Tehtäviä luokkalaisille ja lukiolaisille

Samankaltaiset tiedostot
Tehtäviä luokkalaisille

Kuvataide. Vuosiluokat 7-9

KUVATAIDE VL LUOKKA. Laaja-alainen osaaminen. Tavoitteisiin liittyvät sisältöalueet. Opetuksen tavoitteet

KUVATAITEEN PAINOTUSOPETUS LUOKAT. Oppiaineen tehtävä

T1 Oppilas harjoittelee havainnoimaan taidetta, ympäristöä ja muuta visuaalista kulttuuria moniaistisesti ja tekee taidetta

Opetuksen tavoitteet

Tehtäviä näyttelyyn ja oppitunneille luokkalaisille

Kolmen teeman kokonaisuus omien ja kaverien vahvuuksien tunnistamiseen ja hyödyntämiseen.

Opiskelija valitsee 1-2 pakollista kuvataiteen kurssia. Ensimmäisen pakollisen kurssin jälkeen (KU1 Minä, kuva ja kulttuuri) voi valita muita

MIKAELIN KOULU LISÄYSEHDOTUKSET: 12.1 Taide- ja taitoaineiden valinnaiset tunnit KUVATAIDE Tavoitteet Kuntakohtainen / koulukohtainen 3.

6.17 Kuvataide. Opetuksen tavoitteet

A1. OPS-UUDISTUS JA TEKNOLOGIA Oppiaineiden näkökulmia Taide- ja taitoaineet

Nuorisotyo oppitunneilla

Kooste kaikista kuvataiteen keskeisten käsitteiden avauksista eperusteet-palvelussa

Tehtäviä näyttelyyn ja oppitunneille luokkalaisille ja lukiolaisille

taideteosten, visuaalisten viestien sekä omien ja toisten töiden tulkinnassa, arvioinnissa ja työskentelyprosessin kuvailussa arviointiin

Kuvataiteen lähtökohta on kuva, kuvantekeminen ja tulkitseminen, jotka vahvistavat oppilaiden identiteettien rakentumista ja kulttuurista osaamista.

VISUAALISEN KULTTUURIN MONILUKUTAITO? Kulttuuri? Visuaalinen kulttuuri?

OPS2016 opetussuunnitelma, oppiminen ja teknologia

Ideoita ja tehtäviä Museovierailuun

Arviointikriteerit (yli 2 vvh kokonaisuudessa myös hyvän osaamisen kuvaus)

POM2STN+TS jaksosuunnitelma, teemana joulu. Elina Lappalainen & Pia Perälä

Suomi toisena kielenä ja kirjallisuus vuosiluokat 1-2

lehtipajaan! Opettajan aineisto

Etkot & Jatkot. Art Pro

Päättötyö. PÄÄTTÖTYÖ sisältää teoksen tai teossarjan, sekä portfolion, joka kuvaa työskentelyä ja sen eri vaiheita.

Taide ja kulttuuri, valinnainen. Ilmaistutaidon työpaja (YV9TK1)

KUVATAIDE VUOSILUOKAT 7-9

KUVATAIDE VALINNAISAINE

Kuvataiteen prosessiarviointi Kokemuksia yläkoulusta

Abstrakti! Tehtäviä luokkalaisille. Vuosisadan ilmiö

LAAJA-ALAINEN OSAAMINEN JA HYVÄ OPETTAMINEN

LIIKKUVA KOULU JA OPS 2016

MaTänään otamme selvää, minkälaista sanomalehteä luemme.

