VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. Sarjanro. Sarjanumeron paikka

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. Sarjanro. Sarjanumeron paikka"

Transkriptio

1 Malli nro NETL Sarjanro. Kirjoita sarjanumero yllä olevaan kohtaan. Sarjanumeron paikka VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje.

2 SISÄLTÖ Varoitustarran paikka Tärkeitä varotoimenpiteitä Ennen kuin aloitat Osakaavio Kokoonpano Sykemittari Toiminnot ja säätö Juoksumaton kokoontaitto ja siirto Vianetsintä Harjoitusohjeet Osaluettelo Räjäytyskuva Palvelu Viimeinen sivu VAROITUSTARRAN PAIKKA Tämä piirros näyttää missä varoitustarra (t)sijaitsee. Huom! Varoitustarrat eivät ole tässä oikeassa koossa. 2

3 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ Varoitus: Välttääksesi tapaturman vaaraa, lue kaikki tärkeät varotoimenpiteet ja tämän käsikirjan ohjeet ja varoitukset juoksumatosta ennenkuin käytät sitä. ICON ei ole vastuussa mahdollisista henkilö-tai omaisuusvahingoista tämän tuotteen käytössä 1. On omistajan vastuulla varmistaa, että kaikki juoksumaton käyttäjät ovat tietoisia varotoimista. 2. Ennen harjoitusohjelman aloittamista, ota yhteyttä lääkäriin. Tämä erityisesti, jos henkilö on yli 35 vuotta tai henkilöllä on ennestään terveysongelmia. 3. Käytä juoksumattoa vain kuten tässä ohjeesssa on neuvottu. 4. Juoksumatto on tarkoitettu vain kotikäyttöön. Alä käytä juoksumattoa ammattikäytössä, markkinointitarkoitukseen tai vuokraukseen. 5. Pidä juoksumatto sisätiloissa pois kosteasta ja pölystä. Älä laita juoksumattoa autotalliin tai katetulle terassille eikä veden lähettyville. 6. Käytä juoksumattoa vain tasaisella alustalla, takana tulisi olla vapaata tilaa vähintää 2.4 m ja 0.6 m molemmilla puolilla. Älä laita juoksumattoa sellaiseen paikkaan missä estää ilmanvaihdon. Suojaa lattia juoksumaton alla. 7. Älä käytä juoksumattoa tilassa, jossa on käytetty ponneaineita tai puhdasta happea. 8. Pidä alle 12-vuotiaat lapset ja lemmikkieläimet poissa juoksumaton läheisyydestä. 9. Juoksumattoa saa käyttää henkilö painoltaan enintään 150 kg. 10. Juoksumattoa saa käyttää vain yksi henkilö kerrallaan. 11. Käytä asianmukaisia liikunta asusteita harjoittelun aikana; älä käytä löysiä vaatteita, jotka voivat jäädä juoksumattoon kiinni. Käytä aina urheilukenkiä suojataksesi jalkoja harjoituksen aikana. Älä koskaan käytä juoksumattoa paljain jaloin, pelkät sukat jalassa tai sandaaleilla 12. Kun kytket virtajohdon (Kts.sivu 1), kytke virtajohto suojamaadoitettuun pistorasiaan. Mitään muita laitteita ei tulisi olla samassa virtapiirissä. Kun vaihdat sulakkeen virtajohdon liittimeen, käytä ASTA-hyväksyttyä BS1362, 13-ampeerin sulaketta sulakepidikkeessä 13. If an extension cord is needed, use only a 3-conductor, 14-gauge (1 mm2) cord that is no longer than 5 ft. (1.5 m). 13. Jos tarvitaan jatkojohtoa käytä vain 3- johtimista suojamaadoitettua jatkojohtoa mikä ei ole pidempi kuin 1.5 m. 14. Pidä virtajohto kaukana kuumista pinnoista. 15. Älä kävele matolla, kun virta on kytketty pois päältä. Älä käytä juoksumattoa, jos virtajohto tai pistoke on vahingoittunut, tai jos juoksumatto ei toimi kunnolla. (Katso Vianetsintä sivulla 28, jos juoksumatto ei toimi oikein) 16. Lue, ymmärrä ja testaa hätäpysäytys ohjeet ennenkuin käytät juoksumattoa (katso sivu 20 VIRRANKYTKENTÄ) 17. Älä koskaan käynnistä juoksumattoa seisoessasi juoksumaton päällä. Käytä aina käsitukia kun käytät juoksumattoa. 3

4 18. Juoksumatossa voi käyttää suuria nopeuksia. Säädä nopeutta vähän kerrallaan välttääksesi yhtäkkisiä nopeuden vaihteluita. 19. Sykemittari ei ole lääkinnällinen laite. Riippuen useista tekijöistä, kuten käyttäjän liikkeistä, se voi vaikuttaa sykelukemiin. Sykemittari on tarkoitettu vain harjoituksen tukemiseen määritettäessä syke suuntauksia yleisesti. 20. Älä koskaan jätä juoksumattoa valvomatta silloin kun se on käynnissä. Poista aina turva-avain, paina virtakytkin pois asentoon (kts. kuva sivulla 5 josta näet virtakytkimen paikan) ja irrota virtajohto kun juoksumattoa ei käytetä. 21. Älä yritä siirtää juoksumattoa ennenkuin se on oikein koottu. (Katso KOKOONPANO sivulla 7, ja JUOKSUMATON KOKOONTAITTO JA SIIRTO sivulta 27.) Sinun on voitava turvallisesti nostaa 20 kg nostaaksesi, laskeaksesi tai siirtääksesi juoksumattoa. 22. When folding or moving the treadmill, make sure that the storage latch is holding the frame securely in the storage position. 23. Älä koskaan laita mitää esineitä laitteessa oleviin aukkoihin. 24. Tarkasta säännöllisesti, että kaikki juoksumaton osat ovat kunnolla kiristettyinä. 25. VAROITUS: Irroita virtajohto aina käytön jälkeen, ennen juoksumaton puhdistamista ja ennen mitään huolto- ja korjaustoimenpiteitä mitä tässä käyttöoppaassa on annettu. Älä koskaan irroita moottorikoteloa ellei valtuutetun huoltoliikkeen edustaja ole niin neuvonut. Muita huoltotoimenpiteitä kuin mitä tässä käyttöoppaassa on annettu tulee teettää vain valtuutetulla huoltoliikkeellä. 26. Liika harjoittelu voi johtaa vakavaan loukkaantumiseen tai kuolemaan. Jos tunnet huimausta tai kipua harjoittelun aikana, lopeta välittömästi ja lepää. SÄILYTÄ NÄMÄ OHJEET 4

5 ENNENKUIN ALOITAT Kiitos kun valitsit monipuolisen NORDICTRACK T15.0 juoksumaton. The T15.0 juoksumatto tarjoaa vaikuttavan valikoiman ominaisuuksia, jotta harjoittelu kotona olisi miellyttävää ja tehokasta. Lue tämä käyttöohje huolellisesti ennen juoksumaton käyttöä. Jos sinulla on vielä kysyttävää luettuasi tämän käyttöohjeen, katso käyttöohjeen etusivu. Jotta voimme palvella sinua, ota esille tuotteen malli - ja sarjanumero ennen yhteydenottoa. Tuote ja sarjanumeron sijainti on kerrottu tämän käyttöoppaan alussa. Ennenkuin luet lisää, tutustu laitteen osiin, mitkä ovat merkitty allaolevaan kuvaan. Pituus: 6 ft. 10 in. (208 cm) Leveys: 3 ft. 1 in. (94 cm) Käyttöliittymä Kotelo Käsituki Sykemittari Pystyputki Turva-avain Matto Virtakytkin Jalkatuki Virtajohto Pohjalevyn pehmuste Säätöruuvit 5

6 OSIEN TUNNISTUSKAAVIO Katso alla oleva piirros tunnistaaksesi kokoonpanossa käytettävät asennustarvikkeet. Suluissa oleva luku on osan numero, mikä on osaluettelossa tämän ohjeen lopussa. Osanumeron perässä oleva luku ilmoittaa osien lukumäärän. Huom! Jos osaa ei ole asennuspakkauksessa, katso onko se esiasennettu. Ylimääräisiä osia voi olla mukana. 5/16" Aluslevy (11) 8 3/8" Aluslevy (13) 4 3/8" Mutteri(12) 2 #8 x 1/2" Ruuvi (1) 6 #8 x 1/2" Ruuvi (10) 1 #8 x 3/4" Ruuvi (2) 6 #10 x 3/4" Ruuvi (9) 4 #8 x 1" Ruuvi (25) 4 5/16" x 1" Ruuvi (5) 4 5/16" x 1 1/4" Pultti (4) 6 3/8" x 1 1/4" Ruuvi(8) 4 3/8" x 1 3/4" Pultti (6) 1 3/8" x 2" Pultti (3) 1 3/8" x 2 3/4" Pultti (7) 4 6

7 KOKOONPANO Kokoonpanoon tarvitaan kaksi henkilöä. Laita kaikki osat selkeästi esille ja poista pakkausmateriaali. Älä heitä pakkausmateriaalia pois ennenkuin kokoaminen on valmis. Toimituksen jälkeen juoksumaton pinnalla voi olla hiukan öljyä. Tämä on normaalia. Jos juoksumaton pinnalla on öljyä, pyyhi se pehmeällä liinalla ja miedolla aineella, ei hankausaineella. Tunnistaaksesi asennustarvikkeet kts. sivu 6. Seuraavia työkaluja tarvitaan kokoonpanossa: kuusiokoloavaimet jakoavain ruuvimeisseli Välttääksesi osien vahingoittumisen älä käytä sähkötyökaluja. 1. Varmista,että virtajohto on pois. Laita pala pahvia rungon takaosan (56) alle suojatkasesi lattiaa tai mattoa. Kiinnitä vasen siirtopyörän tulppa (96) alarunkoon (94) kahdella #8 x 3/4" ruuvilla (2). Kiinnitä oikea siirtopyörän tulppa (ei kuvassa) alarungon (94) oikealle puolelle samalla lailla. 2. Vedä mittarin johto (81) ja alarungon maadoitusjohto (28) alarungon reikien läpi kuten kuvassa (94). Kiinnitä alarungon maadoitusjohto (28) alarunkoon (94) #8 x 1/2" ruuvilla (10). Pahvi Paina läpivienti (77) alarungon neliönmuotoiseen reikään (94). Hole 7

