Tavoitteena pysyvä. rauha

Samankaltaiset tiedostot
Tavoitteena pysyvä. rauha

Tavoitteena pysyvä. rauha KUINKA EHKÄISTÄ KONFLIKTI OHJEET RASTIN SUORITTAMISEKSI:

Oppilaat jaetaan kahteen ryhmään jako kahteen -menetelmällä. Toinen ryhmistä on Nikotiiniryhmä ja toinen Ilman nikotiinia -ryhmä.

SELVIYTYMISPELI -VANHEMPAINILTA

TAPATURMAT. Liikkeellä ilman kolhuja -tuntisuunnitelma (n. 45 min)

Minä ohjaajana - kokonaisvaltainen ihmiskäsitys

Turun Yliopisto Turun opettajankoulutuslaitos. MO Käsityö, muotoilu ja yrittäjyys. Projektityö Maidon tie. Kaija Korhonen & Nina Nylund

Länsimäen koulu, Vantaa. Salla Kurki ja Sari Lusma

Aasian kieliä ja kulttuureita tutkimassa. Paja

Miten löytää itselle sopiva ala? (dia 3) Tuntiin voi virittäytyä pohtimalla dian kysymyksiä yhdessä ryhmän kanssa.

Monitoimijaisena yhteistyönä alueen lasten ja nuorten kanssa toimivien eri ammattiryhmien, kolmannen sektorin tahojen sekä nuorten kanssa

Toiminnalliset vanhempainillat

SUOMI100-MESSUJEN VALMISTELUTUNNIT

Koulutapahtuma. Ampumaurheilun tietoisku koululaisille. Pohjois-Hämeen Ampujat

REITTIHÄRVELIN KÄYTTÖOHJE (ESIM. ILTARASTIEN YHTEYDESSÄ)

MENNÄÄN AJOISSA NUKKUMAAN! -kotitehtävävihkoon liittyvä ohje opettajalle

E-RESULTS LITE -OHJEET

KASILUOKKA. Koulutusvalinnat ja sukupuoli

Ideoita oppitunneille aiheesta Kemia työelämässä

Avaa ohjelma ja tarvittaessa Tiedosto -> Uusi kilpailutiedosto

Innostunut oppilaskunta. Koulutus peruskoulun oppilaskuntatoiminnan ohjaajille

Esimerkkikysymyksiä: Tulitko pyörällä kouluun? Syötkö lähes päivittäin koulussa välipalan? Käytkö päivittäin välitunnilla ulkona?

lehtipajaan! Opettajan aineisto

Tuntisuunnitelma: Teema 3

Tämä osallistumista ja vahvuuksia edistävä toimintamalli on toteutettu opinnäytetyö projektina Pirilän toimintakeskukseen.

Säväytä sovittelemalla

00003 VASTAUSLÄHETYS TUNNUS Haluan liittää jäseneksi myös seuraavat samassa taloudessa asuvat perheenjäsenet: Sukunimi Etunimi Syntymäaika

Riitojen hallinta ja riidanratkaisutavan valinta. Tavoitteet riidanratkaisussa

TUTUSTU TUNNE ARVOSTA SUOJELE SYVENNÄ TIETOA JA TAITOA

Valmistelut: Aseta kartiot numerojärjestykseen pienimmästä suurimpaan (alkeisopiskelu) tai sekalaiseen järjestykseen (pidemmälle edenneet oppilaat).

Oppilaita 124 luokat E- 6 lk. ja pienryhmä Opettajia 9 Ohjaajia 3 Kuljetusoppilaita noin puolet

Mobiilit luontorastit

Pelastustaitokampanja Nou Hätä! alkaa taas vuodenvaihteessa. Varaa nyt aikaa 8. luokkalaisten turvallisuusopetukseen.

Viidennen luokan Askelma

Kaksinkertainen mahtis

Kulttuuria ja urheilua -reitti Tehtävien avulla opit suomea. Opettaja voi koulussa valita ryhmälle sopivat tehtävät.

