CE-varustesarja vuoden 2005 ja sitä uudemmille Multi-Pro-ruiskutuslaitteille 1200 ja 1250 Mallinro:

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "CE-varustesarja vuoden 2005 ja sitä uudemmille Multi-Pro-ruiskutuslaitteille 1200 ja 1250 Mallinro:"

Transkriptio

1 Turvaohjeet Turva- ja ohjetarrat Form No Rev A CE-varustesarja vuoden 2005 ja sitä uudemmille Multi-Pro-ruiskutuslaitteille 1200 ja 1250 Mallinro: Asennusohjeet Turva- ja ohjetarrat on sijoitettu hyvin näkyville paikoille mahdollisten vaara-alueiden lähettyville. Korvaa vioittuneet tai kadonneet tarrat uusilla. 1. Äänimerkki Nopeus 6. Ruiskutusmäärä 2. Säätöetäisyys 7. Säätötilavuus 3. Nopeuden säätö 8. Virtausmittarin säätö 4. Mittayksiköt 9. Leveys 5. Valitse yksiköt 1. Säiliön sisällys Kokonaisalue 8. Leveys 2. Puomin valinta 9. Etäisyys 3. Nopeus 10. Nopeuden säätö 4. Mittayksiköt 11. Alitilavuus 5. Valitse yksiköt 12. Kokonaistilavuus 6. Ruiskutusmäärä 13. Virtausmittarin säätö 7. Alialue 2011 The Toro Company 8111 Lyndale Avenue South Bloomington, MN Rekisteröi tuotteesi osoitteessa Käännös alkuperäisestä tekstistä (FI) Painettu Yhdysvalloissa. Kaikki oikeudet pidätetään

2 Moottoriöljyn määrä 5. Hydrauliöljyn sihti 9. Polttoaine, ainoastaan 13. Rasva (mittatikku) lyijytöntä 2. Moottoriöljyn suodatin 6. Vaihteistoöljyn määrä 10. Polttoainesuodatin 14. Rengaspaine 3. Vaihteisto-/hydrauliöljyn määrä (mittatikku) 7. Jarruneste 11. Akku 15. Lue käyttöohjeet ennen korjaamista tai huoltamista. 4. Vaihteisto-/hydraulinesteen suodatin 8. Hihnat, ohjaus ja voimansiirto 12. Ilmanpuhdistin 16. Pumppu Asennus Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde 1 Laippakantapultti (5/16 x 3/4 tuuma) 2 Laippamutteri (5/16 tuuma) 2 Akun kannen kiinnikkeiden asennus Suojuksen kannatin 1 Pumpun suojus 2 2 Laippakantapultti (1/4 x 1/2 tuumaa) 4 Pumpun suojuksen asennus Laippamutteri (1/4 tuuma) 4 3 Painemittari 1 Painemittarin asennus 4 Äänimerkki 1 Pultti (5/16 x 3/4 tuuma) 1 Laippamutteri (5/16 tuuma) 1 Äänimerkin asennus 5 Tarra , äänimerkki 1 Äänimerkin tarran kiinnitys Tarra , Multi-Pro Spray-Pro -tarran kiinnitys Tarra , Multi-Pro

3 Kuvaus Määrä Käyttökohde 7 8 Jarrukytkin 1 Pultti (5/16 x 5/8 tuumaa) 2 Varmistuslaatta 2 Mutteri (5/16 tuuma) 2 Takavalo 1 Takavalon kannatin (laitteet, joiden sarjanumero on tai alle) 1 Takavalon kannatin (laitteet, joiden sarjanumero on tai yli) 1 Pal-mutteri (1/4 tuuma) 2 Pultti (5/16 x 3/4 tuuma) 2 Laippamutteri (5/16 tuuma) 2 Asenna jarrukytkin. Takavalon ja kannattimen asennus 9 Tarra, puomi 2 Tarrojen kiinnitys puomeihin Letkun suojus 1 10 Letkun suojuksen asennus Muoviset nippusiteet 4 Äänimerkkipainikkeen kokoonpano 1 Johdinsarjan ja äänimerkkipainikkeen 11 Johdinsarja 1 asennus Muoviset nippusiteet 3 12 Säiliön sisällyslaatta 1 Säiliön sisällyslaatan asennus 1 Akun kannen kiinnikkeiden asennus 2 Laippakantapultti (5/16 x 3/4 tuuma) 2 Laippamutteri (5/16 tuuma) Vaihda akun kannen käsinupit CE-varustesarjaan sisältyviin kiinnikkeisiin. 1. Löysää ja irrota kaksi käsinuppia, jotka kiinnittävät akun kannen akkualustaan (Kuva 1). Kuva 1 1. Käsinuppi 3. Akun kansi 2. Akku 2. Asenna kaksi laippakantapulttia (5/16 3/4 tuumaa) ja kaksi laippamutteria (5/16 tuuma) irrotettujen käsinuppien tilalle akun kannen kiinnikkeiksi. 3

4 2 Pumpun suojuksen asennus 1 Suojuksen kannatin 2 Pumpun suojus 4 Laippakantapultti (1/4 x 1/2 tuumaa) 4 Laippamutteri (1/4 tuuma) Asenna pumpun suojus. 1. Löysää kaksi pumpun pulttia pumpun etupuolella ja asenna suojuksen tuki kuvan mukaan (Kuva 2). 3 Painemittarin asennus 1 Painemittari Vaihda nykyinen painemittari uuteen painemittariin, joka voi näyttää paineen kpa-yksikköinä. 1. Pidä supistusliittimestä kiinni vääntötyökalulla liittimen kannattimen kohdalta ja löysää nykyinen painemittari. Irrota mittari (Kuva 3). Kuva 3 1. Painemittari 3. Liittimen kannatin 2. Supistusliitin 4. Supistusliittimen mutteri ja liitin Kuva 2 1. Suojuksen tuki 4. Laippakantapultti (1/4 x 1/2 tuumaa) 2. Pumpun pultti (9 10 mm) 5. Laippamutteri (1/4 tuuma) 3. Jousivarmistuslaatta 6. Suojus 2. Kiinnitä suojuksen tuki kiristämällä pultit. 3. Kokoa suojus kuvan mukaan (Kuva 2) neljällä laippakantapultilla (1/4 x 1/2 tuumaa) ja neljällä laippamutterilla (1/4 tuuma). 2. Kierrä uuden painemittarin kierteiden ympärille tiivistysteippiä ja asenna se supistusliittimeen. Pidä supistusliittimestä kiinni vääntötyökalulla samalla, kun kiristät uuden painemittarin. 3. Aseta mittari niin, että se on käyttäjän näkyvissä. Huomaa: Supistusliittimen mutteria on ehkä löysättävä ja koko kokoonpanoa käännettävä, jotta mittari on näkyvissä. 4

5 4 Äänimerkin asennus 1 Äänimerkki 1 Pultti (5/16 x 3/4 tuuma) 1 Laippamutteri (5/16 tuuma) Valmistele laite äänimerkin asennusta varten. 1. Poraa ajoneuvon runkoon lattialevyn alle halkaisijaltaan 8,5 mm:n reikä. Reiän on oltava 4 cm:n päässä rungon yläosasta ja 5 cm:n päässä rungon etuosasta (Kuva 4). 2. Kiinnitä äänimerkki runkoon pultilla (5/16 x 3/4 tuuma) ja laippamutterilla (5/16 tuuma) kuvan mukaan (Kuva 4). Kuva 5 1. Äänimerkkipainike 3. Ohjauspylväs 2. Kojetaulu 5 Äänimerkin tarran kiinnitys 1 Tarra , äänimerkki Kuva 4 1. Ajoneuvon runko 4. Äänimerkki 2. Pultti (5/16 x 3/4 tuuma) 5. Laippamutteri (5/16 tuuma) 3. Vasen eturengas 3. Poraa kojetauluun halkaisijaltaan 1,59 cm:n reikä. Reiän on oltava 23 cm:n päässä ohjauspylvään pohjasta sen vasemmalla puolella ja 5 cm:n päässä kojetaulun yläosasta (Kuva 5). Asenna äänimerkin tarra kojetaulun reiän yläpuolelle. 1. Puhdista äänimerkkipainikkeen yläpuolella oleva tarran kiinnitysalue ja varmista, että alueelle ei jää likaa, rasvaa tai muita epäpuhtauksia. 2. Irrota uuden tarran taustamateriaali ja aseta tarra kojetauluun äänimerkkipainikkeen yläpuolelle (Kuva 6). 1. Äänimerkki Kuva 6 5

