SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE"

Transkriptio

1 Mallinumero: PFEVEX Sarjanumero: Kirjoita sarjanumero yllä olevaan tilaan myöhempää tarvetta varten. SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Sarjanumeron muistutus HUOMAA! Lue kokonaan kaikki varotoimet ja ohjeet, ennen kuin käytät laitetta. Säilytä nämä käyttöohjeet tulevaa käyttöä varten.

2 SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKIT... 2 TÄRKEITÄ OHJEITA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 PIENET OSAT... 5 ASENNUS... 6 KÄYTTÖ HUOLTO JA VIANETSINTÄ HARJOITTELUOHJEITA OSALUETTELO RÄJÄYTYSKUVA VAROITUSMERKIT 2

3 VAROTOIMET HUOMAA: Näiden käyttöohjeiden kaikki varotoimet ja käyttöohjeet sekä laitteen varoitusmerkinnät on tärkeää lukea, sillä sinulle on niistä hyötyä. 1. Omistajan vastuulla on varmistaa, että kaikki laitteen käyttäjät tuntevat laitteen varotoimet ja käyttöohjeet. 2. Ennen kuin aloitat kuntoilun tällä laitteella tai minkä tahansa muun kunto-ohjelman, on tärkeää, että keskustelet lääkärisi kanssa. Tämä on erityisen tärkeää, jos olet yli 35- vuotias tai sinulla on ollut terveysongelmia. 3. Henkilöt, joilla on fyysisiä tai henkisiä rajoituksia, saavat käyttää laitetta vain valvotuissa olosuhteissa. 4. Laitetta saa käyttää vain näissä käyttöohjeissa kuvatulla tavalla. 5. Laite on suunniteltu vain kotikäyttöön. Sitä ei saa käyttää kaupallisessa, vuokraus- tai laitoskäytössä. 6. Laite tulee pitää sisätiloissa eikä sitä saa altistaa kosteudelle tai pölylle. Älä sijoita laitetta autotalliin, veden läheisyyteen tai ulos edes katoksen alle. 7. Sijoita laite tasaiselle alustalle ja jätä vähintään 0,5 metriä tilaa kummallekin sivulle. Suojaa lattia tai matto asettamalla laitteen alle suojamatto. 8. Tarkasta ja kiristä kaikki laitteen osat joka kerta, kun käytät laitetta. Vaihda kuluneet ja rikkoutuneet osat välittömästi. 9. Lemmikit ja alle 13-vuotiaat lapset tulee pitää juoksumaton läheisyydestä poissa kaikissa tilanteissa. 10. Laitteen maksimikuormitus on 130 kiloa. 11. Käytä sopivia urheiluvarusteita, kun aiot käyttää laitetta. Älä käytä löysiä vaatteita, jotka voivat jäädä kiinni laitteen osiin. Käytä aina juoksukenkiä. 12. Ole varovainen, kun nouset laitteeseen tai laskeudut siitä. 13. Sykeanturi ei ole lääketieteellinen väline. Sykelukemaan voivat vaikuttaa eri tekijät, mm. käyttäjän liikkumistapa. Sykeanturi on tarkoitettu antamaan käyttäjälle vain yleinen käsitys sykkeestä. 14. Pidä selkä suorana, kun käytät laitetta. Älä taivuta selkää. 15. Ylikuntoilu saattaa olla haitallista ja aiheuttaa loukkaantumisia. Jos tunnet huimausta tai muuten epämukavaa oloa, lopeta kuntoilu välittömästi ja keskustele siitä lääkärisi kanssa. 3

4 ENNEN KUIN ALOITAT Kiitos uuden PRO-FORM 225 CSX -laitteen valinnasta. Pyöräily on tehokas tapa parantaa kestävyyttä ja kiinteyttää vartaloa. Tässä pyörässä on useita toimintoja, jotka on suunniteltu avuksi tehokkaampaan ja mukavampaan kotikuntoiluun. Lue ja tutustu tämän käyttöohjeen sisältöön, ennen kuin käytät laitetta. Pituus: 99 cm Leveys: 53 cm Paino: 30 kg Taulutietokone en pidike Sykemonitori Kädensija Konsoli Tuuleti n Istui n Istuinruuvi Istuintangon Levy Pyörä Säätöjalka Poljin/hihna Kädensija 4

5 PIKKUOSAT (ENGLANNIKSI) M8 Locknut (17) 2 #8 x 5/8" Screw (8) 4 M4 x 16 mm Screw (2) 7 M8 x 20mm Screw (29) 4 M8 x 58mm Bolt (24) 2 M8 x 70mm Screw (46) 4 5

6 ASENNUS Asennuksessa tarvitaan kahta henkilöä. Aseta kaikki osat avoimesti näkyville ja irrota pakkausmateriaalit. Älä heitä niitä pois, ennen kuin olet saanut asennuksen valmiiksi. Vasen puoli on merkitty joko L tai Left, ja oikea puoli on merkitty R tai Right. Katso pienten osien tiedot sivulla 5. Mukana tulevien työkalujen lisäksi tarvitaan seuraavat työkalut: Ristipääruuvitaltta Tavallinen ruuvitaltta Jakoavain Asennus voi käydä myös helpommin, jos käytössäsi on jakoavainsarja. Älä käytä asennuksen aikana sähkötyökaluja. 1. Rekisteröi tuote osoitteessa 1 Silloin takuusi aktivoituu ja säästät aikaa, kun otat yhteyttä asiakaspalveluun ja Iconin on helpompi tarjota sinulle päivityksiä. 6

7 2. Irrota levysuojus (26) vasemmasta ja oikeasta levystä (37, 58) tavallisella ruuvitaltalla. Jos rungon (50) takana on kuljetusputki (ei kuvassa), avaa putken ruuvit ja laita ne ja putki pois Aseta kiinteä osa pakkausmateriaalia rungon (50) takaosan alle. Pyydä toista henkilöä pitämään kiinni rungosta, jottei se kallistu tämän vaiheen aikana. 37, 58 Ota esiin takavakain (44), jossa on myös kädensija. Kiinnitä takavakain (44) runkoon (50) kahdella M8 x 70 mm ruuvilla (46). Irrota sitten pakkausmateriaali rungon (50) alapuolelta Jos rungon (50) takana on kuljetusputki (ei kuvassa), avaa putken ruuvit ja laita putki ja ruuvit pois. Aseta kiinteä osa pakkausmateriaalia rungon (50) etuosan alle. Kiinnitä etuvakain (63) runkoon (50) kahdella M8 x 70 mm ruuvilla (46) Irrota sitten pakkausmateriaali rungon (50) alapuolelta. 50 7

8 4. Laita istuinvaunu (15) istuinrunkoon (18) ja pidä sitä paikallaan. 4 Aseta istuinruuvi (19) istuinrungon (18) sisään, kiristä istuinruuvi istuinkannattimeen (14) istuinvaunun (15) sisäpuolella Pitele istuinrunkoa (18) rungon (50) lähellä ja aseta istuinrungon holkki (21) siten, että lukitustappi (A) peittää istuinrungon soikean aukon (B). 5 Pyydä toista henkilöä löysäämään istuinrungon ruuvia (28) muutama kierros ja vedä sitä ulospäin. Laita istuinrunko (18) ja istuinrungon holkki (21) runkoon (50) kunnes lukitustappi (A) naksahtaa paikalleen merkittyyn aukkoon (C) rungossa. Siirrä istuinrunkoa (18) ylös tai alas haluttuun asentoon ja työnnä istuintangon ruuvi (28) säätöaukkoon (D) istuinrungossa. Kiristä sitten istuinrungon ruuvi. 28 D A B C Siirrä istuinrunkoa (18) ylös tai alas ja varmista, että istuinrungon ruuvi (18) on lukittu säätöaukkoon (D). 8

9 6. Vältä jättämästä virtajohtoa (25) puristuksiin. Sijoita pilari (27) kuten kuvassa on esitetty ja pidä sitä kiinni rungossa (50). 6 Kiinnitä pilari (27) neljällä M8 x 20 mm ruuvilla (29). Ruuvaa kaikki ruuvit ensin sormin paikoilleen, ennen kuin kiristät ne. Vältä jättämästä virtajohtoa (25) puristuksiin Paikanna lattakaapelin (E) alaosan sijainti pilarissa (27). Kiinnitä lattakaapeli virtajohtoon (25). Vedä sitten lattakaapelin yläosaa kunnes virtajohto on tuotu läpi pilarin ja ulos merkitystä aukosta (F). 7 F E Jotta virtajohto (25) ei putoa takaisin pilarin (27) sisään, kiinnitä johto lattakaapelilla (E) E 9

