MONIPUOLISUUS JA ERIKOISTUMISEN KYSYMYS URHEILIJAN POLUN LAPSUUS- JA VALINTAVAIHEISSA

Samankaltaiset tiedostot
MONIPUOLISUUS JA MONILAJISUUS PELAAJAPOLUISSA

Lasten ja nuorten urheilu. Vierumäki Jarkko Finni, Valo ry

Nuori urheilija - tutkimus

Lasten urheilua lasten välineillä & yleisimmät sudenkuopat lasten ja nuorten valmennuksessa. Taito tarttuu seminaari Oulu 23.2.

KOKONAISVALTAINEN KEHITTYMISEN SEURANTA JALKAPALLOSSA

Nuorten erilaiset urheilupolut

Nuorten urheilupolkujen merkittävät kokemukset. Outi Aarresola Tutkija Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskus

VALMENTAJAKYSELY 2009

TAVOITTEENA NUOREN URHEILIJAN HYVÄ PÄIVÄ

Sinettiseura-auditoinnin kehittäminen

VALMENTAJAKYSELY. - kuvaus urheilijan polun eri vaiheissa toimivista suomalaisista valmentajista

KOHTI TAVOITTEELLISTA KILPAURHEILUA

KILPA- JA HUIPPUTENNIS SEUROISSA SEURAFOORUMI

Naprapaatti Petteri Koski Ergo-Selkäklinikka Kyamk

Urheilevien lasten ja nuorten fyysis-motorinen harjoittelu

Lasten ja nuorten urheilun laatutekijät

Uudistuneet. Sinettiseurakriteerit

Urheiluseurojen yhteiskunnallinen tehtävä lasten ja nuorten toimintakenttänä

HUIPPUPELAAJAN POLKU Esa Määttä

Lapsen ja nuoren hyvä päivä liikkuen ja urheillen

URHEILUAKATEMIAOHJELMA

Huippu-urheilun muutos Liikkuva koulu seminaari Vuokatti

VISIO2020:n TOTEUTTAMISEN STRATEGISET TAVOITTEET

tunnin myytti. Sami Kalaja

Visio Vision toteuttamiseksi seura on luonut toimintafilosofian, joka toimii pohjana kaikelle tekemiselle

Kasva monipuolisuuteen. Kotka Sami Kalaja Kasva urheilijaksi Jyväskylässä

Uudistuneet. Sinettiseurakriteerit

AC Kajaani valmennuslinja 2017

Mitkä asiat ovat tärkeitä vuotiaiden urheilussa?

Keskenkasvuisten urheilu; yhteiskunnallinen näkökulma. Jari Lämsä KIHU

Valmennuksen haasteet. Olympia- ja Paralympiavalmentajaseminaari Vierumäki Kirsi Hämäläinen

Urheilijan polun vaiheet ja laatu- ja menestystekijät

LP Kangasala. Seuran valmennuslinjaukset F-B-ikäisille

TÄRKEÄÄ KASVATUKSELLISUUS Luotamme kykyynsä toimia erilaisissa rooleissa. hän on hyvä jossain yksilöllisyyden ja tasavertaisen kohtelun korostaminen

PELAAJAPOLKU FORTUNA RY. Fortuna ry

Nuori Urheilija -tutkimus: vuotiaiden yksilöurheilijoiden harjoittelu, urheilupolut ja mikroympäristö

Lasten ja nuorten monipuolinen harjoittelu

Taitovalmentajakoulutus. Sami Kalaja

E LAPSENI URHEILEE AINEISTO JA KUVAT:SPORT.FI

SEURA. Mihin Sinettiseurassa kiinnitetään huomiota? RYHMÄ YKSILÖ YHTEISÖLLISYYS HARJOITTELEMINEN YKSILÖLLISYYS KILPAILEMINEN OHJAAMINEN VIESTINTÄ

LASTEN JA NUORTEN LIIKUNTA-AKTIIVISUUS

SEURAN SINETTIKRITEERIEN ARVIOINTI TYÖSTÖPOHJA SEURAN KÄYTTÖÖN

Uudistuneet Sinettiseurakriteerit. versio 5

Etelä-Karjalan Liikunta ja Urheilu ry

Tervetuloa Kisakallioon!

