2003, Ransomes Jacobsen Limited. All Rights Reserved

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "2003, Ransomes Jacobsen Limited. All Rights Reserved"

Transkriptio

1 24560G-FI (rev.2) Parts and Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas G-Plex III Series: DP - Engine type: Kubota D722 Product code: USAD001 Series: DN - Engine type: Briggs & Stratton Product code: USAG001 WARNING: If incorrectly used this machine can cause severe injury. Those who use and maintain this machine should be trained in its proper use, warned of its dangers and should read the entire manual before attempting to set up, operate, adjust or service the machine. VAROITUS: Laitteen virheellinen käyttö voi aiheuttaa vakavia vahinkoja. Laitteen käyttäjille ja huoltajille on opetettava laitteen asianmukainen käyttö, heitä on varoitettava mahdollisista vaaroista ja heidän on luettava koko käyttöopas ennen laitteen valmistelua, käyttöä, säätämistä ja huoltamista. RJ 100 /

2 2003, Ransomes Jacobsen Limited. All Rights Reserved

3 1 CONTENTS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 2 INTRODUCTION 2.1 PRODUCT IDENTIFICATION SPARES STOCKING GUIDE HOW TO USE THE PARTS MANUAL SAFETY INSTRUCTIONS 3.1 OPERATING INSTRUCTIONS SAFETY SIGNS STARTING THE ENGINE DRIVING THE MACHINE TRANSPORTING LEAVING THE DRIVING POSITION SLOPES BLOCKED CUTTING CYLINDERS ADJUSTMENTS, LUBRICATION AND MAINTENANCE SPECIFICATION 4.1 ENGINE SPECIFICATION MACHINE SPECIFICATION CUTTING UNIT DIMENSIONS VIBRATION LEVEL SLOPES RECOMMENDED LUBRICANTS CUTTING PERFORMANCE TORQUES LUBRICATION AND MAINTENANCE 5.1 LUBRICATION AND MAINTENANCE CHART ENGINE ACCESS ENGINE OIL - DIESEL ENGINE OIL FILTER- GASOLINE ENGINE OIL - GASOLINE ENGINE OIL FILTER - DIESEL ENGINE FUEL FILTER - DIESEL AIR FILTER - DIESEL AIR FILTER - GASOLINE ENGINE FUEL FILTER - GASOLINE FAN BELT TENSION - DIESEL HYDRAULIC FILTER HYDRAULIC OIL BRAKES BATTERY REAR SWING OUT ARM ADJUSTMENTS 6.1 LEVELING LINKAGE FOR THE FRONT CUTTING HEADS MOW/TRANSPORT SPEED CONTROL SPEED CONTROL PEDAL CUTTING HEAD LIFT AND LOWER TIMING BLEEDING THE FUEL SYSTEM - DIESEL BACKLAPPING TROUBLESHOOTING 7.1 GENERAL SCHEMATICS 8.1 HYDRAULIC CIRCUIT ELECTRICAL CIRCUIT PARTS LIST GB-1

4 2 INTRODUCTION GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 2.1 PRODUCT IDENTIFICATION A B C D E Machine Name Serial Number Year of Manufacture Machine Weight Engine Power 2.2 Spares Stocking Guide To keep your equipment fully operational and productive, Ransomes suggests you maintain a stock of the more commonly used maintenance items. We have included part numbers for the additional support materials and training aids. Service Parts Part No D escription Part No. Description Spark Plug Diesel, Engine Oil Filter Gasoline, Engine Oil Filter Diesel, Fuel Filter, Secondary Gasoline, Engine Fuel Filter Diesel, Engine Fuel Filter, Primary Gasoline, Air Cleaner Element Diesel, Air Cleaner Element Gasoline, Air Pre - Cleaner Element Diesel, Fan Belt Height of Cut Gauge Touch up Paint, Jacobsen Orange, 0.5 litre A Ignition Switch Hydraulic Filter Touch up Paint, Jacobsen Orange, 0.95 litre Touch up 0.5 litre Paint, Black, Part No Service Support Material D escription Part No. Description Diesel Engine Parts Manual Diesel Engine Operators Manual Diesel Engine Service Manual 24562G Machine Safety and Operators Manual GB-E MS2263-5C-8/ /02 Gasoline Engine Parts Manual Gasoline Manual Gasoline Manual Engine Operators Engine Service GB-2

5 2 INTRODUCTION GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 2.3 HOW TO USE THE PARTS MANUAL ITEM NUMBER Each part which is identified in the illustrations has an item number. Parts which do not have an item number may not be readily identified in the illustration but are usually closely associated with the immediately adjacent part. ASSEMBLIES A complete assembly, e.g. a wheel motor or hydraulic motor or roll assembly, is listed as a complete item with subsequent individual components listed separately. The assembly is listed under it's part number with component parts being listed offset to the right, e.g:- ITEM PART NO. DESCRIPTION QTY REMARKS 4295 MBG2504 BRACKET MBG3848 LATCH SCREW, M8 x 20, SCKT CSK HD NUT, M8 NYLOC Wl001 Set Of Wheels Wheel & Hub Assy 1 (Rear) Tyre Rim Hub Assy Cap Lubricator Wheel & Tyre 2 (Front) Tyre Rim Wheel Nut 12 It may not be possible to illustrate every item. With certain items purchased from outside suppliers some component parts may not be available from Ransomes and may need to be specially ordered from the supplier. QUANTITIES Quantities shown are for one assembly or sub-assembly. USING THE PARTS LIST Determine the function and application of the part required. Turn to the main index page and select the appropriate section. Locate the part on the illustration and parts list and read off the quantity from the appropriate MODEL column. NUMERICAL INDEX This is a summary of all part numbers used in the manual arranged in numerical sequence and showing the page and item number under which the parts appear. ORDERING OF SPARE PARTS When ordering replacement parts, it is most important to quote the SERIAL NUMBER of the machine, PART NUMBER, DESCRIPTION and QUANTITY required. Any arbitrary modifications carried out on this machine may relieve the manufacturer of liability for any resulting damage or injury. ABBREVIATIONS N/A Not Available AR As Required GB-3

6 3 SAFETY INSTRUCTIONS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP This safety symbol indicates important safety messages in this manual. When you see this symbol, be alert to the possibility of injury, carefully read the message that follows, and inform other operators. 3.1 OPERATING INSTRUCTIONS Ensure that the instructions in this book are read and fully understood. No person should be allowed to operate this machine unless they are fully acquainted with all the controls and the safety procedures. Never allow children or people unfamiliar with these instructions to usethis machine. Local regulations may restrict the age of the operator. 3.2 SAFETY SIGNS It is essential all safety labels are kept legible, if they are missing or illegible they must be replaced. If any part of the machine is replaced and it originally carried a safety label, a new label must be affixed to the replacement part. New safety labels are obtainable from Ransomes dealers. 3.3 STARTING THE ENGINE Before starting the engine check that the brakes are applied, drives are in neutral, guards are in position and intact, and bystanders are clear of the machine. Do not run the engine in a building without adequate ventilation. 3.4 DRIVING THE MACHINE Before moving the machine, check to ensure that all parts are in good working order, paying particular attention to brakes, tyres, steering and the security of cutting blades. Replace faulty silencers, mow only in daylight or good artificial light Always observe the Highway Code both on and off the roads. Keep alert and aware at all times. Watch out for traffic when crossing or near roadways. Stop the blades rotating before crossing surfaces other than grass. Remember that some people are deaf or blind and that children and animals can be unpredictable. Keep travelling speeds low enough for an emergency stop to be effective and safe at all times, in any conditions. Remove or avoid obstructions in the area to be cut, thus reducing the possibility of injury to yourself and/or bystanders. When reversing, take special care to ensure that the area behind is clear of obstructions and/or bystanders. DO NOT carry passengers. Keep in mind that the operator or user is responsible for accidents or hazards occurring to other people or their property. When the machine is to be parked, stored or left unattended, lower the cutting means unless the transport locks are being used. While mowing, always wear substantial footwear and long trousers. Do not operate the equipment when barefoot or wearing open sandals. Check the grass catcher frequently for wear or deterioration. After striking a foreign object. Inspect. the lawnmower for damage and make repairs before restarting and operating the equipment. If the machine starts to vibrate abnormally, check immediately. 3.5 TRANSPORTING Ensure that the cutting units are securely fastened in the transport position. Do not transport with cutting mechanism rotating. Drive the machine with due consideration of road and surface conditions, inclines and local undulations. Sudden decelerating or braking can cause the rear wheels to lift. Remember that the stability of the rear of the machine is reduced as the fuel is used. GB-4

7 3 SAFETY INSTRUCTIONS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 3.6 LEAVING THE DRIVING POSITION Park the machine on level ground. Before leaving the driving position, stop the engine and make sure all moving parts are stationary. Apply brakes and disengage all drives. Remove the starter key. 3.7 SLOPES TAKE EXTRA CARE WHEN WORKING ON SLOPES Local undulations and sinkage will change the general slope. Avoid ground conditions which can cause the machine to slide. Keep machine speeds low on slopes and during tight turns. Sudden decelerating or braking can cause the rear wheels to lift. Remember there is no such thing as a safe slope. Travel on grass slopes requires particular care. DO NOT USE ON SLOPES GREATER THAN 15 IMPORTANT: When working on any slope set the weight transfer, if fitted to its maximum (+) setting. 3.8 BLOCKED CUTTING CYLINDERS Stop the engine and make sure all moving parts are stationary. Apply brakes and disengage all drives. Release blockages with care. Keep all parts of the body away from the cutting edge. Beware of energy in the drive which can cause rotation when the blockage is released. Keep other people away from the cutting units as rotation of one cylinder can cause the others to rotate. 3.9 ADJUSTMENTS, LUBRICATION AND MAINTENANCE Stop the engine and make sure all moving parts are stationary. Apply brakes and disengage all drives. Read all the appropriate servicing instructions. Use only the replacement parts supplied by the original manufacturer. When adjusting the cutting cylinders take care not to get hands and feet trapped when rotating cylinders. Make sure that other people are not touching any cutting units, as rotation of one cylinder can cause the others to rotate. To reduce the fire hazard, keep the engine, silencer and battery compartments free of grass, leaves or excessive grease. Replace worn or damaged parts for safety. When working underneath lifted parts or machines, make sure adequate support Is provided. Do not dismantle the machine without releasing or restraining forces which can cause parts to move suddenly. Do not alter engine speed above maximum quoted in Engine Specification. Do not change the engine governor settings or overspeed the engine. Operating the engine at excessive speed may increase the hazard of personal injury. When refuelling, STOP THE ENGINE, DO NOT SMOKE. Add fuel before starting the engine, never add fuel while the engine is running. Use a funnel when pouring fuel from a can into the tank. Do not fill the fuel tank beyond the bottom of the filler neck. Replace all fuel tank and container caps securely. Store fuel in containers specifically designed for this purpose. Refuel outdoors only and do not smoke while refuelling. If fuel is spilled, do not attempt to start the engine but move the machine away from the area of spillage and avoid creating any source of ignition until fuel vapours have dissipated. Allow the engine to cool before storing in any enclosure. Never store the equipment with fuel in the tank inside a building where fumes may reach an open flame or spark. If the fuel tank has to be drained, this should be done outdoors. Do not spill fuel onto hot components. When servicing batteries, DO NOT SMOKE, and keep naked lights away. Do not place any metal objects across the terminals. GB-5

8 3 SAFETY INSTRUCTIONS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP DANGER - Indicates an imminently hazardous situation which, if not avoided, WILL result in death or serious injury. WARNING - Indicates a potentially hazardous situation which, if not avoided, COULD result in death or serious injury. CAUTION - Indicates a potentially hazardous situation which, if not avoided, MAY result in minor or moderate injury and property damage. It may also be used to alert against unsafe practices. WARNING Hydraulic Fluid escaping under pressure can penetrate skin and do serious damage. Immediate medical assistance must be sought. IMPORTANT: Transport speed is for highway use only. Never select transport speed on grass areas or uneven or unsurfaced roads or tracks. The operating Instructions for the Cutting Units are contained in a separate Publication. WARNING California Proposition 65 Engine Exhaust, some of its constituents, and certain vehicle components contain or emit chemicals known to the state of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. WARNING Batteries produce explosive gases and contain corrosive acid and supply levels of electrical current high enough to cause burns. WARNING DO NOT USE ON SLOPES GREATER THAN 15 WARNING WARNING Before releasing transport latches it is important that all cutting units are fully raised. Battery posts, terminals and related accessories contain lead and lead compounds. WASH HANDS AFTER HANDLING 1. Park the machine on level ground. 2. With the engine running at operating speed raise the cutting units to their maximum position by operating lift levers whilst seated in the driving position. 3. Disengage drives, stop the engine and make sure all moving parts are stationary. Apply brakes and remove the starter key. 4. transport latches can now be released. GB-6

9 4 SPECIFICATIONS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 4.1 ENGINE SPECIFICATION TYPE:TYPE: Kubota 3600 RPM, 3 cylinder Dioesel engine, 4 stroke, water cooled, 719cc with 12V electric start. Model: D722-E Maximum Speed: 3400 RPM (No load) Idle Speed: 1500 RPM Oil Sump Capacity:3.2 litres Firing Order: 1, 3, 4, 2. Fuel: No. 2-D Diesel fuel (ASTM D975) ENGINE SPECIFICATION TYPE:TYPE: Briggs & Stratton 3600 RPM, V twin gasoline engine, 4 stroke, air cooled, 719cc with 12V electric start. Model: Vanguard Type 1294 Maximum Speed: 3400 RPM (No load) Idle Speed: 1500 RPM Oil Sump Capacity:1.4 litres Fuel: Unleaded Gasoline Minimum 85 octane 4.2 MACHINE SPECIFICATION Frame construction: Heavy duty fabricated steel chassis. Transmission: Variable displacement hydrostatic pump with high speed low torque wheel motors. Cutting unit drive: Speeds: Cutting: Transport: Reverse: Steering: Ground pressure: Direct drive hydrostatic and reel drive pumps, bi-directional hydraulic gear motor with reel control valve and backlap control valve. 6 km/h 12 kp/h 3 kp/h Rear Wheel Steering. Power Steering, 2.5 turns lock to lock 330mm dia. Steering Wheel 1.0 kg/cm Brakes, Service: Parking: Capacities: Cooling System: Fuel Tank: Hydraulic Tank: Total System Positive hydostatic braking. 152 mm Caliper Disk 3.8 litres 31 litres 18.2 litres 25.7 litres Battery: 12 volt, Type 093 Alternator Diesel 40amp Gasoline 15amp 4.3 CUTTING UNIT Type: Three 559mm wide steerable floating head. Reel: 127mm diameter, 7 / 9 / 11 knife. Rolls: Smooth rear roll, smooth or grooved front /rear rolls optional. Bedknife to reel adjustment: Opposed set screw. Height of cut adjustment: Micro-adjusters on front roll. height of cut: 2.5mm to 16mm Standard blade 2mm to 16mm Tournament blade. 4.4 DIMENSIONS Width of cut: 1.57 metres Overall width with reels: 1.9 metres Overall height: 1.3 metres Overall length with reels: 2.1 metres Overall length with catchers: 2.5 metres Overall weight of machine With Reels Diesel: 630kg Gasoline: 574kg Without Reels Diesel: 535kg Gasoline: 478kg Wheel Track: Wheel Base: 1.2 metres 1.3 metres TYRE PRESSURES Product Tyre Size Tyre Type Front Wheel Tyre Pressure Tyre Size Tyre Type Rear Wheel Tyre Pressure G-Plex III 20 x Titan Smooth 2pr 9 psi 0.62 bar 20 x Titan Smooth 2pr 9 psi 0.62 bar GB-7

10 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 4.5 VIBRATION LEVEL The machine was tested for whole body and hand/ arm vibration levels. The operator was seated in the normal operating postion with both hands on the steering mechanism. The engine was running and the cutting device was rotating with the machine stationary. 4.8 CUTTING PERFORMANCE Cutting Frequency 7-knife reel - 7.4mm at 6km/h 9-knife reel - 5.7mm at 6km/h 11-knife reel - 4.7mm at 6km/h Standard ISO 5349: 1986 Mechanical vibration. Guidelines for the measurement and the assessment of human exposure to handtransmitted vibration. Machine Name Series## Hand / Arm Acceleration level X Aeq Max LH or RH 2 Accelerations m/s Y Aeq Z Aeq Dominant Value 3. 2 Standard ISO : 1985 Evaluation of human exposure to whole body vibration -- Part 1: General requirements. Machine Name Series## Whole Body Acceleration level Floor Location 2 Accelerations m/s Seat Location 2 Accelerations m/s x y z x y z Mean SLOPES DO NOT USE ON SLOPES GREATER THAN 15 The slope 15 was calculated using static stability measurements according to the requirements of EN RECOMMENDED LUBRICANTS Engine oil: Diesel: Gasoline: Should be to MIL-L-2104C or to A.P.I. Classification CD A.P.I. Classification SE/SF TEMPERATURE ABOVE 4 C (39 F) SAE30 Hydraulic Oil: GreensCare 68 OIL VISCOSITY BELOW 4 C (39 F) SAE5W-30 or 10W-30 Grease: Lithium based. GB-8

11 4 SPECIFICATIONS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 4.9 TORQUES Dia (mm) CORSE PITCH METRIC THREADS GRADE 4.6 GRADE 4.8 GRADE 8.8 GRADE 10.9 GRADE 12.9 ( Nm) ( Nm) ( Nm) ( Nm) (Nm) Dia (mm) FINE PITCH METRIC THREADS GRADE 4.6 GRADE 4.8 GRADE 8.8 GRADE 10.9 GRADE 12.9 ( Nm) ( Nm) ( Nm) ( Nm) (Nm) Dia (in) GRADE A UNC THREADS GRADE S GRADE T GRADE V GRADE X ( lbf. ft) ( lbf. ft) ( lbf. ft) ( lbf. ft) (lbf. ft) 1/ / / / / / / / / / / / / Dia (in) GRADE A UNF THREADS GRADE S GRADE T GRADE V GRADE X ( lbf. ft) ( lbf. ft) ( lbf. ft) ( lbf. ft) (lbf. ft) 1/ / / / / / / / / / / / / GB-9

12 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.1 LUBRICATION AND MAINTENANCE CHART Black bullet points are operator checks and white bullet points are workshop maintenance procedures First 5-8 hours Daily Every 25 hours First 50 hours Weekly or Every 50 hours Every 100 hours Every 200 hours Every 250 hours Every 400 hours Evey 600 hours or End of Season Section ENGINE C heck Oil Level l 5.4 / 5. 5 C hange Oil Diesel Engine 5. 5 C hange Oil Gasoline Engine 5. 3 Check Air Filter Element Diesel Engine Check & Clean Air Filter Element Gasoline Engine l l R eplace Air Filter Element 5.8 / 5. 9 R eplaceoil Filter Diesel Engine 5. 6 R eplaceoil Filter Gasoline Engine 5. 4 R eplace plastic inline fuel filter -Diesel l 5.10 C heck fuel filter for water contamination - Diesel 5. 7 R eplace fuel filter Element - Diesel 5. 7 R eplace fuel filter - Gasoline 5.10 Check & Adjust Valve Clearance Gasoline Engine See Engine Manual Clean Cooling Fins l MACHINE Check Tyre Pressure l Check for Hydraulic Leaks l Check Bedknife & Reel Blades l Check Reel to Bedknife Adjustment l Check Hydraulic Fluid Level l Check Oil Cooler Screen l Clean Oil Cooler Fins l C heck Engine Bay for Debris C heck Nuts & Bolts for Tightness C heck Hydraulic Fittings for Tightness C heck Battery Condition C heck Belt Tension 5.11 C hange Hydraulic Filter 5.12 C hange Hydraulic Oil 5.13 C heck Brake Linings 5.14 Lubricate the following with a Lithium based grease C utting Unit Reel Bearings C utting Unit Front & Rear Rollers C utting Head Pivot C utting Head Mount L ift Arm Pivot M ow / Speed Control Pivot M ow / Lift Pedal Pivot S teering Cylinder Pivots GB-10

13 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.2 ENGINE ACCESS The rear section of the unit can be raised for better access to the engine. Loosen the two handknobs above the rear fork. Raise the fuel tank frame. Support it by pivoting the rod beneath the fuel tank down and securing it in the cup next to the fork pivot (See Fig. 5.2). WARNING DO NOT remove the fuel tank cap while the tank is in the raised position. Figure 5.2 Rear Section of Unit Raised 5.3 ENGINE OIL - GASOLINE Change engine oil. 1 After first warming up the engine remove the drain plug (Fig ) and drain all the oil from the crankcase sump. 2 Clean plug and replace. 3 Remove the filler cap (Fig ) and refill with fresh oil up to the maximum level on the dipstick (Fig ). See Specification for oil grade and amount. 4 Replace filler cap securely. Figure Filler Cap 2. Dipstick NOTICE DO NOT overfill. Engine overheating and damage may result. 1 Figure Drain Plug GB-11

14 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.4 ENGINE OIL FILTER- GASOLINE Change Engine Oil Filter 1. Drain engine oil and remove oil filter. 2. Before installing new filter, lightly oil filter gasket with fresh, clean oil. 3. Screw filter on by hand until gasket contacts filter head. Tighten 1/2 to 3/4 turn more. 4. Add fresh oil. Fill to FULL line on dipstick. 5. Start and run engine at idle and check for leaks. 6. Stop engine, leave for 15 minutes, recheck oil level. Add oil if required. Fig A. Oil Filter 5.5 ENGINE OIL - DIESEL Change engine oil. 1 After first warming up the engine remove the drain plug and drain all the oil from the crankcase sump. 1 2 Clean plug and replace. 3 Remove the filler cap (Fig ) and refill with fresh oil up to the maximum level on the dipstick (Fig ). See Specification for oil grade and amount. Figure Dipstick 4 Replace filler cap securely. NOTICE DO NOT overfill. Engine overheating and damage may result. 1 Figure Oil Filler Port GB-12

15 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.6 ENGINE OIL FILTER - DIESEL Change oil filter cartridge (a) Remove cartridge from engine by unscrewing and discard. (b) (c) (d) Clean area on crankcase. Apply a thin film of oil to the gasket and screw in the new cartridge by hand, securely. After replacing the new cartridge the engine oil level will drop, run the engine for a short period and after ensuring that no leaks appear, top up with fresh oil to the level indicated on the dipstick. 1 Figure Oil Filter Canister NOTICE DO NOT use a wrench when installing the filter, use hand pressure ONLY. 5.7 ENGINE FUEL FILTER - DIESEL Replace fuel filter element (a) Unscrew locking ring and remove filter element (2 Fig ) and discard. (b) (c) Place new filter element in filter bowl locating on spring. Position bowl against gasket in filter head and fit locking ring. Vent the fuel system. 1 In-line fuel filter (a) Release clamp bands either side of in-line filter and remove fuel pipes. Figure Fuel Filter Element (b) Fit new in-line filter to fuel pipes, noting direction of flow and replace clamp bands. GB-13

16 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.8 AIR FILTER - DIESEL Clean Air Filter Element 1. As the element (A) of the air cleaner employedon this engine is a dry type, never apply oil to it. 2. Open the evacuator valve once a week under ordinary conditions-or daily when used in a dusty place-to get rid of large particles of dust and dirt Avoid touching the element except when cleaning. 4. When dry dust adheres to the element, blow compressed air from the inside turning the element. Pressure of compressed air must be under 7kgf/cm 2 (100psi) Fig Cover, 2. Evacuator valve 3. Clips 5. When carbon or oil adheres to the element, soak the element in detergent for 30 minutes thenwash it several times in water, rinse with clean water and dry it naturally. After the element is fully dried, inspect inside of the element with a light and check if it is damaged or not. (refering to the instructions on the label attached to the element.) GB-14

17 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.9 AIR FILTER - GASOLINE NOTICE DO NOT use bent or dented air cleaner housing. DO NOT use bent or dented air cleaner elements. IMPORTANT! WE RECOMMEND THAT THE FILTER ELEMENT BE REPLACED BEFORE ENGINE PERFORMANCE IS AFFECTED. THIS MAY OCCUR AT 250 HOURS OF SERVICE UNDER VERY DUSTY CONDITIONS OR AT 500 HOURS UNDER NORMAL OPERATING CONDITIONS. WE DO NOT RECOMMEND CLEANING THE FILTER ELEMENT BECAUSE OF THE POSSIBILITY OF DAMAGING IT. CHECKING THE ELEMENT To check for damage, pin holes, etc. shine a light source into the end of the element. If light CANNOT be seen through the paper, a new element should be installed. Likewise, if pinholes of bright light appear in the paper, the element should be replaced (See Fig ). Pre-Cleaner To clean the pre cleaner, seperate it from the cartridge and wash in liquid detergent and water. Squeeze dry in a clean cloth. CAUTION DO NOT use pressurized air or solvents to clean cartridge. Pressurized air can damage cartridge; solvents will dissolve cartridge. Fig A. Cover, B. Clips, C. Plate, D. Knob E. Cartidge, F. Foam Pre-Cleaner, G. Body Removing / Installing Air Cleaner 1. Unhook clips on both sides of cover and remove cover. 2. Remove knob and plate. Carefully remove air cleaner assembly to prevent debris from entering carburettor. 3. Reassemble clean (or new) pre-cleaner on clean (or new) cartridge. 4. Reinstall air cleaner assembly, plate and knob. 5. Replace cover and reattach clips to body. GB-15

18 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.10 ENGINE FUEL FILTER - GASOLINE Replace fuel filte (a) Release clamp bands either side of in-line filter and remove fuel pipes. (b) Fit new in-line filter to fuel pipes and replace clamp bands. Fig A. Fuel filter 5.11 FAN BELT TENSION - DIESEL The tension on the belt is correct when the belt can be depressed 7 to 9mm ( in) under a load of 10kgf (22lbs) midway between the crankshaft pulley and the alternator pulley. To adjust: (a) Release the two bolts (A Fig ) holding the alternator and adjust alternator until the tension is correct. (b) Re-tighten the bolts securely after adjusting. Figure HYDRAULIC OIL FILTER The hydraulic oil filter MUST be replaced when: 250 hours of operation occurs. Yearly. After a major component failure. If you notice the presence of water or foam in the oil. A rancid odor is detected (indicating excessive heat). Always replace the hydraulic filters when changing oil. When replacing the hydraulic oil filter, apply a light film of clean oil to the rubber seal. Screw filter on until the seal contacts the oil filter base, then tighten 1/2 turn more. NOTE: DO NOT use wrench when replacing the filter, use hand pressure ONLY. 1 Figure GB-16

19 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.13 HYDRAULIC OIL The hydraulic oil MUST be drained and replaced when: 250 hours of operation occurs. Yearly. After a major component failure. If you notice the presence of water or foam in the oil. A rancid odor is detected (indicating excessive heat). Always replace the hydraulic filters when changing oil. If desired, mineral oil may be used in place of the biodegradable hydraulic oil. NOTE: Use of mineral oil will compromise all biodegradable properties of the biodegradable hydraulic oil. When changing to mineral oil, drain the reservoir and replace the hydraulic oil filters. The system does not have to be flushed out when changing over. As a mineral oil alternative to the biodegradable hydraulic oil, a straight-viscosity ISO 68 type fluid is recommended for higher temperature environment. To drain the hydraulic oil, remove the hydraulic oil filters. Once the hydraulic oil is replaced, the air must be purged from the system. Operate the unit for five minutes to stabilize the oil level. Once the air is purged and the oil level is stabilized, fill the tank to its proper level. The hydraulic fluid reservoir is filled at the factory with biodegradable hydraulic oil BRAKES Place the front axle on axle stands and remove the front wheels. Inspect the Discs and pads for wear and replace if necessary. Remove all debris from around the brake assemby and ensure the caliper is free to float 1 Figure Caliper GB-17