Oppimisympäristöihin ja työtapoihin liittyvät erityispiirteet vuosiluokilla 3-6

Sanomalehtiviikko. Sanomalehtiviikon 2014 tehtäväehdotuksia

Kamerakynän pedagogiikka

Etkot & Jatkot. Art Pro

Kasvatus- ja opetuslautakunta Liite 1 13

Aikuisten perusopetus

Tietostrategiaa monimuotoisesti. Anne Moilanen Rehtori, Laanilan yläaste, Oulu

Tavoitteet Sisällöt Laajaalaiset

Juttutuokio Toimintatapa opettajan ja lapsen välisen vuorovaikutuksen tueksi

KUVATAIDE VUOSILUOKAT 3-6

ENNAKKOTEHTÄVÄ: Oppimista tukeva arviointikulttuuri

PORIN TAIDEKOULUN TYÖPAJAOPINNOT

MEDIAVÄYLÄ. Mediaväylältä löytyy: 3-vuotiaille Kuvaaminen 4-vuotiaille Ääni 5-vuotiaille Medialukutaito 6-vuotiaille Viestintä

TERVEISET OPETUSHALLITUKSESTA

TOKALUOKKALAISTEN TAIDERETKI 2019 ENNAKKOMATERIAALI

1 lk:n tavoitteiden lisäksi oppilas kehittyy kuvallisen viestinnän välineiden käytössä havainnoi todellisen ja kuvallisen maailman eroja.

Koulumaailman tehtäväpaketti. alakoululaisille

Tavoitteet ja sisällöt, 7. luokka

Työskentelyohjeita: Suomi toisena kielenä ja kirjallisuus oppimäärän opetuksen tavoitteet vuosiluokilla 1 2. Laaja alainen osaaminen

- harjaantuu tavoitteelliseen prosessinomaiseen työskentelyyn ja itsearviointiin

Opetuksen tavoitteet Tavoitteisiin liittyvät sisältöalueet

Oppimista tukeva, yhteisöllinen arviointi

Porin taidekoulun työpajaopinnot

KOKKOLAN LASTEN JA NUORTEN KUVATAIDEKOULUN TYÖPAJAOPINNOT

Sanoista tekoihin! Kielen, kulttuurin ja katsomusten moninaisuus varhaiskasvatussuunnitelman perusteissa. Kirsi Tarkka

Uusi opetussuunnitelma ja Taidetestaajat. Eija Kauppinen Opetushallitus Mitä mieltä sä oot? -seminaari Helsinki

KUVATAIDE. Anne Ervast Lapin yliopiston harjoittelukoulu

1. Lapsi on päähenkilö omassa elämässään

VANHEMPAINILTA Opsii!

Avainsanat fanitaide, fanikulttuuri, visuaalinen kulttuuri, populaarikulttuuri, kuvataidekasvatus, sähköpostihaastattelu

OPS 2016 Keskustelupohja vanhempainiltoihin VESILAHDEN KOULUTOIMI

TAITO- JA TAIDEAINEET KUVATAIDE (KU)

RYHMÄYTYMINEN JA RYHMÄYTYMISHARJOITUKSIA

Ilmaisun monet muodot

KUVATAIDE VUOSILUOKAT 1-2

Aasian kieliä ja kulttuureita tutkimassa. Paja

Jyväskylän Taiteilijaseura ry

A! PEDA INTRO (5 op)

Alakouluikäiset lapset osallisena lähiympäristössään monialainen oppimiskokonaisuus

Kuvan ottaminen ja siirtäminen

MOT-hanke. Metodimessut Jorma Joutsenlahti & Pia Hytti 2. MOT-hanke

OPISKELIJAN MUISTILISTA

Ilo ja oppiminen näkyviksi! Pedagoginen dokumentointi työmenetelmänä

Oppimisen arviointi taide- ja taitoaineissa

VUOSILUOKAN 6 VALINNAISAINEET LUKUVUONNA

Vuosiluokkien 7-9 arviointikäytänteet ja päättöarvioinnin toteuttaminen perusopetuksessa

OPSISSA JA OPSISTA. Opetussuunnitelma Joensuun seudun ops, Satu Huttunen

KUVATAIDE. Oppiaineen tehtävä

OPS Koulu katsoo tulevaisuuteen

Osallisuuden pedagogiikka varhaiskasvatuksen toimintakulttuurissa 3/5, Osallisuus toiminnan suunnittelun ja eheytetyn toiminnan näkökulmasta

