Kesäaikataulu 2014
Höökikyyti on Karkkilan kaupungin tukema sisäisen joukkoliikenteen linja-autolinja, liikennöintiä hoitaa Päivin Liikenne Oy. Höökikyyti tarjoaa liikkumismahdollisuuden kaupunginosista ja kylistä keskustan kauppoihin, torille, kaupungintalolle, kirjastoon, n palvelukeskukseen ja tarvittaessa terveysasemalle sekä mahdollistaa myös jatkoyhteyden yleisessä joukkoliikenteessä. Liikenne on avoin kaikille käyttäjille. Höökikyyti liikennöi kesäaikana 2.6. 10.8.2014 kaksi kertaa viikossa, tiistaisin ja perjantaisin. Koululaisten lukuvuoden aikana 11.8.2014 31.5.2015 Höökikyyti liikennöi maanantaista perjantaihin, arkipäivisin. YHTEYSTIEDOT Liikennöitsijä Päivin Liikenne Oy www.paivinliikenne.fi Höökikyyti auto 050 364 3227 Karkkilan kaupunki elinkeinosihteeri 044 553 3429 www.karkkila.fi Joukkoliikenne Höökikyyti LIIKENNÖINTIREITIT 2.6. 10.8.2014 Tiistaisin ja perjantaisin 1. Karkkilan keskusta 2. Ahmoo, Haavisto, Vaskijärvi 3. Siikala, Tuorila, Järvenpää, Vattola, Haukkamäki, Haapala jossa uutena reittinä Nahkio KUTSULIIKENNE Taajaman ulkopuolella auto voi hakea tarvittaessa aikataulun puitteissa matkustajia myös kutsusta lyhyen matkan päässä pääreitiltä sijaitsevista osoitteista. Kutsuliikenteestä johtuen ovat aikatauluviiveet mahdollisia. Hakutilaukset ja tiedustelut tehdään viimeistään kuljetustarvetta edeltävänä päivänä klo 7 17 autoon 050 364 3227. PYSÄKIT Auto pysähtyy linja-autopysäkeillä ja reittiin merkityillä pysäkkikohdilla. Jos pysäkkiä ei ole lähellä, auto pysähtyy tarvittaessa matkustajan pysäytysmerkistä siinä missä se yleinen liikenneturvallisuus huomioon ottaen on turvallista. KULJETUSMAKSU Matkustajamaksu on kaksi euroa suunta, bussissa voi maksaa sekä käteisellä että maksukortilla. 2 3
HÖÖKIKYYTI AIKATAULU TIISTAISIN HÖÖKIKYYTI AIKATAULU TIISTAISIN 1. Keskusta Marketit, palvelukeskus, terveysasema (tarvittaessa), Sudetti, linja-autoasema, kaupungintalo, kirjasto, neuvola, Huhdintie 13.45 Linja-autoasema, Huhdintie 10-12, Tammelantie - Puutarhakatu - - Helsingintie 13.50 Marketit, Mäntylänkatu 1 13.55, Huhdintie 14.15 Linja-autoasema 14.20 Kirjasto, Neuvola Valtatie 26 14.25 Kumpeentie, Härjänkankaantie, Lemmointie 14.35 Nahkio: Köyliöntie, Vihdintie, Helsingintie Marketit, Mäntylänkatu 2, Helsingintie 14.40 Kirjasto, Neuvola Valtatie 26 14.45 Linja-autoasema, 14.50 Marketit, Mäntylänkatu 2 14.55 Reitti: Marketit Mäntylänkatu 1 n palvelukeskus tarvittaessa terveysasema Sudetti, Puutarhakatu Linja-autoas. Kirjasto, kaupungintalo Helsingintie Marketit 2. Vaskijärvi, Haavisto, Ahmoo Kirjasto, Neuvola