ETD Valokuitutarvikkeet

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "ETD Valokuitutarvikkeet"

Transkriptio

1

2 ETD Valokuitutarvikkeet ETD on kuituoptisten passiivikomponenttien valmistaja ja maahantuoja. Yritys on perustettu Suomeen vuonna 2003 palvelemaan tietoliikennealan ammattilaisia koko maassa. Erinomaisen logistiikan ja kattavan tuotevaraston ansiosta pystymme toimittamaan tarvikkeet asiakkaille tehokkaasti ja nopeasti, seuraavaksi päiväksi. ETD:n tuotteet valmistetaan Eurooppalaisten standardien mukaan, tuotteiden korkea ja tasainen laatu varmistetaan tuotannossa laatuvaatimusten mukaisilla mittauksilla. ETD kehittää alati uusia tuoteratkaisuja yhdessä asiakkaidensa kanssa. ETD tarjoaa asiakkailleen myös räätälöityjä ratkaisuja silloin kun vakiotuotteet eivät täytä asiakas- tai projektivaatimusta. ETD - Your Network Partner! Sisältö Sivu 1. Häntäkuidut 3 2. Kytkentäkuidut Adapterit 6 4. Haaroittimet 7 5. Vaimentimet 8 6. Paneelit ja Tarvikkeet 9 7. Valmiskaapelit 9 8. Kuitujen tekniset tiedot

3 HÄNTÄKUIDUT Häntäkuidut ja Värihäntäsarjat SM, MM tai OM3 kuiduilla Vakiopituudet ja erikoispituudet Liitintyypit: SC, LC, ST, FC o myös APC hionnat Tiukkapäällysteisen kuidun halkaisija 0,9 mm Häntäkuidut pakataan yksittäin tai 12 kpl sarjana SC SM 2 m häntäkuitu Värihäntä pakataan 6 kpl tai 12 kpl värisarjoissa LC SM 2 m, 12 värisarja LC OM3 1.5 m, 12 häntäsarja Tilauskoodi X X X X XXX Pituus: esim. 015=1,5m Pakkaus: 0=yksittäinpakattu; S=12 kpl sarja; V=6 värisarja; W=12 värisarja Liitintyyppi: 1=SC; 2=FC; 3=LC; 4=ST; 5=SC/APC; 7=LC/APC; 8=FC/APC Kuidun tyyppi: 1=SM; 2=MM; 3=OM3; B=BendSafe TM (G.657); 4=OM2 P=Häntäkuitu 900 µm Tuote-esimerkkejä: ETD Koodi Tuote ETD Koodi Tuote P21T015 SC MM 1.5 m, 12 sarja P LC SM 2 m P SC SM 2 m P FC SM 2 m P SC/APC SM 2 m P FC MM 1.5 m P LC MM 1.5 m P11W020 SC SM 2 m, 12 värisarja P LC OM3 1.5 m P15V020 SC/APC SM 2 m, 6 värisarja Runsaasti myös muita vaihtoehtoja saatavilla! 3

4 KYTKENTÄKUIDUT SC ja LC yhdistelmät SM, MM ja OM3 kuiduilla SM G.652D tai G.657 BendSafe TM kuiduilla Simplex, Duplex ja Duplex Oval kaapeleilla Liitintyypit: SC, LC o myös APC hionnat Tuoteet pakattu yksittäin pussiin LC-LC SM Duplex SC-SC MM Duplex Oval SC-LC SM Duplex Tilauskoodi X X XX XXX Pituus (esim. 100=10m) Liitintyyppi: 1=SC; 3=LC; 5=SC/APC; 7=LC/APC Kuidun tyyppi: 1=SM; 2=MM; 3=OM3; B=SM BendSafe TM (G657); 4=OM2 Kaapeli tyyppi: S=Simplex; Z=Duplex Zip; D=Duplex Oval Tuote-esimerkkejä: ETD Koodi Tuote ETD Koodi Tuote S Simplex SC - SC SM 2 m D Duplex Oval SC - SC SM 5 m S Simplex LC/APC - LC/APC SM 2 m D Duplex Oval SC - LC SM 5 m Z Duplex SC SC SM 2 m SB11020 Simplex SC - SC SM 2 m, BendSafe Z Duplex SC - LC SM 2 m S Simplex SC/APC - LC/UPC SM 2 m Z Duplex LC - LC SM 2 m S Simplex LC/APC - LC/APC SM 2 m Varastotuotteet päivän toimitusajalla! 4

5 KYTKENTÄKUIDUT SC, LC, ST, FC ja MT-RJ yhdistelmät SM, MM ja OM3 kuiduilla SM G.652D tai G.657 BendSafe TM kuiduilla Simplex, Duplex ja Duplex Oval kaapeleilla Liitintyypit: SC, LC, ST, FC, MT-RJ o kaikki yhdistelmät o myös APC hionnat Tuoteet yksittäinpakattu ST-ST SM Duplex SC-ST SM Duplex SC-FC MM Duplex Tilauskoodi X X XX XXX Pituus (esim. 100=10m) Liitintyyppi: 1=SC; 2=FC; 3=LC; 4=ST; 5=SC/APC; 7=LC/APC; 8=FC/APC; 9=MT-RJ Kuidun tyyppi: 1=SM; 2=MM; 3=OM3; B=SM BendSafe TM (G657); 4=OM2 Kaapeli tyyppi: S=Simplex; Z=Duplex Zip; D=Duplex Oval Tuote-esimerkkejä: ETD Koodi Tuote ETD Koodi Tuote Z Duplex SC - FC SM 2 m Z Duplex SC - FC SM 2 m S Simplex FC -FC SM 2 m Z Duplex FC - MT-RJ SM 2 m S Simplex SC - SC MM 2 m Z Duplex ST - ST OM3 2 m S Simplex SC - ST MM 2 m ETD tarjoaa myös armeeratut kytkentäkuidut koviin olosuhteisiin! 5

6 ADAPTERIT Adapterit Simplex, Duplex ja Quad adapterit Vaihtoadapterit SM ja MM sekä APC, sininen / harmaa / vihreä Adapterityypit: SC, LC, ST, FC, MT-RJ, MPO, MU MM adapterissa pronssiholkki, P.B. SM adapterissa keraaminen holkki, ZrO 2 Shutter SC adapteri SC - ST vaihtoadapteri Duplex LC - LC MM MPO adapteri Tilauskoodi 2A XX X X X A=vakioarvo; F=kiinnityslaipat sivussa; S=SC-aukolle; D=D-aukolle 1= Simplex; 2=Duplex; 4=Quad Holkki: B=Pronssi; C=Keraaminen Liitintyyppi: 1=SC; 2=FC; 3=LC; 4=ST; 5=SC/APC; 7=LC/APC; 9=MT-RJ; U=MU ja M=MPO 2A=Adapteri Tuote-esimerkkejä: ETD Koodi Tuote ETD Koodi Tuote 2A11B1F Simplex SC-SC MM, P.B. 2A33C1F Duplex LC-LC SM, ZrO 2, 2A11C1A Simplex SC-SC SM, ZrO 2 2A33C2A Duplex LC/APC SM ZrO 2 2A55C2A Duplex SC/APC SM ZrO 2 2A33C4S Quad LC-LC SM ZrO 2 2A12C1M Simplex SC-FC SM, ZrO 2 2A44C1D ST-ST SM ZrO 2, D aukko 2A24C1D FC-ST SM ZrO 2, D aukko 2AMMP1F MPO-MPO Kysy lisää 6

