diamond x302 käyttäjän käsikirja

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "diamond x302 käyttäjän käsikirja"

Transkriptio

1 diamond x302 käyttäjän käsikirja 01/09/2007

2 Onnittelemme, että olet hankkinut crosstrainerin York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi, ja olemme vakuuttuneita, että se motivoi sinua pyrkiessäsi henkilökohtaisiin kuntotavoitteisiisi. Uhraa vähän aikaa tämän käyttäjän käsikirjan lukemiseen, jolloin saat eniten hyötyä uudesta kuntolaitteestasi. Lisätietoa saat osoitteesta 2

3 Sisällys Turvatietoa 04 Kokoamisohjeet 06 Käyttöohjeet 11 - Nopeasti alkuun - Konsolinäyttö ja palaute - Näppäintoiminnot - Harjoitteluohjelmien käyttö Crosstrainerin ominaisuudet 14 Miten huolehdit kuntolaitteestasi 15 Harjoittelu crosstrainerilla 16 Räjäytyskuva 17 luettelo 19 Varaosat ja takuu 20 3

4 Turvatietoa LUE OHJEKÄSIKIRJA ENNEN CROSSTRAINERIN KOKOAMISTA. HUOLELLA LAADITTUJEN OHJEIDEN NOUDATTAMINEN NOPEUTTAA KOKOAMISTA JA MINIMOI VAHINGOITTUMISEN RISKIN. OLET VASTUUSSA OMASTA TURVALLISUUDESTASI TÄMÄ LISTA EI OLE TYHJENTÄVÄ. Kokoa tuote ja tee säätötoimet aina tasaisella pinnalla. Käytä tuotetta aina tasaisella pinnalla; varmista ennen käyttöä, että tuote on tukevasti paikallaan. riittävästi tilaa (takaosa voi olla lähellä seinää). Huolehdi, että istuimen korkeus on oikein säädetty sinun tulee istua satulalla tukevasti ja tasapainossa. Säädä istuimen korkeus siten, että saat polkaistuksi kunnolla alaspäin jalkaa venyttämättä ja tasapainon horjumatta. Muista pitää selkä suorana, varsinkin harjoitellessasi pitkiä jaksoja. Tämä laite pysyy turvallisena vain, jos se tarkastetaan säännöllisesti kulumien ja rikkoutuneiden osien varalta. Vaihda vialliset osat välittömästi ja/tai pidä laite käyttämättömänä, kunnes se on korjattu. Käytä ainoastaan ohjeissa annettuja säätöarvoja. Käytä aina oikeaa säätötappia/kiinnitintä. Tarkista aina, että tapit / kiinnittimet ovat tiukasti paikoillaan, ja varmista asia ennen käyttöä ja /tai säätöjen jälkeen. Älä koskaan jätä mitään säätövälineitä törröttämään laittesta. Neuvottele aina lääkärisi kanssa ennen uuden harjoitusohjelman aloittamista. Käytä aina sopivaa vaatetusta ja jalkineita, esim. verryttelypukua / shortseja / voimistelukenkiä. Muista lämmitellä kunnolla ennen laitteen käyttöä, jotta välttäisit lihasvenähdykset Älä harjoittele 1-2 tuntiin ruokailun jälkeen, jotta välttäisit lihasvenähdykset. Älä koskaan ylikuormita laitetta pyörän käyttäjän enimmäispaino saa olla enintään 140 kg. Älä koskaan käytä laitetta millään muulla kuin ohjeiden ja/ tai laitteen mukana tulevan seinäkartan esittämällä tavalla. Vääränlainen tai liiallinen harjoittelu saattaa aiheuttaa vammoja. Vanhempien ja muiden lapsista vastuussa olevien tulee tiedostaa vastuunsa, sillä lasten luontainen leikkivietti ja kokeilunhalu voivat johtaa tilanteisiin ja käyttäytymiseen, johon harjoituslaitetta ei ole tarkoitettu. Vanhempien ja muiden lapsista vastuussa olevien tulee tiedostaa vastuunsa, sillä lasten luontainen leikkivietti ja kokeilunhalu voivat johtaa tilanteisiin ja käyttäytymiseen, johon harjoituslaitetta ei ole tarkoitettu. Laite ei sovellu missään tapauksessa lasten leluksi. Lasten ei tule antaa oleilla laitteen päällä tai ympärillä varsinkin kun se ei ole käytössä. Turvallisuusstandardit Tämä crosstrainer vastaa EU:n EMC- ja pienjännitedirektiivien (soveltuvin osin), ISO osien 1 ja 9 sekä AS :n vaatimuksia. Siksi tuotteessa ovat seuraavat merkit: On tärkeää, että säilytät nämä ohjeet tulevaa tarvetta varten. 4

5 Huolto ja puhdistus Säilytä laite aina kuivassa paikassa. Puhdista laite lämpimään veteen kostutetulla rievulla. Sähköosia ei saa puhdistaa kostealla, irrota laite aina sähköverkosta ennen huoltoa ja puhdistusta. Laite pysyy turvallisena vain, jos se tarkastetaan säännöllisesti kulumien ja vaurioituneiden osien varalta, mm. vaijerit, rullat, mutterit, pultit, liikkuvat osat, holkit, ketjut, pyörät, laakerit ja liitokset jne. Muista tarkastaa laite säännöllisesti, ainakin kerran viikossa on suosituksena. Varmista ennen käyttöä, että kaikki kiinnittimet ovat tiukasti paikoillaan. Vaihda aina vaurioituneiden/kuluneiden osien tilalle valmistajan alkuperäiset osat. Suojele luontoa äläkä hävitä tätä laitetta kotitalousjätteen mukana. Paikallisilta viranomaisilta saat kierrätystä ja keräyspaikkoja koskevia neuvoja (koskee vain Eurooppaa). 5

6 Kokoamisohjeet Ennen kuin aloitat Jotkin kiinnityspulteista on pakattu muoviosien kanssa 1. Harjoittelutila On tärkeää, että kokoat laitteen puhtaassa ja sitä varten tyhjennetyssä paikassa. 4 Vasen liikkuva käsikahva x 1 5 Vasen liikkuva käsikahva x 1 2. Kokoa laite ystäväsi kanssa - Suosittelemme, että pyydät jonkun avuksesi kootessasi laitetta, sillä jotkin osat ovat melko raskaita. 3 Kiinteät käsikahvat x 1 3. Avaa pakkaus Lue pakkauksen päällä olevat varoitukset ja varmista, että oikea puoli on ylöspäin. 4. Pura pakkaus Poista kaikki osat ja pakkausmateriaali pyörän päältä ja aseta ne lattialle. Varmista, että sinulla on seuraavat osat: 80 Konsoli x 1 2 Etutanko x 1 Kiinnittimet mm pultti 15 mm ruuvi 12 mm 38 kierteittävä ruuvi Vasen jalkalevy x 1 12 Etuvakain x 1 13 Takavakain x 1 x 10 x Oikea jalkalevy x 1 Litteä aluslevy Iso litteä aluslevy Pieni litteä aluslevy Litteä aluslevy Iso joustolaatta Joustolaatta Tämä crosstrainer vie lattiasta 154 x 65 cm:n alan ja painaa 55 kg. x 10 x Käsikahvan navansuojuksen etuosa 95 Vasemman jalkalevyn etuakselin suojus Käsikahvojen yhdysosan suojuksen etuosa x 1 Pieni joustolaatta 113 mm täkkipultti 113 mm täkkipultti 12 mm ruuvi Nyloc-lukkomutteri 12 mm kierteittävä ruuvi Joustolaatta musta x 6 Iso muovisuojus 20 mm 116 kuusiopultti Käsikahvan navansuojuksen takaosa Oikean jalkalevyn etuakselin suojus Juomapullon teline x 1 Akselitappi x 1 Käsikahvojen yhdysosan suojuksen takaosa x 1 Part No. 59 Jalkalevyn kannatin Part No. 74 Käsipyörä Part No. 90 Part No. 73 Työntömäntä 17 Jalkalevyn takaakselin suojus 81 Työkalut ja kulutustarvikkeet Adapteri x 1 Juomapullo x 1 Jalkalevyn kannatin 91 Kahva x 1 Ruuvimeisseli ja kuusiokulma-avain Ruuvimeisseli ja kiintoavain (13,15 mm) Kiintoavain (13, 17 mm)

7 2. Kiinnitä vakaimet 1. Kiinnitä etu- ja takavakain mutterein, pultein ja aluslevyin kuvan mukaisesti. 2. Varmista, että kiinnität osat kuvan osoittamassa järjestyksessä. Tarkista pulttien kireys varmistamalla, että ne ulottuvat koko mutterin läpi. KIINNITTIMET: FIXINGS: Kiinnitä etutanko 1. Yhdistä tietokoneen kaapelit huolellisesti kuvan mukaan muista tehdä kaikki kytkennät 2. Paina etutangon putki kiinnitysjalustaansa KIINNITTIMET: FIXINGS: 31 x 6 3. Ankkuroi paikoilleen pultein ja aluslevyin kuvan mukaisessa järjestyksessä 46 x 6 Varmista kuusiokoloavaimella, että pultit on kiristetty pohjaan saakka x

8 4. Kiinnitä jalkalevyt KIINNITTIMET: FIXINGS: 1. Kiinnitä ensin kannattimet asennustankojen sivuun 2. Kiinnitä ensin kannattimet asennustankojen sivuun Kiinnitä liikkuvat käsikahvat 1. Työnnä akselitappi etutangon poikkiputkeen kuvan mukaan 2. Työnnä toinen liikkuvista kahvoista akselitapille ja yhdistä johdot kuvan mukaan 3. Työnnä ylimääräinen johto etutangon poikkiputkeen ja kiinnitä liikkuva käsikahva paikoilleen pulteilla ja aluslevyillä kuvan mukaan KIINNITTIMET: FIXINGS: Tee sama toisella puolella Varmista, etteivät johdot jää puristuksiin.