Tennis tarjoaa kiekkopojille liikuntataitoja ja ehkä lajin jopa koko elämäksi

Toiminnan järjestäminen JyPK:n juniorijoukkueissa. 11v11 joukkueet (14-18v)

SUOMALAISTEN JALKAPALLOILIJOIDEN URAPOLUT JA MOTIVAATIOTEKIJÄT. Heikki Puustinen ja Sami Viksten

Siirtymät urheilussa. Miksi? Tiedosta Ymmärrä - Vaikuta Mitä? Määritelmät - Tyypit Miten? Käytännössä Mikä toimii? Martina Roos-Salmi

NUORTEN JALKAPALLOILIJOIDEN KOKONAISVALTAINEN KEHITTYMINEN KANSALLISIA JA KANSAINVÄLISIÄ TUTKIMUSTULOKSIA

Liikuntaluokkien liikunnan arviointi suoritetaan yleisten liikunnan arviointiohjeiden mukaisesti.

ALOITUSSYÖTTÖANALYYSIT LENTOPALLOSSA

Suomen Suunnistusliitto

Kansallinen LIIKUNTATUTKIMUS

SINETTISEURAKRITEERIT. versio 3.0

Visio Vision toteuttamiseksi seura on luonut toimintafilosofian, joka toimii pohjana kaikelle tekemiselle

Ominaisuuksien kehittäminen

Lajinomaista harjoittelua 365

Kiekko-Espoo seurayhteisö

Tutkimustoiminta KIHU:lla lapsi- ja valintavaihe

Asiantuntijatyö urheilijan polun. lapsuusvaiheen määrittelemiseksi. tutkimustiedon pohjalta

Unelma hyvästä urheilusta

Toimintatapa lajin urheilutoiminnan kehittämisen etenemiseen

Valintavaihe Asiantuntijatyö

Pääkaupunkiseudun urheiluakatemian yläkouluverkoston opinto-ohjaajien tapaaminen Urheilumuseo, Olympiastadion

Suomalaiset menestystekijät ja kansainvälinen vaatimustaso: Missä asioissa lajisi on kansainvälisessä vertailussa a) Muita edellä? b) Muita jäljessä?

Toiminnan järjestäminen JyPK:n juniorijoukkueissa. 8v8 joukkueet (10-13v)

Valmennusosaamisen malli. Suomen Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön Osaamisohjelma/KH

Asiantuntijatyö urheilijan polun lapsuusvaiheen määrittelemiseksi tutkimustiedon pohjalta

Ryhmien yhteenvedot. Urheiluoppilaitosseminaari Lahti 2017

Urheilijan polku. Joukkuekaavio cheer: Joukkuekaavio tanssi:

Vaihtelu virkistää taidon oppimisessa - Kisakallion taitokongressin antia. Kuntotestauspäivät Sami Kalaja

Kasva urheilijaksi aamukahvit

Suomalaisen jääkiekon strategia

Kasva urheilijaksi aamukahvit

INNOSTU KEHITY HYÖDYNNÄ

Mitä tehdään tehdään kunnolla.

Toiminnan järjestäminen JyPK:n juniorijoukkueissa. 5v5 joukkueet (6-9v)

Toiminnan järjestäminen JyPK:n juniorijoukkueissa. 8v8 joukkueet (10-13v)

Jari Lämsä. Kommentit: Hannu Tolonen

Toiminnan järjestäminen JyPK:n juniorijoukkueissa. 5v5 joukkueet (6-9v)

Max Torstensson. Lahjakkuus. -Menestyminen urheilussa

Toiminnan järjestäminen JyPK:n juniorijoukkueissa 8v8 joukkueet (10-13v)

Arvot ja visio. KuPS ry Kuopion Palloseura ry

Seurakehitys SJAL:ssa. Kokemuksia oman seuran analyysista ja tulevaisuuden suunnitelmat

Liikuntajärjestöjen rooli terveyden edistämisessä ja lihavuuden ehkäisyssä

Alppikoulujen terveiset. Mitä Alppikouluun pyrkivän tulisi hallita. Ruka ja Tahko

IF-ryhmän tavoitteena on harrastemainen taitoluisteluharrastus, luistelun ilo ja onnistumisien kokeminen.