20 5 LUBRICATION AND MAINTENANCE GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.15 BATTERY WARNING UNTRAINED/UNAUTHORIZED persons should NEVER attempt to service or recharge the battery in this unit. WARNING Battery electrolyte is an acidic solution and should be handled with care. If electrolyte is splashed on any part of the body, immediately flush the exposed area with liberal amounts of water and obtain medical aid immediately. WARNING Battery posts, terminals and related accessories contain lead and lead compounds. WASH HANDS AFTER HANDLING NOTICE Keep top of battery clean and free of corrosion by washing with a solution of baking soda and water OR ammonia and water. Rinse with clean water. Batteries with heavy corrosion should be removed and cleaned with solution. Battery cables should be disconnected before using a Battery Charger. GB-18

21 6 ADJUSTMENT GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 5.16 REAR SWING OUT ARM NOTE: The rear swing out arm is to allow you easy access to the rear cutting head. The cutting heads must be in the raised position. DO NOT swing the arm out with the cutting heads in the lowered position. 1. The grass catcher MUST BE removed before you swing the arm out Release the draw latch (See Fig ) Pull the handle and swing the rear arm and cutting head out. 4. After you are properly seated in the operator's seat, restart the unit and lower the cutting heads. Figure Draw Latch 2. Handle 5. Shut off the unit and remove the rear cutting head for service. 6. After you have completed your servicing, secure the cutting head to the rear arm. 7. After you are properly seated in the operator's seat, restart the unit and raise the cutting heads. 8. Shut off the unit and swing the rear arm back under the unit and secure the arm with the draw latch (See Fig ). 9. Install the grass catcher. WARNING To avoid the possibility of serious injury, ALWAYS be properly seated in the operator's seat while the engine is running. NEVER attempt to drive the machine while the rear arm is not secured by the draw latch. Driving the machine with the rear arm out, will result in damage to the machine and/or cause serious injury or death of the operator and/or bystanders. GB-19

22 6 ADJUSTMENT GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 6.1 LEVELING LINKAGE FOR THE FRONT CUTTING HEADS WARNING This procedure must be performed as specified and only by properly trained service personnel. During this entire procedure the reel enable switch must be in the off position. Turning on the reel enable switch will result in damage to the unit and/or serious personal injury or death to you the operator or bystanders Fig A. Connector to main frame (DO NOT adjust) B. Springs C. Lock collar D. Jam nut E. Adjusting connector F. Adjusting connector secures to lift arm NOTICE The dimensions in figure are factory preset and the leveling linkage should not need adjusting. After some time the linkage may require some adjusting. If it is required, only make adjustments on the adjusting connector (E Fig ). 1. With the unit on a level surface (recommend concrete surface), place cardboard underneath all three of the cutting heads. 2. An additional person is needed to stand 3 meters in front of the unit to check on how level the front heads are when lowering. Lower the cutting heads and ensure the entire width of the front heads are parallel with the level surface as the heads touch the cardboard. 3. If they do not touch evenly, make an adjustment using the adjusting connector. Repeat procedure as needed until the two front heads touch evenly on the level surface. GB-20

23 6 ADJUSTMENT GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 6.2 MOW/TRANSPORT SPEED CONTROL When cutting heads are raised completely, the wheel drive speed range is mph (0 12 Km/ hr). Speed is controlled by use of the direction/ speed control pedal as described in control pedals section. When cutting heads are lowered, the forward movement of the direction/speed control pedal is restricted by the automatic mow speed control linkage (the bellcrank stop screw contacts the foot pedal tab which rotates the pedal upward. This in turn reduces the ground speed of the unit for mowing). The mow speed range is mph (0 6.1 Km/hr). Figure Direction/Speed Pedal ADJUSTING MOW SPEED To determine mow speed, run a time check on how fast the unit travels in a distance of 50 (15.24 M). Prepare a level surface with enough room to start and end beyond the 50 marks. Place a stake in the ground where you want to begin timing the unit. Measure and place another stake at a distance of 50 (15.24 M). Lower the cutting heads and press the direction pedal forward so the unit is traveling at full throttle (the cutting heads should be in the neutral position when timing the unit). Begin timing the unit when the center of the front tire aligns with the first stake. Stop timing when the center of the front tire aligns with the stake placed at 50 (15.24 M). Estimated time for 3.8 mph (6.1 Km/ hr) will be approximately 8.8 to 9.2 seconds. If there is a significant difference in the times listed above, you can adjust the mow speed as follows. GB-21

24 6 ADJUSTMENT GB 6.3 JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP SPEED CONTROL PEDAL WARNING This procedure MUST be performed as specified and only by properly trained service personnel. Adjusting the speed control screw out (increasing length) will reduce the mow speed. Adjusting the speed control screw in (shortening length) will increase mow speed. Determine which direction to adjust the mow speed screw. Loosen the locking nut and adjust speed control screw, snug up the locking nut and run the time test again, repeat as necessary. When correct mow speed has been obtained, tighten the locking nut (See Fig ). Figure Mow Speed Adjustment Screw 2. Locking Nut TO SET BELLCRANK STOP SCREW: NOTICE The bellcrank stop screw has been set at the factory and should NOT require adjustment. If stop screw is loosened or removed, it MUST be properly installed and adjusted prior to unit operation. Remove the screws securing the center foot panel and remove panel (this will allow access to the lockout link angle). Figure Bellcrank Stop Screw 2. Center Foot Panel Loosen the nut on the bellcrank stop screw just enough to allow the screw to be slid to the left of the slot (See Fig ). Figure Bellcrank 2. Lockout Link Angle 3. Lockout Link slot 4. Bellcrank Stop Screw GB-22

25 6 ADJUSTMENT GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP Rotate bellcrank clockwise (as viewed from above) and hold the bushing on the lockout link angle to the left end of the lockout link slot (See Fig ). Slide the bellcrank stop screw to the left of the slot located in the foot panel (See Fig ) making sure the bellcrank contacts the stop screw. With the screw held tightly against the bellcrank, tighten the stop screw nut. Install the center foot panel. Figure Position Bushing to Left of Slot GB-23

26 6 ADJUSTMENT GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 6.4 BLEEDING THE FUEL SYSTEM - DIESEL WARNING This procedure MUST be performed as specified and only by properly trained service personnel. The fuel system must be bled when: Starting the engine for the first time. The fuel tank becomes completely empty. The engine has not been used for an extended period of time. Figure Fuel Filter Air Vent 2. Secondary fuel filter The fuel filter and/or fuel lines have been loosened, removed or replaced. 1. Fill the fuel tank. 2. Open the air vent on top of the fuel filter (See Fig ). 3. Without preheating the glow plugs, turn the ignition switch to START to operate the fuel pump. Allow the starter to run the pump until a steady stream of fuel is coming out of the fuel filter air vent. Stop the starter and close the air vent. Figure Injection Pump Air Vent 4. Open the air vent on top of the injection pump, open air vent only when engine is NOT running (See Fig ). 5. Without preheating the glow plugs, turn the ignition switch to START to operate the fuel pump. Allow the starter to run the pump until a steady stream of fuel is coming out of the injection pump air vent. Stop the starter and close the air vent. WARNING Catch fuel and dispose of properly. To avoid a fire hazard, clean up any spilled fuel. GB-24

27 6 ADJUSTMENT GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 6.5 BACKLAPPING Backlapping on a regular basis will help keep the cutting edges sharp and extend the life of the reel. Backlapping may be performed on one cutting head only, two heads, or all three heads simultaneously. If backlapping one or two cutting heads is desired, back off slightly on the bedknife to reel clearance on the head(s) not requiring backlapping. This will eliminate contact between bedknife and reel, avoiding the possibility of damaging the reel or bedknife during the backlap process. Always make bedknife adjustments with the Engine Off. 1 2 A 3 N B NOTICE Make sure the bedknife adjustment is correct before backlapping. Refer to Bedknife Adjustment. WARNING ALWAYS open the restriction valve before setting the reel control lever to BACKLAP position. DO NOT set the reel control lever to the BACKLAP position before opening the needle valve in the bypass circuit. This will cause the reels to start turning IMMEDIATELY at full speed. Keep hands, feet and clothing away from all three reels whenever the reel control lever is placed in the backlap position. When backlap restriction valve is closed or being closed, all three reels will rotate in the backlap direction. 1. Open the restriction valve on the reel valve by turning the knob counterclockwise as far as it will go (See Fig ). 2. Set the reel control lever to the right for the backlap position (See Fig ). 1. Start the engine and set the throttle to low idle. Switch the reel enable switch to the on position. Lower heads by operating the paddle or the footswitch. Figure Backlap Valve 3. Reel Control Lever A. Mow Position B. Backlap Position N. Neutral Position 2. Slowly turn the restriction valve knob clockwise until the desired reel rotation speed is attained. It should be slow enough so that the reel will not throw off the backlapping compound as it spins. 3. Apply an even coat of backlapping compound to the entire length of each blade of the reel. Use a brush with a long enough handle to keep you away from the rotating blades. For best results, use a handle length which will permit application of compound while standing in front of the unit. 4. Once all the blades on the reel are uniformly sharp, shut off the engine and switch the reel enable switch to the off position. Set the reel valve control to the mow position and close the restriction valve (all the way clockwise). NOTICE To ensure proper reel rotation, make sure the restriction valve is completely closed. 5. Wash all of the backlapping compound from all of the heads. Once they are thoroughly cleaned and dry, apply a light film of oil to the cutting edges to help prevent rust. 6. After backlapping, the bedknife adjustment should be made again. GB-25

28 7 TROUBLESHOOTING GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 7.1 GENERAL The troubleshootijng chart below lists basic problems that may occur during start-up and operation. For more detailed information regarding the hydraulic and electrical systems contact your area Jacobsen Distributor. Symptoms Possible Causes Action Section 1. Glow Plug has not timed out. 1. Reset ignition switch and allow glow plug to time out before cranking engine. 2. Battery low on charge or defective. 2. Inspect condition of connections. battery and battery Engine will not start. 3. Fuel tank empty contaminated. or fuel 4. Blown Fuse. 4. Replace Fuse. 3. Fill tank with fresh fuel. Change filter, Drain any water fromsight bowl, Bleed air from lines. 5. Defective Starter Relay. 5. Test and replace relay if neccesary. 6. Parking brake not applied 6. Apply parking brake Mow engage cut. 1. Fuel tank empty contaminated. switch set to or fuel 7. Disengage dash mounted mow switch. 1. Fill tank with fresh fuel. Change filter, Drain any water fromsight bowl, Bleed air from lines. 5.7 Engine hard to start or runs poorly. 2. Air Cleaner blocked or dirty. 2. Check air neccesary. cleaner indicator and 3. Injectors, fuel pump. 3. Consult engine manual. replace as 4. Other Engine Problem 4. Consult engine trouble shooting guide. Engine Stops. 1. Fuel tank empty 1. Fill with fresh fuel and bleed lines Interlocks not set before leaving operators seat 2. Set seat. mow switch to off position before leaving 1. Coolant level low 1. Inspect required. and add 50/50antifreeze solution if Engine Overheating. 2. Radiator air intake restricted 2. Clean wire mesh guard at radiator. 3. Waterpump/alternator belt or fan belt loose or broken. 1. Loose or corroded battery terminals. 3. Inspect waterpump/alternator Tighten if neccesary. 1. Inspect required. terminals, clean and belt and tighten as fan belt Battery not holding charge. Battery light on. 2. Low electrolyte battery. 3. Alternator broken. level in belt loose or 2. Refill battery with distelled water Inspectwaterpump/alternator neccesary. bel. Tighten if Alternator defective. 4. See engine manua. 1. Cylinder to bottom blade not adjusted properly. 1. Inspect cylinder to bottom blade adjustment. 2. Engine speed too low. 2. Check engine speed, run engine at full throttle. Cylinders unevenly. cut 3. Cylinder speed not adjusted for turf conditions. 4. Cylinder direction lever set in reverse. 5. Ground adjusted weight incorrectly 3. Adjust cylinder speed for best cut. 4. Set cylinder direction lever to 5. Adjust ground weight ground is achieved. forward rotation. control valve till correct GB-26

29 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP GB-27

30 8 SCHEMATICS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 8.1 HYDRAULIC CIRCUIT GB-28

31 8 SCHEMATICS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 8.1 HYDRAULIC CIRCUIT 1. Inlet Filter 2. Hydrostat Pump 3. Right Hand Wheel Motor 4. Left Hand Wheel Motor 5 Three Wheel Drive Accessory 6. Power Steering Valve 7. Steering Cylinder 8. Inlet Filter 9 Reel Pump 10. Reel Drive Valve 11. Backlap Valve Accessory 12. Rear Reel Motor 13. Left Reel Motor 14. Right Wheel Motor 15. Ball Valve Accessory 16. Lift Valve 17. Divider / Combiner Valve 18. Left Lift Cylinder 19. Right Lift Cylinder 20. Sequence Valve 21. Rear Lift Cylinder 22. Oil Cooler 23. Reservoir GB-29

32 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 8.2 ELECTRICAL CIRCUIT MAIN HARNESS - GASOLINE GB-30

33 7 SCHEMATICS GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 1 Starter Motor 2 Battery +ve Terminal 17 Backlap Switch 25 Alternator 27 Starter Solenoid Batt +ve Terminal 28 Starter Solenoid 29 Engine Kill 30 Oil Pressure Sender 32 Carburetor Solenoid 35 Solenoid Ground 36 Headlight 37 Headlight 38 Raise Solenoid 39 Lower Solenoid 40 Reel Solenoid 41 Seat Switch 56 Instrument Connector 1 57 Instrument Connector 2 58 Instrument Connector 3 59 Paddle Switch 60 Foot Switch 62 Parking Brake / Neutral Switch CABLE COLOUR CODE R Red G Green O Orange S Grey B Black W White K Pink P Violet Y Yellow U Blue NBrown BG Black Green BO Black Orange NU Brown Blue WG White Green WY White Yellow GB-31

34 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 8.3 ELECTRICAL CIRCUIT CONTROL PANEL - GASOLINE 1 Fuse Box 3 Starter Relay 4 Ignition Relay 5 Hour Meter 6 Volt Meter 48 Oil Pressure Light 49 Diode Array 2 50 Diode Array 1 52 Reel Enable Switch 54 Headlight Switch 55 Key Switch 56 Instrument Connector 1 57 Instrument Connector 2 58 Instrument Connector 3 59 Headlight Switch Light 60 Reel Enable Switch Light 62 Lift / Lower Modual 65 Raise Relay 66 Lower Relay 67 Diode 68 Diode 69 Diode 70 Diode GB-32

35 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP CABLE COLOUR CODE R Red G Green O Orange S Grey B Black W White K Pink P Violet Y Yellow U Blue NBrown BG Black Green BO Black Orange NU Brown Blue WG White Green WY White Yellow GB-33

36 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 8.4 ELECTRICAL CIRCUIT MAIN HARNESS - DIESEL GB-34

37 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 1 Starter Motor 17 Backlap Switch 25 Alternator 27 Starter Solenoid Batt +ve Terminal 28 Starter Solenoid 29 Glow Plugs 30 Oil Pressure Sender 31 Water Temperature Sender 32 Fuel Solenoid 33 Fuel Pump 36 Headlight 37 Headlight 38 Raise Solenoid 39 Lower Solenoid 40 Reel Solenoid 41 Seat Switch 56 Instrument Connector 1 57 Instrument Connector 2 58 Instrument Connector 3 59 Paddle Switch 60 Foot Switch 62 Parking Brake / Neutral Switch 101 Battery 102 Battery Ground CABLE COLOUR CODE R Red G Green O Orange S Grey B Black W White K Pink P Violet Y Yellow U Blue NBrown BG Black Green BO Black Orange NU Brown Blue WG White Green WY White Yellow GB-35

38 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 8.5 ELECTRICAL CIRCUIT CONTROL PANEL - DIESEL GB-36

39 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP 1 Fuse 20Amp 3 Starter Relay 4 Ignition Relay 5 Hour Meter 6 Volt Meter 9 Water Temperature Gauge 10 Water Temperature Lamp 11 Water Temperature Buzzer 12 Preheat Switch 13 Preheat Timer 14 Preheat Lamp 15 Shut Down Timer 48 Oil Pressure Light 49 Diode Array 2 50 Diode Array 1 52 Reel Enable Switch 54 Headlight Switch 55 Key Switch 56 Instrument Connector 1 57 Instrument Connector 2 58 Instrument Connector 3 59 Headlight Switch Light 60 Reel Enable Switch Light 62 Lift / Lower Module 64 Water Temperature Gauge Relay 65 Raise Relay 66 Lower Relay 67 Diode 68 Diode 69 Diode 70 Diode 71 Fuse 30Amp CABLE COLOUR CODE R Red G Green O Orange S Grey B Black W White K Pink P Violet Y Yellow U Blue NBrown BG Black Green BO Black Orange NU Brown Blue WG White Green WY White Yellow GB-37

40 GB JACOBSEN G-PLEX III Series: DN & DP NOTES GB-38

41 1 SISÄLTÖ FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 2 JOHDANTO 2.1 TUOTTEEN TUNNISTETIEDOT VARAOSIEN VARASTOINTIOPAS VARAOSAOPPAAN KÄYTTÖ TURVAOHJEET 3.1 KÄYTTÖOHJEET VAROITUSKILVET MOOTTORIN KÄYNNISTYS RUOHONLEIKKURIN KÄYTTÄMINEN RUOHONLEIKKURIN KULJETTAMINEN RUOHONLEIKKURIN PYSÄYTTÄMINEN RINTEET TUKKEUTUNUT LEIKKAUSSYLINTERI SÄÄDÖT, VOITELU JA HUOLTO TEKINISET TIEDOT 4.1 MOOTTORIA KOSKEVAT TEKNISET TIEDOT LAITTEEN TEKNISET TIEDOT LEIKKUUYKSIKKÖT MITAT TÄRINÄTASO RINTEET SUOSITELTAVAT VOITELUAINEET LEIKKUUTEHO VÄÄNTÖMOMENTIT VOITELU JA HUOLTO 5.1 VOITELU- JA HUOLTOKAAVIO MOOTTORIIN KÄSIKSI PÄÄSEMINEN MOOTTORIÖLJY - BENSIINI MOOTTORIÖLJYN SUODATIN- BENSIINI MOOTTORIÖLJY - BENSIINI MOOTTORIÖLJYNSUODATIN - DIESEL MOOTTORIN POLTTOAINEEN SUODATIN - DIESEL ILMANSUODATIN - DIESEL ILMANSUODATIN - BENSIINI MOOTTORIN POLTTOAINEEN SUODATIN - BENSIINI TUULETTIMEN HIHNAN KIRISTYS - DIESEL HYDRAULIÖLJYSUODATIN HYDRAULIÖLJY JARRUT AKKU TAKAOSAN KÄÄNTÖVARSI SÄÄDÖT 6.1 ETUMMAISTEN LEIKKAUSPÄIDEN TASAUSVIVUSTO RUOHONLEIKKAUS/KULKUNOPEUDEN SÄÄTÖ NOPEUSSÄÄTIMEN POLJIN POLTTOAINEJÄRJESTELMÄN ILMAUS - DIESEL TEROITUS VIANETSINTÄ 7.1 VIANETSINTÄ TOIMINTA 8.1 HYDRAULIPIIRI SÄHKÖPIIRI PÄÄJOHDINNIPPU - BENSIINI SÄHKÖPIIRIN SÄÄTÖPANEELI - BENSIINI SÄHKÖPIIRI PÄÄJOHDINNIPPU - DIESEL SÄHKÖPIIRIN SÄÄTÖPANEELI - DIESEL FI-1

42 2 JOHDANTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 2.1 TUOTTEEN TUNNISTETIEDOT A B C D E Koneen nimi Sarjanumero Valmistusvuosi Koneen paino Moottorin teho 2.2 VARAOSIEN VARASTOINTIOPAS Jotta laite toimisi asianmukaisesti ja tehokkaasti, Ransomes suosittelee, että pidät varastossa yleisimmin käytettyjä huoltotarvikkeita. Taulukossa on myös muun tuki- ja koulutusmateriaalin osanumerot. Huolto-osat Osanro Kuvaus Osanro Kuvaus Hehkutulpp a Diesel, moottorin öljysuodati n Bensiini, moottorin öljysuodati n Diesel, polttoainesuodatin, sekundaarine n Bensiini, moottorin polttoaineen suodatin Diesel, moottorin polttoainesuodatin, primaarinen Bensiini, ilmanpuhdistinelementt i Diesel, ilmanpuhdistinelementt i Bensiini, ilman esipuhdistinelementt i Diesel, tuulettimen hihna Leikkuumittarin korkeus Viimeistelymaali, Jacobsen Orange, 0,5 l A Virtakytki n Viimeistelymaali, Jacobsen Orange, 0,95 l Hydraulisuodati n Viimeistelymaali, musta, 0,5 l Huollon tukimateriaaleja Osanro Kuvaus Osanro Kuvaus MS2263-5C-8/2002 Diesel-moottorin osien varaosaopas Diesel-moottorin käyttöopas Diesel-moottorin huolto-opas Bensiinimoottorin osien varaosaopas 24562G Turva ja käyttöopas GB-E /02 Bensiinimoottorin käyttöopas Bensiinmoottorin huolto-opas FI-2

43 2 JOHDANTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 2.3 VARAOSAOPPAAN KÄYTTÖ NUMERO Kaikilla kuviin merkityillä osilla on numero. Osia, joilla ei ole numeroa, voi olla vaikea hahmottaa kuvasta, mutta ne liittyvät yleensä läheisesti viereiseen osaan. LAITTEISTOT Laitteistot, kuten pyörän käyttömoottori, hydraulimoottori ja telalaitteisto, ovat luettelossa yhtenä osana, ja niiden yksittäiset komponentit luetellaan erikseen heti niiden alla. Laitteisto on luettelossa osanumeronsa kohdalla, ja yksittäiset komponentit luetellaan sen alla oikealle sisennettynä, kuten alla olevassa esimerkissä. NUMERO OSANUMERO KUVAUS MÄÄRÄ HUOMAUTUKSET 4295 MBG2504 KANNATIN MBG3848 SALPA RUUVI, M8 x 20, SCKT CSK HD MUTTERI, M8 NYLOC Wl001 Pyöräsarja Pyörä- ja napalaitteisto 1 (Takaosa) Rengas Vanne Napalaitteisto Suljin Voitelulaite Pyörä ja rengas 2 (Etuosa) Rengas Vanne Pyörän mutteri 12 Kaikkia osia ei ehkä ole mahdollista kuvata. Ransomes ei toimita joidenkin muilta toimittajilta hankittujen osien komponentteja. Kyseiset komponentit on tällöin tilattava erikseen näiden osien toimittajalta. MÄÄRÄT Oppaassa mainittavat määrät koskevat yhtä laitteistoa tai laitteiston osaa. VARAOSALUETTELON KÄYTTÖ Määritä tarvittavan osan tehtävä ja käyttötarkoitus. Avaa hakemiston pääsivu ja valitse asianmukainen kohta. Etsi osa kuvasta ja osaluettelosta sekä katso määrä oikeasta MALLI-sarakkeesta. NUMEERINEN HAKEMISTO Tämä on yhteenveto kaikista tässä oppaassa käytettävistä osanumeroista. Hakemisto etenee numerojärjestyksessä ja osoittaa kunkin osan sivunumeron ja numeron. VARAOSIEN TILAAMINEN Varaosia tilattaessa on erittäin tärkeää mainita laitteen SARJANUMERO, OSANUMERO, KUVAUS ja tarvittava MÄÄRÄ. Tähän laitteeseen tehtävät mielivaltaiset muutokset voivat vapauttaa valmistajan kaikesta vastuusta koskien näistä muutoksista aiheutuvia vahinkoja ja vammoja. LYHENTEET N/A Ei saatavissa AR Tarvittaessa FI-3

44 3 TURVAOHJEET FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS Tämä turvallisuustunnus on merkkinä tässä käyttäjän käsikirjassa olevista tärkeistä, turvallisuutta koskevista viesteistä. Kun näet tämän tunnuksen, ole valppaana mahdollisen loukkaantumisen varalta, lue huolellisesti senjälkeinen viesti ja ilmoita asiasta muille koneen käyttäjille. 3.1 KÄYTTÖOHJEET Varmista, että tätä konetta käyttävät ovat lukeneet tämän käsikirjan sisältämät ohjeet ja ymmärtäneet ne täysin. Tätä ruohonleikkuria saavat käyttää vain sen hallintalaitteisiin ja turvatoimenpiteisiin perusteellisesti tutustuneet henkilöt. Älä koskaan anna lasten tai henkilöiden, jotka eivät ole tutustuneet koneen käyttöohjeisiin, käyttää tätä ruohonleikkuria. Noudata virallisia määräyksiä koneenkäyttäjän ikärajoitusten suhteen. 3.2 VAROITUSKILVET On tärkeää, että kaikki varoituskilvet pidetään puhtaina ja hyvässä kunnossa. Irronneet ja epäselviksi kuluneet varoituskilvet on uusittava. Jos koneen jokin varoituskilvellä varustettu osa uusitaan, uuteen osaan on kiinnitettävä uusi varoituskilpi. Uusia varoituskilpiä on saatavissa Ransomesmyyjiltä. 3.3 MOOTTORIN KÄYNNISTYS Ennen kuin käynnistät moottorin varmista, että koneen käyttimet ovat neutraaliasennossa, suojukset ovat paikoillaan ja ehjät. Varmista myös, että ruohonleikkurin liikeradalla ei ole ihmisiä. Älä anna moottorin käydä sisätiloissa, joissa ei ole riittävää tuuletusta. 3.4 RUOHONLEIKKURIN KÄYTTÄMINEN Ennen kuin siirrät ruohonleikkuria tarkasta, että sen kaikki osat ovat hyvässä kunnossa, ja kiinnitä erityisesti huomiota jarruihin, renkaisiin, ohjaukseen ja leikkuriterien turvalliseen kiinnitykseen. Vaihda vialliset äänenvaimentimet uusiin. Käytä ruohonleikkuria ainoastaan päivänvalossa tai hyvin valaistuilla nurmikentillä. Noudata aina liikennesääntöjä sekä yleisillä teillä että muualla. Ole tarkkaavainen kuljettaessasi ruohonleikkuria. Tarkkaile liikennettä ylittäessäsi tietä tai kuljettaessasi ruohonleikkuria ajotien vieressä. Pysäytä leikkuriterien pyörintä, ennen kuin siirrät ruohonleikkurin nurmikolta tielle. Ota huomioon, että jotkut ihmiset saattavat olla näkö- tai kuulovammaisia. Muista myös, että lapset ja eläimet saattavat toimia arvaamattomasti. Kuljeta ruohonleikkuria riittävän pienellä nopeudella voidaksesi pysäyttää sen hätätilanteissa nopeasti ja turvallisesti kaikissa olosuhteissa. Siirrä ruohonleikkausta vaikeuttavat esineet pois leikattavalta alueelta mikäli mahdollista, tai kierrä ne, välttääksesi onnettomuuksia, jotka saattavat aiheuttaa vammoja joko itsellesi tai lähettyvillä oleville muille ihmisille. Toimi erityisen varovasti ohjatessasi ruohonleikkuria taaksepäin ja varmista, että koneen takana ei ole esteitä eikä ihmisiä. ÄLÄ kuljeta matkustajia ruohonleikkurilla. Pidä mielessäsi, että ruohonleikkurin käyttäjä on vastuussa sen käytöstä sekä ruohonleikkurin muille ihmisille tai heidän omaisuudelleen aiheuttamista vahingoista. Laske leikkurit alas, kun pysäköit ruohonleikkurin, panet sen varastoon tai jätät sen seisomaan ilman valvontaa. Käytä aina ruohoa leikatessasi tukevia jalkineita ja pitkiä housuja. Älä käytä laitetta sandaalit jalassa tai paljain jaloin. Tarkasta silppusäiliön kunto säännöllisesti. Jos ruohonleikkuri törmää johonkin esineeseen, tarkasta, että kone ei ole rikkoutunut. Korjaa mahdolliset vauriot, ennen kuin jatkat ruohonleikkurin käyttöä. Jos ruohonleikkuri alkaa täristä epänormaalisti, etsi vika välittömästi. 3.5 RUOHONLEIKKURIN KULJETTAMINEN Varmista, että leikkurit ovat kuljetusasennossa. Älä siirrä ruohonleikkuria leikkurimekanismin pyöriessä. Kun siirrät ruohonleikkuria, kiinnitä huomiota tienpintaan ja maasto-olosuhteisiin, rinteiden kaltevuuteen ja maastossa esiintyviin kohoumiin ja kuoppiin. Äkkinäinen kiihdytys tai jarrutus voi nostaa ruohonleikkurin takapyörät ylös. Muista, että laitteen takaosan vakaus vähenee polttoaineen kuluessa. FI-4