9 6. Yhdistä liikkuvien kahvojen ylä- ja alaosa toisiinsa KIINNITTIMET: FIXINGS: 1. Työnnä liikkuvan kahvan alaosa yläosan putkeen 2. Valitse korkeudensäätöreikä ja yhdistä osat työntömännällä 3. Toista menettely toisella puolella ja varmista, että valitset samalla korkeudella olevan säätöreiän Kiinnitä konsoli käsikahvoihin KIINNITTIMET: FIXINGS: 1. Pujota konsolin johdot neliön muotoisesta reiästä 2. Kiinnitä konsoli pohjastaan ruuveilla kannattimeen kuvan mukaan (Ruuvit ovat konsolin pohjassa) Kiinnitä käsikahvat 1. Avaa käsikahvojen yhdysosan kiinnityskorvake ja vie yhdysosa siihen 2. Sulje kiinnityskorvake ja aseta korvakkeen suojuksen takaosa sen päälle 3. Kiinnitä paikalleen säädettävällä kahvalla ja ruuveilla kuvan mukaan 111 KIINNITTIMET: FIXINGS: Käännä kahvat täysin yläasentoon 5. Yhdistä kaksi johtoparia ja pujota ne etutankoon kumisen rajoittimen takana olevasta kapeasta raosta 6. Kiinnitä lopuksi käsikahvojen kiinnityskorvakkeen suojuksen etuosa x 1 Varmista, että käsikahvat on kiristetty kunnolla paikoilleen säädettävällä kahvalla

10 9. Kiinnitä muovisuojukset KIINNITTIMET: FIXINGS: 1. Kiinnitä muovisuojukset ruuveilla alla olevan kuvan mukaan. 32 x x Kiinnitä juomapullo ja teline KIINNITTIMET: FIXINGS: 1. Kiinnitä juomapullon teline etutankoon ruuveilla kuvan mukaan (ruuvit ovat etutangossa) 2. Liu uta juomapullo telineeseen Loppuvarmistukset Olet nyt koonnut crosstrainerisi. Tee vielä seuraavat tarkastukset, ennen kuin käytät sitä ensimmäistä kertaa. Varmista, että kaikki ruuvit / pultit ovat tiukasti kiinni. Varmista, että olet sijoittanut crosstrainerisi tasaiselle, vaakasuoralle pinnalle. Virran kytkeminen 1. Yhdistä adapterin johto laitteeseen kuvan mukaan 2. Kytke adapteri vaihtovirtapistorasiaan ( v 50Hz) 10

11 Käyttöohjeet Nopeasti alkuun Käytä tätä moodia, jos haluat päästä nopeasti harjoittelemaan etkä välitä tehdä henkilökohtaisia asetuksia: 1. Varmista, että laite on kytketty sähköverkkoon 2. Paina start / stop -näppäintä 3. Ala askeltaa 4. Säädä vastuksen taso up / down -näppäimillä 5. Aika-, matka- ja kulutettujen kalorien lukemat alkavat kasvaa. Konsolinäyttö ja palaute Time (aika) Tähän harjoittelurupeamaan kulunut aika; oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. Speed (nopeus) Näyttää askellusnopeutesi (km/h). Distance (matka) Tämän harjoittelurupeaman aikana askellettu matka; oletuksena laskee nollasta ylöspäin, mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. Calories (kalorit) Tämän rupeaman aikana poltettujen kalorien likimäärä (ainoastaan vertailtavaksi, ei käytettäväksi lääketieteellisiin tarkoituksiin); oletuksena laskee nollasta ylöspäin, Näppäintoiminnot mutta laskee alaspäin, jos tavoite on asetettu. Pulse (pulssi) Sydämen tämänhetkinen sykenopeus minuutissa (bpm) RPM (kierrosta minuutissa) Tämänhetkinen kierrosten määrä minuutissa Fat% (rasvaprosentti) Ilmoittaa kehosi rasvaprosentin (viitteellinen, ei sovellu lääketieteellisiin tarkoituksiin) Watt (kuormitus) Kuormituksen tämänhetkinen taso ilmoitettuna watteina start / stop Ennen harjoittelua aloittaa harjoittelun BMI (painoindeksi) Näyttää painoindeksilaskelman Harjoittelun aikana lopettaa harjoittelun paina uudelleen aloittaaksesi alusta reset up / down fitness test = kuntotesti program setting moodissa nollaa tämänhetkisen arvon paina kahdesti palataksesi päävalikkoon säädä arvoja program setting -moodissa paina ja pidä palataksesi päävalikkonäyttöön voi käyttää vasta harjoittelun loputtua Lisää tai vähennä vastusta harjoittelun aikana aloita kuntotesti lopetettuasi harjoittelun mode vahvistaa valintasi program setting -moodissa valitsee tämänhetkisen palautemoodin (nopeus/aika/matka) tai (kierrosmäärän minuutissa/kalorit/watit) body fat = kehon rasva aloita kehon rasva-analyysi ja BMI-moodi 11

12 Harjoitteluohjelmien käyttö Käyttäjän profiilitietojen asettaminen Konsoliin voi tallentaa neljän henkilön tiedot. Tallentamiasi tietoja käytetään eri harjoitteluohjelmissa, eikä sinun tarvitse syöttää tietojasi joka kerta valitessasi eri ohjelman. Valitessasi ohjelman ensimmäisen kerran sinun on syötettävä henkilökohtaiset tietosi: 1. Käytä up / down -näppäimiä valitaksesi U1, U2, U3 tai U4 2. Vahvista painamalla mode 3. Käytä up / down -näppäimiä valitaksesi sukupuolesi (mies %tai nainen %) 4. Vahvista painamalla mode 5. Käytä up / down -näppäimiä valitaksesi ikäsi 6. Vahvista painamalla mode 7. Käytä up / down -näppäimiä valitaksesi pituutesi (cm) 8. Vahvista painamalla mode 9. Käytä up / down -näppäimiä valitaksesi painosi (kg) 10. Vahvista painamalla mode Konsoli siirtyy päävalikko -moodiin, jolloin voit valita ohjelman ja aloittaa harjoittelun. Päävalikko -moodissa näytön oikeassa reunassa vilkkuu viisi valoa, jolloin valittavissasi ovat seuraavat vaihtoehdot: manual (anuaalinen käyttö) program (ohjelma) user (käyttäjä) hrc (sydämen sykkeen tarkkailu) Watt Suorita kussakin valitsemassasi ohjelmavaihtoehdossa alla esitetyt valinnat Program (ohjelma) Valittavanasi on 12 esiasetettua ohjelmaa. Vastuksen taso säätyy automaattisesti koko ohjelman ajan. 1. Käytä up / down -näppäimiä ja valitse program 2. Vahvista painamalla mode 3. Käytä up / down -näppäimiä ja valitse ohjelmasi (P1 P12) 4. Vahvista painamalla mode 5. Käytä up / down -näppäimiä ja aseta haluamasi aloitusvastuksen taso 6. Vahvista painamalla mode 7. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun. HUOM: Voit myös lisätä ohjelmaasi tavoitteita ajan, matkan, kalorien tai sykenopeuden osalta. Tätä varten löydät alempaa tavoiteohjelman ohjeet. User (käyttäjä) Tässä ohjelmassa voit luoda ja tallentaa oman ohjelmaprofiilisi. Sinun tulee asettaa kullekin 16 profiililohkosta profiiliruudun mukainen vastuksen taso: 1. Käytä up / down -näppäimiä ja valitse user 2. Vahvista painamalla mode 3. Käytä up / down -näppäimiä ja aseta vastuksen taso ensimmäiselle lohkolle 4. Vahvista painamalla mode 5. Toista vaiheita 3 ja 4, kunnes olet asettanut arvot kaikille 16 lohkolle 6. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun. HUOM: asetettuasi ja tallennettuasi tämän ohjelman arvot, pääset ohjelmaan suoraan painamalla start / stop. Jos haluat muuttaa ohjelmaa, tee uudelleen yllä olevat vaiheet. Tässä konsolissa on neljä sydämen sykkeen tarkkailuohjelmaa: 55 % tavoitteena on, että rasitus vastaa 55 % sydämesi enimmäissykenopeudesta 75% tavoitteena on, että rasitus vastaa 75 % sydämesi enimmäissykenopeudesta 90% tavoitteena on, että rasitus vastaa 90 % sydämesi enimmäissykenopeudesta Target (tavoite) voit asettaa oman tavoitesykenopeutesi 1. Käytä up / down -näppäimiä ja valitse HRC 2. Vahvista painamalla mode 3. Käytä up / down -näppäimiä ja valitse ohjelmasi (55 %, 75 %, 90 %, target) 4. Selatessasi kolmea ensimmäistä ohjelmaa huomaat, että tavoitesykenopeutesi ovat jo selvillä edessäsi näytöllä jos jokin niistä tyydyttää sinua, paina start / stop näppäintä aloittaaksesi harjoittelun 5. Jos haluat asettaa oman tavoitesykenopeutesi, valitse target - ohjelma painamalla mode -näppäintä 6. Käytä up / down -näppäimiä asettaaksesi tavoitesykenopeuden 7. Vahvista painamalla mode 8. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun Vain ammattimaisesti urheilevien tai erittäin hyväkuntoisten henkilöiden tulisi käyttää 90 % ohjelmaa harjoittelu tällä tasolla saattaa olla vaarallista, ellei tunne kuntoaan. sta Harjoittelu crosstrainerilla löydät lisätietoa sydämen sykkeen harjoittamisen eduista. Manual (manuaalinen käyttö) Manuaalisessa moodissa käyttäjä voi vapaasti muuttaa vastuksen tasoa missä tahansa harjoittelun vaiheessa. 1. Käytä up / down -näppäimiä ja valitse manual 2. Vahvista painamalla mode 3. Käytä up / down -näppäimiä asettaaksesi aloitusvastuksen tason 4. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun. HUOM: Manuaaliseen ohjelmaan voit myös lisätä tavoitteita ajan, matkan, kalorien tai sykenopeuden osalta. Tähän löytyvät tavoiteohjelman ohjeet alempaa. 12 HRC (sydämen sykkeen tarkkailu) HRC-ohjelmat säätävät automaattisesti vastuksen siten, että tavoitesykenopeus säilyy harjoittelun aikana. Tätä varten konsoli tarvitsee koko harjoitteen ajan sykelukemasi, jonka se saa, kun joko asetat molemmat kädet pulssiantureille tai käytät rintavyötä. Jos sykenopeus on liian korkea, vastus vähenee. Jos sykenopeus on liian matala, vastus kasvaa. HUOM: voit lisätä HRC-ohjelmiisi tavoitteita ajan, matkan tai kalorien osalta. Tätä varten löydät alempaa tavoiteohjelman ohjeet.