7 HAAROITTIMET PLC ja FBT Haaroittimet PLC haaroitin vaihtoehdot: o Kompakti, AL tai ABS moduuli tai 3U räkkikortti o 1:2, 1:4, 1:8, 1:12 1:16, 1:32 ja 1:64 sekä 2:16 ja 2:32 FBT vaihtoehdot o 1:2, 50/50 5/95 o 1:3, 1:4, 1:5, 1:6 o Single / Dual / Triple Window Laaja aallonpituusalue C Saatavana kaikilla liittimillä Asennettuna 19 tai FS1000 paneeliin PLC Kompakti 1:16 PLC kortti 3U Tilauskoodi 4P X X X XX Liitintyyppi: 0=tyhjä, 1=SC; 2=FC; 3=LC; 4=ST; 5=SC/APC; 7=LC/APC; 9=MT-RJ Kuitutyyppi: T=0.9 mm; S=2 mm Tyyppi: A=Alumiinikotelo; P=ABS muovikotelo K=Kompakti; C=3U kortti Portit: P=1:2; Q=1:4; R=1:8; S=1:16; T=1:32; U=1:64; X=2:16; Y=2:32 4P=PLC haaroitin; 4F=FBT haaroitin Tuote-esimerkkejä: ETD Koodi Tuote ETD Koodi Tuote 4PPAT55 Jakaja 1x2 SM PLC, SC/APC 4PTAT55 Jakaja 1x64 SM PLC, SC/APC 4PQAT55 Jakaja 1x8 SM PLC, SC/APC 4PTAT55 FS 1x32 PLC, SC/APC, 0,9mm 4PRAT55 Jakaja 1x16 SM PLC, SC/APC 4PRCS55 Kortti 1x8 SM PLC, SC/APC 2m 4PSAT55 Jakaja 1x32 SM PLC, SC/APC 4PSCS55 Kortti 1x16 SM PLC, SC/APC 2m Lisätietoa ETD haaroittimista osoitteesta 7

8 VAIMENTIMET Optiset Vaimentimet Kiinteä vaimennus SC, LC, FC 1-15 db UPC ja APC LC 15 db plug Tuote-esimerkkejä: ETD Koodi Tuote ETD Koodi Tuote 4PV6102 SC/UPC 2 db plug 4PV6305 LC/UPC 5 db plug 4PV6503 SC/APC 3 db plug 4PV6810 FC/APC 10 db plug Lisätietoa ETD tuotteista osoitteesta 8

9 PANEELIT JA TARVIKKEET Paneelit ja Tarvikkeet 19 ristikytkentäpaneelit o 24 SC Simplex o 12 tai 24 SC Duplex FS1000 ristikytkentäpaneelit o 12 tai 24 SC Duplex Jatkosholkit 40 ja 60 mm SC peitetulpat 19 paneeli SC ja LC Duplex clipit ST kaulus SC aukkoon FTTH päätekotelo NeoClean-E puhdistuskynä Valmiskaapelit VALMISKAAPELIT Sisäkaapelit tai puhalluskaapelit 2, 4, 8, 12, 24 tai 48 kuitua Valmishäntäkaapelit Fan- Out sarjat MPO välikaapelit FTTH valmiskaapelit 8f SM MPO- LC Fan-Out Kaapelit yli 100 metriä Liitintyypit: SC, LC, ST, FC, MT-RJ, MPO, MU Räätälöidyt valmiskaapelit tehdään asiakkaan vaatimusten mukaisesti! 9

10 TEKNISET TIEDOT - KUIDUT KUITUJEN OMINAISUUDET SM 9/125 µm Yksimuotokuitu (OS2), G.652D Muotokentän halkaisija 9,3 + 0,5 µm Muotokentän epäkeskeisyys < 0,5 µm Kuoren halkaisija ,5 µm Kuidun vaimennus 1310 nm < 0,40 db/km 1550 nm < 0,25 db/km MM 62,5/125 µm Monimuotokuitu (OM1) Ytimen halkaisija 62,5 + 3 µm Ytimen epäkeskeisyys < 3 µm Kuoren halkaisija µm Kuidun vaimennus 850 nm < 3,50 db/km 1300 nm < 1,0 db/km Kaistanleveys 850 nm > 200 MHz x km 1300 nm > 500 MHz x km MM 50/125 µm Monimuotokuitu (OM3) Ytimen halkaisija µm Ytimen epäkeskeisyys < 1,5 µm Kuoren halkaisija µm Kuidun vaimennus 850 nm < 2,70 db/km 1300 nm < 0,8 db/km Kaistanleveys 850 nm > 1500 MHz x km 1300 nm > 500 MHz x km Laser-kaistanleveys 850 nm < 2000 MHz x km SM 9/125 µm Yksimuotokuitu, BendSafe TM G.657 Optiset ominaisuudet Laser-kaistanleveys Kuten G.652D 850 nm < 2000 MHz x km 10

11 KAAPELIRAKENTEET SIMPLEX JA DUPLEX KUITUKAAPELEITA: Simplex Duplex Zip Duplex Oval Drop cable - Kuitukaapelit ovat halogeenittomia ja itsestään sammuvia - Simplex, Duplex ja Duplex Oval ovat saatavana 2 tai 3 mm halkaisijalla 11

12 ETD Finland Oy Valtakatu Lappeenranta FINLAND Puh Fax

ETD Valokuitutarvikkeet

ETD Valokuitutarvikkeet ETD Valokuitutarvikkeet ETD on kuituoptisten passiivikomponenttien valmistaja ja maahantuoja. Yritys on perustettu Suomeen vuonna 2003 palvelemaan tietoliikennealan ammattilaisia koko maassa. Erinomaisen

Lisätiedot

Valokuitutarvikkeet 2013

Valokuitutarvikkeet 2013 Valokuitutarvikkeet 2013 www.optinen.fi Valokuitutarvikkeet 2013 Optinen Oy tarjoaa laadukkaat aktiivi- ja passiivikomponentit valokuituverkkoihin ja palvelee tietoliikennealan ammattilaisia koko maassa.

Lisätiedot

VALOKUITUTUOTTEET. APC- ja UPC-hionta Yksi- ja monimuoto FttH ja FttX. Orbis Oy - Valokuitutuotteet 2015 1

VALOKUITUTUOTTEET. APC- ja UPC-hionta Yksi- ja monimuoto FttH ja FttX. Orbis Oy - Valokuitutuotteet 2015 1 VALOKUITUTUOTTEET APC- ja UPC-hionta Yksi- ja monimuoto FttH ja FttX Orbis Oy - Valokuitutuotteet 2015 1 Päätepaneelit Valokuituverkko jaetaan kiinteistöjakamosta huoneisto- ja kerrosjakamoihin päätepanee

Lisätiedot

Ristikytkentäjärjestelmä NC-1000

Ristikytkentäjärjestelmä NC-1000 SM_23082012 1/6 Ristikytkentäjärjestelmä NC-1000 Käyttö ja ominaisuudet: - ETSI-mitoitukseen perustuva modulaarinen valokaapeleiden ristikytkentäjärjestelmä suuriin ja suurehkoihin laitetiloihin - Järjestelmä

Lisätiedot

KUITUKAAPELOINTI KUITUKAAPELOINTI KAAPELIRAKENTEET KUITUKAAPELIVERKKO

KUITUKAAPELOINTI KUITUKAAPELOINTI KAAPELIRAKENTEET KUITUKAAPELIVERKKO KUITUKAAPELOINTI Valokuitutekniikkaa on käytetty puhelinyhteykiä jo vuoia en mahdollitamien pitkien välimatkojen takia. Vähitellen en käyttö on yleitynyt myö kiinteitön yleikaapeloinnia. Kuidun liääntynyt

Lisätiedot

2012 Kuitutuoteluettelo

2012 Kuitutuoteluettelo 2012 Kuitutuoteluettelo Sisällysluettelo Kytkentäkaapelit.................3 Häntäkuidut....................4 Kytkentäkuidut..................5 Adapterit......................7 Kuituliittimet....................7

Lisätiedot

FibrePlus tuotevalikoimaa voidaan käyttää perinteisissä yleiskaapelointijärjestelmä asennuksissa ja keskitetyissä optisen kuidun asennuksissa