45 3 TURVAOHJEET FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 3.6 RUOHONLEIKKURIN PYSÄYTTÄMINEN Pysäytä ruohonleikkuri paikkaan, jossa maanpinta on tasainen. Ennen kuin siirryt pois ruohonleikkurin viereltä, pysäytä moottori ja varmista, että ruohonleikkurin kaikki liikkuvat osat ovat pysähtyneet. Kytket jarrut ja siirrä kaikki käyttimet pois toiminnasta. Poista käynnistysavain virtalukosta. 3.7 RINTEET TOIMI VAROEN TYÖSKENNELLESSÄSI RINTEILLÄ Pienet kohoumat ja kuopat lisäävät tai vähentävät rinteen kaltevuutta paikoittain. Vältä maasto-olosuhteita, jotka saattavat johtaa ruohonleikkurin liukumiseen. Käytä ruohonleikkuria pienellä nopeudella rinteissä ja jyrkissä käänteissä. Äkkinäinen kiihdytys tai jarrutus voi nostaa ruohonleikkurin takapyörät ylös. Muista, että rinteet eivät koskaan ole turvallisia. Kuljeta ruohonleikkuria aina varoen rinteillä. ÄLÄ LIIKU 15 ASTETTA JYRKEMMÄSSÄ RINTEESSÄ TÄRKEÄÄ: Kun käytät laitetta rinteessä, aseta mahdollinen painonsiirto maksimiasentoon (+-asentoon). 3.8 TUKKEUTUNUT LEIKKAUSSYLINTERI Sammuta moottori ja varmista, että kaikki liikkuvat osat ovat pysähdyksissä. Laita jarrut päälle ja kytke kaikki ohjaukset pois päältä. Avaa tukokset varovasti. Pidä kaikki rungon osat poissa leikkausterästä. Varo ohjauksessa syntyvää purkausta, mikä voi aiheuttaa pyörimisen, kun tukos poistetaan. Pidä muut läsnäolijat poissa leikkureiden läheisyydestä, sillä yhden sylinterin pyöriminen voi saada muut pyörimään. 3.9 SÄÄDÖT, VOITELU JA HUOLTO Sammuta moottori ja varmista, että kaikki liikkuvat osat ovat pysähdyksissä. Laita jarrut päälle ja kytke kaikki ohjaukset pois päältä. Lue kaikki asiaankuuluvat huolto-ohjeet. Käytä ainoastaan alkuperäisen valmistajan varaosia. Säätäessäsi leikkaussylintereitä varo, etteivät kätesi tai jalkasi juutu kiinni sylintereitä pyörittäessäsi. Varmista, etteivät muut ihmiset koske leikkureihin, sillä yhden sylinterin pyöriminen voi saada myös muut pyörimään. Tulipalovaaran vähentämiseksi pidä moottori, äänenvaimennin ja akun lokerot puhtaina ruohosta, lehdistä ja ylimääräisestä rasvasta. Vaihda kuluneet tai vahingoittuneet osat uusiin turvallisuussyistä. Työskennellessäsi kohotettujen osien tai koneiden alapuolella varmista, että ne on tuettu riittävän hyvin. Älä pura konetta, ennen kuin olet vapauttanut tai lukinnut sellaiset voimalähteet, jotka saattavat yhtäkkiä liikuttaa osia. Älä muuta moottorin nopeutta ilmoitettua maksiminopeutta suuremmaksi. Älä muuta moottorin säätimen asetuksia äläkä kiihdytä moottoria liikaa. Moottorin käyttäminen ylinopeudella saattaa suurentaa henkilövahinkojen vaaraa. Kun lisäät polttoainetta, SAMMUTA MOOTTORI, ÄLÄKÄ TUPAKOI. Lisää polttoainetta, ennen kuin käynnistät moottorin. Älä koskaan lisää polttoainetta moottorin ollessa käynnissä. Käytä suppiloa kaataessasi polttoainetta kanisterista polttoainesäiliöön. Älä täytä polttoainesäiliötä täyttöputken juurta korkeammalle. Kiinnitä kaikki polttoainesäiliön ja kanisterin korkit huolella. Säilytä polttoainetta niille erityisesti varatuissa säiliöissä. Lisää polttoainetta ainoastaan ulkotiloissa, älä tupakoi samanaikaisesti. Jos polttoainetta läikkyy, älä yritä käynnistää moottoria, vaan siirrä kone pois läikkymisalueelta ja vältä aiheuttamasta minkäänlaista kitkaa, ennen kuin bensiinin höyryt ovat haihtuneet. Odota kunnes moottori jäähtyy, ennen sisätiloihin asettamista. Varmista, ettei polttoainesäiliössä ole bensiiniä, kun laitteistoa säilytetään sisätiloissa, missä höyryt saattavat joutua kosketukseen avotulen tai kipinöiden kanssa. Jos polttoainesäiliö täytyy tyhjentää, se pitää tehdä ulkona. Älä läikytä polttoainetta kuumille komponenteille. ÄLÄ TUPAKOI akkuja huoltaessasi ja pidä avotulet poissa läheisyydestä. Älä aseta metalliesineitä napojen poikki. FI-5

46 3 TURVAOHJEET FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS VAARA - Merkkinä uhkaavan vaarallisesta tilanteesta, jonka seurauksena ON, jos sitä ei vältetä, hengenmenetys tai vakava loukkaantuminen. VAROITUS - Merkkinä vaarallisesta tilanteesta, jonka seurauksena VOI OLLA, jos sitä ei vältetä, hengenmenetys tai vakava loukkaantuminen. MUISTUTUS - Merkkinä vaarallisesta tilanteesta, jonka seurauksena VOI OLLA, jos sitä ei vältetä, vähäinen tai vähemmän vakava loukkaantuminen ja omiasuuden vaurioituminen. VAROITUS Purkautuessaan paineesta hydraulineste saattaa syövyttää ihoa ja aiheuttaa vakavia vammoja. Lääkärin apuun on hakeuduttava välittömästi. VAROITUS Akuista vapautuu räjähtäviä kaasuja, ne sisältävät syövyttävää happoa ja sähköjännitteen, mikä aiheuttaa palovammoja. Tätä voidaan myös käyttää ilmoittamaan turvallisuuden vaarantavista. TÄRKEÄÄ: Kuljetusnopeus on tarkoitettu vain maanteitä varten. Älä valitse koskaan kuljetusnopeutta käytettäväksi nurmikentillä tai epätasaisilla tai päällystämättömillä teillä. Käyttöohjeet leikkuuyksikölitä varten on sisällytetty erilliseen julkaisuun. VAROITUS Kalifornian lausunto 65 Moottorin pakokaasu, jotkut sen aineosat ja tietyt ajoneuvokomponentit sisältävät tai erittävät kemikaaleja, joiden Kalifornian valtio tietää aiheuttavan syöpää ja syntymävikoja tai muita lisääntymiseen liittyviä vahinkoja. VAROITUS ÄLÄ LIIKU 15 ASTETTA JYRKEMMÄSSÄ RINTEESSÄ. VAROITUS Ennen kuljetussalpojen vapauttamista on tärkeää, että kaikki leikkuuyksiköt ovat täysin nostettuina. 1. Pysäköi kone tasaiselle maanpinnalle. 2. Moottorin ajaessa käyttönopeudella nosta leikkuuyksiköt niiden maksimiasentoon ollessasi istumassa ajoasennossa. VAROITUS Akkusivukarmit, liittimet ja niihin liittyvät varusteet sisältävät lyijyä ja lyijy-yhdisteitä PESE KÄDET KÄSITTELYN JÄLKEEN 3. Kytke irti käyttimet, pysäytä moottori ja varmista, että kaikki liikkuvat osat ovat pysähdyksissä. Kytke jarrut ja irrota virta-avain. 4. Kuljetussalvat voidaan nyt vapauttaa. FI-6

47 4 TEKINISET TIEDOT FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS Sytytysjärjestys: 1, 3, 4, 2. Polttoaine: Nro 2-D Diesel-polttoaine (ASTM D975) vastaan: Jarrut, käyttö: Pysäköinti: Polttoainesäiliö: 1,0 kg/cm Positiivinen hydrostaattinen jarrujärjestelmä. 152 mm satulalevy 3,8 litraa 31 litraa 18,2 litraa 25,7 litraa 4.1 MOOTTORIA KOSKEVAT TEKNISET TIEDOT TYYPPI: Kubota 15, RPM, 3-sylinterinen Diesel-moottori, 4-tahtinen, vesijäähdytteinen, 719cc, 12V sähkökäynnistys. Malli: D722-E Maksiminopeus: 3400 RPM (ei kuormaa) Joutokäyntinopeus:1500 RPM Öljypohjakapasiteetti: 3,2 litraa MOOTTORIA KOSKEVAT TEKNISET TIEDOT TYYPPI: Briggs & Stratton 13, RPM, V- kaksoisbensiinimoottori, 4-tahtinen, ilmajäähdytteinen, 719cc, 12V sähkökäynnistys. Malli: Vanguard Typpi 1294 Maksiminopeus: 3400 RPM (ilman kuormaa) Joutokäyntinopeus:1500 RPM Oljypohjakapasiteetti: 1,4 litraa Polttoaine: Lyijytön bensiini, min. 85 oktaania 4.2 LAITTEEN TEKNISET TIEDOT Kehärakenne: Raskastyösteinen elementeistä koottu teräsalusta. Kapasiteetit: Jäähdytysjärjestelmä: Hydraulisäiliö: Kokonaisjärjestelmä Akku: 12 volttia, Tyyppi 093 Vaihtovirtageneraattori Diesel 40amp Bensiini 15amp 4.3 LEIKKUUYKSIKKÖT Tyyppi: Kolme 559 mm laajuista, ohjattava kellutuspää. Kela: 127mm halkaisija, 7 / 9 / 11 leikkuri. Rullat: Sileä takarulla, sileät tai uritetut etu /takarullat valintaisina. Kiinteä veitsi kelan säätöön: Vastakkainen asetusruuvi. Leikkuusäädön korkeus: Mikrosäätimet eturullalla. leikkuukorkeus: 2,5 mm - 16 mm vakioterä 2 mm - 16 mm Tournament-terä. Voimansiirto: Moninopeuksinen hydrostaattinen mäntäpumppu varustettuna suurinopeuksisilla, alhaisen vääntömomentin omaavilla pyörämoottoreilla. Leikkuuyksikkökäytin: Suoravetoiset hydrostaatti- ja rullakäyttöpumput, kaksisuuntainen hammasteinen hydraulimoottori varustettuna rullasäätöventtiilillä ja hierrätyssäätöventtiilillä. Nopeudet: Leikkuu: 6 km/h Kuljetus: 12 km/h Peruutus: Ohjaus: Paine pohjaa 3 km/h Takapyörän ohjaus. Tehoohjaus, 2,5 kierrosta lukituksesta lukitukseen 330 mm halk. Ohjauspyörä. Renkaat 4.4 MITAT Leikkuuleveys: Kokonaisleveys keloin: Kokonaiskorkeus: Kokonaispituus keloin: Kokonaisleveys ruohonkokoojin: Koneen kokonaispaino Keloilla varustettuna Diesel: Bensiini: Ilman keloja Diesel: Bensiini: Pyörien väli: Pyöräpohja: 1,57 m 1,9 m 1,3 m 2,1 m 2,5 m 630 kg 574 kg 535 kg 478 kg 1,2 m 1,3 m Tuotteen tunnistetiedot Rentaak Tyyppi Eturenkaat Paineet Rentaak Tyyppi Takarenkaat Paineet G-Plex III 20 x Titan Smooth 2pr 9 psi 0.62 bar 20 x Titan Smooth 2pr 9 psi 0.62 bar FI-7

48 4 TEKINISET TIEDOT FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 4.5 TÄRINÄTASO Testasimme laitteen tärinätason koko vartalon sekä käsien ja käsivarsien kohdalla. Käyttäjä asetettiin istumaan normaaliin tapaan siten, että kädet olivat ohjauslaitteen päällä. Moottori oli käynnissä, leikkuuyksikkö pyöri ja laite oli paikallaan. Standardi ISO 5349: 1986 Mekaaninen tärinä. Ohjeita käsivälitteisen tärinän mittausta ja arviointia varten. G-Plex III - Bensiini Sarja DN Käden / käsivarren kiihdytystaso Vasemman tai oikean käden 2 maksimikiihdytykset m/s X Aeq Y Aeq Z Aeq 0,90 0,77 1,26 Dominanoiva arvo 1,26 G-Plex III - Diesel Sarja DP Käden / käsivarren kiihdytystaso Vasemman tai oikean käden 2 maksimikiihdytykset m/s X Aeq Y Aeq Z Aeq 1,39 1,52 0, RINTEET LAITETTA EI SAA KÄYTTÄÄ RINTEISSÄ, JOIDEN KALTEVUUS ON YLI een kaltevuus laskettiin staattisena vakautena EN 836 -normin mukaan. 4.7 SUOSITELTAVAT VOITELUAINEET Moottoriöljy: Hydraulineste: GreensCare LEIKKUUTEHO 7-veitsikela - 7,4 mm, 6 km/h 9-veitsikela - 5,7 mm, 6 km/h 11-veitsikela - 4,7 mm, 6 km/h Diesel: MIL-L-2104C-luokituksen tai API-luokituksen CD tasoinen. Bensiin: API-luokituksen SE/SF tasoinen. Dominanoiva arvo 1,52 Standardi ISO : 1985 Henkilön altistuminen koko kehoon kohdistuvaan tärinään - Osa 1: Yleisvaatimukset. G-Plex III - Bensiini Sarja DN koko kehoon liittyvät kiiihdytystasot Lattia-alue 2 Kiihtyvyydet m/s Istuinalue 2 Kiihtyvyydet m/s x y z x y z Keskiarvo 0,08 0,07 0,56 0,060 0,050 0,110 G-Plex III - Diesel Sarja DP koko kehoon liittyvät kiiihdytystasot Lattia-alue 2 Kiihtyvyydet m/s Istuinalue 2 Kiihtyvyydet m/s x y z x y z Keskiarvo 0,0402 0,0365 0,204 0,0505 0,0851 0,0507 FI-8

49 4 TEKINISET TIEDOT FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 4.9 VÄÄNTÖMOMENTIT Halk. (mm) KARKEA METRIKIERTEIDEN NOUSU LUOKKA 4,6 LUOKKA 4,8 LUOKKA 8,8 LUOKKA 10,9 LUOKKA 12,9 ( Nm) ( Nm) ( Nm) ( Nm) (Nm) Halk. (mm) HIENO METRIKIERTEIDEN NOUSU LUOKKA 4,6 LUOKKA 4,8 LUOKKA 8,8 LUOKKA 10,9 LUOKKA 12,9 ( Nm) ( Nm) ( Nm) ( Nm) (Nm) Halk. (in) LUOKKA A UNC-KIERTEET LUOKKA S LUOKKA T LUOKKA V LUOKKA X ( lbf. ft) ( lbf. ft) ( lbf. ft) ( lbf. ft) (lbf. ft) 1/4 3, 4 9, 2 9, 9 12, 6 15, 2 5/ , 9 20, 4 25, 8 31, 3 3/8 12, 3 33, 5 36, 1 45, 8 55, 5 7/16 19, 7 53, 5 57, 8 73, 2 88, 7 1/2 30, 1 81, /16 43, /8 59, / / / / / / Halk. (in) LUOKKA A UNF-KIERTEET LUOKKA S LUOKKA T LUOKKA V LUOKKA X ( lbf. ft) ( lbf. ft) ( lbf. ft) ( lbf. ft) (lbf. ft) 1/4 3, 8 10, 4 11, 3 14, 3 17, 3 5/16 7, 7 20, 8 22, 5 28, 5 34, 5 3/8 13, 9 37, 7 40, 7 51, 6 62, 5 7/16 21, 9 59, 5 64, 2 81, 4 98, 6 1/2 33, 7 91, 5 98, /16 48, /8 67, / / / / / / FI-9

50 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.1 VOITELU- JA HUOLTOKAAVIO Mustat luettelomerkit tarkoittavat käyttäjän tarkistuksia ja valkoiset luettelomerkit tarkoittavat korjauspajan huoltotoimenpiteitä. Ensimmäiset 5-8 tuntia Päivittäin Aina 25 tunnin välein Ensimmäisten 50 käyttötunnin jälkeen Viikottain tai aina 50 käyttötunnin jälkeen Aina 100 tunnin välein Aina 200 tunnin välein Aina 250 tunnin välein Aina 400 tunnin välein Aina 600 tunnin välein tai sesongin päättyessä Osa MOOTTORI Tarkista öljyn taso z 5.4 / 5.5 Vaihda Diesel-moottorin öljy } 5.5 Vaihda bensiinimoottorin öljy } } 5.3 Tarkista ilmasuodatinelementti Diesel-moottori Tarkista ja puhdista ilmansuodatinelementti - Bensiinimoottori z z Vaihda ilmansuodatinelementti } 5.8 / 5.9 Vaihda öljynsuodatin Diesel-moottori } 5.6 Vaihda öljynsuodatin - Bensiinimoottori } 5.4 Vaihda muovinen sisääntulon polttoainesuodatin - Diesel } z 5.10 Tarkista polttonesteensuodatin veden saastumisen varalta - Diesel } 5.7 Vaihda polttoainesuodatinelementti - Diesel } 5.7 Vaihda polttoainesuodatin - Gasoline } 5.10 Tarkista ja säädä venttiilin välys, bensiinimoottori } Ks. Moottorin käyttöopas Puhdista jäähdytysevät z KONE Tarkista rengaspaine Tarkista hydraulivuodot Tarkista kiintoveitsi ja kelaterät Tarkista kela kiintoveitsen säätöön Tarkista hydraulinesteen taso Tarkista öljyn jäähdytyssuojaus Puhdista öljyjäähdyttimen evät Tarkista moottorin syvennys mahdollisten roskien varalta } Tarkista mutterien ja pulttien kireys } Tarkista hydraulivarusteiden kireys } Tarkista akun tila } z z z z z z z Tarkista hihnan kireys } 5.11 Vaihda hydraulisuodatin } } 5.12 Vaihda hydrauliöljy } 5.13 Tarkista jarruhihnat } 5.14 Voitele seuraavan mainitut kohdat litium-pohjaisella rasvalla Leikkuuyksikön kelalaakerit } Leikkuuyksikön etu- ja takarullat } Leikkupään tappi } Leikkupään kiinnitys } Nostovarren tappi } Ruohonleikkuun / nopeuden säätötappi } Ruohonleikkuun / noston polkimen tappi } Ohjeussylinteritapit } FI-10

51 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.2 MOOTTORIIN KÄSIKSI PÄÄSEMINEN Koneen takaosa voidaan nostaa ylös moottoriin käsiksi pääsyn helpottamiseksi. Löysää takahaarukan yläpuolella olevaa kahta nuppia. Nosta polttoainesäiliön runko. Tue se kääntämällä polttoainesäiliön alla oleva tanko alas ja kiinnittämällä se haarukan nivelen vieressä olevaan syvennykseen (katso kuvaa 5.2). VAROITUS Polttoainesäiliön korkkia EI SAA irrottaa säiliön ollessa nostettuna. Kuva 5.2 Koneen takaosa nostettuna 5.3 MOOTTORIÖLJY - BENSIINI Vaihda moottoriöljy. 1 Kun moottori on ensin lämmitetty, poista tyhjennystulppa (kuva 5.3.2) ja tyhjennä kaikki öljy kampikammiokaukalosta. 2 Puhdista tulppa ja vaihda uuteen. 3 Poista suodatintulppa (kuva 5.3.1) ja täytä puhtaalla öljyllä mittatikun maksimitasolle (kuva 5.3.1). Ks. öljyn luokkaa ja määrää koskevaa spesifikaatiota. 4 Aseta suodatintulppa kunnolla paikalleen. Kuva Täytintulppa 2. Mittatikku HUOMAA ÄLÄ täytä liikaa. Seurauksena voi olla moottorin ylikuumeneminen ja vioittuminen. 1 Kuva Tyhjennystulppa FI-11

52 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.4 MOOTTORIÖLJYN SUODATIN- BENSIINI Vaihda moottoriöljyn suodatin 1. Tyhjennä moottoriöljy ja poista öljysuodatin. 2. Ennen uuden suodattimen asennusta voitele öljysuodatintiiviste puhtaalla öljyllä. 3. Ruuvaa suodatin kiinni käsin, kunnes tiiviste saa kontaktin suodatinpäähän. Kiristä lisää 1/2-3/4 kierroksen verran. 4. Lisää puhdasta öljyä. Täytä mittatikun rajalle FULL (TÄYNNÄ). 5. Käynnistä ja aja moottoria joutokäynnillä ja tarkista mahdollisten vuotojen varalta. Kuva A. Öljysuodatin 6. Pysäytä moottori, jätä 15 minuutin ajaksi, tarkista uudelleen öljyn taso. Lisää öljyä tarvittaessa. 5.5 MOOTTORIÖLJY - BENSIINI Vaihda moottoriöljy 1 Kun moottori on ensin lämmitetty, poista tyhjennystulppa ja tyhjennä kaikki öljy kampikammiokaukalosta. 1 2 Puhdista tulppa ja vaihda uuteen. 3 Poista suodatintulppa (kuva 5.5.2) ja täytä puhtaalla öljyllä mittatikun maksimitasolle (kuva 5.5.1). Ks. öljyn luokkaa ja määrää koskevaa spesifikaatiota. Kuva Mittatikku 4 Aseta suodatintulppa kunnolla paikalleen. HUOMAA ÄLÄ täytä liikaa. Seurauksena voi olla moottorin ylikuumeneminen ja vioittuminen. 1 Kuva Öljysuodatinaukko FI-12

53 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.6 MOOTTORIÖLJYNSUODATIN - DIESEL Vaihda öljysuodatinpatruuna (a) Poista patruuna moottorista ruuvaamalla se irti ja hävitä se. (b) (c) (d) Puhdista kampikammion alue. Levitä ohut kerros öljyä tiivisteeseen ja ruuvaa uusi patruuna kunnolla käsin. Uuden patruunan vaihtamisen jälkeen moottoriöljyn taso putoaa; aja moottoria lyhyen ajan ja varmistettuasi, että ei ilmene vuotoja, täytä puhtaalla öljyllä mittatikun osoittamalle tasolle. 1 Kuva Öljysuodatinkanisteri HUOMAA ÄLÄ käytä ruuviavainta suodatin asennettaessa, käytä AINOASTAAN käden painetta. 5.7 MOOTTORIN POLTTOAINEEN SUODATIN - DIESEL Vaihda polttoaineen suodatinelementti (a) Ruuvaa auki lukitusrengas ja poista suodatinelementti (2 kuva 5.7.1) ja hävitä se. (b) Aseta uusi suodatinelementti jousella sijaitsevaan suodattimen maljaan. Aseta malja tiivistettä vastaan suodatinpäässä ja asenna lukitusrengas. 1 (c) Päästä ilma polttoainejärjestelmästä. Rivipolttoainesuodatin (a) Vapauta puristimet rivipolttoainesuodattimen molemmilta puolilta ja poista polttoaineputket. Kuva Polttoaineen suodatinelementti (b) Asenna uusi rivisuodatin polttoaineputkiin pannen merkille juoksun suunnan ja aseta puristushihnat paikalleen. FI-13

54 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.8 ILMANSUODATIN - DIESEL Puhdista ilmansuodatinelementti 1. Koska tässä moottorissa käytetty ilmanpuhdistimen elementti (A) on kuivatyyppinen, älä koskaan levitä siihen öljyä Avaa tyhjennysventtiili kerran viikossa normaaliolosuhteissa - tai päivittäin pölyisessä paikassa käytettäessä - suurten pöly- ja likahiukkasten poistamiseksi. 3. Vältä elementin koskettamista muulloin kuin se puhdistettaessa. 4. Jos kuivaa pölyä tarttuu elementtiin, puhalla paineilmaa sisäpuolelta elementin kääntelemiseksi. Paineilman paineen on oltava alle 7kgf/cm Jos hilltä tai öljyä tarttuu elementtiin, liuota elementtiä puhdistusaineessa 30 minuutin ajan ja pese sen jälkeen useita kertoja vedessä, huuhtele puhtaalla vedellä ja kuivaa normaalilla tavalla. Kun elementti on täysin kuiva, tarkasta elementin sisäpuoli valon avulla ja tarkista ettei se ole vaurioitunut (viitaten elementtiin liitetyn tarran ohjeisiin). 2 3 Kuva Kansi 2. Tyhjennysventtiili 3. Pidikkeet FI-14

55 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.9 ILMANSUODATIN - BENSIINI HUOMAA ÄLÄ käytä taipunutta tai kuhmuista ilmanpuhdistimen koteloa. ÄLÄ käytä taipuneita tai kuhmuisia ilmanpuhdistimen elementtejä. TÄRKEÄÄ! SUOSITTELEMME, ETTÄ SUODATINELEMENTTI VAIHDETAAN ENNEN KUIN MOOTTORIN SUORITUSKYKY HEIKKENEE. TÄMÄ VOI TAPAHTUA 250 KÄYTTÖTUNNIN JÄLKEEN ERITTÄIN PÖLYISISSÄ OLOSUHTEISSA TAI 500 TUNNIN JÄLKEEN NORMAALEISSA KÄYTTÖOLOSUHTEISSA. EMME SUOSITTELE SUODATINELEMENTIN PUHDISTAMISTA SEN RIKKOUTUMISVAARAN VUOKSI. ELEMENTIN TARKASTUS Tarkasta elementti vaurioiden, reikien yms. varalta kohdistamalla valo elementin pään sisään. Jos valoa EI näy paperin läpi, elementti on vaihdettava uuteen. Samoin, jos paperissa näkyy kirkkaasti valaistuja pieniä reikiä, elementti on vaihdettava (katso kuva 5.9.1). Esipuhdistin Esipuhdistimen puhdistamiseksi erota se patruunasta ja pese nestemäisessä puhdistusaineessa ja vedessä. Puristele kuivaksi puhtaassa kankaassa. MUISTUTUS ÄLÄ käytä paineilmaa tai liuoksia patruunan puhdistamiseksi. Paineilma voi vaurioittaa patruunaa; liuokset hajottavat patruunan. Kuva A. Kansi, B. Pidikkeet, C. Levy, D. Nuppi E. Patruuna, F. Vaahtoesipuhdistin, G. Runko Ilmanpuhdistimen poisto / asennus 1. Irrota pidikkeet kannen molemmilta puolilta ja poista kansi. 2. Poista nuppi ja levy. Poista ilmanpuhdistuslaitteisto varoen lian pääsyn estämiseksi kaasuttimeen. 3. Uudelleenkokoa puhdas (tai uusi) esipuhdistin puhtaalla (tai uudella) patruunalla. 4. Uudelleenasenna ilmanpuhdistinlaitteisto, levy ja nuppi. 5. Aseta kansi paikalleen ja uudelleenkiinnitä pidikkeet runkoon. FI-15