13 Watt Watt-ohjelmalla voit harjoitella tietyllä rasitustasolla (yksikkönä watti). Vastus säätyy automaattisesti, jolloin esiasetettu rasitustaso säilyy harjoittelun ajan. 1. Käytä up / down -näppäimiä ja valitse watt 2. Vahvista painamalla mode (vierityskiekkoa) 3. Käytä up / down -näppäimiä ja aseta rasitustaso (watteja) 4. Vahvista painamalla mode 5. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun HUOM: Jos käytät up / down -näppäimiä tämän ohjelman aikana, se säätää wattiarvoa, ei vastuksen tasoa. HUOM: Voit myös lisätä Watt-ohjelmaasi tavoitteita ajan, matkan, kalorien tai sykenopeuden osalta. Tätä varten löydät alempaa tavoiteohjelman ohjeet. Tavoiteohjelmat Halutessasi voit harjoitella siten, että asetat tavoitteen joko ajan, matkan, poltettujen kalorien tai sykenopeuden mukaan, jonka haluat saavuttaa. Saavuttaessasi tavoitteesi kuuluu lyhyt äänimerkki. 1. Säädä haluamasi ohjelma edellä kuvatulla tavalla, ennen kuin painat start / stop aloittaaksesi harjoittelun: 2. time -aikaruudussa vilkkuu arvo 00:00 3. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta TAVOITEAIKASI 4. Vahvista painamalla enter 5. distance -matkaruudussa vilkkuu arvo 00:00 6. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta TAVOITEMATKASI 7. Vahvista painamalla enter 8. calories -kaloriruudussa vilkkuu arvo 00:00 9. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta TAVOITEKALORISI 10. Vahvista painamalla enter 11. calories -ruudussa vilkkuu arvo 00:00 (tätä ei ole mahdollista valita, jos olet hrc -tavoitesykeohjelmassa) 12. Vieritä kiekkoa ylös tai alas ja aseta TAVOITEPULSSISI 13. Paina start / stop aloittaaksesi harjoittelun HUOM: sinun tarvitsee asettaa vain yksi yllä kuvatuista tavoitteista, ja sen tehtyäsi pääset suoraan harjoittelemaan painamalla start / stop ; kuitenkin jos asetat useita tavoitteita, harjoite päättyy, kun ensimmäinen tavoite on saavutettu. Konsolin muut ominaisuudet Kuntotesti Testi mittaa, miten nopeasti sykenopeutesi palautuu normaaliksi harjoitteen jälkeen se on erinomainen tapa mitata kuntosi tasoa ja tarkkailla edistystäsi ajan kuluessa. Lopetettuasi harjoitteluohjelmasi: 1. Paina fitness test -näppäintä 2. Aseta molemmat kädet käsipulssiantureille 3. Näytöllä aika kuluu 1:00:stä 0:00:aan 4. Testin tulos näkyy arvona F1 F6 Paras tulos on F1, mikä tarkoittaa, että sydämesi sykenopeus palautuu nopeasti harjoitteen jälkeen olet erinomaisessa kunnossa. Kehon rasva ja painoindeksi (BMI) Tämä ominaisuus mittaa kehosi rasvaprosentin ja laskee painoindeksin (Body Mass Index) käyttäjän tietojen perusteella, jotka on jo esiasetettu (U1 U9). Päävalikosta käsin: 1. Paina body fat -näppäintä 2. Aseta molemmat kädet käsipulssiantureille 3. Näyttöruudussa näkyy sekunnin ajan 4. Sen jälkeen näkyviin ilmestyy rasvaprosenttisi, vastaava symboli ja painoindeksi BMI (katso alempaa, mitä tulokset osoittavat) Kehon rasva Male Value Female Value Symbol Scale <13% <23% - Low 13% - 26% 23% - 36% + Low / Medium 26% - 30% 36% - 40% Medium >30% >40% Medium / High Painoindeksi (BMI) HUOM: kehon rasvaprosenttiluku on ainoastaan viitteellinen, eikä sitä tule käyttää lääketietellisiin tarkoituksiin Huonoin tulos on F6, mikä tarkoittaa, että sydämesi sykenopeus palautuu hitaasti harjoitteen jälkeen olet huonossa kunnossa. Varmista näytöltä, että konsoli rekisteröi sydämesi sykkeen, sillä muuten kuntotesti ei toimi oikein. 13

14 Crosstrainerin ominaisuudet Sydämen sykkeen tarkkailu Voit tarkkailla sydämesi sykenopeutta kahdella tavalla: Käsipulssianturit Tähän pyörään on asennettu kaksi käsipulssianturia. Saadaksesi pulssilukeman sinun tulee pitää vasenta ja oikeaa kättä samanaikaisesti antureilla. Älä purista antureita liian tiukasti ja odota muutama sekunti, jolloin tietokone näyttää lukeman. Joistakuista ihmisistä ei saada kädestä tarkkaa sykelukemaa verenkierrossa esiintyvistä vaihteluista johtuen Käsipulssianturit Sydämen sykkeen johdoton vastaanotin Tässä pyörässä on sisäänrakennettu vastaanotin, johon tulee signaali rintavyöstä. Rintavyön antama sykelukema vastaa EKG:n tarkkuutta. Suosittelemme rintavyön käyttöä HRC-ohjelmien yhteydessä. Käsikahvojen säätäminen Käsikahvoja voit säätää oman mieltymyksesi mukaan: 1.1. höllennä säädettävää kahvaa 2. kallista kahvoja haluamaasi asentoon 3. kiristä säädettävä kahva HUOM: monen säätöasennon kahvassa on nerokas räikkämekanismi sen kiristämistä varten kahvoja ei tarvitse kiertää 360 painat vain kahvan keskellä olevaa nappia, jolloin se kiristyy. Säädettävä kahva Askelmallin säätäminen Laittessa on kaksi säätötapaa, joilla voit sovittaa elliptisen liikkeen toiveesi mukaiseksi: Siirrä jalkalevyä 1. Irrota jalkalevy kiertämällä käsipyörä auki levyn alta 2. Irrota pultit 3. Aseta jalkalevy yhteen kolmesta reikäsarjasta 4. Kiinnitä pultit uudelleen ja kiristä käsipyörällä 5. Varmista, että vasen ja oikea jalkalevy tulevat samaan kohtaan Vaihda jalkalevyn asennustangon korkeutta 1. Höllennä käsipyörää ja vedä mäntä ulos 2. Siirrä tankoa ylös- tai alaspäin yhteen neljästä säätöreiästä 3. Päästä mäntä ja kiristä käsipyörä 4. Varmista, että vasen ja oikea kahva ovat samalla korkeudella 14

