nyloc-lukkomutteri (M8) 45 1 YKF60119b1 Vaihtovirta-adapteri YKF10429b6 Kuusio-olkapultti (M8 x 10 x 25 mm) 46 2 YKF20221g4 Kuljetuspyörä TOOLS 47 4 YKF10269b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (8 x 16 mm) 95 1 YKF70010 Usean koon avain (10, 13, 14, 15 mm) 48 2 Korkeudensäätörengas (T3 mm) 96 1 YKF70011 Kiintoavain (13 ja 15 mm) 49 2 YKF10253b3 Korkeudensäätöjalka (M8 x 42,5 mm) 94 1 YKF70012 Ristipääruuvimeisseli ja kuusiokulma-avain (6 mm x 105 mm)

20 Varaosat Varaosia voit tilata valtuutetun YORK- jälleenmyyjän kautta. Rajoitettu takuu Varaosia voit tilata valtuutetun YORK- jälleenmyyjän kautta. SGN SPORTIA OY antaa yhden (1) vuoden takuun normaaliin yksityiskäyttöön. Takuu kattaa valmistus- ja materiaalivirheet ja koskee vain alkuperäistä ostajaa. Tämä takuu ei kata virheellistä kokoamista tai käyttöä, kuljetusvaurioita ja/tai muutoksia tai korjauksia, jotka on tehnyt joku muu kuin SGN SPORTIA OY tai sen suosittelema huolto. Tämä takuu ei ole voimassa, jos tuotetta vuokrataan tai käytetään kaupallisessa tai laitosmaisessa toiminnassa, tai tuote myydään takuuaikana kolmannelle osapuolelle. Alkuperäistä kuittia on hyvä säilyttää käyttöohjeen yhteydessä. Kuitti toimii samalla takuutodistuksena. Jos laitteessa havaitaan takuuaikana vika tai jos on palautettava, ota yhteys laitteen myyneeseen liikkeeseen. Maahantuoja SGN SPORTIA OY Kytömaantie Kerava 20

anniversary c202 käyttäjän käsikirja

anniversary c202 käyttäjän käsikirja anniversary c202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

heritage c102 käyttäjän käsikirja

heritage c102 käyttäjän käsikirja heritage c102 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

diamond x302 käyttäjän käsikirja

diamond x302 käyttäjän käsikirja diamond x302 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut crosstrainerin York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi 21/05/2008 Onnittelumme soutulaitteen hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM 2 1 5 PERFORM Omistajan käsikirja Perform 215 Cross Trainer 52059 29. marraskuuta 2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014 Omistajan käsikirja R301 Rower Tuote #56029 kesäkuuta 5, 2014 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

G550 Käyttäjän käsikirja. www.york.fi

G550 Käyttäjän käsikirja. www.york.fi G550 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 1/09/2008 ENNEN KOKOAMISTA Lue tämä ennen laitteen kokoamista. Laite on suunniteltu huolella ja lähtökohtana kokoamisen helppous, niin myös kaikki mutteri- ja pulttipussit.

Lisätiedot

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä.

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. 1 2 ASENNUS Varoitus Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota. On hyvin tärkeää

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Lisätiedot

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR289)

Lisätiedot

diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi

diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2008 1 Onnittelumme juoksumaton hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Fitness trampoliini FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Tärkeitä turvallisuusohjeita VAROITUS: Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ohjeiden huomiotta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisriskin.

Lisätiedot

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882

Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17. Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 1 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 GR DK Printed in U.S.A. Form 48882 Agrifab_A4_Lawn_sweeper.book Seite 40 Freitag, 4. März 2005 5:30 17 Suomi Ruohon- ja lehtienkeräimien

Lisätiedot

Onni Seisomatelineen Käyttöohje

Onni Seisomatelineen Käyttöohje Onni Seisomatelineen Käyttöohje Onni - seisomatelineen käyttöohje Sisällysluettelo Tuotteen kuvaus... 3 Perushuolto-ohje... 3 Tärkeää!... 3 1. Laatikon sisältö... 4 2. Alustan kokoonpano... 4 3. Rungon

Lisätiedot

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4.