56 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.10 MOOTTORIN POLTTOAINEEN SUODATIN - BENSIINI Vaihda polttoaineen suodatin (a) Vapauta puristushihnat rivisuodattimen kummallakin puolella ja poista polttoaineputket. (b) Asenna uusi rivisuodatin putkien täyttämiseksi polttoaineella ja aseta puristushihnat paikoilleen. Kuva A. Polttoaineen suodatin 5.11 TUULETTIMEN HIHNAN KIRISTYS - DIESEL Hihnan kiristys on oikea, kun hihnaa voidaan painaa 7-9 mm painon ollessa 10kgf keskellä kampiakselin hihnapyörän ja vaihtovirtageneraattorin hihnapyörän välillä. Säätäminen: (a) Vapauta kaksi vaihtovirtageneraattoria pitävää pulttia (A kuva ) ja säädä vaihtovirtageneraattori, kunnes kiristys on oikea. (b) Uudelleenkiristä pultit kunnolla säätämisen jälkeen. Kuva HYDRAULIÖLJYSUODATIN Hydrauliöljysuodatin TÄYTYY vaihtaa: 250 tunnin käytön jälkeen. vuosittain kun on aiheutunut huomattava komponentin vioittuminen jos öljyssä havaitaan olevan vettä tai vaahtoa ilmenee härskiintynyttä hajua (osoituksena liiallisesta lämmöstä). Vaihda hydraulsuodattimet aina öljy vaihdettaessa. Hydrauliöljysuodatin vaihdettaessa levitä kevyt puhtaan öljyn kerros kumitiivisteelle. Ruuvaa suodatinta, kunnes tiiviste saa kontaktin öljysuodatinpohjaan ja kiristä sen jälkeen lisää 1/2 kierroksen verran. HUOMAUTUS: ÄLÄ KÄYTÄ ruuviavainta suodatin vaihdettaessa: käytä AINOASTAAN käden painetta. 1 Kuva FI-16

57 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.13 HYDRAULIÖLJY Hydrauliöljy TÄYTYY tyhjentää ja vaihtaa: 250 käyttötunnin jälkeen vuosittain huomattavan komponentin vioittumisen jälkeen jos havaitaan, että öljyssä on vettä tai vaahtoa ilmenee härskiintynyt haju (osoituksena liiallisesta lämmöstä). Vaihda hydraulisuodattimet aina öljy vaihdettaessa. Hydrauliöljyn tyhjentämiseksi poista hydtauliöljysuodattimet. Haluttaessa voidaan käyttää mineraaliöljyä biologisesti häviävän hydrauliöljyn sijasta. HUOMAUTUS: Mineraaliöljyn käyttö hävittää kaikki biologisesti häviävän hydrauliöljyn biologisesti häviäväisyyttä koskevat ominaisuudet. Mineraailöljy vaihdettaessa tyhjennä säiliö ja vaihda hydrauliöljysuodattimet. Järjestelmää ei tarvitse huuhdella vaihto suoritettaessa. Mineraaliöljyn vaihtoehtona biologisesti häviävän öljyn sijasta korkeamman lämpötilan ympäristössä suositellaan käytettäväksi suoraviskoosista ISO 68 tyyppistä nestettä. Kun hydrauliöljy on vaihdettu, ilma on tyhjennettävä järjestelmästä. Käytä yksikköä viiden minuutin ajan öljyn taso stabilisoimiseksi. Kun ilma on tyhjennetty ja öljyn taso stabilisoitunut, täytä säiliö sen asianmukaiselle tasolle. Hydraulinestesäiliö täytetään tehtaalla bilogisesti häviävällä hydrauliöljyllä JARRUT Aseta etuakseli akselialustoille ja poista etupyörät. Tarkasta levyt ja jarrupehmikkeet kulumisen varalta ja vaihda tarvittaessa. Poista kaikki lika jarrulaitteiston ympäriltä ja varmista, että levyjarrun satula tulkki pystyy kellumaan vapaasti. 1 Kuva Levyjarrun satula FI-17

58 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.15 AKKU VAROITUS TEHTÄVÄÄN KOULUTTAMATTOMAT tai LUVATTOMAT henkilöt EIVÄT saa KOSKAAN yrittää huoltaa tai ladata tässä koneessa olevaa akkua. VAROITUS Akun elektrolyytti on happoliuos, ja sitä tulee käsitellä varoen. Jos elektrolyyttiä roiskuu keholle, huuhtele altistunut alue välittömästi runsaalla määrällä vettä ja hakeudu lääkärin hoitoon. VAROITUS Akkusivukarmit, liittimet ja niihin liittyvät varusteet sisältävät lyijyä ja lyijy-yhdisteitä PESE KÄDET KÄSITTELYN JÄLKEEN HUOMAA Pidä akku puhtaana ja estä sen syöpyminen pesemällä leivinsoodavesiliuoksessa TAI ammoniakkivesiliuoksessa. Huuhtele puhtaalla vedellä. Jos akku on syöpynyt pahasti, se on poistettava ja pestävä em. liuoksella. Akkujohdot on irrotettava ennen pikalaturin käyttämistä. FI-18

59 5 VOITELU JA HUOLTO FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 5.16 TAKAOSAN KÄÄNTÖVARSI HUOMAA: Takaosan kääntövarsi mahdollistaa helpon pääsyn takaosan leikkuupäähän. Leikkuupäiden on oltava nostoasennossa. ÄLÄ käännä vartta ulos leikkuupäiden ollessa laskuasennossa. 1. Ruohonkokooja TÄYTYY irrottaa, ennen kuin kääntövarsi käännetään ulos. 2. Vapauta vetosalpa (kuva ) Vedä kahvasta ja käännä takavarsi ja leikkauspää ulos. 4. Istuessasi kunnolla kuljettajan istuimella voit käynnistää laitteen uudelleen ja laskea leikkauspäät alas. Kuva Vetosalpa 2. Kahva 5. Sammuta laite ja irrota takaleikkauspää huoltoa varten 6. Kun huolto on tehty, kiinnitä leikkauspää takavarteen. 7. Istuessasi kunnolla kuljettajan istuimella voit käynnistää laitteen uudelleen ja nostaa leikkauspäät. 8. Sammuta laite, käännä takavarsi takaisin laitteen alle ja kiinnitä vetosalvan avulla (kuva ). 9. Asenna ruohonkokooja. VAROITUS Vakavan loukkaantumisen välttämiseksi ÄLÄ KOSKAAN yritä säätää leikkauspäätä moottorin käydessä. ÄLÄ KOSKAAN yritä ajaa konetta, mikäli takavartta ei ole varmistettu vetosalvalla. Koneen ajaminen takavarren ollessa ulkona vaurioittaa konetta ja/tai aiheuttaa vakavan käyttäjän ja/tai sivustakatsojien loukkaantumisen tai hengenmenetyksen. FI-19

60 6 SÄÄDÖT FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 6.1 ETUMMAISTEN LEIKKAUSPÄIDEN TASAUSVIVUSTO VAROITUS Näitä toimenpiteitä saa suorittaa ainoastaan koulutettu henkilökunta ja toimenpiteet pitää suorittaa ohjeiden mukaan. Koko tämän toimenpiteen ajan telan käyttökytkimen pitää olla pois päältä. Mikäli telan käyttökytkin kytketään päälle, seurauksena on laitevaurio ja/tai kuljettajan tai sivullisten henkilöiden loukkaantumis- ja hengenvaara. HUOMAA Kuvan mitat on asetettu valmiiksi tehtaalla eikä tasausvivustoa tarvitse säätää. Jonkun ajan kuluttua vivusto saattaa vaatia säätöä. Mikäli säätöä vaaditaan, säädä ainoastaan säätöliitintä (kuva 6.1.1). Kuva A. Liittää päärunkoon (ÄLÄ säädä) B. Jouset C. LUKKOVANNE D. Vastamutteri E. Säätöliitin F. Säätöliitin kiinnittää nostovarteen 1. Sijoita laite tasaiselle alustalle (mielellään betonialustalle) ja aseta pahvi kaikkien kolmen leikkauspään alle. 2. Avustava henkilö seisoo 3 metrin päässä laitteen edessä ja tarkistaa, laskeutuvatko etummaiset leikkauspäät tasaisesti. Laske leikkauspäät ja varmista, että etupäät ovat koko leveydeltään tasopinnan suuntaisesti, kun ne koskettavat pahvia. 3. Mikäli ne eivät kosketa pahvia tasaisesti, suorita säätö säätöliittimen avulla. Toista toimenpide tarvittaessa, kunnes molemmat etupäät koskettavat tasopintaa tasaisesti. FI-20

61 6 SÄÄDÖT FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 6.2 RUOHONLEIKKAUS/KULKUNOPEUDEN SÄÄTÖ Kun leikkauspäät ovat kokonaan ylhäällä, laitteen nopeus on 0-12 km/h. Nopeutta ohjataan suunta-/ nopeuspolkimen avulla polkimia käsittelevässä osiossa kuvatulla tavalla. Kun leikkauspäät ovat alhaalla, suunta-/ nopeuspolkimen liikettä eteenpäin rajoitetaan automaattisen ruohonleikkausnopeuden valvontavivuston avulla (kulmavivun pysäytysruuvi koskettaa polkimen laippaa, joka nostaa poljinta ylöspäin. Tällöin laitteen ruohonleikkausnopeus alenee). Ruohonleikkausnopeus on 0-6,1 km/h. Kuva Suunta-/nopeuspoljin RUOHONLEIKKAUSNOPEUDEN SÄÄTÖ Ruohonleikkausnopeuden määrittämiseksi tulee tarkistaa, kuinka nopeasti laite kulkee 15,24 metrin matkan. Toimenpide suoritetaan tasaisella pinnalla, ja käytettävissä pitää olla tarpeeksi tilaa laitteen käynnistämiseksi ja pysäyttämiseksi merkityn alueen ulkopuolella. Aseta testin aloituskohtaan seiväs, ja aseta toinen seiväs 15,24 metrin päähän. Laske leikkauspäät ja paina suuntapoljinta eteenpäin niin, että laite kulkee täydellä kaasulla (leikkauspäiden tulee olla neutraalissa asennossa aikaa otettaessa). Aloita ajanotto eturenkaan keskikohdan ollessa ensimmäisen seipään kohdalla. Lopeta ajanotto, kun etupyörän keskikohta on 15,24 metrin päässä olevan pylvään kohdalla. Arvioitu aika 6,1 km/h nopeudella on noin 8,8-9,2 sekuntia. Mikäli mitattu aika poikkeaa tästä huomattavasti, voit säätää ruohonleikkausnopeutta seuraavalla tavalla. FI-21

62 6 SÄÄDÖT JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS FI 6.3 NOPEUSSÄÄTIMEN POLJIN VAROITUS Tämän toimenpiteen saa suorittaa ainoastaan koulutettu henkilökunta ja toimenpide TÄYTYY suorittaa ohjeiden mukaisesti. Nopeuden säätöruuvin säätö ulospäin (pituuden lisääminen) alentaa ruohonleikkausnopeutta. Nopeuden säätöruuvin säätäminen sisäänpäin (pituuden lyhentäminen) lisää ruohonleikkausnopeutta. Kuva Ruohonleikkausnopeuden säätöruuvi 2. Lukitusmutteri Määritä, kumpaan suuntaan nopeudensäätöruuvia pitää säätää. Löysää lukitusmutteri ja säädä nopeudensäätöruuvia, kiinnitä lukitusmutteri takaisin ja suorita aikatesti uudelleen. Toista työvaiheet tarvittaessa. Kun ruohonleikkausnopeus on oikea, kiristä lukitusmutteri (kuva 6.3.1). KULMAVIVUN PYSÄYTYSRUUVIN ASETTAMINEN: HUOMAA Kulmavivun pysäytysruuvi on asetettu tehtaalla, EIKÄ sitä tarvitse säätää. Mikäli pysäytysruuvi on löystynyt tai irrotettu, se TÄYTYY asentaa ja säätää kunnolla ennen laitteen käyttämistä. Irrota ruuvit, jotka kiinnittävät jalkapaneelin keskiosan ja irrota paneeli (näin pääset käsiksi sulkunivelkulmaan). Kuva Kulmavivun pysäytysruuvi 2. Jalkapaneelin keskiosa Löysää kulmavivun pysäytysruuvin mutteria juuri sen verran, että ruuvi voidaan työntää uran vasempaan reunaan (kuva 6.3.3). Kuva Kulmavipu 2. Sulkunivelkulma 3. Sulkunivelura 4. Kulmavivun pysäytysruuvi FI-22

63 6 SÄÄDÖT FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS Kierrä kulmavipua myötäpäivään (ylhäältä katsottuna) ja pidä sulkunivelkulman holkkia sulkuniveluran vasemmassa reunassa (kuva 6.3.4). Liu'uta kulmavivun pysäytysruuvi jalkapaneelissa olevan uran vasempaan reunaan (kuva 6.3.2) ja varmista, että kulmavipu koskettaa pysäytysruuvia. Pidä ruuvi tiukasti kiinni kulmavivussa, ja kiristä pysäytysruuvin mutteri. Asenna jalkapaneelin keskiosa paikalleen. Kuva Holkin sijainti uran vasemmassa reunassa FI-23

64 6 SÄÄDÖT FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 6.4 POLTTOAINEJÄRJESTELMÄN ILMAUS - DIESEL VAROITUS Tämän toimenpiteen saa suorittaa ainoastaan koulutettu henkilökunta ja toimenpide TÄYTYY suorittaa ohjeiden mukaisesti. Polttoainejärjestelmä pitää ilmata seuraavissa tilanteissa: Kun moottori käynnistetään ensimmäisen kerran. Kun polttoainesäiliö tyhjenee kokonaan. Kuva Polttoainesuodattimen ilmanpoistoaukko 2. Toissijainen polttoainesuodatin Kun moottoria ei ole käytetty pitkään aikaan. Kun polttoainesuodatin ja/tai polttoaineputket ovat löystyneet, irrotettu tai vaihdettu. 1. Täytä polttoainesäiliö. 2. Avaa polttoainesuodattimen päällä oleva ilmanpoistoaukko (kuva 6.5.1). 3. Käännä virtalukko START-asentoon hehkutulppia ensin lämmittämättä, jotta polttoainepumppu käynnistyy. Annan käynnistysmoottorin käyttää pumppua, kunnes polttoainesuodattimen ilmanpoistoaukosta virtaa tasaisesti ulos polttoainetta. Sammuta käynnistysmoottori ja sulje ilmanpoistoaukko. Kuva Ruiskutuspumpun ilmanpoistoaukko 4. Avaa ruiskutuspumpun päällä oleva ilmanpoistoaukko (avaa ilmanpoistoaukko ainoastaan kun moottori EI OLE käynnissä) (kuva 6.5.2). 5. Käännä virtalukko START-asentoon hehkutulppia ensin lämmittämättä, jotta polttoainepumppu käynnistyy. Anna käynnistysmoottorin käyttää pumppua, kunnes ruiskutuspumpun ilmanpoistoaukosta tulee ulos tasainen virta polttoainetta. Sammuta käynnistysmoottori ja sulje ilmanpoistoaukko. VAROITUS Kerää polttoaine talteen ja hävitä asianmukaisesti. Tulipalon välttämiseksi puhdista kaikki polttoaineroiskeet. FI-24

65 6 SÄÄDÖT FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 6.5 TEROITUS Säännöllinen teroitus auttaa pitämään leikkausreunat terävinä ja pidentää telan ikää. Teroitus voidaan suorittaa ainoastaan yhdelle leikkauspäälle, kahdelle päälle tai kaikille kolmelle päälle yhtä aikaa. Mikäli halutaan teroittaa yksi tai kaksi leikkauspäätä, avaa hieman kiinteän terän ja telan välistä välystä päässä/päissä, jotka eivät tarvitse teroitusta. Näin vältetään kiinteän terän ja telan välinen kosketus, ja telan tai kiinteän terän mahdollinen vahingoittuminen teroituksen aikana. Suorita kiinteän terän säätö aina moottorin ollessa sammutettuna. HUOMAA Varmista, että kiinteän terän säätö on oikea ennen teroituksen suorittamista. Katso kohta Kiinteän terän säätö. 1 2 A 3 N Kuva Teroitusventtiili 3. Telan ohjausvipu A. Ruohonleikkausasento B. Teroitusasento N. Neutraali asento B VAROITUS Avaa rajoitusventtiili AINA, ennen kuin asetat telan ohjausvivun teroitusasentoon. ÄLÄ aseta telan ohjausvipua teroitusasentoon, ennen kuin neulaventtiili on avattu ohituspiirissä Tällöin telat alkavat kääntyä VÄLITTÖMÄSTI täydellä nopeudella. Pidä kädet, jalat ja vaatteet etäällä kaikista kolmesta telasta aina, kun telanohjausvipu on asetettu teroitusasentoon. Kun teroitusrajoitusventtiili on kiinni tai sulkeutumassa, kaikki kolme telaa pyörivät teroitussuunnassa. 1. Avaa telan rajoitusventtiili kääntämällä nuppia vastapäivään niin pitkälle kuin se menee (kuva 6.6.1). 2. Aseta telan ohjausvipu oikealle teroitusasentoon (kuva 6.6.1). 1. Käynnistä moottori ja aseta kaasu alhaiselle joutokäynnille. Kytke kelan käyttökytkin päälle. Laske päät vivun tai jalkakytkimen avulla. 2. Käännä rajoitusventtiilin nuppia hitaasti myötäpäivään, kunnes haluttu telan pyörimisnopeus saavutetaan. Sen tulee olla tarpeeksi alhainen, jotta tela ei heitä teroitusseosta pois pyöriessään. 3. Levitä tasainen kerros teroitusseosta telan jokaisen terän koko pituudelle. Käytä tarpeeksi pitkällä varrella varustettua harjaa, jotta et joudu menemään liian lähelle pyöriviä teriä. Parhaan tuloksen saat, kun käytät sellaista varrenpituutta, että voit levittää aineen seisoen laitteen edessä. 4. Kun kaikki telan terät ovat yhtä terävät, sammuta moottori ja kytke telan käyttökytkin pois päältä. Aseta telan ohjausventtiili ruohonleikkausasentoon ja sulje rajoitusventtiili (myötäpäivään niin pitkälle kuin menee). HUOMAA Jotta tela pyörisi oikein, varmista, että rajoitusventtiili on täysin kiinni. 5. Pese teroitusseos kokonaan pois kaikista päistä. Kun ne ovat täysin puhtaat ja kuivat, levitä ohut kerros öljyä leikkausreunoihin ruostumisen estämiseksi. 6. Suorita kiinteän terän säätö uudelleen teroituksen jälkeen. FI-25

66 7 VIANETSINTÄ FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 7.1 VIANETSINTÄ Alla olevassa vianetsintäkaaviossa luetellaan käynnistyksen ja käytön yhteydessä mahdollisesti esiintyvät perusongelmat. Lisätietoja hydrauli- ja sähköjärjestelmästä saat paikalliselta Jacobsen-jälleenmyyjältä. Oire Mahdollinen syy Ratkaisu Osa 1. Hehkutulppa sammunut. ei ole 1. Palauta virta-avain ja anna hehkutulpan sammua ennen moottorin käynnistämistä. Moottori ei käynnisty 2. Akku on tyhjä tai viallinen. 2. Tarkista akun ja akkuliitäntöjen kunto. 3. Polttoainesäiliö likainen. on tyhjä tai 4. Sulake on palanut. 4. Vaihda sulake. 3. Täytä puhtaalla polttoaineella. Vaihda suodatin. Tyhjennä kaikki vesi rungosta ja ja poista ilma johdoista. 5. Käynnistinrele on viallinen. 5. Testaa ja vaihda rele tarvittaessa Seisontajarrua kytketty. 7. Leikkuukytkin on leikkuuasennoss. ei ole 1. Polttoainetta on liian vähän, tai polttoainesuodatin on likainen. 6. Kytke 7. Kojetaulussa seisontajarru. oleva leikkuukytkin poissa päält. 1. Täytä puhtaalla polttoaineella. Vaihda suodatin. Tyhjennä kaikki vesi rungosta ja ja poista ilma johdoista. 5.7 Moottoria on vaikea käynnistää, tai se käy huonosti 2. Ilmanpuhdistin on tukossa likainen. 3. Suihkuttimet, polttoainepumppu. tai 2. Tutki 3. Lisätietoja ja vaihda ilmanpuhdistin tarvittaessa. on moottorin käyttöoppaassa. 4. Muu moottoriongelma 4. Lisätietoja on moottorin vianetsintäoppaassa. Moottori sammuu 1. Polttoainesäiliö on tyhjä. 2. Kytkentöjä ei ole tehty ennen istuimelta nousemista. 1. Täytä johdot. puhtaalla polttoaineella ja tyhjennä 2. Aseta leikkuukytkin POISSA PÄÄLTÄ - asentoon ennen istuimelta nousemista Jäähdytysnestettä vähän. on liian 1. Tutki tilanne ja lisää 50/50-pakkasnestettä tarvittaessa. Moottori ylikuumenee 2. Ilmanotto on estynyt. 2. Puhdista jäähdyttimen ilmanottoaukko. 3. Vesipumpun/generaattorin tai tuulettimen hihna on vioittunut tai löysä. 3. Tutki vesipumpun/generaattorin hihna ja tuulettimen hihna. Kiristä tarvittaessa Akun navat ruostuneet. ovat irti tai 1. Tutki navat ja puhdista tai kiristä tarvittaessa. Akun varaus ei säily. Akun merkkivalo palaa 2. Akkuhappoa on liian vähän. 2. Täytä tislatulla vedellä Generaattorin hihna on irti tai vioittunut. 3. Tutki vesipumpun/generaattorin hihna. Kiristä tarvittaessa Generaattori on viallinen. 4. Lisätietoja on moottorin käyttöoppaassa. Sylinterit eivät leikkaa tasaisesti 1. Sylinterin ja alaterän etäisyyttä ei ole säädetty oikein. 2. Moottorin pyörintänopeus liian pieni. 3. Sylinterin pyörimisnopeutta ei ole säädetty ruoholle sopivaksi. 4. Sylinterit suuntaan. 5. Akselipaino väärin. pyörivät väärään on säädetty on 1. Tarkista säätö. 2. Tarkista moottorin pyörintänopeus. Käytä moottoria täydellä kaasulla. 3. Säädä 4. Aseta 5. Säädä nopeus ihanteelliseksi. pyörimissuunta oikein. akselipaino oikein. FI-26

67 FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS FI-27

68 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 8.1 HYDRAULIPIIRI FI-28

69 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 8.1 HYDRAULIPIIRI 1. Tulosuodatin 2. Hydrostaattipumppu 3. Oikeanpuoleisen käsipyörän moottori 4. Vasemmanpuoleisen käsipyörän moottori 5 Kolmipyöräinen ajolisävarusteisto 6. Teho-ohjausventtiili 7. Ohjaussylinteri 8. Tulosuodatin 9 Rullakäyttöpumppu 10. Rullakäyttöventtiili 11. Hierrätysventtiilivarusteisto 12. Takaosan kelamoottori 13. Vasemmanpuoleinen kelamoottori 14. Oikeanpuoleinen pyörämoottori 15. Kuulaventtiilivarusteisto 16. Nostoventtiili 17. Jakaja / yhdistinventtiili 18. Vasemmanpuoleinen nostosylinteri 19. Oikeanpuoleinen nostosylinteri 20. Vaiheitusventtiili 21. Takaosan nostosylinteri 22. Ölsjyjäähdytin 23. Säiliö FI-29

70 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 8.2 SÄHKÖPIIRI PÄÄJOHDINNIPPU - BENSIINI FI-30

71 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 1 Käynnistysmoottori 2 Pariston positiivinen liitin 17 Hierrätyskytkin 25 Vaihtovirtageneraatti 27 Käynnistinsolenoidin akun positiivinen liitin 28 Käynnistinsolenoidi 29 Koneen estin 30 Öljypaineen lähetin 32 Kaasutinsolenoidi 35 Solenoidin maadoitus 36 Ajovalo 37 Ajovalo 38 Nostosolenoidi 39 Laskusolenoidi 40 Kelasolenoidi 41 Istuimen kytkin 56 Laiteliitin 1 57 Laiteliitin 2 58 Laiteliitin 3 59 Siipikytkin 60 Jalkakytkin 62 Seisontajarru / neutraali kytkin KAAPELIVÄRIKOODI R Punainen G Vihreä O Oranssi S Harmaa B Musta W Valkoinen K Vaaleanpunainen P Violetti Y Keltainen U Sininen NRuskea BG Musta/ruskea BO Musta/oranssi NU Ruskea/sininen WG Valkokoinen/vihreä WY Valkoinen/keltainen FI-31

72 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 8.3 SÄHKÖPIIRIN SÄÄTÖPANEELI - BENSIINI 1 Varokerasia 3 Käynnistinrele 4 Sytytysrele 5 Tuntimittari 6 Volttimittari 48 Öljypaineen valo 49 Diodirivi 2 50 Diodirivi 1 52 Kelan kytkin 54 Ajovalon kyktin 55 Avaimen kytkin 56 Laiteliitin 1 57 Laiteliitin 2 58 Laiteliitin 3 59 Ajovalon kytkimen merkkivalo 59 Siipikytkin 60 Kelan kytkimen merkkivalo 62 Nosto / laskumoduuli 65 Nostorele 66 Laskurele 67 Diodi 68 Diodi 69 Diodi 70 Diodi FI-32

73 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS KAAPELIVÄRIKOODI R Punainen G Vihreä O Oranssi S Harmaa B Musta W Valkoinen K Vaaleanpunainen P Violetti Y Keltainen U Sininen NRuskea BG Musta/ruskea BO Musta/oranssi NU Ruskea/sininen WG Valkokoinen/vihreä WY Valkoinen/keltainen FI-33

74 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 8.4 SÄHKÖPIIRI PÄÄJOHDINNIPPU - DIESEL FI-34

75 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 1 Käynnistysmoottori 17 Hierrätyskytkin 25 Vaihtovirtageneraatti 27 Käynnistinsolenoidin akun positiivinen liitin 28 Käynnistinsolenoidi 29 Hehkutulpat 30 Öljypaineen lähetin 31 Veden lämpötilan lähetin 32 Polttoainesolenoidi 33 Polttoainepumppu 36 Ajovalo 37 Ajovalo 38 Nostosolenoidi 39 Laskusolenoidi 40 Kelasolenoidi 41 Istuimen kytkin 56 Laiteliitin 1 57 Laiteliitin 2 58 Laiteliitin 3 59 Siipikytkin 60 Jalkakytkin 62 Seisontajarru / neutraali kytkin 101 Accu 102 Pariston maadoitus KAAPELIVÄRIKOODI R Punainen G Vihreä O Oranssi S Harmaa B Musta W Valkoinen K Vaaleanpunainen P Violetti Y Keltainen U Sininen NRuskea BG Musta/ruskea BO Musta/oranssi NU Ruskea/sininen WG Valkokoinen/vihreä WY Valkoinen/keltainen FI-35

76 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 8.5 SÄHKÖPIIRIN SÄÄTÖPANEELI - DIESEL FI-36

77 8 TOIMINTA FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS 1 Varoke 20Amp 3 Käynnistinrele 4 Sytytysrele 5 Tuntimittari 6 Volttimittari 9 Veden lämpötilan mittari 10 Veden lämpötilan merkkivalo 11 Veden lämpötilan hälytysmerkki 12 Esilämmityskytkin 13 Esilämmitysajastin 14 Esilämmityksen merkkivalo 15 Sulje ajastin 48 Öljypaineen valo 49 Diodirivi 2 50 Diodirivi 1 52 Kelan kytkin 54 Ajovalon kyktin 55 Avaimen kytkin 56 Laiteliitin 1 57 Laiteliitin 2 58 Laiteliitin 3 59 Ajovalon kytkimen merkkivalo 59 Siipikytkin 60 Kelan kytkimen merkkivalo 62 Nosto / laskumoduuli 64 Veden lämpötilan mittarin rele 65 Nostorele 66 Laskurele 67 Diodi 68 Diodi 69 Diodi 70 Diodi 71 Varoke 30Amp KAAPELIVÄRIKOODI R Punainen G Vihreä O Oranssi S Harmaa B Musta W Valkoinen K Vaaleanpunainen P Violetti Y Keltainen U Sininen NRuskea BG Musta/ruskea BO Musta/oranssi NU Ruskea/sininen WG Valkokoinen/vihreä WY Valkoinen/keltainen FI-37