10 8. Aseta levysuojus (26) kuvassa esitetyllä tavalla, ja paina se oikeaan ja vasempaan suojukseen (37, 58) , Aseta konsolinsuojus (3) kuten kuvassa, ja aseta se pilariin (27). 9 Vältä jättämästä virtajohtoa (25) puristuksiin. Laita kädensija (4) pilarin (27) sisään. Kiinnitä kädensija (4) kahdella M8 x 58 mm pultilla (24) ja kahdella M8 lukkomutterilla (17). Varmista, että lukkomutterit ovat kuusikulmaisissa aukoissa (G) G Vältä jättämästä virtajohtoa (25) puristuksiin

11 10. Irrota lattakaapeli virtajohdosta (25) ja hävitä. Vie virtajohto kädensijan (4) kautta ylös kuten kuvassa on esitetty Kytke johto (H) konsoliin pääjohdon (25) ja sykejohdon (23) viereen samalla kun toinen henkilö pitelee konsolia (7) kädensijan (4) lähellä. 25 H 4 Laita ylimääräinen johto kädensijan (4) sisälle Älä jätä johtoa puristuksiin. Kiinnitä konsoli (7) kädensijaan (4 ) neljällä M4 x 16 mm ruuvilla (2). Kierrä kaikki ruuvit sormin paikoilleen ennen niiden kiristämistä Vältä jättämästä johtoa puristuksiin 12. Aseta konsolinsuojus (3) kädensijaan (4). Kiinnitä konsolinsuojus kädensijaan ja konsoliin (7) kolmella M4 x 16 mm ruuvilla (2). Kierrä kaikki ruuvit sormin paikoilleen ennen niiden kiristämistä

12 13. Kiinnitä taulutietokoneen pidike (1) konsoliin (7) neljällä #8 x 5/8" ruuvilla (8). Kierrä kaikki ruuvit sormin paikoilleen ennen niiden kiristämistä Ota esiin oikea poljin (60). Kiristä oikea poljin (60) jakoavaimella kiinni oikeaan poljinkampeen (59) kääntämällä hyvin myötäpäivään. 14 Kiristä vasen poljin (32) vastapäivään paikalleen vasempaan poljinkampeen (ei kuvassa). Kiinnitä hihna oikeaan polkimeen (60) haluttuun asentoon, ja paina hihnojen (I) päät oikean polkimen (J) tappeihin. Säädä vasemman polkimen (ei kuvassa) hihnat samalla tavoin I 60 J 12

13 15. Kytke virtajohto (30) kuntopyörän liitäntään. Huomaa: Katso miten johto kytketään sivulla Varmista ennen laitteen käyttöönottoa, että se on asennettu oikein ja se toimii oikein. Tarkista, että kaikki osat on kiristetty kunnolla. Pakkaukseen voi sisältyä ylimääräisiä pienosia. Suojaa lattia tai matto asettamalla laitteen alle suojamatto. 13

14 KÄYTTÖ KYTKENTÄ VERKKOVIRTAAN TÄRKEÄÄ: Jos laite on ollut viileässä, sen on annettava lämmetä huonelämpötilaan, ennen kuin liität sen virtajohtoon. Jos et toimi näin, konsoli tai muut sähköiset osat voivat vahingoittua. Liitä verkkojohto laitteen rungon liitäntään. Kiinnitä tarvittaessa oikea pistoke verkkolaitteeseen. Kytke sitten verkkojohto pistorasiaan. TASON SÄÄTÖ Jos laite ei ole lattialla vakaasti, kierrä toista tai molempia takavakaajan säätöjalkaa kunnes laite on vakaasti lattialla. ISTUINKORKEUS Jotta saat harjoitusjaksosta parhaan hyödyn, istuimen on oltava säädetty oikealle korkeudelle. Polven on taivuttava hieman, kun poljin on alimassa asennossa poljettaessa. Jos halut säätää istuinkorkeutta, löysää ensin istuinrungon säätöruuvia ja vedä sitä ulospäin. Siirrä istuinrunkoa Säätöylös tai alas ruuvi haluttuun asentoon ja työnnä istuintangon ruuvi takaisin säätöaukkoon istuinrungossa. Kiristä säätöruuvi. Siirrä istuinrunkoa ylös tai alas ja varmista, että säätöruuvi on lukittu yhteen aukoista. ISTUIMEN ASENTO Säätöjalat Kun haluat säätää istuimen vaakasuuntaista asentoa, löysää ensin muutama kierros istuinruuvia. Siirrä istuinta eteen- tai taaksepäin haluttuun asentoon ja kiristä ruuvi takaisin. Istuinruuvi 14

15 POLKIMIEN HIHNAT Jos haluat säätää polkimien hihnoja, vedä ensin hihnan toinen pää irti polkimen tapeista. Säädä sitten hihnat haluttuun asentoon ja paina hihnat takaisin tappeihin. Hihna Tappi TAULUTIETOKONEEN PIDIKE HUOMAA: Taulutietokoneen pidike on suunniteltu käytettäväksi yleisimpien täysikokoisten taulutietokoneiden kanssa. Älä laita taulutietokoneen pidikkeeseen muita sähkölaitteita tai esineitä. Jos haluat laittaa taulutietokoneen pidikkeeseen, aseta taulun alaosa pidikkeen telineelle. Vedä sitten kiinnitin taulutietokoneen yläosan päältä. Varmista, että taulutietokone on kunnolla taulutietokoneen pidikkeessä. Tee nämä vaiheet käänteisessä järjestyksessä, kun haluat irrottaa taulutietokoneen pidikkeestä. Käännä taulutietokone haluttuun kulmaan. 15

16 KONSOLI Kun harjoittelet manuaalisessa tilassa, voit muuttaa polkimien vastusta näppäimen painalluksella. Voit myös suunnitella omia manuaalisia harjoitusjaksoja, joihin sisältyy korkean ja matalan tehon intervallijaksoja. Harjoittelun aikana konsoli antaa sinulle jatkuvasti palautetta. Voit lisäksi mitata sykkeen kädensijan sykeantureiden tai yhteensopivan sykevyön avulla. Katso lisävarustesykevyön tiedot sivulla 21 (myydään erikseen). Voit myös liittää älylaitteen konsoliin ja käyttää ifit sovellusta harjoittelutietojen tallentamiseen ja seurantaan. Konsoli sisältää myös erilaisia ohjelmia. Jokainen ohjelma muuttaa automaattisesti polkimien vastusta ja kannustaa ylläpitämään asetettua tehoa samalla, kun ne ohjaavat sinut läpi tehokkaan harjoitusohjelman. Voit myös kuunnella suosikkimusiikkiasi tai äänikirjaa konsolin oman kaiuttimen kautta. Manuaalinen tila, katso sivu 17. Treeniohjelma, katso sivu 20. Äänijärjestelmä, katso sivu 21. Älypuhelimen liittäminen, katso sivu 22. Asetustila, katso sivu 22. KONSOLIN TOIMINNOT Jos näyttö on peitetty muovilla, voit irrottaa sen. Tässä kehittyneessä konsolissa on valikoima toimintoja, jotka on suunniteltu avuksi harjoittelusi tekemisessä tehokkaammaksi ja mukavammaksi. 16