15 Vastuksen säätäminen Tässä pyörässä on nopeudesta riippumaton, vastukseen perustuva jarrutusjärjestelmä. Vastuksen synnyttää magneetti, joka siirtyy lähemmäs vauhtipyörää lisäten vastusta tai loittonee siitä, jolloin vastus vähenee. Tietokone ohjaa magneettia; säädät sitä yksinkertaisesti vierittämällä konsolin kiekkoa. Vastus kasvaa siten, että 1 = kevyt ja 16 = suuri. Korkeuserojen tasoittaminen Laitteen sijoittamiseksi epätasaiselle pinnalle takavakaimessa on kaksi korkeudensäädintä, joita kiertämällä saat tasoitetuksi korkeuserot. Laitteen siirtäminen Crosstrainerissasi on kaksi kuljetuspyörää, jotka helpottavat laitteen siirtämistä. Pyörät koskettavat lattiaa, kun kallistat laitetta kahvoista itseäsi kohti ja työnnät sen haluamaasi paikkaan. Miten huolehdit kuntolaitteestasi Säilytys Huoltaminen Pidä laite kuivassa paikassa, jossa on mahdollisimman vähäinen lämpötilanvaihtelu. Suojaa pölyltä ja irrota aina mahdollisuuksien mukaan sähköverkosta, kun laite ei ole käytössä. Puhdistus Puhdista pinnat lämpimään veteen kostutetulla rievulla. Tarvittaessa voit käyttää mietoa puhdistusainetta. kuljetuspyörät Muista tarkistaa osien kuluminen säännöllisesti ja varmista ennen jokaista harjoittelurupeamaa, että kaikki mutterit ja pultit on kierretty tiukasti pohjaan saakka. Älä milloinkaan poista suojakoteloa. Vianetsintä Jos laite tuottaa ongelmia, tarkista, että kaikki sähköjohdot on kytketty oikein, ennen kuin teet mitään muuta. Johtojen irtoaminen on hyvin tavallista, ja monet ongelmat ratkeavat sillä, että ne on kytketty kunnolla. Mikäli sydämesi sykenopeuden mittaaminen tuottaa ongelmia, huomaa, että jotkin vaatteissa käytetyt kuidut, esim. polyesteri, synnyttävät staattista sähköä, mikä voi estää luotettavan sykelukeman saannin. Matkapuhelimet, televisiot, mikroaaltouunit ja muut sähkömagneettisen kentän synnyttävät sähkölaitteet saattavat niin ikään häiritä sydämen sykkeen mittaamista. 15

16 Harjoittelu crosstrainerilla Neuvottele aina lääkärisi kanssa ennen uuden harjoitteluohjelman aloittamista. Jos tunnet pahoinvointia, huimausta tai muita epänormaaleja oireita harjoittelun aikana, lopeta välittömästi ja ota yhteyttä lääkäriin. Harjoittelun aloittaminen Aloita jokainen harjoittelurupeama lämmittelyllä muutaman minuutin venyttely auttaa ehkäisemään venähdyksiä, revähdyksiä ja kouristuksia. Varmista, että lähinnä sinua oleva jalkalevy on ala-asennossa Tartu kahvoihin tukevasti molemmin käsin Astu laitteelle ensin toinen ja sitten toinen jalka polkimelle Kehosi tulee olla keskitetty polkimiin nähden Ala askeltaa laitteen tahdissa. Oikea harjoitteluasento Seiso ryhdikkäästi suorassa. Älä pasta vartaloasi lyyhistymään, sillä selkäsi rasittuu silloin tarpeettomasti eivätkä lihakset kuntoudu yhtä tehokkaasti. Varmista, että laite on säädetty vastaamaan pituuttasi, jotta sinun ei tarvitse kumartua tarttuessasi kahvoihin. Niihin ei tule myöskään nojata, eikä niihin saa tarttua liian lujalla otteella. Seiso jännittämättä ja pidä hartiat, käsivarret, jalat ja lonkat rentoina käyttäessäsi crosstraineriasi. Jännitys voi aiheuttaa vammoja ja saa melko varmasti paikat aroiksi. Harjoittelun lopettaminen Hidasta jalkojesi elliptistä liikettä vähitellen, kunnes liike pysähtyy kokonaan. Nosta ensin toinen ja sitten toinen jalka jalkalevyltä. Lopeta jokainen harjoittelurupeama jäähdyttelyllä muutaman minuutin venyttely auttaa ehkäisemään venähdyksiä, revähdyksiä ja kouristuksia. Harjoittelu koko keholla Jotta koko kehosi saisi harjoitusta, pidä kätesi liikkuvilla kahvoilla. Jos haluat harjoitusta vain kehosi alaosalle, aseta kätesi kiinteille kahvoille. Harjoittaaksesi pääasiassa ylävartaloasi työnnä käsilläsi liikkuvia kahvoja ja vähennä jalkoihisi kohdistuvaa rasituksen määrää. Harjoittaaksesi eri lihaksia jaloissasi yritä askeltaa takaperin. Miten pitkään voin harjoitella? Se riippuu nykyisestä kunnostasi. Jos olet juuri käynnistämässä uuden harjoitteluohjelman, rankenna sitä vähitellen älä yritä liikaa liian nopeasti, puoli tuntia kolme kertaa viikossa riittänee. Älä rasita itseäsi liikaa uupumusta ei saisi tuntua harjoittelun aikana eikä sen jälkeen. Sydämen sykkeen harjoittaminen Saadaksesi kuntolaitteestasi suurimman mahdollisen hyödyn ja harjoittelustasi parhaat tulokset sen aiheuttaman rasituksen tulee olla oikeanlaista ja sinun kuunnella sydäntäsi Harjoittelu sydämen tavoitepulssin savuttamiseksi tarkoittaa, että voit ohjailla harjoitteluasi eri tavoitteiden saavuttamiseksi: Hyvä terveys - Niille, jotka haluavat parantaa elämänlaatuaan ja yleistä hyvinvointia. Harjoittelun intensiteetin tulee olla % sydämen arvioidusta maksimisykkeestä ja kestää noin puoli tuntia, ja harjoitella voi useimpina viikon päivinä. Painonpudotus Jotta kehon rasva vähenisi merkittävästi, harjoittelun tulee olla hiukan rasittavampaa % sydämen arvioidusta maksimisykkeestä. Harjoittelu voi niin ikään sijoittua useimmille viikon päiville ja kestää puolikin tuntia. Kunnonkohennus Harjoittelu edellyttää % sydämen arvioidusta maksimisykkeestä, ja siihen voi sisältyä intervallijaksoja, jotka kohottavat pulssin hetkittäin lähelle sydämen maksimisykettä. Nämä ovat rankkoja rupeamia, joiden välillä tulee olla vähintään kahden vuorokauden lepojakso. Tavoitesykkeen laskeminen Sinun tulee ensin selvittää sydämesi arvioitu maksimisyke kaavan 220 vähennettynä ikävuosillasi avulla. Jos siis olet 35-vuotias, sydämesi arvioitu maksimisyke on: = 185 lyöntiä minuutissa. Sydämesi tavoitesykkeen saat kertomalla arvioidun maksimisykkeen (185 lyöntiä/min) haluamallasi prosentilla. Jos siis tavoitteenasi on parempi terveys: 185 x 60 % = 111 lyöntiä minuutissa HUOM: Kaikkien arviointien suhteen on syytä muistaa, että ne ovat vain arvioita ellei harjoittelu tavoitearvoilla tunnu mukavalta, niitä on alennettava miellyttävälle tasolle. Huom: Sydämen sykkeen harjoittaminen edellyttää, että sitä tarkkaillaan koko harjoittelun ajan. Suosittelemme rintavyön käyttöä (jos kuntolaitteessa on johdoton vastaanotin) tai sykemittaria. 16

