Tehtävä 3.1 Kuinka pitkän matkan kuljet a) 26 minuutissa, jos nopeutesi on 10,7 solmua? 26 min s = vt = 10,7 kn = 4,6 M 60 b) 38 minuutissa, jos nopeutesi on 6,5 solmua? s = vt = 6,5 kn 38 min = 4,1 M 60 Saaristomerenkulku 1
Tehtävä 3.2 Mikä on veneesi nopeus, kun se kulkee a) 4,7M 28min:ssa? v = s t = 4,7 M 28 min 60 = 10,1 kn b) 6,3M 19min:ssa? v = s t = 6,3 M 60 = 19,9 kn 19 min Saaristomerenkulku 2
Tehtävä 3.3 Kauanko kestää a) 11,3M matka 7,4 solmun nopeudella? t = s v = 11,3 M 7,4 kn 60 = 92 min = 1h 32min b) 7,4M matka 11,3 solmun nopeudella? t = s v = 7,4 M 60 = 39 min 11,3 kn Saaristomerenkulku 3
Tehtävä 3.4 Lähdet matkalle klo 10:47 ja ajat 8,3 solmun keskinopeudella. Kuinka pitkän matkan olet ajanut klo 11:29? Ajoaika: 11:29-10:47 0:42 s = vt = 8,3 kn 42 min 60 = 5,8 M Saaristomerenkulku 4
Tehtävä 3.5 Lähdet Kaitaan Nuottalahden venesatamasta 1,5 m veneväylää Otsolahden venesatamaan. Olet Ryssjeholmenin kummelin kohdalla klo 14:20 ja alitat Länsiväylän sillan klo 14:52. Mikä on ollut keskinopeutesi? Ajomatka 3,5 M Ajoaika: 14:52-14:20 0:32 v = s t = 3,5 M 60 = 6,6 kn 32 min Saaristomerenkulku 5
Tehtävä 3.6 Lähdet klo 13:40 Rönnkobbenin saaren itäkärjestä Rysäkivelle. a) Mitä kompassisuuntaa on ohjattava? b) Milloin olet perillä, jos veneesi nopeus on 7,5 solmua? 2,2 mpk TS=122 KS eks MS er TS 119-4 115 +7 122 Ajomatka 2,2 M t = s v 2,2 M = 60 = 18min 7,5 kn Perillä: 13:40 +0:18 13:58 6
Tehtävä 3.7 Kuljet veneelläsi ohjaten kompassisuuntaa 255. Veneen nopeus on 8,5 kn. Kun Uusimatalan reunamerkki on suoraan sivulla oikealla, on kello 10:17. Veneen loki näyttää tällöin 176,1 mpk. Jatkat matkaa samalla nopeudella samaan suuntaan kunnes Koirasaaren linjataulu on suoraan sivulla vasemmalla. Paljonko kello on silloin? Ja mitä näyttää veneen loki? KS eks MS er TS 255 +8 263 +7 270 3,9 mpk TS=270 t = s v 3,9 M = 60 = 28min 8,5 kn 10:17 +0:28 10:45 Loki näyttää: 176,1 + 3,9 = 180 M 7
Tehtävä 3.8 Ajat Kustaanmiekasta merelle Suomenlinna - Harmaja väylää pitkin. Remmarholmin sektoriloisto Vallisaaren eteläpään vieressä on suoraan sivulla klo 10:17. Loki näyttää tällöin 673,2 mpk ja nopeutesi on 8,2 solmua. a) Milloin olet Harmajan merimajakan kohdalla? 1,6 M t = s v 1,6 M = 60 = 12min 8,2 kn Harmaja: 10:17 +00:12 10:29 b) Mikä on lokin korjauskerroin, jos se näyttää 676,0 mpk, kun Flathällgrundetin reunamerkki on suoraan sivulla oikealla? 1,4 M Lokin näyttämä matka 676,0-673,2 = 2,8 M Todellinen matka 3,0M Korjauskerroin = 3,0/2,8 = 1,07 8