17 MANUAALINEN TILA 1. Käynnistä konsoli. Käynnistä konsoli aloittamalla polkeminen tai painamalla mitä tahansa konsolin painiketta. Konsoli on käyttövalmis, kun näyttö on käynnistynyt ja konsoli antaa äänimerkin. 2. Valitse manuaalinen tila. Kun kytket konsolin päälle, manuaalinen tila valitaan automaattisesti. Jos olet jo valinnut harjoitusjakson, voit valita manuaalisen tilan painamalla MANUAL CONTROL -painiketta. 3. Anna painosi. Anna painosi painamalla Wt(+)(-) - painikkeita. Huomaa: Konsoli käyttää painoasi laskemaan arvioidun harjoitustehon ja energiankulutuksen. Jos et anna painoasi, konsoli käyttää yhtä vakiopainoarvoista. Se vaikuttaa lukemien tarkkuuteen. 4. Muuta polkimien vastus haluamaksesi. Käynnistä manuaalinen tilan painamalla BEGINpainiketta tai aloita polkeminen. Voit säätää polkimien vastusta samalla, kun poljet. Paina yhtä numeroiduista QUICK RESISTANCE - painikkeista tai SILENT MAGNETIC RESISTANCE (+)(-) - painiketta. Huomaa: Painikkeen painamisen jälkeen kestää hetken kunnes polkimet saavuttavat valitun vastustason. 5. Tee haluamiasi intervalliharjoituksia. Voit vaihdella haluamallasi tavalla matalan ja korkean tehon intervalliharjoitusten välillä harjoitusjakson aikana. Jos haluat tallentaa matalan tehon intervallin, säädä ensin polkimien vastus halutulle tasolle. Pidä sitten RECOVERY-painiketta painettuna, kunnes konsoli antaa kahdesti äänimerkin asetuksen tallentamisesta. Jos haluat asettaa korkean tehon intervallin, säädä ensin polkimien vastus halutulle tasolle. Pidä sitten WORK-painiketta painettuna, kunnes konsoli antaa kahdesti äänimerkin asetuksen tallentamisesta. Harjoituksen aikana voit painaa RECOVERY- ja WORK-painiketta ja vaihdella kahden tallennetun asetuksen välillä. Polkimien vastus säätää itsensä automaattisesti tallennettuun tehotasoon. Jos haluat muuttaa intervalliasetuksia, voit tehdä toimenpiteen uudelleen milloin tahansa harjoitusjakson aikana. 6. Seuraa edistymistäsi tehokkuusrenkaan avulla ja aseta tehotavoite haluamaksesi. Tehokkuusrengas näyttää tehokkuustasosi näkyvästi muodossa watteja kehon painokiloa kohti. Sen mukaan miten tehokkuutesi muuttuu tehokkuusrenkaa ssa näkyy kiinteä rengas tai se katoaa näkyvistä. Kiinteä rengas 17

18 Jos haluat asettaa tehokkuustavoitteen, paina WATTS/KG (+)(-) -painiketta useita kertoja kunnes tehokkuustaso näkyy näytöllä. Huomaa: Vastus säädetään automaattisesti asetustasolle, kun olet asettanut tavoitearvon. Voit milloin tahansa ohittaa sen manuaalisesti. Jos haluat asettaa tehotavoitteen manuaalisessa tilassa, tehorenkaaseen tulee näkyviin vilkkuva merkkivalo merkiksi tavoitearvosta. Pidä teho lähellä tavoitearvo säätelemällä polkimien polkemista tai vastusta. 7. Seuraa edistymistäsi näytöltä. Seuraavat harjoitustiedot voidaan näyttää näytöllä: Kalorit (CALS) Arvioitu poltettujen kalorien määrä. Matka (MI tai KI) Liikkumasi matka maileina tai kilometreinä. Nopeus (PACE) Poljinnopeutesi mitattuna minuutteina mailia tai kilometriä kohti. Todellinen teho Tavoitearvo Syke (sydänkuvake) Sykkeesi, kun käytät kädensijan sykeantureita tai yhteensopivaa sykevyötä (katso vaihe 8). Vastus (RESISTANCE) Polkimien vastustaso. Huomaa: Nämä tiedot näytetään muutaman sekunnin ajan aina, kun vastustasoa muutetaan. Nopeus (MPH tai KM/H) Polkemisnopeutesi mitattuna maileina tai kilometreinä tunnissa. Jos haluat muuttaa tavoitearvoa voit milloin tahansa toistaa edellä kuvatut vaiheet. HUOMAA: Tehotavoite on tarkoitettu vain motivoivaksi. Huolehdi, että pidät tehon sellaisella tavalla, joka tuntuu itsestäsi miellyttävältä. Kun käytät harjoitusohjelmaa, tehorengas näyttää asetetun tehotavoitteen jokaiselle harjoitussegmentille (katso vaihe 4 sivulla 20). Aika (TIME) Toiminto näyttää manuaalisessa tilassa kuluneen harjoitusajan. Ohjelmatilassa se näyttää jäljellä olevan harjoitusajan. Teho (WATTS) Harjoitusteho watteina mitattuna. Paina useita kertoja DISPLAY-painiketta näyttääksesi halutut harjoitustiedot näytöllä. SCAN Konsolissa on myös tila, jossa näyttö selaa automaattisesti kaikkien harjoitustietojen läpi. Voit valita tämän toiminnon painamalla useita kertoja DISPLAY-painiketta kunnes viesti SCAN näkyy näytöllä. 18

19 Muuta äänenvoimakkuutta painamalla äänenvoimakkuuspainiketta. Aseta konsoli tauolle lopettamalla polkimien polkeminen. Kun konsoli on taukotilassa, aika näkyy näytöllä. Aloita polkeminen uudelleen, kun haluat jatkaa harjoitusjaksoa. Huomaa: Konsoli voi näyttää painon, nopeuden ja matkan joko kilometreinä tai maileina. Katso asetustilasta sivulla 22 miten muutat mittayksikön valinnan. 8. Mittaa halutessasi sykkeesi. Voit mitata sykkeesi joko kädensijan sykeanturien tai sykevyön (myydään erikseen, katso lisätietoja sivulla 21) avulla. Huomaa: Konsoli on yhteensopiva BLUETOOTH sykevöiden kanssa. Huomaa: Jos käytät sekä kädensijan sykeantureita ja sykevyötä samaan aikaan, konsoli asettaa sykevyön etusijalle. Jos metallikoskettime t on peitetty muovilla, sen voi irrottaa. Jos haluat mitata sykkeesi kädensijan sykeantureiden Koskettimet avulla, pidä käsiäsi Metallikoskettimien ympärillä. Vältä liikuttamasta käsiä tai tarttumasta lian voimakkaasti koskettimiin. Kun konsoli mittaa sykkeesi, arvo näkyy näytöllä. Pidä kädet metallikoskettimien ympärillä vähintään 15 sekunnin ajan, jotta saat mahdollisimman tarkan lukeman. Jos sykearvosi ei näy näytöllä, varmista, että olet asettanut kätesi metallikoskettimien ympärille kuvassa näytetyllä tavalla. Huolehdi, ettet liikuta käsiäsi liikaa tai purista liian voimakkaasti koskettimia. Puhdista koskettimet pehmeällä liinalla optimaalista kosketuspintaa varten. Älä käytä koskettimien puhdistamiseen alkoholia, hankausaineita tai kemikaaleja. 9. Kytke puhallin halutulle nopeudelle. Puhaltimessa on useita nopeuksia. Paina puhallinpainiketta useita kertoja valitaksesi nopeuden tai kytkeäksesi puhaltimen pois päältä. Huomaa: Jos konsoli ei vastaanota polkimista signaaleja 30 sekuntiin, puhallin sammuttaa itsensä automaattisesti. 10. Kun olet saanut harjoituksen tehtyä, konsoli sammuu automaattisesti. Jos konsoli ei vastaanota signaaleja polkimista useaan sekuntiin, konsoli antaa äänimerkin ja siirtyy lepotilaan. Jos konsoli ei vastaanota polkimista signaaleja muutamaan minuuttiin, konsoli sammuttaa itsensä ja näyttö nollataan. 19