8 3. Ota vasen pystyputki (89), joka on merkitty Left. Pyydä toista henkilöä pitämään vasenta pystyputkea lähellä alarunkoa (94). Katso pikkukuva. Kiinnitä vetolanka vasempaan pystyputkeen (89) kunnolla ja mittarin johtoon (81). Sitten vedä mittarin johto vasemman pystyputken läpi. Vetolanka Vetolanka 4. Pidä vasempaa pystyputkea (89) alarunkoa vasten (94). Varo puristamasta johtoja. Laita kaksi 3/8" x 2 3/4" ruuvia(7) ja kaksi 3/8" x 1 1/4" ruuvia(8) kaksi 3/8" aluslevyä (13) vasempaan pystyputkeen. Kiristä osittain 3/8" x 2 3/4" ruuvia (7) ja 3/8" x 1 1/4" ruuvi (8) kunnes ruuvien päät koskettavat vasempaa pystyputkea (89); älä kiristä ruuveja vielä. Kiinnitä oikea pystyputki(ei kuvassa) samalla tavalla.huom: Oikealla puolella ei ole johtoja. 8

9 5. Ota vasen ja oikea alasuoja (82, 83). Liu uta vasen alasuoja vasempaan pystyputkeen (89) ja oikea alasuoja oikeaan pystyputkeen (90). Älä paina alasuojia vielä paikalleen. Poista vetolanka mittarin johdosta (81). Vetolanka 6. Ota vasen käsituki (88), ja pidä sitä vasemman pystyputken (89) lähellä. Kiinnike Sido vetolanka vasempaan käsitukeen (88) kunnolla mittarin johtoon (81). Sitten vedä se vasemman käsituen läpi kuten kuvassa. Vetolanka Varmista, että mittarin johto on kuvassa näkyvän kiinnikkeen vasemmalla puolella. 9

10 7. Kiinnitä vasen käsituki (88) vasempaan pystyputkeen (89) kahdella 5/16" x 1" ruuvilla (5), kahdella 5/16" aluslevyllä (11), ja 5/16" x 1 1/4" pultilla(4). Älä kiristä ruuveja vielä. Kiinnitä oikea käsituki (87) samalla lailla. Kiinnike Liu uta mittarin johto (81) kiinnikkeen oikealle puolelle. Varo puristamasta mittarin johtoa joka on vasemman käsituen suojan (80) ja kiinnikkeen välissä. 8. Aseta käyttöliittymä vasten pehmeää alustaa jottei se naarmunnu. Poista neljä ruuvia (A). Sitten nosta poikittaistuki (93) ja mittarin runko (104). Hävitä neljä ruuvia. Käyttöliittymä 10

11 9 TÄRKEÄÄ: Välttääksesi poikittaistuen (93), älä käytä sähkötyökaluja ja älä kiristä liikaa #10 x 3/4" ruuveja (9). Suuntaa poikkituki (93) kuten kuvassa. Kiristä kaikki neljä #10 x 3/4" ruuvia (9) noin puoleenväliin käsitukiin (87, 88). Liu uta poikkituki mahdollisimman eteen ja kiristä neljä ruuvia. 10. Kiinnitä mittarin runko (104) käsitukiin (87, 88) neljällä 5/16" x 1 1/4" pultilla(4) ja neljällä 5/16" aluslevyllä (11). Aloita kaikilla neljällä pultilla ja kiristä ne. 11

12 11. Toisen henkilön avulla, pidä käyttöliittymää vasemman käsituen (88) lähellä. Yhdistä mittarin johto (81) käyttöliittymän johtoon. Kts. pikkukuva. Liittimien pitäisi liukua kevyesti yhdessä ja napsahtaa paikoilleen. Jos ei niin käännä toista liitintä ja yritä uudelleen. JOS ET YHDISTÄ LIITTIMIÄ KUNNOLLA KÄYTTÖLIITTYMÄ VOI VAHINGOITTUA KUN LAITAT VIRRAN PÄÄLLE. Sitten poista vetolanka mittarin johdosta. Reikä Maadoitusjohto Yhdistä maadoitusjohto käyttöliittymään maadoitusjohtoon (105) ja laita johdot käyttöliittymässä olevaan reikään. Käyttöliittymä Käyttöliittymän johto Käyttöliittymän johto Vetolanka 12.. Aseta käyttöliittymä oikealle ja vasemmalle käsituella (88, 87). Varo puristamasta johtoja. Laita mittarin johto (ei kuvassa) vasempaan käsitukeen. Kiinnitä käyttöliittymä kuudella #8 x 1/2" ruuvilla (1) ja kahdella #8 x 3/4" ruuvilla (2) (vain toinen puoli kuvassa). Aloita kaikilla kahdeksalla ruuvilla ja kiristä ne. Kiinnitä kaksi mittarin kiinnikettä (106) käyttöliittymään neljällä #8 x 1" ruuvilla (25). Kts. kohta 7. Kiristä kunnolla neljä 5/16" x 1" ruuvia(5) ja kaksi 5/16" x 1 1/4" pulttia (4). Käyttöliittymä 12

13 13. Kiristä kunnolla neljä 3/8" x 2 3/4" ruuvia (7), ja sitten kiristä neljä 3/8" x 1 1/4" ruuvia (8) (vain toinen puoli kuvassa) Paina vasen ja oikea alarungon suoja (82, 83) alarunkoon (94) kunnes ne napsahtavat paikoilleen. 14. Nosta runko (56) kuvassa näkyvään asentoon. Pyydä toista henkilöä pitämään runkoa kunnes kohta 15 on valmis. Suuntaa lukitustanko (53) ) niin että paksu putki ja lukitusnuppi ovat kuvan näyttämällä tavalla. Kiinnitä lukitustangon (53) alaosa alarunkoon (94) 3/8" x 2" pultilla (3) ja 3/8" mutterilla(12). Lukitusnuppi Paksu putki 13

14 15. Kiinnitä lukitustangon yläosa(53) runkoon (56) 3/8" x 1 3/4" pultilla (6) ja 3/8" mutterilla (12). Huom: Voi olla tarpeellista siirtää runkoa (56) edestakaisin jotta lukitustanko ja runko ovat yhdenmukaisia. Laske runko alas (56). (Katso MITEN JUOKSUMATTO LASKETAAN ALAS sivulla 25). 16. Varmista, että kaikki osat ovat kunnolla kiristettynä ennenkuin käytät juoksumattoa. Jos juoksumaton tarroissa on muovinpaloja, poista muovi. Suojataksesi lattiaa tai mattoa, laita matto juoksumaton alle. Huom: Mukana voi olla ylimääräisiä osia. Pidä mukana tulevat kuusiokolo avaimet varmassa tallessa; yhtä avaimista käytetään juoksumaton säätämiseen (kts. sivut 27 ja 28). 14

15 SYKEMITTARI KUINKA SYKEMITTARIA KÄYTETÄÄN Sykevyö koostuu vyöstä ja anturista. Laita vyön pää anturin reikään kuten kuvassa. Sitten, paina anturin pää vyön solkeen. Vyön pään tulisi olla anturin etupuolella. Sykemittaria tulee käyttää vaatteiden alla, ihoa vasten. Laita sykemittari rinnan ympäri kuten kuvassa. Varmista, että logo on oikea puoli ylöspäin. Sitten kiinnitä toinen pää lähetinvyöstä anturiin. Säädä lähetinvyön pituus tarvittaessa. Työnnä anturia vartalosta poispäin muutama senttimetri ja tunnista kaksi elektrodialuetta. Käytä suolaliuosta kuten sylkeä tai piilolasinestettä elektrodialueiden kostutukseen. Sitten, laita anturi takaisin rintaasi vasten. Päät Anturi Vyö Anturi Pää Kiinnike HOITO JA HUOLTO Kuivaa anturi pehmeällä pyyhkeellä jokaisen käyttökerran jälkeen. Kosteus saattaa pitää anturin aktiivisena, jolloin se lyhentää akun käyttöikää. Säilytä sykemittaria lämpimässä, kuivassa paikassa. Älä säilytä sykemittaria muovipussissa tai jossain muussa säilytysrasiassa mihin voi kerääntyä kosteutta. Älä laita sykemittaria suoraan aurinkoon pidemmäksi aikaa; älä käytä sitä yli 50 asteen lämpötilassa tai alle -10 asteen. Älä taita tai venytä anturia käytön tai säilytyksen aikana. Käytä anturin puhdistukseen kosteaa liinaa ja mietoa pesuainetta. Pyyhi anturi kostealla liinalla ja kuivaa pehmeällä pyyhkeellä. Älä koskaan käytä alkoholia, hankaavia aineita tai kemikaaleja puhditukseen. Lähetinvyön voi pestä käsin ja kuivattaa ilmavasti. VIANMÄÄRITYS Jos sykemittari ei toimi kunnolla, kokeile seuraavaa: Varmista, että käytät sykemittaria kuten edellä on neuvottu. Jos sykemittari ei toimi niinkuin on kuvattu, siirrä sitä hiukan ylös/alaspäin rinnallasi. Jos sykelukemat ei näy ennen kuin alat hikoilla, kostuta elektrodialueet. Jotta käyttöliittymä voi näyttää sykelukemat tulee sinun olla käsivarren mitan päässä käyttöliittymästä. Jos anturin takana on patterin paikka, vaihda patteri uuteen samanlaiseen. Sykemittari on suunniteltu henkillöille joilla on normaali sydämenrytmi. Sykelukema ongelmat voivat johtua sairauksista, kuten ennenaikaisista kammiovärinöistä ja rytmihäiriöistä. Sykemittarin toimintaan voi vaikuttaa voimalinjojen magneettiset häiriöt tai muut. Jos epäilet että magneettinen häiriö aiheuttaa ongelman siirrä kuntolaitteen paikkaa. 15

16 KÄYTTÖ JA ASETUKSET VIRTAJOHDON KYTKENTÄ Tämä tuote on maadoitettava. Mikäli laitteeseen tulee vika tai se vioittuu, maadoitus suojaa mahdolliselta sähköiskun vaaralta. Tämän tuotteen virtajohto on suojamaadoitettu. TÄRKEÄÄ: Jos virtajohto on viallinen se täytyy vaihtaa valmistajan suosittelemaan virtajohtoon. VAROITUS: Suojamaadoitetun virtajohdon väärä kytkentä voi aiheuttaa sähköiskun vaaran. Tarkista valtuutetulta sähkömieheltä, jos epäilet että tuote ei ole kunnolla maadoitettu. Älä muotoile pistoketta joka tulee tuotteen mukana, jos se ei sovi pistorasiaan, pyydä sähköasentajaa asentamaan siihen sopiva. Virtajohdon kytkentä seuraavien ohjeiden mukaan. 1. Kytke virtajohdon pää juoksumaton liitäntään. Juoksumaton liitäntä Virtajohto UK AUSTRALIA 16