78 FI JACOBSEN G-PLEX III Sarja: DN & DP HUOLTO- JA VARAOSAOPAS MERKINTÖJÄ FI-38

79 PARTS INDEX 1 CHASSIS AND COVERS POWER ASSY DIESEL POWER ASSY GASOLINE RADIATOR (DIESEL) AIR CLEANER (DIESEL) FUEL & HYDRAULIC RESERVOIRS & SUPPORT FRAME HYDRAULIC TANK FITTINGS FUEL SYSTEM DIESEL FUEL SYSTEM GASOLINE OIL COOLER MOUNTING DIESEL OIL COOLER MOUNTING GASOLINE PUMP CONTROL LINKAGE HYDRAULIC PUMP AND VALVES - DIESEL HYDRAULIC PUMP AND VALVES - GASOLINE HYDRAULIC LIFT CIRCUIT HYDRAULIC REEL CIRCUIT HYDRAULIC WHEEL DRIVE CIRCUIT HYDRAULIC POWER STEERING CONTROL ARM LIFT ASSEMBLY - FRONT CUTTING HEADS LIFT ASSEMBLY - REAR CUTTING HEAD MOW / RAISE SWITCH AND SPEED CONTROL PEDAL MOW SPEED CONTROL BRAKE PEDAL SEAT DECALS CONTROL PANEL AND ELECTRICAL COMPONENTS DIESEL CONTROL PANEL AND ELECTRICAL COMPONENTS GASOLINE ELECTRICAL COMPONENTS DIESEL ELECTRICAL COMPONENTS GASOLINE WHEELS AND REAR HUB MOTOR MOUNTING CUTTING HEAD REAR ROLLERS VERTICUT HEAD REAR ROLLER & SCRAPER VERTICUT ACCESORY - ROTARY REAR BRUSH FRONT & REAR ROLLS FRONT ROLL 2" SMOOTH & SCRAPER TURF GROOMER TURF GROOMER DRIVE ASSEMBLY TURF GROOMER DRIVEN ASSEMBLY TURF GROOMER BLADE ASSEMBLY TURF GROOMER ROLLER ASSEMBLY TURF GROOMER QUICK HEIGHT ADJUSTER GRASS CATCHER NUMBERICAL INDEX Parts-1

80 1 CHASSIS AND COVERS Parts-2

81 1 CHASSIS AND COVERS LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer M Screw, 1/4-20 x 3/4" Lockwasher M Nut, 1/ (M6 - P/N ) Lockwasher M Screw, 5/16-18 x 1" Screw, M8 x 25, Hex 2 Used battery tray Nut, 5/ Washer M Tread, pedal, 1 131/2" x 3"(343 x 76mm) Tread, pedal, 1 8 3/4" x 6"(222 x 152mm) Bumper, rubber 2 12 A Screw, 5/16-18 x 3/4" 4 13 A Nut, 1/4-20 flange 4 14 A Nut, 5/16-18 flange Screw, P.T.H., 1/4-20 x 1/2" 14 (M6 - P/N ) Screw, T.H., 5/16-18 x 3/4" A Rivet, pop, Retainer Fastener, snap Clamp, battery 1 replaces Box, tool/step Cover,box Hinge, box 3 24 MBG6052 Panel, floor, LEFT Panel, floor, RIGHT 1 26 MBG6471 Panel, foot, CENTER Panel, line cover 1 28 MBG6472 Panel, floor, CENTER Panel, control Bracket, lift valve Cover, battery A.06 Bracket, fitting mount Bracket, Switch mounting 1 Diesel Only Cover Strap, cover Strap Tread, pedal, /2" x 5" (645 x 127mm) Frame, main Tray, battery Nut,jam, Washer, 1" i.d A Bearing, Ball Fork Battery Tray Cover Stop 1 replaces MBG * Nutsert 4 * Not Illustrated Parts-3

82 2 POWER ASSY DIESEL Parts-4

83 2 POWER ASSY DIESEL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Engine 1 Kubota D772-E Manifold 1 * Manifold Guard 1 * Screw M6 x Lockwasher 4 3 A Screw,3/8-16x Screw, 1/4-20 x 3/ Spacer Gasket Nut, 1/ Lockwasher, 1/ Screw Lockwasher Nut, 3/ Muffler Screw 3 14 A Screw, M x 30mm Screw Washer, 3/ Mount, motor Muffler Guard Muffler Bracket U-Clamp Bracket, engine mount Bracket, engine rear 1 * MBG5275A Guard, Muffler Support 2 24 W Sender,watertemperature 1 25 A Housing, coupling and Hub 1 25a Hub 1 25b Coupling Lockwasher,# Screw, #10-24 x 3/ Nut, # Cable, control (throttle) Washer, polyethylene, Knob, ball 1 34 A Screw, 3/8-16 x 2" 2 35 A Screw,M x 20mm 2 * Not Illustrated Parts-5

84 3 POWER ASSY GASOLINE Parts-6

85 3 POWER ASSY GASOLINE LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer, M Lockwasher,1/2" S.L.Washer, M Rear Engine Bracket Engine Mount Plate Muffler Tailpipe Throttle Control & Cable Muffler Shield Screw, M10 x Housing, Coupler & Adaptor 1 Coupler 1 Adaptor Seal, Cooler 1 Up to Serial Number DN000xxx Seal, Cooler 1 From Serial Number DN000xxx Heat Shield Screw, 1/4-20 x 3/4" Nut, 3/8" Nut, 1/4" S.L.Washer, 1/4" Screw, M8 x Nut, M5, Staytite Nut, M10, Staytite Screw, 3/8"-16 x 1/4" Screw, M10 x Square Key, 1/4" x 1 3/4" Screw, M5 x 20, Pan Hd Nut, M8, Staytite Screw, 1/2"-13 x 3/4" Screw, M6 x 12, Taptite Washer, M Clamp Choke Cable (152cm) Screw, No.6 x 9.5, Rec. Pan Hd Motor Mount Ball Knob Pump Service Kit Engine, Briggs & Stratton 1 Model Up to DN000xxx Engine, Briggs & Stratton 1 Model From DN000xxx 37 Gasket 2 Briggs & stratton 38 Screw 4 Briggs & stratton * W48412 Clamp 1 Secures Harness to engine * Not Illustrated Parts-7

86 4 RADIATOR (DIESEL) Parts-8

87 4 RADIATOR (DIESEL) LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Bracket, radiator Screw, 1/4-20 x 3/4" Nut, 1/ Lockwasher, 1/4" Washer, 1/4" Screw, M6 x 16 mm Screw, 3/8-16 x 3/4" Nut, crowniock flange, 3/ A Tie, cable, 7 1/2" (191 mm) Clip Screw, P.T.H Clamp 1 13 A Clamp, tubing Trim, push-on, 12' (3.6M) As Req d Weatherseal, 35' (1 0.6M). As Req d 16 A Nut, isolation M Hose, overflow 4' (1.2M). As Req d Bumper, rubber 1 19 A Hose, radiator, top Hose, radiator, bottom Panel, screen Panel, radiator Frame, radiator Frame radiator 1 From M/C DP Cover, radiator Bottle, overflow 1 Ex Kubota Radiator 1 Ex Kubota Screw, M10 x 60 mm Washer 4 Ex Kubota Bushing, rubber 2 (with spigot) Ex Kubota Bushing, Rubber 2 Ex Kubota Nut, M Washer, 3/8" Foam 1 * Not Illustrated Parts-9

88 5 AIR CLEANER (DIESEL) Parts-10

89 5 AIR CLEANER (DIESEL) LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 A Nut, flange crownlock 5/ Screw, 5/16-18 x 1" 4 3 A Clamp, hose, worm drive Hose, air intake Adaptor, gauge Hood, inlet 1 Replaces * Sleeve Gauge, restriction Filter,air,complete Element, air filter 1 10 A Bracket, filter Bracket, air filter 1 * Not Illustrated Parts-11

90 6 FUEL & HYDRAULIC RESERVOIRS & SUPPORT FRAME Parts-12

91 6 FUEL & HYDRAULIC RESERVOIRS & SUPPORT FRAME LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer,M Lockwasher,M Lockwasher, 3/8 8 4 A Screw, 1/4 20 x 1 1/ Nut, 1/ Lockwasher, 1/ Screw,3/8 16x1 4 * Screw M10 x A Nut, # Washer, M Washer, 1/ Washer, M Lockwasher, M Bolt, M8 x Screw, M12 x A Knob, nut, M Trim, push on, 12 (3.7 M) AR Tubing, polyurethane, 1 23 A Screw,#10 24x3/ A Nut, Speed M Nut, M Spacer Breather Clip Bushing Tank, fuel Reservoir, oil Cap, fuel with gauge Tube, support, 8 (203 mm) Plug Adapter Hinge, lower Hinge, upper Frame, tank support 1 * Not Illustrated Parts-13

92 7 HYDRAULIC TANK FITTINGS Parts-14

93 7 HYDRAULIC TANK FITTINGS LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Elbow, 90, 11/16 x 1/2 NPT Elbow, 90, 3/4 x 3/4 NPT Elbow, 90, 1 x 1 NPT Fifting, 3/16, elbow Bushing Clamp Fitting, 3/4 x 3/4 NPT 1 * Not Illustrated Parts-15

94 8 FUEL SYSTEM DIESEL Parts-16

95 8 FUEL SYSTEM DIESEL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer, M Lockwasher, M Lockwasher, M8 2 4 A Screw,5/16-18x23/4" Nut, 5/ A Screw, #10-24 x 1/2" Screw,M8-1.25x20mm 1 8 A Clamp, hose As Req d 9 A Hose, fuel, 5/16 As Req d * A Hose - Fuel 3/ Filter, fuel Gasket Bracket,fuelpumpmount Bracket, mounting, fuel filter Tank, fuel Cap, fuel wigauge Pump,fuel Pickup, fuel 1 18 Filter Assembly, fuel 1 Ex Kubota Element, fuel filter Clamp Screw, M8 x l6mm Washer, M8 1 * Not Illustrated Parts-17

96 9 FUEL SYSTEM GASOLINE Parts-18

97 9 FUEL SYSTEM GASOLINE LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Tank, fuel Cap, fuel with gauge Pickup, fuel Gasket Screw, #10-24 x 1/2" Lockwasher, # Cap, fuel line Hose, fuel, 30" Clamp, hose 2 * Not Illustrated Parts-19

98 10 OIL COOLER MOUNTING DIESEL Parts-20

99 10 OIL COOLER MOUNTING DIESEL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer 4 6 A Screw, 5/16-18 x 1 3/4" Bolt, M8 X onwards Mounting block, oil cooler Cooler, oil Adapter, elbow Clamp, hose Adapter, straight 1 22 W Adapter,elbow9O Hose, hydraulic, 3/4" id x 66" 1 (1 9mm id, x 1.68M) (diesel) Hose, hydraulic, 1/2" id x 53" 1 (1 3mm id, x 1.35M) (diesel) * Not Illustrated Parts-21

100 11 OIL COOLER MOUNTING GASOLINE Parts-22

101 11 OIL COOLER MOUNTING GASOLINE LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer, M Cover, air intake 1 Up to serial No DN000xxx Cover, air intake 1 From serial No DN000xxx Housing, oil cooler 1 Up to serial No.DN000xxx Housing, oil cooler 1 From serial No DN000xxx Angle, Cover Angle, screen Hose, hydraulic, 3/4" x 62" 1 (19mm x 559mm) Hose, hydraulic, 1/2" x 41" 1 (13mm x 914mm) Lockwasher, M Screw, M8 x Screw, M8 x Washer, M Adapter, elbow Screw, M8 x Nut, M6 Nyloc Rivet, pop, 13/64" x 3/8" Nut, Trim, push-on, 12' (3.6M) AR Clamp, tube Weather seal AR Fastener, snap Clamp, hose Mounting block, oil cooler Adapter, straight Adapter, elbow Cooler, oil Screen, cooler 1 * Not Illustrated Parts-23

102 12 PUMP CONTROL LINKAGE Parts-24

103 12 PUMP CONTROL LINKAGE LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Screw, 1/4-20 x 3/ Nut, 5/ Lockwasher Nut, 1/ Lockwasher, 1/4 2 8 A Nut, 1/4-28 Nyloc Screw,5/16-18x Screw,5/16-24 x 2 1/ Nut, 5/ Washer, 3/ End, control rod Knob Nut, 5/16-24 (left hand thread) Stop, neutral control arm Ball Joint Ball Joint Rod, threaded, 5/16-24 x 2 1/2" Cable, control Bracket,pumpcontrol 1 35* MBG6344 Control Arm 1 * M8x40 Bolt 1 Used Item 35 * M8 Nyloc Nut 1 Used Item 35 * M6 Spirol Pin 1 Used Item Bushing Nut, crownlock flange, 1/ Washer, 7/16" Arm, spring retainer Spring Arm,control Nut Hex 5/16-24 Thin 1 * Not Illustrated Parts-25

104 13 HYDRAULIC PUMP AND VALVES - DIESEL JACOBSEN G PLEX III Series: DN & DP Parts-26

105 13 HYDRAULIC PUMP AND VALVES - DIESEL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 W Fitting,test Screw, 1/4-20 x 1/4" Lockwasher, 1/4" Washer, 1/4" Screw,M1O-1.5x Filter, hydraulic Head, hydraulic filter 1 8 A Nut, 1/ A Screw, 1/4-20 x 11/2" 3 10 A Clamp, hose W Adaptor, Fitting, adaptor, straight Fitting, adaptor, Fitting, adaptor, W Adaptor, elbow, Adaptor, elbow, W Adaptor, elbow, W Adaptor, straight Lever, valve Hose, hyd. 1/2" i.d. x 28" 1 (13 mm i.d.x711 mm) Hose, hyd. 1" i.d. x 15" 1 (25.4mmi.d.x381 mm) Hose, hyd. 1" i.d. x 26 1/2" 1 (25.4mmi.d.x673mm) Tee, branch Pump, hydraulic 1 * Service Kit As Req d Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Valve, 4 way 3 position Valve, reel drive 1 * Not Illustrated Parts-27

106 14 HYDRAULIC PUMP AND VALVES - GASOLINE JACOBSEN G PLEX III Series: DN & DP Parts-28

107 14 HYDRAULIC PUMP AND VALVES - GASOLINE LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 W Fitting,test Screw, 1/4-20 x 1/4" Lockwasher, 1/4" Washer, 1/4" Screw,M1O-1.5x Filter, hydraulic Head, hydraulic filter 1 10 A Clamp, hose W Adaptor, Fitting, adaptor, straight Fitting, adaptor, Fitting, adaptor, Adaptor, elbow, Adaptor, elbow, W Adaptor, elbow, W Adaptor, straight Tube Hose, hyd. 1/2" i.d. x 28" 1 (13 mm i.d.x711 mm) Hose, hyd. 1" i.d. x 15" 1 (25.4mmi.d.x381 mm) Hose, hyd. 1" i.d. x 26 1/2" 1 (25.4mmi.d.x673mm) Tee, branch Pump, hydraulic 1 * Service Kit As Req d Line, hydraulic Line, hydraulic Hose, hydraulic Valve, reel drive 1 * Not Illustrated Parts-29

108 15 HYDRAULIC LIFT CIRCUIT Parts-30

109 15 HYDRAULIC LIFT CIRCUIT LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Screw, 1/4-20 x 2" 2 2 A Screw, 5/16-18 x 1 3/4" Screw, 1/4-20 x 2" Washer, 1/4" 2 5 W Adapter, straight 1 6 A Nut, 1/ Screw, 5/16-18 x 5/8" 1 8 A Nut, 1/4-20, flange lock Screw, 1/4-20 x 11/4" 1 10 W Tee, union Plate, clamp cover 2 12 W Adaptor, elbow W Adaptor, straight 1 14 A Adaptor, elbow, Hose, hydr. 1/4" i.d. x 10 1/2" 2 (6mmi.d.x267mm) 16 A Tee, 0-ring Disk, orifice Adaptor, elbow, Hose, hydraulic 1/4 ID x 10 5/8" 2 (6mm ld x 27Omm) Hose, hydraulic 3/8 ID x 39" 1 (9.5mm ld x 99l mm) Hose, hydraulic 3/8 ID x 39" 1 (9.Smm ld x 99lmm) Tee, run Clamp, tube Set, clamp 3/8" Clamp, tube 3/8" Valve,solenoid 4way 3pos Valve, Bi-directional, Relief 1 Savery: CR1--28B-6T-N-24 * Seal Kit A/R Valve, dividercombiner 1 * MBG5790 Bolt Strap Line assembly, hydraulic Line assembly, hydraulic Line assembly, hydraulic Line assembly, hydraulic 1 * Not Illustrated Parts-31

110 16 HYDRAULIC REEL CIRCUIT Parts-32

111 16 HYDRAULIC REEL CIRCUIT LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Screw,M8 x Washer 1/ Tie,cable AsReq d 4 A Adapter, straight Nut, crownlock flange, M8 2 6 A Nut, crowniock, 1/ Screw, flange M8 x Screw, flange, 1/4-20 x 11/4" Clamp, hose Plate,twinweld Plate, clamp cover 5 12 A Tee, O-nng Hose, hyd. 1/2" i.d. x 38" 1 (l3mm i.d.x 965mm) 14 W Adaptor, elbow, Hose, hyd. 1/2" i.d. x 34" 3 (13 mm i.d.x864 mm) 16 W Adaptor, straight Hose, hyd. 1/4" i.d. x 22" 1 (6mm i.d.x 559mm) Hose, hyd. 1/4" i.d. x 40 1/2" 1 (6mmi.d.x 1.03M) Hose, hyd. 1/4" i.d. x 49" 1 (6mmi.d.x 1.245M) Hose, hyd. 1/4" i.d. x 47 1/2" 1 (6mm i.d.x 1.21 M) Hose, hyd. 1/4" i.d. x 76" 1 (6mm i.d.x 1.93M) Union,bhead Hose, hyd. 1/2" i.d. x 47 1/2" 1 (l3mm i.d.x 1.21 M) Hose, hyd. 1/2" i.d. x 43 1/4" 1 (l3mm i.d.x 1.1 M) Union, male Elbow, male 1 27 A Tee, bhead Union, bulkhead Plug Tee, branch I Sleeve, nylon, 1 7/8" x 38" 1 (48mm x 965mm) Sleeve, nylon, 1 7/8" x 43" 1 (48 mm x 1.1M) Sleeve, nylon, 1 7/8" x 52" 2 (48mm x 1.32M) Sleeve, nylon, 1 7/8" x 48" 2 (48mm x 1.22M) Clamp, hose Clamp,tube Set, clamp hydraulic Motor, reel drive 3 * Service Kit As Req d Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic 1 46 J Coupling, drive 3 (Jacobsen Cutting Unit) Ring, internal retaining 3 * Not Illustrated Parts-33

112 17 HYDRAULIC WHEEL DRIVE CIRCUIT Parts-34

113 17 HYDRAULIC WHEEL DRIVE CIRCUIT LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Lockwasher, M Screw,M12 x W Fitting, adaptor, Screw, 1/4-20 x 3/4" Lockwasher, 1/4" Bolt- M8 x Washer, 1/4" Filter, hydraulic oil 1 9 W Adaptor, elbow, A Adaptor, tee Adaptor, elbow, Head,filter 1 13 A Clamp, hose Plate, twin weld, M Plate,clamp cover Set, clamp, hydraulic Adaptor, elbow, A Adaptor, elbow, Fitting, adaptor, elbow, A Adaptor, elbow, Hose, hydraulic, 3/4" i.d. x 17" 1 (l9mmi.d.x432mm) Hose, hydraulic, 1/2" i.d. x 16 3/4" 1 (l3mmi.d.x425mm) Hose, hydraulic, 1/2" i.d. x 18 1/2" 1 (l3mmi.d.x47omm) Hose, hydraulic, 3/4" i.d. x 22 1/2" 2 (l9mmi.d.x572mm) Hose, hydraulic, 1" i.d. x 12 3/4" 1 (25.4mmi.d.x324mm) 26 W Connector 2 27 W Tee, run 1 28 A Cap Motor, hydraulic HOS Key, woodruff, 5/16" x 1" Nut, Torque 220Nm * Kit, service As Req d Motor, hydraulic Key, woodruff, 5/16" x 1" Nut, Torque 220Nm * Kit, service As Req d Pump, hydraulic 1 * ekit, service... As Req d Line, hydraulic, bottom (left) Line, hydraulic, top (top) Line, hydraulic, bottom (right) Line, hydraulic, top (right) Screw, 1/2-13 x 1 3/4" Lockwasher, 1/2" 2 * Not Illustrated Parts-35

114 18 HYDRAULIC POWER STEERING Parts-36

115 18 HYDRAULIC POWER STEERING LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Lockwasher, 1/2" Screw,1/2-20x21/2" Pin, cotter; 3/32" x 3/4" Washer, 1/2" Nut, 1/ Tie,cable, 3 7 A Plug 1 8 A Adaptor, elbow, Nut,Ml4xl.5,grade Washer, 1/2" i.d., 1 112"o.d Bushing 1 12 W Adaptor, elbow, W Adaptor, straight Gear, power steering 1 * kit, service As Req d 15 A Fitting, adaptor 1 16 A Adaptor, elbow, Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 70" 1 (6mm i.d.x 1.8M) Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 77" 1 (6mm i.d.x 1.96M) Fitting, adaptor, Sleeve, nylon 3" x 16" 1 (76mm x 406mm) Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 30" 1 (6mm i.d.x 762mm) 22 A Elbow, 90, 0-ring Hose, hydraulic, 3/8" i.d. x 22" 1 (9.5 mm i.d. x 559 mm) 24 A Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 49" 1 (6mm i.d.x 1.24M) Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 72 1/2" 1 (6mm i.d.x 1.84M) Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 60 5/8" 1 (6mm i.d.x 1.54M) 27 A Tee, Bulkhead Sleeve, nylon 1 7/8" x 12" 2 (48mm x 305mm) End, tie rod Fitting, lubrication, 1/ Cylinder, hydraulic 1 * A Kit, service AR Garner (Uk) * Not Illustrated Parts-37

116 19 CONTROL ARM Parts-38

117 19 CONTROL ARM LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer, 1/2" Washer, M Screw, l/2-20x4 1/2" 1 4 A Cover, handle 1 5 A Nut, speed, M Screw, M6 P.T.H 8 7 A Nut, Nylock, 1/ Screw, 3/8-16 x 11/4" Bolt, carriage, 1/2-13 x 11/2" Nut,M16,grade Cover, steering unit, lower 1 12 MBG6330 Cover,steeringunit,top Bracket,mountingcover Wheel, steering, 14" (356 mm) Handle Cover,steeringwheel Decal,Steering Wheel Arm, steering 1 19 A Gaiter 1 20 MBF2047 Switch Handle 1 21 A Softex Grip 1 22 MBG6060 Pin 1 23 MBF2020 Switch Bracket 1 24 MBG5769 Bracket-Switch 1 25 MBG5770 Hinge Bracket Nutsert - M8 2nd Grip Screw - M8 x 25 HEX Washer - M S.L Washer - M Setscrew - M4x4 Sckt Cup Pt Screw - M5 x 16 HEX Washer - M Nut M5 Nyloc 2 * Not Illustrated Parts-39

118 20 LIFT ASSEMBLY - FRONT CUTTING HEADS JACOBSEN G PLEX III Series: DN & DP Parts-40

119 20 LIFT ASSEMBLY - FRONT CUTTING HEADS LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer, 3/4" ID 11/2" OD Pin, cotter 1/8" x 11/8" Screw, 5/16-18 x 7/8" Pin, cotter, Nut, jam, 3/ Screw, 5/16-18 x 11/4" Washer, 3/8" Pin,cotter,3/16"x13/4" Pin, spirol, 1/4" 2 10 MBF0654A CoIler, set, 3/8" Bushing Bumper, rubber Washer,5/8" ID 1 1/4"OD 10 * J Washer 0.766" x 1.312" AR Washer,1" ID 1 3/4"OD 4 15 A Screw, 1/4-20 x 1/4" 2 16 A Nut, flange lock, 5/ A Nut, crownlock, 3/ A Nut,,5/16-18 Staytite 2 * A Nut, flange lock, 5/ Fitting, lubrication, 1/ * A Fitting, M6 x 90 Deg Spring, compression Washer, M Pin, rodconnecting,threaded Pin, lift cylinder pivot Pin, rod connecting Bracket, bumper-front Cap, pivotshaft Pin, lynch, 3/8"x2" Rod, Threaded, 3/ Pin,cylinder pivot Pivot, fronthead steering Bracket, bumper Arm Arm, LH front Arm, RH front Cylinder, hydraulic lift 2 * A Kit, service As Req d Garner (Uk Spec) Frame assembly, head Screw, hex socket head 4 #10-24 x 1/2" Latch Rivet Handle Frame 2 * Not Illustrated Parts-41

120 21 LIFT ASSEMBLY - REAR CUTTING HEAD Parts-42

121 21 LIFT ASSEMBLY - REAR CUTTING HEAD LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer, 3/4" ID 11/2" OD Screw, 1/4-20 x 1/2" Pin, cotter, 1/8" x 11/8" Screw, 5/16-24 x 2 1/2" 1 * A Nut-Hex 5/16-24 Whiz Nut, 5/ Screw, 3/8-16 x 2 3/4" Washer,1/2" ID 1"OD Nut, M Pin, cotter, 3/16" x 1 3/4" Pin,spirol,1/4" x 1 3/4" Spacer, rubber Bushing Washer, thrust 1 To be positioned on top of item Bumper, rubber Bushing,turf guard Screw, M16 x Washer,5/8" ID 1 1/4" OD Washer, 1" ID 13/4" OD 2 19 A Nut, flangelock, 5/ Bolt, carriage, 3/8 UNC x 1" Nut, centerlock 3/ Bolt, carriage, 5/16-18 x 3" 1 23 A Nut-Hex 3/8-24 Nyloc 1 24 A Nut, crownlock, 1/ Screw, 5/16-18 x 3/4" Fitting, lubrication, 1/ Bearing, ball, 1" ID 2" OD Latch, draw Bearing, ball, 5/8" ID 1 3/8" OD Bushing, spring stop Stop, reel Bushing Cap Pin,lynch, 3/8 x 2" Spacer, bearing Bushing, pivot Spacer, bearing Pin,cylinderpivot Mount, rear frame stop Cylinder, hydraulic 1 * A Kit, service As Req d Garner (Uk Spec) Arm, rear Pivot, rear head 1 * Not Illustrated Parts-43

122 21 LIFT ASSEMBLY - REAR CUTTING HEAD Parts-44

123 21 LIFT ASSEMBLY - REAR CUTTING HEAD LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Arm, Swing Arm Swing minus handle Link, arm Arm, Pivot Arm, pivot c/w handle Frame assembly, head Screw, hex socket head 2 #10-24 x 1/2" Latch Rivet Handle Frame, head steering 1 * Not Illustrated Parts-45

124 22 MOW / RAISE SWITCH AND SPEED CONTROL PEDAL JACOBSEN G PLEX III Series: DN & DP Parts-46

125 22 MOW / RAISE SWITCH AND SPEED CONTROL PEDAL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 MBE3313C.07 Pad Assy 1 * MBG4897 Anti-slip Switch Cover 1 used item Switch Screw Pan-Hd M5 x Washer M Nut - M5 Nyloc Tread, control pedal Lockwasher, 3/8" Screw, 1/4-20 x 1" Screw, 3/8-16 x 11/2" Lockwasher, 1/4" Nut, 1/ Nut, 3/ Washer 4 24 A Nut, flangelock, 1/ Screw, 1/4-28 x 1/2", P.T.H 2 26 A Nut, nyloc, 1/ Ball Joint 2 28 MBG6994 Bushing Bracket, pivot mounting Pedal, direction control Cable, direction control 1 32 J Nylon Bush 2 * Not Illustrated Parts-47

126 23 MOW SPEED CONTROL Parts-48

127 23 MOW SPEED CONTROL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 A Screw, 3/8-16 x Nut, 3/ Screw, 3/8-16 x 11/4" Nut Bushing Spacer Washer, 5/16 x1 1/4 2 8 A Fitting, lube 1 9 A Screw, flangelock 5/16-18 x 3/ A Nut, 5/16-18 flangelock Bolt, carriage Bolt, carriage Nut, crownlock Nut, crownlock Spring, extension Angle, lockout link Bellcrank, lockout assembly 1 * Not Illustrated Parts-49