17 Räjäytyskuva 17

18 18

19 luettelo Viite Määrä Kuvaus Viite Määrä Kuvaus 1 1 YKA00179g5 Päärunko (X) 64 1 YKF20267b5 Suorakaiteen muotoinen sisäpuolinen päätysuojus 2 1 YKA00180g5 Etutanko (X) 65 2 YKF20266b5 Akselitangon holkki 3 1 YKA00181g5 Kiinteät kahvat ja konsolin kannatin 66 2 YKF20271b5 Akselitangon holkki (Ø 48,4 x Ø 50,8 3 mm) 4 1 YKA00182g5 Liikkuva kahva - vasen 67 2 YKF20223g4 Pyöreä sisäpuolinen päätysuojus (OD 34 x ID 22,2 mm) 5 1 YKA00183g5 Liikkuva kahva oikea 68 2 YKF20286g4 Kupumainen sisäpuolinen päätysuojus (29 x 59 mm) 6 2 YKA00172g5 Liikkuvan kahvan alaosa 69 2 YKF20280g4 Pyöreä sisäpuolinen keskiökupu (Ø 45,5 x 8,5 mm) 7 1 YKA00173g5 Jalkalevyn asennustanko - vasen 70 2 YKF20240g4 Kuljetuspyörä 8 1 YKA00174g5 Jalkalevyn asennustanko - oikea 71 4 YKF10253b3 Korkeudensäätöjalka (M8 2,5 mm) 9 2 YKA00175g5 Jalkalevyn akselin asennuskorvake 72 4 YKF20273b3 Muovinen Top Hat -holkki (18 x 11,5 mm) 10 2 YKP00188g5 Jalkalevyn kannatinkorvake 73 2 YKF20284g4 Jalkalevyn akselin asennuskorvakkeen suojus 11 2 YKA00178g5 Liikkuvan kiekon asennuskehys 74 4 YKF10338b5 Käsipyörä - naaras 12 1 YKP00176g5 Etuvakain ja pyörän asennustuki 75 4 YKF50107 Laakeri (6203ZZ) 13 1 YKP00177g5 Takavakain 76 8 YKF50137 Laakeri (6002) 14 1 YKF50140b3 Iso vetopyörä 77 1 YKF20242b3 Anturinpidin 15 1 YKF50145c1 Asennuskorvake Magneettikenkä koottuna 78 1 YKF20287b3 Soikea sisäpuolinen päätysuojus (50 x 100 T-2 mm soikea putki) 16 2 YKA00176n1 Jalkalevyn tangon etuakselitappi 79 1 YKF40072 Vetopyörän hihna 17 1 YKF50132c1 Liikkuvien kahvojen akselitanko 80 1 YKF60165q12 Tietokone (C ) (SE ) 18 1 YKA00184c1 Nokkapyörän kannatin 81 1 YKF60134 AC Adaptor (24V-DC/2A) 3pin UK 19 3 YKF10342b6 Holkki Vauhtipyörän akseli YKF60135 AC Adaptor (24V-DC/2A) 3pin AUST. / N.Z YKF10252c1 Korkeudensäätörengas Iso vetopyörä YKF60136 Vaihtovirta-adapteri (24V-DC/2A [2pin EU]) 21 1 YKF50146b6 Poljin/pyörän kampiakseli Asennuskannatin 82 1 YKF60166b1 Tietokoneen kaapeli - ylempi (800 mm) 22 4 YKF10343n1 Täkkipultti kuusiokoko (M19 x 113 mm) 83 2 YKF60167b1 Tietokoneen kaapeli - alempi (850 mm) 23 4 YKF10320b6 Täkkipultti (M6 x 55 mm) 84 1 YKF60168b1 Anturin johto (1150 mm) 24 3 YKF10344b6 Hex Head Bolt (M6 x 19mm) 85 1 YKF60169b1 Tasavirtaliitin (1150 mm [2 pin naaras tasavirtaliitin]) 25 2 YKF10345b6 Pyöreä ristikantainen koneruuvi (M5 x 12 mm) 86 1 YKF60174b1 Yhdysjohto (100 mm) 26 4 YKF10346b6 Kuusiopultti (M6 x 18 mm) Täkkipultti (M6 x 55 mm) 87 1 YKF50106 Magneetti 27 4 YKF10347b6 Pyöreä kuusiokulmapultti (M8 x 52 mm) 88 1 YKF60170 Sähkömagneettinen vastus vauhtipyörän moduuli 28 2 YKF10323n1 Pyöreä kuusiokulmapultti (M6 x 14 mm) 89 2 YKF20266b5 Akselitangon holkki 29 2 YKF10324n1 Pyöreä kuusiokulmapultti (M8 5 mm) 90 2 YKF50138g4 Työntömäntä (M16 2 mm) 30 2 YKF10325n1 Pyöreä kuusiokulmapultti (M8 0 mm) 91 1 YKF10230g4 Monen säätöasennon pidätyskahva (M8 x 55 mm) YKF10247n1 Pyöreä kuusiokulmapultti (M8 x 15 mm) 92 2 YKF20274b3 Supistusputki (Ø 50 > Ø 38 mm x T-1,5 mm putki) 32 6 YKF10341b6 Pyöreä ristikantainen koneruuvi (M4 x 15 mm) 93 1 YKF20212b3 Juomapullon teline 35 4 YKF10349b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (3 0 mm) 94 1 YKF20288b3 Kuminen rajoitin (45 5 mm) 36 8 YKF10327b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (5 x 12 mm) 95 2 YKF20282g4 Jalkalevyn tangon etuakselin suojus - vasen 37 4 YKF10350b6 Pyöreä ristikantainen porautuva ruuvi (8 x 5/8 ) 96 2 YKF20283g4 Jalkalevyn tangon etuakselin suojus - oikea 38 4 YKF10351b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (3 x 12 mm) 97 1 YKF20289q12 Ketjusuojus - vasen (X ) 39 2 YKF10243b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (3 x 8 mm) 98 1 YKF20290q12 Ketjusuojus - oikea (X ) 40 1 YKF10264b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (6 x 12 mm) 99 1 YKF20238g4 Kahvojen asennuskorvakkeen suojuksen takaosa 41 3 YKF10352b6 Aaltojousi (17 2 x 0,3 mm) YKF20239g4 Kahvojen asennuskorvakkeen suojuksen etuosa 42 2 YKF10353n1 Aaltojousi (15,5 0 x 0,3 mm) YKF20275g4 Jalkalevy vasen (YORK muotoiltu) 43 4 YKF10354n1 Litteä aluslevy (10 2 mm) YKF20276g4 Jalkalevy oikea (YORK muotoiltu) 44 2 YKF10330b6 Litteä aluslevy (8 8 mm) YKF20279q12 Muovinen kampipyörä 45 2 YKF10331n1 Litteä aluslevy (8 x 18 mm) YKF20220q12 Juomapullo YKF10244n1 Litteä aluslevy (8 x 16 mm) YKF60138 Kontrollilohko PCB (458E) YKF10332b6 Litteä aluslevy (6 x 16 x 1,2 mm) YKF20230g4 Ulkopuolinen YORK-päätysuojus - etuvasen, takaoikea 48 2 YKF10239b6 Pyöreä ristikantainen koneruuvi (M5 x 15 mm) YKF20231g4 Ulkopuolinen YORK-päätysuojus - etuoikea, takavasen 49 4 YKF10237n1 Joustolaatta (ID-10 mm) YKF20291g4 Liikkuvan kahvan akselin suojus - ruuvipuoli YKF10245n1 Joustolaatta (ID-8 mm) YKF20292g4 Liikkuvan kahvan akselin suojus ruuviton puoli 51 4 YKF10240b6 Joustolaatta (ID-6 mm) YKF10248b6 Pyöreä ristikantainen koneruuvi (M5 x 10 mm) 52 4 YKF10238n1 Nyloc-lukkomutteri (M10) YKF20229g3 Pyöreä muovinen pultinsuojus (Ø 17 x 17 mm) 53 1 YKF10246b6 Nyloc-lukkomutteri (M8) YKF10356b6 Pyöreä ristikantainen kierteittävä ruuvi (4 x 12 mm) 54 7 YKF10267b6 Nyloc-lukkomutteri (M6) YKF10245b6 Joustolaatta (ID-8 mm) 55 2 YKF10328b6 Kuusio-olkapultti (M8 5 mm) YKF60171b1 Anturin johto (350 mm) 56 1 YKF10335b6 Kuusiokartiomutteri (M8) YKF10339c1 Kuusiopultti (M8 0 mm) 57 2 YKF10335n1 Kuusiokartiomutteri (M8) YKF10357b6 Pyöreä kuusiokulmapultti (M8 x 30 mm) 58 3 YKF10263b6 C-pidike (C17) 59 4 YKP00192b6 Jalkalevyn asennussisäke (20 x 64 mm) TOOLS 60 1 YKF10355n1 Jousi (17,8 mm) 33 1 YKF70018 Ristipääruuvimeisseli ja 13 & 15 mm kiintoavain 61 2 YKF30037g7 Vaahtomuovinen kädensija 34 1 YKF70019 Kiintoavain (13 & 17 mm) 62 2 YKF30038g7 Vaahtomuovinen kädensija YKF70012 Ristipääruuvimeisseli ja kuusiokulma-avain (6 mm x 105 mm) 63 2 YKF50139g4 Käsipulssianturin tartuntakahva 19

20 Varaosat Varaosia voit tilata valtuutetun YORK- jälleenmyyjän kautta. Rajoitettu takuu Varaosia voit tilata valtuutetun YORK- jälleenmyyjän kautta. SGN SPORTIA OY antaa yhden (1) vuoden takuun normaaliin yksityiskäyttöön. Takuu kattaa valmistus- ja materiaalivirheet ja koskee vain alkuperäistä ostajaa. Tämä takuu ei kata virheellistä kokoamista tai käyttöä, kuljetusvaurioita ja/tai muutoksia tai korjauksia, jotka on tehnyt joku muu kuin SGN SPORTIA OY tai sen suosittelema huolto. Tämä takuu ei ole voimassa, jos tuotetta vuokrataan tai käytetään kaupallisessa tai laitosmaisessa toiminnassa, tai tuote myydään takuuaikana kolmannelle osapuolelle. Alkuperäistä kuittia on hyvä säilyttää käyttöohjeen yhteydessä. Kuitti toimii samalla takuutodistuksena. Jos laitteessa havaitaan takuuaikana vika tai jos on palautettava, ota yhteys laitteen myyneeseen liikkeeseen. Maahantuoja SGN SPORTIA OY Kytömaantie Kerava 20

anniversary c202 käyttäjän käsikirja

anniversary c202 käyttäjän käsikirja anniversary c202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

diamond c301 Käyttäjän käsikirja

diamond c301 Käyttäjän käsikirja diamond c301 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

heritage c102 käyttäjän käsikirja

heritage c102 käyttäjän käsikirja heritage c102 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelemme, että olet hankkinut pyörän York Fitnessiltä. Olet valinnut korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn kuntolaitteen harjoituskumppaniksesi,