Valtatie 26, Linja-autoasema, Huhdintie, 12.00 Marketit, Mäntylänkatu 2 12.10 Aurinkorinne, Läyliäistentie/ Ahmoonmäentien Vaskijärvi, kyläaitta Haavisto, Haavistontie/ Vihtijärventien Linja-autoasema, Huhdintie 10-12, 16.00 12.05 Marketit, Mäntylänkatu 2 16.05 12.15 12.25 12.35 Haavisto, Vihtijärventie/ Haavistontien Vaskijärvi, kyläaitta Aurinkorinne, Läyliäistentie/Pumppaamontien 16.10 16.20 16.30 16.35 12.40 Linja-autoasema 16.40 Linja-autoasema 12.45 Marketit, Mäntylänkatu 2 16.45 Reitti: Linja-autoasema Huhdintie Mäntylänkadun marketit Helsingintie Hongistontie Läyliäistentie Vaskijärven Kyläaitta Läyliäistentie - Haavistontie Vihtijärventie Helsingintie Mäntylänkadun marketit Huhdintie Linja-autoasema. reitti päinvastaisessa järjestyksessä. Merkkien selitteet: =tienhaara 2 Kuljetusmaksu 4 5
HÖÖKIKYYTI AIKATAULU TIISTAISIN 3. Siikala, Pyhäjärvi, Haapala Linja-autoasema 10.55 Marketit, Mäntylänkatu 2 14.55 *) Siikala: Siikalantie Porintien/Purolantien Tuorilan ekopiste, Tuorilantie/Kauppatie Järvenpää: Järvenpääntie/ Vattolantie Vattola: Vattolantie/Koivukatu Haukkamäki: Vanha Kumpeentie, Härjänkankaantie, Lemmointie. Nahkio: Köyliöntie, Vihdintie, Helsingintie 11.10 Kirjasto, Neuvola Valtatie 26 15.00 11.30 Linja-autoasema 15.05 11.35 11.40 11.45 11.50 Linja-autoasema 11.55 Kirjasto, Neuvola Valtatie 26 - Helsingintie 12.00 Nahkio: Vihdintie, Köyliöntie Härjänkankaantie, Kumpeentie, Lemmointie Haukkamäki: Vanha Vattola: Vattolantie/Koivukatu, Vattolantie Järvenpää: Järvenpääntie 15.10 15.15 15.20 15.25 Tuorilan ekopiste, Tuorilantie/Kauppatie 15.30 Siikala: Siikalantie, 15.40 Porintien/Purolantien Linja-autoasema 16.00 Reitti: Linja-autoasema Porintie Siikalantie tarvittaessa Pajuojantie, Öljymäentie, Hajakantie, Porintie/Rautojantie Tuorilan ekopiste, Tuorilantie/Kauppatie Järvenpääntie Vattolantie Vattolantie/Koivukatu Haukkamäki, Vanha Haapala, Lemmointie Kumpeentie Härjänkankaantie Lemmointie Köyliöntie Vihdintie Linja-autoasema Marketit, Mäntylänkatu 2. reitti päinvastaisessa järjestyksessä. HÖÖKIKYYTI AIKATAULU PERJANTAISIN 1. Keskusta Marketit, palvelukeskus, terveysasema (tarvittaessa), Sudetti, linja-autoasema, kaupungintalo, kirjasto, neuvola, Lidl, tarvittaessa teollisuuskylä Huhdintie 10.00 Linja-autoasema, Tammelantie- Puutarhakatu--Helsingintie 10.05 13.50 Marketit, Mäntylänkatu 1 10.10 13.55, Huhdintie 10.20 14.15 Linja-autoasema 10.25 14.20 Kirjasto, Neuvola Valtatie 26 10.30 14.25 Kumpeentie, Härjänkankaantie, Lemmointie. Nahkio: Köyliöntie, Vihdintie, 10.35 14.35 Helsingintie