TUKEVASTI ALKUUN, VAHVASTI KASVUUN -HANKE Paula Jaatinen ja Tuulikki Leinonen, opiskelijat Metropolia ammattikorkeakoulu

ActionTrack-sovellus

TOIMI TARKKAAVAISESTI TASORISTEYKSESSÄ

SEISKALUOKKA. Itsetuntemus ja sukupuoli

SOSIAALISET TAIDOT. Tukioppilaskoulutus /OSAVA-hanke

Aloitusta odotellessasi

REILUN YHDISTYSTOIMINNAN PELISÄÄNNÖT

Toiminnan tavoite ja kuvaus: Oppilaat arvioivat mitä kukin näkee eri tilanteessa. Käytännön toiminnassa: rohkaise jokaista kertomaan tarinaansa

Hankkeessa toteutettu luonnontieteen opetus-kokonaisuus: Tasapainorata

Vesi ja veden olomuodot lumitutkimuksien avulla

LIIKKUMISEN OHJAUKSEN OHJELMA LOHJELMA2 TULOSKORTTI

Ohjelmoinnillinen ajattelu

Workshop Palveluiden ideointi ja kehittäminen Miia Lammi Muotoilukeskus MUOVA. Ohjelma. Luovuuden ainekset. Odotukset.

Sinä teet suojatien kampanja

Parempi työpaikka Työhyvinvointi 2014 seminaari STTK Helsingin messukeskus

Tuen tarpeen tunnistaminen

Ympäristöasioiden sovittelu

TÄRKEÄÄ HUOMIOITAVAA ***

Ohjeita peda.net palvelun Luo uusi osioon

Tapahtuman järjestelyohjeet

Nuorten Noste Osallisuus Tuo Elinvoimaa

Oppilas tietää mihin uskontokuntaan hän ja hänen perheensä kuuluu. Oppilas tietää mihin uskontokuntaan hän, hänen perheensä ja lähisukunsa kuuluu.

luontopolkuja punaisilla naruilla

OPPITUNTIMATERIAALIT MEDIAKASVATUS Netiketti Säännöt

Tuen tarpeen tunnistaminen

2. Mikä on eniten kalastettu kala Saaristomerellä? 3. Mitä kaloja ihminen pystyy kasvattamaan kalanviljelylaitoksissa?

Keskustelu luokissa. Ohjeen työstänyt: Leena Pöntynen Kuntaliitto ja Ulla Siimes Vanhempainliitto

Alkukartoitus Opiskeluvalmiudet

Move! Miten meidän yhteisössä? Valtakunnallinen Move- kiertue 2015 Liikuntakasvatuksen laitos

Kommunikointirata 2013

PORTFOLIO-OHJEET. 1. Periodi. Lukuvuosi FyKeMaTT -aineet

SÄÄNNÖT: Kilpailussa noudatetaan SSL:n sääntöjä ja järjestäjien antamia ohjeita.

Työelämän monet polut ja erilaiset taidot. Ammatit tutuiksi yläkoululaisille. Yhteistyössä

Paja-veso Aittakorven koulu

Mobiilit luontorastit lukiolaisille

Talven kasvit. LUMASUOMI Koulutuksesta kouluun hanke. AIHE: Tutkin ja toimin ympäristössäni (EOPS 2014)

Tuen tarpeen tunnistaminen

Tuntisuunnitelma: Teema 1.

OPPILAITOSTEN TURVALLISUUS OSANA LAPIN SISÄISEN TURVALLISUUDEN YHTEISTYÖTÄ. Rovaniemi Lapin aluehallintovirasto Seppo Lehto 15.5.

Siltaaminen: Piaget Matematiikka Inductive Reasoning OPS Liikennemerkit, Eläinten luokittelu

KEMIJÄRVEN KAUPUNKI HILLATIEN PERUSKOULU TYÖSUUNNITELMA LUKUVUODELLE

Keski-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus

Maatalouden vesitalouden hallinta menetelmät käyttöön paikallisella yhteistyöllä

NY Yrittäjyyskasvatuksen polku ja OPS2016

Opetuksen tavoite: T2 ohjata oppilasta tutustumaan opiskeltavan uskonnon keskeisiin käsitteisiin, kertomuksiin ja symboleihin

Vesi, veden ominaisuudet ja vesi arjessa

Lapset puheeksi -keskustelu lapsesta, perheestä ja kouluympäristöstä

Strategia Suomen YK-Nuoret

Pientä pintaremonttia

MATERIAALIPAKETTI NUORTENILTAAN OLE HYVÄ!