20 HARJOITUSOHJELMA 1. Käynnistä konsoli. Käynnistä konsoli aloittamalla polkeminen tai painamalla mitä tahansa konsolin painiketta. Konsoli on käyttövalmis, kun näyttö on käynnistynyt ja konsoli antaa äänimerkin. 2. Anna painosi. Konsoli antaa äänimerkin jokaisen segmentin päättyessä. Seuraavan segmentin vastustaso näytetään näytöllä muutaman sekunnin ajan ennen kuin polkimien vastus muuttuu. Tehorengas näyttää vilkkuvan merkkivalon, joka vastaa nykyisen segmentin tehotavoitetta. Paksu viiva vastaa todellista harjoittelutehoasi. Huomaa: Tehorenkaan teho näytetään watteina kehon painokiloa kohti. Anna painosi painamalla Wt(+)(-) - painikkeita. Todellinen teho Tavoitearvo Huomaa: Konsoli käyttää painoasi laskemaan arvioidun harjoitustehon ja energiankulutuksen. Jos et anna painoasi, konsoli käyttää yhtä vakiopainoarvoista. Se vaikuttaa lukemien tarkkuuteen. 3. Valitse harjoitusohjelma. Valitse harjoitusohjelma painamalla useita kertoja TEMPO APPStai INTRVL APPSpainiketta kunnes halutun jakson nimi näkyy näytöllä. Hetki sen jälkeen näytöllä näkyy jakson kesto. 4. Käynnistä harjoitusjakso. Aloita harjoitusjakso polkemalla polkimia. Jokainen jakso on jaettu yhden minuutin segmentteihin. Jokaiselle segmentille on ohjelmoitu ennalta vastustaso ja tehon tavoitearvo. Sama vastustaso ja tehon tavoitearvo voi olla ohjelmoitu useaan segmenttiin peräjälkeen. Kun harjoittelet, pyri pitämään teho mahdollisimman lähellä nykyisen segmentin tavoitearvoa polkemalla polkimia nopeammin tai hitaammin. HUOMAA: Tavoitearvo on tarkoitettu vain motivoimaan. Polje vain sellaisella nopeudella ja vastustasolla, joka tuntuu itsestäsi mukavalle. Jos nykyisen segmentin vastustaso on liian korkea tai matala, voit ohittaa sen manuaalisesti painamalla RESISTANCE-painiketta. Kun nykyinen segmentti päättyy, vastustaso säädetään automaattisesti seuraavaan ohjelmoituun segmenttiin. Aseta konsoli tauolle lopettamalla polkimien polkeminen. Kun konsoli on taukotilassa, aika näkyy näytöllä. Aloita polkeminen uudelleen, kun haluat jatkaa harjoitusjaksoa. 20

21 5. Seuraa edistymistäsi näytöltä. Katso vaihe 7 sivulla Voit mitata sykkeesi, jos haluat. Katso vaihe 8 sivulla Kytke puhallin halutulle nopeudelle. Katso vaihe 9 sivulla Kun olet saanut harjoituksen tehtyä, konsoli sammuu automaattisesti. Katso vaihe 10 sivulla 19. ÄÄNENTOISTOJÄRJESTELMÄ Toista musiikkia tai äänikirjoja konsolin kaiuttimista liittämällä 3,5 mm:n äänikaapeli (ei mukana) konsolin liitinportista soittimeen. Varmista, että äänikaapeli on kytketty kunnolla. Paina sitten soittimen PLAYpainiketta. Voit säätää äänenvoimakkuutta konsolin tai soittimen äänenvoimakkuuden painikkeella. SYKEVYÖ (MYYDÄÄN ERIKSEEN) Halusitpa polttaa rasvaa tai parantaa aerobista kuntoasi, tavoitteen saavuttamisessa on tärkeää ylläpitää oikeaa sykettä harjoituksen aikana. Lisälaitteena hankittavan sykevyön avulla voit itse tarkkailla sykettäsi harjoituksen aikana. Katso yhteystiedot viimeisellä sivulla, jos haluat ostaa sykevyön. Huomaa: Konsoli on yhteensopiva kaikkien BLUETOOTH-sykevöiden kanssa. ÄLYLAITTEEN LIITTÄMINEN KONSOLIIN Konsoli tukee BLUETOOTH-liitäntää älylaitteiden kanssa ifit-sovelluksella ja yhteensopivien sykevöiden kanssa. Huomaa: Muita BLUETOOTH-liitäntöjä ei tueta. 1. Lataa ja asenna ifit-sovellus älylaitteeseesi. Avaa App StoreSM IOS -laitteessasi tai Google PlayTM AndroidTM-laitteessasi. Etsi ifitin ilmaissovellus ja asenna se laitteeseesi. Varmista, että laitteesi BLUETOOTH-toiminto on kytketty päälle. Avaa sen jälkeen sovellus ja noudata ohjeita ifit-tilin avaamiseksi ja asetusten tekemiseksi. 21

22 2. Liitä älylaitteesi konsoliin. Noudata sovelluksen ohjeita älylaitteen liittämisessä konsoliin. Konsolin LED-merkkivalo vilkkuu sinisenä, kun laite on yhdistetty. Vahvista liitäntä painamalla konsolin Bluetooth Smart -painiketta. LEDmerkkivalo palaa nyt sinisenä. 3. Tallenna ja seuraa harjoittelutietojasi. Tallenna ja seuraa harjoittelutietojasi noudattamalla sovelluksen ohjeita. 4. Irrota tarvittaessa älylaite konsolista. Pidä konsolin Bluetooth-painiketta painettuna viiden sekunnin ajan. Huomaa: Kaikki konsolin ja muiden laitteiden BLUETOOTH-liitännät, mukaan lukein älylaitteet ja sykevyöt, on nyt kytketty irti. SYKEVYÖN LIITTÄMINEN KONSOLIIN Konsoli on yhteensopiva kaikkien BLUETOOTHsykevöiden kanssa. Liitä BLUETOOTH-sykevyö konsoliin painamalla konsolin Bluetooth Smart -painiketta. LED-merkkivalo vilkkuu punaista kahdesti, kun liitäntä onnistuu. ASETUSTILA Konsolissa on asetustila, jossa voit valita mittayksiköt ja tarkastella käyttäjätietoja. Valitse asetustila pitämällä MANUAL CONTROL - painiketta painettuna, kunnes asetustila tulee näytölle. Näyttö näyttää vuorotellen konsolin versionumeron ja valitun mittayksikön. Konsoli voi näyttää paino-, nopeus- ja matkatiedot kilometreinä tai maileina. Näytöllä näytetään E brittiläisen mittajärjestelmän yksiköille tai M metrijärjestelmän yksiköille. Muuta mittayksikköä painamalla useita kertoja INTRVL APPS -painiketta. Paina useita kertoja TEMPO APPS -painiketta, kunnes käyttäjätiedot näkyvät näytöllä. Näyttö vaihtaa ajastimen mittaaman kokonaisajan ja harjoittelussa saavutetun matkan kilometreinä tai maileina. Poistu asetustilasta painamalla uudelleen TEMPO APPS -painiketta. Huomaa: Jos konsoli havaitsee ympärillään useita sykevöitä, se muodostaa liitännän voimakkaimman signaalin omaavan vyön kanssa. Jos haluat irrottaa sykevyön, paina konsolin Bluetooth Smart -painiketta viiden sekunnin ajan. Huomaa: Kaikki konsolin ja laitteiden BLUETOOTHliitännät, mukaan lukein älylaitteet ja sykevyöt, ovat nyt kytketty irti. 22

23 KUNNOSSAPITO JA VIANETSINTÄ KUNNOSSAPITO Säännöllinen kunnossapito on tärkeää, jotta optimaalinen toiminta säilyy ja kuluminen minimoidaan. Tarkista ja kiristä kaikki osat ennen jokaista käyttökertaa. Vaihda kuluneet osat välittömästi. Paikanna hätäkatkaisija (64). Löysää M4 x 19 mm ruuvia (65) vähän. Puhdista laite pehmeällä liinalla ja pienellä määrällä mietoa pesuainetta. TÄRKEÄÄ: Älä altista konsolia nesteille tai suoralle auringonvalolle, sillä ne voivat aiheuttaa vaurioita VIANETSINTÄ 65 Jos konsoli ei näytä sykettä, kun käytät sykeantureita tai sykevyötä, katso vaihe 8 sivulla 19. Jos tarvitset uuden verkkolaitteen, katso huollon yhteystiedot takasivulla. TÄRKEÄÄ: Käytä vain valmistajan hyväksymää verkkosovitinta. HÄTÄKATKAISIJAN SÄÄTÖ Jos konsoli ei näytä oikeita arvoja, hätäkatkaisijaa on ehkä säädettävä. Irrota ensin virtajohto pistorasiasta. Irrota levysuojus (26) tavallisella ruuvitaltalla vasemmasta ja oikeasta levystä (37, 58) , Pyöritä vasenta poljinkampea (35) kunnes magneetti (54) on säädetty (64) hätäkatkaisijan kanssa. Aseta hätäkatkaisija vähän lähemmäksi tai kauemmaksi magneettia. Kiristä sitten M4 x 19 mm ruuvit (65) takaisin. Kytke verkkojohto ja käännä vasenta poljinvartta (35) hetki. Toista näitä toimenpiteitä kunnes konsoli näyttää oikeat vastausilmoitukset. Kun hätäkatkaisija on säädetty, kiinnitä levysuojus takaisin. 23