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR283)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6. puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi. PL 163 87101 Kajaani

KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6. puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi. PL 163 87101 Kajaani KÄYTTÖOHJE ELTRIP-R6 PL 163 87101 Kajaani puh. 08-6121 651 fax 08-6130 874 www.trippi.fi seppo.rasanen@trippi.fi SISÄLLYSLUETTELO 1. TEKNISIÄ TIETOJA 2. ELTRIP-R6:n ASENNUS 2.1. Mittarin asennus 2.2. Anturi-

Lisätiedot

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin.

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Tässä tuotteessa on seuraavat ominaisuudet: - Radiosignaalista

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20 KÄYTTÖOHJE Haswing W-20 Omistajalle Kiitos, että valitsitte Haswing- sähköperämoottorin. Se on luotettava ja saastuttamaton sekä helppo asentaa ja kuljettaa. Tässä käyttöohjeessa on tietoja laitteen asennuksesta,

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XT

KÄYTTÖOHJE XT KÄYTTÖOHJE XT10.5 93004 Asennus, vaihe 1 1. Avaa esiasennetut ruuvit etu- (J) ja takavakaajasta (J4). 2. Kiinnitä sekä etu- että takavakaaja päärunkoon 2 lukkopultilla (K2), mutterilla (K2) ja aluslevyllä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin

80IO KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA. Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin KÄYTTÖOHJE TÄRKEITÄ TURVALLISUUSOHJEITA Lue kaikki ohjeet huolellisesti ennen tuotteen asentamista ja käyttöönottoa. Kelluva pinnanpuhdistin 80IO Varoitukset...51 Osat...52 Koukun asentaminen EASY SET

Lisätiedot

ILMASTOINTILAITTEEN KAUKO-OHJAIMEN KÄYTTÖ OHJE

ILMASTOINTILAITTEEN KAUKO-OHJAIMEN KÄYTTÖ OHJE ILMASTOINTILAITTEEN KAUKO-OHJAIMEN KÄYTTÖ OHJE Kiitos, että hankit ilmastointilaitteemme. Ole hyvä ja lue tämä käyttöohje huolella ennen ilmastointilaitteen käyttöä. SISÄLTÖ Kauko-ohjaimen käsittely...2

Lisätiedot

dametric AGS-anturi HUOLTOKÄSIKIRJA AGS-XXX Service Manual FI.docx Lokakuu 12, 2010 / BL Sivu 1 (8)

dametric AGS-anturi HUOLTOKÄSIKIRJA AGS-XXX Service Manual FI.docx Lokakuu 12, 2010 / BL Sivu 1 (8) dametric AGS-anturi AGS-XXX Service Manual FI.docx Lokakuu 12, 2010 / BL Sivu 1 (8) Sisältö 1 Yleistä... 2 2 Anturin asennus ja poisto... 3 3 Kotelon ja putken välinen liitos... 4 4 Kärjen ja kotelon välinen

Lisätiedot

Casall X200 CROSSTRAINER 93001

Casall X200 CROSSTRAINER 93001 Casall X200 CROSSTRAINER 93001 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 X200 3 X200 NO.P-19 Spring Washer

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Lue ohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä.

Lue ohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. 1 Digitointi LP-levyltä CD-levylle (Ion CD Direct) Lue ohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. Soittimessa voi käyttää CD-R, CD+R, uudelleen kirjoitettavia CD-RW ja CD+RW levyjä. Yhdelle levylle voi

Lisätiedot

Fortum Fiksu Sisä- ja ulkolämpötilamittarit Käyttöohjeet

Fortum Fiksu Sisä- ja ulkolämpötilamittarit Käyttöohjeet Fortum Fiksu Sisä- ja ulkolämpötilamittarit Käyttöohjeet 1 Lämpötilamittarit Fortum Fiksu -järjestelmään kytkettävä paristokäyttöinen lämpötilamittari mittaa lämpötilaa ja lähettää tiedot langattomasti

Lisätiedot

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE

AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 1 AIRJACK NOSTOLAITTEEN ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJE Huhtikuu 2011 2 SISÄLLYSLUETTELO YLEISTÄ 1 PAKKAUS JA VARASTOINTI 2 TEKNISET TIEDOT. 3 ASENNUS.

Lisätiedot

Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa.

Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa. Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa. Lue tämä ohje huolella ennen kuin käytät Classicia. Lue myös sen laitteen ohjeet,

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

X-TRE Power Box. 1. Asennus

X-TRE Power Box. 1. Asennus X-TRE Power Box Asennus ja käyttöohje Malli XT-S01 Tuote käy seuraaviin SUZUKIN moottoripyöriin: GSX-R600 (2006-2010), GSX-R750 (2006-2010), GSX-R1000 (2005-2010), GSX1300R Hayabusa (2008-2010), B-King

Lisätiedot

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10 Tørr Dehumidifier Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual Ugit officia porem et ent, inctorem resent volorumqui bearum corestota et ut am quo magnihitae. DH-10 S. 2 DH-10

Lisätiedot

FT-B12W-V. Käyttöohje. Automaattinen ranne verenpainemittari Malli FT-B12W-V

FT-B12W-V. Käyttöohje. Automaattinen ranne verenpainemittari Malli FT-B12W-V FT-B12W-V Käyttöohje Automaattinen ranne verenpainemittari Malli FT-B12W-V JOHDANTO Hyvä käyttäjä, kiitos kun olet valinnut meidän tuotteemme. Lue käyttöohje huolellisesti ennen tuotteen käyttöä. Nämä

Lisätiedot

TG7200_7220NE(fi-fi)_QG.fm Page 1 Wednesday, July 25, 2007 4:57 PM. Koukku (220 240 V, 50 Hz) (KX-TG7202/KX-TG7203/KX-TG7222) Koukut

TG7200_7220NE(fi-fi)_QG.fm Page 1 Wednesday, July 25, 2007 4:57 PM. Koukku (220 240 V, 50 Hz) (KX-TG7202/KX-TG7203/KX-TG7222) Koukut TG7200_7220NE(fi-fi)_QG.fm Page 1 Wednesday, July 25, 2007 4:57 PM Pikaopas Digitaalinen langaton puhelin Malli KX-TG7200NE/KX-TG7202NE KX-TG7203NE Digitaalinen langaton vastaajapuhelin Malli KX-TG7222NE

Lisätiedot

anniversary t202 käyttäjän käsikirja

anniversary t202 käyttäjän käsikirja anniversary t202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelumme juoksumaton hankkimisesta York Fitnessiltä Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic KÄYTTÖOHJEET 650 Magnetic SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 2 Tarkastusluettelo 3 Pienosat 4 Osaluettelo 5 Yleiskaavakuva 7 Asennus 9 Tietokone 15 Harjoitteluohjeita 23 TURVALLISUUSOHJEET Lue kaikki käyttöohjeiden

Lisätiedot

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TURVALLISUUSOHJEET 2 RÄJÄYTYSKUVA 8-9 TARKISTUSLUETTELO ENNEN 3 OSALUETTELO 10-11 KOKOAMISTA LAITEOSIEN LUETTELO 4 NÄYTÖN OHJEET 12-13 KOKOAMISOHJEET 5-7 HARJOITTELUOHJEET

Lisätiedot

Käyttöopas. Sangean PR-D4

Käyttöopas. Sangean PR-D4 Käyttöopas Sangean PR-D4 TURVAOHJEET Lue tuotteen ohjeet tuotteen turvallisen käytön takaamiseksi ja säilytä nämä ohjeet tulevaisuuden varalle. 1. Älä käytä tuotetta veden lähellä. 2. Puhdista laite kuivalla

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95

KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 KOHP95.doc KÄYTTÖOHJE HYDRAULIPURISTIN HP 95 Maahantuonti: Hollolan Sähköautomatiikka Oy Höylääjänkatu 5 15520 LAHTI Puh. (03) 884 230 Fax (03) 884 2310 hsa@hsaoy.com www.hsaoy.com 2 1. YLEISIÄ TURVALLISUUSOHJEITA

Lisätiedot

TÄRKEITÄ HUOMIOITA Kiitos, että valitsit Casa Bugatin UMA keittövaa'an. Kuten kaikkia elektronisia laitteita, myös tätä vaakaa tulee käyttää huolellisesti ja ohjeiden mukaan vammojen ja laitteen vaurioitumisen

Lisätiedot

NOOX xperio herätyskello valvontakamera

NOOX xperio herätyskello valvontakamera NOOX xperio herätyskello valvontakamera Käyttöohje Ajan asetus Kun kellonaika on näytössä paina SET, ruudulla lukee nyt "2010" Aseta oikea aika UP ja DOWN näppäimillä ja paina SET uudelleen vahvistaakseni

Lisätiedot

DNA Prepaid WLAN Mokkula

DNA Prepaid WLAN Mokkula DNA Prepaid WLAN Mokkula Mokkula käyttää normaalikokoista / suurempaa SIM-korttia. Irrota SIM-kortti kokonaisena ja laita se Mokkulaan alla olevan kuvan mukaisesti. Jos irrotat vahingossa pienemmän SIM-kortin,

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO. Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat. juoksumaton oikein.

KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO. Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat. juoksumaton oikein. KÄYTTÖOHJE JUOKSUMATTO Lue käyttöohje ennen laitteen käyttöä. On tärkeää, että kokoat juoksumaton oikein. VAROTOIMET! ENNEN KOKOAMISTA Lue käyttöohje huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ja pidä

Lisätiedot

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT

DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT DYNAPAC CONCRETE EQUIPMENT AF21/AG21 Sähkömoottorit KÄYTTÖOHJE JA VARAOSALUETTO AF21/AG21 - IS - 10530-3 - FI TURVALLISUUSOHJEET - KONEET : sähkö-, paineilma-, bensiini- tai dieselkäyttöiset. - SYMBOLIT

Lisätiedot

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin.

Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. WEEE VAROITUS: Älä hävitä sähkölaitteita lajittelemattoman yhdyskuntajätteen mukana, vaan vie ne erillisiin keräyspisteisiin. Kysy lisätietoja käytettävissä olevista keräysjärjestelmistä paikallisilta

Lisätiedot

TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ

TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ TÄRYLEVY / MAANTIIVISTÄJÄ KÄYTTÖOHJEET DAR0480 Sisällysluettelo. Takuu sivu 1 Turvallisuusohjeet sivu 2 Käyttöohjeet sivu 3-4 Hoito ja huolto sivu 5 Säilytys sivu 6 Vianetsintä sivu 7 Osaluettelo/ tekniset

Lisätiedot

LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN. Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös. VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä.

LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN. Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös. VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. LAV90 Etna 3000 HÖYRYPUHDISTIN Käyttöohje Alkuperäisten ohjeiden käännös VAROITUS! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. Maahantuoja: ISOJOEN KONEHALLI OY Keskustie 26, 61850 Kauhajoki

Lisätiedot

Juoksumaton huolto-ohje

Juoksumaton huolto-ohje Juoksumaton huolto-ohje Maton huoltaminen on tärkeää Matto on juoksumaton tärkein osa. Sen kunnossa pitäminen takaa sen, että laite toimii moitteettomasti vuosikausia eteenpäin. Säännöllisin väliajoin

Lisätiedot

TYÖLAITTEET KA250/400 KA300/450 KERÄÄVÄ AURAN KÄYTTÖOHJE. Mateko Oy Punasillantie 6 40950 Muurame PUH. 014 3349 400 FAX 014 2440 61

TYÖLAITTEET KA250/400 KA300/450 KERÄÄVÄ AURAN KÄYTTÖOHJE. Mateko Oy Punasillantie 6 40950 Muurame PUH. 014 3349 400 FAX 014 2440 61 TYÖLAITTEET KA250/400 KA300/450 KERÄÄVÄ AURAN KÄYTTÖOHJE Mateko Oy Punasillantie 6 40950 Muurame PUH. 014 3349 400 FAX 014 2440 61 EY-Vaatimustenmukaisuusvakuutus koneesta Lapinlahden levypalvelu Oy vakuuttaa,

Lisätiedot

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla.

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla. Kokoamisohjeet: 9689995/BZ7C and 9689996/BZ4C Koneet, joissa on jokin seuraavista leikkuulaitteista: 96899945 TRD6B TunnelRam-leikkuulaite 96899946 TRD7B TunnelRam-leikkuulaite 96899950 CD6B Combi-leikkuulaite

Lisätiedot

Casall EB400 Kuntopyörä 91002

Casall EB400 Kuntopyörä 91002 Casall EB400 Kuntopyörä 91002 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: No:J-12ScrewM3*14L(2)EB400 NO:J-1

Lisätiedot

FI 10 KÄYTTÖ. 650 mm min.