Tehtävä 3.9 Haluat määrittää veneesi nopeuden. Lokilukema on mittauksen alkupisteen kohdalla 121,0 mpk ja loppupisteen kohdalla 132,8 mpk. Mittauspisteiden välin ajamiseen kuluu 50 min. Mikä on veneesi nopeus, jos lokin korjauskerroin on 1,1? s = 1,1 132,8 121,0 = 13,0M v = s t 13,0 M = 60 = 15,6 kn 50 min 9
Tehtävä 3.10 Klo 9:50 lähdet 6,5 solmun nopeudella Örskärin saaren itäkärjestä kompassisuuntaan 35. a) Milloin on Kytön torni suoraan lännessä? 1,8 mpk TS=344 KS eks MS er TS 35 +2 37 +7 44 t = s v 2,3 M Kytö lännessä: 9:50 = 6,5 kn 60 = 21min +0:21 10:11 b) Tällöin muutat nopeutta ja suuntaa kohti paikkaa 60 05,6 N 24 44,0 E. Mikä on uusi kompassisuunta ja mikä on koko matkan keskinopeus, kun saavut perille klo 10:26? v = s t KS eks MS er TS 337 0 337 +7 344 = (2,3 + 1,8) M 36 min 60 = 6,8 kn 10:26-9:50 0:36 2,3 mpk TS=44 10
Tehtävä 3.11 Huonon näkyvyyden vallitessa vene ohjaa Rysäkiven pohjoisviitalta kompassisuuntaa 41. Veneen kompassin eksymää ei ole määritetty. Vene törmää Melkin eteläpuolella olevaan pohjoisjääpoijuun 12 minuutin kuluttua. a) Mikä oli veneen nopeus? v = s t = 1,6 M 60 = 8,0 kn 12 min b) Mikä oli kompassin eksymä? KS eks MS er TS 41-4 37 +7 44 1,6 mpk TS=44 Pohdittavaksi: Kannattiko ajaa huonon näkyvyyden vallitessa 8 solmun nopeudella ja laivaväylän reunalla? 11
Tehtävä 3.12 Ajat tasaisella nopeudella Kaivopuiston ja Harakan välistä pitkin 2,4 m väylää länteen. Hernesaaren kaakkoiskulma on suoraan sivulla oikealla klo 9:23. Rönnkobbenin luodolla olevan linjataulun ollessa suoraan sivulla vasemmalla klo 9:50 lisäät nopeutta 2 solmua. a) Milloin olit Käärmesaaren eteläpuolella olevan viittaportin kohdalla? Hernesaari-Rönnkobben 2,9M+1,8M=4,7M ajoaika 27 min => nopeus 4,7M /27min x 60 = 10,4 kn Hernesaari-Käärmesaari 2,9M aika=2,9m / 10,4kn x 60=17 min => Käärmesaaren kohdalla klo 9:40 b) Milloin saavut 9,0 m väylälle Kytön pohjoispuolella? uusi nopeus 12,4 kn Ajoaika t=3,6m / 12,4kn x 60=17 min => 9,0m väylällä klo 10:07 c) Mikä on tällöin ollut keskinopeutesi klo 9:23 jälkeen? Hernesaari-Kytö 2,9M+1,8M+3,6M=8,3M ajoaika 44 min => v=8,3m/44min x 60 = 11,3 kn 1,8 mpk 3,6 mpk 2,9 mpk 12
Tehtävä 3.13 Olet matkalla Otsolahden venesatamaan lyhintä tietä paikasta 60 03,4 N 24 41,0 E käyttäen veneväyliä. a) Mitä kompassisuuntia (KS) sinun tulee pitää? b) Aluksen nopeus on 10,5 solmua ja lähtöaika klo 10.15. Milloin olet perillä olettaen, että voit ajaa tasaisella nopeudella? KS eks MS er TS 35 +2 37 +7 44 12-1 11 +7 18 TS=357 TS=313 TS=37 TS=5 TS=42 TS=57 46 +4 50 +7 57 34 +1 35 +7 42 359-1 358 +7 5 29 +1 30 +7 37 TS=18 302 +4 306 +7 313 351-1 350 +7 357 Matka 8,9 mpk => ajoaika 8,9mpk/10,5x60min = 51 min Perillä 11:06 TS=43 13