Laaja-alainen osaaminen ja monialaiset oppimiskokonaisuudet uusissa opetussuunnitelman perusteissa Sodankylä

Siilinjärven OPS-veso / Marja Rytivaara TAVOITTEENA LAAJA-ALAINEN OSAAMINEN

FYSIIKKA_ opetussuunnitelma-7_9_maol

Käsitys oppimisesta koulun käytännöissä

Kasvun kikatusta leikin lumoissa

NY Yrittäjyyskasvatuksen polku ja OPS2016

Kuvataiteen perusopinnot (25 op) - ayukuv1700

Opetuksen suunnittelun lähtökohdat. Keväällä 2018 Johanna Kainulainen

Yksikön toimintasuunnitelma. Varhaiskasvatusyksikkö Leppäsuo-Lapinlahti

Oulu Irmeli Halinen ja Eija Kauppinen OPETUSHALLITUS

1) Ravitsemussuositukset osana opetusta jaettu asiantuntijuus

Aloitusta odotellessasi

Tehtävämateriaali kouluille

Musiikkipäiväkirjani: Maalataan, kirjoitetaan ja luetaan musiikkia (PWR1) Valitaan värejä, kuvia tai symboleja erilaisille äänille.

Oulussa on sydäntä sivistykselle. Annetaan lasten ja nuorten kertoa siitä.

Sulkakansa-kokonaisuus luokat Opettajan oheismateriaali

Transkriptio:

Tehtäviä 7. 9. -luokkalaisille ja lukiolaisille Tehtävämateriaali käsittelee Suomen valokuvataiteen museon näyttelyitä JH Engström: Härifrån ja fin.land - curated by Photobooks from Finland. (Näyttelyt esillä 23.8. 18.11.2018) Tehtävissä syvennytään näyttelyihin sekä valokuvaan seuraavien teemojen kautta: ympäristön tutkiminen, ajankuvaus, ekspressiivinen valokuva ja valokuvan konteksti. Tehtäviä kannattaa soveltaa oppilaiden lähtötason ja taustatietojen mukaan. Materiaali on jaettu kahteen osaan: näyttelytehtäviin ja syventäviin tehtäviin. Näyttelytehtävät ovat keskustelutehtäviä tai harjoituksia, jotka sopivat toteutettavaksi näyttelyn aikana. Syventävät tehtävät on suunnattu oppitunneille ja niiden päämäärä on kannustaa oppilaita kiinnostumaan ympäristöstään ja tutkimaan erilaisia tapoja ottaa ja muokata kuvia. Itsenäiset tehtävät soveltuvat toteutetta viksi erityisesti näyttelykäynnin jälkeen. TEKSTI JA TOIMITUS: Roope Laukkanen, Aalto-yliopiston Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulu, Kuvataidekasvatus / Suomen valokuvataiteen museo, Laura Porola, museolehtori, Suomen valokuvataiteen museon yleisötyö GRAAFINEN SUUNNITTELU: Anna Neva KUVA (YKSITYISKOHTA): JH Engström: From Back Home, 2009