FibrePlus tuotevalikoimaa voidaan käyttää perinteisissä yleiskaapelointijärjestelmä asennuksissa ja keskitetyissä optisen kuidun asennuksissa FibrePlus tuotevalikoimaa voidaan käyttää perinteisissä yleiskaapelointijärjestelmä asennuksissa ja keskitetyissä optisen kuidun asennuksissa Luotettava ääni hämmennyksen maailmassa BrandRex on saavuttanut

Lisätiedot

Valokuitutuotteet Laitekuidut häntäkuidut paneelit päätekotelot asennuskaapelit

Valokuitutuotteet Laitekuidut häntäkuidut paneelit päätekotelot asennuskaapelit Valokuitutuotteet 1 Laitekuidut häntäkuidut paneelit päätekotelot asennuskaapelit Hitsattavat häntäkuidut Häntäkuituja käytetään kanava- ja runkokaapeleiden päättämiseen. Niissä on liitin vain toisessa

Lisätiedot

VALOKUITUTUOTTEET. APC- ja UPC-hionta Yksi- ja monimuoto FttH ja FttX. Orbis Oy - Valokuitutuotteet

VALOKUITUTUOTTEET. APC- ja UPC-hionta Yksi- ja monimuoto FttH ja FttX. Orbis Oy - Valokuitutuotteet VALOKUITUTUOTTEET APC- ja UPC-hionta Yksi- ja monimuoto FttH ja FttX Orbis Oy - Valokuitutuotteet 2016 1 Päätepaneelit Valokuituverkko jaetaan kiinteistöjakamosta huoneisto- ja kerrosjakamoihin päätepanee

Lisätiedot

VALMISKAAPELITUOTTEET

VALMISKAAPELITUOTTEET VALMISKAAPELITUOTTEET Kuitu kotiin Laajakaistaverkot Orbis Oy - Valmiskaapelituotteet 2015 1 Orbiksen osaaminen Orbiksella on yli 25 vuoden kokemus valokuitutuotteiden valmistamisesta ja tuotteitamme käyttävät

Lisätiedot

valokuituratkaisut TAKUULLA VALOKUITU TYÖKALUTON JÄRJESTELMÄ APS-Lan SCSFO Ominaisuudet ja hyödyt

valokuituratkaisut TAKUULLA VALOKUITU TYÖKALUTON JÄRJESTELMÄ APS-Lan SCSFO Ominaisuudet ja hyödyt ja työkalut APS:n Opternan pikaliittimet on suunniteltu nopeaan paikan päällä tehtävään asennukseen. Ne tunnetaan myös nimellä valmiiksi hiotut NPC-liittimet (NPC = No Polish Connector). Voimaa tai erikoishiontatekniikkaa

Lisätiedot

TIETOSÄHKÖ OY. Valokuitutuotteet. Laitekuidut häntäkuidut paneelit päätekotelot asennuskaapelit

TIETOSÄHKÖ OY. Valokuitutuotteet. Laitekuidut häntäkuidut paneelit päätekotelot asennuskaapelit TIETOSÄHKÖ OY Valokuitutuotteet Laitekuidut häntäkuidut paneelit päätekotelot asennuskaapelit 1 Hitsattavat häntäkuidut TIETOSÄHKÖ OY Häntäkuituja käytetään kanava- ja runkokaapeleiden päättämiseen. Niissä

Lisätiedot

VALOKAAPELIKOULUTUSTA YRITYSKOHTAISESTI

VALOKAAPELIKOULUTUSTA YRITYSKOHTAISESTI 1(7) VALOKAAPELIKOULUTUSTA YRITYSKOHTAISESTI Oheen on koottu yrityskohtainen valokaapelikoulutuspaketti, joka koostuu viidestä kurssista: VALOKAAPELIEN KÄSITTELY KUITUJEN JATKAMINEN ja PÄÄTTÄMINEN VALOKAAPELIYHTEYKSEIN

Lisätiedot

NetKey - kaapelointijärjestelmä

NetKey - kaapelointijärjestelmä NetKey - kaapelointijärjestelmä lisätietoja: visit www.panduit.com/netkey NetKey -kaapelointijärjestelmä NetKey -kupari- ja kuitukaapelointijärjestelmä tarjoaa yhtenäisen, standardien mukaisen kaapeli-infrastruktuurin

Lisätiedot

LAAJAKAISTAVERKOT HAJA-ASUTUSALUEILLE. Kyläverkot Osuuskunnat Seutuverkot

LAAJAKAISTAVERKOT HAJA-ASUTUSALUEILLE. Kyläverkot Osuuskunnat Seutuverkot LAAJAKAISTAVERKOT HAJA-ASUTUSALUEILLE Kyläverkot Osuuskunnat Seutuverkot 1 LAAJAKAISTA KAIKILLE Valtioneuvosto teki vuonna 2008 periaatepäätöksen valtakunnallisesta laajakaistahankkeesta. Hankkeen tavoite

Lisätiedot

Kenttävalokaapelit ja tarvikkeet

Kenttävalokaapelit ja tarvikkeet Kenttävalokaapelit ja tarvikkeet Kaapelit suomalaisiin olosuhteisiin Nestor Cables kehittää, valmistaa ja myy kevyitä ja kestäviä optisia kaapeleita turvallisuus- ja puolustustarkoituksiin sekä erilaisiin

Lisätiedot

Tietoverkkotuotteet. Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu Suojattu Cat6 A. -kaapelointiratkaisu

Tietoverkkotuotteet. Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu Suojattu Cat6 A. -kaapelointiratkaisu Tietoverkkotuotteet Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu Suojattu Cat6 A -kaapelointiratkaisu Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu Parikaapelit Suojaamattomat Cat6 U/UTP-parikaapelit nousu- ja kerroskaapelointiin.

Lisätiedot

LAATUA ASUINKIINTEISTÖJEN KUITUSISÄVERKKOIHIN

LAATUA ASUINKIINTEISTÖJEN KUITUSISÄVERKKOIHIN KUITUVERKON SUORITUSKYKYARVOJEN MERKITYS JA MITTAUS 8.11.2017 LAATUA ASUINKIINTEISTÖJEN KUITUSISÄVERKKOIHIN VILLE REINIKAINEN Sisältö Suorituskykyarvojen ja liittimien puhtauden merkitys käytännössä Mittauksen,

Lisätiedot

ICT-RATKAISUT. Tilaa kuvasto tai lataa osoitteesta: www.pistesarjat.fi

ICT-RATKAISUT. Tilaa kuvasto tai lataa osoitteesta: www.pistesarjat.fi Oikeus teknisiin muutoksiin pidätetään. pistesarjat oy Karvaamokuja 1, 00380 Helsinki Jatkokatu 2, 15230 lahti Puh. +358 10 423 8770 Faksi +358 9 346 3095 myynti@pistesarjat.fi www.pistesarjat.fi ICT-RATKAISUT

Lisätiedot

OPTISET TUOTTEET Voimassa 13.6.2013 alkaen

OPTISET TUOTTEET Voimassa 13.6.2013 alkaen Puh. 020 7070 300 OPTISET LÄHETTIMET OPTISET TUOTTEET Voimassa 13.6.2013 alkaen Pacific Broadband Networks ulkoisesti moduloitavat optiset lähettimet 1550 nm 19" / 1U, stand-alone, 45-1003 MHz, kaksois

Lisätiedot

Pientalon esimerkkikokoonpano

Pientalon esimerkkikokoonpano Pientalon esimerkkikokoonpano. Työpisterasia xrj, 7 0. Parikaapeli CAT U/UTP 0 70 0. Kotijakamo 00 x 00 x 90 7 00 9 - Laitekaapeli CAT U/UTP 0,m 7 0 - Optinen päätekotelo 7 08 00 - Adapteri LC-APC/quad

Lisätiedot

ICT-RATKAISUT. Tilaa kuvasto tai lataa osoitteesta: www.pistesarjat.fi

ICT-RATKAISUT. Tilaa kuvasto tai lataa osoitteesta: www.pistesarjat.fi Oikeus teknisiin muutoksiin pidätetään. pistesarjat oy Karvaamokuja 1, 00380 Helsinki Jatkokatu 2, 15230 lahti Puh. +358 10 423 8770 Faksi +358 9 346 3095 myynti@pistesarjat.fi www.pistesarjat.fi ICT-RATKAISUT

Lisätiedot

Nylund Kotiverkko. Täydellinen kaapelointijärjestelmä asuntojen tietoverkkoratkaisuksi.