17 Käyttöliittymä KÄYTTÖLIITTYMÄN OMINAISUUDET Juoksumaton käyttöliittymässä on paljon ominaisuuksia, jotka on suunniteltu tekemään harjoituksista tehokkaampia ja nautittavampia. Kun käytät manuaali tilaa, voit muuttaa juoksumaton nopeutta ja kaltevuutta napin painalluksella. Kun harjoittelet, käyttöliittymä näyttää välitöntä palautetta. Voit myös mitata sykettä käyttämällä käsituen sykemittaria. Lisäksi käyttöliittymässä on 20 valmista harjoitusohjelmaa viisi kaloriharjoitusta, viisi intensiteetti harjoitusta, viisi nopeusharjoitusta ja viisin juoksukulma harjoitusta. Jokainen harjoitus kontrolloi juoksumaton nopeutta ja juoksukulmaa samalla kun se ohjaa sinut tehokkaaseen harjoitteluun. Käyttöliittymässä on ifit tekniikka, jonka avulla juoksumatto kommunikoi langattoman verkon kanssa. IFit:n avulla voit ladata yksilöllisiä harjoituksia, luoda omia harjoituksia, seurata harjoitustesi tuloksia ja käyttää monia muita ominaisuuksia. Katso jos haluat ostaa ifit- modulin. Voit jopa selata internettiä tai kuunnella suosikkimusiikkiasi tai äänikirjoja käyttöliittymän äänentoistojärjestelmän kautta. Virran päälle kytkentä, kts. sivu 18. Manuaalitilan käyttö kts. sivu 18. Valmiiden ohjelmien käyttö, kts. sivu 21.. ifit harjoittelun käyttö, kts.sivu 22. Äänentoistojärjestelmän käyttö, kts. sivu 23. Informaatio tilan käyttö, kts. sivu 24. Huom: Käyttöliittymä voi näyttää nopeutta ja matkaa joko maileissa tai kilometreissä. Tarkistaaksesi kumpi mittayksikkö on valittuna kts. INFORMAATIO TILA sivulla 24. Kaikki ohjeet tässä käyttöoppaassa viittaa kilometreihin. TÄRKEÄÄ: Jos käyttöliittymässä on muovia, poista muovi. Kävelymaton vahingoittumisen estämiseksi käytä puhtaita urheilukenkiä kun käytät juoksumattoa. Kun käytät juoksumattoa ensimmäisen kerran tarkkaile kävelymaton linjaa ja keskitä kävelymatto tarvittaessa (kts. sivu 28). 17

18 VIRRAN KYTKENTÄ TÄRKEÄÄ: Jos juoksumatto on altistunut kylmälle, anna sen lämmetä huoneenlämmössä ennenkuin kytket virran päälle. Jos et tee näin, voit vahingoittaa käyttöliittymän näyttöä tai muita elektronisia osia. Kytke virtajohto (kts. sivu 18). Seuraavaksi, paikanna juoksumaton virtakytkin rungosta. Varmista että virtakytkin on nolla/reset- asennossa. Nolla-asento Reset IMPORTANT: Käyttöliittymässä on näytöllä demotila, jota käytetään kun juoksumatto on esillä myymälässä. Jos demotila on käytössä, näytössä näkyy demoesitys sen jälkeen kun olet kytkenyt virtajohdon ja painanut virtakytkimen reset asentoon ennen avaimen asettamista. Lopettaaksesi näytön demotilan paina Stop painiketta muutama sekunti. Jos näytöllä on vielä demotila päällä, kts. INFORMAATIO TILA sivulla 25. Seuraavaksi, seiso juoksumaton jalkatuilla. Etsi avaimeen liitetty klipsu/pidike ja kiinnitä se tukevasti vaatteesi vyötärönauhaan. Aseta sitten avain käyttöliittymään. TÄRKEÄÄ: Hätätilanteessa avain voidaan vetää ulos käyttöliittymästä, niin että matto hidastuu ja pysähtyy. Testaa klipsu ottamalla muutama askel taaksepäin, jos avain ei lähde käyttöliittymästä, säädä klipsun paikka. Avain Pidike MANUAALITILAN KÄYTTÖ 1. Laita avain käyttöliittymään. Kts. VIRRAN KYTKENTÄ yllä. 2. Valitse manuaalitila. Paina Manual painiketta käyttöliittymässä. Jos et ole yhteydessä ifit Live:n, manuaatiltila valitaan automaattisesti. 3. Käynnistä kävelymatto. Käynnistä kävelymatto painamalla Start- painiketta, Speed increase-painiketta, tai jotain merkityistä 1 Step Speed painikkeista. Jos painat Start painiketta tai Speed increase painiketta, matto alkaa liikkua 2 Km/H. Kun harjoittelet muuta kävelymaton nopeutta painamalla Speed- painiketta lisäämään tai vähentämään nopeutta. Joka kerta kun painat yhtä painiketta nopeus muuttuu 0,1 Km/H:ssa; jos pidät painiketta alhaalla nopeus muuttuu 0,5 km/h portaikolla.huom. Painaessasi painiketta, voi kestää hetken ennenkuin matto saavuttaa halutun nopeus asetuksen. Jos painat jotain merkityistä 1 Step Speed painikkeista, matto muuttaa nopeutta vähitellen kunnes saavuttaa valitun nopeuden. Valitaksesi nopeusaasetuksen jossa on desimaalit esim. 4.8 Km/H paina kaksinumeroisia painikkeita peräkkäin. Esim, jos haluat nopeusasetukseksi 4.8 Km/H, paina 4 painiketta ja sitten heti 8 painiketta. Pysäyttääksesi kävelymaton paina Stop-painiketta. Aika alkaa vilkkua näytöllä. Käynnistä kävelymatto painamalla Start- painiketta tai Speed increase-painiketta. 18

19 4. Muuta juoksumaton juoksukulmaa. Muuttaaksesi juoksumaton juoksukulmaa paina Incline- painiketta lisää/vähennä tai yhtä numeroitua Incline painiketta. Joka kerta kun painat Incline- lisää/vähennä painiketta juoksukulman asetus muuttuu vähitellen. 5. Seuraa edistymistäsi. Kun kävelet tai juokset juoksumatolla, näytöllä näkyy seuraavanlaista tietoa: Kulunut aika Matka minkä olet juossut tai kävellyt Arvioitu kulutettu kalorimäärä Juoksumaton juoksukulma Maton nopeus Syke (kts. kohta 6 sivulla 20) Näyttö Näytöllä on useita välilehtiä. Paina lisää/vähennä painikkeita Enter painikkeen vieressä kunnes haluttu välilehti tulee näytölle. Incline välilehti näyttää harjoituksen juoksukulma asetukset. Uusi osa tulee esiin minuutin välein.speed välilehti näyttää harjoituksen nopeus asetusten profiilin. My Trail välilehti näyttää 400 metrin juoksuradan. Kun harjoittelet valkoinen suorakulmio näyttäää edistymisesi. Se näyttää myös kuinka monta kierrosta olet juossut/kävellyt Calorie välilehti näyttää arvioidun kulutetun kalorimäärän. Joka osan korkeus näyttää kuinka paljon kaloreita on kulunut sen osan harjoituksen aikana. Kun Calorie välilehti on valittuna näytöllä näkyy arvioitu kulutettu kalorimäärä tunnissa. Paina Home painiketta palataksesi alkutilaan (kts. INFORMAATIO TILA sivulla 24). Jos tarpeellista paina Home painiketta uudelleen. Kun ifit Live moduuli on yhdistettynä, näytön yläosassa näkyy langattoman verkon symboli joka näyttää langattoman signaalin voimakkuuden. Neljä kaarta tarkoittaa täyttä voimakkuutta. Nollataksesi näytöt, paina Stop painiketta, poista avain ja aseta se uudelleen paikalleen. 19

20 6. Mittaa sykkeesi tarvittaessa. Huom: Jos käytät käsituen sykemittaria ja rinta sykemittaria samaan aikaan, käyttöliittymä ei näytä sykettä tarkasti. Lisätietoja rinta sykemittarista sivulla 15. Ennenkuin käytät käsituen sykemittaria, poista muovisuojat metallisilta kosketuspinnoilta. Lisäksi varmista, että kätesi ovat puhtaat. 7. Kytke tuuletin tarvittaessa. Anturit Tuulettimessa on useita nopeuden säätöjä ja myös automaatti-tila. Kun automaatti on valittuna, tuulettimen nopeus nousee ja laskee sen mukaan miten kävelymaton vauhti nousee ja laskee. Paina Manual Fan painiketta valitaksesi tuulettimen nopeuden tai pysäyttääksesi sen. Paina Auto fan painiketta valitaksesi automaattitilan tai pysäyttääksesi sen. Huom: Jos tuuletin on päällä kun matto on pois päältä, tuuletin menee automaattisesti pois päältä muutaman minuutin päästä. 8. Kun lopetat harjoittelun, poista turva-avain käyttöliittymästä. Astu jalkatuille ja paina Stop painiketta ja säädä juoksumaton kulmaa alimpaan asentoon/nollaan. Juoksukulman tulee olla alimmalla asetuksella kun laitat juoksumaton kokoon säilytysasentoon tai voit muuten vahingoittaa juoksumattoa. Seuraavaksi, poista avain ja laita se turvalliseen paikkaan. Kun lopetat juoksumaton käytön, paina virtakytkin OFF- asentoon ja irroita virtajohto. TÄRKEÄÄ: Jos et tee tätä juoksumaton elektroniset komponentit voivat kulua ennenaikaisesti. 20