24 KÄYTTÖHIHNAN SÄÄTÖ Jos sinusta näyttää että polkimet lipsuvat, kun poljet niitä jopa silloin kun vastus on säädetty korkeimmalle tasolle, käyttöhihnaa on ehkä säädettävä. Irrota ensin virtajohto pistorasiasta. Kallista laite varovasti vasemmalle kyljelleen, kuten kuvassa on esitetty. Käytä M10-avainta jatkovarren kanssa (ei mukana) M10 x 50 mm ruuvin (49) kiertämiseen muutamia kierroksia oikean levyn (58) pohjassa, kunnes käyttöhihna (ei kuvassa) on kiristetty. Älä kiristä käyttöhihnaa liikaa. Käännä laite sitten takaisin pystyasentoon. Toista toimenpide tarvittaessa kunnes polkimien lipsuminen loppuu

25 KUNTOILUOHJEITA VAARA: Keskustele lääkärin kanssa, ennen kuin aloitat uuden harjoitusohjelman. Se on erityisen tärkeää, jos olet yli 35-vuotias tai sinulla on ollut terveysongelmia. Sykemittari ei ole lääketieteellinen väline. Erilaiset tekijät, kuten liikuntatapa, voivat vaikuttaa sykkeen tyydyttävän mittausarvon saamiseen. Sykemittari on tarkoitettu vain yleiseen mittaukseen. Seuraavat kuntoiluohjeet auttavat sinua harjoitteluohjelman suunnittelussa. Tarkempia tietoja kuntoilusta saat keskustelemalla lääkärisi kanssa. HARJOITUSTEHO Halusitpa kuluttaa kaloreita tai vahvistaa aerobista kuntoasi, tavoitteen saavuttamisessa tärkeintä on oikea harjoitteluteho. Oikea harjoitteluteho löytyy sykkeen avulla. Tässä kaaviossa näytetään rasvanpolton ja aerobisen harjoituksen suositellut sykelukemat. Jotta löydät itsellesi sopivan sykkeen, katso ensin ikäsi (tai lähin pyöristetty lukema) kaavion alareunasta. Katso sitten kolme lukemaa ikäsi yläpuolella. Nämä kolme lukemaa määrittävät harjoitusalueesi. Kaksi alinta lukemaa on rasvanpolton suositellut sykealueet; ylin numero on aerobisen harjoituksen suositeltu sykealue. Rasvanpoltto Tehokasta rasvanpolttoa varten sinun tulee harjoitella suhteellisen matalalla teholla pidempään kestävä yhtäjaksoinen aika. Ensimmäisten harjoitusminuuttien aikana kehosi kuluttaa helposti käytettävät hiilihydraattikalorit energiaksi. Muutaman minuutin kuluttua kehosi alkaa polttaa varastoituja rasvakaloreita energiaksi. Jos tavoitteesi on polttaa rasvaa, säädät laitteen nopeuden ja kallistuksen siten, että sykelukemasi on lähellä harjoitusalueesi alinta lukemaa. Säädä maksimaalista rasvanpolttoa varten laitteen nopeus ja kallistus vastaamaan harjoitusalueesi keskimmäistä sykelukemaa. Aerobinen harjoittelu Jos tavoitteesi on vahvistaa aerobista kuntoa, aseta harjoittelutasoksesi aerobic. Aerobinen harjoittelu on kuntoilua, jossa kuluu suuria määriä happea pidempiä ajanjaksoja. Tämä lisää tarvetta sydämen pumpata verta lihaksiin ja keuhkojen kuljettaa happea verenkiertoon. Säädä aerobista harjoittelua varten laitteen nopeus ja kallistus vastaamaan harjoitusalueesi korkeinta sykelukemaa. HARJOITUSOHJEITA Lämmittely: Aloita jokainen harjoittelujakso harjoittelemalla kevyesti ja venyttelemällä 5 10 minuutin ajan. Oikeanlainen lämmittely nostaa kehosi lämpötilaa, sykettäsi ja verenkiertoa valmiiksi harjoittelua varten. Harjoittelu harjoitteluvyöhykkeellä: Kun olet lämmitellyt, lisää harjoitustehoa, kunnes sykkeesi pysyy harjoitusvyöhykkeellä minuuttia. (Harjoitusohjelman ensimmäisten viikkojen aikana et saa ylläpitää pulssia harjoitusalueella pidempään kuin 20 minuutin ajan). Hengitä tasaisesti ja syvään harjoituksen aikana älä pidätä hengitystä. Jäähdyttely: Lopeta jokainen harjoittelujakso venyttelemällä viidestä kymmeneen minuuttia ja jäähdyttele samalla. Tämä parantaa lihaksiesi joustavuutta ja auttaa ehkäisemään harjoituksen jälkeen mahdollisesti muodostuvia ongelmia. HARJOITTELUVÄLI Jotta voit ylläpitää tai parantaa kuntoasi, sinun pitää kuntoilla vähintään kolme harjoitusta viikossa ja pitää jokaisen harjoitteluharjoituksen välissä vähintään yksi lepopäivä. Muutaman kuukauden jälkeen voit halutessasi harjoitella viisi kertaa viikossa. Menestyksen avain on harjoituksen ottamisessa hauskaksi ja mukavaksi osaksi päiväohjelmaasi. 25

26 OSALUETTELO (ENGLANNIKSI) R0416A Mallinumero: PFEVEX Nro Kpl Englanninkielinen nimi Nro Kpl Englanninkielinen nimi 1 1 Tablet Holder 35 1 Left Crank Arm 2 9 M4 x 16mm Screw 36 4 M4 x 19mm Self-tapping Screw 3 1 Console Cover 37 1 Left Shield 4 1 Handlebar 38 2 Snap Ring 5 2 Handlebar Cap 39 2 Bearing 6 2 Pulse Sensor 40 4 M4 x 12mm Screw 7 1 Console 41 1 Resistance Cable 8 4 #8 x 5/8" Screw 42 1 Resistance Motor 9 3 Fastener 43 2 Stabilizer Cap 10 1 M4 x 19mm Bright Screw 44 1 Rear Stabilizer 11 1 Clamp 45 2 Leveling Foot 12 1 Seat 46 4 M8 x 70mm Screw 13 2 Carriage Cap 47 2 M10 Flange Nut 14 1 Seat Bracket 48 1 Eddy Mechanism 15 1 Seat Carriage 49 1 M10 x 50mm Screw 16 8 M8 Split Washer 50 1 Frame M8 Locknut 51 1 Idler 18 1 Seat Post 52 1 M6 Washer 19 1 Seat Knob 53 1 M6 x 20mm Screw 20 2 #8 x 3/4" Screw 54 2 Magnet 21 1 Seat Post Bushing 55 1 Pulley 22 1 Seat Post Cap 56 1 Crank 23 1 Pulse Wire 57 1 Drive Belt 24 2 M8 x 58mm pultti 58 1 Right Shield 25 1 Main Wire 59 1 Right Crank Arm 26 1 Shield Cover 60 1 Right Pedal/Strap 27 1 Upright 61 2 M10 x 41mm Screw 28 1 Seat Post Knob 62 2 Wheel 29 9 M8 x 20mm Screw 63 1 Front Stabilizer 30 1 Power Adapter 64 1 Reed Switch / 31 1 Power Receptacle/Wire 65 2 M4 x 19mm Screw 32 1 Left Pedal/Strap * Assembly Tool 33 2 Crank Cap * User s Manual 34 2 Crank Nut 26

27 RÄJÄYTYSKUVA R0416A Mallinumero: PFEVEX

28 HUOLTO-OHJELMA Kuinka usein? Puhdista a Osa Suositeltu huolto Voiteluaine Varmista, että polkimet ovat kiinni poljinkammissa, kaikki polkimien ruuvit on kiristetty ja polkimien Ennen Polkimet hihnat ovat ehjät. käyttöä Ei Ei Käytön Runko Puhdista pehmeällä, puhtaalla ja kostealla liinalla. jälkeen Vesi Ei Käytön Computer Puhdista pehmeällä, puhtaalla ja kostealla liinalla. jälkeen Ei Ei Pultit, Kaikki pultit, mutterit ja ruuvit tarkistetaan ja mutterit jne. tarvittaessa kiristetään. Kuukausittain Ei Ei Tarkasta, että kiilahihna on riittävän kireä. Tarkasta Kiilahihna myös sen mahdollinen kuluminen ja oikea asento. Vuosittain Ei Ei

29 TÄRKEÄÄ TIETOA HUOLLOSTA Jos laitteessa ilmenee muita vikoja, pyydämme ottamaan yhteyttä Mylnan huoltoon. Toivomme, että olet ensin meihin yhteydessä ennen kuin olet yhteydessä myymälään, niin voimme auttaa sinua parhaalla mahdollisella tavalla. Vieraile kotisivullamme löydät täältä tuotetietoja, käyttöoppaita sekä yhteystiedot ja varaosien tilaamismahdollisuuden. Yhteydenottolomakkeen täyttämällä saamme sinulta tarvittavan tiedon ja voimme auttaa sinua mahdollisimman tehokkaasti.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Mallinumero: PFEVEL49716.0 Sarjanumero: Kirjoita sarjanumero yllä olevaan tilaan myöhempää tarvetta varten. SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Sarjanumeron muistutus HUOMAA Lue kaikki käyttöohjeiden varotoimet

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

SISÄLLYS VAROITUSMERKKIEN SIJAINNIT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7.