Nylund Kotiverkko. Täydellinen kaapelointijärjestelmä asuntojen tietoverkkoratkaisuksi. Nylund Kotiverkko Täydellinen kaapelointijärjestelmä asuntojen tietoverkkoratkaisuksi. Oy Nylund-Group Ab, Talotekniikka Masalantie 7 020 MASALA Vaihde (myynti) puh. 010 217 000 asiakaspalvelu@nylund.fi

Lisätiedot

OPTISET TUOTTEET Voimassa 26.1.2015 alkaen

OPTISET TUOTTEET Voimassa 26.1.2015 alkaen Puh. 020 7070 300 OPTISET TUOTTEET Voimassa 26.1.2015 alkaen Kuitujatkoskoneet 7273380 OFS-80 AC Automaattinen, ytimen mukaan kohdistava kuituhitsauslaite. Näyttö 5,7", 2-kameraa, suurennos 240X, kuidun

Lisätiedot

VALMISKAAPELITUOTTEET

VALMISKAAPELITUOTTEET VALMISKAAPELITUOTTEET Kuitu kotiin Laajakaistaverkot Orbis Oy - Valmiskaapelituotteet 2016 1 Orbiksen osaaminen Orbiksella on yli 25 vuoden kokemus valokuitutuotteiden valmistamisesta ja tuotteitamme käyttävät

Lisätiedot

Optinen kiinteistökaapelointi. Eino Jauhiainen

Optinen kiinteistökaapelointi. Eino Jauhiainen Optinen kiinteistökaapelointi Eino Jauhiainen Perustietoa yhtiöstä Nestor Cables Oy valmistaa ja myy sekä optisia että kuparijohtimisia tietoliikenne-, teollisuus- ja erikoiskaapeleita ja valokaapelitarvikkeita

Lisätiedot

2/2017. Verkko- & kuitutuotteet. puh

2/2017. Verkko- & kuitutuotteet. puh 2/2017 Verkko- & kuitutuotteet 2/2017 YHTEYSTIEDOT Yhteystiedot Ammattielektroniikan myyntiin ja järjestelmäasennuksiin liittyvissä asioissa Teitä palvelevat: Pertti Kauko Avainasiakaspäällikkö puh. 020

Lisätiedot

62.5/125 µm nm (OM1) max 3,1 850 nm, max 0, nm Lämpötilarajat -20 C C

62.5/125 µm nm (OM1) max 3,1 850 nm, max 0, nm Lämpötilarajat -20 C C Kaapelit LexCom Sisävalokaapeli Tight Buffer OM1 Sisävalokaapeli, Tight Buffer OM1 Valokaapeli sisäkäyttöön rakennusten nousu- ja kerroskaapelointiin. Kaapelissa on Tight Buffer-rakenne 900 µm kuitupäällysteellä.

Lisätiedot

Valokaapelit tele- ja tietoverkoissa

Valokaapelit tele- ja tietoverkoissa Valokaapelit tele- ja tietoverkoissa 1 Sisältö Optiset kuidut ja niiden ominaisuudet Kaapelirakenteet Kaapeleiden testaus Asentaminen, jatkaminen ja päättäminen Kuvia kaapeleiden valmistuksesta 2 Monimuotokuidun

Lisätiedot

APS HIGH TECHNOLOGY CABLES & CONNECTIVITY SOLUTIONS

APS HIGH TECHNOLOGY CABLES & CONNECTIVITY SOLUTIONS APS HIGH TECHNOLOGY CABLES & CONNECTIVITY SOLUTIONS Tele & Data Tietoliikenneverkot Tietoverkkojärjestelmät Kuparikaapelit ja optiset kuitukaapelit OEM-valmistus 15 vuoden kokemus APS toimittaa standardi

Lisätiedot

kaapelointijärjestelmä

kaapelointijärjestelmä Luotettava ja kilpailukykyinen kaapelointijärjestelmä Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu n Suojattu Cat6 A -kaapelointiratkaisu Oy Nylund-Group Ab, Talotekniikka Masalantie 375 02430 MASALA Vaihde (myynti)

Lisätiedot

AP Solutions Oy on suomalainen yritys, joka kehittää ja toimittaa kaapeleita ja kaapeliratkaisuja globaalisti.

AP Solutions Oy on suomalainen yritys, joka kehittää ja toimittaa kaapeleita ja kaapeliratkaisuja globaalisti. APS Verkkotuotteet APS Verkkotuotteet AP Solutions Oy on suomalainen yritys, joka kehittää ja toimittaa kaapeleita ja kaapeliratkaisuja globaalisti. Vuonna 2005 perustettu yritys tukeutuu henkilökuntansa

Lisätiedot

ASENNUSOHJE. Päätekotelo NC-125 asentaminen SM_ /8. FYO2PMU ja FYO2PMU Mini -kaapeleiden rakenne. Päätekotelo NC-125

ASENNUSOHJE. Päätekotelo NC-125 asentaminen SM_ /8. FYO2PMU ja FYO2PMU Mini -kaapeleiden rakenne. Päätekotelo NC-125 SM_09122016 1/8 Päätekotelo NC-125 asentaminen Tässä ohjeessa neuvotaan FYO2PMU ja FYO2PMU Mini -talokaapelin asennusta NC-125 -päätekoteloon. Tätä ohjetta voi jokainen soveltaa omalla tavallaan, mutta

Lisätiedot

Luotettava ja kilpailukykyinen kaapelointijärjestelmä

Luotettava ja kilpailukykyinen kaapelointijärjestelmä Luotettava ja kilpailukykyinen kaapelointijärjestelmä Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu n Suojattu Cat6 A -kaapelointiratkaisu Oy Nylund-Group Ab, Tietoverkot ja Valaistus Masalantie 375 02430 MASALA

Lisätiedot

Tärkeintä valokuituverkon kytkennöissä on aina puhtaus. Yleisin verkon vikatilanne on likainen liitin.

Tärkeintä valokuituverkon kytkennöissä on aina puhtaus. Yleisin verkon vikatilanne on likainen liitin. KUITU KOTIIN Nykyaikainen tiedonsiirto asuinkiinteistöissä edellyttää ohjeistusten mukaisten sisäverkkojen rakentamista valokuitukaapelien avulla. Viestintäviraston määräys M65 sisältää viimeisimmät ohjeet

Lisätiedot

NesCon -asennus- ja kytkentätarvikkeet valokaapeliverkkoihin

NesCon -asennus- ja kytkentätarvikkeet valokaapeliverkkoihin NesCon -asennus- ja kytkentätarvikkeet valokaapeliverkkoihin NesCon -tuotteet valokaapeliverkkoihin Nestor Cablesin NesCon -tuoteperhe sisältää kaikki valokaapeliverkkojen asennus- ja kytkentätarvikkeet

Lisätiedot

Lähiverkkojen rakentaminen

Lähiverkkojen rakentaminen Lähiverkkojen rakentaminen TIESÄHKÖ OY Kaapelointiesimerkkejä 1. Toimitilakiinteistö, jossa on useita yrityksiä/organisaatioita Näille sivuille olemme koonneet periaatteita ja esimerkkejä määräyksen 65

Lisätiedot

Palveluksessasi ihminen, ole hyvä.

