986 987 989 10.8.2016-18.6.2017 986 987 989 Nikkilä - Etelä-Paippinen - Nickby - Södra Paipis - Träskända station Nikkilä - Pornainen - Järvenpään asema Nickby - Borgnäs - Träskända station Pornainen - Järvenpää Borgnäs - Träskända
986 Nikkilä Nickby Itäinen Jokipuisto Östanåparken Nikkilä - Etelä-Paippinen - Nickby - Södra Paipis - Träskända station / Rajakulma Träskända station / Rajakulma Träskända station Rajakulma > 6.15 5.55e 6.05e 7.50 7.05 7.15 12.10e+ 8.10e+ 8.20e+ 13.05e+ 12.50e+ 13.00e+ 14.10Be+ 13.45e+ 13.55e+ 15.10e+ 14.45Be+ 16.15e 17.10e 17.20e 15.8.2016-18.6.2017 Välipysäkeille ilmoitetut ajat ovat ohjeaikoja, joita ennen bussi ei ohita pysäkkiä / bussen kör inte förbi mellanhållplatserna före den angivna passertiden + = ei ajeta / körs ej 20. - 21.10.2016, 5.12.2016, 23.12.2016-6.1.2017, 20.2-24.2.2017, 5.6.-18.6.2017 B Rajakulmaan, Rajakulmasta / till, från Rajakulma Nikkilässä aamuisin sekä lähtö klo 13:45 Järvenpäästä It.Jokipuistoon ja iltapäivisin Itäisestä Jokipuistosta koulukeskuksen kautta / I Nickby körs på morgonen samt avgången kl. 13:45 från Träskända till Östanåparken och på eftermiddagen från Östanåparken via skolcentrumet HSL-liput kelpaavat linjalla Sipoon kunnan alueella / HRT-biljetter gäller på linjen inom Sibbo kommun e = ei matalalattiabussi / ej låggolvsbuss Oy Pohjolan Liikenne Ab; puh. 0600 555 840 tfn (0,79 e/min +ppm) Linjan 986 pysäkit: Itäinen Jokipuisto - Kirkkoniityntie - Urheilutie - Nikkilän koulukeskus - Suursuontie - Nikkilän terv.asema - Jussaksentie - Nikkilän la-as. - Kartanontie - Viljatie - Pohjanniityntie - Norrskogen - Rajaveräjänmäki - Kålbackantie - Hemgård - Wessmanin tupa - Käsiksentie - Brusaksentie - Lampetas - Koulumäki - Haversbackantie - Solbackantie - Hommanäsintie - Götbacka - Solbergintie - Honkala - Mosantie - Björkmontie - Norra Paipis skola - Widegård - Kyläkirkko - Fågelnäs - Lintumetsä - Harjus - Lindebontie - Minkkikatu - Peikkometsä - - Peikkometsä - Minkkikatu - Rajakulma - Harjus - Lintumetsä - Fågelnäs - Kyläkirkko - Norra Paipis skola - Björkmontie - Mosantie - Honkala - Solbergintie - Götbacka - Hommanäsintie - Solbackantie - Haversbackantie - Koulumäki - Lampetas - Brusaksentie - Käsiksentie - Wessmanin tupa - Hemgård - Kålbackantie - Rajaveräjänmäki - Norrskogen - Pohjanniityntie - Nikkilän kartano - Kartanontie - Nikkilän la-as. - Jussaksentie - Nikkilän terv.asema - Nikkilän koulukeskus - Kirkkoniityntie - Itäinen Jokipuisto
986 15.8.2016-18.6.2017 Hållplatser för linje 986: Östanåparken - Kyrkängsvägen - Idrottsvägen - Nickby skolcentrum - Storkärrsvägen - Nickby hälsostation - Jussasvägen - Nickby busstation - Gårdsvägen - Spannmålsvägen - Norrängsvägen - Norrskogen - Rågrindsbacken - Kålbackavägen - Hemgård - Wessmans stuga - Käsisvägen - Brusasvägen - Lampetas - Skolbacken - Haversbackavägen - Solbackavägen - Hommanäsvägen - Götbacka - Solbergsvägen - Honkala - Mossavägen - Björkmovägen - Norra Paipis skola - Widegård - Bykyrkan - Fågelnäs - Fågelskog - Harjus - Lindebovägen - Minkkikatu - Peikkometsä - Träskända station Träskända station - Peikkometsä - Minkkikatu - Rajakulma - Harjus - Fågelskog - Fågelnäs - Bykyrkan - Norra Paipis skola - Björkmovägen - Mossavägen - Honkala - Solbergsvägen - Götbacka - Hommanäsvägen - Solbackavägen - Haversbackavägen - Skolbacken - Lampetas - Brusasvägen - Käsisvägen - Wessmans stuga - Hemgård - Kålbackavägen - Rågrindsbacken - Norrskogen - Norrängsvägen - Nickby gård - Gårdsvägen - Nickby busstation - Jussasvägen - Nickby hälsostation - Nickby skolcentrum - Kyrkängsvägen - Östanåparken
