15.9.2017 Europa-risteily ja 2 yötä Tallinnassa Bussireitit Huom! Bussien kantavuussäännösten takia joudumme rajoittamaan matkatavaroiden ja henkilökohtaisten tuliaisten enimmäismääräksi 20 kg/matkustaja. Huomioikaa tämä tehdessänne esim. alkoholiostoksia. Matkustajien tulee itse huolehtia, että kaikissa matkatavaroissa on omistajan nimi ja yhteystiedot. Matkatavaroiden tulee olla hyvin pakattuja, normaalin kuljetuksen kestäviä. Kuljettaja ja Pohjolan Matka eivät vastaa kadonneista tai rikkoontuneista matkatavaroista. Tarkat lähtöajat, -paikat ja tiedot laiva-aikatauluista on merkitty laskuun/matkavahvistukseen. Laiva- ja bussiaikataulut saattavat muuttua esitteiden ilmestymisen jälkeen. Lähtöpaikalla on hyvä olla viimeistään 15 minuuttia ennen matkavahvistukseen merkittyä lähtöaikaa. Samalla liittymäkuljetusreitillä voi olla useampia busseja. Pyrimme sijoittamaan samalla varauksella olevat matkustajat samaan bussiin. Liittymäkuljetuksiin ei ole mahdollista varata istumapaikkoja etukäteen. Ilmoitattehan matkavarauksenne yhteydessä erikoismatkatavaroista, kuten lastenrattaista ja pyörätuoleista. Pyörätuolilla liikkuvalla matkustajalla tulee olla avustaja mukana matkalla. 04A: Äänekoski-Jyväskylä-Jämsä-Lahti-Helsinki Hirvaskangas ABC piha 11.00 Äänekoski linja-autoasema 11.15 Suolahti linja-autoasema 11.25 Laukaa linja-autoasema 11.45 Vihtavuori Vihtahousun pys. 11.50
04B: Vaajakoski-Jyväskylä-Jämsä-Lahti-Helsinki 04O: Oulu-Jyväskylä-Jämsä-Lahti-Helsinki Oulu linja-autoasema 7.00 Pulkkila ABC piha 8.05 Kärsämäki liikenneasema 8.30 Pyhäsalmi ABC piha 9.00 Pihtipudas Shell piha 9.30 Viitasaari ABC piha 10.25 Äänekoski linja-autoasema 11.15 Suolahti linja-autoasema 11.25 Laukaa linja-autoasema 11.45 Vihtavuori Vihtahousun pys. 11.50 05A: Kajaani-Kuopio-Mikkeli-Lahti-Helsinki Kajaani linja-autoasema 7.45 Mainua th 8.00 Sukeva Neste pys. 8.20
Iisalmi linja-autoasema 8.50 Lapinlahti Matin ja Liisan asema 9.35 Alapitkä pikav.pys. 9.45 Siilinjärvi linja-autoasema 10.00 Vuorela ramppi 10.10 Kuopio linja-autoasema tilausajo 10.25 Pitkälahti ABC piha 10.35 Humalajoki moottoritien pys. 10.45 Paukarlahti pikav.pys. 10.55 Oravikoski pikav.pys. 11.00 Leppävirta Unnukkapiha 11.10 Varkaus ABC piha 11.30 Joroinen Jari-Pekka piha eteläpu 12.15 Juva ABC piha 12.45 Kielkallio pikav.pys. 12.55 Mikkeli Matkakeskuksen tilausajo 13.20 Otava pikav.pys. 13.30 Uutela pikav.pys. 13.35 Vihantasalmi pikav.pys. 13.45 Kuortti ABC piha 14.00 Heinola Kirkkokatu turistipys. 