Palveluksessasi ihminen, ole hyvä. Valokuitutuotteet Palveluksessasi ihminen, ole hyvä. Tämän luettelon jokaiseen laitteeseen, komponenttiin tai kokonaisratkaisuun kuuluu kaupanpäälle asiantunteva palvelu. Oli kyse sitten teknisestä ominaisuudesta,

Lisätiedot

Sisäverkon peittotuotteet

Sisäverkon peittotuotteet Sisäverkon peittotuotteet Laatuantennin sisäverkon peittotuotteilla voitte helposti parantaa kuuluvuutta tai nostaa mobiililaajakaistan nopeutta. Ulkoantennin avulla hitaasti toimivan laajakaistaliittymän

Lisätiedot

KERMAN - LUETTELO 2005

KERMAN - LUETTELO 2005 KERMAN - LUETTELO 2005 KERMAN - LUETTELO 2005 S I S Ä L LY S L U E T T E L O. Cat 5e UTP järjestelmä s.4 2. Cat 6 suojattu järjestelmä s.4 3. Cat 6 suojaamaton järjest. s.5 4. Teollisuuskaapelointi s.6

Lisätiedot

VALOKAAPELIKOULUTUSTA YRITYSKOHTAISESTI

VALOKAAPELIKOULUTUSTA YRITYSKOHTAISESTI 1(6) VALOKAAPELIKOULUTUSTA YRITYSKOHTAISESTI Oheen on koottu yrityskohtainen valokaapelikoulutuspaketti, joka koostuu neljästä kurssista: VALOKAAPELIEN KÄSITTELY KUITUJEN JATKAMINEN ja PÄÄTTÄMINEN VALOKAAPELIYHTEYKSEIN

Lisätiedot

OPTINEN TIEDONSIIRTO KUITUVERKOSSA

OPTINEN TIEDONSIIRTO KUITUVERKOSSA OPTINEN TIEDONSIIRTO KUITUVERKOSSA Juuso Raatikainen Opinnäytetyö Huhtikuu 2011 Sähkötekniikka koulutusohjelma Talotekniikan suuntautumisvaihtoehto Tampereen ammattikorkeakoulu 2 TIIVISTELMÄ Tampereen

Lisätiedot

Nexans seuraa kotiin saakka

Nexans seuraa kotiin saakka www.nexans.fi Kuitua kotiin kaivataan Nexans seuraa kotiin saakka Viime vuosina Nexans on ollut mukana rakentamassa infrastruktuuria uusia tiedonsiirtoväyliä varten mm. kaupunkiverkkojen muodossa. Nyt

Lisätiedot

Pientalon esimerkkikokoonpano

Pientalon esimerkkikokoonpano Kodit Pientalon Esimerkkikokoonpanot kaapelointikokoonpano Pientalon esimerkkikokoonpano a b a. R0UV RJ liitinrasia xrj b. Antennirasia a. DNR0UV Cat multimediarasia TV/R/SAT b. xxxxx Antennirasia. DNELKJ/

Lisätiedot

OPINNÄYTETYÖ - AMMATTIKORKEAKOULUTUTKINTO TEKNIIKAN JA LIIKENTEEN ALA OPTISET VERKOT. Ville Juntunen T E K I J Ä :

OPINNÄYTETYÖ - AMMATTIKORKEAKOULUTUTKINTO TEKNIIKAN JA LIIKENTEEN ALA OPTISET VERKOT. Ville Juntunen T E K I J Ä : OPINNÄYTETYÖ - AMMATTIKORKEAKOULUTUTKINTO TEKNIIKAN JA LIIKENTEEN ALA OPTISET VERKOT T E K I J Ä : Ville Juntunen SAVONIA-AMMATTIKORKEAKOULU OPINNÄYTETYÖ Tiivistelmä Koulutusala Tekniikan ja liikenteen

Lisätiedot

Parikaapeli. Siirtomedia. Sähkömagneettinen spektri. EIA/TIA kategoriat

Parikaapeli. Siirtomedia. Sähkömagneettinen spektri. EIA/TIA kategoriat Siirtomedia Ohjattu siirto; kaapelisiirto parikaapeli, koaksiaalikaapeli, valokuitu siirtomerdian ominaisuudet tärkeitä Ohjaamaton siirto; langaton siirto ilma tai tyhjiö: radio, infrapuna, valo lähetin/vastaanottimen

Lisätiedot

CAVEL CAVEL DKTCOMEGA:n tehtävä

CAVEL CAVEL DKTCOMEGA:n tehtävä koaksiaalikaapelit Italiana Conduttori Srl on valmistanut koaksiaalikaapeleita CAVEL tuotemerkillä vuodesta 1968 alkaen. Näiden vuosien aikana yritys on jatkuvasti kasvanut. CAVEL on tunnettu ja saanut

Lisätiedot

Mobiiliverkon sisäpeiton toteuttaminen. Mobiiliverkon sisäpeiton toteuttaminen. Päivitetty 3/2015. Matti Pulkkanen

Mobiiliverkon sisäpeiton toteuttaminen. Mobiiliverkon sisäpeiton toteuttaminen. Päivitetty 3/2015. Matti Pulkkanen Mobiiliverkon sisäpeiton toteuttaminen Tärkeimmät toimittajamme: Sisäpeitto antennit: kaapelit: bedea Passion in high frequency Ongelma: GSM-signaali ei kanna rakennuksen sisään heikko kentänvoimakkuus

Lisätiedot

560B NPB. 1. Valitse halauamasi kokoonpano. liittimä. 2. Valitse tyhjä Q-G. Q-G sarjan paneeliin. 3. Asenna EH sarjan liittimet

560B NPB. 1. Valitse halauamasi kokoonpano. liittimä. 2. Valitse tyhjä Q-G. Q-G sarjan paneeliin. 3. Asenna EH sarjan liittimet NPB 560B 1. Valitse halauamasi kokoonpano EH sarjan liittimä. 2. Valitse tyhjä Q-G sarjan paneeli 3. Asenna EH sarjan liittimet Q-G sarjan paneeliin luodaksesi tarvittavan liitäntäratkaisun äänelle, kuvalle

Lisätiedot

LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC

LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC GK Rapid 80 johtokanavat PVC, valkoinen RAL9010 - valintataulukko Pos. 1 2 3 4 5 6 7 Kanavarunko Kansi Ulkokulma Ulkokulman kansi Tasokulma Tasokulman kansi Sisäkulma

Lisätiedot

Sisäverkon kaapelointi

Sisäverkon kaapelointi Sisäverkon kaapelointi Kaapeli sisälle ja ulos Useista rakennuksista koostuvien kiinteistöjen kaapelivalinta on erityisen haasteellista, kun tarvitaan oikeanlaiset kaapelit kolmelle verkolle ja kahteen

Lisätiedot

Suurin sallittu vetovoima Pienin sallittu taivutussäde vedon aikana ja lopullisessa asennuksessa Pienin sallittu asennuslämpötila

Suurin sallittu vetovoima Pienin sallittu taivutussäde vedon aikana ja lopullisessa asennuksessa Pienin sallittu asennuslämpötila OHJEITA ASENNUKSEEN Yleiskaapelointi täyttää standardin vaatimukset ja toimii luotettavasti vain, jos oikean suunnittelun ja oikeiden komponenttivalintojen lisäksi se on myös asennettu huolella ja ammattitaidolla.

