1 Huomioitavaa Tunnin paikka kursissa. Tunti on osa suurempaa kokonaisuutta. Tunnin tavoite joka määrittää sisältöä, toimintaa ja työyskentelytapojen

Samankaltaiset tiedostot
10/23/2012 Olli Määttä

A-jakso: viikot B-jakso: viikot 2 7 C-jakso: viikot 8-13 Aloitusluento ABC-jakson harjoittelijoille ti klo

A-jakso: viikot B-jakso: viikot 2 7 C-jakso: viikot 8-13 Aloitusluento ABC-jakson harjoittelijoille ti klo

Jyväskylän normaalikoulu - opetusharjoittelu 2. Jyväskylän normaalikoulu - opetusharjoittelu

Ydinteema on oppimisen ohjaaminen ja erityisesti opetuksen suunnittelu.

jakso- ja tuntisuunnitelman laatiminen

AJATUKSIA TYÖPAIKKAOHJAAJALLE PARTURI- KAMPAAJA OPISKELIJAN OHJAAMISESTA JA MOTIVOINNISTA TYÖPAIKALLA

Seminaari Heli Lepistö

Tavoitteet Sisällöt Arvioinnin kohteet oppiaineissa ja hyvän osaamisen kuvaus

Vuosiluokkien 1 2 A1-kielen opetussuunnitelman perusteet

LAPSEN ESIOPETUKSEN JA ESIOPETUSTA TÄYDENTÄVÄN VARHAISKASVATUKSEN SUUNNITELMA

Esimerkkejä formatiivisesta arvioinnista yläkoulun matematiikan opiskelussa

Tervetuloa Halkokarin koulun vanhempainiltaan

T1 Oppilas harjoittelee havainnoimaan taidetta, ympäristöä ja muuta visuaalista kulttuuria moniaistisesti ja tekee taidetta

Vanhan kertausta?(oklp410): Shulmanin(esim. 1987) mukaan opettajan opetuksessaan tarvitsema tieto jakaantuu seitsemään kategoriaan:

HYVÄ OPETTAJA, Ps. Jos haluat antaa aineistosta palautetta tai kertoa kehittämisideasi, laitathan viestiä!

Voit lisätä tähän oman yksikkösi kuvan! Pateniemen päiväkodin toimintasuunnitelma

Opetuskokonaisuus Mikämikä-päivään

Oppiminen ja oivaltaminen

VINKKEJÄ OPISKELUUN. Tampereen teknillinen lukio

Koulutulokkaiden vanhempainaamu

LAPSEN ESIOPETUKSEN SUUNNITELMA

PORTFOLIO-OHJEET. 1. Periodi. Lukuvuosi FyKeMaTT -aineet

ÄIDINKIELI JA KIRJALLISUUS

Oppimista tukeva, yhteisöllinen arviointi

Vaihtoehto A. Harjoittelu Oulun seudun harjoitteluverkostossa Vaihtoehto B. Harjoittelu Rovaniemen seudun harjoitteluverkostossa

Opetuksen suunnittelun lähtökohdat. Keväällä 2018 Johanna Kainulainen

Voit lisätä tähän oman yksikkösi kuvan! Pateniemen päiväkodin toimintasuunnitelma

Monitoimijaisena yhteistyönä alueen lasten ja nuorten kanssa toimivien eri ammattiryhmien, kolmannen sektorin tahojen sekä nuorten kanssa

Jyväskylän normaalikoulu - opetusharjoittelu 2

Go for it! ja OPS 2016

KOTIEN OPS-OPAS. OPS = opetussuunnitelma, jossa kerrotaan ARVOT

OPISKELIJAN MUISTILISTA

Maaniitun koulun vanhempainilta klo

KASVUA JA OPPIMISTA TUKEVA TOIMINTAKULTTUURI

Palkkaa yliopisto-opiskelija! Harjoitteluopas työnantajalle. Lampila Satu, Jurvakainen Anne, Pesonen Johanna ja Liimatainen Jaana O.

Koulutulokkaiden vanhempainaamu. Tiistai klo

Verkkotyöskentely opetusharjoittelun tukena

Huoltajapalautekysely_suruen (2012) Iivisniemen koulu k

Pukinmäenkaaren peruskoulun kielivalintainfo 2. ja 3. luokan huoltajille

Lukion opetussuunnitelma uudistuu. Syksy 2016

Info Kieli- ja viestintäopinnoista ja valmentavista kieliopinnoista Karelia ammattikorkeakoulussa 2016

Monilukutaitoa kehittävän ilmiöopetuksen laatiminen. POM2SSU Kainulainen

Opetussuunnitelma uudistui mikä muuttui? Tietoja Lielahden koulun huoltajille

OPS 2016 Keskustelupohja vanhempainiltoihin VESILAHDEN KOULUTOIMI

Innostunut oppilaskunta. Koulutus peruskoulun oppilaskuntatoiminnan ohjaajille

Monilukutaito. Marja Tuomi

Koulujen tilatehokkuutta metsästämässä

Keskustelu koulujen työelämään tutustumisjaksoista

Koulun nimi: Tiirismaan koulu

Normeista sopiminen Ryhmäläisten kesken vuorovaikutus on lisääntynyt. Me-henki on muodostunut. Ryhmäläiset viihtyvät, ja tavoite välillä unohtuu.