NÄYTTELYT 2 Maiseman käsitettä ja sen monimuotoisuutta käsittelevän näyttelyn kahdeksan valokuvataiteilijaa valittiin avoimen haun kautta keväällä 2018. Näyttelyn kuratoinnista ja näyttely julkaisusta vastaavat Photobooks from Finland -ryhmän jäsenet. Photobooks from Finland on vuonna 2014 perustettu yhteisö, joka edistää ja arkistoi suomalaista valokuvataidekirjallisuutta. Näyttelyn osana julkaistaan Photobooks from Finlandin ensimmäinen valokuvakirja fin.land. KUVA (YKSITYISKOHTA): JH Engström: kollaasi, From back home, 2009 NÄYTTELYN TAITEILIJAT: Sara Hornig, Simo Karisalo, Karl Ketamo, Laura Konttinen, Sebastian Reis, Kukka-Maria Rosenlund, Aura Saarikoski ja Emma Sarpaniemi NÄYTTELYN JA JULKAISUN KURATOIVAT: Tuomas Linna, Johannes Romppanen, Karoliina Paatos, Toni Vallasjoki ja Nita Vera Näyttely esittelee laajan läpileikkauksen ruotsalaisvalokuvaaja JH Engströmin (s. 1969) taiteellisesta tuotannosta. Esillä on valokuvia vuosilta 1991 2017. JH Engström tunnetaan omakohtaisista kuvasarjoistaan, joissa hän dokumentoi ekspressiivisesti lähipiiriään ja itseään. Kuvaajana Engström luottaa intuitioon ja ottaa rohkeasti kontaktia kuvattaviinsa. Palkituissa valokuvakirjoissaan hän on yhdistellyt ennakkoluulottomasti erilaisia kuvaustyylejä koko 20-vuotisen uransa ajan. Näyttely on osa Helsingin juhlaviikkojen ohjelmaa. Arrival, 2015, pigmenttivedos KUVA (RAJATTU): Laura Konttinen: Islands,

JH ENGSTRÖM: HÄRIFRÅN 3 NÄYTTELYTEHTÄVÄ: VALOKUVAN MUUTTUVAT MERKITYKSET JH Engström tunnetaan laajasta oman elinpiirinsä ekspressiivisestä dokumentaatiosta. Tämä tarkoittaa, että jokainen kuva ilmaisee sisältönsä (esimerkiksi ihmiset, esineet ja paikat) lisäksi kuvaajan henkilökohtaista elämäntilannetta, tunnetta ja ajatusmaailmaa. Tutustukaa näyttelyyn. Näyttely koostuu useista sarjoista ja esittelee satoja kuvia eri vuosikymmeniltä ja erilaisista paikoista Värmlannin maaseudulta Pariisiin. Tarkastele kuvia yksittäisinä valokuvina sekä osana sarjan kokonaisuutta. TEHTÄVÄ KUVA: JH Engström: Revoir, 2016, mustesuihkutuloste POHDI Millaisia mielikuvia kuvaajan elämästä näyttelyn valokuvat sinussa herättävät? Miten ekspressiivisyys näkyy näyttelyn kuvissa? (Miten ne ilmaisevat tunnetta, henkilökohtaista maailman kuvaa, mielikuvituksesta kumpuavaa tai alitajuista?) Mitä Engströmin näyttelyn kuvat kertovat yksittäisinä valokuvina? Entä miten niiden merkitys muuttuu osana sarjaa? Jakautukaa tehtävän alussa pareittain. Valitse näyttelystä yksi sinua kiinnostava kuva tai sarja. Valitse sitten puhelimestasi kuva, joka sopisi valitsemasi kuvan tai sarjan pariksi. Kuva voi olla samankaltainen, vastakohtainen tai esimerkiksi kuvata samaa aihetta. Voit myös ottaa uuden kuvan museotilasta. Esittele kuvaparisi parillesi. Keskustelkaa valitsemistanne kuvista. Ole valmis vastaamaan ainakin seuraaviin kysymyksiin: Miksi valitsit juuri kyseisen kuvan tai sarjan? Miten valitsemasi kuva liittyy valitsemaasi kuvaan tai sarjaan? Millaisen kuvatekstin kirjoittaisit kuvaparillesi?