21 VALMIIN OHJELMAN KÄYTTÖ 1. Laita avain käyttöliittymään. Katso VIRRANKYTKENTÄ sivulla Valitse valmis ohjelma. Valitaksesi valmiin harjoituksen, paina Calorie painiketta, Intensity painiketta, Speed painiketta tai Incline painiketta käyttöliittymässä toistuvasti kunnes haluttu harjoitus näkyy näytöllä. Kun valiset valmiin harjoituksen, näytölllä näkyy harjoituksen kesto ja nimi. Lisäksi näkyy harjoituksen nopeusasetusten profiili. Jos valitset Calorie- harjoituksen näytöllä näkyy arvioitu määrä kulutettuja kaloreita. 3. Aloita harjoitus. Käynnistä kävelymatto painamalla Start- painiketta tai Speed increase-painiketta. Kun painat painiketta juoksumatto säätää automaattisesti harjoituksen ensimmäisen nopeus ja juoksukulma asetuksen. Pidä kiinni käsituista ja aloita kävely. Jokainen harjoitus on jaettu eri osiin. Yksi nopeus asetus ja yksi juoksukulma asetus on ohjelmoitu jokaiseen osaan. Huom: Sama nopeus asetus ja /tai juoksukulma asetus voidaan ohjelmoida peräkkäisille osille. Harjoittelun aikana, profiilit näyttää miten edistyt. Profiilin vilkkuva osa näyttää harjoituksen nykyisen osan. Vilkkuvan osan korkeus ilmaisee nopeus /juoksukulma asetuksen nykyiselle osalle. Jokaisen osan lopussa kuuluu sarja ääniä ja profiilin seuraava osa alkaa vilkkua. Jos seuraavalle osalle on ohjelmoitu eri nopeus ja/tai juoksukulma, nopeus ja/ tai juoksukulma näkyy näytöllä sinun tiedoksesi. Juoksumatto säätää automaattisesti nopeuden ja juoksukulma asetukset seuraavaa osaa varten. Nykyinen osa Harjoitus jatkuu kunnes profiilin viimeinen osa vilkkuu näytöllä ja viimeinen osa loppuu. Kävelymatto hidastuu ja pysähtyy. Huom: Kaloritavoite on arvioitu kalorimäärä mitä poltat harjoituksen aikana. Todellinen kalorimäärä mitä poltat riippuu eri tekijöistä, kuten painostasi. Lisäksi jos olet manuaalisesti muuttanut nopeutta tai juoksukulmaa harjoituksen aikana, se vaikuttaa kalorien kulutukseen. Jos nopeus ja/tai juoksukulma asetukset ovat liian korkealla tai matalalla harjoituksen aikana, voit ohittaa asetukset painamalla Speed tai Incline painikkeita, kuitenkin kun harjoittelun seuraava osa alkaa, juoksumatto säätää automaattisesti nopeuden ja juoksukulma asetukset seuraavaa osaa varten. Keskeyttääksesi harjoituksen, kosketa Stop painiketta. Aika alkaa vilkkua näytöllä. Jatkaaksesi harjoittelua kosketa Start painiketta tai Speed increase painiketta. Juoksumatto alkaa liikkua 2 km/h. Kun harjoittelun seuraava osa alkaa, juoksumatto säätää automaattisesti nopeuden ja juoksukulma asetukset seuraavaa osaa varten. 21

22 4. Seuraa edistymistäsi. Kts. kohta 5 sivulla 19. Jos valitset valmiin harjoituksen, näytöllä näkyy jäljellä oleva aika kuluneen ajan sijaan. 5. Mittaa sykkeesi tarvittaessa. Kts. kohta 6 sivulla Käytä tuuletinta Kts. kohta 7 sivulla Kun lopetat harjoittelun, poista turva-avain käyttöliittymästä. Kts. kohta 8 sivulla 20. IFIT- HARJOITTELU Huom: Käyttääksesi ifit harjoittelua, täytyy sinulla olla erillinen ifit moduuli. Jos haluat ostaa ifit moduulin mene tai soita tämän käyttöoppaan etusivulla olevaan numeroon. Sinulla täytyy olla myös tietokone USB- liitännällä ja internet yhteys. Lisäksi sinulla on oltava oma langaton verkkoyhteys ja b/g/n reititin ja SSID (piilotettuja verkkoja ei tueta). ifit.com jäsenyys vaaditaan myös. 1. Laita avain käyttöliittymään. Kts. VIRRANKYTKENTÄ sivulla Aseta ifit moduuli käyttöliittymään. Asettaaksesi ifit moduulin, kts. ohjeet jotka ovat moduulin mukana. TÄRKEÄÄ: Täyttääkseen altistumisvaatimukset, ifit- moduulin antenni ja lähetin tulee olla vähintään 20 cm:n päässä ihmisistä ja sen lähettyvillä ei saa olla muita antenneja tai lähettimiä 3. Valitse käyttäjä. Jos useampi kuin yksi käyttäjä on rekisteröity, voit vaihtaa käyttäjää ifit :n päävalikossa. Paina lisää/vähennä painikkeita Enter painikkkeen vieressä valitaksesi käyttäjän. 4. Valitse ifit -harjoitus. Valitaksesi IFit- harjoituksen, paina yhtä ifit live- painiketta. Huom: Ennenkuin jotkut harjoitukset latautuvat täytyy sinun lisätä ne aikatauluusi ifit.com:ssa. Paina ifit Live painiketta ladataksesi seuraavan harjoituksen. Paina My Trainer painiketta, My Maps painiketta, World Tour painiketta tai Event Training painiketta ladataksesi seuraavan harjoituksen. Paina Compete painiketta kilpaillaksesi kilpailussa, jonka aikaisemmin olet lisännyt aikatauluusi. Lisätietoja ifit harjoituksista 22

23 Kun valitset Fit harjoituksen, näytöllä näkyy harjoituksen nimi, kesto ja matka. Näytöllä näkyy myös arvioitu määrä poltettuja kaloreita. Näytöllä voi näkyä myös harjoituksen nimi. Jos valitset kilpailuharjoituksen, näyttö alkaa lähtölaskennan kilpailun alkuun. Huom: Jokaisesta ifit Live painikkeesta voi valita myös demo harjoituksen. Käyttääksesi demo harjoitusta poista ifit Live moduuli käyttöliittymästä ja paina jotakin ifit Live painikkeista. 5. Aloita harjoittelu. Kts. kohta 3 sivulla 21. Joissakin harjoituksissa on mukana virtuaalivalmentaja, joka opastaa harjoituksen aikana. Voit valita virtuaalivalmentaja asetukset (kts. INFORMAATIOTILA sivulla 24). Keskeyttääksesi harjoituksen paina Stop-painiketta. Aika alkaa vilkkua näytöllä. Jatkaaksesi harjoittelua kosketa Resume painiketta tai Speed increase painiketta. Juoksumatto alkaa liikkua samalla nopudella kuin ensimmäisessä osassa. Kun harjoituksen seuraava osa alkaajuoksumatto säätää automaattisesti nopeuden ja/tai juoksukulma asetukset seuraavaa osaa varten. 6 Seuraa edistymistäsi. Kts. kohta 5 sivulla 19. My Trail välilehti näyttää kävelemäsi tai juoksemasi reitin tai se näyttää juoksuradan ja kierrosten lukumäärän. Kilpailuharjoituksen aikana Competition välilehti edistymisesi kilpailussa. Kun kilpailet, näytön yläosassa näkyy miten etenet. Muut viivat näyttävät neljä parasta kilpailijaasi. 7. Mittaa syke. Kts. kohta 6 sivulla Käytä tuuletinta. Kts. kohta 7 sivulla Kun lopetat harjoittelun, poista turva-avain käyttöliittymästä. Kts. kohta 8 sivulla 20. Lisää infoa ÄÄNENTOISTOJÄRJESTELMÄN KÄYTTÖ Voidaksesi soittaa musiikkia tai kuunnella äänikirjoja käyttöliittymän kauttimien kautta, täytyy sinun kytkeä MP3 soitin, CD soitin ja joku muu soitin käyttöliittymään. Kytke audiojohto liittimeen. Sitten, kytke audiojohto MP3 soittimeen, CD- soittimeen tai johonkin muuhun soittimeen. Varmista, että johto on kunnolla kiinni. Sitten, paina play/soita painiketta MP3 soittimessa, CD soittimessa. Säädä soittimen äänen voimakkuus tai paina käyttöliittymän äänen voimakkuuden säätöpainiketta ylös/alas. Jos käytät CD- soitinta ja Cd-levyjä, aseta CD soitin lattialle tai jollekin muulle tasaiselle pinnalle. Alas Ylös 23

24 INFORMAATIO TILA Käyttöliittymässä on informaatio tila joka seuraa juoksumaton tietoja ja missä voit muokata käyttöliittymä asetuksia. Valitaksesi informaatio tilan, laita avain käyttöliittymään samalla kun painat Stop painiketta. Sitten, vapauta Stop painike. Kun informaatio tila on valittuna, näkyy seuraavanlaista tietoa: Aika näyttö näyttää kokonaistunnit mitä juoksumattoa on yhteensä käytetty. Matka näyttö näyttää kokonais kilometrit/ mailit kuinka paljon juoksumatolla on kävelty tai juostu. Alin näyttö näyttää ifit Live moduulin tilan. Jos ifit Live moduuli on yhdistetty, näytöllä näkyy sana WIFI MODULE. Jos USB on yhdistetty, näytöllä näkyy sana USB/SD MODULE. Jos mitään moduulia ei ole yhdistetty näytöllä näkyy sanat NO IFIT MODULE. Kun informaatio tila on valittu paina näytöllä näkyy useita valinnaisia näyttöjä. Paina vähennä painiketta Enter painikkeen vieressä valitaksesi jonkun seuraavista näytöistä: 1. MITTAYKSIKKÖ: Vaihtaaksesi mittayksikköä paina Enter painiketta. Nähdäksesi matkan maileissa valitse ENGLISH, matkan kilometreissä, valitse METRIC. 2. DEMO: DEMO TILA: Käyttöliittymässä on näytöllä demotila, jota käytetään kun juoksumatto on esillä myymälässä. Jos demotila on käytössä, näytössä näkyy demoesitys sen jälkeen kun olet kytkenyt virtajohdon ja painanut virtakytkimen reset asentoon ennen avaimen asettamista. Kuitenkin, kun poistat avaimen, näytöllä on valo vaikka painikkeet eivät toimi. Jos demotila on päällä näytöllä on sana ON. Lopettaaksesi demotilan paina Enter painiketta. 3. KONTRASTI: Paina Incline increase tai decrease painikkeita säätääksesi näytön kontrasti. Jos moduuli on yhdistetty voit valita myös seuraavan näytön: 4. VALMENTAJAN ÄÄNI: Käynnistääksesi valmentajan äänen, paina Enter painiketta. Jos ifit Live moduuli on yhdistetty voit valita myös seuraavat näytöt: 5. OLETUSVALIKKO: Oletusvalikko ilmestyy näytölle kun asetat avaimen käyttöliittymään tai kun painat Home painiketta. Paina Enter painiketta toistuvasti jos haluat oletusvalikoksi päävalikon tai ifit Live valikon. 6. TARKISTA WIFI: Paina Enter painiketta tarkistaaksesi ifit Live moduulin tila. Alempi näyttö näyttää ohjelman versionumeron, verkon SSID, verkon salaustyypin, langattoman signaalin nopeuden, IP -osoitteen, käyttäjien lukumäärän ja nimet sekä DNS haun tulokset ja IFit Live:n palvelimen tilan. 7. LÄHETÄ/VASTAANOTA TIETOA: Lähettääksesi ja vastaanottaaksesi harjoituksia, harjoituslokeja ja päivityksiä paina Enter painiketta. Kun prosessi on päättynyt näytöllä näkyy TRANSFERS DONE. Poistuaksesi informaatiotilasta, poista avain käyttöliittymästä. 24