HARJOITTELUOHJE OPISKELIJALLE

Opetuskulttuuri murroksessa

OPPILASTIEDOTE TAITEEN PERUSOPETUKSEN LAAJAN OPPIMÄÄRÄN PÄÄTTÖTYÖ

Uuden OPS:n henki Petteri Elo OPS-koulutus 2016

digitalisaation mahdollisuudet

Sisällys. Valinaniset aineet Olkahisen koulu 2

Nuorten elämäntaitojen vahvistaminen

Yksilöllinen oppiminen ja ohjattu itsearviointi

Ainedidaktiikan yhteinen INFO Edu PEDAp4: Oman aineryhmän INFO PEDAp4: Vuorovaikutuksesta (luento), Edu244

VIERAS KIELI/SAAMEN KIELI, A1-OPPIMÄÄRÄ

LAAJA-ALAINEN OSAAMINEN JA HYVÄ OPETTAMINEN

Osaamisen kehittäminen edellyttää oppiainerajat ylittävää yhteistyötä

Tilatehokkaat oppimisympäristöt laadusta tinkimättä

Työskentelyn arviointi eri oppiaineissa vuosiluokilla 1-9

Arviointikysely 2015 Ammattilukio - Arviointiraportti - Julkaisuversio

OPS Turvallisuus opetussuunnitelmauudistuksessa

A! PEDA INTRO (5 op)

Suuntana ajatteleva koulu. Liperin vanhempainilta

HENKILÖKOHTAINEN OPINTOSUUNNITELMA HOPS RANSKAN KIELI

Työkirja tietoteknisen oppimistehtävän suunnitteluun innovatiiviseksi

Tervetuloa! Opettajien alueellinen koulutus 3 Syksy 2018 Tampere 28.8., Helsinki 4.9. ja Oulu 5.9.

OMA VÄYLÄ HANKE RYHMÄMUOTOINEN KUNTOUTUS

Koonti huoltajien OPS 2016 arvokeskustelusta

POM2STN+TS jaksosuunnitelma, teemana joulu. Elina Lappalainen & Pia Perälä

LIIKKUVA KOULU JA OPS 2016

Kommenttipuheenvuoro Musiikinopetuksen oppimisympäristön kehittämishanke

Huoltajakyselyn tulokset: Sepon koulu. Kevät 2018 N = 147

A! PEDA INTRO (5 op) LP 4: Opetuskokeilut

Oppimisympäristöstä toimintaympäristöön Oppimisympäristö tukemaan oppimista. Kaisa Nuikkinen

Vieraiden kielten aineenopettajakoulutus/aikataulu viikoille 36 38/Minna Maijala [ ]

D VALMENTAJAKOULUTUS

Hyvinvointia koulupäivään toiminnallisista menetelmistä

Osallisuuden ja kokemuksen prosessointia tehtävän avulla

Kampus. tulevaisuuden ajatuksia. rehtori Lasse Tiilikka rehtori Arto Sikiö rehtori Minna Rovio

Nuorisotyo oppitunneilla

Opetus- ja kulttuuriministeriö Lukiouudistuksen maakuntakiertue. Lappeenrannan työpajan keskustelun teemoja

Munkkiniemen ala-aste

Flipped Classroom Pedagogiikka Kemian opetuksessa Case Kemiallisen tasapainon kurssi

Kankaan kouluun? LUOTTAMUKSELLINEN. Kankaan koulu Koulurinteentie 7b Hollola LAPSEN/NUOREN TIEDOT. Nimi.

Mitä arvioidaan ja milloin?

Pianonsoiton alkeet - opeta koko luokka soittamaan 2 kappaletta kahdeksassa viikossa.

TAHTO. Tueksi Oppimisessa. Koulutoimenjohtaja Esa Santakallio, Pedagoginen suunnittelija Heini Majaranta Riihimäen kaupunki

Opetussuunnitelma uudistuu. Syksy 2016

TUM-412 Opetuksen ja kasvatuksen harjoittelu työelämäjaksolla

Tiimitaitojen kehittäminen millainen tiimipelaaja olen? Merita Petäjä, psykologi, Aalto-yliopisto

Oppilaskysely2017 Hatsalan klassillinen koulu

Ketterän korkeakouluoppimisen malli HAMK/YAMK

ERASMUS+ STRATEGINEN YHTEISTYÖ

RAUTATIE EI OLE LEIKKIPAIKKA

Transkriptio:

Tuntisuunnitelma Oppitunnin käsikirjoitus harjoittelijalle ja ohjaajalle. Tunnin pitämisen ja ohjaamisen tuki. Riittävän joustava. Passi oppitunnille: ilman hyväksyttyä tuntisuunnitelmaa ei harjoitustuntia voi pitää.