Lisätiedot

KIINTEISTÖJEN SISÄVERKOT - hyvät asennustavat. Harri Mutanen

KIINTEISTÖJEN SISÄVERKOT - hyvät asennustavat. Harri Mutanen KIINTEISTÖJEN SISÄVERKOT - hyvät asennustavat Harri Mutanen ORBIS OY Perustettu 1949 Suomalainen perheyritys Maahantuonti ja oma valmistus Työntekijöitä 50 Liikevaihto 7,8 MEUR (2015) Toimipisteet Vantaa,

Lisätiedot

LexCom 125 Cat5e suojaamattomat kuparikaapelit (sisäkäyttöön) 100 Ohm +/- 15% 1-100 MHz. 4 parikierrettä kierrettynä Johdin Kiinteä kupari AWG 24

LexCom 125 Cat5e suojaamattomat kuparikaapelit (sisäkäyttöön) 100 Ohm +/- 15% 1-100 MHz. 4 parikierrettä kierrettynä Johdin Kiinteä kupari AWG 24 Kaapelit LexCom 125 Cat5e suojaamattomat kuparikaapelit (sisäkäyttöön) Suojaamaton (UTP, U-UTP) datakaapeli sisätilojen tietoverkkoihin. Kaapelissa on vihreä halogeeniton kuori, johon on painettu metrimerkinnät.

Lisätiedot

Kuumasinkityt tuotteet eläinten ulkoruokintaan, aitaukseen ja kuljetukseen

Kuumasinkityt tuotteet eläinten ulkoruokintaan, aitaukseen ja kuljetukseen Kuumasinkityt tuotteet eläinten ulkoruokintaan, aitaukseen ja kuljetukseen Valmistaja INOFAMA S.A. Valmistajalle myönnetty ISO 9001:2000 laatustandardi Myynti, markkinointi, maahantuonti Suomessa Kärsämäentie

Lisätiedot

Kuituoptinen tehomittari ja kuituoptinen valonlähde

Kuituoptinen tehomittari ja kuituoptinen valonlähde FOM, FOS-850, FOS-1300, FOS-850/1300 Kuituoptinen tehomittari ja kuituoptinen valonlähde Ohjevihko Johdanto Kuituoptinen tehomittari (Fiber Optic Power Meter, FOM) mittaa optista tehoa kuituoptisissa johtimissa.

Lisätiedot

Elmatik AS, Türi 9, 11314 Tallinn Estonia tel. +372 650 3875 tel. +372 650 3876 fax +372 655 8019 e-mail: elmatik@elmatik.ee

Elmatik AS, Türi 9, 11314 Tallinn Estonia tel. +372 650 3875 tel. +372 650 3876 fax +372 655 8019 e-mail: elmatik@elmatik.ee Kuidut, kohteesta heijastavat Kuitutyyppi mitat pituudet Kuidun Kuoren Tilausnumero Käyttölämpötila Kärki M3 x 0.5 FR8EBC kuva 1 FR19YBC kuva 2 Kärki M3 x 0.5 FR108BC kuva 3 Kärki M4 x 0.7 FRS84BC kuva

Lisätiedot

Phono:47k Ohms @ 200 pf, Aux (Line): 10 kohms ASB312 kaiutinjakaja 2tie stereo 25,90

Phono:47k Ohms @ 200 pf, Aux (Line): 10 kohms ASB312 kaiutinjakaja 2tie stereo 25,90 TC450 59,00 RIAA korjain 12VDC/100mA. Mahdollistaa magneettisella rasialla varustetun levysoittimen liittämisen vahvistimen/stereoiden AUX liitäntään. sisääntulo ulostulo taajuus signaali/kohina virtalähde

Lisätiedot

Sisäverkon kaapelointi

Sisäverkon kaapelointi Sisäverkon kaapelointi UUDISTETTU SISÄVERKKO- MÄÄRÄYS 65B / 2016M Asuinkiinteistöjen kattava sisäverkko Uudistettu sisäverkkomääräys 65B/2016M määrittelee kattavan ja monipuolisen kaapeloinnin asuinkiinteistöjen

Lisätiedot

Kutistemuoviset suojaputket ja holkit

Kutistemuoviset suojaputket ja holkit A4 Kutistemuoviset suojaputket ja holkit Saatavana myös kattava SES Pääluettelo Kutistemuoviset suojaputket ja holkit SES valmistaa kahdentyyppisiä kutistemuovisia suojaputkia. Materiaalin valinta riippuu

Lisätiedot

VALOKAAPELEIDEN JA -KUITUJEN TUNNISTUS- JA MERKINTÄJÄRJESTELMÄT

VALOKAAPELEIDEN JA -KUITUJEN TUNNISTUS- JA MERKINTÄJÄRJESTELMÄT ST Julkaisija: Sähkötieto ry Kustantaja: Sähköinfo Oy Harakantie 18 B, PL 55, 02601 Espoo Puhelin 09 547 610 www.sahkotieto.fi Copyright: Sähkötieto ry Kopioiminen sallittu omaan käyttöön. VALOKAAPELEIDEN

Lisätiedot

CTS-kotipäätelaitteen asennusohje v

CTS-kotipäätelaitteen asennusohje v Sisällysluettelo Asennuspaketti...1 Asentaminen...2 Ongelmatilanteissa...8 Asennuspaketti Asennuspaketissa tulee mukana seuraavat osat Kotipäätelaite CTS FWRIII-3105, tarkemmat spesifikaatiot ja laitteen

Lisätiedot

ValenaTM. laadukas ja toimiva sarja jokapäiväiseen käyttöön ASENNUSKALUSTEET ASUIN- JA JULKISIIN RAKENNUKSIIN. www.klinkmann.com

ValenaTM. laadukas ja toimiva sarja jokapäiväiseen käyttöön ASENNUSKALUSTEET ASUIN- JA JULKISIIN RAKENNUKSIIN. www.klinkmann.com ValenaTM laadukas ja toimiva sarja jokapäiväiseen käyttöön ASENNUSKALUSTEET ASUIN- JA JULKISIIN RAKENNUKSIIN Täydellinen valinta tämän päivän asennuksin Asiakkaiden vaatimukset kasvavat samaan tahtiin

Lisätiedot

Antti Vähälummukka 2010

Antti Vähälummukka 2010 Antti Vähälummukka 2010 Koaksiaalikaapeli Paksu ethernet, 10Base5 o Noin 10mm paksu kaapeli o Tyyppimerkintä RG-8 o Maksimipituus 500m Ohut ethernet, 10Base2 o Noin 6 mm paksu kaapeli o Tyyppimerkintä

Lisätiedot

Antennitarvikkeet. Antennit haaroittimet jaottimet kaapelit liittimet vahvistimet

Antennitarvikkeet. Antennit haaroittimet jaottimet kaapelit liittimet vahvistimet Antennitarvikkeet Antennit haaroittimet jaottimet kaapelit liittimet vahvistimet Antennit ULA-antenni Tilausnro: A100193/SSTL-koodi 75 001 02 ULA- radioantenni vaaka- ja pystypolarisaatio vastaanotolla

Lisätiedot

tehalit.ata Minikanavat, 12 x 30 mm

tehalit.ata Minikanavat, 12 x 30 mm Minikanavat, 12 x 30 mm - kaapelipidikkeet - joustava materiaali, asettuu epätasaisellekin alustalle - säädettävät kulmat Toimitus Toimituspituus 2100 mm Pois lukien kanavat 12 x 50 mm, x 50 mm ja x 75

Lisätiedot

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 2 12,999,976 km 9,136,765 km 1,276,765 km 499,892 km 245,066 km 112,907 km 36,765 km 24,159 km 7899 km 2408 km 76 km 12 14 16 1 12 7 3 1 6 2 5 4 3 11 9 10 8 18 20 21 22 23 24 25 26

Lisätiedot

LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC

LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC GK Rapid 80 johtokanavat PVC, valkoinen RAL9010 - valintataulukko Pos. 1 2 3 4 5 6 7 Ulkokulma Sisäkulma Kanavarunko jatkokappaleineen Kansi Ulkokulman kansi Tasokulma