JH ENGSTRÖM: HÄRIFRÅN 4 SYVENTÄVÄT TEHTÄVÄT Syventävien tehtävien avulla oppilaat tutustuvat sattumanvaraisuuteen perustuvaan valokuvaukseen, perehtyvät erilaisiin tapoihin digitaalisesti muokata kuvia ja oppivat muodostamaan erilaisia visuaalisia kokoonpanoja. Kokonaisuuden teemoja ovat ympäristöön tutustuminen, havainnointi sekä valokuvan kontekstit. A. SATTUMANVARAISEN KUVAUKSEN METODI Engström on sanonut, että hän kuvaa, koska on jossain. Hänen kuvauksensa perustuu siis sattumanvaraisuuteen, intuitioon ja alitajuiseen. Tämä tarkoittaa, että hänen kuvausvalintoihinsa vaikuttaa tiedostamattomat muistot, kokemukset ja tunteet. Tätä kuvaustapaa voi harjoittaa myös luokkaolosuhteissa. Tarvikkeet: kaikenlaiset kamerat järjestelmäkameroista kännyköihin, tietokoneet ja muistikortinlukijat / usbkaapelit (järjestelmä- tai digikameroita käytettäessä) KUVA: JH Engström: From Back Home, 2009 Kesto: noin 90 min, josta 1 h on kuvausaikaa ja 30 min purkuaikaa TYÖSKENTELYOHJEET: Keksikää itsellenne sattumanvaraisuuteen perustuva kuvausmetodi. Esimerkkejä:

JH ENGSTRÖM: HÄRIFRÅN 5 Ota kuva aina, kun kuulet linnunlaulua Ota kuva aina, kun näet auton Ota kuva aina, kun astut jalkakäytävälle Heitä noppaa muutaman minuutin välein ja ota kuva aina, kun saat valitsemasi luvun Päätä väri ja ota kuva aina, kun kohtaat sen ympäristössäsi Ota kuva aina, kun kohtaat uuden ihmisen TAVOITTEET: Tutkia ympäristöä sattumanvaraisen valokuvauksen metodin avulla Rohkaista oppijoita ottamaan erilaisia valokuvia, jotka poikkeavat valokuvauksen, erityisesti ympäristön kuvauksen konventioista Saattaa oppijat pohtimaan omia katsomisen ja ajattelun tapojaan sekä niiden vaikutuksia omaan työskentelyyn Lähtekää ulos / kulkemaan ympäristössänne kameran kanssa ja ottakaa valokuvia sattumanvaraisen kuvauksen metodia hyödyntäen. Huom! Kuvatessa on tärkeää, että kuvia otetaan sattuman varaisesti, joten ei kannata miettiä liikaa mistä tai millaisella tarkennuksella kuvia ottaa. Kuvausajan jälkeen kuvia voidaan katsoa yhdessä tai käyttää materiaalina seuraavassa tehtävässä (tehtävä B). POHTIKAA TEHTÄVÄN JÄLKEEN: Millaisia asioita kuvasitte? Miksi? Miten sattumanvarainen kuvausmetodinne toimi? Miltä kuvaaminen tuntui? Mitä ottamanne kuvat kertovat ympäristöstänne? OPS LAAJA-ALAISET OSAAMISTAVOITTEET: Ajattelu ja oppimaan oppiminen L1 Kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu L2 Monilukutaito L4 Tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen L5 KUVATAIDE: S1 Omat kuvakulttuurit S3 Taiteen maailmat T1 Kannustaa oppilasta havainnoimaan, taidetta, ympäristöä ja muuta visuaalista kulttuuria. T2 Rohkaisee oppilasta keskustelemaan kuvista, omista havainnoistaan ja näkemyksistään ja luomaan perusteluja havainnoilleen. T3 Innostaa oppilasta ilmaisemaan havaintojaan ja ajatuksiaan kuvallisin menetelmin, erilaisia välineitä ja tiedon tuottamisen tapoja käyttäen esimerkiksi, digitaalisia työskentelyvälineitä T5 Ohjaa oppilasta tutkivaan lähestymis tapaan itsenäisessä ja yhteistoiminnallisessa työskentelyssä.