Marketit, Mäntylänkatu 2, Helsingintie 10.40 14.40 Kirjasto, Neuvola Valtatie 26 10.45 14.45 Linja-autoasema, Huhdintie, 10.50 14.50 Marketit, Mäntylänkatu 2 10.55 14.55 Lidl, tarvittaessa Yrittäjäntie - ABC Masuuni - Lakianharju 11.00 15.00 Reitti: Marketit Mäntylänkatu 1 n palvelukeskus tarvittaessa terveysasema Sudetti, Puutarhakatu Linja-autoas. Kirjasto, kaupungintalo Helsingintie Marketit Mäntylänkatu 1 Lidl, tarvittaessa Yrittäjäntie - ABC Masuuni - Lakianharju. 6 7
HÖÖKIKYYTI AIKATAULU PERJANTAISIN 2. Vaskijärvi, Haavisto, Ahmoo Linja-autoasema, Huhdintie, 8.00 Linja-autoasema, Huhdintie, 12.00 Marketit, Mäntylänkatu 2 8.05 Marketit, Mäntylänkatu 2 12.05 Aurinkorinne, Läyliäistentie/Ahmoonmäentien Vaskijärvi, kyläaitta Haavisto, Haavistontie/ Vihtijärventien 8.10 8.20 8.30 8.35 Haavisto, Vihtijärventie/ Haavistontien 12.10 Vaskijärvi, kyläaitta, 12.20 Aurinkorinne, Läyliäistentie-Pumppaamontien 12.30, Huhdintie 12.35 Linja-autoasema 8.40 Linja-autoasema 12.40 8.45 Marketit, Mäntylänkatu 2 12.45 Reitti: Linja-autoasema Huhdintie Mäntylänkadun marketit Helsingintie Hongistontie Läyliäistentie Vaskijärven Kyläaitta Läyliäistentie - Haavistontie Vihtijärventie Helsingintie Mäntylänkadun marketit Huhdintie Linja-autoasema. reitti päinvastaisessa järjestyksessä. 3. Siikala, Pyhäjärvi, Haapala Linja-autoasema 8.55 Marketit, Mäntylänkatu 2 12.45 *) Siikala, Siikalantie Porintien/Purolantien Tuorilan ekopiste, Tuorilantie/Kauppatie Järvenpää, Järvenpääntie/ Vattolantie 9.10 Kirjasto, Neuvola Valtatie 26 12.50 9.30 Linja-autoasema 12.55 9.35 Vattolantie/Koivukatu 9.40 Haukkamäki, Vanha Kumpeentie, Härjänkankaantie, Lemmointie. Nahkio: Köyliöntie, Vihdintie, Helsingintie 9.45 9.50 Linja-autoasema 9.55 Marketit, Mäntylänkatu 2 10.00 Nahkio: Vihdintie, Köyliöntie Härjänkankaantie, Kumpeentie, Lemmointie Haukkamäki, Vanha Vattolantie/Koivukatu, Vattolantie Järvenpää, Järvenpääntie 13.00 13.05 13.10 13.15 Tuorilan ekopiste, Tuorilantie/Kauppatie 13.20 Siikala, Siikalantie, 13.30 Porintien/Purolantien Linja-autoasema 13.50 Reitti: Linja-autoasema Porintie Siikalantie tarvittaessa Pajuojantie, Öljymäentie, Hajakantie, Porintie/Rautojantie Tuorilan ekopiste, Tuorilantie/Kauppatie Järvenpääntie Vattolantie Vattolantie/Koivukatu Haukkamäki, Vanha Haapala, Lemmointie Kumpeentie Härjänkankaantie Lemmointie Köyliöntie Vihdintie Linja-autoasema Marketit, Mäntylänkatu 2. reitti päinvastaisessa järjestyksessä. 8 9
1. Keskusta 2.Ahmoo, Vaskijärvi, Haavisto 10 11
Julkaisija Karkkilan kaupunki 3. Siikala, Tuorila, Vattola, Haukkamäki, Haapala, Nahkio