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008

Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 Casall INFINITY 1.2X CROSSTRAINER 93008 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 INFINITY 1.2X P- 1 P-

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006

KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 KÄYTTÖOHJE BT10.5 91006 1 BT10.5 K-10 Carriage Bolt M8*P1.25*55MM (4) NO.K-1 Metal cover (1) K-5 Allen Bolt M7*P1.0*30MM (1) NO.K-7 T-shape knob M7*65L(1) NO.K-6 Bushing NO.K-9 Acorn Nut for M8 Bolt (4)

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

Benefit B520 Kuntopyörä 91102

Benefit B520 Kuntopyörä 91102 Benefit B520 Kuntopyörä 91102 1 B520 Allen Key Carriage Bolt M8 Allen Bolt M7*P1.0*30MM 1 1 Regular Washer * 12x1t 2 Curved Washer Acorn Nut for M8 Bolt Box Spanner 1 Spring Washer *2t Screwdriver 1 2

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi

diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi diamond r301 käyttäjän ohjekirja www.york.fi 21/05/2008 Onnittelumme soutulaitteen hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

Casall EB200 Kuntopyörä 91001

Casall EB200 Kuntopyörä 91001 Casall EB200 Kuntopyörä 91001 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: EB200 NO:J-1 Aorra Nut for M8 Bolt(4)

Lisätiedot

HOME TRAINER. Malli B780P

HOME TRAINER. Malli B780P HOME TRAINER Malli B780P Osalista Kuvio 1 Etujalan asennus 1. Kiinnitä etujalka (B) pääkehykseen (A) ruuvit (L1), prikat (L2) sekä (L6) ja mutterit (L3). Kuvio 2 Reunajalan asennus 1. Kiinnitä reunajalka

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595

KÄYTTÖOHJEET. X-erfit 595 KÄYTTÖOHJEET X-erfit 595 SISÄLLYS TOC TURVALLISUUSOHJEET Jotta varmistetaan hyvä turvallisuus, laite on säännöllisesti tarkistettava vaurioiden ja kuluneiden osien varalta. Jos luovutat tämän kuntoilulaitteen

Lisätiedot

G550 Käyttäjän käsikirja. www.york.fi

G550 Käyttäjän käsikirja. www.york.fi G550 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 1/09/2008 ENNEN KOKOAMISTA Lue tämä ennen laitteen kokoamista. Laite on suunniteltu huolella ja lähtökohtana kokoamisen helppous, niin myös kaikki mutteri- ja pulttipussit.

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi

diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi diamond t302 Käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2008 1 Onnittelumme juoksumaton hankkimisesta York Fitnessiltä. Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007

Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 Kokoamis- ja käyttöohjeet Indoor Bike S600 91007 F-14 O 1 RÄJÄHDYSKUVA F-16 O 1 PÄÄKOMPONENTIT F-16 O 2 KOKOAMISOHJEET VAIHE 1 1. Asenna etu- ja takatuki (H-1 ja D-5) neljällä pultilla (N). VAIHE 2 1.

Lisätiedot

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101

BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 BENEFIT E420 CROSSTRAINER 93101 Allen Key-6mm*(1) NO:Q Carriage Bolt M8 NO:Q-1 Carriage Bolt M8 Screwdriver (1)14.24 NO:Q-2 Acorn Nut for M8 Bolt (8) Screwdriver (1)13.15 Box Spanner (1) NO:Q-10 Spring

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 903 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET ) Malli 903 on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten spinning-ryhmille. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM

Omistajan käsikirja. Perform 215 Cross Trainer. www.york.fi. 29. marraskuuta 2012 PERFORM 2 1 5 PERFORM Omistajan käsikirja Perform 215 Cross Trainer 52059 29. marraskuuta 2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki

Lisätiedot

Polkuharjoituslaite Käyttöohje

Polkuharjoituslaite Käyttöohje Polkuharjoituslaite Käyttöohje Sisältö Turvallisuudesta huomioitavaa 2 Hajotuskuva ja osaluettelo. 3 Harjoittelu.. 4 Turvallisuudesta huomioitavaa Lue kaikki ohjeet ennen kuin alat käyttää laitetta. Säilytä

Lisätiedot

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600

Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 Käyttöohjeet SOUTULAITE CASALL R-600 TYÖKALUT JA RUUVIT R600 I-1 Allen Bolt M8x16mm ]8 ^ I-2 Curved washer for?8*?19*2t bolt(8) I-3 Screw M5*12 (8) Screwdriver (1) (Pedal Wrench) Allen Key(1) I-4 Screw

Lisätiedot

Käyttöohjeet EBS440 91108

Käyttöohjeet EBS440 91108 Käyttöohjeet EBS440 91108 KOKOAMISOHJEET 1 VAIHE 1 Asenna tolppatuki (F) päärunkoon 6 ruuvilla (F-1), 4 aluslevyllä (F-2) ja litteillä aluslevyillä (F-5). VAIHE 2 1. Kiinnitä etu- (D) ja takavakaajat (L)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

anniversary t202 käyttäjän käsikirja

anniversary t202 käyttäjän käsikirja anniversary t202 käyttäjän käsikirja www.york.fi 01/09/2007 Onnittelumme juoksumaton hankkimisesta York Fitnessiltä Olet valinnut harjoittelukumppaniksesi korkealaatuisen, turvallisen ja pitkälle kehitetyn

Lisätiedot

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä.

CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS. Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. CROSSTRAINERIN KÄYTTÖOPAS Lue CROSSTRAINER-OPAS ennen tämän KÄYTTÖOPPAAN käyttämistä. 1 2 ASENNUS Varoitus Asennuksen aikana on useita vaiheita, joihin tulee kiinnittää erityistä huomiota. On hyvin tärkeää

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved.

KÄYTTÖOPAS BJ MADE IN CHINA. Enimmäiskuormitus 150 kg Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. BJ-0 KÄYTTÖOPAS 05 Body Action Enterprise Co., Ltd. All rights reserved. MADE IN CHINA Twist&Shape MNL TVINS FIN R0 07 Lue tämän oppaan sisältämät turvallisuuteen liittyvät varoitukset ja ohjeet huolellisesti

Lisätiedot

Liikuntaohjelma: viikot 1-6

Liikuntaohjelma: viikot 1-6 Liikuntaohjelma: viikot 1-6 Tässä on erinomainen koko kehoa hyödyntävä liikuntaohjelma, joka tarkoitettu aloittelijoille. Se sopii täydellisesti normaaliin elämäntyyliin, sillä voit harjoitella koska sinulle

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

SYKSY-KEVÄT KUNTOLAITTEET PAINOT KUNTOILU NYRKKEILY

SYKSY-KEVÄT KUNTOLAITTEET PAINOT KUNTOILU NYRKKEILY www.sportia.fi S P O R T I A STA K U N TO I LU U N www.sportia.fi SYKSY-KEVÄT 2 0 1 2-1 3 KUNTOLAITTEET PAINOT KUNTOILU NYRKKEILY KUNTOLAITTEET 2 Lähin jälleenmyyjä ja tuotteet: WWW.SPORTIA.FI REEBOK Z7

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE AURINKOVARJON JALKAAN KIINNITETTÄVÄ LÄMMITIN P1500

KÄYTTÖOHJE AURINKOVARJON JALKAAN KIINNITETTÄVÄ LÄMMITIN P1500 KÄYTTÖOHJE AURINKOVARJON JALKAAN KIINNITETTÄVÄ LÄMMITIN P1500 Lue käyttöohje ennen lämmittimen käyttöönottoa Käytä lämmitintä ainoastaan käyttöohjeiden mukaisesti. Muu käyttö voi aiheuttaa tulipalon, sähköiskun

Lisätiedot

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE 9004 CASALL XTR700 INDOOR BIKE -PYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KÄYTTOOHJEET ) Casall XTR700 -malli on tarkoitettu kuntosalien ja kuntoilukeskusten Indoor Bike -ryhmille sekä kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä

Lisätiedot

Eye Pal Solo. Käyttöohje

Eye Pal Solo. Käyttöohje Eye Pal Solo Käyttöohje 1 Eye Pal Solon käyttöönotto Eye Pal Solon pakkauksessa tulee kolme osaa: 1. Peruslaite, joka toimii varsinaisena lukijana ja jonka etureunassa on laitteen ohjainpainikkeet. 2.

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XT

KÄYTTÖOHJE XT KÄYTTÖOHJE XT10.5 93004 Asennus, vaihe 1 1. Avaa esiasennetut ruuvit etu- (J) ja takavakaajasta (J4). 2. Kiinnitä sekä etu- että takavakaaja päärunkoon 2 lukkopultilla (K2), mutterilla (K2) ja aluslevyllä

Lisätiedot

TÄRKEITÄ HUOMIOITA Kiitos, että valitsit Casa Bugatin UMA keittövaa'an. Kuten kaikkia elektronisia laitteita, myös tätä vaakaa tulee käyttää huolellisesti ja ohjeiden mukaan vammojen ja laitteen vaurioitumisen

Lisätiedot

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito...