MTK:n esitteet ja materiaalit verkkokaupassa

Kehitetään oppimista yhdessä -peli

HYVÄ OPETTAJA, Ps. Jos haluat antaa aineistosta palautetta tai kertoa kehittämisideasi, laitathan viestiä!

Tuen tarpeen tunnistaminen

1. Opintojaksoselosteen tarkastelu, hyväksyminen ja muokattavaksi palauttaminen

KiVa-koulu Lovisanejdens högstadiumissa vuosiluokka 7 + tukioppilaat

Uuden lukuvuoden aloitus ViLLEssa

TIEDOTUSASIOITA: * MIELIRUOKAPÄIVÄ kaksi hodaria per henkilö ja hedelmä?

Tehtävä 1: Arjen argumentaatiota

Uuden lukuvuoden aloitus ViLLEssa

Tuen tarpeen tunnistaminen

Juhlitaan yhdessä lapsen oikeuksien sopimusta!

Oma ääni kuuluviin omat taidot näkyviin

VANKILA JA TURUN PALO Tehtävien avulla opit suomea. Opettaja voi koulussa valita ryhmälle sopivat tehtävät.

Transkriptio:

Tavoitteena pysyvä rauha

Vuonna 2009 vietetään YK:n kansainvälistä sovittelun vuotta. Teemavuoden kunniaksi Suomen YK-liitto on suunnitellut yhdessä Suomen sovittelufoorumin kanssa yläkouluille ja lukioille seitsemän rastia sisältävän YK-sovittelupolun. Sen tarkoituksena on tutustuttaa oppilaat toiminnallisin menetelmin YK:n rauhantoiminnan eri osaalueisiin (konfliktinehkäisy ja yleinen aseidenriisunta, rauhantekeminen, rauhanturvaaminen ja rauhanrakentaminen) ja auttaa heitä huomaamaan arkipäiväisen sovittelun ja kansainvälisen sovittelun yhteydet. Sovittelupolulle on oma passinsa, jota oppilaat täyttävät rasteilla ohjeiden mukaan. Sovittelupolku sopii toteutettavaksi joko ulkona luonnossa suunnistustyyppisesti tai työpajatyöskentelynä luokassa. Aikaa koko polun alustus, toteuttaminen ja purku vievät noin 90 minuuttia. Ohjeet Ennen sovittelupolun suorittamista oppilaat voi johdatella sovittelun maailmaan pienellä alustuksella aiheeseen. Lisätietoa ja materiaalia sovittelusta löytyy muun muassa Suomen sovittelufoorumin kotisivuilta osoitteessa www.ssf-ffm.com. Halutessaan koulu voi myös tilata Suomen YK-liitolta kouluvierailijan pitämään sovitteluteemasta lyhyen alustuksen tai kokonaisen oppitunnin tai vaikka vetämään koko sovittelupolun. Sovittelupolkua varten tarvittavat materiaalit (rastit, liitteet ja ohjeet) löytyvät tästä kansiosta. Tämän lisäksi opettajan pitää tulostaa esimerkin mukainen passi jokaiselle ryhmälle Suomen YK-liiton nettisivuilta www.ykliitto.fi/kouluttaa/tehtavia_kouluille. Kaikki materiaalit ovat myös tulostettavissa netistä. Tilanteesta riippuen ohjaava opettaja voi valita joko radan kaikki rastit tai vain osan niistä. Oppilaat kiertävät sovittelupolkua 3 5 hengen ryhmissä ratkoen rasteilla olevia tehtäviä yhdessä. Oppilaat ottavat eri rasteilla vuorotellen vetovastuun tehtävän ratkomisesta, mutta on tärkeää, että kaikki osallistuvat. Kukin ryhmä saa mukaansa sovittelupassin, jota heidän tulee täyttää polun aikana. Passissa on rasteihin liittyen oma sivunsa/aukeamansa ja tehtävä. Kaikki rastit eivät vaadi erillistä kirjaamista.