JH ENGSTRÖM: HÄRIFRÅN 6 B. EKSPRESSIIVINEN VALOKUVA Valokuva on ollut kokeellinen ilmaisumuoto jo yli sata vuotta, alusta lähtien. Myös JH Engström on kokeillut erilaisia luovia tapoja kehittää valokuvia. Nykyisten digitaalisten ohjelmien avulla kuvanmuokkaus ja erilaisten kuvaversioiden tuottaminen on hauskaa ja helppoa. Tarvikkeet: Tietokoneet, kuvankäsittelyohjelma (esimerkiksi Photoshop tai ilmainen Gimp) tai vaihtoehtoisesti tabletit tai puhelimet, joissa on kuvankäsittelyohjelma. Kesto: 90 min KUVAT: JH Engström: Revoir, 2016, mustesuihkutuloste TYÖSKENTELYOHJEET: Muodostakaa tehtävässä A. ottamistanne kuvista yhteinen kuvapankki esimerkiksi Google Drive ohjelmaan, Flickr-kuvapalveluun tai koulun yhteiseen tietokantaan. Kuvat voi myös valita ilmaisesta kuvapankista, kuten Valokuvataiteen museon Flickr-sivulta (www.flickr.com/photos/valokuvataiteenmuseo). Työskennelkää yksin tai pareittain. Valitkaa kuvakokoelmasta 1-4 kuvaa ja viekää ne käytössä olevaan kuvanmuokkausohjelmaan. Tutkikaa erilaisia tapoja muokata valitsemianne kuvia ekspressiiviseen suuntaan. Kuvassa voi muokata esimerkiksi väriä, valoa, leikkausta, tarkkuutta ja käyttää erilaisia erityistehosteita ja layereita.

JH ENGSTRÖM: HÄRIFRÅN 7 Inspiraatiota kuvanmuokkaukseen saa esimerkiksi JH Engströmin ekspressiivisesti dokumentoivista valokuvista. Tallentakaa yhteiseen kuvapankkiinne valitsemistanne kuvista kaksi erilaista versiota, joissa välittyy jokin haluamanne tunne tai ajatus. Tehtävän jälkeen katsokaa kuvat yhdessä ja keskustelkaa kuvanmuokkauksesta ja erilaisista muokkaus tapojen vaikutuksista yhdessä ryhmän kanssa. TAVOITTEET: Tutkia kuvanmuokkausohjelmien avulla ekspressiivisen valokuvan tekemistä Tutustua erilaisiin tapoihin kuvallisesti kommunikoida ajatuksia ja tunteita Rohkaista oppijaa keskustelemaan omista valinnoistaan ja työskentelystään OPS LAAJA-ALAISET OSAAMISTAVOITTEET: Ajattelu ja oppimaan oppiminen L1 Kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu L2 Monilukutaito L4 Tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen L5 KUVATAIDE: S1 Omat kuvakulttuurit S2 Ympäristön kuvakulttuurit (Jos mukaan otetaan kuvia ilmaiskuvapalveluista) S3 Taiteen maailmat T1 Kannustaa oppilasta havainnoimaan, taidetta, ympäristöä ja muuta visuaalista kulttuuria. T2 Rohkaisee oppilasta keskustelemaan kuvista, omista havainnoistaan ja näkemyksistään ja luomaan perusteluja havainnoilleen. T3 Innostaa oppilasta ilmaisemaan havaintojaan ja ajatuksiaan kuvallisin menetelmin, erilaisia välineitä ja tiedon tuottamisen tapoja käyttäen esimerkiksi, digitaalisia työskentelyvälineitä. T4 Ohjaa oppilasta syventämään kuvallisen tuottamisen taitoja ja soveltamalla erilaisia materiaaleja, tekniikoita ja ilmaisunkeinoja T5 Ohjaa oppilasta tutkivaan lähestymis tapaan itsenäisessä ja yhteistoiminnallisessa työskentelyssä. T9 Innostaa oppilasta soveltamaan eri aikojen ja kulttuurien kuvailmaisu tapoja kuvallisessa tuottamisessa. RESURSSIT: Valokuvataiteen museon Flickr: https://www.flickr.com/photos/ valokuvataiteenmuseo/ Gimp tutoriaaleja: https://www.gimp.org/tutorials/ Photoshop tutoriaaleja: https://helpx.adobe.com/photoshop/ tutorials.html