TAUSTAHAJATELMIA PELIN KEHITTÄJILLE

LEIJONATIE, YKSILÖN KEHITTÄMINEN Suomen Jääkiekkoliitto / Etunimi Sukunimi 1

Vanhempainilta Turun Urheiluliitto, joukkuevoimistelu

NUOREN URHEILIJAN HYVÄ PÄIVÄ

Tervetuloa Kisakallioon!

Seuran tavoite ja arvopohja. Koulutammeko Panttereissa tulevaisuuden menestyjiä, vai tämän hetken junioritähtiä?

Valmentajan osaamisen kehittäminen urheiluseurassa. Sinettiseuraseminaari Kirsi Hämäläinen Olympiakomitea

Huippu-urheiluverkoston rakentuminen

Urapolku-työkalu kilpailu-uran suunnittelu

Asiantuntijatyö urheilijan polun. lapsuusvaiheen määrittelemiseksi. tutkimustiedon pohjalta

Urheilun Pelisäännöt vanhempien illassa

SUOMI-KIEKON TULEVAISUUSSEMINAARI

Transkriptio:

3.1.2016 Kiireettömästi huipulle seminaari Vantaa MONIPUOLISUUS JA ERIKOISTUMISEN KYSYMYS URHEILIJAN POLUN LAPSUUS- JA VALINTAVAIHEISSA Niilo Konttinen, Outi Aarresola & Mikko Häyrinen Kilpa- ja huippu-urheilun tutkimuskeskus (KIHU)

Fyysiset ominaisuudet Nopeus, voima, kestävyys Taitojen oppiminen Perus- ja lajitaidot Havaintomotoriset taidot Pelin ymmärtäminen Game Intelligence Joukkueena pelaaminen Psyko-sosiaaliset valmiudet ja taidot Motivaatio Ongelmanratkaisutaidot Sosiaaliset taidot Mitä monipuolisuus merkitsee suorittamisen eri osa-alueilla?

Tutkimusasetelma Syy-seuraussuhteen suunta Maa, jossa tutkimus on suoritettu Kohteena olevat lajit Kohdejoukon ikä Tutkittavien määrä Tutkimuksen julkaisuvuosi Erot yksilöiden välillä Monipuolisuus ja monilajisuus tieteellisen tutkimuksen valossa

Cóte et al. (2007), Handbook of Sport Psychology

Varhainen erikoistuminen vs. Myöhäinen lajivalinta Early specialization Harrastus aloitetaan hyvin nuorella iällä Lajivalinta tehdään aikaisin Kilpaileminen on osa harrastamista jo varhain Painopiste on ohjatussa paneutuvassa harjoittelussa ( Deliberate practice ) Early diversification Päälajin valinta tehdään vasta myöhemmällä iällä Lapsi harrastaa useampaa lajia samanaikaisesti Mukana on paljon myös omatoimista liikuntaa ja pelailua ( Deliberate Play ) Strachan et al. (2009), The Sport Psychologist

Deliberate Practice Training involves practice activities that are effortful, low in inherent enjoyment, and purposefully designed to address current areas of weakness. Ericsson & Charness (1994), American Psychologist

Ericsson et al. (1993), Psychological Review

Onko varhaisen erikoistumisen polku tie huipulle? Riskitekijät Voiko sitoutuneella ja intensiivisellä, mutta yksipuolisella harrastamisella olla myös negatiivisia seurauksia? Dropout Vaaditaanko nuorelta urheilijalta liian paljon ja liian aikaisin? Menestyminen juniorisarjoissa vs. Menestyminen aikuisten sarjoissa Kantaako nuorten huippujen ura kansainväliselle huipulle asti?

