LÄÄKELASKUESIMERKKIEN VASTAUKSET 1) Lääkäri on määrännyt potilaalle tulehdukseen Ciproxin 500 mg tabletteja. a) Kuinka monta tablettia annetaan vuorokaudessa, kun potilaan pitää saada vaikuttavaa lääkeainetta 1500 mg vuorokaudessa? b) Annostus on 1 ½ x 2. Kuinka monta milligrammaa lääkeainetta potilas saa yhdellä annostelukerralla a) 1500 mg / 500 mg = 3 tablettia b) 500 mg x 1 ½ = 750 mg 2) Lääkäri on määrännyt potilaalle Dolan tabletteja selän venähdykseen annostuksella 2 x 3 (2 tablettia 3 kertaa vuorokaudessa). Yksi Dolan tabletti sisältää 35 mg orfenadriinisitraattia ja 450 mg parasetamolia. a) Kuinka paljon parasetamolia potilas saa vuorokaudessa? 6x450 mg = 2700 mg b) Kuinka paljon orfenadriinisitraattia on kerta annoksessa? 2 x 35 mg = 70 mg 3) Yhdessä tabletissa on 120 mg vaikuttavaa ainetta. Potilaalle määrätty vuorokausi annos on 360 mg. Puolet annoksesta annetaan illalla ja puolet aamulla. Kuinka monta tablettia annat potilaalle aamulla? 360mg / 120 mg = 3 tablettia vuorokaudessa 3 tablettia / 2 = 1,5 tablettia aamulla 4) Lääkäri on määrännyt potilaalle Ramipril Hexal 1,25 mg tabletteja. Kuinka monta tablettia annat vuorokaudessa, kun potilaan pitää saada vaikuttavaa lääkeainetta 5,0 mg vuorokaudessa? 5,0 mg / 1,25 mg = 4 tablettia vuorokaudessa 5) Malariakohtauksen hoitoon käytetään Heliopar 250 mg tabletteja. Alkuannos aikuisille 4 tablettia ja 6 tunnin kuluttua 2 tablettia, seuraavana päivänä 2 tablettia ja sitä seuraavana päivänä kaksi tablettia. Kolmen päivän hoito on yleensä riittävä. Kuinka paljon vaikuttavaa lääkeainetta potilas saa kuurin aikana? 4 tabl. + 2 tabl. + 2tabl. + 2tabl. = 10 tablettia 3 päivässä 10 x 250 mg = 2500 mg 6) Potilas saa Aspirin 500 mg tabletin kolmesti päivässä. a) Kuinka paljon vaikuttavaa lääkeainetta potilas saa yhden viikon aikana? b) Laske kuinka monta tablettia potilas saa viikon aikana. a) 500 mg x 3 = 1500 mg/vrk > 1500 mg x 7 = 10500 mg b) 3 tabl/pv x 7 pv = 21 tablettia/vk 7) Lääkäri on määrännyt potilaalle Apocyclin 250 mg tabletteja. Kuinka monta tablettia annetaan vuorokaudessa, kun potilaan pitää saada vaikuttavaa lääkeainetta 0,75 g vuorokaudessa? 250 mg = 0,25 g > 0,75 g/0,25 g = 3 tablettia 8) Vaikeaan kiputilaan on määrätty kipulääkkeeksi 0,15 g amitriptyliinihydrokloridia. Tabletin pitoisuus on 25 mg. Kuinka monta tablettia annetaan?