FI 10 KÄYTTÖ. 650 mm min. OHJEET JA SUOSITUKSET Nämä käyttöohjeet koskevat useita tuuletintyyppejä. On mahdollista, että tekstissä on yksityiskohtia, jotka eivät koske valitsemaasi tuuletinta. ASENNUS Valmistaja ei vastaa virheellisestä

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RESET MODE SET Omistajan käsikirja Kuntopyörä Active 110 53061 RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RECOVERY ACTIVE 1 1 0 V1.2 11.9.2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut

Lisätiedot

Hierova poreallas Bamberg

Hierova poreallas Bamberg 1500 x 1000 x 570 mm Hierova poreallas Bamberg Hyvä asiakas, Kiitos, että valitsit tuotteemme. Turvallisuutesi vuoksi pyydämme Sinua perehtymään näihin ohjeisiin ennen ammeen asennusta ja käyttöä. Varoitus

Lisätiedot

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI.

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. Malli ZB06-25A T Ä R K E Ä Ä T U R V A L L I S U U S T I E T O A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TÄRKEITÄ TURVATOIMIA... 1-3 MUISTIINPANOJA:

Lisätiedot

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet

Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Baby-Merc lastenvaunut Käyttöohjeet Kiitos, että olet valinnut tuotteemme! Olemme varmoja, että tulet olemaan tyytyväinen lastenvaunuihimme. Ennen kuin käytät lastenrattaita, on erittäin suositeltavaa

Lisätiedot

Aurinko-R10 asennus ja käyttöohje

Aurinko-R10 asennus ja käyttöohje EI NÄIN ESIM NÄIN Aurinko-R10 Aurinkopaneelin asennus ja kytkentä Asenna aurinkopaneeli avoimelle paikalle kohti etelää (välillä itä länsi) ja kallista kohti keskipäivän aurinkoa. Tuoton kannalta 25..

Lisätiedot

Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje

Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje Vakuumilaiteen saa asentaa ja sitä käyttää kerrallaan vain yksi henkilö. Sitä ei ole suunniteltu monelle yhtäaikaiselle käyttäjälle. Laitteen osat 1. Virtajohto

Lisätiedot

Polkuharjoituslaite Käyttöohje

Polkuharjoituslaite Käyttöohje Polkuharjoituslaite Käyttöohje Sisältö Turvallisuudesta huomioitavaa 2 Hajotuskuva ja osaluettelo. 3 Harjoittelu.. 4 Turvallisuudesta huomioitavaa Lue kaikki ohjeet ennen kuin alat käyttää laitetta. Säilytä

Lisätiedot

Käyttöohje D GB F I E P NL DK FIN N S TR

Käyttöohje D GB F I E P NL DK FIN N S TR Käyttöohje D GB F I E P NL DK FIN N S TR 103 Olet hankkinut Hansaton-Kuulolaitteen Olemme iloisia tekemästäsi valinnasta, sillä Hansaton-kuulolaite on viimeisimmän tekniikan mukainenkorke-alaatuinen tuote.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

testo 610 Käyttöohje

testo 610 Käyttöohje testo 610 Käyttöohje FIN 2 Pikaohje testo 610 Pikaohje testo 610 1 Suojakansi: käyttöasento 2 Kosteus- ja lämpötilasensori 3 Näyttö 4 Toimintonäppäimet 5 Paristokotelo (laitteen takana) Perusasetukset

Lisätiedot

D S F crosstrainer C5.1e

D S F crosstrainer C5.1e crosstrainer C5.1e SF D Hyvä asiakas! Kiitos, että valitsit Reebok tuotteen. Tämä laatutuote on valmistettu kotikäyttöä varten ja se on testattu Eurooppalaisen normin EN 957-1/5 mukaisesti. Pyydämme sinua

Lisätiedot

Käyttöoppaasi. PIONEER AVIC-S1 http://fi.yourpdfguides.com/dref/1236045

Käyttöoppaasi. PIONEER AVIC-S1 http://fi.yourpdfguides.com/dref/1236045 Voit lukea suosituksia käyttäjän oppaista, teknisistä ohjeista tai asennusohjeista tuotteelle PIONEER AVIC-S1. Löydät kysymyksiisi vastaukset PIONEER AVIC-S1 käyttöoppaasta ( tiedot, ohjearvot, turvallisuusohjeet,

Lisätiedot