Lisätiedot

Starfix TM Holkit ja puristustyökalu

Starfix TM Holkit ja puristustyökalu Starfix johdinholkitus ja puristustyökalu 3 johdinmerkintä Nylbloc auto ruuvittomat asennusliittimet Nylbloc ruuviliitinrimat Starfix TM Holkit ja puristustyökalu 376 0 376 66 376 77 377 64 376 87 376

Lisätiedot

Opas. Kuitu kotiin -verkkojen rakentajille

Opas. Kuitu kotiin -verkkojen rakentajille Opas Kuitu kotiin -verkkojen rakentajille 1 Opas Kuitu kotiin -verkkojen rakentajille Tuotteiden valintaa helpottaaksemme olemme kokemukseemme pohjautuen kehittäneet tuotekonsepteja, jotka sisältävät tietyn

Lisätiedot

KAAPELITELEVISIOVERKON KAKSISUUNTAISTAMINEN

KAAPELITELEVISIOVERKON KAKSISUUNTAISTAMINEN Timo Hyvärinen KAAPELITELEVISIOVERKON KAKSISUUNTAISTAMINEN Dataliikenteen mahdollistaminen verkossa Opinnäytetyö CENTRIA AMMATTIKORKEAKOULU Sähkötekniikan koulutusohjelma Toukokuu 2015 TIIVISTELMÄ OPINNÄYTETYÖSTÄ

Lisätiedot

LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC

LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC LFS GK Rapid 80 johtokanavat, PVC GK Rapid 80 johtokanavat PVC, valkoinen RAL9010 - valintataulukko Pos. 1 2 3 4 5 6 7 Ulkokulma Sisäkulma Kanavarunko jatkokappaleineen Kansi Ulkokulman kansi Tasokulma

Lisätiedot

OPTISEN VERKON SUUNNITTELU JA RAKENNUS

OPTISEN VERKON SUUNNITTELU JA RAKENNUS Opinnäytetyö (AMK) Elektroniikka Tietoliikennejärjestelmät 2013 Joni Vikatmaa OPTISEN VERKON SUUNNITTELU JA RAKENNUS OPINNÄYTETYÖ (AMK) TIIVISTELMÄ TURUN AMMATTIKORKEAKOULU Elektroniikka Tietoliikennejärjestelmät

Lisätiedot

Tuotenro tyyppi sisälhalk. pakkaus valmistaja

Tuotenro tyyppi sisälhalk. pakkaus valmistaja KORVAPUTKET Tähän suomenkieliseen esitteeseen on koottu yleisemmin käytetyt mallit. Tämän esitteen lopussa ovat vielä valmistajien täydelliset esitteet, joista löytyy monia eri tyyppejä. Titaaniputket

Lisätiedot

Onnistu toimistosi sähkösuunnittelussa Thorsman-tuotteilla

Onnistu toimistosi sähkösuunnittelussa Thorsman-tuotteilla Onnistu toimistosi sähkösuunnittelussa Thorsman-tuotteilla Onnistu toimistosi sähkösuunnittelussa Thorsman-tuotteilla Thorsman-tuotteilla toteutat toimiston sähköjärjestelyt vaivattomasti ja tyylikkäästi.

Lisätiedot

LFS Rapid 45 johtokanavat, PVC ja alumiini

LFS Rapid 45 johtokanavat, PVC ja alumiini LFS Rapid 45 johtokanavat, PVC ja alumiini GEK Rapid 45 johtokanavat, valintataulukko Johtokanava Johtokanava kansineen l=2m Kansituki Sisäkulma, sivut l=175mm Ulkokulma, sivut =175mm Päätykappale, vasen

Lisätiedot

Optical Time Domain Reflectometers

Optical Time Domain Reflectometers Agilent Technologies Optical Time Domain Reflectometers Taskuopas Agilent Technologies Ilmoitukset Tämän oppaan tekijänoikeus kuuluu Agilent Technologies GmbH:lle. Kaikki oikeudet pidätetään. Kaikenlainen

Lisätiedot

FYO2PMU FTTH Valokaapeleiden yleisjatkos XOK 10...

FYO2PMU FTTH Valokaapeleiden yleisjatkos XOK 10... Valokaapeleiden yleisjatkos XOK 10... OMINAISUUKSIA/KÄYTTÖ Yleisjatkos XOK 10... on suunniteltu kattamaan kaikkien yleisesti käytössä olevien maa-, kanava-, ja ilmavalokaapeleiden sekä valokuitu-ukkosköysien

Lisätiedot

AS-Sähkötukku Oy 1.8.2005 Tilauspalvelu p. (09) 225 2940

AS-Sähkötukku Oy 1.8.2005 Tilauspalvelu p. (09) 225 2940 33. KOTELOT MB-kotelot Lev*kork Syv. SGE86632 86632 ASENNUSKOTELO 30*30 75 4 SGE86634 86634 ASENNUSKOTELO 30*30 99 8 SGE86640 86640 ASENNUSKOTELO 80* 90 6 SGE86642 86642 ASENNUSKOTELO 80* 2 SGE86644 86644

Lisätiedot

TELETUOTTEET SISÄVERKKOTUOTELUETTELO 2015

TELETUOTTEET SISÄVERKKOTUOTELUETTELO 2015 TELETUOTTEET SISÄVERKKOTUOTELUETTELO 2015 LAUKAMO-YHTIÖT Laukamo-yhtiöt on suomalainen konserni, joka toimii sopimusvalmistajana suomalaisille ja kansainvälisille Teknologia-yhtiöille. Tuotantomme koostuu

Lisätiedot

Antennitarvikkeet. Antennit haaroittimet jaottimet kaapelit liittimet vahvistimet

Antennitarvikkeet. Antennit haaroittimet jaottimet kaapelit liittimet vahvistimet Antennitarvikkeet Antennit haaroittimet jaottimet kaapelit liittimet vahvistimet Antennit ULA-antenni Tilausnro: A100194/SSTL-koodi 75 001 02 ULA- radioantenni vaaka- ja pystypolarisaatio vastaanotolla,

Lisätiedot

Uudet jakorasiat. Alkuperäisen kehitys. Vaihe 1 - ulkoasennuksiin. www.enycase.de

Uudet jakorasiat. Alkuperäisen kehitys. Vaihe 1 - ulkoasennuksiin. www.enycase.de Uudet jakorasiat Alkuperäisen kehitys Vaihe 1 - ulkoasennuksiin 1931 2014 www.enycase.de Hensel-jakorasia: menestystarina! Gustav Hensel GmbH & Co. KG on aina asettanut ajankohtaisia haasteita! Kertamuovisen

Lisätiedot

Dataverkon tarvikkeet

Dataverkon tarvikkeet Dataverkon tarvikkeet 1 Laitekaapelit, asennuskaapelit, liittimet, paneelit, rasiat, kaapit, työkalut Cat6-liitinmoduulit Tuotenumero SSTL-koodi Tuote CAT6UTP 72 752 88 Cat6 suojaamaton, kytkettävissä

Lisätiedot

UUDET TUOTTEET Laser Scan -mikrometri, kiinteä USB-näyttö LSM 5200

UUDET TUOTTEET Laser Scan -mikrometri, kiinteä USB-näyttö LSM 5200 UUDET TUOTTEET Laser Scan -mikrometri, kiinteä USB-näyttö LSM 5200 Tarkat tiedot sivulla 336. Sivu 333 335 Sivu 335 336 Anturijärjestelmät Laser Scan -mikrometrit Mittausyksiköt Laser Scan -mikrometrit

Lisätiedot

Multimediatuotteet. Kaapelit liittimet adapterit rasiat paneelit muuntimet jakajat

Multimediatuotteet. Kaapelit liittimet adapterit rasiat paneelit muuntimet jakajat Multimediatuotteet 1 Kaapelit liittimet adapterit rasiat paneelit muuntimet jakajat 2 Lemo-liittimet ja -kaapelit Toimimme nyt Lemo:n sertifioimana valmistus- ja huoltopisteenä Henkilökuntamme on koulututettu