1. Varhaisen erikoistumisen riskitekijät Rasitusvammat Motoristen taitojen yksipuolistuminen Stressi ja burnout Liikkumisen ilon hiipuminen Motivaatio-ongelmat Dropout Malina (2010), Current Sports Medicine Reports

2. Varhainen erikoistuminen ja dropout Varhainen yhteen lajiin panostus yhteydessä aikaisempaan lopettamiseen 15-16 ikävuoden tienoilla kriittinen risteyskohta Stressi, odotukset, kyllästyminen Wall & Cóte (2007), Physical Education and Sport Pedagogy

Varhainen erikoistuminen ei automaattisesti takaa nousua lajin huipulle Varhaisella menestyksellä on alhainen ennustearvo Otettava huomioon lajin luonne ja vaatimukset (vrt. taitoluistelu) 3. Varhainen erikoistuminen ja nouseminen KV-huipulle Vaeyens et al. (2009), Journal of Sports Sciences

Tutkimus 1: Jalkapallo Maajoukkue vs. Bundesliiga + maan korkein amatööriliiga - Kaikki pelaajat olivat aloittaneet jalkapallon aikaisin (aloitus n. 4 v. ja mukaan ohjattuun harjoitteluun n. 6 v) - MJ-pelaajat olivat erikoistuneet myöhemmin (14.3, 10.9, 9.9 v) - MJ-pelaajat olivat pelanneet ei-ohjatusti pidempään ennen erikoistumistaan (9.2, 4.6, 4.1 v) - MJ-pelaajat olivat harrastaneet muita lajeja pidempään (18.1, 14.8, 16.7 v) - Omaehtoinen harjoittelu/ pelaaminen jatkui kaikilla pelaajilla 17-18-vuotiaaksi asti Hornig, et al. (2014)

Tutkimus 2: Maahockey 2012 olympiavoittajat vs. Bundesliigan pelaajat - Pelaajat olivat aloittaneet varhain (n. 5 v) ohjatun harjoittelun maahockeyn parissa - Olympiavoittajat olivat aloittaneet aiemmin jonkin muun lajin harrastamisen (5.6, 8.6 v), sekä myös harrastivat muita lajeja pidempään (9.7, 3.0 v) - Olympiavoittajat olivat erikoistuneet myöhemmin (15.0, 9.4 v) - Olympiavoittajat olivat pelanneet ei-ohjatusti pidempään ennen erikoistumistaan (10.4, 3.9 v) Güllich (2014)

Tutkimus 3: Palloilulajit KV-tason pelaajat vs. kansallisen tason pelaajat - KV-tason pelaajat olivat harrastaneet useammin muita lajeja (78, 57 %) ja myös kilpailleet niissä useammin (59, 39 %) - KV-tason pelaajat olivat erikoistuneet myöhemmin (15.4, 11.3 v) - KV-tason pelaajat olivat harrastaneet muita lajeja pidempään (7.1, 3.2 v), ja kilpailleet niissä pidempään (4.7, 1.7 v) - KV-tason pelaajat olivat harjoitelleet 11-14v. ja 15-18v. vähemmän omaa lajiaan (404, 572 krt/4v) (791, 1039 krt/4v) - KV-tason pelaajat olivat harjoitelleet 11-14v., 15-18v. ja 19-21v. enemmän muita lajeja (216, 141 krt/4v) (159, 68 krt/4v) (111, 25 krt/4v) Güllich & Emrich (2012)

Huippuakatemiat Tutkimus 4: Pelaajien valikoituminen/ Jalkapallo Keskimäärin 25 % pelaajista vaihtuu vuosittain - U10-pelaajista U15:ihin 28 % - U15-pelaajista U19:ihin 25 % - U10-pelaajista U19:ihin 7 % Maajoukkueet Keskimäärin 41 % pelaajista vaihtuu vuosittain Kolmen vuoden päästä n. 50 % pelaajista vaihtuu ja viidessä vuodessa n. 70 % - U15 mj-pelaajista U17 mj:ihin 54 % - U17 mj-pelaajista U19 mj:ihin 50 % - U15 mj-pelaajista U19 mj:ihin 35 % Güllich (2013)