6 6 Spray-Pro -tarran kiinnitys 1 Tarra , Multi-Pro Tarra , Multi-Pro 1250 Asenna Multi-Pro-ruiskutuslaitteen mallia vastaava tarra: Multi-Pro 1200, tarran numero Multi-Pro 1250, tarran numero Puhdista Spray-Pro-monitorin ympärillä oleva tarran kiinnitysalue ja varmista, että alueelle ei jää likaa, rasvaa tai muita epäpuhtauksia. 2. Irrota tarran yläosa taustamateriaalista ja aseta se aivan monitorin etupuolen valitsimen yläpuolelle. Varmista, että nykyinen tarra peittyy kokonaan. Irrota sitten tarran alaosa taustamateriaalista ja aseta se aivan valitsimen alapuolelle. Tärkeää: Älä yritä irrottaa valitsinta tarrojen asennuksen helpottamiseksi. Valitsimen irrottaminen vaurioittaa monitoria ja heikentää säädinten käyttömahdollisuuksia. Kuva 8 Multi-Pro tarra, Yläosa 2. Alaosa 7 Jarrukytkimen asennus 1 Jarrukytkin 2 Pultti (5/16 x 5/8 tuumaa) 2 Varmistuslaatta 2 Mutteri (5/16 tuuma) Asenna jarrukytkin takavalon käyttöä varten. 1. Asenna jarrukytkin jarruvipuun pultilla (5/16 x 5/8 tuumaa), varmistuslaatalla ja mutterilla (5/16 tuuma) kuvan mukaan (Kuva 9). Kuva 7 Multi-Pro tarra, Yläosa 2. Alaosa 6

7 8 Takavalon ja kannattimen asennus 1 Takavalo Kuva 9 1. Jarrukytkin 4. Varmistuslaatta 2. Pultti (5/16 x 5/8 tuumaa) 5. Asennuskannatin 3. Laippamutteri (5/16 tuuma) 2. Säädä uutta kannatinta siten, että jarrukytkin painuu 6 mm, kun jarru vapautetaan (Kuva 10). 1 1 Takavalon kannatin (laitteet, joiden sarjanumero on tai alle) Takavalon kannatin (laitteet, joiden sarjanumero on tai yli) 2 Pal-mutteri (1/4 tuuma) 2 Pultti (5/16 x 3/4 tuuma) 2 Laippamutteri (5/16 tuuma) Laitteet, joiden sarjanumero on tai alle 1. Asenna takavalon kannatin vasempaan puomitukeen kahdella pultilla (5/16 x 3/4 tuuma) ja kahdella laippamutterilla (5/16 tuuma) (Kuva 11). 2. Asenna takavalo sen kannattimeen kahdella mutterilla (1/4 tuuma) (Kuva 11). Kuva Uusi jarrukytkin 3. Jarru vapautettu 2. Jarru kytketty Kuva Takavalo 4. Pultti (5/16 x 3/4 tuuma) 2. Takavalon kannatin 5. Laippamutteri (5/16 tuuma) 3. Vasen puomituki 6. Mutteri (1/4 tuuma) Laitteet, joiden sarjanumero on tai yli 1. Asenna takavalon kannatin keskipuomitukeen kahdella pultilla (5/16 x 3/4 tuuma) ja kahdella laippamutterilla (5/16 tuuma) (Kuva 12). 2. Asenna takavalo sen kannattimeen kahdella mutterilla (1/4 tuuma) (Kuva 12). 7

8 Kuva 14 Laitteet, joiden sarjanumero on tai yli 1. Tarra 3. Mittaa 90 cm 2. Puomi Kuva Takavalo 4. Pultti (5/16 x 3/4 tuuma) 2. Takavalon kannatin 5. Laippamutteri (5/16 tuuma) 3. Vasen puomituki 6. Mutteri (1/4 tuuma) 2. Puhdista tarran kiinnitysalue ja varmista, että alueelle ei jää likaa, rasvaa tai muita epäpuhtauksia. 3. Irrota uuden tarran taustamateriaali ja aseta tarra puomiin (Kuva 13 tai Kuva 14). 9 Tarrojen kiinnitys puomeihin 2 Tarra, puomi 1. Mittaa puomien päistä kuvien Kuva 13 ja Kuva 14 mukaisesti. Kuva 15 Puomin tarra, Tartu puomiin tästä kohdasta. 4. Toista vaiheet vastakkaisen puomin kohdalla. 10 Letkun suojuksen asennus 1 Letkun suojus 4 Muoviset nippusiteet Kuva 13 Laitteet, joiden sarjanumero on tai alle 1. Tarra 3. Mittaa 30 cm 2. Puomi Tee seuraavat toimenpiteet (vain laitteet, joiden sarjanumero on tai alle). 1. Paikanna kojetaulun alapuolella olevat hydrauliletkut (Kuva 16). 8

9 2. Irrota äänimerkkipainikkeen suojus ja kierrä pidätinrengas kytkimen näkyvissä oleviin kierteisiin. 3. Kytke johdinsarjan takaosassa olevat valkoiset ja punaiset johdot äänimerkin kytkimen takaosaan kahdella toimitetulla ruuvilla (Kuva 17). Kuva Hydrauliletkut 5. Johdon aukko 2. Nykyiset nippusiteet 6. Letkun suojus 3. Pieni johdinnippu 7. Uudet nippusiteet 4. Ohjausyksikkö 2. Irrota nykyiset nippusiteet, joilla hydrauliletkut on kiinnitetty, ja irrota pieni johdinnippu (Kuva 16). 3. Asenna iso letkun suojus vain hydrauliletkujen päälle. Huomaa: Varmista, että letkun suojuksessa oleva ura on ajoneuvon etuosaan päin (käyttäjästä poispäin). 4. Aseta suojus siten, että se ulottuu alas lattialevyssä olevasta johdon aukosta ja ylös ohjausyksikköön asti (Kuva 16). 5. Kiinnitä suojus sarjan mukana toimitetuilla uusilla nippusiteillä (Kuva 16). 11 Johdinsarjan ja äänimerkkipainikkeen asennus 1 Äänimerkkipainikkeen kokoonpano 1 Johdinsarja 3 Muoviset nippusiteet Äänimerkkipainikkeen asennus 1. Avaa äänimerkkipainikkeen pakkaus, joka sisältää äänimerkin kytkimen, painikkeen suojuksen, kaksi ruuvia ja pidätinrenkaan. Kuva Valkoiset ja punaiset johdot 4. Äänimerkin kytkin 2. Johdinsarja 5. Pidätinrengas 3. Ruuvit 6. Äänimerkkipainike 4. Siirrä kytkinkokoonpano kojetaulun alle ja työnnä se kojetauluun aiemmin poratun reiän läpi. 5. Kiinnitä kojetaulun kokoonpano ruuvaamalla äänimerkkipainikkeen suojus kytkimen kierteisiin. Huomaa: Säädä pidätinrengasta ja äänimerkkipainikkeen suojusta tarvittaessa. Äänimerkin ja jarrun johdinsarjan asennus 1. Vie johdinsarja äänimerkkipainikkeesta kojetaulun alta lattialevyssä olevan johdon aukon ja rungon koukkujen kautta ajovalon johdinsarjaa pitkin käyttäjän istuimen alla olevaan sähköpaneeliin. 2. Kytke johdinsarja uuteen jarrukytkimeen lattialevyn alla. Kiinnitä johdinsarja kytkimeen muovisella nippusiteellä. 3. Kytke kaksi lattialevyn alla olevaa pikaliitintä äänimerkkiin. 4. Kytke käyttäjän istuimen alla johdinsarjan keskellä oleva musta johto (maa) maadoitusliitäntään (Kuva 18), joka on istuimen alla solenoidin lähellä. Huomaa: Oikea ja vasen määritetään normaalin käyttöasennon mukaan. 9