1 Huomioitavaa Tunnin paikka kursissa. Tunti on osa suurempaa kokonaisuutta. Tunnin tavoite joka määrittää sisältöä, toimintaa ja työyskentelytapojen valintaa. Muista testata itse tehtävät ja harjoittele ohjeet sekä opetuskysymyksesi etukäteen. Huomioi aihe, käsittelyvaihe, ryhmän taso, oppitunnin ajankohta oppilaille ennestään tutut työsketelytavat ja omat taitosi kaikkea ei tarvitse mahduttaa yhdelle oppitunnille!

2 Huomioitavaa Mitä harjoitellaan. Tehokas oppiminen edellyttää aina oppilailta omaa ajattelua ja kielen tuottamista. Miksi harjoitellaan. Mieti mihin opittava kieliaines liittyy elävässä elämässa ja miten sitä voisi luontevasti ja mielekkäästi harjoitella.

3 Huomioitavaa Mikä on oppilaiden edellytys selviytyä tehtävistä, missä määrin tarvitsevat opettajan ohjausta ja tukea. Pidä mielessä tunnin punainen lanka. Oppitunnin tulisi olla yhtenäinen, luontevasti etenevä eheä kokonaisuus. Tutustu ryhmääsi etukäteen. Seuraa heitä mielellään myös muissa aineissa. Pyydä opettajalta istumajärjestys ja opettele nimet. Tämä helpottaa omaa työskentelyäsi!

Tärkeää! Sinun tulee hallita etukäteen hyvin tuntisuunnitelmasi mutta se ei saa liiaksi hallita sinua. Suunnitelmasi tulee sisältää joustoa ja vaihtoehtoja. Kaikki ei aina välttämättä toteudukaan suunnitelmiesi mukaan.

Mitä mukaan tuntisuunnitelmaan? Nimesi, yhteystietosi, opetusryhmä, tila, oppitunnin ajankohta ja ohjaava opettaja. oppikirja,oheismateriaali, opetusvälineet, liiteet esim. omat tehtävät. Koko tunnin/eri osioiden tavoitteet. Ohjeet, opetuskysymykset, siirtymät, oppilaiden osuus (toiminta/reagointi,vastaus). Varatehtävät ja kotiläksyt.

Tuntien kuuntelu Mieti tuntia kuunnellesasi vastauksia yhteen tai muutamiin seuraavista kysymyksistä. Muista perustella näkemyksesi tekemiesi havaintojen avulla.kirjaa huomiosi esim. valmiit pohjat. Ole aktiivinen seuratessasi oppituntia. Voit mahdollisuuksien mukaan myös osallistua toimintaan tunnilla mikäli opettaja/harjoittelija pyytää sinua esim. oppilaan pariksi tai kierrellä havainnoimassa oppilaita. Tästä kannattaa sopia etukäteen.

1 Tunnin rakenne Mitä osioita? (esim. kuunteleminen, suullinen/kirjallinen tuottaminen). Eri osioiden pituus? Siirtymät osiosta toiseen?

2 Opetusvälineet Oppikirja Taulu Dokumenttikamera CD/kasettisoitin Digitaalinen materiaali Muu

3 Työskentelymuodot Opettajan esitys Yksilöllinen työskentely Pari/tai ryhmätyöskentely Yhteistoiminnallinen työskentely Dramatisointi Pelit, leikit, kilpailut

4 Työskentelyn ohjaaminen Mitä työskentely ohjeet pitävät sisällään? Kieli milloin ruotsia milloin suomea? Miten opettaja ohjaa oppilaita työskentelyn aikana? Miten opettaja menettelee nopeampien/hitaampien oppilaiden suhteen? Eriyttääkö opettaja?

5 Mihin tekstin käsittely vaiheeseen tunti liittyy? Pohjustus/sisäänajo aiheeseen Uuden tekstin käsittely; tekstisinnainen työskentely Vanhan tekstin käsittely Tekstin soveltaminen Uuden kieliopin opetus Kieliopin harjoittelu ja soveltaminen Kertaaminen

6 Opettajan rooli Miten opettaja aloittaa/lopettaa tunnin? Mitä opettaja tekee oppilaiden työskennellesssä? Miten opettaja suhtautuu oppilaisiin ja millaista palautetta hän antaa oppilaille/kannustaa? Miten opettaja suhtautuu oppilaisiin, jotka eivät osallistu työskentelyyn tai häiritsevät? Miten opettaja jakaa vastuuta oppilaille? Millainen on opettajan olemus (kiinnostunut, kannustava jne.)?

7 Oppilaiden työskentely Miten aktiivisesti oppilaat työskentelevät oppitunnin eri vaiheissa? Miksi?

8 Työskentelyn tavoitteet Kokonaistavoite Eri osioiden tavoitteet

9 Ryhmän ilmapiiri Ihmissuhteet (klikit, sympatiat ja antipatiat) Reagointi ja vuorovaikutus (kielelliset, elekieli)