SISÄLLYS VAROITUSMERKKIEN SIJAINNIT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. SISÄLLYS Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 5 Pienet osat 6 Asennus 7 Käyttö 11 Taittaminen kokoon ja siirtäminen 17 Huolto ja vianetsintä 18 Harjoitteluohjeita 21 Osaluettelo

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 60 CYCLE SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYS VAROTOIMET 2 RÄJÄYTYSKUVA -8 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 3 ASENNUS 9-13 OSALUETTELO, PIENET OSAT 4 TIETOKONE 13-19 OSALUETTELO 5-6 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10.

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10. SISÄLLYS Huolto ja vianetsintä 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4 Asennus 5 Käyttö 10 Toiminnot 11 Harjoitteluohjeita 16 Yleiskuva 18 Osaluettelo 19 Huolto 20 TÄRKEITÄ OHJEITA

Lisätiedot

50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 50 ELLIPTICAL SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE SISÄLLYSLUETTELO VAROTOIMET 2 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 9 OSALUETTELO 3-5 ASENNUS 10-14 RÄJÄYTYSKUVA 6-7 TIETOKONE 12-19 PIENET OSAT 8 HARJOITUSOHJEITA 20-21 TÄRKEITÄ

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

PRO-GO Total Gym F-42507

PRO-GO Total Gym F-42507 PRO-GO Total Gym F-42507 Turvallisuusohjeet 1. Ole varovainen harjoitellessasi ja lue käyttöohjeet ennen kuin aloitat harjoittelun. 2. Ennen harjoittelun aloittamista, keskustele terveydentilastasi lääkärin

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Mallinumero: NETL9076.0 Sarjanumero: Kirjoita sarjanumero yllä olevaan tilaan myöhempää tarvetta varten. SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Sarjanumeron muistutus HUOMAA Lue kaikki näiden käyttöohjeiden varotoimet

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Mallinumero: PETL79717.0 Sarjanumero: Kirjoita sarjanumero yllä olevaan tilaan myöhempää tarvetta varten. SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Sarjanumerotarra HUOMAA Lue kaikki varotoimet ja ohjeet, ennen kuin käytät

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Mallinumero: NETL18716.0 Sarjanumero: Kirjoita sarjanumero yllä olevaan tilaan myöhempää tarvetta varten. SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Sarjanumerotarra HUOMAA Lue kaikki varotoimet ja ohjeet, ennen kuin käytät

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Handsfree, bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden , ,

Installation instructions, accessories. Handsfree, bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden , , Installation instructions, accessories Ohje nro 31337686 Versio 1.2 Osa nro 31337677, 31310791, 31357750 Handsfree, bluetooth Volvo Car Corporation Handsfree, bluetooth- 31337686 - V1.2 Sivu 1 / 74 Materiaali

Lisätiedot

CASALL AB TRACK 98100

CASALL AB TRACK 98100 CASALL AB TRACK 9800 VAROITUSTARROJEN SIJAINTI Tässä kuvassa on esitetty varoitustarrojen paikat. Huomautus: Tarroja ei ehkä ole kuvattu oikeankokoisina. TÄRKEITÄ VAROITUS: Lue käyttöohjeen kaikki tärkeät

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE i SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Tämä tuote vastaa voimassaolevia CEmerkintävaatimuksia. SISÄLLYSLUETTELO Varotoimet, asennus 3 Varotoimet, omistaja 15 Tarrat / sarjanumero 4 Toiminnot 17 Tekniset tiedot 5

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 5 Pienet osat 6 Asennus 7 Käyttö 16 Taittaminen kokoon ja siirtäminen 25 Huolto ja vianetsintä 26 Harjoitteluohjeita 29 Osaluettelo

Lisätiedot

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito...

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito... WCS-61 KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart Ennen kuin käytät laitetta, lue huolella kohta Turvallisuus, jotta osaat käyttää laitetta oikein. Säilytä käyttöohjeet. Voit tarvita niitä myöhemmin. Jos annat

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. Sykevyö 18. Käyttö 19

SISÄLLYSLUETTELO. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. Sykevyö 18. Käyttö 19 SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 5 Pienet osat 6 Asennus 7 Sykevyö 18 Käyttö 19 Taittaminen kokoon ja siirtäminen 29 Huolto ja vianetsintä 30 Harjoitteluohjeita

Lisätiedot

Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS

Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS FI Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS Pikaoppaassa kerrotaan, kuinka mobiililaite määritellään, Bluetooth-yhteys muodostetaan ja verenpaine mitataan. Noudata alla olevia ohjeita aloittaaksesi mittauksen.

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

Polkuharjoituslaite Käyttöohje

Polkuharjoituslaite Käyttöohje Polkuharjoituslaite Käyttöohje Sisältö Turvallisuudesta huomioitavaa 2 Hajotuskuva ja osaluettelo. 3 Harjoittelu.. 4 Turvallisuudesta huomioitavaa Lue kaikki ohjeet ennen kuin alat käyttää laitetta. Säilytä

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Mallinumero: PETL9986.0 Sarjanumero: Kirjoita sarjanumero yllä olevaan tilaan myöhempää tarvetta varten. SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Sarjanumeron muistutus HUOMAA Lue kaikki näiden käyttöohjeiden varotoimet

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Mallinumero: PETL13816.0 Sarjanumero: Kirjoita sarjanumero yllä olevaan tilaan myöhempää tarvetta varten. SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Sarjanumeron muistutus HUOMAA Lue kaikki näiden käyttöohjeiden varotoimet

Lisätiedot

Eye Pal Solo. Käyttöohje

Eye Pal Solo. Käyttöohje Eye Pal Solo Käyttöohje 1 Eye Pal Solon käyttöönotto Eye Pal Solon pakkauksessa tulee kolme osaa: 1. Peruslaite, joka toimii varsinaisena lukijana ja jonka etureunassa on laitteen ohjainpainikkeet. 2.

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE AURINKOVARJON JALKAAN KIINNITETTÄVÄ LÄMMITIN P1500

KÄYTTÖOHJE AURINKOVARJON JALKAAN KIINNITETTÄVÄ LÄMMITIN P1500 KÄYTTÖOHJE AURINKOVARJON JALKAAN KIINNITETTÄVÄ LÄMMITIN P1500 Lue käyttöohje ennen lämmittimen käyttöönottoa Käytä lämmitintä ainoastaan käyttöohjeiden mukaisesti. Muu käyttö voi aiheuttaa tulipalon, sähköiskun

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10

Tørr. Dehumidifier. Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual DH-10 Tørr Dehumidifier Bruksanvisning Bruksanvisning Brugsanvisning Käyttöohje Instruction manual Ugit officia porem et ent, inctorem resent volorumqui bearum corestota et ut am quo magnihitae. DH-10 S. 2 DH-10

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Potilasopas. Tämän oppaan omistaa:

Potilasopas. Tämän oppaan omistaa: Potilasopas Tämän oppaan omistaa: Icare HOME (Malli: TA022) POTILASOPAS TA022-035 FI-3.1 3 Johdanto Tämä opas sisältää Icare HOME -tonometrin käyttöohjeet. Lue ohjeet huolellisesti, ennen kuin alat käyttää