10 Laitteet, joiden sarjanumero on tai yli. 1. Punainen virtajohto johdinsarjasta 2. Solenoidi, oikealla puolella käyttöasennon mukaan Kuva Musta johto maadoitusliitäntään 5. Kytke punainen virtajohto solenoidin oikealle puolelle (Kuva 18) istuimen alle. Huomaa: Kun johdinsarja kytketään oikeanpuoleiseen solenoidinapaan, äänimerkki on käytössä virta-avaimen ollessa Pois-asennossa. 6. Vie takavalon liittimellä varustettu johdinsarjan pää rungon vasenta puolta pitkin laitteen takaosaa kohti. 7. Kytke johdinsarjassa oleva takavalon liitin takavaloon (Kuva 19 ja Kuva 20). Laitteet, joiden sarjanumero on tai alle Kuva Takavalo 2. Saparoliitin 8. Kiinnitä johdinsarja runkoon nykyisten johtojen oheen. Huomaa: Varmista, että johdinsarja ei kosketa mitään moottorin pakokaasujärjestelmän osaa. 12 Säiliön sisällyslaatan asennus 1 Säiliön sisällyslaatta Paikanna pyyhittävä sisällyslaatta mukana toimitetuista osista. Laatta voidaan kiinnittää kaikkiin metallipintoihin magneettisen takaosan ansiosta. The Toro Company suosittelee kiinnittämistä kaatumissuojausjärjestelmään (ROPS:iin) suoraan käyttäjän paikan taakse. Aseta laatta kaatumissuojausjärjestelmän tankoon. Kuva Takavalo 2. Saparoliitin 10

11 Kaaviot Kytkentäkaavio (Rev. A) 11

12

CE-varustesarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Asennusohjeet

CE-varustesarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Asennusohjeet CE-varustesarja Multi-Pro 5800 -ruiskutuslaite Mallinro: 120-067 Form No. 69-416 Rev A Asennusohjeet Turvaohjeet Turva- ja ohjetarrat Turva- ja ohjetarrat on sijoitettu hyvin näkyville paikoille mahdollisten

Lisätiedot

Ajovalo- ja katsastussarjat / jarru- ja merkkivalosarjat Workman MD -sarjan työajoneuvot

Ajovalo- ja katsastussarjat / jarru- ja merkkivalosarjat Workman MD -sarjan työajoneuvot Ajovalo- ja katsastussarjat / jarru- ja merkkivalosarjat Workman MD -sarjan työajoneuvot Mallinro: 120-5031 Mallinro: 120-50 Form No. 3371-328 Rev B Asennusohjeet Irralliset osat Tarkista alla olevasta

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat. Asennus Irralliset osat Form No. CE-valosarja Groundsmaster 4000-D/4100-D -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 30454 Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Kuvaus Määrä Käyttökohde

Lisätiedot

Asennus. 12 V:n pistokesovitinsarja Workman MDE Apuajoneuvo Mallinro: Sarjanro: tai suurempi. Koneen valmistelu.

Asennus. 12 V:n pistokesovitinsarja Workman MDE Apuajoneuvo Mallinro: Sarjanro: tai suurempi. Koneen valmistelu. 12 V:n pistokesovitinsarja Workman MDE Apuajoneuvo Mallinro: 07318 Sarjanro: 310000001 tai suurempi Form No. 3363-444 Rev A Asennusohjeet Asennus Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että

Lisätiedot

Suppilon tärytinsarja ProPass-katelevitin ja MH-400-levitysyksikkö

Suppilon tärytinsarja ProPass-katelevitin ja MH-400-levitysyksikkö Suppilon tärytinsarja ProPass-katelevitin ja MH-400-levitysyksikkö Mallinro: 44723 Form No. 3397-936 Rev A Asennusohjeet Turvaohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää

Lisätiedot

Turvaohjeet. Turva- ja ohjetarrat. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro ruiskutuslaitteelle VAARA. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Turva- ja ohjetarrat. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro ruiskutuslaitteelle VAARA. Asennusohjeet Form No. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro 1750 -ruiskutuslaitteelle Mallinro: 136-0457 3411-665 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Vaahtomerkitsinsarja on edellytys tämän tuotteen asennukselle. Lisätietoja

Lisätiedot

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus.

3 Seisontavalo 2 Valon kannatin (vain sarja ) 2 Lukkopultti (#10 1/2 tuumaa) (vain 4 sarja ) 4 Seisontavalojen asennus. Form No. Ajovalo- ja katsastusvarustussarja 202-malli ja uudempi Workman HD -työajoneuvo Mallinro: 20-5030 Mallinro: 20-5045 3386-909 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Asennus. EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat nelipyörävetoiset, ohjaamolla varustetut Groundsmaster 360 -yleisajoyksiköt.

Asennus. EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat nelipyörävetoiset, ohjaamolla varustetut Groundsmaster 360 -yleisajoyksiköt. Form No. 3392-745 Rev A EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat nelipyörävetoiset, ohjaamolla varustetut Groundsmaster 360 -yleisajoyksiköt Mallinro: 30640 Asennusohjeet Asennus Irralliset osat

Lisätiedot

Asennus. Peruutushälytinsarja Workman GTX -työajoneuvo VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. Peruutushälytinsarja Workman GTX -työajoneuvo VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Peruutushälytinsarja Workman GTX -työajoneuvo Mallinro: 133-3018 Form No. 3403-207 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian

Lisätiedot

Vetokoneiston päivityssarja GreensPro viheriöjyrä, mallit 44905, tai 44907

Vetokoneiston päivityssarja GreensPro viheriöjyrä, mallit 44905, tai 44907 Form No. Vetokoneiston päivityssarja GreensPro 00 -viheriöjyrä, mallit 44905, 44906 tai 44907 Mallinro: 7-5899 Mallinro: 7-5907 8-69 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Koneen valmistelu. Ohjeet VAARA. Asennusohjeet

Koneen valmistelu. Ohjeet VAARA. Asennusohjeet Form No. 3416-605 Rev A Turvakehikkosarja Groundsmaster 4500/4700/ -sarjan tai Reelmaster 7000 -sarjan ajoyksikkö, jossa on kaksipylväisen kaatumissuojausjärjestelmän Mallinro: 136-2030 Asennusohjeet VAARA

Lisätiedot

Asennus. Valosarja Groundsmaster sarjan vaakatasoleikkuri Mallinro: Asennusohjeet. Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat

Asennus. Valosarja Groundsmaster sarjan vaakatasoleikkuri Mallinro: Asennusohjeet. Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat Valosarja Groundsmaster 5900 -sarjan vaakatasoleikkuri Mallinro: 31582 Form No. 3369-333 Rev A Asennusohjeet Asennus Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Ohjeet

Lisätiedot

Turvaohjeet. Johdollinen ohjainsarja Pro Force -lehtipuhallin. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Johdollinen ohjainsarja Pro Force -lehtipuhallin. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Johdollinen ohjainsarja Pro Force -lehtipuhallin Mallinro: 119-1100 Form No. 3397-493 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian

Lisätiedot

Asennus. CE-sarja Pehmeä E-Z Vac -kaksoiskerääjä Z Master sarjan leikkureille. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. CE-sarja Pehmeä E-Z Vac -kaksoiskerääjä Z Master sarjan leikkureille. Irralliset osat. Asennusohjeet Form No. CE-sarja Pehmeä E-Z Vac -kaksoiskerääjä Z Master 000 -sarjan leikkureille Mallinro: 9-990 -9 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Koneen vasen ja oikea puoli määritellään normaalista käyttöasennosta käsin.