0,15 g = 150 mg > 150 mg/25 mg = 6 tablettia 9 ) Lääkäri on määrännyt potilaalle depression alkuhoitoon Triptyl 10 mg tabletteja. Potilaan tulee saada vaikuttavaa lääkeainetta 15 mg kolme kertaa vuorokaudessa. a) Kuinka monta tablettia annat yhdellä antokerralla? 15 mg / 10 mg = 1,5 tablettia b) Kuinka monta tablettia potilas saa yhteensä vuorokaudessa? 1,5 tabl x 3 antokertaa = 4,5, tabl/vrk 10) Potilas saa 10 ml fentanyylikipulääkettä jonka vahvuus on 50 mikrogrammaa/ml. Lääke annostellaan infuusion kautta nopeudella 5ml/h. Kuinka monta milligrammaa fentanyylia potilas saa yhdessä (1) tunnissa? 1 ml kipulääkettä = 50 µg fentanyylia > 50 µg x 5 ml/h = 250 µg fentanyyliä 250 µg = 0,25 mg fentanyyliä 11) Potilaalle on määrätty 3 000 000 IU penisilliiniä vuorokaudessa jaettuna 3 annokseen. Käytössäsi on tabletteja, joiden vahvuus on 500 000 IU. a) Montako tablettia annat yhdellä antokerralla? 3 000 000 IU/ 500 000 IU = 6 tablettia/pv 6 tablettia/3 = 2 tablettia yhdellä antokerralla b) kauanko kuuri kestää, jos paketissa on 30 tablettia? 30 tabl./6 tabl/pv = 5 päivää 12) Potilaalle on määrätty vaikuttavaa ainetta 120 mikrogrammaa. Lääkeliuoksen pitoisuus on 0,2 mg/ml. Montako millilitraa liuosta annat potilaalle? 120 µg = 0,12 mg > 0,12 mg/0,2 mg/ml = 0,6 ml 13) Potilalle on määrätty 80 µg digoksiinia sydänoireisiin. Paljonko otat Digoxin injektionestettä ruiskuun, kun nesteen pitoisuus on 0,25 mg/ml? 80 µg = 0,08 mg > 0,08 mg/0,25 mg/ml = 0,32 ml 14) Potilaalle annetaan 0,45 ml insuliinia, jonka pitoisuus on 100 IU/ml. Kuinka monta kansainvälistä yksikköä insuliinia hän saa? 100 IU/ml * 0,45 ml = 45 kansainvälistä yksikköä tai 100 IU/ 1ml = X IU/0,45 ml > X = 100 IU x 0,45 > X=45 IU 15) Leikkauspotilas saa laskimoperäisen tromboosin estoon Klexane cum conservans injektionestettä 40 mg x1 7 vuorokauden ajan. Injektionesteen vahvuus on 100 mg/ml a) montako millilitraa on kerta annos? b) Injektionesteen pakkauskoot ovat 3 ml ja 10 ml (säilyy avattuna 28 vrk). Kummasta pakkauksesta annokset on järkevämpää antaa?
a) 100 mg / 1 ml = 40 mg / x ml > X ml x 100 = 1 ml x 40 > X = 0,4 ml b) 0,4 ml x 7 päivää = 2,8 ml > 3 ml pakkaus riittää 16) Potilas on lähdössä 30 päivän kotihoitojaksolle. Hän käyttää Protaphane Flexpen 100 IU/ml insuliinia 35 IU x 2. Protaphane on pakattu 5 insuliinikynän (1 kynä = 3 ml) pakkauksiin. a) montako pakkausta insuliinia potilaan on haettava apteekista kotihoitojaksoa varten? b) montako insuliinikynää jakson aikana kuluu? a) 2 x 35 IU = 70 IU insuliinia päivässä > 70 IU x 30 vrk = 2100 IU jakson aikana 1 pakkaus = 5 x 300 IU = 1500 IU 2100 IU / 1500 IU = 1,4 pakkausta > (koska vajaita pakkauksia ei myydä) 2 pakkausta b) 2100 IU / 300 IU = 7 kynää 17) Potilaalle on tiputettava 1200 ml infuusionestettä 4 tunnin aikana. Millä tiputusnopeudella gtt/min. annat infuusionesteen (1 ml = 20 gtt)? 