Tarvikkeet: Seitsemän muovitaskua Narua ja/tai maalarinteippiä Kyniä, sakset/leikkuri 7 x Valmistautuminen: Kansiosta löytyvät laminoidut rastit laitetaan muovitaskuihin. Rastien ripustamiseen tarvitaan narua ja/tai maalarinteippiä. Kansiosta löytyvät laminoidut liitteet rasteille 1, 2, 4 ja 6 leikataan ohjeiden mukaisesti ja lisätään oikean rastin muovitaskuun. Suomen YK-liiton sivuilta tulostetaan YK-sovittelupolun passit jokaiselle ryhmälle (passin malli löytyy kansiosta). Mikäli polku toteutetaan luonnossa, laaditaan myös rastikartta, johon kulkusuunta on selkeästi merkitty. Aloitus: Ohjaaja jakaa luokan oppilaat niin moneen ryhmään kuin radalla on rasteja (mielellään 3 5 hengen ryhmiin). Ohjaaja antaa kullekin ryhmälle oman numeron, jonka perusteella ryhmä tietää, miltä rastilta heidän tulee polku aloittaa. Ohjaaja jakaa jokaiselle ryhmälle sovittelupassin, kynän ja tarvittaessa rastikartan. Mikäli polku toteutetaan luonnossa, ohjaaja kertaa polun kulun (erityisesti kulkusuunnan) sekä varmistaa, että kaikki ryhmät osaavat tulkita rastikarttaa. Ohjaaja lähettää kaikki ryhmät yhtä aikaa omille rasteilleen. Aikataulu: Valmistautuminen ja aloitus 10 min. Rastit 60 min. = n. 8 min./rasti/ryhmä Yhteenveto (purku) 15 min.

Rastit: Kaikilla rasteilla perusajatuksena on, että oppilaat lukevat ensin rastilla olevan lyhyen tietoiskun jostakin YK:n rauhantoiminnan osa-alueesta ja suorittavat sen jälkeen rastitehtävän rastilla olevien ohjeiden mukaisesti. 1. KUINKA EHKÄISTÄ KONFLIKTI -rastilla oppilaat tutustuvat konfliktien ehkäisyn kannalta tärkeisiin asioihin sanaselitysten kautta. Oppilaat selittävät toisilleen konfliktinehkäisyyn liittyviä sanoja ja lopuksi pohtivat, mikä esille tulleista asioista on tärkein konflikteja ehkäisevä tekijä ja miksi. Pohdinnan tulos kirjataan passiin. RASTIA VARTEN LEIKKAA LIITTEENÄ (LIITE 1) OLEVAT VALMIIKSI LAMINOIDUT SANALAPUT JA LAITA NE 1. RASTIN MUOVITASKUUN. 2. RIISU RASTI ASEISTA -rastilla oppilaat tutustuvat yleiseen aseidenriisuntaan. Heidän tulee riisua rastipaikka aseista tunnistamalla kyseessä olevat aseryhmät ja yhdistämällä ne oikeisiin sopimuslappuihin. Aseryhmälappuja on yksi enemmän kuin sopimuslappuja, sillä yksi kuvatuista aseryhmistä on vielä kansainvälisten sopimusten ulkopuolella. Ratkaisu kirjataan passiin. Sopimusten ulkopuolelle jäävä aseryhmä on pienaseet. RASTIA VARTEN LEIKKAA LIITTEENÄ (LIITE 2) OLEVAT VALMIIKSI LAMINOIDUT ASERYHMÄLAPUT (A1. A6.) JA ASEIDENRIISUNTASOPIMUSLAPUT JA LAITA NE 2. RASTIN MUOVITASKUUN. HUOM! OTA LIITTEESSÄ MUKANA OLEVA ASERYHMIEN RATKAISUAVAIN OPETTAJALLE -LAPPU ITSELLESI TALTEEN. 3. SOVITELLEN-rastilla oppilaat perehtyvät rauhansovitteluun. He pääsevät pohtimaan koko ryhmän voimin, millainen on hyvä sovittelija ja mitä ominaisuuksia hänellä tulisi olla. Pohdinnan tulos kirjataan passiin. 4. SOVINNON AVAIMET -rastilla tutustutaan rauhantekemiseen ja sovinnon saavuttamiseen. Rastilla on neljä konfliktitilannetta, joista kaksi käsittelee arjen riitatilanteita ja kaksi laajempia yhteiskunnallisia konflikteja. Oppilaat tutustuvat yhteen molemmista ja pohtivat mahdollisia rauhanomaisia ratkaisuja tilanteisiin. Pohdinnan tulos kirjataan passiin. RASTIA VARTEN LEIKKAA LIITTEENÄ (LIITE 3) OLEVAT VALMIIKSI LAMINOIDUT KONFLIKTITILANNELAPUT JA LAITA NE 4. RASTIN MUOVITASKUUN. 5. SOPIMUKSELLA UUTEEN ALKUUN -rastilla perehdytään rauhansopimuksen solmimiseen. Oppilaat kirjoittavat passiinsa omaa kouluaan koskevan koulurauhasopimuksen kansainvälisen rauhansopimuksen peruskaavaa mukaillen. 6. RAUHAA TURVAAMASSA -rastilla tutustutaan rauhanturvaamiseen ja YK:n rauhanturvaoperaatioihin. Oppilaat paikantavat rastilla olevan kartan avulla YK:n rauhanturvaoperaatiot helmikuussa 2009 ja kirjoittavat passissa olevan kartan tyhjiin laatikoihin oikeiden maiden nimet. RASTIA VARTEN LAITA 6. RASTIN MUOVITASKUUN LIITTEENÄ (LIITE 4) OLEVA VALMIIKSI LAMINOITU KARTTA. LIITE 5 ON RATKAISUKARTTA OHJAAJALLE.