25 JUOKSUMATON KOKOONTAITTO JA SIIRTO JUOKSUMATON KOKOONTAITTO Jotta et vahingoita juoksumattoa, säädä juoksukulma alimpaan asentoon ennen kuin laitat juoksumaton kasaan. Sitten, poista turva-avain ja irroita virtajohto. VAROITUS: Sinun täytyy voida turvallisesti nostaa 20 kg nostaaksesi, laskeaksesi tai siirtääksesi juoksumattoa. 1. Ota tukevasti kiinni metallirungosa kuvassa olevan nuolen osoittamasta paikasta. VAROITUS: Älä nosta jalkatuista. Taivuta jalat ja pidä selkä suorana. 2. Nosta runkoa kunnes lukitusnuppi lukkiutuu varastointi asentoon.varoitus: Varmista, että lukitusnuppi menee lukkoon. Runko Suojataksesi mattoa ja lattiaa, laita juoksumaton alle matto. Pidä juoksumatto pois suorasta auringonvalosta. Älä säilytä juoksumattoa yli + 30 asteen lämpötilassa. JUOKSUMATON SIIRTÄMINEN Ennenkuin siirrät juoksumattoa, laita se kokoon niinkuin vasemmalla on neuvottu. Varoitus: Varmista, että lukitusnuppi on lukossa varastointiasennossa. Juoksumaton siirtoon voi tarvita kahta henkilöä. 1. Pidä kiinni rungosta ja toisesta käsituesta ja laita toinen jalka pyörää vasten. Runko 2. Vedä käsitukea taakse kunnes juoksumatto kulkee pyörillään ja siirrä varovasti haluttuun paikkaan. VAROITUS: Älä siirrä juoksumattoa ilman että kallistaisit sitä, älä vedä runkoa ja älä siirrä juoksumattoa epätasaisen pinnan kautta Lukitusnuppi 3. Laita jalka pyörää vasten ja laske juoksumatto varovasti alas. KUINKA LASKEN JUOKSUMATON 1. Kts. kuva 2. Pidä kiinni oikealla kädellä juoksumaton rungon yläpäästä. Sitten, vedä lukitusnuppi vasemmalle. TÄRKEÄÄ: Älä käännä lukitusnuppia. Jos tarpeellista, työnnä runkoa hiukan eteenpäin. Sitten, kallista runkoa alaspäin muutama sentti ja vapauta lukitusnuppi. 2. Kts. kuva 1. Pidä metallirungosta kiinni kunnolla molemmin käsin ja laske se lattialle. VAROITUS: Älä nosta jalkatuista ja älä pudota runkoa. Taivuta jalat ja pidä selkä suorana. Runko Käsituki Pyörä VIANETSINTÄ 25

26 Useimmat juoksumaton ongelmat voidaan ratkaista noudattamalla yksinkertaisia ohjeita. Etsi esiintyvä vika ja seuraa ohjeita. Jos kaipaat vielä lisäapua, katso tämän käyttöoppaan takakansi. VIKA: Virta ei mene päälle a. Tarkista, että virtajohto on oikein asennettu maadoitettuun pistokkeeseen (kts. sivu 13). Jos tarvitaan jatkojohtoa käytä vain 3- johtimista suojamaadoitettua jatkojohtoa mikä ei ole pidempi kuin 1.5 m. b. Kun virtajohto on kytketty, varmista, että avain on käyttöliittymässä. c. Tarkista virtakytkin mikä on juoksumaton rungossa virtajohdon lähellä. Jos kytkin työntyy ulos kuten kuvassa näkyy, on ylivirtasuoja lauennut. Nollataksesi virtakytkimen, odota muutama minuutti ja paina kytkin takaisin sisään. VIKA: Virta katkeaa käytön aikana VIKA: Virta katkeaa käytön aikana Lauennut Nollattu a. Tarkista virtakytkin(kts. kuva yllä). Jos kytkin on lauennut, odota viisi minuuttia ja paina kytkin takaisin sisään. b. Tarkista, että virtajohto on kytketty. Jos virtajohto on kytketty, irroita se, odota viisi minuuttia ja kytke se uudelleen. c. Poista avain käyttöliitymästä ja laita se uudelleen takaisin. d. Jos juoksumatto ei vieläkään toimi, katso tämä käyttöoppaan takasivu. VIKA: Käyttöliittymän näyttö on päällä kun poistat avaimen käyttöliittymästä a. Käyttöliittymässä on näytöllä demotila, jota käytetään kun juoksumatto on esillä myymälässä.jos näytössä näkyy esittely kun poistat avaimen, niin silloin demotila on päällä. Lopettaaksesi demo tilan pidä Stop painiketta alhaalla muutama sekunti. Jos näytössä on vieläkin valo, kts.informaatio TILA sivulla 24. VIKA: Käyttöliittymän näytöt ei toimi a. Poista avain käyttöliittymästä ja IRROITA VIRTAJOHTO. Poista viisi #8 x 3/4" ruuvia (2) ja nosta moottorikoteloa (65) varovasti ylöspäin. 26

27 Paikanna nopeusanturi (95) ja magneetti (44) hihnapyörän (43) vasemmalta puolelta.käännä hihnapyörää kunnes magneetti on nopeusanturin kohdalla. Varmista, että ilmaväli magneetin ja nopeusanturin välissä on vähemmän kuin 3 mm. Tarvittaessa löysää #8 x 3/4" ruuvia (14), siirrä nopeusanturia varovasti ja kiristä ruuvi. Kiinnitä moottorikotelo (ei kuvassa), käytä juoksumattoa muutama minuutti tarkistaaksesi oikean nopeuslukeman. VIKA: Juoksumaton juoksukulma ei muutu oikein 1/8 in. Näkymä ylhäältä a. Pidä alhaalla Stop painike ja Speed increase painike, laita avain käyttöliittymään, sitten vapauta Stop painike ja Speed increase painike. Sitten, paina Stop painiketta ja paina Incline increase tai decrease painiketta. Juoksumatto säätyy automaattisesti ylimpään juoksukulmaan ja sitten palaa alimpaan. Tämä uudelleenkalibroi juoksukulma järjestelmän. Jos kalibrointi ei käynnisty, paina Stop painiketta uudelleen ja sitten paina Incline increase tai decrease painiketta uudelleen. Kun kalibrointi on valmis, poista avain käyttöliittymästä. VIKA: Juoksumatto hidastuu kävellessä a. os tarvitaan jatkojohtoa käytä vain 3- johtimista suojamaadoitettua jatkojohtoa mikä ei ole pidempi kuin 1.5 m. b. Jos kävelymatto on liian kireällä, juoksumaton suorituskyky voi laskea ja kävelymatto saattaa vaurioitua. Poista avain JA IRROITA VIRTAJOHTO. Käytä kuusiokoloavainta ja kierrä molempia säätöruuveja vastapäivään 1/4 kierrosta. Kun kävelymatto on kunnolla kiristetty sinun tulisi pystyä nostamaan kävelymaton molempia reunoja 5-7 cm pohjalevystä. Katso, että kävelymatto on keskellä. Sitten, kytke virtajohto, aseta avain ja anna juoksumaton käydä muutama minuutti. Toista kunnes kävelymatto on oikein kiristetty. c. Juoksumaton matto on kestovoideltu 5-7 cm. Säätöruuvit TÄRKEÄÄ: Älä koskaan käytä silikonisuihkeita tai muita aineita kävelymatolle ellei niin ole joku valtuutettu huoltoliikkeen edustaja neuvonut. Tälläiset aineet voivat heikentää kävelymattoa ja aiheuttaa liiallista kulumista. Jos epäilet, että kävelymatto tarvitsee lisää voiteluainetta, katso tämän käyttöoppaan takasivu. c. Jos kävelymatto edelleen hidastuu kävellessä, katso tämän käyttöoppaan takasivu. 27

28 VIKA:Matto ei ole keskellä tai se luistaa kävellessä a. Jos matto ei ole keskellä, poista avain ja IRROITA VIRTAJOHTO. Jos kävelymatto on siirtynyt vasemmalle käytä kuusiokoloavainta ja kierrä vasempaa säätöruuvia myötäpäivään 1/2 kierrosta; jos kävelymatto on siirtynyt oikealle, kierrä vasempaa säätöruuvia vastapäivään 1/2 kierrosta. Ole varovainen, että et kiristä kävelymattoa liikaa. Sitten, kytke virtajohto, aseta avain ja anna juoksumaton käydä muutama minuutti. Toista kunnes kävelymatto on keskellä. b. Jos matto luistaa kävellessä. Poista avain JA IRROITA VIRTAJOHTO. Käytä kuusiokoloavainta ja kierrä molempia säätöruuveja myötäpäivään 1/4 kierrosta. Kun kävelymatto on kunnolla kiristetty sinun tulisi pystyä nostamaan kävelymaton molempia reunoja 5-7 cm pohjalevystä. Katso, että kävelymatto on keskellä. Sitten, kytke virtajohto, aseta avain ja kävele varovasti juoksumatolla muutama minuutti. Toista kunnes kävelymatto on oikein kiristetty. VIKA: Käyttöliittymän näytössä on viivoja a. Jos näyttöön ilmaantuu viivoja kts. INFORMAATIO TILA sivulla 24 ja säädä näytön kontrasti. 28