4 tuntia = 60 min x 4 = 240 min 1200 ml x 20 gtt = 24 000 gtt 24 000 gtt / 240 min = 100 gtt/min 18) Potilaalle tiputetaan vuorokauden aikana tasaisesti 2500 ml infuusionestettä. Mikä on tiputusnopeus ml/h? 1 vrk = 24 h 2500 ml / 24 h = 104,2 ml/h 19) Infuusioneste tippuu nopeudella 30 gtt/min. Kuinka monta millitraa infuusionestettä potilas saa 1,5 tunnin aikana (1 ml = 20 gtt)? 1,5 h = 90 min. > 90 min. x 30 gtt = 2700 gtt > 2700 gtt / 20 gtt/ml = 135 ml 20) Infuusioneste tippuu nopeudella 50 gtt/min. Montako millilitraa infuusionestettä potilas saa vuorokauden aikana (1 ml = 20 gtt)? 1 vrk = 24 h = 60 min. x 24 h = 1440 min. > 1440 min. x 50 gtt = 72 000 gtt > 72 000 gtt / 20 gtt/ml = 3600 ml 21) Potilaalle tiputetaan infuusionestettä nopeudella 150 gtt/min (1 ml = 20 gtt). Ehtiikö hoitaja pitää 15 minuutin kahvitauon 500 ml infuusionestepussin tippuessa ja silti palata ajoissa vaihtamaan pussin? 500 ml x 20 gtt/ml = 10 000 gtt > 10 000 gtt / 150 gtt/min. = 66,7 min. = pussin tippuminen kestää 1 h 7 min. > ehtii pitää tauon 22) Potilaalle (32kg) annetaan seuraavaa lääkeseosta 2ml/h epiduraalitilaan: Fentanyl 50mikrogrammaa/ml 10ml Bicain 0,25% 20ml NaCl 0,9% 20ml
a) laske montako milligrammaa Fentanylia potilas saa tunnissa b) minkä tiputusnopeuden (ml/h) asetat infuusiopumppuun, jos haluat potilaan saavan Fentanylia 1,5 mikrogrammaa/kg/h? a) Fentanylin vahvuus: 50 mikrogrammaa/ml = 0,05 mg/ml > 10 ml:ssa 0,5 mg Fentanylia koko seoksen tilavuus on 50 ml (10 ml + 20 ml + 20 ml) Fentanylin vahvuus koko liuoksessa 0,5 mg/50 ml = 0,01 mg/ml 0,01 mg/ml x 2 ml/h = 0,02 mg/h b) halutaan antaa 1,5mikrog/kg/h, potilas painaa 32 kg tunnissa annettavan Fentanylin kokonaismäärä = 1,5 mikrog/kg/h x 32 kg = 48 mikrog/h aiemmin laskettiin Fentanylin vahvuus koko liuoksessa = 0,01 mg/ml = 10 mikrog/ml 23) Muuta seuraavat yksiköt: a) 2,5 dl = 250 ml b) 1000 ml = 1 l c) 50 μg = 0,05 mg d) 700 mg = 0,7 g e) 0,056 g = 56 mg 48 mikrog/h / 10 mikrog/ml = 4,8 ml/h 24) Potilaalle on määrätty naprokseenia 750 mg kerran vuorokaudessa. Lääkekaapissa olevat tabletit ovat vahvuudeltaan 500 mg. Kuinka monta tabettia annat kerralla? 750 mg / 500 mg = 1,5 tablettia 25) Potilaalle on tyroksiinia 50 μg kerran päivässä. Thyroxin tabletin vahvuus on 0,1 mg. Montako tablettia potilaalle annetaan? 50 μg = 0,05 mg 0,05 mg / 0,1 mg = 0,5 tablettia 26) Lääkäri on määrännyt Elina tytölle kipulääkkeeksi Parasetamolia 250 mg kerta annoksena. Montako millilitraa oraaliluosta annat hänelle, kun Panadol liuoksen pitoisuus on 24 mg/ml? 250 mg / 24 mg/ml = 10,4 ml 27) Martta rouvalle on määrätty Cocillana yskänlääkettä 2,5 ml 3 kertaa vuorokaudessa. Kuinka paljon vaikuttavaa ainetta hän saa vuorokaudessa, kun yskänlääkkeen pitoisuus on 1,25 mg/ml? 2,5 ml x 3 = 7,5 ml/vrk 1,25 mg/ml x 7,5 ml/vrk = 9,375 mg/vrk