Lisätiedot

Asennus. Johdinsarja Workman HDX-D -työajoneuvo, nelipyöräveto ja lava VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. Johdinsarja Workman HDX-D -työajoneuvo, nelipyöräveto ja lava VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Form No. Johdinsarja Workman HDX-D -työajoneuvo, nelipyöräveto ja lava Mallinro: 132-6774 3405-657 Rev B Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja,

Lisätiedot

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri

Metallilevysarja Z Master Commercial sarjan ajoleikkuri Metallilevysarja Z Master Commercial 000 -sarjan ajoleikkuri Mallinro: 5-4790 Form No. 78-59 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Pidä leikkuupöydän hihna asennettuna tämän sarjan asennuksen aikana. Sarjan asennus

Lisätiedot

Asennus. Lisäventtiilisarja Groundsmaster 3280-D -ajoyksikkö Mallinro: Asennusohjeet. Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat

Asennus. Lisäventtiilisarja Groundsmaster 3280-D -ajoyksikkö Mallinro: Asennusohjeet. Irralliset osat. Ohjeet, oppaat ja muut osat Lisäventtiilisarja Groundsmaster 3280-D -ajoyksikkö Mallinro: 120-6640 Form No. 3370-995 Rev A Asennusohjeet Asennus Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Ohjeet

Lisätiedot

Turvaohjeet. Toro Workman -alusta ProPass-200-katelevittimelle Mallinro: Turva- ja ohjetarrat. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Toro Workman -alusta ProPass-200-katelevittimelle Mallinro: Turva- ja ohjetarrat. Asennusohjeet Toro Workman -alusta ProPass-200-katelevittimelle Mallinro: 44707 Form No. 3365-540 Rev A Asennusohjeet Turvaohjeet Turva- ja ohjetarrat Turva- ja ohjetarrat on sijoitettu hyvin näkyville paikoille mahdollisten

Lisätiedot

Jarru- ja merkkivalosarja Workman MD-/MDX-/MDE -ajoneuvot Mallinro: Asennusohjeet

Jarru- ja merkkivalosarja Workman MD-/MDX-/MDE -ajoneuvot Mallinro: Asennusohjeet Jarru- ja merkkivalosarja Workman MD-/MDX-/MDE -ajoneuvot Mallinro: 115-7749 Form No. 3366-122 Rev B Asennusohjeet Turvaohjeet Turva- ja ohjetarrat Turva- ja ohjetarrat on sijoitettu hyvin näkyville paikoille

Lisätiedot

Asennus. 4 Sulake (15 A) 1. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro sarjan ruiskutuslaitteelle VAARA. Irralliset osat.

Asennus. 4 Sulake (15 A) 1. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro sarjan ruiskutuslaitteelle VAARA. Irralliset osat. Form No. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro 1200 -sarjan ruiskutuslaitteelle Mallinro: 130-8281 3392-310 Rev A Asennusohjeet Huomaa: Vaahtomerkitsinsarja on edellytys tämän tuotteen asennukselle.

Lisätiedot

Virranjakosarja 2009 ja uudemmat Groundsmaster 4500-D/4700-D -ajoyksiköt ja Reelmaster 7000-D -ajoyksiköt Mallinro: Asennusohjeet

Virranjakosarja 2009 ja uudemmat Groundsmaster 4500-D/4700-D -ajoyksiköt ja Reelmaster 7000-D -ajoyksiköt Mallinro: Asennusohjeet Form No. 3369-769 Rev A Virranjakosarja 2009 ja uudemmat Groundsmaster 4500-D/4700-D -ajoyksiköt ja Reelmaster 7000-D -ajoyksiköt Mallinro: 30871 Asennusohjeet Turvaohjeet Turva- ja ohjetarrat Turva- ja

Lisätiedot

EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat ohjaamolla varustetut Groundsmaster 4010-/4110 -sarjan vaakatasoleikkurit VAARA

EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat ohjaamolla varustetut Groundsmaster 4010-/4110 -sarjan vaakatasoleikkurit VAARA Form No. EU-valosarja Vuosimallin 2015 ja sitä uudemmat ohjaamolla varustetut Groundsmaster 4010-/4110 -sarjan vaakatasoleikkurit Mallinro: 31504 3415-713 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen

Lisätiedot

Asennus. Valintaventtiilisarja Multi Pro WM -ruiskutuslaite VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. Valintaventtiilisarja Multi Pro WM -ruiskutuslaite VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Valintaventtiilisarja Multi Pro WM -ruiskutuslaite Mallinro: 130-7190 Form No. 3386-265 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian

Lisätiedot

Asennus. Takatyövalosarja Multi Pro -ruiskutusajoneuvo VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. Takatyövalosarja Multi Pro -ruiskutusajoneuvo VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Takatyövalosarja Multi Pro -ruiskutusajoneuvo Mallinro: 41010 Form No. 3401-384 Rev B Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian

Lisätiedot

Irralliset osat. Asennusohjeet. Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Ohjeet Kuvaus Määrä Käyttökohde

Irralliset osat. Asennusohjeet. Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu. Ohjeet Kuvaus Määrä Käyttökohde Form No. Workman MD-/MDX-/MDE -lava-asennussarja Pro Force -roskapuhallin Mallinro: 44543 Sarjanro: 311000001 tai suurempi Mallinro: 44544 Sarjanro: 311000001 tai suurempi Mallinro: 44545 Sarjanro: 311000001

Lisätiedot

Asennus. Ruohonkeräinsarja 68 cm:n DPA-kelaleikkuri Reelmaster 3100-D -sarjan ajoyksiköihin. Irralliset osat. Asennusohjeet.

Asennus. Ruohonkeräinsarja 68 cm:n DPA-kelaleikkuri Reelmaster 3100-D -sarjan ajoyksiköihin. Irralliset osat. Asennusohjeet. Form No. 3377-296 Rev C Ruohonkeräinsarja 68 cm:n DPA-kelaleikkuri Reelmaster 300-D -sarjan ajoyksiköihin Mallinro: 0385 Asennusohjeet Asennus Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki

Lisätiedot

Moottorisarja GreensPro viheriöjyrä

Moottorisarja GreensPro viheriöjyrä Moottorisarja GreensPro 00 -viheriöjyrä Mallinro: 36-689 Form No. 344-75 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian osavaltion

Lisätiedot

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4500/4700- tai Reelmaster ajoyksikkö, vuosimalli 2014 ja vanhemmat VAARA. Irralliset osat.