Lisätiedot

ASENNUSOPAS. Digitaalinen painemittari BHGP26A1

ASENNUSOPAS. Digitaalinen painemittari BHGP26A1 ASENNUSOPAS Digitaalinen painemittari BHGP6A BHGP6A Digitaalinen painemittari Asennusopas SISÄLLYS Sivu ASENNUS Varusteet... Asennus... Asennustoimenpiteet... Käyttötarkistus... 3 Vianetsintä... 3 LUE

Lisätiedot

Movair AF 170. Käyttöohje. Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND

Movair AF 170. Käyttöohje. Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND Movair AF 170 Käyttöohje Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND Sisällysluettelo Yleistä... 3 Varoitus!... 3 Laitteen käyttö ja suodattimien vaihto... 4 Alipaineistajan käyttö... 4 Suodattimien

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE

SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Mallinumero NETL10816.0 Sarjanumero Kirjoita sarjanumero yllä olevaan tilaan myöhempää tarvetta varten. SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE Sarjanum eron muistutus HUOMAA Lue kaikki näiden käyttöohjeiden varotoimet

Lisätiedot

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri Metallilevysarja Z Master Commercial 000 -sarjan ajoleikkuri Mallinro: 5-4790 Form No. 78-59 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Pidä leikkuupöydän hihna asennettuna tämän sarjan asennuksen aikana. Sarjan asennus

Lisätiedot

SPINNINGPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

SPINNINGPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE SPINNINGPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 1 Hyvä asiakas, Lue ohje huolellisesti ennen tuotteen käyttämistä. Se sisältää tärkeitä spinninpyörän turvallisuuteen liittyviä tietoja. TÄRKEITÄ TURVALLISUUTEEN LIITTYVIÄ TIETOJA

Lisätiedot

Vetokoneiston päivityssarja GreensPro viheriöjyrä, mallit 44905, tai 44907

Vetokoneiston päivityssarja GreensPro viheriöjyrä, mallit 44905, tai 44907 Form No. Vetokoneiston päivityssarja GreensPro 00 -viheriöjyrä, mallit 44905, 44906 tai 44907 Mallinro: 7-5899 Mallinro: 7-5907 8-69 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

Apple iphone 4 puhelimen käyttöönotto:

Apple iphone 4 puhelimen käyttöönotto: Apple iphone 4 puhelimen käyttöönotto: Ennen vanhan puhelimesi käytöstä poistoa, pidäthän huolen, että olet synkronisoinut yhteystietosi Exchange palvelimelle! iphone 4 yhdellä silmäyksellä Purettuasi

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Handsfree, Bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sivu 1 / 41

Installation instructions, accessories. Handsfree, Bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sivu 1 / 41 Installation instructions, accessories Ohje nro 31310099 Versio 1.2 Osa nro 31285547 Handsfree, Bluetooth Volvo Car Corporation Handsfree, Bluetooth- 31310099 - V1.2 Sivu 1 / 41 Varuste IMG-242205 A0000162

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat. Asennus Irralliset osat Form No. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 30454 Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

Nokia Holder Easy Mount HH-12 & Nokia Mobile Holder CR-81 9254826/1

Nokia Holder Easy Mount HH-12 & Nokia Mobile Holder CR-81 9254826/1 Nokia Holder Easy Mount HH-12 & Nokia Mobile Holder CR-81 1 2 3 4 9254826/1 5 7 6 8 9 10 SUOMI 2006 Nokia. Kaikki oikeudet pidätetään. Nokia ja Nokia Connecting People ovat Nokia Oyj:n rekisteröityjä tavaramerkkejä.

Lisätiedot

SISÄLLYS VAROITUSMERKKIEN SIJAINNIT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7.

SISÄLLYS VAROITUSMERKKIEN SIJAINNIT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. SISÄLLYS Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 5 Pienet osat 6 Asennus 7 Käyttö 15 Taittaminen kokoon ja siirtäminen 21 Huolto ja vianetsintä 22 Harjoitteluohjeita 25 Osaluettelo

Lisätiedot

Pyörällisen suihkutuolin osat

Pyörällisen suihkutuolin osat Pyörällisen suihkutuolin osat 1 Työntökahva 2 Selkänoja 3 Istuimen kansi 4 Kiinnitysruuvi 5 Kannellinen ämpäri 6 Rengas, 4 (valinnainen) 7 Kaksiosainen lukitusjarru 8 Käsinoja 9 Jarru 24 :n pyörään (valinnainen)

Lisätiedot

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Pikaopas Rider Rider :ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 1 Näppäintoiminnot YLÖS (1) ALAS (3) Paina pitkään kytkeäksesi taustavalon Paina mittaritilassa lyhyesti vierittääksesi

Lisätiedot

Antenni Käytä FM-antennia parhaiden mahdollisten vastaanotto-olosuhteiden saavuttamiseksi.

Antenni Käytä FM-antennia parhaiden mahdollisten vastaanotto-olosuhteiden saavuttamiseksi. 1. Toimintovalitsin : Valinta radion tai CD-soittimen välillä 2. Taajuusaluevalitsin : FM/FM ST-alueiden valinta 3. FM antenni : Saadaksesi parhaan mahdollisen vastaanoton vedä tämä ulos 4. CD kansi :

Lisätiedot

Sangean PR-D4 Käyttöohjeet

Sangean PR-D4 Käyttöohjeet Sangean PR-D4 Käyttöohjeet Kytkimet 1. Taajuuden valintanäppäimet 2. Radioasemien selailun ja kellonajan asetus 3. Muistipaikan valintanäppäimet 4. Äänenvoimakkuuden säätö 5. LCD-näyttö 6. Herätyksen asetus

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved.

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. BJ-0 KÄYTTÖOPAS 05 Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. MADE IN CHINA Twist&Shape MNL TVINS FIN R0 07 Lue tämän oppaan sisältämät turvallisuuteen liittyvät varoitukset ja ohjeet huolellisesti

Lisätiedot

Rider 60 LAP PAGE. Rider 60:ssä on kosketuspaneeli. Voit napsauttaa paneelia tai laitteiston painiketta käyttääksesi laitetta.

Rider 60 LAP PAGE. Rider 60:ssä on kosketuspaneeli. Voit napsauttaa paneelia tai laitteiston painiketta käyttääksesi laitetta. Pikaopas Rider Rider :ssä on kosketuspaneeli. Voit napsauttaa paneelia tai laitteiston painiketta käyttääksesi laitetta. 1 BACK 2 4 LAP PAGE 1 Virta/Takaisin/Tauko/ Keskeytä ( /BACK/ / ) Pidä painettuna

Lisätiedot

Toimintaperiaate: 2. Kytke virta vastaanottimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä "horsealarm receiver only".

Toimintaperiaate: 2. Kytke virta vastaanottimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä horsealarm receiver only. Toimintaperiaate: 1. Kytke virta toistimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä "RadioLink only". Kun virta on kytketty toistimeen, laitteen vihreä valo välähtää. 2. Kytke virta vastaanottimeen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ. Malli: 010A

KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ. Malli: 010A KÄYTTÖOHJE SAHAUSPÖYTÄ Malli: 010A Sisällysluettelo Tekniset tiedot... 2 Pakkauksen sisältö... 3 Turvaohjeet... 3 Kokoamisohje... 4 Osien esittely... 7 Pituuden säätö sivuttaistuen... 8 Korkeussäätö sivutuki...

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

Pakkauksen sisältö. Tervetuloa. Arlo Baby -kamera USBvirtakaapeli. USBvirtasovitin. Kiitos, että valitsit Arlo Babyn. Pääset alkuun helposti.