JH ENGSTRÖM: HÄRIFRÅN 8 C. VALOKUVAKIRJAT / ZINET JH Engström on tunnettu erityisesti valokuvakirjoistaan. Valokuvakirjat ovat yleistyvä tapa esitellä valokuvia ja mahdollisuus leikkiä valokuvan muuttuvilla konteksteilla. Asettelemalla kuvia erilaisilla tavoilla toistensa yhteyteen ne muuttavat toistensa lukutapaa. Valokuvakirjojen ja zine-lehtien tekeminen on hyvä tapa tutkia kuvien esittämistä, rytmiä ja narratiiveja. Zine-lehdet ovat pienieräisiä, usein tulostimella toteutettuja yhden henkilön tai pienen ryhmän lehtisiä. Zinet ilmaisevat usein vahvasti tekijänsä taiteellista silmää ja mielipiteitä, sekä innostusta tiettyyn aiheeseen, kuten muotiin, skeittaukseen tai nykytaiteeseen. KUVA: JH Engström: valokuvakirjoja Tarvikkeet: tietokoneet ja InDesign, Word tai Google docs -ohjelma Kesto: 90 min TYÖSKENTELYOHJEET: Tehtävän voi toteuttaa yksin tai ryhmässä. Tutkikaa yhteistä kuva-arkistoanne, joka koottiin tehtävässä B tai leikatkaa ja skannatkaa kuvat esimerkiksi aikakausilehdistä tai oppilaiden omista valokuvista.

JH ENGSTRÖM: HÄRIFRÅN 9 Pohtikaa yhdessä, miten valokuva koetaan, kun se on kirjamuodossa, eikä esimerkiksi ruudulla. Valitkaa kuva-arkistosta itseänne kiinnostavat kuvat. Tutkikaa miten niiden suhteet toisiinsa muuttuvat kuvien järjestyksen, koon, välimatkan tai kuvien välisten taukojen muuttuessa. Kiinnittäkää huomiota valokuvien keskinäiseen vuorovaikutukseen ja rytmiin. Tehkää lopuksi pieni valmis zine valitsemistanne kuvista. Tehtävän jälkeen valmiit zinet tulostetaan, taitetaan ja niitä katsotaan yhteisesti. Keskustelkaa erilaisista tavoista asetella ja esittää valokuvia. TAVOITTEET: Tutkia erilaisia valokuvan konteksteja ja tapoja asetella valokuvia toistensa yhteyteen Tutkia zine-lehteä ilmaisumuotona ja formaattina Saattaa oppijat ajattelemaan ilmaisumahdollisuuksiaan myös luokkahuonekontekstin ulkopuolella OPS LAAJA-ALAISET OSAAMISTAVOITTEET: Ajattelu ja oppimaan oppiminen L1 Kulttuurinen osaaminen, vuorovaikutus ja ilmaisu L2 Monilukutaito L4 Tieto- ja viestintäteknologinen osaaminen L5 KUVATAIDE: S1 Omat kuvakulttuurit S2 Ympäristön kuvakulttuurit S3 Taiteen maailmat T1 Kannustaa oppilasta havainnoimaan, taidetta, ympäristöä ja muuta visuaalista kulttuuria. T2 Rohkaisee oppilasta keskustelemaan kuvista, omista havainnoistaan ja näkemyksistään ja luomaan perusteluja havainnoilleen. T3 Innostaa oppilasta ilmaisemaan havaintojaan ja ajatuksiaan kuvallisin menetelmin, erilaisia välineitä ja tiedon tuottamisen tapoja käyttäen esimerkiksi digitaalisia työskentelyvälineitä T4 Ohjaa oppilasta syventämään kuvallisen tuottamisen taitoja ja soveltamalla erilaisia materiaaleja, tekniikoita ja ilmaisunkeinoja T5 Ohjaa oppilasta tutkivaan lähestymistapaan itsenäisessä ja yhteistoiminnallisessa työskentelyssä. T7 Ohjaa oppilasta soveltamaan kuvallisia, sanallisia ja muita kuvantulkinnan menetelmiä. T9 Innostaa oppilasta soveltamaan eri aikojen ja kulttuurien kuvailmaisu tapoja kuvallisessa tuottamisessa. KUVA (YKSITYISKOHTA): JH Engström: kollaasi, From back home, 2009