128 24 BRAKE PEDAL Parts-50

129 24 BRAKE PEDAL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Washer M8, Nut, 5/ Lockwasher, M8" Pin, cotter, Screw, /8 UNC Thin Nyloc. 1 Used Item Washer, 3/8" Washer, 1/2" End Screw, 5/16-18 x 3/4" Trus Hd A Nut, crownlock flange, 5/ Nut, left hand thread 5/ Nut, crownlock flange, 3/ Bolt, shoulder, 3/8-16 x 1" Pin, clevis, 5/16 x 1" Cover, footpedal Yoke Bushing Trim, push on, 12' AR 21 A Screw 3/8-16x1" Shoulder Plate, latch 1 23 MBG5293 PawI, lock Spring, extension Hub,wheel&disc Rod,threaded 5/ Pedal, brake Shaft,brakearm Brake, complete, LEFT Brake, complete, RIGHT Bracket Brake pad-cam Pad-support Spring-lever retainer Housing Cam, LEFT Cam, RIGHT Pin, pivot Brake pad-carrier side Pad-support Wear Plate Pawl Latch Spacer Wavey Washer, 1/2" Washer, 1/2" Crinkle Washer, M Washer, M Screw, 5/16-18 x 3/4" Screw 5/16-18 x 3/4" Flange Nut,, 5/16-18" 2 49 MBG6914 Bracket Interlock switch 1 Brake switch Bracket 50 W Switch Screw M5 x Nut M5 Nyloc Washer M5 2 * Brake Switch Lead 1 * Not Illustrated Parts-51

130 25 SEAT Parts-52

131 25 SEAT LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Seat Nut, 5/ Bumper, rubber Adjuster, seat wihandle (left) Adjuster seat (right) 1 6 A Screw, flanglok, 5/16-18 x 3/4" 4 7 A Nut, crowniock flange, 5/ Screw, flange, 5/16-18 x 1" Bushing Seal Panel,seatbase Arm Rest Set (accessory) Arm Rest (left) Arm Rest (right) Screw, flnglck, 5/16-18 x 3/4" 6 * Not Illustrated Parts-53

132 26 DECALS Parts-54

133 26 DECALS LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 A Decal - Fan Decal - Diesel Decal - Jacobsen Decal - Speed Ctrl 1 6 A Decal - Battery Decal - G-plex III 1 8 A Decal - Hyd Press Leak 1 9 A Decal - Bystander 1 10 A Decal - Instruction 1 11 A Decal - Hot Decal - Throttle Decal - Parking Brake P Decal - Remove Ignition Key Decal - G-Plex III with Swoosh Decal - Choke 1 18 A Decal - Noise A Label - Tyre Pressure 3 20 A Decal - Slope 15 Deg 1 21 A Decal - Jacking Point Decal - Jacobsen 1 Steering Wheel Centre Decal - Jacobsen 1 Steering Column 24 A Decal - Textron 2 25 A Decal - Paddle Control 1 26 A Decal - Footswitch A Decal - Lead Free Gasoline 1 * Not Illustrated Parts-55

134 27 CONTROL PANEL AND ELECTRICAL COMPONENTS DIESEL JACOBSEN G PLEX III Series: DN & DP Parts-56

135 27 CONTROL PANEL AND ELECTRICAL COMPONENTS DIESEL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 W Switch, seat 1 2 A Nut, M Screw, 5/16-18 x 1" 4 5 A Lockwasher, 5/16" Screw, 1/4-20 x 3/4" 2 13 A Nut, flange lock 5/ A Screw, #6-32 x 3/4" 2 16 A Grommet 2 20 A Gauge, Volt 1 22 A Switch, ignition 1 25 A Main-Dip Beam Switch 1 BRITAX * A Lens Insert 1 USED ITEM 25/29 26 A Cover, Battery Terminal 1 27 A Housing, instrument Bracket, instrument 1 29 A Reel Enable Panel, instrument (DIESEL) 1 31 A Gasket, instrument panel Wire, black ground engine 1 38 A Gauge, hour meter 1 39 A Wire, red, battery to starter 1 40 A Bulb 1 42* Harness, main wire 1 42A Harness, Paddle Switch 1 43 A Switch, NO lever 1 44 A Headlight 2 45 A Timer, lamp 12VDC 1 46 A Switch, Pre-Heat 1 47 A Timer, Fuel shut off 1 48 A Gauge, water temperature 1 49 A Buzzer 1 50 A Fuse, 20 amp 4 51 A Fuse, 30 amp 1 52* A Adj. Grip Latch (Southco) 2 53* MBG5090A Pod Support 2 * Not Illustrated Parts-57

136 28 CONTROL PANEL AND ELECTRICAL COMPONENTS GASOLINE Parts-58

137 28 CONTROL PANEL AND ELECTRICAL COMPONENTS GASOLINE LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 W Switch, seat Screw, 5/16-18 x 1" 4 5 A Lockwasher, 5/16" Screw, 1/4-20 x 3/4" 2 13 A Nut, flange lock 5/ Grommet 2 20 A Gauge, Volt 1 22 A Switch, ignition 1 25 A Main-Dip Beam Switch 1 BRITAX * A Lens Insert 1 USED ITEM 25/ Cover, Battery Terminal Housing, instrument Bracket, instrument 1 29 A Reel Enable Panel, instrument (GASOLINE) Gasket, instrument panel Wire, black ground chassis 1 38 A Gauge, hour meter Wire, red, battery to starter Wire, black ground engine 1 42* Harness, Complete * Harness, * ` Harness, 1 44 A Headlight Fuse, 20 amp Fuse, 30 amp 1 52* A Adj. Grip Latch (Southco) 2 53* MBG5090A Pod Support 2 * Not Illustrated Parts-59

138 29 ELECTRICAL COMPONENTS DIESEL Parts-60

139 29 ELECTRICAL COMPONENTS DIESEL LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 W Switch, seat Fuse, 20 amp 4 4 A Switch, Pre-Heat 1 5 A Lens 1 6 A Bulb Fuse, 30 amp 1 8 A Gauge, Volt 1 9 A Relay, 30 amp 3 10 A Switch, ignition Spacer 2 12 A Sender 1 13 A Timer, lamp 1 2VDC 1 14 A Reel Enable 1 BRITAX * A Dip Beam Switch 1 BRITAX * A Lens Insert, Red 2 Used with Item Timer Fuel Shut Off Gauge, hour meter 1 19 A Gauge, water temperature 1 20 A Buzzer Switch, NO (Backlap) Headlight Terminal, battery Boot, battery terminal Switch 2 * Diode Circuit Board Battery type * Not Illustrated Parts-61

140 30 ELECTRICAL COMPONENTS GASOLINE Parts-62

141 30 ELECTRICAL COMPONENTS GASOLINE LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO 1 W Switch, seat Fuse, 20 amp 4 5 A Lens 1 6 A Bulb Fuse, 30 amp 1 8 A Gauge, Volt 1 9 A Relay, 30 amp 3 10 A Switch, ignition Spacer Starter Solenoid 1 13 A Timer, lamp 1 2VDC 1 14 A Reel Enable 1 BRITAX * A Dip Beam Switch 1 BRITAX * A Lens Insert, Red 2 Used with Item Gauge, hour meter 1 20 A Buzzer Headlight Terminal, battery Boot, battery terminal Switch 2 * Diode Circuit Board * Wiring Harness - Paddle control Battery type * Not Illustrated Parts-63

142 31 WHEELS AND REAR HUB Parts-64

143 31 WHEELS AND REAR HUB LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Hub & Axle, complete Nut,jam, Lockwasher, 5/8" Nut,jam,3/ Bearing, Assy Washer, 5/8" Seal, oil Nut, bearing adj AxIe Hub Ring, bearing backing 2 14 A Screw, 7/16-20 x 11/8" Tyre, 20 x Rim,10 x Valve Stem Nut, wheel mounting 4 Torque 65Nm 19 A Lubricator -M6 x 45 Deg. 1 20* Wheel Bolt 1/2" 8 FRONT WHEELS Torque 65Nm * Not Illustrated Parts-65

144 32 MOTOR MOUNTING Parts-66

145 32 MOTOR MOUNTING LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Reel Motor Adaptor Kit Flat Washer 5/ Lockwasher 5/ Screw 5/16-18 x 1 1/ Coupling, Drive Adaptor Plate Seal, O Ring 1.49 ID x Seal, O Ring 1.99 ID x * Not Illustrated Parts-67

146 33 CUTTING HEAD Parts-68

147 33 CUTTING HEAD LIST OF PARTS Model Blade Blade Blade ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Frame, Reel Decal, Danger Decal, Warning Blade Reel Only Blade Reel Only Blade Reel Only Bearing Housing Bearing, Cup and Cone Seal, Grease Lubricator Fitting, Vent Locknut, 15/16-18 Spiralock Stop, Mower Snap Ring Spacer Bedknife Backing Bedknife, Fairway 1 7 Blade Bedknife, High Profile 1 9 & 11 Blade Bedknife, Low Profile 1 9 & 11 Blade Bedknife, Tournament 1 9 & 11 Blade Screw, 1/4-20 x 1/2 Flat Head Bolt, 7/16 x 3/ Lockwasher 5/16" Nut, 5/16-18 Hex Flat Washer, 5/ Bearing Housing Housing Bearing, Cup and Cone Seal, Grease Grease Fitting Vent Fitting Spring, Compression Nut, Reel Flat Washer, 3/ Seal Screw, 5/16-18 x 1-1/2 Hex Head Lockwasher, 3/8 Heavy Washer Bolt, Shoulder Screw, 3/8-24 x 1 Hex Head Screw, 3/8-16 x 1-1/4 4 Square Head Screw, 5/16-18 x 3/4 Hex Head 2 * Not Illustrated Parts-69

148 34 REAR ROLLERS Parts-70

149 34 REAR ROLLERS LIST OF PARTS Model ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Zerk Bolt Knob, Front Roller Adjusting Carriage Bolt, 5/16-18 x 1-3/ Lockwasher, 5/16" Nut 5/ Casting, Counterweight Lockwasher, 1/4 Heavy Screw, 1/4-20 x 7/8 Hex Head Shield, Reel Screw, 1/4-20 x 3/4" Nut, 1/4-20 Hex Washer, 1/ Stud Screw, 1/4-20 x 7/8 Square Head Roller Bracket, Right Side Roller Bracket, Left Side Roller, Rear 1 7 Blade Reels Shaft, Roller Tube, Roller Seal Bearing Seal Sleeve Locknut 5/16" Washer Roller, Rear 1 9 & 11 Blade Reels Tube, Roller Shaft, Roller Pin,Roll, 1/8" x 3/4" Bearing Seal Zerk Bolt Gauge, Bedknife (Not Swown) 1 * Not Illustrated Parts-71

150 35 VERTICUT HEAD Parts-72

151 35 VERTICUT HEAD LIST OF PARTS Model ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Frame, reel Decal, danger Decal, caution Locknut, 3/4-16 hex jam Housing, bearing Bearing, cup and cone Seal, grease Fitting, grease Fitting, vent Seal Washer, 5/16" Ring, snap Screw, 5/16-18 x 3/4" Stop, mower Screw, 5/16-18 x 1 1/2" Nut, 5/16-18 spiralock flange Lockwasher, 5/16" Nut, 5/ Housing, bearing Housing Bearing, cup and cone Seal, grease Fitting, grease Fitting, vent Vertical mower Assembly, shaft and collar Blade Spacer, blade Nut, blade clamp Nut, 5/ Screw, 5/16-18 x 3/4", square head Bolt, shoulder Kit, motor adapter 1 Must have to mount vertical mower Washer, 5/ Lockwasher, 5/ Screw, 5/16-18 x 1 1/2" Coupling, drive Adapter, motor Seal, o-ring, 1.49 i.d. x Seal, o-ring, 1.99 i.d. x.07 1 * Not Illustrated Parts-73

152 36 REAR ROLLER & SCRAPER VERTICUT Parts-74

153 36 REAR ROLLER & SCRAPER VERTICUT LIST OF PARTS Model ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Roller, rear Tube, roller Shaft Pin, roll, 1/8 x 3/4" Bearing Seal Zerk bolt Casting, counterweight Screw, 1/4-20 x 7/8" Clip Scraper, front roller Screw, 1/4-20 x 5/8", pan head 2 w/lockwasher 13 Clamp 2 Not Serviced 14 Bar, scraper 2 Not Serviced Lockwasher, 1/4" Screw, truss head, 1/4-20 x 3/4" Nut, 1/ Washer, 1/ Stud Roller, front 1 21 Tube, roller 1 Not Serviced Shaft Pin, roll, 1/8 x 3/4" Bearing Seal Fitting, grease Knob, front roller adjusting Bolt, carriage, 5/16-18 x 1 3/4" Lockwasher, 5/ Nut, 5/ Screw, square head, 1/4-20 x 7/8" Bracket, roller Bracket, roller Screw, #10 x 3/8", self tap, slotted Rod Pin, cotter Shield, front grass Shield, rear grass Scraper Retainer, scraper Screw, 1/4-20 x 5/8" Nut, speed 4 * Not Illustrated Parts-75

154 37 ACCESORY - ROTARY REAR BRUSH JACOBSEN G PLEX III Series: DN & DP Parts-76

155 37 ACCESORY - ROTARY REAR BRUSH LIST OF PARTS Model ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Bracket, bearing housing Fitting, grease, 1/ Washer, 5/16" Bearing w/seal Seal Washer, 3/8" Spring Lockwasher, 3/8" Screw, 3/8-16 x 3/4" Pulley, brush shaft Key, 1/8 x 1/8 x 1/2", parallel Spacer, 1 1/8" long Brush assembly 1 13A Brush replacement Spacer, 9/64" long Nut, eccentric adjusting Bolt, roller mounting Bolt, roller mounting 2 Use with heavy duty rear roller Screw, set, 1/4-20 x 1/4" Pulley, reel shaft Screw, 5/16-18 x 1" Nut, 5/ Screw, 3/8-24 x 1" Spacer, 27/32" long 1 Use with 5/8" dia. reel shaft Spacer, pulley 1 Use with 1/2" dia. reel shaft Belt Spacer, short 1 Use with turf groomer Decal Shield, belt Brace, shield 1 Use with 5/8" dia. reel shaft Brace, shield Screw, 1/4-20 x 3/4" Lockwasher, 1/ Screw, 5/16-18 x 1 3/4" Washer, 1/4" Screw, set 5/16-18 x 3/8" Spacer, long Lockwasher 5/16" Washer, 7/16 1 Use with turf groomer Bracket 1 Use with 1/2" dia. reel shaft Spacer, medium 1 Use with 1/2" dia. reel shaft Screw, 1/4-20 x 1" 1 Use with 1/2" dia. reel shaft Nut, 1/ Use with 1/2" dia. reel shaft * Not Illustrated Parts-77

156 38 FRONT & REAR ROLLS FRONT ROLL REAR ROLL Parts-78

157 38 FRONT & REAR ROLLS LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO FRONT ROLL Grooved Roll - Steel Grooved Roll - Aluminium Shaft, rear roller Roller, grooved (steel) Roller, grooved (aluminum) Bearing, ball, cup and cone Locknut, 3/4-16 UNF Seal, grease Adapter, seal 2 Used with steel roller Adapter, seal 2 Used with aluminum roller REAR ROLL Grooved Roll Bearing, double row Bolt, wheel 2 * Not Illustrated Parts-79

158 39 FRONT ROLL 2" SMOOTH & SCRAPER Parts-80

159 39 FRONT ROLL 2" SMOOTH & SCRAPER LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Front roller assembly, complete Roller, smooth (steel) Shaft, front roller assembly Pin, roll 1/8 x 3/ Bearing Seal Fitting, grease Scraper blade assembly * Not Illustrated Parts-81

160 40 TURF GROOMER Parts-82

161 40 TURF GROOMER LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Plate, cover Pulley assembly Pulley, 28 groove Bearing, ball Snap ring Spacer Spacer, pulley Key, 1/8 x 1/8 x 7/16" Lockwasher, 3/8" Screw, 3/8-16 x 7/8", socket head Spacer, grass catcher Bolt, carriage, 5/16-18 x 2 1/2" Spacer, 5/16" Lockwasher, 5/16" Nut, 5/ Bolt, 3/8-16, nyloc shoulder Washer, special Screw, 1/4-20 x 3/4", socket head Decal, turf groomer Guide, wheel Screw, 5/16-18 x 3/4" Spacer, roller As Req'd Spacer, driven assembly.02" As Req'd Clutch assembly Pulley assembly Seal, grease Spring Pin Shaft, stub Knob, clutch Washer Lockwasher, 3/8" Bolt Fitting, grease, 1/ Drive assembly 1 See breakdown 34 Driven assembly 1 See breakdown 35 Blade assembly 1 See breakdown 36 Roller assembly 1 See breakdown Belt, drive 1 * Not Illustrated Parts-83

162 41 TURF GROOMER DRIVE ASSENBLY Parts-84

163 41 TURF GROOMER DRIVE ASSENBLY LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Bracket, groomer roller Housing, belt Link, belt adjusting Eccentric, belt adjusting Lockwasher, 3/8" Screw, 3/8-16 x 7/8", socket head Cover, belt housing Seal, oil Lockwasher, 1/4" Screw, 1/4-20 x 1", socket head Screw, 1/4-20 x 5/8", socket head End, rod Lockwasher, 5/16" Screw, 5/16-18 x 1 3/4", socket head Bolt, micro adjusting Pin, pivot Ball, 5/16 dia., steel Spring Fitting, grease, 1/8 NPT Nut, 1/2-20, hex nyloc Screw, set, 1/4-20 x 1/4" Knob, micro adjuster Cam Washer, 5/16" Screw, 5/16-18 x 3/4" Socket head Screw, 5/16-18 x 7/8" Bracket, adjusting pivot Clamp, housing retaining Nut, 5/ Link, roller adjusting 1 31 Quick height adjuster 1 See parts breakdown * Not Illustrated Parts-85

164 42 TURF GROOMER DRIVEN ASSENBLY Parts-86

165 42 TURF GROOMER DRIVEN ASSENBLY LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Bracket, groomer roller Bracket, groomer mounting Screw, 5/16-18 x 7/8" Link, roller adjusting Locknut, 5/16-18, center Washer, 5/16" Bracket, adjusting pivot Lockwasher Block, pivot Rod end Bolt, 5/16-18 x 1 3/4" socket head Bolt, micro adjusting Ball, 5/16 dia., steel Spring Plug, pipe, 1/8 NPT, Screw, set, 1/4-20 x 1/4" Knob, micro adjuster Nut, 1/2-20, hex nyloc Pin, pivot Screw, 5/16-18 x 3/4" socket head Cam Screw, 1/4-20 x 1 3/4" socket head 2 23 Quick height adjuster 1 See parts breakdown * Not Illustrated Parts-87

166 43 TURF GROOMER BLADE ASSENBLY Parts-88

167 43 TURF GROOMER BLADE ASSENBLY LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Locknut, 3/4-16, hex nyloc Spacer, 7/8 x 17/32" Fitting, grease, 1/ Housing, driven bearing Housing, bearing Bearing, ball Snap ring Seal, grease Spacer, 7/8 x 1 13/16" Washer, 3/8" Lockwasher, 3/8" Screw, 3/8-24 x 1" Housing, drive bearing Housing, bearing Bearing, ball Snap ring Seal, grease Spacer, 7/8 x 7/8" Pulley, 16 groove Key, 1/8 x 1/8 x 31/32" Groomer shaft assembly, 1/4" spacing 1 Product No Groomer shaft assembly, 1/2" spacing 1 Product No Shaft, groomer Spacer, 1 1/16 x 15/32" Blade (1/4" spacing) is a package of Blade (1/2" spacing) Blades Locknut, 3/4-16, hex nyloc Shim, groomer shaft As Req'd Spacer, 1 x 3/4" Nut, 3/4-16, jam Spacer, 1/4" spacing 70 Product No Spacer, 1/2" spacing 39 Product No * Not Illustrated Parts-89

168 44 TURF GROOMER ROLLER ASSENBLY Parts-90

169 44 TURF GROOMER ROLLER ASSENBLY LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Tube, roller, 1/4" spacing 1 Product No Tube, roller, 1/2" spacing 1 Product No Bearing, ball Shaft, roller Seal, grease Snap ring Lockwasher, 7/16" Nut, 7/16-20, jam Washer, 7/16" Nut, 7/8-14, jam Ring, nylos Fitting, grease, 1/ * Not Illustrated Parts-91

170 45 TURF GROOMER QUICK HEIGHT ADJUSTER JACOBSEN G PLEX III Series: DN & DP Parts-92

171 45 TURF GROOMER QUICK HEIGHT ADJUSTER LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO Screw, set, 1/4-20 x 1/4" Link, adjusting Knob assembly Bolt Spring Plunger Bolt, adjusting Spring Locknut, 1/4-20, center Knob, quick adjuster 1 * Not Illustrated Parts-93

172 46 GRASS CATCHER Parts-94

173 46 GRASS CATCHER LIST OF PARTS ITEM RANSOMES DESCRIPTION QTY REMARKS PART NO GRASS CATCHER Screw, x1 1/2" Nut, 3/8-16 (nylon insert) Spacer Catcher, grass Bracket, catcher 2 * Not Illustrated Parts-95

174 NUMERICAL INDEX PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM Hose, fuel, 30" Clamp, hose Clamp, hose Clamp, hose Tee, branch Weather seal Mounting block, oil cooler Decal - Choke Decal - Diesel Element, air filter Housing, bearing Bearing Housing Roller, Rear Decal Decal, Warning Bolt, roller mounting Bolt, roller mounting Vertical mower Brace, shield Brace, shield Seal Housing, bearing Bearing Housing Scraper, front roller Scraper blade assembly Shaft, front roller assembly Assembly, shaft and collar Roller, smooth (steel) Cover, belt housing Fifting, 3/16, elbow Bottle, overflow Tee, run Fitting, adaptor, Fitting, adaptor, Tubing, polyurethane, Roller, Rear Roller, rear Roller, front Pulley assembly seal Radiator Seat Arm Rest (left) Arm Rest (right) Casting, counterweight Casting, Counterweight Block, pivot Brake, complete, LEFT Bracket Brake pad-cam Pad-support Spring-lever retainer Housing Cam, LEFT Pin, pivot Brake pad-carrier side Pad-support Arm Rest Set (accessory) Housing, belt Valve, 4 way 3 position Switch Switch Switch Valve, reel drive Valve, reel drive Housing, bearing Housing, bearing Knob, clutch Motor, reel drive Pump, hydraulic Pump, hydraulic Engine, Briggs & Stratton 7 36 PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM Tailpipe Throttle Control & Cable Housing, Coupler & Adaptor Seal, Cooler Hose, hydraulic, 3/4" x 62" Hose, hydraulic, 1/2" x 41" Knob, quick adjuster Shield, Reel Adapter, seal Shaft, rear roller Roller, grooved (steel) Seal, grease Roller, grooved (aluminum) Adapter, seal Washer Shaft, Roller ube, Roller Seal Sleeve Pin, pivot Pin, pivot Spacer, medium Knob, micro adjuster Knob, micro adjuster Shield, rear grass Spacer, driven assembly.02" Knob, front roller adjusting Knob, Front Roller Adjusting Spacer, long Spacer, short Bracket, bearing housing Nut, eccentric adjusting Bracket, roller Roller Bracket, Right Side Bracket, roller Roller Bracket, Left Side Screw, 1/4-20 x 1/2 Flat Head Seal Shield, front grass Stop, Mower Stop, mower Bracket, groomer roller Bracket, groomer roller Bearing Bearing Bearing Bearing Shaft Seal Seal Seal Seal Bolt, wheel Plug, pipe, 1/8 NPT, Blade Seal, grease Seal, grease Seal, grease Seal, grease Seal, Grease Seal, Grease Coupling, drive Bracket, groomer mounting Seal, oil Pulley, reel shaft Seal Seal, grease Shaft, roller Seal, grease Brush replacement 77 13A Pulley, brush shaft Stud

175 NUMERICAL INDEX PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM Stud Spacer, 1 x 3/4" Shaft, Roller Eccentric, belt adjusting Shaft Spacer, 7/8 x 7/8" Key, 1/8 x 1/8 x 31/32" Spacer, 7/8 x 1 13/16" Clip Spacer Rod Spacer, 7/8 x 17/32" Scraper Cam Retainer, scraper Cam Decal, caution Trim, push-on, 12' (3.6M) Spacer, blade Shaft, groomer Nut, blade clamp Tube, roller, 1/4" spacing Decal, danger Tube, roller, 1/2" spacing Decal, Danger Pedal, direction control Key, 1/8 x 1/8 x 1/2", parallel Motor, hydraulic HOS Spring Pawl Latch Washer Muffler Shim, groomer shaft Wear Plate Bracket, adjusting pivot Crinkle Washer, M Bracket, adjusting pivot Valve, Bi-directional, Relief Belt Angle, Cover Bracket Angle, screen Bearing, double row Rear Engine Bracket Nut, Reel Cover, air intake Plate, cover Engine Mount Plate Pulley, 16 groove Spacer Pulley, 28 groove Bracket, instrument Bearing w/seal Bracket, instrument Bearing, ball Muffler Bracket Bearing, ball Housing, oil cooler Bearing, ball Heat Shield Blade (1/4" spacing) Muffler Shield Spacer Harness, Complete 59 42* Link, roller adjusting Harness, * Link, roller adjusting Harness, * Spacer, 1 1/16 x 15/32" Decal - G-Plex III with Swoosh Spacer, 1/2" spacing Panel, instrument (GASOLINE) Belt, drive Clamp Spacer, 1/4" spacing Decal,Steering Wheel Spacer, grass catcher Decal - Jacobsen Key, 1/8 x 1/8 x 7/16" Decal - Jacobsen Decal, turf groomer Wire, red, battery to starter Bolt, Shoulder Wire, black ground chassis Bolt, shoulder Starter Solenoid Bolt, 3/8-16, nyloc shoulder Hose, hydraulic End, rod Tube Rod end Muffler Guard Shaft, stub Manifold Spacer, pulley Muffler Bolt Decal - Jacobsen Pin Decal - G-plex III Link, belt adjusting Panel, instrument (DIESEL) Link, adjusting Adaptor, elbow, Bolt, adjusting Gasket Plunger Wire, black ground engine Spring Wire, black ground engine Spring Seal Kit 31 * Bolt, micro adjusting Nuetral Stop Bolt, micro adjusting Filter, hydraulic Bolt Filter, hydraulic Spring Filter, hydraulic oil Spring Fitting, vent Spring Vent Fitting Spacer, 9/64" long Fitting, grease, 1/ Spacer, 1 1/8" long Bushing Spacer, 27/32" long Bedknife Backing Spacer, pulley Bearing Bearing, ball Shield, belt Washer, special Blade Reel Only Guide, wheel Blade Reel Only Clamp, housing retaining Filter, fuel Ring, nylos Spring, Compression Spacer, roller Brush assembly