Lisätiedot

vakioilmamääräjärjestelmiin Malli RN

vakioilmamääräjärjestelmiin Malli RN 5/9/FI/9 Ilmamääräsäätimet vakioilmamääräjärjestelmiin Malli RN Maahantuoja Oy Teknocalor Ab Puhelin 010 820 1100 Faksi 010 820 1101 Sinikellonkuja 4 sähköposti teknocalor@teknocalor.fi 01300 Vantaa www.teknocalor.fi

Lisätiedot

Kaapelointivarusteet keskijänniteverkkoihin

Kaapelointivarusteet keskijänniteverkkoihin Kaapelointivarusteet keskijänniteverkkoihin Eurolaite Oy on vuonna 1988 perustettu sähkötekniikan tuotteiden maahantuontiin, markkinointiin ja myyntiin erikoistunut asiantuntijayritys. Keskeisenä tavoitteena

Lisätiedot

turvavalopuomi SG-BIG Base

turvavalopuomi SG-BIG Base Turva Optiset turvalaitteet Turvavalopuomit, kehontunnistus turvavalopuomi SG-BIG Base Kehontunnistus, Tyyppi 2 / 4, PL c / e Toimintaetäisyys 0,5-60 m Valvontakorkeus 500-800-900-1200 mm www.oem.fi, asiakaspalvelu@oem.fi,

Lisätiedot

LexCom Home - joustava kodin kaapelointijärjestelmä

LexCom Home - joustava kodin kaapelointijärjestelmä LexCom Home - joustava kodin kaapelointijärjestelmä Uutta joustavuutta kodin toimintoihin LexCom Home on nykyaikainen kokonaisratkaisu kodin heikkovirtakaapelointien ja -asennusten toteuttamiseksi. Lex-

Lisätiedot

Tietoverkkotuotteet. Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu Suojattu Cat6 A. -kaapelointiratkaisu

Tietoverkkotuotteet. Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu Suojattu Cat6 A. -kaapelointiratkaisu Tietoverkkotuotteet Suojaamaton Cat6-kaapelointiratkaisu Suojattu Cat6 A -kaapelointiratkaisu Oy Nylund-Group Ab Masalantie 375 02430 MASALA Vaihde (myynti) puh. 010 217 0300 asiakaspalvelu@nylund.fi www.nylund.fi

Lisätiedot

Saumalista 28 mm ruuvi kulta-anodisoitu 13211 KA 270

Saumalista 28 mm ruuvi kulta-anodisoitu 13211 KA 270 Tuotekuvasto Saumalista 28 mm ruuvi kulta-anodisoitu 13211 KA 270 ruuvi kulta-anodisoitu 13212 KAIP 180 ruuvi kulta-anodisoitu 13213 KAIP 90 ruuvi luonnonväri-anod. 13111 AA 270 ruuvi luonnonväri-anod.

Lisätiedot

3. Lähiverkot. Kaapelointi kytkee yhteen: 1. Työasemat, 2. Palvelimet, 4. Verkon aktiivilaiteet

3. Lähiverkot. Kaapelointi kytkee yhteen: 1. Työasemat, 2. Palvelimet, 4. Verkon aktiivilaiteet Kaapelointi kytkee yhteen: 1. Työasemat, 2. Palvelimet, 3. Tulostimet ja 4. Verkon aktiivilaiteet 3. Lähiverkot 3.1. Kaapelointi Siirtomediana eli kaapelina käytetään: Koaksiaalikaapelia, Parikaapelia

Lisätiedot

Pistoolit ja polttimet FI

Pistoolit ja polttimet FI Pistoolit ja polttimet FI Laadukkaat materiaalit ja käytännöllinen muotoilu Tärkeimmät ominaisuudet Pistoolin keveys ja sen optimaalinen tasapainotus varmistavat, että hitsaaja pystyy väsymättä tuottamaan

Lisätiedot

DXL 2006 3 kpl 24 bittinen, korkeatasoinen DSP, 2 tuloa, 420,- 512,- 6 lähtöä, PC ohjelmoitava, ohjelmisto sisältyy JAKOSUOTIMET

DXL 2006 3 kpl 24 bittinen, korkeatasoinen DSP, 2 tuloa, 420,- 512,- 6 lähtöä, PC ohjelmoitava, ohjelmisto sisältyy JAKOSUOTIMET 1 SIRUS TUOTEHINNASTO Maaliskuu 2009 Alv 0% Alv 22% MIKSERIT MXP-602 2 mikrofoni/linjatuloa,1aux sis. ja ulos 91,- 112,- MX-1604 A 4 mikrofoni/linjatuloa, 2 stereopaluuta 206,- 222,- MX-2004A 8 mikrofoni/linjatulo,

Lisätiedot

MX Precision Cleaner - MX Electro-Wash MX Pen kynä - Kätevä kynä turvalliseen ja tarkkaan puhdistamiseen

MX Precision Cleaner - MX Electro-Wash MX Pen kynä - Kätevä kynä turvalliseen ja tarkkaan puhdistamiseen FW2150 7220224 MX Precision Cleaner - MX Electro-Wash MX Pen kynä - Kätevä kynä turvalliseen ja tarkkaan puhdistamiseen Suunniteltu erityisesti liittimien puhdistukseen Poistaa lian, pölyn, rasvan ja ilman

Lisätiedot

TK Cable: Hinnasto 2017

TK Cable: Hinnasto 2017 TK Cable: Hinnasto 2017 Astuu voimaan 01.03.2017 alkaen KAIUTINKAAPELIT Tuote ovh. (sis. Alv 24%) STREAM Stream ja Stream 4 sarjoissa vakiona Mundorf banaaniliittimet Stream 1.8m 174,00 Stream 2.4m 194,00

Lisätiedot

RT 38753 tuotetieto 1 tuotetieto helmikuu 2016. X34 SfB RT CAD/BIM 1 (6)

RT 38753 tuotetieto 1 tuotetieto helmikuu 2016. X34 SfB RT CAD/BIM 1 (6) RT 38753 tuotetieto 1 tuotetieto helmikuu 2016 RT 38753 381.1 Talo 2000 481.1 Talo 90 RT tuotetieto X34 SfB RT CAD/BIM 1 (6) PORRASAITEET JA ÄSIJOHTEET Tuusulan Hitsauspalvelu Oy Tuusulan Hitsauspalvelu

Lisätiedot

GK Rapid 45-2 johtokanavat, PVC ja alumiini

GK Rapid 45-2 johtokanavat, PVC ja alumiini GK Rapid -2 johtokanavat, PVC ja alumiini 1 Rapid -2 johtokanava, symmetrinen, PVC 7 8 4 10 6 1 2 3 13 9 12 11 5 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 Johtokanava Jatkokappale Jatkokappale Ulkokulma Ulkokulma

Lisätiedot

Toimittaja. Sijainti Eisenberg, Saksa Perustettu 1897 Työntekijöitä 270. www.oem.fi 6:2

Toimittaja. Sijainti Eisenberg, Saksa Perustettu 1897 Työntekijöitä 270. www.oem.fi 6:2 Toimittaja Sijainti Eisenberg, Saksa Perustettu 1897 Työntekijöitä 270 www.oem.fi 6:2 Sarja B Johdanto sivu 6:4 Tekniset tiedot sivu 6:5 Sarja B6, 6/24-napaiset sivu 6:6 Sarja B10, 10/42-napaiset sivu

Lisätiedot

Keittiökalusterungot. CC - Products Oy

Keittiökalusterungot. CC - Products Oy Keittiökalusterungot CC - Products Oy Kuvasto 2009 CC - Pro 988 474 30 336 2362 710 160 560 704 478 30 710 160 2 Tekniset tiedot: Kaapin rungot on valmistetut 16 mm valkoisella melamiinilla pinnoitetusta

Lisätiedot