7. RAKENNETAAN RAUHA -rastilla tutustutaan rauhanrakentamiseen. Rastilla on kolme piilosanatehtävää, joista oppilaat pyrkivät ratkaisemaan yhden tai useamman. Tämän jälkeen he rakentavat itsestään patsaan, joka kuvaa jonkin piilosanan ratkaisun määrittämää teemaa heidän haluamallaan tavalla. Piilosanan 1 ratkaisu on RAUHA (valkoinen lintu=rauhankyyhky, Ahtisaari= rauhannobelisti, uhraa=anagrammi sanalle rauha; lisäksi Ahtisaari uhraa aikaansa rauhan edistämiseksi maailmassa). Piilosanan 2 ratkaisu on SOPU (opus=anagrammi sanalle sopu, kuten myös suojelupoliisin lyhenne SUPO; lisäksi sopu on asia, joka auttaa riidassa). Piilosanan 3 ratkaisu on SOVINTO (pieni = S (vaatekokona), ovi=ovi, typpi= N kemialliselta merkiltään, torstai=to lyhenteenä, ns. toivo= anagrammi sanalle sovinto; lisäksi sovinto alkaa yhteisymmärryksestä). Oppilaiden patsasmuodostelmat esitetään purun yhteydessä muulle luokalle/ryhmälle. Yhteenveto ja polun purku Kun kaikki oppilaat ovat suorittaneet sovittelupolun ja palanneet maaliin, ohjaaja kerää ryhmien passit ja kyselee polun heissä herättämiä tuntemuksia. Oppilaiden kanssa on hyvä keskustella rasteilla syntyneistä ajatuksista ja kysymyksistä. Mahdollisuuksien mukaan jotakin polulla esille tullutta teemaa voi vielä syventää myöhemmällä oppitunnilla tai muussa sopivassa yhteydessä, mikäli aikaa ja kiinnostusta riittää. Polun lopuksi käydään myös Rakennetaan rauha -rastin piilosanojen ratkaisut yhdessä läpi ja ryhmät esittävät keksimänsä patsasmuodostelmat muulle luokalle/ryhmälle. Halutessaan kaikki ryhmät voivat vielä muodostaa yhdessä yhden ison patsaan.