176 NUMERICAL INDEX PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM Frame, reel Bedknife, Fairway Tube, Roller Tube, roller Blade Reel Only Frame, Reel Bearing, cup and cone Bearing, cup and cone Bearing, Cup and Cone Bearing, Cup and Cone Bearing, ball, cup and cone Bushing Spacer, rubber Washer, thrust Bumper, rubber Bumper, rubber Clip Spacer Bumper, rubber End, control rod End Adjuster, seat wihandle (left) Adjuster seat (right) Knob Bushing Adapter, elbow Adapter, elbow Adaptor, elbow, Foam Bushing,turf guard Cable, control (throttle) Head, hydraulic filter Head, hydraulic filter Head,filter Bushing Bushing Pin, spirol, 1/4" Pin,spirol,1/4" x 1 3/4" Wheel Bolt 1/2" 65 20* Tie,cable Tie,cable, Ring, internal retaining Ring, retaining, internal Bumper, rubber Cover, footpedal Yoke Choke Cable (152cm) Spring, compression Clamp, hose Clamp Clamp Spacer Trim, push-on, 12' (3.6M) As Trim, push on, 12 (3.7 M) Spacer Bushing Spacer Bushing Fuse, 20 amp Fuse, 20 amp Fuse, 20 amp Fuse, 20 amp Mount, motor Motor Mount Arm, spring retainer Knob, ball Ball Knob Spring, extension Trim, push on, 12' Gasket Gasket Weatherseal, 35' (1 0.6M). As 9 15 PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM Ball Joint Ball Joint Ball Joint Bushing Bearing, ball, 1" ID 2" OD Fuse, 30 amp Fuse, 30 amp Fuse, 30 amp Fuse, 30 amp Seal Connector, hose Fastener, snap Hose, overflow 4' (1.2M). As Clamp Seal, oil Nut, bearing adj Breather Spacer Spacer Boot, battery terminal Boot, battery terminal Plate,twinweld Plate, twin weld, M Plate, clamp cover Plate, clamp cover Plate,clamp cover Set, clamp, hydraulic Adaptor, elbow, Rod, threaded, 5/16-24 x 2 1/2" Bracket,fuelpumpmount Clip Decal - Throttle Decal - Parking Brake P Latch, draw Cap, fuel line Bearing, ball, 5/8" ID 1 3/8" OD Catcher, grass Pin, rodconnecting,threaded Clamp, battery Bracket, pivot mounting Bushing, spring stop Fitting, adaptor, straight Fitting, adaptor, straight Fitting, adaptor, Fitting, adaptor, Fitting, adaptor, elbow, Cover, steering unit, lower Adapter, straight Adapter, straight Hose, hyd. 1/2" i.d. x 38" Adaptor, elbow, Adaptor, elbow, Adapter, elbow Hose, hydr. 1/4" i.d. x 10 1/2" Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 70" Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 77" Fitting, adaptor, Bracket,mountingcover Bushing Hose, radiator, bottom Panel, screen Bracket, mounting, fuel filter Timer, Fuel shut off Tread, control pedal Cover,steeringwheel Panel, radiator Decal - Speed Ctrl Stop, reel Element, fuel filter Box, tool/step Cover,box Hinge, box

177 NUMERICAL INDEX PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM Sleeve, nylon 3" x 16" Hose, hyd. 1/4" i.d. x 49" Bushing Hose, hyd. 1/4" i.d. x 47 1/2" Adaptor, gauge Hose, hydraulic, 3/8" i.d. x 22" Hood, inlet Hose, hyd. 1/4" i.d. x 76" Plate, latch Hose, hydraulic, 3/4" i.d. x 17" Spring Union,bhead Pin, lift cylinder pivot Hose, hydraulic 3/8 ID x 39" Bracket, radiator Hose, hydraulic 3/8 ID x 39" Pin, rod connecting Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 72 1" Bracket, bumper-front Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 60 5/ Angle, lockout link Hose, hyd. 1/2" i.d. x 47 1/2" Disk, orifice Hose, hyd. 1/2" i.d. x 43 1/4" Hose, hyd. 1/2" i.d. x 34" Hose, hyd. 1/2" i.d. x 28" Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 30" Hose, hyd. 1/2" i.d. x 28" Adaptor, elbow, Hose, hydraulic, 1/2" id x 53" Cap, pivotshaft Hose, hydraulic, 1/2" i.d. x 16 3" Cap Hose, hydraulic, 1/2" i.d. x 18 1/ Cover, Battery Terminal Hose, hydraulic, 3/4" i.d. x 22 1/ Cover, Battery Terminal Hose, hydraulic, 3/4" id x 66" Latch Hose, hyd. 1" i.d. x 15" Latch Hose, hyd. 1" i.d. x 15" Rivet Hose, hyd. 1" i.d. x 26 1/2" Rivet Hose, hyd. 1" i.d. x 26 1/2" Handle Hose, hydraulic, 1" i.d. x 12 3/4" Handle Union, male Rod, Threaded, 3/ Elbow, male Bracket, engine mount Bracket, air filter Bracket, engine rear Hose, air intake Spring, extension Tee, branch Hose, hyd. 1/4" i.d. x 22" Union, bulkhead Panel, floor, RIGHT Strap Panel, line cover Adapter Cooler, oil Tee, branch Cooler, oil Sleeve, nylon, 1 7/8" x 38" Panel,seatbase Sleeve, nylon, 1 7/8" x 43" Panel, control Sleeve, nylon, 1 7/8" x 52" Cable, control Sleeve, nylon 1 7/8" x 12" Cable, direction control Sleeve, nylon, 1 7/8" x 48" Arm,control Clamp, tube Bracket,pumpcontrol Clamp, hose Hub,wheel&disc Clamp,tube Spacer, bearing Set, clamp 3/8" Bushing, pivot Clamp, tube 3/8" Spacer, bearing Gasket, instrument panel Bracket, lift valve Gasket, instrument panel Bracket, Switch mounting Hub 5 25a Rod,threaded 5/ Coupling 5 25b Tank, fuel Adaptor, motor Tank, fuel Adapter, motor Tank, fuel Seal, o-ring, 1.49 i.d. x Reservoir, oil Seal, o-ring, 1.49 i.d. x Cap, fuel with gauge seal, o-ring, 1.99 i.d. x Cap, fuel wigauge Seal, o-ring, 1.99 i.d. x Cap, fuel with gauge Fitting, 3/4 x 3/4 NPT Cover, battery Mount, rear frame stop Lever, valve Valve Stem Elbow, 90, 11/16 x 1/2 NPT Gauge, hour meter Elbow, 90, 3/4 x 3/4 NPT Gauge, hour meter Elbow, 90, 1 x 1 NPT End, tie rod Housing, instrument Gauge, restriction Housing, instrument Pump,fuel Cover AxIe Strap, cover Bearing, Assy Tube, support, 8 (203 mm) Kit, service 35 * Diode Circuit Board 61 * Kit, service 35 * Diode Circuit Board 63 * Bracket, catcher Pin,cylinder pivot Hub Pin,cylinderpivot Pivot, fronthead steering Screen, cooler Hub & Axle, complete Plug Wheel, steering, 14" (356 mm) Hose, hydraulic 1/4 ID x 10 5/8" Cylinder, hydraulic Hose, hyd. 1/4" i.d. x 40 1/2" Motor, hydraulic

178 NUMERICAL INDEX PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM Set, clamp hydraulic Handle Cover, radiator Rim,10 x Bracket, bumper Fork Tyre, 20 x Bellcrank, lockout assembly Terminal, battery Terminal, battery Cylinder, hydraulic Frame Frame, head steering Frame, main Arm Arm, rear Arm, LH front Arm, RH front Pivot, rear head Arm, steering Timer Fuel Shut Off Frame, radiator Cylinder, hydraulic lift Pump Pump, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Arm, swing Link, arm Arm, pivot Pedal, brake Shaft,brakearm Valve,solenoid 4way 3pos Valve, dividercombiner Tray, battery Line assembly, hydraulic Line assembly, hydraulic Line assembly, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic Line, hydraulic, bottom (left) Line, hydraulic, top (top) Line, hydraulic, bottom (right) Line, hydraulic, top (right) Line, hydraulic Pickup, fuel Pickup, fuel Hinge, lower Hinge, upper Frame, tank support Switch, NO lever Switch, NO (Backlap) Headlight Headlight Frame assembly, head Frame assembly, head A Bearing, Ball 3 42 A Plug 37 7 A Tee, O-nng A Tee, 0-ring A Adapter, straight 33 4 A Fitting, adaptor A Adaptor, elbow, A Adaptor, elbow, A Adaptor, elbow, PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM A Adaptor, elbow, A Adaptor, tee A Cap A Adaptor, elbow, A Tee, bhead A Tee, Bulkhead A Elbow, 90, 0-ring A Decal - Paddle Control A Fitting, lube 49 8 A Lubricator -M6 x 45 Deg A Screw, M x 30mm 5 14 A Housing, coupling and Hub 5 25 A Hose, hydraulic, 1/4" i.d. x 49" A Gauge, hour meter A Gauge, hour meter A Screw, 7/16-20 x 11/8" A Bracket, filter A Headlight A Headlight A Lens 61 5 A Lens 63 5 A Bulb 61 6 A Bulb 63 6 A Bulb A Relay, 30 amp 61 9 A Relay, 30 amp 63 9 A Timer, lamp 12VDC A Timer, lamp 1 2VDC A Timer, lamp 1 2VDC A Buzzer A Buzzer A Buzzer A Sender A Gauge, water temperature A Gauge, water temperature A Switch, ignition A Switch, ignition A Switch, ignition A Switch, ignition A Gauge, Volt A Gauge, Volt A Gauge, Volt 61 8 A Gauge, Volt 63 8 A Switch, Pre-Heat A Switch, Pre-Heat 61 4 A Main-Dip Beam Switch A Main-Dip Beam Switch A Reel Enable A Reel Enable A Reel Enable A Reel Enable A Mounting block, oil cooler A Softex Grip A Decal - Noise A Decal - Fan 55 1 A Decal - Bystander 55 9 A Decal - Instruction A Decal - Hot A Decal - Hyd Press Leak 55 8 A Label - Tyre Pressure A Wire, red, battery to starter A Harness, main wire 57 42* A Harness, Paddle Switch 57 42A A Adj. Grip Latch (Southco) 57 52* A Adj. Grip Latch (Southco) 59 52* A Knob, nut, M A Nut, Speed M A Decal - Battery 55 6 A Decal - Slope 15 Deg A Decal - Lead Free Gasoline A Decal - Jacking Point A Decal - Textron

179 NUMERICAL INDEX PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM PART NO DESCRIPTION PAGE ITEM A Hose, fuel, 5/ A Hose, radiator, top 9 19 A Hose - Fuel 3/16 17 * A Gaiter A Cover, handle 39 4 A Decal - Footswitch J Coupling, drive J Coupling, drive 67 4 J Nylon Bush MBE3313C.07 Pad Assy 47 1 MBF0654A CoIler, set, 3/8" MBF2020 Switch Bracket MBF2047 Switch Handle MBG5090A Pod Support 57 53* MBG5090A Pod Support 59 53* MBG5293 PawI, lock MBG5769 Bracket-Switch MBG5770 Hinge Bracket MBG6052 Panel, floor, LEFT 3 24 MBG6060 Pin MBG6330 Cover,steeringunit,top MBG6344 Control Arm 25 35* MBG6471 Panel, foot, CENTER 3 26 MBG6472 Panel, floor, CENTER 3 28 MBG6994 Bushing W Sender,watertemperature 5 24 W Adaptor, straight W Adaptor, straight W Adapter, straight 31 5 W Adaptor, straight W Adaptor, straight W Adaptor, straight W Connector W Adaptor, elbow W Adaptor, elbow, W Adapter,elbow9O W Adaptor, elbow, W Adaptor, elbow, W Adaptor, elbow, W Adaptor, elbow, W Adaptor, elbow, W Tee, union W Tee, run W Fitting, adaptor, W Adaptor, W Adaptor, W Switch, seat 57 1 W Switch, seat 59 1 W Switch, seat 61 1 W Switch, seat 63 1 W Fitting,test 27 1 W Fitting,test

180

181

182 World Class Quality, Performance and Support Equipment from Ransomes Jacobsen Limited is built to exacting standards ensured by ISO 9001 registration at all our manufacturing locations. A worldwide dealer network and factory-trained technicians backed by Ransomes Jacobsen Parts Xpress provide reliable, high-quality product support. Huippuluokan laatua, tehokkuutta ja tukea Kaikissa Ransomes Jacobsen Limited - tuotantolaitoksissa valmistettavat laitteet rakennetaan ISO standardeja vastaaviksi. Maailmanlaajuinen jälleenmyyjäverkosto ja asianmukaisesti koulutettu henkilöstö sekä Ransomes Jacobsen Parts Xpress tarjoavat luotettavaa ja laadukasta tuotetukea. BOB-CAT BUNTON CUSHMAN JACOBSEN RANSOMES RYAN E-Z-GO Ransomes Jacobsen Limited West Road, Ransomes Europark, Ipswich, IP3 9TT English Company Registration No

LYTH-CONS CONSISTENCY TRANSMITTER

LYTH-CONS CONSISTENCY TRANSMITTER LYTH-CONS CONSISTENCY TRANSMITTER LYTH-INSTRUMENT OY has generate new consistency transmitter with blade-system to meet high technical requirements in Pulp&Paper industries. Insurmountable advantages are

Lisätiedot

PAINEILMALETKUKELA-AUTOMAATTI AUTOMATIC AIR HOSE REEL

PAINEILMALETKUKELA-AUTOMAATTI AUTOMATIC AIR HOSE REEL MAV4 MAV5 MAV6 PAINEILMALETKUKELA-AUTOMAATTI AUTOMATIC AIR HOSE REEL Käyttöohje Instruction manual HUOMIO! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä ja noudata kaikkia annettuja ohjeita. Säilytä

Lisätiedot

YEARS OF MOWING EXCELLENCE

YEARS OF MOWING EXCELLENCE YEARS OF MOWING EXCELLENCE 2004, Ransomes Jacobsen Limited. All Rights Reserved 1 CONTENTS RANSOMES HR3806 Series: DZ MAINTENANCE AND 1 CONTENTS 2 INTRODUCTION 2.1 PRODUCT IDENTIFICATION... 2 2.2 SPARES

Lisätiedot

Parts and Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas HIGHWAY G-FI (rev.6)

Parts and Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas HIGHWAY G-FI (rev.6) 24271G-FI (rev.6) Parts and Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas Series: WJ - Engine type: KUBOTA V1305 2WD Product codes: LGEA070 Series: CS - Engine type: FORD VSG413 2WD Product codes: LGEA200 HIGHWAY

Lisätiedot

Särmäystyökalut kuvasto Press brake tools catalogue

Särmäystyökalut kuvasto Press brake tools catalogue Finnish sheet metal machinery know-how since 1978 Särmäystyökalut kuvasto Press brake tools catalogue www.aliko.fi ALIKO bending chart Required capacity in kn (T) in relation to V-opening. V R A S = plates

Lisätiedot

WARNING:If incorrectly used, this machine can cause severe injury. Those who

WARNING:If incorrectly used, this machine can cause severe injury. Those who 4179101-FI Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas Lightweight Fairway Mower with ROPS Kevyt kulkuväyläruohonleikkuri Fairway, jossa ROPS 67962 LF 4675 Turbo, Kubota V1505-T-E3B, 7 Gang, 4WD 67963 LF 4677 Turbo,

Lisätiedot

Särmäystyökalut kuvasto Press brake tools catalogue

Särmäystyökalut kuvasto Press brake tools catalogue Finnish sheet metal machinery know-how since 1978 Särmäystyökalut kuvasto Press brake tools catalogue www.aliko.fi ALIKO bending chart Required capacity in kn (T) in relation to V-opening. V R A S = plates

Lisätiedot

Myyjä. Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas Lightweight Fairway Mower with ROPS Kevyt kulkuväyläruohonleikkuri ROPS WARNING VAROITUS

Myyjä. Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas Lightweight Fairway Mower with ROPS Kevyt kulkuväyläruohonleikkuri ROPS WARNING VAROITUS 4179106-FI (Rev.A) Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas Lightweight Fairway Mower with ROPS Kevyt kulkuväyläruohonleikkuri Fairway, jossa ROPS 67971 LF 3400, 5 Gang, 2WD 67972 LF 3400, 5 Gang, 4WD 67958

Lisätiedot

Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas. Parkway 2250 Plus G-FI (rev.6)

Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas. Parkway 2250 Plus G-FI (rev.6) 24286G-FI (rev.6) Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas Series: WB - Engine type: Kubota V1505 Product code: LGNN040 Series: CT - Engine type: Ford VSG413 Product code: LGNN100 Parkway 2250 Plus WARNING:

Lisätiedot

Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas. G-Plex III. 24562G-FI (rev.0)

Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas. G-Plex III. 24562G-FI (rev.0) 24562G-FI (rev.0) Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas G-Plex III Series: DP - Engine type: Kubota D722 Product code: USAD001 Series: DN - Engine type: Briggs & Stratton 350447 Product code:

Lisätiedot

INSTALLATION INSTRUCTION ASENNUSOHJE PEM SJTK31 SJTK46 ENGLISH SUOMI

INSTALLATION INSTRUCTION ASENNUSOHJE PEM SJTK31 SJTK46 ENGLISH SUOMI INSTALLATION INSTRUCTION ASENNUSOHJE PEM1256 2010-2 SJTK31 SJTK46 ENGLISH SUOMI GB GENERAL INFORMATION - Check that the kit is suitable for the cable type. - Check the materials listed in the bill of materials

Lisätiedot

Dealer. Do Not Remove the Safety & Operation Manual or Parts & Maintenance Manual from the tractor.

Dealer. Do Not Remove the Safety & Operation Manual or Parts & Maintenance Manual from the tractor. 4129586-FI Dealer s Manual Kauppiaalle tarkoitettu ohje Lightweight Fairway Mower 67945 LF 3400, 5 Gang, 2WD / 67946 LF 3400, 5 Gang, 4WD 67947 LF 3800, 5 Gang, 2WD / 67948 LF 3800, 5 Gang, 4WD 67949 LF

Lisätiedot

Jokaisella person. käyttökerralla tehtävän rutiinitarkastuksen lisäksi pätevän henkilön tulisi tehdä henkilösuojaimelle

Jokaisella person. käyttökerralla tehtävän rutiinitarkastuksen lisäksi pätevän henkilön tulisi tehdä henkilösuojaimelle Inspection Henkilösuojaimen tarkastus Tarkastusohjeet Inspection Inspection Inspection In addition to routine checks for each use, should regularly undergo a detailed inspection by a competent Jokaisella

Lisätiedot

Box 1. Things you have/ Pakkaus sisältää. x 4 x 16 x 4 x 4. 300mm. 1700mm. 300mm 1. Things you should know / Sinun Tulee Tietää

Box 1. Things you have/ Pakkaus sisältää. x 4 x 16 x 4 x 4. 300mm. 1700mm. 300mm 1. Things you should know / Sinun Tulee Tietää Phobos 30 Things you should know / Sinun Tulee Tietää Things you prepare / Näitä Tarvitset DURING INSTALLATION ALL PRODUCTS: use protective gloves at all times use eye protection at all times never install

Lisätiedot

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas 4130278-FI Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas *URRP0DVWHU,,ΠSand Trap Rake Hiekkaesteiden hoitokone 88008, Kubota D662-E, 3WD 88009, Briggs & Stratton Vanguard, 3WD Malli 88009 - Kubota

Lisätiedot

Dealer s Manual Kauppiaalle tarkoitettu ohje

Dealer s Manual Kauppiaalle tarkoitettu ohje 2810629-Rev.B-FI Dealer s Manual Kauppiaalle tarkoitettu ohje Tri King Triplex Mower with ROPS Tri King Triplex -leikkuri jossa ROPS Myyjä Tämän ohjeen tarkoituksena on auttaa myyjän henkilökuntaa laitteiston

Lisätiedot

AR-5. 68080 AR-5, Kubota V2003-M-T, 5 Gang, 4WD. 4133106-FI (rev.a)

AR-5. 68080 AR-5, Kubota V2003-M-T, 5 Gang, 4WD. 4133106-FI (rev.a) 133106-FI (rev.a) 3DUWV 0DLQWHQDQFH0DQXDO +XROWRMDYDUDRVDRSSDDVVD AR-5 68080 AR-5, Kubota V003-M-T, 5 Gang, WD VAROITUS: Laitteen virheellinen käyttö voi aiheuttaa vakavia vahinkoja. Laitteen käyttäjille

Lisätiedot

Parts & Maintenance Manual Osa- ja huolto-opas

Parts & Maintenance Manual Osa- ja huolto-opas 19 6 5 9 11 16 15 13 7 18 17 3 10 8 1 - INCLUDES ITEMS 3-16 179561-Rev.C-FI Parts & Maintenance Manual Osa- ja huolto-opas AR-5 TM with ROPS AR-5 TM jossa ROPS 6808 AR-5 TM, Kubota V003, WD, with ROPS

Lisätiedot

Safety & Operation Manual Turva- ja käyttö- opas

Safety & Operation Manual Turva- ja käyttö- opas 4179105-Rev.A-FI Safety & Operation Manual Turva- ja käyttö- opas Lightweight Fairway Mower with ROPS Kevyt kulkuväyläruohonleikkuri Fairway, jossa ROPS 67971 LF 3400, Kubota V1505-E3B, 5 Gang, 2WD 67972

Lisätiedot

Dealer. Do Not Remove the Safety & Operation Manual or Parts & Maintenance Manual from the tractor.

Dealer. Do Not Remove the Safety & Operation Manual or Parts & Maintenance Manual from the tractor. 4133110-FI 'HDOHUV0DQXDO.DXSSLDDOOHWDUNRLWHWWXRKMH AR-5 68080 AR-5, Kubota V2003-M-T, 5 Gang, 4WD Dealer This manual is designed to assist dealer personnel with the proper set up and preperation of the

Lisätiedot

Safety & Operation Manual Turvallisuus- ja käyttöopas

Safety & Operation Manual Turvallisuus- ja käyttöopas 4229040-FI-Rev B Safety & Operation Manual Turvallisuus- ja käyttöopas Lightweight Fairway Mower with ROPS Kevyt väyläleikkuri jossa ROPS 67978 LF 550, Kubota V1505-E3B, 5 Gang 2WD 67979 LF 550, Kubota

Lisätiedot

AR-5. 68080 AR-5, Kubota V2003-M-T, 5 Gang, 4WD 4133107-FI

AR-5. 68080 AR-5, Kubota V2003-M-T, 5 Gang, 4WD 4133107-FI 4133107-FI 6DIHW\ 2SHUDWLRQ0DQXDO.l\WW MDWXUYDOOLVXXVRKMHHW AR-5 68080 AR-5, Kubota V2003-M-T, 5 Gang, 4WD VAROITUS: Laitteen virheellinen käyttö voi aiheuttaa vakavia vahinkoja. Laitteen käyttäjille ja

Lisätiedot

4x4cup Rastikuvien tulkinta

4x4cup Rastikuvien tulkinta 4x4cup Rastikuvien tulkinta 4x4cup Control point picture guidelines Päivitetty kauden 2010 sääntöihin Updated for 2010 rules Säännöt rastikuvista Kilpailijoiden tulee kiinnittää erityistä huomiota siihen,

Lisätiedot

Choose Finland-Helsinki Valitse Finland-Helsinki

Choose Finland-Helsinki Valitse Finland-Helsinki Write down the Temporary Application ID. If you do not manage to complete the form you can continue where you stopped with this ID no. Muista Temporary Application ID. Jos et onnistu täyttää lomake loppuun

Lisätiedot

Information on preparing Presentation

Information on preparing Presentation Information on preparing Presentation Seminar on big data management Lecturer: Spring 2017 20.1.2017 1 Agenda Hints and tips on giving a good presentation Watch two videos and discussion 22.1.2017 2 Goals

Lisätiedot

Parts & Maintenance Manual Osa- ja huolto-opas

Parts & Maintenance Manual Osa- ja huolto-opas 19 6 9 11 16 1 13 7 18 17 3 10 8 1 - INCLUDES ITEMS 3-16 1911-Rev.A-FI Parts & Maintenance Manual Osa- ja huolto-opas R-311 Rotary Mower with folding ROPS R-311 ruohonleikkuri taittuvalla kaatumissuojausjärjestelmällä

Lisätiedot

Installation instruction PEM

Installation instruction PEM Installation instruction ASENNUSOHJE PEM1031 2010-04 CURRENT LIMITING DEVICE FOR POLE MOUNT TRANSFORMER VIRTAA RAJOITTAVA SUOJA PYLVÄSMUUNTAJALLE ENGLISH SUOMI 75 2/8 PEM1031 2010-04 ENGLISH GENERAL INFORMATION

Lisätiedot

Dealer. Do Not Remove the Safety & Operation Manual or Parts & Maintenance Manual from the tractor.

Dealer. Do Not Remove the Safety & Operation Manual or Parts & Maintenance Manual from the tractor. 4136605-FI Dealer s Manual Kauppiaalle tarkoitettu ohje HR 9016 Turbo 70528 Kubota V3300, 4WD 70529 Kubota V3300, 4WD with ROPS 70530 Kubota V3300, 4WD EC Dealer This manual is designed to assist dealer

Lisätiedot

Secto Design Oy Kauppalantie 12 02700 Kauniainen Finland tel. +358 9 5050598 fax +358 9 5475 2535 info@sectodesign.fi www.sectodesign.

Secto Design Oy Kauppalantie 12 02700 Kauniainen Finland tel. +358 9 5050598 fax +358 9 5475 2535 info@sectodesign.fi www.sectodesign. Secto Design Oy Kauppalantie 12 02700 Kauniainen Finland tel. +358 9 5050598 fax +358 9 5475 2535 info@sectodesign.fi www.sectodesign.fi Secto 4200 pendant natural birch, black or white laminate, walnut

Lisätiedot

PALLOVENTTIILI Sarja Ballstar 50 BALL VALVE Series Ballstar 50

PALLOVENTTIILI Sarja Ballstar 50 BALL VALVE Series Ballstar 50 KOLMIOSAINEN PALLOVENTTIILI Käsipalloventtiili Haponkestävää terästä CF8M DN 10-50 PN 64 DN 65-100 PN 40 THREE - PIECE Manually operated ball valve Stainless steel CF8M 3/8 to 2 1000* PSI 2 1/2 to 4 800*

Lisätiedot

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas. Cushman Turf Truckster WARNING VAROITUS

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas. Cushman Turf Truckster WARNING VAROITUS 19 6 5 9 11 16 15 13 7 18 17 3 4 10 8 1 - INCLUDES ITEMS 3-16 4175887-FI By Jacobsen Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas Cushman Turf Truckster 84063 Kubota D1105-E3B Diesel Engine, MT 84064

Lisätiedot

1/4. Resetointi ja vianmääritys. 22.11.2013 ntr

1/4. Resetointi ja vianmääritys. 22.11.2013 ntr A400-64176 Sähköpöydät 1/4 Resetointi ja vianmääritys Pöydän resetointi tehdään aina ennen käyttöönottoa ja tarvittaessa häiriötilanteessa. Määritä pöydän tyyppi käyttökytkimen ja jalustan mukaan ja tee

Lisätiedot

TIKIT a) Suorassa tikissä ristiommel jää nahan alle piiloon. b) Ristitikissä ommel jää näkyviin.

TIKIT a) Suorassa tikissä ristiommel jää nahan alle piiloon. b) Ristitikissä ommel jää näkyviin. CML WHEEL COVER -RUORINAHKAN OMPELUOHJE Liota nahkoja lämpimässä vedessä n. 15 minuuttia ennen ompelua. Pidä nahka kosteana koko ompelun ajan esim. sumutepullolla. Pidä ommellessa kevyt kireys nahkaan,

Lisätiedot

Safety & Operation Manual Turva- ja käyttöopas

Safety & Operation Manual Turva- ja käyttöopas 4227680-FI-Rev.A Safety & Operation Manual Turva- ja käyttöopas R-311T Rotary Mower with folding ROPS R-311T ruohonleikkuri taittuvalla kaatumissuojausjärjestelmällä (ROPS) 69171 Kubota V2403-M-T WARNING

Lisätiedot

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas Cushman Turf Truckster

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas Cushman Turf Truckster 4140039-FI Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas Cushman Turf Truckster 84043 Perkins 403 Dieselmoottori, manuaalivaihteisto 84044 Perkins 403 Dieselmoottori, manuaalivaihteisto, EC 89867 Suzuki

Lisätiedot

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas. HR-9016 Turbo Rotary Mower

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas. HR-9016 Turbo Rotary Mower 0-FI Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas HR-90 Turbo Rotary Mower 05 - Kubota V00-DI-EB, WD 059 - Kubota V00-DI-EB, WD with ROPS 050 - Kubota V00-DI-EB, WD EC VAROITUS: Laitteen virheellinen

Lisätiedot

Owner s Manual GREE Electric Appliances,Inc.of zhuhai

Owner s Manual GREE Electric Appliances,Inc.of zhuhai Ilmalämpöpumppu Split air conditioner wall mounted model Käyttäjän opas Owner s Manual GREE Electric Appliances,Inc.of zhuhai Ultra-thin GWHD09A3NK3DF KFR-25GW/NaA12FA GWHD12B2NK3AD KFR-32GW/NaA12FA Please

Lisätiedot

CLEANING JOB ORIENTATION

CLEANING JOB ORIENTATION CLEANING JOB ORIENTATION CLEANING EQUIPMENT 1. cleaning trolley 2. cleaning bucket 3. garbage sack 4. squegee - You can dry windows, mirrors and floors. 5. floor mop and cloth 6. window washing applicator

Lisätiedot

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas. Greens King VI

Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas. Greens King VI 4127225-FI Parts & Maintenance Manual Huolto ja varaosaopas Greens King VI 62375 1862G, Briggs Vanguard-moottori, 2WD 62376 1862G, Briggs Vanguard-moottori, 3WD 62377 1962D, Kubota D662-EB-moottori, 2WD

Lisätiedot

FI GB. Asennus-, käyttöohjeet. Installation, operation instructions

FI GB. Asennus-, käyttöohjeet. Installation, operation instructions FI GB Asennus-, käyttöohjeet Installation, operation instructions Asennus FI Keinuripustuksen asennus Tekstin sulkeissa olevat numerot viittaavat kuvien 1, 2, 3 ja 4 numerointiin. Kiinnitä keinuripustuksen

Lisätiedot

03 PYÖRIEN SIIRTÄMINEN

03 PYÖRIEN SIIRTÄMINEN 78 03 PYÖRIEN SIIRTÄMINEN Wheels and tyres are heavy. Their handling may involve heavy lifting at the workshop. We have developed a logical ergonomic method for transporting wheels. The focus here is our

Lisätiedot

INSTALLATION INSTRUCTION ASENNUSOHJE PEM1417 2012-11 ENGLISH SUOMI CURRENT LIMITING DEVICE VIRTAA RAJOITTAVA SUOJA SDI46.812 & SDI46.