28) Lääkäri on määrännyt Mintulle infektion hoitoon erytromysiiniä 40 mg/kg/vrk jaettuna neljään antokertaan. Käytettävissä oleva lääkeliuos on vahvuudeltaan 80 mg/ml. Kuinka paljon lääkeliuosta annetaan kerralla, kun olet punninnut potilaan ja hänen painonsa on 57 kg? Ilmoita vastaus yhden desimaalin tarkkuudella. 40 mg/kg/vrk x 57 kg = 2280 mg/vrk 2280 mg/vrk / 4 = 570 mg/antokerta 570 mg / 80 mg/ml = 7,13 ml 29) Nico sairastaa nivelreumaa, jonka kivun hoitoon hän saa 25 mg:n Voltaren enterotabetteja. Annostus on 2,5 mg/kg/vrk jaettuna kahteen antokertaan. Kuinka monta tablettia annat 38 kg painavalle Nicolle vuorokaudessa? 30) Muuta seuraavat yksiköt: 3 kg = 3000 g 0,75 kg = 750 g 1300 mg = 1,3 g 200 ml = 0,2 l 500 mg = 0,0005 kg 2,5 mg/kg/vrk x 38 kg = 95 mg/vrk 95 mg/vrk / 25 mg/tabl. = 3,8 tabl./vrk = 4 tablettia 31) Lääkekapseli sisältää 700 μg vaikuttavaa ainetta. Potilaan annostus on 2 kapselia X 2. Kuinka monta milligrammaa vaikuttavaa ainetta potilas saa a) kerta annoksena 700 μg = 0,7 mg 0,7 mg x 2 = 1,4 mg b) vuorokaudessa? 0,7 mg x 4 = 2,8 mg 32) Potilaalla on määrätty Serenase lääkettä annoksella 1 mg s.c. Paljonko otat lääkettä ruiskuun, kun Serenase injektioneste sisältää haloperidolia 5 mg/ml? 1 mg / 5 mg/ml = 0,2 ml 33) Väinölle annetaan lääkettä injektiona 0,5 ml x 3 s.c. Kuinka monta milligrammaa vaikuttavaa ainetta potilas saa vuorokaudessa, kun injektionesteen pitoisuus on 1 mg/ml? 1 mg/ml x 0,5 ml = 0,5 mg/annos 0,5 mg/annos x 3 annosta/vrk = 1,5 mg/vrk 34) 40 kg painavalle potilaalle on määrätty lääkettä 15 mg/kg/vrk jaettuna neljään antokertaan. Miten annostelet kerta annoksen, kun lääkekaapissa on tabletteja, joiden vahvuudet ovat 100 mg ja 50 mg? Tableteissa on jakouurteet.
15 mg/kg/vrk x 40 kg = 600 mg/vrk 600 mg / 4 antokertaa = 150 mg/antokerta Annetaan: TAI TAI 1 x 100 mg tabletti ja 1 x 50 mg tabletti 1,5 x 100 mg:n tablettia 3 x 50 mg:n tablettia 35) Injektionesteen vahvuus on 40 mg/ml. Potilaalle annetaan kyseistä lääkettä 3 mg/kg/vrk jaettuna kahteen antokertaan. Kuinka monta millilitraa lääkeliuosta annetaan yhdellä kertaa potilaalle, joka painaa 67 kg? 3 mg/kg/vrk x 67 kg = 201 mg/vrk 201 mg/vrk / 2 antokertaa = 100,5 mg/antokerta 100,5 mg/kerta / 40 mg/ml = 2,52 ml/kerta 36) Potilaalle on määrätty parasetamolia 0,75 g aamuisin. Lääkekaapissa löytyy Panadol Novum 500 mg tabletteja. Miten annostelet lääkkeen? 0,75 g = 750 mg 750 mg / 500 mg = 1,5 tablettia 37) Potilaalla annetaan 12 tunnin aikana 1000 millilitraa infuusioliuosta. Laske tiputusnopeus (1 ml = 20 gtt): a) ml/h? 1000 ml / 12 h = 83,3 ml/h b) gtt/min? 1000 ml x 20 gtt/ml = 20 000 gtt 20 000 gtt / 12 h = 1667 gtt/h 1667 gtt/h / 60 min = 28 gtt/min 38) Reseptillä on XL kappaletta lääkettä annoksella 2 x 2, p.o. Kuinka pitkä kuuri on kyseessä? XL = 40 40 tablettia / 4 tabl/vrk = 10 vuorokautta 39) Potilaalla on määrätty oraaliliuosta 30 mg, p.o. Lääkkeen vahvuus on 5 mg/ml. a) Montako millilitraa annat lääkettä yhdellä kertaa? 