29 HARJOITTELUOHJEITA TÄRKEÄÄ: Ennen harjoitusohjelman aloittamista, ota yhteyttä lääkäriin. Tämä erityisesti, jos henkilö on yli 35 vuotta tai henkilöllä on ennestään terveysongelmia. Sykemittari ei ole lääkinnällinen laite. Eri tekijät vaikuttavat sykemittarin lukemiin. Sykemittari on tarkoitettu vain tukemaan harjoittelua määritettäessä sykettä yleensä. Näiden ohjeiden avulla voit suunnitella harjoitusohjelman. Yksityiskohtaisempaa tietoa varten, voit hankkia laadukkaan kirjan tai ota yhteys lääkäriin. Muista, oikea ravinto ja riittävä lepo ovat välttämättömiä saavuttaksesi onnistuneen lopputuloksen. HARJOITUSINTENSITEETTI Olipa päämääräsi sitten rasvanpoltto tai lihasten vahvistaminen, oikealla intensiteetillä tehty harjoitus on avain tulosten saavuttamiseen. Allaoleva kaavio näyttää suositellut sykkeet rasvanpolttoon ja aerobiseen harjoitteluun. Löytääksesi oikean intensiteetti tason, katso ikäsi taulukon alareunasta (iät on pyöristetty lähimpään kymmeneen vuoteen) Yläpuolella olevat kolme numero määrittelee sinun harjoitusvyöhykkeesi Alin numero on rasvanpolton syke, keskimmäinen maksimi rasvanpoltto syke ja suurin numero aerobisen harjoittelun syke. Rasvanpoltto Polttaaksesi rasvaa tehokkaasti, tulee sinun harjoitella matalalla intensiteetillä pitkän ajanjakson ajan. Harjoituksen ensimmäisten minuuttien aikana elimistö käyttää energiaan hiilihydraatteja. Vasta muutaman minuutin päästä elimistö alkaa käyttää energiaan varastoitunutta rasvaa. Jos tavoitteena on polttaa rasvaa, säädä harjoituksen intensiteetti niin että syke on harjoitusvyöhykkeesi alimmalla numerolla. Maksimi rasvanpolttoon, harjoittele niin että syke on harjoitusvyöhykkeesi keskimmäisellä numerolla Aerobinen harjoittelu Jos tavoitteesi on vahvistaa sydän ja verenkierto järjestelmää, sinun täytyy harjoittaa aerobista liikuntaa, joka vaatii suurta hapen määrää. Aerobisessa harjoittelussa, säädä harjoituksen intensiteetti niin että syke on harjoitusvyöhykkeesi ylimmällä numerolla. HARJOITUSOHJEET Lämmittely- aloita 5-10 minuutin venyttelyllä ja kevyellä liikunnalla. Lämmittely nostaa kehon lämpötilaa ja sykettä. Harjoitusvyöhyke harjoitus Harjoittele niin että syke on harjoitusvyöhykkeellä. (Harjoitusohjelman ensimmäisten viikkojen aikana, älä pidä sykettä harjoitusvyöhykkeelläsi kauempaa kuin 20 minuuttia). Hengitä säännöllisesti ja syvään harjoituksen aikana, älä ikinä pidätä hengitystä. Jäähdyttely Lopeta 5-10 minuutin venyttelyllä. Venyttely lisää lihaksiin joustavuutta ja auttaa palautumaan. HARJOITUS TAHTI Ylläpitääksesi ja parantaaksesi kuntoasi, tee kolme harjoitusta joka viikko ja pidä ainakin yksi lepopäivä harjoitusten välillä. Muutaman kuukauden kuluttua, voit tarvittaessa nostaa harjoituskerrat viiteen kertaan viikossa. Muista, saavuttaksesi hyviä tuloksia, tee harjoituksista säännöllinen ja nautittava elämäntapa. 29

30 OSALUETTELO Malli nro. NETL R0511A Nro.Kpl. Kuvaus 1 14 #8 x 1/2" Ruuvi 2 80 #8 x 3/4" Ruuvi 3 1 3/8" x 2" Pultti 4 6 5/16" x 1 1/4" Pultti 5 4 5/16" x 1" Ruuvi 6 1 3/8" x 1 3/4" Pultti 7 4 3/8" x 2 3/4" Ruuvi 8 4 3/8" x 1 1/4" Ruuvi 9 4 #10 x 3/4" Ruuvi #8 x 1/2" Pyöreä ruuvi /16" Aluslevy /8" Mutteri /8" Aluslevy #8 x 3/4" Ruuvi 15 2 Säätöruuvi /8" x 1 1/2" Pultti /8" x 1 3/4" Pyörän pultti 18 2 #8 x 1 3/4" Ruuvi 19 9 #8 x 1/2" Ruuvi /16" Moottorin kiinnitysruuvi /2" x 2 1/4" Pultti /8" x 1" Pultti /16" x 1 3/4" Pultti /4" x 1" Ruuvi 25 4 #8 x 1" Ruuvi 26 6 #8 Litteä aluslevy 27 1 UK Virtajohto 28 1 Alarungon maadoitusjohto /8" x 2" Kuusiokolo ruuvi /16" Litteä aluslevy /16" Mutteri /2" Mutteri /8" Lukkomutteri /16" Mutteri /4" Aluslevy /4" x 7/8" Tasapää ruuvi 37 1 Oikean käsituen suojan ulko-osa 38 8 Vaimentimen hattu 39 8 Vaimennin 40 2 Vaimentimen runko 41 8 Vaimentimen jousi 42 1 Vasen jalkatuki 43 1 Varoitustarra 44 1 Pohjalevyn pehmuste 45 1 Matto 46 2 Maton ohjuri 30

31 47 2 Jalkatuen kisko 48 4 Johtokiinnike 49 1 Etutela 50 1 Magneetti 51 1 Nopeusanturin kiinnike 52 1 Nopeusanturi 53 1 Lukitustanko 54 1 Vetomoottori 55 1 Vetohihna 56 1 Runko 57 2 Takajalka 58 1 Rungon suojalevy 59 4 Kumiholkki 60 1 Oikea jalkatuki 61 1 Takatela 62 1 Rungon kotelo 63 1 Kuusiokoloavaimet 64 1 Mittarin alaosa 65 1 Moottorikotelo 66 1 Kotelon päällys 67 2 Nostorungon aluslevy 68 3 Kiinnike 69 1 Nostomoottori 70 1 Nostorunko 71 2 Runkoholkki 72 1 Alakortti 73 1 Alakortin suoja 74 2 Moottorikotelon kiinnitystorni 75 1 Virtakytkin 76 1 Virtajohto 77 1 Läpivienti 78 1 Alasuojakotelo 79 1 Vasen käsituen pehmuste 80 1 Vasen käsituen sisätuen suoja 81 1 Mittarin johto 82 1 Vasen alasuoja 83 1 Oikea alasuoja 84 1 Oikea käsituen sisätuen suoja 85 1 Vasen käsituen sisätuen suoja 86 1 Oikean käsituen pehmuste 87 1 Oikea käsituki 88 1 Vasen käsituki 89 1 Vasen pystyputki 90 1 Oikea pystyputki 91 2 Varoitustarra 92 4 Jalkatassu 93 1 Poikittaistuki 94 1 Alarunko 95 1 Oikea siirtopyörän tulppa 31

32 96 1 Vasen siirtopyörän tulppa 97 2 Siirtopyörä 98 1 Turva-avain 99 1 Johtokiinnike Audio johto Moduulin kotelo Mittarin takaosa Käyttöliittymä Mittarin runko Mittarin maadoitusjohto Mittarin kiinnike Vasen kotelo Oikea kotelo Nostomoottorin rajoitinlevy Moottorin kiinnitysholkki #8 x 3/4" Pultti #8 Mutteri Häirisuodattimen kiinnike Suodatin Moottorin eristelevy Maadoituslevy Pistorasia Sykevyön hihna Anturi * Käyttöopas Huom! Tekniset tiedot voivat muuttua ilman erillistä ilmoitusta. Varaosien tilaamista varten katso ohjeet tämän oppaan takakannesta. *Näitä osia ei ole kuvissa. 32

33 RÄJÄYTYSKUVA A Malli nro. NETL R0511A 33

34 RÄJÄYTYSKUVA B Malli nro. NETL R0511A 34

35 RÄJÄYTYSKUVA C Malli nro. NETL R0511A 35

36 RÄJÄYTYSKUVA D Malli nro. NETL R0511A 36

37 Tärkeää tietoa palvelusta Jos sinulle ilmaantuu jotain ongelmia, ota yhteyttä Mylna palveluun. Siellä on asiantuntijoita, jotka voivat auttaa tuotetta, kokoonpanoa tai tuotevirhettä sekä varaosatilauksia koskeviin kysymyksiin. Haluamme, että olet ensin meihin yhteydessä ennenkuin olet yhteydessä myymälään, niin voimme auttaa sinua parhaalla mahdollisella tavalla. Voit myös käydä kotivuillamme Sieltä löytyy paljon tietoa tuotteistamme ja käyttöohjeita suomeksi ja englanniksi. Kotisivuiltamme löydät yhteydenottolomakkeen, jonka täyttämällä saamme kaiken mahdollisen tiedon ja voimme auttaa sinua mahdollisimman tehokkaasti. Leverandør: Leverantör: Supplier: Mylna Sport AS Mylna Sport AB Mylna Sport AS Postboks 244 Box 181 P.O. Box Mjøndalen Habo N-3051 Mjoendalen Norge Sverige Norway E-post: E-post:

VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. Malli nro. NETL10713.0. Sarjanro.

VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. Malli nro. NETL10713.0. Sarjanro. Malli nro. NETL10713.0 Sarjanro. Kirjoita sarjanumero yllä olevaan kohtaan.. Sarjanumeron paikka VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. SISÄLTÖ

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS. VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. Sarjanro

KÄYTTÖOPAS. VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. Sarjanro Malli nro. PETL79713.0 Sarjanro Kirjoita sarjanumero yllä olevaan kohtaan. KÄYTTÖOPAS. Sarjanumeron paikka VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje.

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS. VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. Malli Nro. NETL18711.2 Sarjaro.

KÄYTTÖOPAS. VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje. Malli Nro. NETL18711.2 Sarjaro. Malli Nro. NETL18711.2 Sarjaro. Kirjoita sarjanumero yllä olevaan kohtaan. KÄYTTÖOPAS Sarjanumeron paikka VAROITUS Lue kaikki varotoimenpiteet ja ohjeet ennenkuin käytät laitetta. Säilytä tämä käyttöohje.

Lisätiedot

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli.

Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi henkilöä. Asennuksessa tarvitaan mukana toimitettujen työkalujen lisäksi jakoavain, pihdit sekä ristipääruuvimeisseli. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ SISÄLLYSLUETTELO: TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ...1 ENNEN KUIN ALOITAT...2 KOKOAMINEN...4 SÄÄDÖT...15 KAAPELIKAAVIO...17 ONGELMANRATKAISU JA HUOLTO...18 OSA LISTA...19 RÄJÄYTYSKUVAT...20 TÄRKEITÄ VAROTOIMENPITEITÄ

Lisätiedot

CROSSTRAINER (Model E 7000P)

CROSSTRAINER (Model E 7000P) CROSSTRAINER (Model E 7000P) Kuva 1 Poista pultit (C4) tiivisterenkaat (C5) ja mutterit (C6) takavakaajasta (C). Laita kaksi pulttia (C4) takavakaajan läpi, kiinnittääksesi kannattimen laitteeseen (A),

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain, kumivasara ja pihdit. Kun asennat kuntolaitetta käytä

Lisätiedot

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295

Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä. LCD-Näyttö BC-81295 Ohjelmoitava magneettivastuksellinen kuntopyörä LCD-Näyttö BC-81295 Yhteenveto Tämä on tarkoitettu ainoastaan ohjelmoitavaan magneettivastukselliseen kuntopyörään. Järjestelmään kuuluu kolme (3) osaa:

Lisätiedot

Soutulaite magneettisella vastuksella

Soutulaite magneettisella vastuksella Soutulaite magneettisella vastuksella 1 KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA MALLI R600 P SPORTOP Laitteella on vuoden takuu. Takuu kattaa sekä valmiste- että raaka-aineviat. Takuu on voimassa ainoastaan laitteen ollessa

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Mallinumero PETL12714.0 Sarjanumero. Kirjoita sarjanumero yllä olevaan vapaaseen tilaan viitteeksi. Sarjanumerotarra HUOMIO

KÄYTTÖOHJEET. Mallinumero PETL12714.0 Sarjanumero. Kirjoita sarjanumero yllä olevaan vapaaseen tilaan viitteeksi. Sarjanumerotarra HUOMIO Mallinumero PETL12714.0 Sarjanumero KÄYTTÖOHJEET Kirjoita sarjanumero yllä olevaan vapaaseen tilaan viitteeksi. Sarjanumerotarra HUOMIO Lue tämän käyttöohjeen kaikki varoitukset ja ohjeet ennen laitteen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC KÄYTTÖOHJEET 400 MAGNETIC *4 *4 *4 N-3 M8*75L N-4 8*2T N-5 M8 Box Spanner(1) Vaihe 1: a. Asenna etuosan ja takaosan vakauttajat (J-3 ja I-3) neljällä lukkopultilla (N-3), neljällä puoliympyrän muotoisella

Lisätiedot

Casall X600 CROSSTRAINER 93003

Casall X600 CROSSTRAINER 93003 Casall X600 CROSSTRAINER 93003 OSALUETTELO Nro Kohta Kuvaus Määrä A, A-1 Tietokone ja ruuvi SM2871-67 1 KPL B Ohjaustanko 25,4 1 KPL B-1 Kahvan pehmuste 440x20x5,0 2 KPL B-2 Kahvan tulppa 7/8" 2 KPL B-3,

Lisätiedot

VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempään käyttöön

VAROITUS Lukekaa kaikki varotoimet ja ohjeet ennen laitteen käyttöönottoa. Säilyttäkää ohjekirja myöhempään käyttöön Malli nro. Sarjanumero Kirjoita sarjanumero yläpuolelle viittaukseksi KÄYTTÄJÄN OHJEKIRJA Sarjanumeron sijainti (istuimen alla) KYSYTTÄVÄÄ? Jos Teillä on kysyttävää tai laitteesta puuttuu osia, olkaa hyvä,

Lisätiedot

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä.

Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Asennus Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen kuusiokoloavainten lisäksi asennukseen vaaditaan ristipää ruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Kun asennat kuntolaitetta käytä alla

Lisätiedot

Varoitustarrojen sijainti

Varoitustarrojen sijainti 1 Sisällysluettelo VAROITUSTARROJEN SIJAINTI... 2 TÄRKEITÄ VAROTOIMIA... 3 ENNEN KUIN ALOITAT... 4 OSALUETTELO... 5 KOKOONPANO... 6 LAITTEEN SÄÄDÖT... 22 VASTUKSEN SÄÄTÖ... 22 YLÄTALJAN KIINNITTÄMINEN...

Lisätiedot

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito...

KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart WCS-61. Sisällys Turvallisuus... 1~2 Käytön aloittaminen... 3 Käyttö... 4~5 Säilytys ja hoito... WCS-61 KÄYTTÄJÄN OPAS: Wonder Core Smart Ennen kuin käytät laitetta, lue huolella kohta Turvallisuus, jotta osaat käyttää laitetta oikein. Säilytä käyttöohjeet. Voit tarvita niitä myöhemmin. Jos annat

Lisätiedot

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3).

Asennus. Kiinnitä jalkatuki (93) etujalkoihin (3). Asennus Kuntolaite toimitetaan lähes valmiiksi asennettuna. Asennukseen vaaditaan kaksi henkilöä. Mukana toimitettujen työkalujen ja rasvan lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseliä. 1. Toisen

Lisätiedot

Käyttäjän ohjekirja. Jos sinulla on kysymyksiä tai jos laitteesta puuttuu osia, ota yhteyttä meihin:

Käyttäjän ohjekirja. Jos sinulla on kysymyksiä tai jos laitteesta puuttuu osia, ota yhteyttä meihin: Käyttäjän ohjekirja Kysyttävää? Jos sinulla on kysymyksiä tai jos laitteesta puuttuu osia, ota yhteyttä meihin: UK 08457089009 www.iconsupport.eu csup@iconeurope.com ICON health & Fitness Ltd c/o HI Group

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER

KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER KÄYTTÖOHJE 5 MINUTE SHAPER Warning Keskustele lääkärisi kanssa ennen tämän tai muun harjoitusohjelman aloittamista, varsinkin jos et ole aikaisemmin harjoitelllut säännöllisesti ja sinulla on ongelmia

Lisätiedot

CASALL AB TRACK 98100

CASALL AB TRACK 98100 CASALL AB TRACK 9800 VAROITUSTARROJEN SIJAINTI Tässä kuvassa on esitetty varoitustarrojen paikat. Huomautus: Tarroja ei ehkä ole kuvattu oikeankokoisina. TÄRKEITÄ VAROITUS: Lue käyttöohjeen kaikki tärkeät

Lisätiedot

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä.

Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Asennus Asennukseen tarvitaan kaksi ihmistä. Paketin mukana tulevien työkalujen lisäksi asennuksessa tarvitaan ristipääruuvimeisseli, jakoavain ja kumivasara. Käytä alla olevaa kuvaa pienten osien tunnistukseen

Lisätiedot

Kannettava DVD soitin Daewoo DPC-7200PD

Kannettava DVD soitin Daewoo DPC-7200PD Kannettava DVD soitin Daewoo DPC-7200PD Laitteeseen tutustuminen: Yläkuva laitteesta 1. LCD panelin sammutus kytkin 2. Laajakuva 3. Pysäytys 4. Edellinen 5. Seuraava 6. Toista 7. Valikko painike Nuolinäppäimet:

Lisätiedot

FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE

FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE FOCUS 650 KÄYTTÖOHJE Oikeus teknisiin muutoksiin pidätetään Z oom työtelineet ovat paljon enemmän kuin pelkkä työteline. Telineen kiinniytspaloja voidaan liikuttaa portaattomasti pöytäurissa ja pöydän

Lisätiedot

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE

Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Casall R300 Käyttöopas SOUTULAITE Kokoonpanokaavio RÄJÄYTYSKAAVIO - 3 - Osaluettelo Nro Kuvaus Määrä A TIETOKONE 1 SARJA A-1 TIETOKONEEN KIINNITYSRUUVI 4 KPL B PÄÄRUNKO 1 SARJA B-1 TIETOKONEEN KIINNITYSKANNATIN

Lisätiedot

HOME TRAINER MALLI B480

HOME TRAINER MALLI B480 HOME TRAINER MALLI B480 KUVA 1 ETUOSAN ALATUEN ASENNUSOHJE Kohta 1. Irrota esiasennetut mutterit (L3) ja prikat (L2) Kohta 2. Asenna etuosan tuki (B) paikalleen rungon (A) kanssa käyttäen pultteja (L1),

Lisätiedot

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää.

1. Käytä aina silmä-, kuulo- ja hengityssuojaimia. Kiinnitä aina laitteeseen pölynimuri vähentääksesi koneen ulkopuolelle pääsevän pölyn määrää. 32 SKATEPAL PRO 3 PAKKAUKSEN PURKU JA ASENTAMINEN 1. Aseta kone vakaalle pöydälle 80 100 cm:n työskentelykorkeudelle. 2. Avaa yläkansi napsauttamalla koneen molemmilla puolilla olevia solkia. 3. Kannen

Lisätiedot

Sisällysluettelo. Tärkeitä huomioita..3. Ennen kuin aloitat.4. Osien tunnistus 5. Kokoaminen..6. Säätö 13. Harjoitteluohjeita 15. Osalista..

Sisällysluettelo. Tärkeitä huomioita..3. Ennen kuin aloitat.4. Osien tunnistus 5. Kokoaminen..6. Säätö 13. Harjoitteluohjeita 15. Osalista.. Sisällysluettelo Varoitustarran sijainti 2 Tärkeitä huomioita..3 Ennen kuin aloitat.4 Osien tunnistus 5 Kokoaminen..6 Säätö 13 Harjoitteluohjeita 15 Osalista.. 17 Kokonaiskuva..... 18 Korvaavien osien

Lisätiedot

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI.

Malli ZB06-25A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. Malli ZB06-25A T Ä R K E Ä Ä T U R V A L L I S U U S T I E T O A LUE KAIKKI KÄYTTÖOHJEET ENNEN PÖLYNIMURIN KÄYTTÖÄ. KÄYTÄ VAIN OHJEIDEN MUKAISESTI. KÄYTTÖOHJE SISÄLTÖ TÄRKEITÄ TURVATOIMIA... 1-3 MUISTIINPANOJA:

Lisätiedot

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited

TANSUN QUARTZHEAT. Käyttöohje. Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU. Valmistaja: Tansun Limited TANSUN QUARTZHEAT Käyttöohje Algarve UK:N & EUROOPAN MALLIT: ALG 513UK & ALG 513EU Valmistaja: Tansun Limited Asiakaspalvelukysymyksissä, ota yhteyttä maahantuojaan: Proviter Oy Tullikatu 12 A 4 21100

Lisätiedot

SISÄLLYS VAROITUSMERKKIEN SIJAINNIT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7.