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito... WCS-61 KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart Ennen kuin käytät laitetta, lue huolella kohta Turvallisuus, jotta osaat käyttää laitetta oikein. Säilytä käyttöohjeet. Voit tarvita niitä myöhemmin. Jos annat

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS

Sisältö. 1. Suomi P. 3. Copyright by ENERGETICS Light Bench 6.1 FI Sisältö 1. Suomi P. 3 FI Nämä käyttöohjeet ovat ainoastaan asiakasta varten. ENERGETICS ei takaa kielenkäännöksestä tai tuotteen teknisistä muunnoksista johtuvia virheitä. Copyright

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR289)

Lisätiedot

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4.

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR283)

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014

Omistajan käsikirja. R301 Rower. Tuote #56029. www.york.fi. kesäkuuta 5, 2014 Omistajan käsikirja R301 Rower Tuote #56029 kesäkuuta 5, 2014 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Active 110. www.york.fi ACTIVE 1 1 0 RESET SET RECOVERY MODE RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RESET MODE SET Omistajan käsikirja Kuntopyörä Active 110 53061 RPM SPEED TIME DISTANCE PULSE RECOVERY ACTIVE 1 1 0 V1.2 11.9.2012 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut

Lisätiedot

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia.

Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät ohjeet, jotta osaat käyttää laitteen kaikkia ominaisuuksia. SISÄLLYS Tärkeitä ohjeita 2 Tarkistusluettelo 3 Tarkistusluettelo, pikkuosat 4 Osaluettelo 5 Räjäytyskuva 8 Asennus 10 Tietokone 15 Harjoittelu 23 Huolto 25 TÄRKEITÄ OHJEITA Lue kaikki käyttöohjeiden sisältämät

Lisätiedot

KUNTOSALILLA TEHTÄVÄ LIHASKUNTOHARJOITUS ENSIMMÄISET 12 VIIKKOA

KUNTOSALILLA TEHTÄVÄ LIHASKUNTOHARJOITUS ENSIMMÄISET 12 VIIKKOA KUNTOSALI -OHJELMA KUNTOSALILLA TEHTÄVÄ LIHASKUNTOHARJOITUS ENSIMMÄISET 12 VIIKKOA Treeni 1 Ikäisesi nuoren suositellaan harrastavan vähintään 3 kertaa viikossa lihaskuntoa, liikkuvuutta ja luiden terveyttä

Lisätiedot

Ergonomisten kantovälineiden käyttöohjeita. Kiedo ry Keski-Suomen kestovaippa- ja kantoliinayhdistys. Kuinka saada lapsi selkään kantorepulla?

Ergonomisten kantovälineiden käyttöohjeita. Kiedo ry Keski-Suomen kestovaippa- ja kantoliinayhdistys. Kuinka saada lapsi selkään kantorepulla? Ergonomisten kantovälineiden käyttöohjeita Kiedo ry Keski-Suomen kestovaippa- ja kantoliinayhdistys Kuinka saada lapsi selkään kantorepulla? On monia tapoja saada lapsi selkään kantorepulla. Kokeile erilaisia

Lisätiedot

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE

X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE X-erfit 810 rower KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TURVALLISUUSOHJEET 2 RÄJÄYTYSKUVA 8-9 TARKISTUSLUETTELO ENNEN 3 OSALUETTELO 10-11 KOKOAMISTA LAITEOSIEN LUETTELO 4 NÄYTÖN OHJEET 12-13 KOKOAMISOHJEET 5-7 HARJOITTELUOHJEET

Lisätiedot

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa

TIMCO TIMCO. Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Siirrettävä työpiste, jossa 7 vetolaatikkoa TIMCO Ominaisuudet Tilava siirrettävä työpiste auttaa pitämään työkalut järjestyksessä ja nopeuttaa työntekoa. Kestävät pyörät liikuttavat työpistettä

Lisätiedot

Potilasopas. Tämän oppaan omistaa:

Potilasopas. Tämän oppaan omistaa: Potilasopas Tämän oppaan omistaa: Icare HOME (Malli: TA022) POTILASOPAS TA022-035 FI-3.1 3 Johdanto Tämä opas sisältää Icare HOME -tonometrin käyttöohjeet. Lue ohjeet huolellisesti, ennen kuin alat käyttää

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row

KÄYTTÖOHJEET. 4000 Pro Row KÄYTTÖOHJEET 4000 Pro Row SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 3 Yleiskaavio 5 Osaluettelo 6 Asennus 8 Tietokone 15 Lämmittely 18 Kunnossapito 19 Huolto 20 TURVALLISUUSOHJEET 1. Varmista, että olet lukenut nämä

Lisätiedot

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje

Fitness trampoliini. FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Fitness trampoliini FIN - Käyttö- ja harjoitusohje Tärkeitä turvallisuusohjeita VAROITUS: Lue nämä käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöönottoa ohjeiden huomiotta jättäminen voi aiheuttaa loukkaantumisriskin.

Lisätiedot

D S F crosstrainer C5.1e

D S F crosstrainer C5.1e crosstrainer C5.1e SF D Hyvä asiakas! Kiitos, että valitsit Reebok tuotteen. Tämä laatutuote on valmistettu kotikäyttöä varten ja se on testattu Eurooppalaisen normin EN 957-1/5 mukaisesti. Pyydämme sinua

Lisätiedot

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin.

Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Tässä tuotteessa on seuraavat ominaisuudet: - Radiosignaalista

Lisätiedot

Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet

Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet Retrojasson asennus- ja huolto-ohjeet Retrojasson asennusohje 1. Asennuspohjan valinta Laite painaa noin 30 kg. Seinäkiinnitystä varten Retrojasson takaseinässä on kaksi reikää. Kiinnitykseen käytetään

Lisätiedot

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE

KUNTOPYÖRÄ KÄYTTÖOHJE KUNTOPYÖRÄ 91022 KÄYTTÖOHJE KÄYTTÖOHJEET 1) Malli 91022 on tarkoitettu kevyeen kaupalliseen käyttöön tai kotikäyttöön. Siinä on kiinteän rattaan käyttämä vapaaratas, ja sitä saa käyttää vain ammattilaisen

Lisätiedot

testo 831 Käyttöohje

testo 831 Käyttöohje testo 831 Käyttöohje FIN 2 1. Yleistä 1. Yleistä Lue käyttöohje huolellisesti läpi ennen laitteen käyttöönottoa. Säilytä käyttöohje myöhempää käyttöä varten. 2. Tuotekuvaus Näyttö Infrapuna- Sensori, Laserosoitin

Lisätiedot

PRO-GO Total Gym F-42507

PRO-GO Total Gym F-42507 PRO-GO Total Gym F-42507 Turvallisuusohjeet 1. Ole varovainen harjoitellessasi ja lue käyttöohjeet ennen kuin aloitat harjoittelun. 2. Ennen harjoittelun aloittamista, keskustele terveydentilastasi lääkärin

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic

KÄYTTÖOHJEET. 650 Magnetic KÄYTTÖOHJEET 650 Magnetic SISÄLLYS Turvallisuusohjeet 2 Tarkastusluettelo 3 Pienosat 4 Osaluettelo 5 Yleiskaavakuva 7 Asennus 9 Tietokone 15 Harjoitteluohjeita 23 TURVALLISUUSOHJEET Lue kaikki käyttöohjeiden

Lisätiedot

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Perform 215. www.york.fi 20.1.2013 PERFORM

Omistajan käsikirja. Kuntopyörä Perform 215. www.york.fi 20.1.2013 PERFORM Omistajan käsikirja Kuntopyörä Perform 215 53071 2 1 5 PERFORM 20.1.2013 Sisällysluettelo Onnittelut uudesta kuntolaitteestasi, jonka on valmistanut SISÄLLYS Tietoa turvallisuudesta 03 Asiakastuki 04 Kokoamisohjeet

Lisätiedot

Casall X200 CROSSTRAINER 93001

Casall X200 CROSSTRAINER 93001 Casall X200 CROSSTRAINER 93001 1 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: 2 X200 3 X200 NO.P-19 Spring Washer

Lisätiedot

3. Kehittävä venyttely: Kehittävällä venyttelyllä kehitetään lihasten liikkuvuutta, joilla on suoria vaikutuksia mm.

3. Kehittävä venyttely: Kehittävällä venyttelyllä kehitetään lihasten liikkuvuutta, joilla on suoria vaikutuksia mm. Liikkuvuuden kehittäminen Venyttelyn merkitys koripalloilijalle voidaan jakaa karkeasti kolmeen osaan: Valmistava venyttely: suoritetaan ennen harjoitusta tai peliä! Valmistavassa venyttelyssä avataan

Lisätiedot

Käyttöohjeet ja osaluettelo

Käyttöohjeet ja osaluettelo Käyttöohjeet ja osaluettelo KAPASITEETILTAAN 3 TONNIN HALLITUNKKI HUOMIO TÄMÄ TUNKKI ON TARKOITETTU VAIN NOSTAMISEEN. KÄYTÄ KUORMAN TUKEMISEEN AINA TURVATELINEITÄ ENNEN KORJAUSTEN TEKEMISTÄ. OMAN TURVALLISUUTESI

Lisätiedot

SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja

SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja (SEFFI Pro Compact, Combi, Team SEFFI Soft Compact, Combi, Team) Käsiin ja jalkoihin tuleville varusteille 1 SEFFI - kuivain Käyttö ohjekirja malleille: SEFFI Pro Compact,

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

Käyttöohjeet. Näppäimet. Kello tila. Pelitila

Käyttöohjeet. Näppäimet. Kello tila. Pelitila Käyttöohjeet Näppäimet Kello tila Pelitila Kohdekuvakkeiden tiedot 1. Aloitus 1.1. Käynnistys / sammutus Paina ja pidä pohjassa -näppäintä käynnistääksesi / sulkeaksesi laitteen. 1.2. Lataaminen Lataa

Lisätiedot

Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten "Clock Display", "sekuntikello", "lähtölaskenta", "CountUp", "jaksoajastimen ja "Fight Gone Bad" -ajastin.

Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten Clock Display, sekuntikello, lähtölaskenta, CountUp, jaksoajastimen ja Fight Gone Bad -ajastin. 6-DIGIT CROSSFIT TIMER Ajastin tarjoaa erilaisia toimintoja, kuten "Clock Display", "sekuntikello", "lähtölaskenta", "CountUp", "jaksoajastimen ja "Fight Gone Bad" -ajastin. Lisäksi erityiset CountUp-

Lisätiedot

Casall EB400 Kuntopyörä 91002

Casall EB400 Kuntopyörä 91002 Casall EB400 Kuntopyörä 91002 HUOM: tallenna laitteen sarjanumero alla olevan laatikkoon mahdollisia huoltoyhteydenottoja varten. Tallenna laitteen sarjanumero tähän: No:J-12ScrewM3*14L(2)EB400 NO:J-1

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

Lyhyt käyttöohje Cafitesse 110

Lyhyt käyttöohje Cafitesse 110 Lyhyt käyttöohje Cafitesse 110 B-2170 Merkkivalojen selitys Keltainen merkkivalo (1) Alilämpötilan näyttö Punainen merkkivalo (2) Tyhjän säiliön näyttö STOP MAHDOLLISET VIAT Jos laite ei toimi moitteettomasti,

Lisätiedot

VENYTTELYOHJE B-juniorit

VENYTTELYOHJE B-juniorit VENYTTELYOHJE B-juniorit Venyttelyn perusteet: Toisin kuin yleensä uskotaan, lihasta voidaan venyttää myös ennen tai jälkeen raskaan suorituksen. Venyttelyn ja lihaksen venyttämisen kesto riippuu siitä,

Lisätiedot

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla.

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla. Kokoamisohjeet: 9689995/BZ7C and 9689996/BZ4C Koneet, joissa on jokin seuraavista leikkuulaitteista: 96899945 TRD6B TunnelRam-leikkuulaite 96899946 TRD7B TunnelRam-leikkuulaite 96899950 CD6B Combi-leikkuulaite

Lisätiedot

TURVALLISUUSOHJEET LUE KAIKKI OHJEET HUOLELLISESTI ENNEN KÄYTTÖÄ

TURVALLISUUSOHJEET LUE KAIKKI OHJEET HUOLELLISESTI ENNEN KÄYTTÖÄ JUOKSUMATTO (Malli MT 7000) TURVALLISUUSOHJEET LUE KAIKKI OHJEET HUOLELLISESTI ENNEN KÄYTTÖÄ Ennen kuin kiinnität sähköjohdon seinään, tarkista että sähköjohto on yhteensopiva pistorasian kanssa ja jännite

Lisätiedot

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle

Harjoituksia nivelrikkopotilaalle Harjoituksia nivelrikkopotilaalle www.parempaaelamaa.fi/kipu Lonkat ja polvet Lihasvoima Asetu kylkimakuulle Nosta hitaasti ylempi jalka ilmaan ja tuo se hitaasti takaisin alas Toista 5 10 kertaa kummallakin

Lisätiedot

KÄY NETTISIVUILLAMME WWW.ICONSUPPORT.EU

KÄY NETTISIVUILLAMME WWW.ICONSUPPORT.EU KÄYTTÖOHJE KÄY NETTISIVUILLAMME WWW.ICONSUPPORT.EU 1 Sisällysluettelo TÄRKEITÄ TURVATOIMENPITEITÄ...3 HUOMIOITAVAA ENNEN KÄYTTÖÖNOTTOA...4 VAROITUSTARRAN SIJAINTI...4 KOKOAMINEN...5 CROSSTRAINERIN KÄYTTÖ...9

Lisätiedot

Vaikutus: etureisi Ota nilkasta kiinni vastakkaisella kädellä ja vedä kantapäätä kohti pakaraa

Vaikutus: etureisi Ota nilkasta kiinni vastakkaisella kädellä ja vedä kantapäätä kohti pakaraa Venyttelyohje: Jalat 1. Vaikutus: etureisi, lonkan koukistaja Ota nilkasta kiinni vastakkaisella kädellä ja vedä kantapäätä kohti pakaraa. Paina lantiota eteen. 2. Vaikutus: etureisi, lonkan koukistaja

Lisätiedot

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 FI SUOMI 1 YLEISTÄ Tämä kuvake tarkoittaa VAROITUS. Ohjeita on

Lisätiedot

SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja

SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja (SEFFI 2000, SEFFI 1500, SEFFI 1000) Käsiin ja jalkoihin tuleville varusteille 1 SEFFI - kuivain Käyttöohjekirja malleille: SEFFI 2000 (24 paikkaa), SEFFI 1500 (18 paikkaa),

Lisätiedot

MASADOOR. autotallinovet. Asennusohje

MASADOOR. autotallinovet. Asennusohje MASADOOR autotallinovet Asennusohje Tämä asennusohje on tehty ammattitaitoisen asentajan käyttöön. Ohjeessa on piirroksia, joissa on komponentteja, joita ei aina oveen asenneta. Ennen asennuksen aloittamista

Lisätiedot

Varoitustarrojen sijainti

Varoitustarrojen sijainti 1 Sisällysluettelo VAROITUSTARROJEN SIJAINTI... 2 TÄRKEITÄ VAROTOIMIA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 OSALUETTELO... 5 KOKOONPANO... 6 LAITTEEN SÄÄDÖT... 22 VASTUKSEN SÄÄTÖ... 22 YLÄTALJAN KIINNITTÄMINEN...

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20

KÄYTTÖOHJE. Haswing W-20 KÄYTTÖOHJE Haswing W-20 Omistajalle Kiitos, että valitsitte Haswing- sähköperämoottorin. Se on luotettava ja saastuttamaton sekä helppo asentaa ja kuljettaa. Tässä käyttöohjeessa on tietoja laitteen asennuksesta,

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat. Asennus Irralliset osat Form No. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 30454 Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde

Lisätiedot

testo 460 Käyttöohje

testo 460 Käyttöohje testo 460 Käyttöohje FIN 2 Pikaohje testo 460 Pikaohje testo 460 1 Suojakansi: käyttöasento 2 Sensori 3 Näyttö 4 Toimintonäppäimet 5 Paristokotelo (laitteen takana) Perusasetukset Laite sammutettuna >

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä Huomio: joitain osia on saatettu asentaa valmiiksi. Osan puuttuessa tarkasta ensin onko se asennettu valmiiksi. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavainta, kumivasaraa sekä ristipääruuvimeisseliä. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien

Lisätiedot

SALAMANTERI OS200. Asennus- ja käyttöohjeet

SALAMANTERI OS200. Asennus- ja käyttöohjeet SALAMANTERI OS200 Asennus- ja käyttöohjeet SISÄLLYSLUETTELO 1. Yleistä... 3 2. Turvaohjeet... 3 3. Asennus... 3 4. Laitteen kuljetus ja siirto... 3 5. Käyttöpaneeli... 4 6. Käyttö... 4 7. Puhdistus ja

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE LÄMPÖTILA-ANEMOMETRI DT-619

KÄYTTÖOHJE LÄMPÖTILA-ANEMOMETRI DT-619 KÄYTTÖOHJE LÄMPÖTILA-ANEMOMETRI DT-619 2007 S&A MATINTUPA 1. ILMAVIRTAUKSEN MITTAUS Suora, 1:n pisteen mittaus a) Kytke mittalaitteeseen virta. b) Paina UNITS - näppäintä ja valitse haluttu mittayksikkö

Lisätiedot

Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS

Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS FI Langaton verenpainemittari (BP7) PIKAOPAS Pikaoppaassa kerrotaan, kuinka mobiililaite määritellään, Bluetooth-yhteys muodostetaan ja verenpaine mitataan. Noudata alla olevia ohjeita aloittaaksesi mittauksen.

Lisätiedot

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN

Casall Inspire PT1. Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN Casall Inspire PT1 Power Trainer KOKOONPANO- JA KÄYTTÖOHJE KIRJOITA SARJANUMERO TÄHÄN www.inspirefitness.net Joulukuu 2010 SISÄLTÖ Osiokuvaus..... Sivu Ohjeet 1 Tarvittavat työkalut... 1 Osa- & kiinnitysosaluettelo.....

Lisätiedot