30 mg / 5 mg/ml = 6 ml b) Kuinka monta milligrammaa vaikuttavaa ainetta potilas saa 2 ml:ssa lääkettä? 5 mg/ml x 2 ml = 10 mg 40) Potilaalle on määrätty lääkettä, jonka vahvuus on 40 mg/ml. Ohjeiden mukaan annostus on 0,5 mg/kg/vrk. Kuinka paljon annat lääkettä 60 kg painavalle henkilölle millilitroina? 0,5 mg/kg/vrk x 60 kg = 30 mg/vrk 30 mg/ml / 40 mg/ml = 0,75 ml 41) Potilaalle on määrätty kipulääkettä 0,25 g aamuisin. Lääkekaapissa olevan lääkkeen vahvuus on 500 mg/tabletti. Miten annostelet lääkkeen? 0,25 g = 250 mg 250 mg / 500 mg = 0,5 tablettia
42) Potilaalle annetaan 500 millilitraa infuusioliuosta 1 tunnissa 30 minuutissa. Laske tiputusnopeus (1 ml = 20 gtt) a) ml/h? 500 ml / 1,5 h = 333,3 ml/h b) gtt/min? 333,3 ml/h x 20 gtt ml = 6666,7 gtt/h 6666,7 gtt/h / 60 min = 111 gtt/min 43) Reseptillä on XXVIII kappaletta lääkettä annoksella 2 x 2, p.o. Kuinka pitkä kuuri on kyseessä? XXVIII = 28 28 tablettia / 4 annosta/pv = 7 päivän kuuri 44) Reseptillä on 8 x XCVIII tablettia verenpainelääkettä ohjeella 1 x 2, p.o. Miten kauan lääke riittää potilaalla? XCVIII = 98 8 x 98 = 784 tablettia 784 / 2 annosta/pv = 392 päivää eli reilun vuoden 45) Potilaalle on määrätty oraaliliuosta 480 mg p.o. Lääkkeen vahvuus on 40 mg/ml a) montako millitraa annat lääkettä yhdellä kertaa? 480 mg/ml / 40 mg/ml = 12 ml b) kuinka monta milligrammaa vaikuttavaa ainetta potilas saa 4 ml:ssa tätä lääkettä? 40 mg/ml x 4 ml = 160 mg 46) Potilaalle on määrätty lääkettä, jonka vahvuus on 2 mg/ml. Ohjeiden mukaan annostus on 25 μg/kg/vrk. Kuinka paljon annat lääkettä 60 kg painavalle henkilölle millilitroina? 2 mg = 2000 μg 25 μg/kg/vrk x 60 kg = 1500 μg/vrk 1500 μg/vrk / 2000 μg/ml = 0,75 ml 47) Potilaalle on määrätty lääkettä 0,5 mg aamuisin. Lääkekaapissa olevan lääkkeen vahvuus on 250 μg/tabletti. Miten annostelet lääkkeen? 250 μg = 0,25 mg 0,5 mg / 0,25 mg = 2 tablettia 48) Potilaalle annetaan infuusioliuosta 1,5 litraa 8 tunnissa. Laske tiputusnopeus a) ml/h? 1,5 l = 1500 ml 1500 ml / 8 h = 187,5 ml/h b) gtt/min? 1 ml = 20 gtt 187,5 ml/h x 20 gtt = 3750 gtt/h 3750 gtt/h / 60 min = 62,5 gtt/min 49) Reseptillä on XIV kappaletta lääkettä annoksella 1 x 2, p.o. Kuinka pitkä kuuri on kyseessä? XIV = 14 14 tablettia / 2 tabl/pv = 7 päivän kuuri
50) Potilaalle on määrätty lääkettä 2 mg i.m. Injektionesteen pitoisuus on 4 mg/ml. a) Kuinka paljon vedät lääkettä ruiskuun? 2 mg / 4 mg/ml = 0,5 ml b) Kuinka monta mg:aa vaikuttavaa ainetta potilas saa 1,5 ml:ssa tätä lääkevalmistetta? 4 mg/ml * 1,5 ml = 6 mg