Asennus. CE-valosarja Groundsmaster 4500/4700- tai Reelmaster ajoyksikkö, vuosimalli 2014 ja vanhemmat VAARA. Irralliset osat. Form No. 96-274 Rev A CE-valosarja Groundsmaster 4500/4700- tai Reelmaster 7000 -ajoyksikkö, vuosimalli 204 ja vanhemmat Mallinro: 049 Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Asennus. Vaihtojarrusarja Twister - tai Workman -työajoneuvo VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet

Asennus. Vaihtojarrusarja Twister - tai Workman -työajoneuvo VAARA. Irralliset osat. Asennusohjeet Vaihtojarrusarja Twister - tai Workman -työajoneuvo Mallinro: 136-1199 Form No. 3407-726 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja, jotka Kalifornian

Lisätiedot

Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo VAARA

Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo VAARA Form No. Manuaalisella kippauksella varustetun kuljetuslavan asennussarja 2010-malli ja vanhempi Workman MD -sarjan työajoneuvo Mallinro: 131-3457 3386-220 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen

Lisätiedot

Turvaohjeet. Turva- ja ohjetarrat. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro WM -ruiskutuslaitteelle VAARA. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Turva- ja ohjetarrat. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro WM -ruiskutuslaitteelle VAARA. Asennusohjeet Form No. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro WM -ruiskutuslaitteelle Mallinro: 136-0459 3413-694 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja,

Lisätiedot

Levitinsarja 152 cm:n tai 183 cm:n taakse poistavat Z Master -leikkurit

Levitinsarja 152 cm:n tai 183 cm:n taakse poistavat Z Master -leikkurit Form No. Levitinsarja 152 cm:n tai 183 cm:n taakse poistavat Z Master -leikkurit Mallinro: 125-9305 Mallinro: 125-9310 3381-172 Rev B Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä

Lisätiedot

8. Asenna kokoonpano leikkuuyksikön vasempaan takakulmaan kahdella 5/16 1 1/4 tuuman. lukkopultilla ja laippamutterilla (Kuva 5).

8. Asenna kokoonpano leikkuuyksikön vasempaan takakulmaan kahdella 5/16 1 1/4 tuuman. lukkopultilla ja laippamutterilla (Kuva 5). Form No. Taaksepoiston täydennyssarja 157 cm:n ja 183 cm:n perusleikkurit, Groundsmaster 3400 -ajoyksikkö Mallinro: 30648 Mallinro: 30649 3372-824 Rev B Asennusohjeet Asennus 157 cm:n taaksepoiston täydennyssarja,

Lisätiedot

Kolmipyörävetosarja Greensmaster ajoyksikkö. Nykyisen pyörän irrotus. Muutokset kääntöpyörän haarukkaan. Moottori- ja napakokoonpanon

Kolmipyörävetosarja Greensmaster ajoyksikkö. Nykyisen pyörän irrotus. Muutokset kääntöpyörän haarukkaan. Moottori- ja napakokoonpanon Kolmipyörävetosarja Greensmaster 50 -ajoyksikkö Mallinro: 076 Form No. 70-7 Rev A Asennusohjeet Nykyisen pyörän irrotus Mitään osia ei tarvita Ohjeet. Pysäköi traktori tasaiselle alustalle ja kytke seisontajarru.

Lisätiedot

Turvaohjeet. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro WM -ruiskutuslaitteelle. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro WM -ruiskutuslaitteelle. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Asennusohjeet Form No. Viimeistelysarja Vaahtomerkitsin Multi Pro WM -ruiskutuslaitteelle Mallinro: 133-2807 3404-492 Rev A Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä tuote sisältää kemikaaleja,

Lisätiedot

Turvaohjeet. Ohjaamosarja Workman MD-/MDE-/MDX-/MDXD -työajoneuvo. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Ohjaamosarja Workman MD-/MDE-/MDX-/MDXD -työajoneuvo. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Asennusohjeet Ohjaamosarja Workman MD-/MDE-/MDX-/MDXD -työajoneuvo Mallinro: 07320 Sarjanro: 315000001 tai suurempi Form No. 3389-931 Rev A Asennusohjeet Turvaohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Sulky maalikelkka 1200

Sulky maalikelkka 1200 Form No. 3355 5 Rev C Sulky maalikelkka 00 Mallinrosta 403 6000000 alkaen Käyttöopas Rekisteröi tuotteesi osoitteessa www.toro.com. Käännös alkutekstistä (FI) Sisältö Sivu Johdanto....................................

Lisätiedot

Turvaohjeet. Käyttöönotto. Vaahtomerkitsinsarja Multi-Pro 5800/1750/WM -ruiskutuslaite. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Irralliset osat.

Turvaohjeet. Käyttöönotto. Vaahtomerkitsinsarja Multi-Pro 5800/1750/WM -ruiskutuslaite. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Irralliset osat. Vaahtomerkitsinsarja Multi-Pro 5800/1750/WM -ruiskutuslaite Mallinro: 41232 Sarjanro: 314000001 tai suurempi Form No. 3378-335 Rev B Käyttöopas VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus Tämä

Lisätiedot

Asennus. Ohjaimen vaihtosarja Pro Force -lehtipuhallin Mallinro: Asennusohjeet

Asennus. Ohjaimen vaihtosarja Pro Force -lehtipuhallin Mallinro: Asennusohjeet Ohjaimen vaihtosarja 2010 2011 Pro Force -lehtipuhallin Mallinro: 121-2812 Form No. 3372-984 Rev A Asennusohjeet Asennus 1. Irrota ensin akun miinuskaapeli ja sitten pluskaapeli. 2. Irrota johdinsarjan

Lisätiedot

Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design)

Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design) Installation instructions, accessories Ohje nro 31399510 Versio 1.0 Osa nro 31260698 Sähkötoiminen moottorinlämmitin, 230 V, (R-design) IMG-378205 Volvo Car Corporation Sähkötoiminen moottorinlämmitin,

Lisätiedot

Samsung tarakka-akku Asennusohje

Samsung tarakka-akku Asennusohje Samsung tarakka-akku Asennusohje (voidaan soveltaa myös muihin tarakka-akkuihin) Kiinnitysosat: Asennus: Huom. Koska pyöriä on erilaisia, on nämä ohjeet suuntaa antavia. Lue ohjeet läpi ennen asennusta.

Lisätiedot

DPA-kelaleikkurin takarullaharja (oikeanpuoleinen) Greensmaster 3250-D/3300/3400 -sarjan ajoyksikkö VAARA

DPA-kelaleikkurin takarullaharja (oikeanpuoleinen) Greensmaster 3250-D/3300/3400 -sarjan ajoyksikkö VAARA Form No. 3403-117 Rev B DPA-kelaleikkurin takarullaharja (oikeanpuoleinen) Greensmaster 3250-D/3300/3400 -sarjan ajoyksikkö Mallinro: 04724 Asennusohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Turvaohjeet. Turva- ja ohjetarrat

Turvaohjeet. Turva- ja ohjetarrat Form No. 3369-714 Rev B Sonic Boom -sarja Vuoden 2010 ja uudemmat Multi Pro -ruiskutuslaitteet ja Workman 200 -ruiskutusjärjestelmä Mallinro: 41218 Sarjanro: 311000001 tai suurempi Asennusohjeet Tämä lisälaite

Lisätiedot

Johdanto. Sisältö. mekaanisiin erikoistietoihin ja Huomautus korostaa erityishuomion ansaitsevia yleistietoja.

Johdanto. Sisältö. mekaanisiin erikoistietoihin ja Huomautus korostaa erityishuomion ansaitsevia yleistietoja. Form No. 3357-241 Rev A Jousihara Sand Pro / Infield Pro 3040 ja -5040 -ajoyksiköt Mallinro: 08752 Sarjanro: 260000001 tai suurempi Rekisteröi tuotteesi osoitteessa www.toro.com. Käännös alkuperäisestä

Lisätiedot

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla.