fin.land. - curated by Photobooks from Finland 10 NÄYTTELYTEHTÄVÄ: SUBJEKTIIVINEN MAISEMA Maisema sana on läsnä suomen kielessä useissa merkityksissä, kuten mielen maisema, kansallismaisema tai poliittinen maisema. Näyttelyn taiteilijat lähestyvät maisemaa muuttuvana ja katsojasta riippuvaisena, subjektiivisena. Tutustu näyttelyyn. Katsoessasi esillä olevia valokuvia mieti, miten henkilökohtainen eli subjektiivinen näkökulma tulee esiin eri teoksissa? POHDI Mitä sana maisema sinulle merkitsee? Millainen on se maisema, jota mietit sanan kuullessasi? Millainen sinä olet katsojana? Vaikuttavatko henkilökohtaiset ajatuksesi ja tunteesi tapaan, joilla katsot kuvia? TEHTÄVÄ Valitse näyttelystä 2-4 kuvaa, joissa kaikissa on erilainen tapa lähestyä maisemaa. Vertaile valitsemiasi kuvia keskenään ja mieti, millainen näkökulma, maailmankuva ja henkilö on vaikuttanut valitsemiisi kuviin. Keskustelkaa valitsemistanne kuvista pienissä ryhmissä. Ole valmis vastaamaan ainakin seuraaviin kysymyksiin: Miksi valitsit juuri kyseiset kuvat? Millainen näkökulma tai suhde maisemaan valitsemillasi kuvilla on? Miten valitsemasi kuvat poikkeavat toisistaan? Onko valitsemillasi kuvilla jotain yhteistä? Miten sinun henkilökohtainen näkökulmasi vaikuttaa tapaan, jolla katsot valitsemiasi kuvia? KUVA: Aura Saarikoski: Näkyvyys alle 1 km, 2017

MOLEMMAT NÄYTTELYT 11 NÄYTTELYTEHTÄVÄ: VALOKUVA VALLANKÄYTTÖNÄ Sekä JH Engström: Härifrån ja fin.land -näyttelyt käsittelevät valokuvaa subjektiivisena eli henkilökohtaisesta näkökulmasta syntyvänä. Engström kuvaa ympäristöään intuition varassa ja omasta näkökulmastaan ekspressiivisen dokumentaation keinoin. fin.land. käsittelee valokuvaa välineenä, joka on katsojasta riippuvainen ja vain subjektiivisesti totta, sekä altis erilaiselle vallankäytölle. POHDI Miten näkemänne näyttelyt lähestyvät valokuvaa subjektiivisena välineenä? Miten se näkyy kuvissa? Missä tilanteessa on hyvä pyrkiä objektiiviseen, puolueettomaan ja neutraaliin dokumentaatioon ja milloin kuvaaja voi olla ekspressiivisempi ja ilmaista omia ajatuksiaan sekä tunteitaan? Millaista vallankäyttöä valokuvaukseen liittyy? TEHTÄVÄ Jakautukaa pareihin. Valitkaa kuvaaja ja kuvattava, sen jälkeen ottakaa kaksi kuvaa: Ottakaa kuva niin, että kuvattava päättää kaikesta: asennosta, kuvakulmasta, paikasta ja mahdollisesta muokkauksesta. Ottakaa toinen kuva niin, että kuvaaja päättää kaikesta. Vaihtakaa kuvaaja ja toistakaa. Keskustelkaa tehtävän jälkeen, miltä erilaiset valtaroolit kuvaustilanteissa tuntuivat ja miten ne näkyvät esimerkiksi arjessa ja sen kuvaustilanteissa. KUVA: Emma Sarpaniemi, Self-portrait of a couple, 2017