Yhteenvetoa - Huipulle päässeillä pelaajilla muut lajit olivat olleet mukana pidempään (useimmiten muut pallopelit), tosin harjoitusmäärät ovat olleet varsin alhaiset (!) - Huipulle päässeillä pelaajilla omaehtoinen harjoittelu ja pelaaminen olivat olleet merkittävässä asemassa - Lajien välillä esiintyi eroja - Lopullisten huippujen tunnistaminen vaikeaa, ja nämä valikoituvat vasta varsin myöhään Vaihtuvuus suurta vielä nuorten maajoukkueissa

Peleillä ja leikeillä merkittävä rooli panostusvaiheeseen asti Kilpaileminen ei ole samassa määrin toiminnan keskiössä Monilajisuus tukee sisäisen motivaation kehittymistä Luo myös tukevan pohjan pitkäjänteiselle urheilijana kehittymiselle Myöhäisen erikoistumisen polku Cóte et al. (2009), International Journal of Sport & Exercise Psychology Salasuo, Piispa & Huhta (2015), Huippu-urheilijan elämänkulku

Varhainen lajikiinnittyminen Early Engagement Jokin tietty laji valikoituu jo varsin varhaisessa vaiheessa 1-2 muun lajin harrastamista Paljon lajinomaista pelailua; silti merkittävissä määrin myös päälajin ohjattua harjoittelua Kiinnittyminen lajikulttuuriin ja kontaktit muihin lajin harrastajiin Ford et al. (2009), High Ability Studies

2004 syntyneet jääkiekkoilijat (1/5)

2004 syntyneet jääkiekkoilijat (2/5) Tyttöjen TOP-5 lajit (83,9%) Poikien TOP-5 lajit (90,1%)

2004 syntyneet jääkiekkoilijat (3/5)

2004 syntyneet jääkiekkoilijat (4/5)

2004 syntyneet jääkiekkoilijat (5/5)

Monipuolisuus nuoren harrastajan arjessa Harrastettava laji on monipuolinen Lajin parissa tehtävä harjoittelu on monipuolista Lapsi tai nuori harrastaa monia lajeja ohjatusti ja omatoimisesti

Omistautumisen kehittyminen Varhainen kiinnostus urheilua kohtaan Halu oppia uusia taitoja Halu kehittää omaa lajiosaamista Pyrkimys menestymiseen lajissaan Toiminnan tavoitteellisuus Sitoutuminen urheilulliseen elämäntapaan Kokeiluvaihe 6-12v Erikoistumisvaihe 13-15v Panostusvaihe 16-18v Cote, J., Baker, J., & Abernethy, B. (2007). Practice and play in the development of sport expertise. In R. Eklund & G. Tenenbaum (Eds.) Handbook of Sport Psychology, 184-202. Hoboken, NJ: Wiley.

KIHU:n Nuori Urheilija -tutkimuksen tuloksia 14-15 -vuotiaat Jalkapallo Jääkiekko Koripallo Yhteensä 2013 vastaajaa

72 %

30 % 28 % 39 % 2 72 %

52 % 19 % 6 18 % 5 30 % 28 % 39 % 72 %

Vertailussa: Intensiivisesti harrastajat Alakouluikäisenä harrastavat useammin montaa lajia Urheilulliset lapset ovat kiinnostuneita urheilusta yleensä Erikoistuvat yläkouluiässä yhteen lajiin ja harjoittelevat sitä omatoimisesti Harrastelijat Alakouluikäisenä harrastavat useammin vain yhtä lajia Yksi laji riittää Usein yläkouluikäisenä erikoistuvat myös, mutta myös muita harrastamisen tapoja

AO1 Urheilijaksi kasvamisen kolme kysymystä: 1. Tarvitseeko kaikkien erikoistua? Seurayhteistyö

Slide 33 AO1 Aarresola Outi; 27.12.2015

Urheilijaksi kasvamisen kolme kysymystä: 2. Miten lahjakkuuksia ja kehittymistä tuetaan? Mj Aluetaso Seuratoiminnan laatu Seurataso Performance trajectory Athlete development

Urheilijaksi kasvamisen kolme kysymystä: 3. Miten oman uran omistajuutta kehitetään? Urheilijuus ei ole jotain, johon ajaudutaan, vaan jotain, joka saavutetaan Totteleminen Toimiminen Valmennusfilosofia

Kiitos!