INSTALLATION INSTRUCTION ASENNUSOHJE PEM1417 2012-11 ENGLISH SUOMI CURRENT LIMITING DEVICE VIRTAA RAJOITTAVA SUOJA SDI46.812 & SDI46. INSTALLATION INSTRUCTION ASENNUSOHJE PEM1417 2012-11 ENGLISH SUOMI CURRENT LIMITING DEVICE VIRTAA RAJOITTAVA SUOJA SDI46.812 & SDI46.824 2/8 SDI46.812 & SDI46.824 PEM1417 2012-11 ENGLISH GENERAL INFORMATION

Lisätiedot

Safety & Operation Manual Turvallisuus- ja käyttöopas

Safety & Operation Manual Turvallisuus- ja käyttöopas 4192120-Rev.A-FI Safety & Operation Manual Turvallisuus- ja käyttöopas R-311 Rotary Mower with folding ROPS R-311 ruohonleikkuri taittuvalla kaatumissuojausjärjestelmällä (ROPS) 69166 Kubota V2203-M 69167

Lisätiedot

Myyjä. Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas. Turfcat with ROPS Turfcat ja ROPS-järjestelmä

Myyjä. Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas. Turfcat with ROPS Turfcat ja ROPS-järjestelmä 4201540-FI-Rev A Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas Turfcat with ROPS Turfcat ja ROPS-järjestelmä Myyjä 69168 Turfcat T628D, 2WD 69169 Turfcat T628D, 4WD 69175 Turfcat T628D, 2WD 69176 Turfcat T628D, 4WD

Lisätiedot

B 95 RS Bp Pack. 1 Integroitu lakaisuyksikkö. B 95 RS Bp Pack, 1.006-149.0, 2016-01-26

B 95 RS Bp Pack. 1 Integroitu lakaisuyksikkö. B 95 RS Bp Pack, 1.006-149.0, 2016-01-26 B 95 RS Bp Pack Seisaaltaan ohjattava ketterä yhdistelmäkone on helppokäyttöinen, jossa yhdistyvät perässäkäveltävän koneen ketteryys ja päältäajettavan nopeus. 1 1 Integroitu lakaisuyksikkö Tekniset tiedot

Lisätiedot

Safety & Operation Manual Turva- ja käyttö- opas. Cushman Turf Truckster

Safety & Operation Manual Turva- ja käyttö- opas. Cushman Turf Truckster 4140040-I Safety & Operation Manual Turva- ja käyttö- opas Cushman Turf Truckster 84043 Perkins 403 Dieselmoottori, manuaalivaihteisto 84044 Perkins 403 Dieselmoottori, manuaalivaihteisto, EC 898627 Suzuki

Lisätiedot

FBM 135 A1. Petrol Lawnmower Translation of original operation manual. Bensiinikäyttöinen ruohonleikkuri Alkuperäisen käyttöohjeen käännös

FBM 135 A1. Petrol Lawnmower Translation of original operation manual. Bensiinikäyttöinen ruohonleikkuri Alkuperäisen käyttöohjeen käännös FBM 135 A1 Petrol Lawnmower Translation of original operation manual Bensiinikäyttöinen ruohonleikkuri Alkuperäisen käyttöohjeen käännös Bensindriven gräsklippare Översättning av bruksanvisning i original

Lisätiedot

TÄYTTÖAUTOMAATIT TÄYTTÖAUTOMAATIT COMPUTER INFLATORS

TÄYTTÖAUTOMAATIT TÄYTTÖAUTOMAATIT COMPUTER INFLATORS 31 S AHCON computer inflators are designed with a view to high quality, precision and long service life. The inflation computers are designed in Denmark and manufactured and tested in our own workshop.

Lisätiedot

70528 Kubota V3300-DI TEB, 4WD 70529 Kubota V3300-DI TEB, 4WD with ROPS 70530 Kubota V3300-DI TEB, 4WD EC

70528 Kubota V3300-DI TEB, 4WD 70529 Kubota V3300-DI TEB, 4WD with ROPS 70530 Kubota V3300-DI TEB, 4WD EC 4136606-FI Safety & Operation Manual Turva- ja käyttö- opas HR 9016 Turbo rotaatioruohonleikuukonehr 9016 Turbo Rotary Mower 70528 Kubota V3300-DI TEB, 4WD 70529 Kubota V3300-DI TEB, 4WD with ROPS 70530

Lisätiedot

anna minun kertoa let me tell you

anna minun kertoa let me tell you anna minun kertoa let me tell you anna minun kertoa I OSA 1. Anna minun kertoa sinulle mitä oli. Tiedän että osaan. Kykenen siihen. Teen nyt niin. Minulla on oikeus. Sanani voivat olla puutteellisia mutta

Lisätiedot

The Viking Battle - Part Version: Finnish

The Viking Battle - Part Version: Finnish The Viking Battle - Part 1 015 Version: Finnish Tehtävä 1 Olkoon kokonaisluku, ja olkoon A n joukko A n = { n k k Z, 0 k < n}. Selvitä suurin kokonaisluku M n, jota ei voi kirjoittaa yhden tai useamman

Lisätiedot

PARTS LIST Item Description Q'TY Item Description Q'TY

PARTS LIST Item Description Q'TY Item Description Q'TY PARTS LIST Item Description Q'TY Item Description Q'TY 1 Lower door 1 40 Jockey wheel axel 1 2 Safety switch 1 41 Power cord 1 3 Screw M4 35 4 42 Switch 1 4 Hex bolt M6 8 4 43 Lower shaft bracket 1 5 Washer

Lisätiedot

YEARS OF MOWING EXCELLENCE

YEARS OF MOWING EXCELLENCE 3 YEARS OF MOWING EXCELLENCE 2002, Ransomes Jacobsen Limited. All Rights Reserved 1 CONTENTS SAFETY AND OPERATORS MANUAL CONTENTS PAGE 1 CONTENTS... 1 2 INTRODUCTION 2.1 IMPORTANT... 2 2.2 PRODUCT IDENTIFICATION...

Lisätiedot

Myyjä. Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas. Eclipse 2. InCommand. 4260474-FI-rA WARNING VAROITUS

Myyjä. Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas. Eclipse 2. InCommand. 4260474-FI-rA WARNING VAROITUS 4260474-FI-rA Dealer s Manual Jälleenmyyjän opas Eclipse 2 InCommand 63334 Eclipse 2 118, 18 11 Blade Reel, Gen-Set 63343 Eclipse 2 118, 18 11 Blade Reel, Battery Pack 63335 Eclipse 2 118, 18 15 Blade

Lisätiedot

Metsälamminkankaan tuulivoimapuiston osayleiskaava

Metsälamminkankaan tuulivoimapuiston osayleiskaava VAALAN KUNTA TUULISAIMAA OY Metsälamminkankaan tuulivoimapuiston osayleiskaava Liite 3. Varjostusmallinnus FCG SUUNNITTELU JA TEKNIIKKA OY 12.5.2015 P25370 SHADOW - Main Result Assumptions for shadow calculations

Lisätiedot

Safety & Operation Manual Käyttö- ja turvallisuusohjeet

Safety & Operation Manual Käyttö- ja turvallisuusohjeet 4130277-FI Safety & Operation Manual Käyttö- ja turvallisuusohjeet *URRP0DVWHU,,Œ Sand Trap Rake Hiekkaesteiden hoitokone 88008, Kubota D662-E, 3WD 88009, Briggs & Stratton Vanguard, 3WD Malli 88009 -

Lisätiedot

ATV TUKKIKÄRRY ATV LOG TRAILER

ATV TUKKIKÄRRY ATV LOG TRAILER Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä ja noudata kaikkia annettuja ohjeita. Säilytä ohjeet myöhempää tarvetta varten. Read the instruction manual carefully before using the appliance and

Lisätiedot

LX 70. Ominaisuuksien mittaustulokset 1-kerroksinen 2-kerroksinen. Fyysiset ominaisuudet, nimellisarvot. Kalvon ominaisuudet

LX 70. Ominaisuuksien mittaustulokset 1-kerroksinen 2-kerroksinen. Fyysiset ominaisuudet, nimellisarvot. Kalvon ominaisuudet LX 70 % Läpäisy 36 32 % Absorptio 30 40 % Heijastus 34 28 % Läpäisy 72 65 % Heijastus ulkopuoli 9 16 % Heijastus sisäpuoli 9 13 Emissiivisyys.77.77 Auringonsuojakerroin.54.58 Auringonsäteilyn lämmönsiirtokerroin.47.50

Lisätiedot

Ajettavat luokat: SM: S1 (25 aika-ajon nopeinta)

Ajettavat luokat: SM: S1 (25 aika-ajon nopeinta) SUPERMOTO SM 2013 OULU Lisämääräys ja ohje Oulun Moottorikerho ry ja Oulun Formula K-125ry toivottaa SuperMoto kuljettajat osallistumaan SuperMoto SM 2013 Oulu osakilpailuun. Kilpailu ajetaan karting radalla

Lisätiedot

Yhtiön nimi: - Luotu: - Puhelin: - Fax: - Päiväys: -

Yhtiön nimi: - Luotu: - Puhelin: - Fax: - Päiväys: - Positio Laske Kuvaus 1 MAGNA 32-1 N Tuote No.: 98117 Huom.! Tuotteen kuva voi poiketa todellisesta tuotteesta The pump is of the canned rotor type, i.e. pump and motor form an integral unit without shaft

Lisätiedot

Results on the new polydrug use questions in the Finnish TDI data

Results on the new polydrug use questions in the Finnish TDI data Results on the new polydrug use questions in the Finnish TDI data Multi-drug use, polydrug use and problematic polydrug use Martta Forsell, Finnish Focal Point 28/09/2015 Martta Forsell 1 28/09/2015 Esityksen

Lisätiedot

Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas. Fairway 405 Turbo. 24495G-FI (rev.0)

Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas. Fairway 405 Turbo. 24495G-FI (rev.0) 24495G-FI (rev.0) Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas Fairway 405 Turbo Series: CH - Engine type: Kubota V1505-TTB-EC-1-S1 Product code: JHAA010 WARNING: If incorrectly used this machine can

Lisätiedot

Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas. Fairway G-FI (rev.1)

Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas. Fairway G-FI (rev.1) 24493G-FI (rev.1) Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas Fairway 305 Series: CG000301 onwards - Engine type: Kubota V1505 Product code: JGPP010 Series: CG200301 onwards - Engine type: Kubota

Lisätiedot

Pyöröteräleikkurit Round knife cutters

Pyöröteräleikkurit Round knife cutters Pyöröteräleikkurit Round knife cutters EH-USM - 240V 260W - terän / blade's Ø 110 mm - 4-kaariterä / 4-bow blade - terän nopeus / blade speed 950 rpm - leikkuunopeus / cutting speed 328 m/min - leikkuukorkeus

Lisätiedot

Salasanan vaihto uuteen / How to change password

Salasanan vaihto uuteen / How to change password Salasanan vaihto uuteen / How to change password Sisällys Salasanakäytäntö / Password policy... 2 Salasanan vaihto verkkosivulla / Change password on website... 3 Salasanan vaihto matkapuhelimella / Change

Lisätiedot

Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas HIGHWAY G-FI (rev.2) Series: WJ - Engine type: KUBOTA V1305

Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas HIGHWAY G-FI (rev.2) Series: WJ - Engine type: KUBOTA V1305 24287G-FI (rev.2) Safety and Operation Manual Turva ja käyttö opas Series: WJ - Engine type: KUBOTA V1305 2WD Product codes: LGEA070 Series: CS - Engine type: FORD VSG413 2WD Product codes: LGEA200 HIGHWAY

Lisätiedot

MITSUI SEIKI HU40A Vaakakoneistuskeskus

MITSUI SEIKI HU40A Vaakakoneistuskeskus Sivu 1/8 MITSUI SEIKI HU40A Vaakakoneistuskeskus Tuotteen tiedot Kohteen nro: 334918 Valmistaja: MITSUI SEIKI Koneen tyyppi: Vaakakoneistuskeskukset Malli / Tyyppi: HU40A Valmistusvuosi: 2005 Tuotteen

Lisätiedot

TM ETRS-TM35FIN-ETRS89 WTG

TM ETRS-TM35FIN-ETRS89 WTG SHADOW - Main Result Assumptions for shadow calculations Maximum distance for influence Calculate only when more than 20 % of sun is covered by the blade Please look in WTG table WindPRO version 2.8.579

Lisätiedot

KONEEN SÄÄTÖJÄ. Laita koneesta virta pois,kun aloitat säädön. Käytä koneen katkaisua Trim manual nähdäksesi terän paikan tarkemmin.

KONEEN SÄÄTÖJÄ. Laita koneesta virta pois,kun aloitat säädön. Käytä koneen katkaisua Trim manual nähdäksesi terän paikan tarkemmin. SWF C 14 KONEEN SÄÄTÖJÄ WARNING Laita koneesta virta pois,kun aloitat säädön. Käytä koneen katkaisua Trim manual nähdäksesi terän paikan tarkemmin. Käyttövarsi Säätöruuvi Terän rajoitinlevy TERÄN RAJOITTIMEN

Lisätiedot

Tynnyrivaara, OX2 Tuulivoimahanke. ( Layout 9 x N131 x HH145. Rakennukset Asuinrakennus Lomarakennus 9 x N131 x HH145 Varjostus 1 h/a 8 h/a 20 h/a

Tynnyrivaara, OX2 Tuulivoimahanke. ( Layout 9 x N131 x HH145. Rakennukset Asuinrakennus Lomarakennus 9 x N131 x HH145 Varjostus 1 h/a 8 h/a 20 h/a , Tuulivoimahanke Layout 9 x N131 x HH145 Rakennukset Asuinrakennus Lomarakennus 9 x N131 x HH145 Varjostus 1 h/a 8 h/a 20 h/a 0 0,5 1 1,5 km 2 SHADOW - Main Result Assumptions for shadow calculations

Lisätiedot

Tilausvahvistus. Anttolan Urheilijat HENNA-RIIKKA HAIKONEN KUMMANNIEMENTIE 5 B RAHULA. Anttolan Urheilijat

Tilausvahvistus. Anttolan Urheilijat HENNA-RIIKKA HAIKONEN KUMMANNIEMENTIE 5 B RAHULA. Anttolan Urheilijat 7.80.4 Asiakasnumero: 3000359 KALLE MANNINEN KOVASTENLUODONTIE 46 51600 HAUKIVUORI Toimitusosoite: KUMMANNIEMENTIE 5 B 51720 RAHULA Viitteenne: Henna-Riikka Haikonen Viitteemme: Pyry Niemi +358400874498

Lisätiedot

FYSE301(Elektroniikka(1(A3osa,(kevät(2013(

FYSE301(Elektroniikka(1(A3osa,(kevät(2013( FYSE301(Elektroniikka(1(A3osa,(kevät(2013( 1/2 Loppukoe1.3.2013 vastaakaikkiinkysymyksiin(yhteensä48pistettä) 1. Kuvailelyhyesti a. Energialineaarisissapiirielementeissä:vastuksessa,kondensaattorissajakelassa(3

Lisätiedot

Fitting instructions. Fitting set for joining all types of DEVI self limiting heating cables to heating cables Art. no. 19805779 SSTL nro 04 312 85

Fitting instructions. Fitting set for joining all types of DEVI self limiting heating cables to heating cables Art. no. 19805779 SSTL nro 04 312 85 GB/FI Fitting instructions Fitting set for joining all types of DEVI self limiting heating cables to heating cables Art. no. 19805779 SSTL nro 04 312 85 intelligent varme Contents: GB Connection kits 3

Lisätiedot

FinFamily PostgreSQL installation ( ) FinFamily PostgreSQL

FinFamily PostgreSQL installation ( ) FinFamily PostgreSQL FinFamily PostgreSQL 1 Sisällys / Contents FinFamily PostgreSQL... 1 1. Asenna PostgreSQL tietokanta / Install PostgreSQL database... 3 1.1. PostgreSQL tietokannasta / About the PostgreSQL database...

Lisätiedot

MÖNKIJÄN TUKKIKÄRRY ATV TRAILER

MÖNKIJÄN TUKKIKÄRRY ATV TRAILER A T V 1 MÖNKIJÄN TUKKIKÄRRY ATV TRAILER KÄYTTÖOHJE MANUAL HUOMIO! Lue käyttöohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä ja noudata kaikkia annettuja ohjeita. Säilytä ohjeet myöhempää tarvetta varten. NOTE!

Lisätiedot

TM ETRS-TM35FIN-ETRS89 WTG

TM ETRS-TM35FIN-ETRS89 WTG VE1 SHADOW - Main Result Calculation: 8 x Nordex N131 x HH145m Assumptions for shadow calculations Maximum distance for influence Calculate only when more than 20 % of sun is covered by the blade Please

Lisätiedot

TIEKE Verkottaja Service Tools for electronic data interchange utilizers. Heikki Laaksamo

TIEKE Verkottaja Service Tools for electronic data interchange utilizers. Heikki Laaksamo TIEKE Verkottaja Service Tools for electronic data interchange utilizers Heikki Laaksamo TIEKE Finnish Information Society Development Centre (TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry) TIEKE is a neutral,

Lisätiedot

Tork Paperipyyhe. etu. tuotteen ominaisuudet. kuvaus. Väri: Valkoinen Malli: Vetopyyhe

Tork Paperipyyhe. etu. tuotteen ominaisuudet. kuvaus. Väri: Valkoinen Malli: Vetopyyhe etu Monikäyttöpaperi hoitaa useimmat pyyhintätehtävät Sopiva lasipintojen pyyhintään Sopii käsien kuivaamiseen Elintarvikekäyttöön hyväksytty Tork Easy Handling, pakkaus, jota on helppo kantaa mukana,

Lisätiedot

WindPRO version joulu 2012 Printed/Page :42 / 1. SHADOW - Main Result

WindPRO version joulu 2012 Printed/Page :42 / 1. SHADOW - Main Result SHADOW - Main Result Assumptions for shadow calculations Maximum distance for influence Calculate only when more than 20 % of sun is covered by the blade Please look in WTG table 13.6.2013 19:42 / 1 Minimum

Lisätiedot

TM ETRS-TM35FIN-ETRS89 WTG

TM ETRS-TM35FIN-ETRS89 WTG SHADOW - Main Result Assumptions for shadow calculations Maximum distance for influence Calculate only when more than 20 % of sun is covered by the blade Please look in WTG table WindPRO version 2.8.579

Lisätiedot

WindPRO version joulu 2012 Printed/Page :47 / 1. SHADOW - Main Result

WindPRO version joulu 2012 Printed/Page :47 / 1. SHADOW - Main Result SHADOW - Main Result Assumptions for shadow calculations Maximum distance for influence Calculate only when more than 20 % of sun is covered by the blade Please look in WTG table WindPRO version 2.8.579

Lisätiedot

OSAT DELAR PARTS No. Kuvaus Description

OSAT DELAR PARTS No. Kuvaus Description OSAT DELAR PARTS No. Kuvaus Description 1 Vaihteiston suojus Change gear cover 2 Kantaruuvi Cap screw 3 Kantaruuvi Cap screw 4 Sarana Hinge 5 Aluslevy Washer 6 Mutteri Nut 7 Kannatin Cantilever 8 Mutteri

Lisätiedot

,0 Yes ,0 120, ,8

,0 Yes ,0 120, ,8 SHADOW - Main Result Calculation: Alue 2 ( x 9 x HH120) TuuliSaimaa kaavaluonnos Assumptions for shadow calculations Maximum distance for influence Calculate only when more than 20 % of sun is covered

Lisätiedot

Työmaadoitusvälineet suurjännitteelle

Työmaadoitusvälineet suurjännitteelle Työmaadoitusvälineet suurjännitteelle Eurolaite Oy on vuonna 1 perustettu sähkötekniikan tuotteiden maahantuontiin, markkinointiin ja myyntiin erikoistunut asiantuntijayritys. Keskeisenä tavoitteena on

Lisätiedot

Sisällysluettelo Table of contents

Sisällysluettelo Table of contents Sisällysluettelo Table of contents OTC:n Moodlen käyttöohje suomeksi... 1 Kirjautuminen Moodleen... 2 Ensimmäinen kirjautuminen Moodleen... 2 Salasanan vaihto... 2 Oma käyttäjäprofiili... 3 Työskentely

Lisätiedot

Tietorakenteet ja algoritmit

Tietorakenteet ja algoritmit Tietorakenteet ja algoritmit Taulukon edut Taulukon haitat Taulukon haittojen välttäminen Dynaamisesti linkattu lista Linkatun listan solmun määrittelytavat Lineaarisen listan toteutus dynaamisesti linkattuna

Lisätiedot

OWNER S MANUAL AND SERVICE GUIDE KÄYTTÖ- JA HUOLTO-OHJE

OWNER S MANUAL AND SERVICE GUIDE KÄYTTÖ- JA HUOLTO-OHJE 28806-G01-FI OWNER S MANUAL AND SERVICE GUIDE KÄYTTÖ- JA HUOLTO-OHJE GASOLINE POWERED UTILITY VEHICLES BENSIINIKÄYTTÖISET MONITOIMIAJONEUVOT STARTING MODEL YEAR: 2004 ALKAEN VUODEN 2004 MALLEISTA SAFETY

Lisätiedot

Security server v6 installation requirements

Security server v6 installation requirements CSC Security server v6 installation requirements Security server version 6.x. Version 0.2 Pekka Muhonen 2/10/2015 Date Version Description 18.12.2014 0.1 Initial version 10.02.2015 0.2 Major changes Contents

Lisätiedot

BR 40/25 C Bp Pack. Ease of use. Easy to maintain. Compact and manoeuvrable design. Parallel roller brushes

BR 40/25 C Bp Pack. Ease of use. Easy to maintain. Compact and manoeuvrable design. Parallel roller brushes BR 40/25 C Bp Pack Ketterä, akkukäyttöinen yhdistelmäkone 40 sentin työleveydellä ja 1600 m²/h työsuorituksella. Tehokas ja taloudellinen ratkaisu 800 m² kokoisiin kohteisiin saakka. 1 2 3 4 1 2 Ease of

Lisätiedot

HITSAUKSEN TUOTTAVUUSRATKAISUT

HITSAUKSEN TUOTTAVUUSRATKAISUT Kemppi ARC YOU GET WHAT YOU MEASURE OR BE CAREFUL WHAT YOU WISH FOR HITSAUKSEN TUOTTAVUUSRATKAISUT Puolitetaan hitsauskustannukset seminaari 9.4.2008 Mikko Veikkolainen, Ratkaisuliiketoimintapäällikkö

Lisätiedot

Vakiomallisten kuumakanavajärjestelmien kytkeminen Wiring of standard hotrunner systems

Vakiomallisten kuumakanavajärjestelmien kytkeminen Wiring of standard hotrunner systems Teknillinen dokumentaatio Technical documentation E. Vakiomallisten kuumakanavajärjestelmien kytkeminen Wiring of standard hotrunner systems Version.0 ! Tärkeä turvaohje / Important safety instruction

Lisätiedot

( ,5 1 1,5 2 km

( ,5 1 1,5 2 km Tuulivoimala Rakennukset Asuinrakennus Liikerak. tai Julkinen rak. Lomarakennus Teollinen rakennus Kirkollinen rakennus Varjostus "real case" h/a 1 h/a 8 h/a 20 h/a 4 5 3 1 2 6 7 8 9 10 0 0,5 1 1,5 2 km

Lisätiedot

You can check above like this: Start->Control Panel->Programs->find if Microsoft Lync or Microsoft Lync Attendeed is listed

You can check above like this: Start->Control Panel->Programs->find if Microsoft Lync or Microsoft Lync Attendeed is listed Online Meeting Guest Online Meeting for Guest Participant Lync Attendee Installation Online kokous vierailevalle osallistujalle Lync Attendee Asennus www.ruukki.com Overview Before you can join to Ruukki

Lisätiedot

mini Safe by Design and optimized for tilting windows

mini Safe by Design and optimized for tilting windows mini Safe by Design and optimized for tilting windows MINI CASSETTE Suitable for 17mm or 20mm chain or constant tension spring mechanism. The spring mechanism is suited also for operating from the bottom

Lisätiedot

SPARE PART LIST VARAOSALUETTELO FINN-POWER FP140X IS AS VS 1.3 DATE:030320

SPARE PART LIST VARAOSALUETTELO FINN-POWER FP140X IS AS VS 1.3 DATE:030320 SPARE PART LIST VARAOSALUETTELO FINN-POWER FP140X IS AS VS 1.3 DATE:030320 030320 FINN-POWER FP140X IS AS VS 1.3 Drawings and part lists No Piirustukset ja osaluettelot EQUIPMENT 692392 VARUSTELU HYDRAULIC

Lisätiedot

IEC IP V AC. VIZULO Stork Little Brother LED street luminaire / katuvalaisin. Mounting instruction Asennusohjeet. min 40 C.

IEC IP V AC. VIZULO Stork Little Brother LED street luminaire / katuvalaisin. Mounting instruction Asennusohjeet. min 40 C. VIZULO Stork Little Brother LED street luminaire / katuvalaisin Mounting instruction Asennusohjeet 05 IEC EN 60598 IP66 min 40 C max + 45 C 198-264 V AC PH2 4 6 29/01/2016 SIA VIZULO Ganibu dambis 7a,

Lisätiedot

ELECTRIC OWNER S MANUAL / OMISTAJAN OPAS - SÄHKOMALLI RXV FLEET FREEDOM SHUTTLE 2+2 610992-FI

ELECTRIC OWNER S MANUAL / OMISTAJAN OPAS - SÄHKOMALLI RXV FLEET FREEDOM SHUTTLE 2+2 610992-FI ELECTRIC OWNER S MANUAL / OMISTAJAN OPAS - SÄHKOMALLI RXV FLEET FREEDOM SHUTTLE 2+2 610992-FI ISSUED FERUARY 2009 / JULKAISTU HELMIKUUSSA 2009 SAFETY For any questions on material contained in this manual,

Lisätiedot

7.4 Variability management

7.4 Variability management 7.4 Variability management time... space software product-line should support variability in space (different products) support variability in time (maintenance, evolution) 1 Product variation Product

Lisätiedot

Security server v6 installation requirements

Security server v6 installation requirements CSC Security server v6 installation requirements Security server version 6.4-0-201505291153 Pekka Muhonen 8/12/2015 Date Version Description 18.12.2014 0.1 Initial version 10.02.2015 0.2 Major changes

Lisätiedot

TM ETRS-TM35FIN-ETRS89 WTG

TM ETRS-TM35FIN-ETRS89 WTG SHADOW - Main Result Calculation: N117 x 9 x HH141 Assumptions for shadow calculations Maximum distance for influence Calculate only when more than 20 % of sun is covered by the blade Please look in WTG

Lisätiedot