Pakkauksen sisältö. Tervetuloa. Arlo Baby -kamera USBvirtakaapeli. USBvirtasovitin. Kiitos, että valitsit Arlo Babyn. Pääset alkuun helposti. Arlo Baby -pikaopas Pakkauksen sisältö Tervetuloa Kiitos, että valitsit Arlo Babyn. Pääset alkuun helposti. Arlo Baby -kamera USBvirtakaapeli USBvirtasovitin Pikaopas Seinäpidike Kiinnitysruuvit Liitä

Lisätiedot

Henny Penny Poistetun öljyn kuljetin ODS-300.02 ODS-300.03. (Finnish) (Käännetyt asiakirjat saatavilla käsikirjan mukana olevalla CD:llä)

Henny Penny Poistetun öljyn kuljetin ODS-300.02 ODS-300.03. (Finnish) (Käännetyt asiakirjat saatavilla käsikirjan mukana olevalla CD:llä) Model ODS-300 Henny Penny Poistetun öljyn kuljetin ODS-300.02 ODS-300.03 (Finnish) FM07-702-B 11-22-10 (Käännetyt asiakirjat saatavilla käsikirjan mukana olevalla CD:llä) KÄYTTÄJÄN KÄSIKIRJA REKISTERÖI

Lisätiedot

SUOMI Johdanto Yleiskuvaus (Kuva 1) Tärkeää Vaara Varoitus Varoitus Sähkömagneettiset kentät Yleistä

SUOMI Johdanto Yleiskuvaus (Kuva 1) Tärkeää Vaara Varoitus Varoitus Sähkömagneettiset kentät Yleistä SUOMI 49 Johdanto Onnittelut ostoksestasi ja tervetuloa Philips-tuotteiden käyttäjäksi! Hyödynnä Philipsin tuki ja rekisteröi tuotteesi osoitteessa www.philips.com/welcome. Yleiskuvaus (Kuva 1) 1 Terä

Lisätiedot

SIIRRETTÄVÄ JÄÄHDYTYSLAITE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJEET RF-2930W/P1

SIIRRETTÄVÄ JÄÄHDYTYSLAITE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJEET RF-2930W/P1 SIIRRETTÄVÄ JÄÄHDYTYSLAITE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJEET RF-2930W/P1 TÄRKEÄÄ HUOMIOITAVAA Välttyäksemme vahingoilta ja jotta takuu on voimassa, asettakaa laite pystyasentoon vähintään 2 tuntia ennen käyttöönottoa

Lisätiedot

ELEKTRONINEN TERMOSTAATTI

ELEKTRONINEN TERMOSTAATTI ELEKTRONINEN TERMOSTAATTI KÄYTTÖOHJE OND-900 YLEISTÄ OND-900 on järkevä termostaatti, tarkoitettu lähinnä sähköpattereihin ja korvaamaan kaksoismetallitermostaatti OND-900 antaa ilman näppäilyjä tasaisen

Lisätiedot

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus.

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus. Form No. Ajovalo- ja katsastusvarustussarja 202-malli ja uudempi Workman HD -työajoneuvo Mallinro: 20-5030 Mallinro: 20-5045 3386-909 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

TÄRKEITÄ HUOMIOITA Kiitos, että valitsit Casa Bugatin UMA keittövaa'an. Kuten kaikkia elektronisia laitteita, myös tätä vaakaa tulee käyttää huolellisesti ja ohjeiden mukaan vammojen ja laitteen vaurioitumisen

Lisätiedot

Midwest PetGate koiraportti

Midwest PetGate koiraportti Midwest PetGate koiraportti Asennusohje malleihin 2929sw gl, 2939sw gl 2929sg gl, 2939sg gl. TÄRKEÄÄ TIETOA Pura kaikki osat laatikosta. Säilytä laatikko ja pakkausmateriaalit, kunnes tuote on kasattu.

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavainta, kumivasaraa sekä ristipääruuvimeisseliä. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien

Lisätiedot

Mittalaite ja puhelin on laitettu toimimaan automaattisesti yhdessä, sinun tulee seurata puhelimen antamia ohjeita mittauksen suorittamiseen.

Mittalaite ja puhelin on laitettu toimimaan automaattisesti yhdessä, sinun tulee seurata puhelimen antamia ohjeita mittauksen suorittamiseen. TIETOA MITTAUKSESTA VERENPAINE Olet saanut käyttöösi Beurer-mittalaitteen ja puhelimen. Mittalaitteella mitataan verenpaine ja syke. Mittauksen jälkeen puhelin lähettää mitatut arvot hoitajalle. Käsittele

Lisätiedot

Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa.

Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa. Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa. Lue tämä ohje huolella ennen kuin käytät Classicia. Lue myös sen laitteen ohjeet,

Lisätiedot

Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje

Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje Vakuumilaiteen saa asentaa ja sitä käyttää kerrallaan vain yksi henkilö. Sitä ei ole suunniteltu monelle yhtäaikaiselle käyttäjälle. Laitteen osat 1. Virtajohto

Lisätiedot

I. Rannekkeen esittely

I. Rannekkeen esittely I. Rannekkeen esittely II. Osat Ⅲ. Aloitus Sovelluksen (application) asennus iphone: etsi 'H Band' App Storesta ja lataa se. Android: etsi 'H Band' Google Play Storesta ja lataa se. Bluetooth-yhteys Vaihe

Lisätiedot

Biomaja Nordic Oy Töyrykatu 11 FI RIIHIMÄKI

Biomaja Nordic Oy Töyrykatu 11 FI RIIHIMÄKI BIOMAJA WCL -yleisövessa Luettava ennen Biomajan käyttöönottoa Sisällysluettelo s. Paikoitus 2 Portaiden asennus 3 Sähköjärjestelmä 4 Audiojärjestelmä 5 Kuivikekäymälä 6 Ajovalmius 7 Biomaja Nordic Oy

Lisätiedot

FI 10 KÄYTTÖ. 650 mm min.

FI 10 KÄYTTÖ. 650 mm min. OHJEET JA SUOSITUKSET Nämä käyttöohjeet koskevat useita tuuletintyyppejä. On mahdollista, että tekstissä on yksityiskohtia, jotka eivät koske valitsemaasi tuuletinta. ASENNUS Valmistaja ei vastaa virheellisestä

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET laitteelle 670 Magnetic SUOMENKIELINEN KÄYTTÖOHJE 670 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH BUILT FOR HEALTH SISÄLLYS TÄRKEITÄ OHJEITA 2 TARKASTUSLISTA, ASENNUS 8 OSALUETTELO 3 4 ASENNUS 9 11 ASENNUS

Lisätiedot

Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 40 Pikaopas Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Näppäintoiminnot 2 1 Lämmittely Kohde Min Kesto lyöntiä /min Maks min 2 3 4 Lisävarusteet Rider 40:n toimitukseen

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

Nokia teline HH-20 ja CR-122

Nokia teline HH-20 ja CR-122 Nokia teline HH-20 ja CR-122 B 1 D C E A 2.0. painos A C D 2 F E G B 4 4 3 3 5 7 8 6 2010 Nokia. Kaikki oikeudet pidätetään. Nokia, Nokia Connecting People ja Nokia Original Accessories -logo ovat Nokia

Lisätiedot

testo 831 Käyttöohje

testo 831 Käyttöohje testo 831 Käyttöohje FIN 2 1. Yleistä 1. Yleistä Lue käyttöohje huolellisesti läpi ennen laitteen käyttöönottoa. Säilytä käyttöohje myöhempää käyttöä varten. 2. Tuotekuvaus Näyttö Infrapuna- Sensori, Laserosoitin

Lisätiedot

ComfortControl 01 KEINUN LUKITUS 02 KEINUN VASTUS 05 SELKÄNOJAN KORKEUS 03 ISTUINSYVYYS 06 SELKÄNOJAN KALLISTUS 04 ISTUINKORKEUS 07 KÄSINOJAT KORKEUS

ComfortControl 01 KEINUN LUKITUS 02 KEINUN VASTUS 05 SELKÄNOJAN KORKEUS 03 ISTUINSYVYYS 06 SELKÄNOJAN KALLISTUS 04 ISTUINKORKEUS 07 KÄSINOJAT KORKEUS Vaihe 1: Avaa tuolisi lukitus. 01 KEINUN LUKITUS Vaihe 2: Säädä tuoli kehosi mukaan. 02 KEINUN VASTUS 03 ISTUINSYVYYS 04 ISTUINKORKEUS Vaihe 3: Säädä tuoli työsi mukaan. 05 SELKÄNOJAN KORKEUS 06 SELKÄNOJAN

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic KÄYTTÖOHJEET 650 Magnetic SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 2 Tarkastusluettelo 3 Pienosat 4 Osaluettelo 5 Yleiskaavakuva 7 Asennus 9 Tietokone 15 Harjoitteluohjeita 23 TURVALLISUUSOHJEET Lue kaikki käyttöohjeiden

Lisätiedot

Asennusohjeet malleille:

Asennusohjeet malleille: Asennusohjeet malleille: 968999306/IZC Leikkuulaitteena: 96899934 TRD48 TunnelRam-leikkuulaite tai 968999347 CD48 Combi-leikkuulaite Asennus Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen

Lisätiedot