987 Nikkilä Nickby Itäinen Jokipuisto Östanåparken Nikkilä - Pornainen - Nickby - Borgnäs - Träskända station Träskända station 10.8.2016-18.6.2017 Pornainen Pornainen > koulukeskus Träskända station > koulukesk. / Monnink. th 6.35e 7.00e 7.40e 8.05e 8.50e 9.15e 8.40+ 9.05+ 9.30+ 9.55+ 15.40Be+ 13.30BBe+ 15.10Bey+ Välipysäkeille ilmoitetut ajat ovat ohjeaikoja, joita ennen bussi ei ohita pysäkkiä / bussen kör inte förbi mellanhållplatserna före den angivna passertiden + = ei ajeta / körs ej 20. - 21.10.2016, 5.12.2016, 23.12.2016-6.1.2017, 20.2-24.2.2017, 5.6.-18.6.2017 B It.Jokipuisto - Pornainen / Östanåparken - Borgnäs BB It.Jokipuisto - Laukkoski / Östanåparken - Lövkoski y Laukkosken kautta / Via Lövkoski Nikkilässä aamuisin It.Jokipuistoon ja iltapäivisin It.Jokipuistosta koulukeskuksen kautta / I Nickby körs på morgonen till Östanåparken och på eftermiddagen från Östanåparken via skolcentrume HSL-liput kelpaavat linjalla jos matka alkaa Sipoosta ja päättyy Sipooseen / HRT-biljetter gäller på linjen då resan börjar och slutar i Sibbo e = ei matalalattiabussi / ej låggolvsbuss Oy Pohjolan Liikenne Ab; puh. 0600 555 840 tfn (0,79 e/min +ppm) Linjan 987 pysäkit: Itäinen Jokipuisto - Kirkkoniityntie - Urheilutie - Nikkilän koulukeskus - Suursuontie - Nikkilän terv.asema - Jussaksentie - Nikkilän la-as. - Kartanontie - Nikkilän kartano - Jokitörmä - Björkbacka - Lindnäs - Viljan - Broaksentie - Linnantie - Annanbackantie - Brantaksentie - Holstaksentie - Kotivalli - Högbacka - Lövkoskentie - Jokimäki - Pornainen koulukesk. - Monninkylä th - Maisala - Ketunarontie - Jungfrustenintie - Bastnäsintie - Fredsbackantie - Widegård - Kyläkirkko - Fågelnäs - Lintumetsä - Harjus - Lindebontie - Minkkikatu - Peikkometsä - - Peikkometsä - Minkkikatu - Rajakulma - Harjus - Lintumetsä - Fågelnäs - Kyläkirkko - Widegård - Fredsbackantie - Bastnäsintie - Jungfrustenintie - Ketunarontie - Maisala - Monninkylä th - Pornainen koulukesk. - Jokimäki - Lövkoskentie - Högbacka - Kotivalli - Holstaksentie - Brantaksentie - Annanbackantie - Linnantie - Broaksentie - Viljan - Lindnäs - Björkbacka - Jokitörmä - Nikkilän kartano - Kartanontie - Nikkilän la-as. - Jussaksentie - Nikkilän terv.asema - Nikkilän koulukeskus - Kirkkoniityntie - Itäinen Jokipuisto
987 10.8.2016-18.6.2017 Hållplatser för linje 987: Östanåparken - Kyrkängsvägen - Idrottsvägen - Nickby skolcentrum - Storkärrsvägen - Nickby hälsostation - Jussasvägen - Nickby busstation - Gårdsvägen - Nickby gård - Åbranten - Björkbacka - Lindnäs - Viljan - Broasvägen - Linnanvägen - Annanbackavägen - Brantasvägen - Holstasvägen - Kotivalli - Högbacka - Lövkoskivägen - Jokimäki - Pornainen koulukesk. - Monninkylä th - Maisala - Ketunarovägen - Jungfrustensvägen - Bastnäsvägen - Fredsbackavägen - Widegård - Bykyrkan - Fågelnäs - Fågelskog - Harjus - Lindebovägen - Minkkikatu - Peikkometsä - Träskända station Träskända station - Peikkometsä - Minkkikatu - Rajakulma - Harjus - Fågelskog - Fågelnäs - Bykyrkan - Widegård - Fredsbackavägen - Bastnäsvägen - Jungfrustensvägen - Ketunarovägen - Maisala - Monninkylä th - Pornainen koulukesk. - Jokimäki - Lövkoskivägen - Högbacka - Kotivalli - Holstasvägen - Brantasvägen - Annanbackavägen - Linnanvägen - Broasvägen - Viljan - Lindnäs - Björkbacka - Åbranten - Nickby gård - Gårdsvägen - Nickby busstation - Jussasvägen - Nickby hälsostation - Nickby skolcentrum - Kyrkängsvägen - Östanåparken
989 Pornainen - Järvenpää Borgnäs - Träskända 10.8.2016-4.6.2017