15.00 Vierumäki Matkakeidas 15.15 05B: Iisalmi-Kuopio-Mikkeli-Lahti-Helsinki Iisalmi linja-autoasema 8.50 Lapinlahti Matin ja Liisan asema 9.35 Alapitkä pikav.pys. 9.45 Siilinjärvi linja-autoasema 10.00 Vuorela ramppi 10.10 Kuopio linja-autoasema tilausajo 10.25 Pitkälahti ABC piha 10.35 Humalajoki moottoritien pys. 10.45 Paukarlahti pikav.pys. 10.55 Oravikoski pikav.pys. 11.00 Leppävirta Unnukkapiha 11.10 Varkaus ABC piha 11.30 Joroinen Jari-Pekka piha eteläpu 12.15 Juva ABC piha 12.45 Kielkallio pikav.pys. 12.55 Mikkeli Matkakeskuksen tilausajo 13.20 Otava pikav.pys. 13.30 Uutela pikav.pys. 13.35 Vihantasalmi pikav.pys. 13.45
Kuortti ABC piha 14.00 Heinola Kirkkokatu turistipys. 15.00 Vierumäki Matkakeidas 15.15 06A: Lieksa-Joensuu-Lappeenranta-Kouvola-Helsinki Lieksa linja-autoasema 6.55 Uimaharju Teboil piha 7.30 Eno linja-autoasema 7.50 Uuro ABC Kontiolahti piha 8.05 Joensuu Siltakatu matkailupys. 8.40 Joensuu linja-autoasema 8.45 Reijola ramppi 8.55 Honkavaara Gulf pys. 9.05 Onkamo th 9.15 Tolosenmäki Neste Piha 9.30 Kitee ABC piha 9.40 Puhos th VT6 pys. 9.50 Kesälahti Pivanka piha 10.10 Saari SEO piha 10.25 Särkisalmi ABC piha 10.35 Parikkala rautatieaseman pys. 10.45 Simpele Teboil piha 11.35 Rautjärvi Pirholan th 11.50 Vuoksenniska SEO piha 12.00 Imatra keskusliikenneasema 12.10 Imatra Koskentori Helsingintien 12.15 Joutseno linja-autoasema 12.30 Ahvenlampi th pys. 12.35 Lauritsala pikav.pys. 12.45 Lappeenranta Peltolan koulu 12.55 Sammonlahti pikav.pys. 13.05 Taavetti Pitkä Shell pys. 13.25 Utti ABC piha 14.20 Kouvola linja-autoasema 14.35 Kuusankoski keskustan pikav.pys. 14.50 Koria ABC pys. 15.00 Elimäki Alppiruusu VT6 pys. 15.15 Pukaron Paroni piha 15.50 Lapinjärvi Teboil piha 15.55 Koskenkylä Kuninkaantien ABC pih 16.10 Porvoo VT6 Herkkules levähdysalu 16.25 06B: Joensuu-Lappeenranta-Kouvola-Helsinki Joensuu Siltakatu matkailupys. 8.40
Joensuu linja-autoasema 8.45 Reijola ramppi 8.55 Honkavaara Gulf pys. 9.05 Onkamo th 9.15 Tolosenmäki Neste Piha 9.30 Kitee ABC piha 9.40 Puhos th VT6 pys. 9.50 Kesälahti Pivanka piha 10.10 Saari SEO piha 10.25 Särkisalmi ABC piha 10.35 Parikkala rautatieaseman bussipy 10.45 Simpele Teboil piha 11.35 Rautjärvi Pirholan th 11.50 Vuoksenniska SEO piha 12.00 Imatra keskusliikenneasema 12.10 Imatra Koskentori Helsingintien 12.15 Joutseno linja-autoasema 12.30 Ahvenlampi th pys. 12.35 Lauritsala pikav.pys. 12.45 Lappeenranta Peltolan koulu 12.55 Sammonlahti pikav.pys. 13.05 Taavetti Pitkä Shell pys. 13.25 Utti ABC piha 14.20 Kouvola linja-autoasema 14.35 Kuusankoski keskustan pikav.pys. 14.50 Koria ABC pys. 15.00 Elimäki Alppiruusu VT6 pys. 15.15 Pukaron Paroni piha 15.50 Lapinjärvi Teboil piha 15.55 Koskenkylä Kuninkaantien ABC pih 16.10 Porvoo VT6 Herkkules levähdysalu 16.25