Kokoaminen. Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen pyörämuttereiden avulla. Kokoamisohjeet: 9689995/BZ7C and 9689996/BZ4C Koneet, joissa on jokin seuraavista leikkuulaitteista: 96899945 TRD6B TunnelRam-leikkuulaite 96899946 TRD7B TunnelRam-leikkuulaite 96899950 CD6B Combi-leikkuulaite

Lisätiedot

Kosketusnäytön käyttö

Kosketusnäytön käyttö Form No. 3412-174 Rev A X25 tai X30 GeoLink -tarkkuusruiskutusjärjestelmäsarja Mallinro: 41623 Sarjanro: 317000001 tai suurempi Mallinro: 41630 Sarjanro: 317000001 tai suurempi Quick Start Guide Lisätietoja

Lisätiedot

Sähköinen moottorinlämmitin, matkustamon pistorasia, 4-syl./5-syl. Sähköinen moottorinlämmitin, matkustamon pistorasia, 4-syl./5-syl V1.

Sähköinen moottorinlämmitin, matkustamon pistorasia, 4-syl./5-syl. Sähköinen moottorinlämmitin, matkustamon pistorasia, 4-syl./5-syl V1. Installation instructions, accessories Ohje nro 31359457 Versio 1.0 Osa nro 31359437 Sähköinen moottorinlämmitin, matkustamon pistorasia, 4-syl./5-syl. IMG-265587 Volvo Car Corporation Sähköinen moottorinlämmitin,

Lisätiedot

Sähköinen moottorinlämmitin, pistorasia, 4-syl.

Sähköinen moottorinlämmitin, pistorasia, 4-syl. Installation instructions, accessories Ohje nro 31359444 Versio 1.2 Osa nro 31359438 Sähköinen moottorinlämmitin, pistorasia, 4-syl. IMG-247665 Volvo Car Corporation Sähköinen moottorinlämmitin, pistorasia,

Lisätiedot

Asennusohjeet malleille:

Asennusohjeet malleille: Asennusohjeet malleille: 968999306/IZC Leikkuulaitteena: 96899934 TRD48 TunnelRam-leikkuulaite tai 968999347 CD48 Combi-leikkuulaite Asennus Pura kone pakkauksesta. Renkaat Asenna takapyörät napoihin asennettujen

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden Ohje nro Versio Osa nro 30668471 1.2 30682095, 30682096 Vetokoukku, kiinteä M8901547 Sivu 1 / 16 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 A0000172 A0000165 IMG-213560 Sivu 2 / 16 IMG-223189 Sivu 3 / 16 IMG-213320

Lisätiedot

Asennusohje aurinkopaneeliteline

Asennusohje aurinkopaneeliteline Asennusohje aurinkopaneeliteline Sisällysluettelo 1. Kehikon kokoonpano ja kiinnitys kattoon...3 2. Aurinkopaneelien asennus...4 3. Aurinkopaneelien sähköinen kytkentä...7 3.1 Kytkentä pienjänniteverkkoon...7

Lisätiedot

Turvaohjeet. Ohjaamosarja Workman HDX ja HDX-Auto -apuajoneuvot. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Ohjaamosarja Workman HDX ja HDX-Auto -apuajoneuvot. Turva- ja ohjetarrat VAARA. Asennusohjeet Ohjaamosarja Workman HDX ja HDX-Auto -apuajoneuvot Mallinro: 07392 Sarjanro: 315000001 tai suurempi Form No. 3392-324 Rev A Asennusohjeet Turvaohjeet VAARA KALIFORNIA Lakiesityksen 65 mukainen varoitus

Lisätiedot

Kattospoileri lisäjarruvalolla

Kattospoileri lisäjarruvalolla Ohje nro Versio Osa nro 30664254 1.0 Kattospoileri lisäjarruvalolla M8400560 Sivu 1 / 10 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 A0000180 A0000214 A0000177 M0000232 M8903187 Sivu 2 / 10 JOHDANTO Lue läpi koko

Lisätiedot

Asennusohjeet malleille:

Asennusohjeet malleille: Asennusohjeet malleille: 96899930/LZ5C joissa on jokin seuraavista leikkuulaitteista: 968999343 TRD5 TunnelRam -leikkuulaite, 968999344 TRD6 TunnelRam -leikkuulaite, 968999348 CD5 Combi -leikkuulaite,

Lisätiedot

Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia)

Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia) Ohje nro Versio Osa nro 8682402 1.0 Handsfree, asennussarja (Ericsson & Nokia) A3602095 Sivu 1 / 16 Varuste A0000162 A3901819 Sivu 2 / 16 A3903163 Sivu 3 / 16 M3602626 Sivu 4 / 16 M3903606 Sivu 5 / 16

Lisätiedot

JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan vain täysmittaisen kuormalavan yhteydessä)

JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan vain täysmittaisen kuormalavan yhteydessä) FORM NO. 3318-395 SF Rev A MALLI NRO 07301 60001 & JNE. MALLI NRO 07321 60001 & JNE. Asennusohjeet 2 3- kokoinen ja täysmittainen kuormalava Workman 3000 -sarjaa varten JÄÄHDYTTIMEN SUOJUKSEN ASENNUS (Tarvitaan

Lisätiedot

Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Nissan Almera Tino 2003 > (vaijerikäyttöinen) Osa B

Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Nissan Almera Tino 2003 > (vaijerikäyttöinen) Osa B AP-550 Servon asennusohje Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Nissan Almera Tino 2003 > (vaijerikäyttöinen) Osa B B1 Johdanto GoldCruise on laatutuote jonka Gold Automotive

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro Ohje nro Versio Osa nro 30796303 1.2 Vetokoukku, kiinteä M8903758 Sivu 1 / 14 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 A0000172 A0000165 IMG-213342 Sivu 2 / 14 IMG-223220 Sivu 3 / 14 IMG-213320 Sivu 4 / 14 JOHDANTO

Lisätiedot

Turvaohjeet. Turva- ja ohjetarrat. Kuljetusrunko Vedettävä Trans Pro 80 -perävaunu. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Turva- ja ohjetarrat. Kuljetusrunko Vedettävä Trans Pro 80 -perävaunu. Asennusohjeet Kuljetusrunko Vedettävä Trans Pro 80 -perävaunu Mallinro: 04238 Sarjanro: 230000801 tai suurempi Mallinro: 04244 Mallinro: 04245 Mallinro: 04247 Form No. 3415-606 Rev A Asennusohjeet Turvaohjeet Turva-

Lisätiedot

Vetokoukku, irrotettava

Vetokoukku, irrotettava Installation instructions, accessories Ohje nro 31269488 Versio 1.5 Osa nro 31269508, 31269514, 31269512, 31269510, 31269516, 31269539 Vetokoukku, irrotettava IMG-260235 Volvo Car Corporation Vetokoukku,

Lisätiedot

Turvaohjeet. Vaihtoventtiilisarja Multi Pro 5800-D -ruiskutuslaite VAARA VAARA. Asennusohjeet

Turvaohjeet. Vaihtoventtiilisarja Multi Pro 5800-D -ruiskutuslaite VAARA VAARA. Asennusohjeet Vaihtoventtiilisarja Multi Pro 5800-D -ruiskutuslaite Mallinro: 132-4276 Form No. 3406-996 Rev A Asennusohjeet Vaihtoventtiilisarja korvaa ruiskutuslaitteen säätöventtiilit ja niihin liittyvät komponentit

Lisätiedot

Matkustamon pistorasia

Matkustamon pistorasia Ohje nro Versio Osa nro 30664329 1.0 Matkustamon pistorasia M3603136 Sivu 1 / 9 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 M8703902 Sivu 2 / 9 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset

Lisätiedot

Letkun kelasarja Multi-Pro 5600/5700 -ruiskutuslaitteille. Asennusohjeet. Form No Mallinro Sarjanrosta alkaen

Letkun kelasarja Multi-Pro 5600/5700 -ruiskutuslaitteille. Asennusohjeet. Form No Mallinro Sarjanrosta alkaen Letkun kelasarja Multi-Pro 5600/5700 -ruiskutuslaitteille Mallinro 569 Sarjanrosta 0000 alkaen Asennus Huomautus: Koneen vasen ja oikea puoli määritellään normaalista käyttöasennosta käsin. Huomautus:

Lisätiedot

Hälytin, perussarja, Alustanro

Hälytin, perussarja, Alustanro Installation instructions, accessories Ohje nro 30732936 Versio 1.2 Osa nro 30756211, 30756212, 31269421, 31269422 Hälytin, perussarja, Alustanro -84236 IMG-294023 Volvo Car Corporation Hälytin, perussarja,

Lisätiedot

Lumination LED-valaisimet

Lumination LED-valaisimet GE Lighting Solutions Asennusohje Lumination LED-valaisimet LED-riippuvalaisin (EP14-sarja) Ominaisuudet Pitkä käyttöikä (50 000 tuntia) 5 vuoden takuu IP30 Kuivien tilojen luokitus ENNEN KUIN ALOITAT

Lisätiedot

Auto: Toyota Land Cruiser, 3.0 D-4D (2003-) Automaatti-ilmastoinnilla (alusta no. KDJ120 ) Lämmitin: HYDRONIC D5W S, 12V (diesel)

Auto: Toyota Land Cruiser, 3.0 D-4D (2003-) Automaatti-ilmastoinnilla (alusta no. KDJ120 ) Lämmitin: HYDRONIC D5W S, 12V (diesel) Asennusohje Auto: Toyota Land Cruiser, 3.0 D-4D (2003-) Automaatti-ilmastoinnilla (alusta no. KDJ120 ) Lämmitin: HYDRONIC D5W S, 12V (diesel) Asennuksessa tarvittavat varusteet: Tilausnumero Hydronic D5W

Lisätiedot

MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE

MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE 900 Moottorinlämmitin Accessories Part No. Group Date Instruction Part No. Replaces 400 110 375 9:87-12 Jan 00 47

Lisätiedot

Side decor -sarja, Running board

Side decor -sarja, Running board Installation instructions, accessories Ohje nro Versio 31399042 1.10 Osa nro 39836514, 39836505, 39836478, 39836469, 39836460, 39836451, 31439050, 39836541, 39836532, 39836523, 39836487, 39836442, 39836686

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro

Installation instructions, accessories. Vetokoukku, kiinteä. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Ohje nro Versio Osa nro Ohje nro Versio Osa nro 30756782 1.3 30660691 Vetokoukku, kiinteä IMG-218040 Sivu 1 / 14 Varuste A0000162 A0000161 A0000165 IMG-217920 IMG-308223 Sivu 2 / 14 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Handsfree, Bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sivu 1 / 41

Installation instructions, accessories. Handsfree, Bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sivu 1 / 41 Installation instructions, accessories Ohje nro 31310099 Versio 1.2 Osa nro 31285547 Handsfree, Bluetooth Volvo Car Corporation Handsfree, Bluetooth- 31310099 - V1.2 Sivu 1 / 41 Varuste IMG-242205 A0000162

Lisätiedot

Ultra Sonic Boom -sarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Sarjanro: tai suurempi Asennusohjeet

Ultra Sonic Boom -sarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Sarjanro: tai suurempi Asennusohjeet Ultra Sonic Boom -sarja Multi-Pro 5800 -ruiskutuslaite Mallinro: 41615 Sarjanro: 311000001 tai suurempi Form No. 3368-976 Rev C Asennusohjeet Tämä lisälaite auttaa pitämään puomin suuttimien ja maanpinnan

Lisätiedot

Radion kauko-ohjaus ohjauspyörässä

Radion kauko-ohjaus ohjauspyörässä Ohje nro Versio Osa nro 9172666 1.0 Radion kauko-ohjaus ohjauspyörässä M3903274 Sivu 1 / 8 Varuste A0000162 A0000161 M8802509 Sivu 2 / 8 M3903275 Sivu 3 / 8 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen

Lisätiedot

Sähkökäyttöinen letkukelasarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Sarjanro: tai suurempi

Sähkökäyttöinen letkukelasarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Sarjanro: tai suurempi Sähkökäyttöinen letkukelasarja Multi-Pro 5800 -ruiskutuslaite Mallinro: 41613 Sarjanro: 311000001 tai suurempi Form No. 3365-880 Rev B Asennusohjeet Sähkökäyttöinen letkukelasarja on ruiskutuslaitteen

Lisätiedot

Multimedianäyttö DVD-soittimella, Kaksi näyttöä

Multimedianäyttö DVD-soittimella, Kaksi näyttöä Installation instructions, accessories Ohje nro 30756560 Versio 1.2 Osa nro 30756177 Multimedianäyttö DVD-soittimella, Kaksi näyttöä Volvo Car Corporation Multimedianäyttö DVD-soittimella, Kaksi näyttöä-

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Vahvistin. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sivu 1 / 20

Installation instructions, accessories. Vahvistin. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden. Sivu 1 / 20 Installation instructions, accessories Ohje nro 30660636 Versio 1.2 Osa nro 30775119 Vahvistin Volvo Car Corporation Vahvistin- 30660636 - V1.2 Sivu 1 / 20 Varuste A0000162 A0000161 A0801178 M8802509 Sivu

Lisätiedot

Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö

Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö Installation instructions, accessories Ohje nro 30660544 Versio 1.0 Osa nro Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö Volvo Car Corporation Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö- 30660544 - V1.0 Sivu 1

Lisätiedot

Installation instructions, accessories. Handsfree, bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden , ,

Installation instructions, accessories. Handsfree, bluetooth. Volvo Car Corporation Gothenburg, Sweden , , Installation instructions, accessories Ohje nro 31337686 Versio 1.2 Osa nro 31337677, 31310791, 31357750 Handsfree, bluetooth Volvo Car Corporation Handsfree, bluetooth- 31337686 - V1.2 Sivu 1 / 74 Materiaali

Lisätiedot

Asennus. 6 Nippuside 368 mm 3. Sähkövarustesarja Groundsmaster 360 -yleisajoyksikkö. Irralliset osat. Asennusohjeet. Mallinro:

Asennus. 6 Nippuside 368 mm 3. Sähkövarustesarja Groundsmaster 360 -yleisajoyksikkö. Irralliset osat. Asennusohjeet. Mallinro: Sähkövarustesarja Groundsmaster 360 -yleisajoyksikkö Mallinro: 115-0019 Form No. 3408-193 Rev A Asennusohjeet Asennus Irralliset osat Tarkista alla olevasta taulukosta, että kaikki osat on toimitettu.

Lisätiedot

Matkapuhelimen kattoantenni

Matkapuhelimen kattoantenni Ohje nro Versio Osa nro 30623028 1.0 Matkapuhelimen kattoantenni H3901401 Sivu 1 / 10 Varuste A0000162 A0000163 A0000161 H0000178 JOHDANTO Lue läpi koko ohje ennen asennuksen aloittamista. Huomautukset

Lisätiedot

Saab 9-3, Saab Asennusohje MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE.

Saab 9-3, Saab Asennusohje MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE. SCdefault 900 Asennusohje SITdefault MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE Polkupyöräteline, vetolaitteeseen kiinnitettävä Accessories Part No. Group Date

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

Asennus. Akselin ja ramppikokoonpanon ) asennus. Vetoaisakokoonpanon asennus

Asennus. Akselin ja ramppikokoonpanon ) asennus. Vetoaisakokoonpanon asennus Form No. Kuljetusrunko, kiskoramppi ja tasoramppi Vedettävä Trans Pro 80 -perävaunu Mallinro: 04238 Sarjanro: 230000801 tai suurempi Mallinro: 04244 Mallinro: 04245 Mallinro: 04247 3370-219 Rev B Asennusohjeet

Lisätiedot

Sähkökäyttöinen letkukelasarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Sarjanro: tai suurempi Asennusohjeet

Sähkökäyttöinen letkukelasarja Multi-Pro ruiskutuslaite Mallinro: Sarjanro: tai suurempi Asennusohjeet Sähkökäyttöinen letkukelasarja Multi-Pro 5800 -ruiskutuslaite Mallinro: 41613 Sarjanro: 312000001 tai suurempi Form No. 3372-564 Rev A Asennusohjeet Sähkökäyttöinen letkukelasarja on ruiskutuslaitteen

Lisätiedot

Turvatyynyadapterin liittäminen

Turvatyynyadapterin liittäminen Turvatyynyadapterin liittäminen vw-wi://rl/a.fi-fi.a00.5a40.04.wi::36486095.xml?xsl=3 Page 1 of 2 Turvatyynyadapterin liittäminen Tarvittavat erikoistyökalut, testerit ja korjaamolaitteet Turvatyynyadapteri

Lisätiedot

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08

STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 STIGA PARK PRO 20 PRO 16 ROYAL PRESIDENT COMFORT EXCELLENT 8211-0278-08 1 2 3 4 5 2 6 K 7 J G H J I 8 9 S R T Q 10 11 C D E, F A F J B K 3 FI SUOMI 1 YLEISTÄ Tämä kuvake tarkoittaa VAROITUS. Ohjeita on

Lisätiedot

Lehden nro 83 mukana sait

Lehden nro 83 mukana sait RAKENNUSOHJE Bensiinisäiliö, silikoniputki, kaksi O-rengasta ja kaksi ruuvia 357 Lehden nro 83 mukana sait kuusi uutta osaa radio-ohjattavaan pienoismalliisi. Osat kuuluvat pienoismallisi polttoainejärjestelmään.

Lisätiedot

Tynnyrisaunan asennusohje (1013)

Tynnyrisaunan asennusohje (1013) Tynnyrisaunan asennusohje (1013) 1 Asenna tynnyri suoralla alustalla Huom: Osa no: 1 ei kuulu toimitukseen. Asenna saunan tukiosa, osat sopivat jyrsittyihin uriin. Ruuvaa kiinni osat (ruuvien reijät merkittyinä,

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

Vetokoukku, irrotettava

Vetokoukku, irrotettava Installation instructions, accessories Ohje nro 31269492 Versio 1.4 Osa nro 31269530 Vetokoukku, irrotettava IMG-218470 Volvo Car Corporation Vetokoukku, irrotettava- 31269492 - V1.4 Sivu 1 / 16 Varuste

Lisätiedot

Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Fiat Ducato JTD Peugeot Boxer HDi Citroën Jumper HDi 2002 > (vaijerikäyttöinen)

Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Fiat Ducato JTD Peugeot Boxer HDi Citroën Jumper HDi 2002 > (vaijerikäyttöinen) AP-550 Servon asennusohje Merkkikohtainen asennusohje AP-550 GoldCruiselle joka on suunniteltu: Fiat Ducato JTD Peugeot Boxer HDi Citroën Jumper HDi 2002 > (vaijerikäyttöinen) Osa B B1 Johdanto GoldCruise

Lisätiedot

ASENNUSOPAS. Digitaalinen painemittari BHGP26A1

ASENNUSOPAS. Digitaalinen painemittari BHGP26A1 ASENNUSOPAS Digitaalinen painemittari BHGP6A BHGP6A Digitaalinen painemittari Asennusopas SISÄLLYS Sivu ASENNUS Varusteet... Asennus... Asennustoimenpiteet... Käyttötarkistus... 3 Vianetsintä... 3 LUE

Lisätiedot

SCdefault. 900 Asennusohje

SCdefault. 900 Asennusohje SCdefault 900 Asennusohje SITdefault CD-soitin/CD-vaihtaja MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE Accessories Part No. Group Date Instruction Part No. Replaces

Lisätiedot

Saab 9-3 B284E M Asennusohje MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE.

Saab 9-3 B284E M Asennusohje MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE. SCdefault 900 Asennusohje SITdefault Moottorinlämmitin MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE Accessories Part No. Group Date Instruction Part No. Replaces

Lisätiedot

1. Nosta etupaa pukeille. Laske jaahdytysneste pois ja johtimet. Irrota ja poista akku. irrota akku-

1. Nosta etupaa pukeille. Laske jaahdytysneste pois ja johtimet. Irrota ja poista akku. irrota akku- 201-2 Moottorivaihteisto 1. Nosta etupaa pukeille. Laske jaahdytysneste pois ja johtimet. Irrota ja poista akku. irrota akku- Moottorivaihteisto 201-3 4. Irrota vesiletku pumpun ylemmästä ulostulosta.

Lisätiedot

Sähköinen moottorinlämmitin, 230V, 6-syl.

Sähköinen moottorinlämmitin, 230V, 6-syl. Installation instructions, accessories Ohje nro 30730080 Versio 1.2 Osa nro 30730078 Sähköinen moottorinlämmitin, 230V, 6-syl. Volvo Car Corporation Sähköinen moottorinlämmitin, 230V, 6-syl.- 30730080

Lisätiedot

Asennusohje. - Lisäksi: Vesiletku ø19mm, 2.5m Vesiletkusuoja, 3m

Asennusohje. - Lisäksi: Vesiletku ø19mm, 2.5m Vesiletkusuoja, 3m Asennusohje Auto: Mercedes Benz Atego (vm 2008 -) - mallit 818, 918 ja 1018 rengasleveydellä 215 / 235 / 245 Manuaali-ilmastoinnilla Lämmitin: HYDRONIC D5W SC, 24V (diesel) Asennuksessa tarvittavat varusteet:

Lisätiedot

Saab 900 2,0/2,3 M94-, Saab 9-3 2,0/2,3

Saab 900 2,0/2,3 M94-, Saab 9-3 2,0/2,3 MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE 900 Moottorinlämmitin Accessories Part No. Group Date Instruction Part No. Replaces 400 126 611 9:87-18 Dec 99 51

Lisätiedot

X-TRE Power Box. 1. Asennus

X-TRE Power Box. 1. Asennus X-TRE Power Box Asennus ja käyttöohje Malli XT-S01 Tuote käy seuraaviin SUZUKIN moottoripyöriin: GSX-R600 (2006-2010), GSX-R750 (2006-2010), GSX-R1000 (2005-2010), GSX1300R Hayabusa (2008-2010), B-King

Lisätiedot

SCdefault. 9-5 Asennusohje. Accessories Part No. Group Date Instruction Part No. Replaces :87-19 Oct Sep 99

SCdefault. 9-5 Asennusohje. Accessories Part No. Group Date Instruction Part No. Replaces :87-19 Oct Sep 99 SCdefault 9-5 Asennusohje SITdefault Moottorinlämmitin MONTERINGSANVISNING INSTALLATION INSTRUCTIONS MONTAGEANLEITUNG INSTRUCTIONS DE MONTAGE Accessories Part No. Group Date Instruction Part No. Replaces

Lisätiedot

Ultra Sonic Boom -tasaussarja Vuoden 2013 ja sitä uudemmat Multi-Pro-ruiskutuslaitteet 5800, 1750 ja WM ja Workman 200 -ruiskutusjärjestelmä

Ultra Sonic Boom -tasaussarja Vuoden 2013 ja sitä uudemmat Multi-Pro-ruiskutuslaitteet 5800, 1750 ja WM ja Workman 200 -ruiskutusjärjestelmä Form No. 3405-158 Rev A Ultra Sonic Boom -tasaussarja Vuoden 2013 ja sitä uudemmat Multi-Pro-ruiskutuslaitteet 5800, 1750 ja WM ja Workman 200 -ruiskutusjärjestelmä Mallinro: 41219 Sarjanro: 316000001

Lisätiedot