SISÄLLYS VAROITUSMERKKIEN SIJAINNIT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. SISÄLLYS Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 5 Pienet osat 6 Asennus 7 Käyttö 11 Taittaminen kokoon ja siirtäminen 17 Huolto ja vianetsintä 18 Harjoitteluohjeita 21 Osaluettelo

Lisätiedot

TÄRKEITÄ HUOMIOITA Kiitos, että valitsit Casa Bugatin UMA keittövaa'an. Kuten kaikkia elektronisia laitteita, myös tätä vaakaa tulee käyttää huolellisesti ja ohjeiden mukaan vammojen ja laitteen vaurioitumisen

Lisätiedot

Casall EB600 Kuntopyörä 91003

Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Casall EB600 Kuntopyörä 91003 Räjäytyskuva 1 Kokoonpanokuva 2 OSALUETTELO Nro Kuvaus Tiedot Määrä A, A-1 TIETOKONE JA RUUVI 1 KPL B OHJAUSTANKO 1 KPL B-1 SYKEANTURISARJA 1 SARJA B-2 KAHVAPEHMUSTE 270x23x5

Lisätiedot

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024

XTR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 TR ONE -KUNTOPYÖRÄ 91024 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Eye Pal Solo. Käyttöohje

Eye Pal Solo. Käyttöohje Eye Pal Solo Käyttöohje 1 Eye Pal Solon käyttöönotto Eye Pal Solon pakkauksessa tulee kolme osaa: 1. Peruslaite, joka toimii varsinaisena lukijana ja jonka etureunassa on laitteen ohjainpainikkeet. 2.

Lisätiedot

Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 40 Pikaopas Rider 40 Rider 40:ssä on neljä näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Näppäintoiminnot 2 1 Lämmittely Kohde Min Kesto lyöntiä /min Maks min 2 3 4 Lisävarusteet Rider 40:n toimitukseen

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC

KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC KÄYTTÖOHJE 600 MAGNETIC BUILT FOR HEALTH Vaihe 1: a. Kiinnitä etu ja takajalkatuet (I & J) laitteen runkoon käyttämällä aluslevyjä (N-4) ja ruuveja (N-3). Vaihe 2 a. Asenna vasen ja oikea poljin ( G-4

Lisätiedot

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin.

Rider 20 Rider 20:ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. Pikaopas Rider Rider :ssä on kolme näppäintä, joita käytetään useisiin eri tarkoituksiin. 1 Näppäintoiminnot YLÖS (1) ALAS (3) Paina pitkään kytkeäksesi taustavalon Paina mittaritilassa lyhyesti vierittääksesi

Lisätiedot

DEUTSCH. Silent 40 Batt 8211-3453-02

DEUTSCH. Silent 40 Batt 8211-3453-02 DEUTSCH D Silent 40 Batt 8211-3453-02 S SVENSKA R 1 1 R O P 2 2 3 L M M L 3 5 I J K 4 4 K J I N 1. 2 230 V 2 2. 3. 4 SVENSKA S A BC 4. 5. 6. 7. 8. 9. 36 mm 19 mm 10. 11. 5 FI SUOMI SYMBOLIT Koneessa on

Lisätiedot

ORDLAND PROFESSIONAL RADIO. ELK-68 Käyttöohje

ORDLAND PROFESSIONAL RADIO. ELK-68 Käyttöohje ELK-68 Käyttöohje Varotoimenpiteet Käytä tätä laitetta turvallisesti ja tehokkaasti. Lue ohje huolellisesti ennen käyttöä. Korjauksen saa suorittaa vain valtuutettu huolto. Sammuta virrat jos menet leimahdus

Lisätiedot

Juoksumaton huolto-ohje

Juoksumaton huolto-ohje Juoksumaton huolto-ohje Maton huoltaminen on tärkeää Matto on juoksumaton tärkein osa. Sen kunnossa pitäminen takaa sen, että laite toimii moitteettomasti vuosikausia eteenpäin. Säännöllisin väliajoin

Lisätiedot

Huolto-opas Kuivausrumpu

Huolto-opas Kuivausrumpu Huolto-opas Kuivausrumpu T5190LE Malli N1190.. Alkuperäiset ohjeet 438 9098-10/FI 2015.09.11 Sisältö Sisältö 1 Merkinnät...5 2 Yleistä...5 3 Huolto...6 3.1 Puhdista nukkasuodattimet...6 3.2 Erikoissuodatin...6

Lisätiedot

Electronisen nopeus ja matkamittarin kalibrointi laite huippunopeus muistilla.

Electronisen nopeus ja matkamittarin kalibrointi laite huippunopeus muistilla. Speedohealer V4 Electronisen nopeus ja matkamittarin kalibrointi laite huippunopeus muistilla. 1. Esipuhe Onnittelemme sinua Speedohealer laitteen oston johdosta. HealTech Electronics Ltd. on omistautunut

Lisätiedot

KÄYTTÖOPAS. ver. 1.2

KÄYTTÖOPAS. ver. 1.2 KÄYTTÖOPAS ver. 1.2 VAROITUS Tätä tuotetta ei ole tarkoitettu alle kolme (3) vuotiaille lapsille. VAROITUS Emme kanna mitään vastuuta mahdollisista onnettomuuksista tai vahingoista, jotka johtuvat laiminlyönnistä

Lisätiedot

Movair AF 170. Käyttöohje. Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND

Movair AF 170. Käyttöohje. Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND Movair AF 170 Käyttöohje Korvent Oy Vanha Nurmijärventie 116 01730 VANTAA FINLAND Sisällysluettelo Yleistä... 3 Varoitus!... 3 Laitteen käyttö ja suodattimien vaihto... 4 Alipaineistajan käyttö... 4 Suodattimien

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Asennus 5. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Asennus 5 Käyttö 9 Huolto ja vianetsintä 16 Harjoitteluohjeita 17 Osaluettelo 18 Yleiskuva 19 Huolto 20 VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT

Lisätiedot

4000 pro B käyttöohje

4000 pro B käyttöohje 4000 pro B käyttöohje Räjäytyskuva OSALUETTELO Osa Kuvaus Tiedot Kpl 01 Päärunko Punainen 1 02 Takavakauttaja n76*t1,5*450 1 03 Säädettävä päätytulppa Ø76 2 04 Etuvakauttaja n76*t1,5*400 1 05 Kuljetuspyörä

Lisätiedot

FI 10 KÄYTTÖ. 650 mm min.

FI 10 KÄYTTÖ. 650 mm min. OHJEET JA SUOSITUKSET Nämä käyttöohjeet koskevat useita tuuletintyyppejä. On mahdollista, että tekstissä on yksityiskohtia, jotka eivät koske valitsemaasi tuuletinta. ASENNUS Valmistaja ei vastaa virheellisestä

Lisätiedot

ILMASTOINTILAITTEEN KAUKO-OHJAIMEN KÄYTTÖ OHJE

ILMASTOINTILAITTEEN KAUKO-OHJAIMEN KÄYTTÖ OHJE ILMASTOINTILAITTEEN KAUKO-OHJAIMEN KÄYTTÖ OHJE Kiitos, että hankit ilmastointilaitteemme. Ole hyvä ja lue tämä käyttöohje huolella ennen ilmastointilaitteen käyttöä. SISÄLTÖ Kauko-ohjaimen käsittely...2

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7.

SISÄLLYSLUETTELO VAROITUSMERKKIEN SIJOITUSPAIKAT. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 5 Pienet osat 6 Asennus 7 Käyttö 16 Taittaminen kokoon ja siirtäminen 25 Huolto ja vianetsintä 26 Harjoitteluohjeita 29 Osaluettelo

Lisätiedot

Samsung tarakka-akku Asennusohje

Samsung tarakka-akku Asennusohje Samsung tarakka-akku Asennusohje (voidaan soveltaa myös muihin tarakka-akkuihin) Kiinnitysosat: Asennus: Huom. Koska pyöriä on erilaisia, on nämä ohjeet suuntaa antavia. Lue ohjeet läpi ennen asennusta.

Lisätiedot

Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje

Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje Takaje vakuumilaitteen käyttö- ja huolto-ohje Vakuumilaiteen saa asentaa ja sitä käyttää kerrallaan vain yksi henkilö. Sitä ei ole suunniteltu monelle yhtäaikaiselle käyttäjälle. Laitteen osat 1. Virtajohto

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. Sykevyö 18. Käyttö 19

SISÄLLYSLUETTELO. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 5. Pienet osat 6. Asennus 7. Sykevyö 18. Käyttö 19 SISÄLLYSLUETTELO Varoitusmerkkien sijoituspaikat 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 5 Pienet osat 6 Asennus 7 Sykevyö 18 Käyttö 19 Taittaminen kokoon ja siirtäminen 29 Huolto ja vianetsintä 30 Harjoitteluohjeita

Lisätiedot

DEUTSCH. Silent 41 8211-3453-03

DEUTSCH. Silent 41 8211-3453-03 DEUTSCH D Silent 41 8211-3453-03 S SVENSKA R 1 1 R O P 2 2 3 L M M L 3 5 I J K 4 4 K J I N 1. 2 230 V 2 2. 3. 4 SVENSKA S ABC 4. 5. 6. 7. 8. 9. 36 mm 19 mm 10. 11. 5 FI SUOMI SYMBOLIT Koneessa on seuraavat

Lisätiedot

SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja

SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja SEFFI - kuivaimen käyttöohjekirja (SEFFI Pro Compact, Combi, Team SEFFI Soft Compact, Combi, Team) Käsiin ja jalkoihin tuleville varusteille 1 SEFFI - kuivain Käyttö ohjekirja malleille: SEFFI Pro Compact,

Lisätiedot

Antenni Käytä FM-antennia parhaiden mahdollisten vastaanotto-olosuhteiden saavuttamiseksi.

Antenni Käytä FM-antennia parhaiden mahdollisten vastaanotto-olosuhteiden saavuttamiseksi. 1. Toimintovalitsin : Valinta radion tai CD-soittimen välillä 2. Taajuusaluevalitsin : FM/FM ST-alueiden valinta 3. FM antenni : Saadaksesi parhaan mahdollisen vastaanoton vedä tämä ulos 4. CD kansi :

Lisätiedot

TURVALLISUUSOHJEET LUE KAIKKI OHJEET HUOLELLISESTI ENNEN KÄYTTÖÄ

TURVALLISUUSOHJEET LUE KAIKKI OHJEET HUOLELLISESTI ENNEN KÄYTTÖÄ JUOKSUMATTO (Malli MT 7000) TURVALLISUUSOHJEET LUE KAIKKI OHJEET HUOLELLISESTI ENNEN KÄYTTÖÄ Ennen kuin kiinnität sähköjohdon seinään, tarkista että sähköjohto on yhteensopiva pistorasian kanssa ja jännite

Lisätiedot

Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa.

Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa. Vahvistava kaulasilmukka sisäänrakennetulla äänen vahvistimella. Sopii käytettäväksi puhelimien ja audiolaitteiden kanssa. Lue tämä ohje huolella ennen kuin käytät Classicia. Lue myös sen laitteen ohjeet,

Lisätiedot

ABT VAIJERIVINTTURI NOSTOON VAVIN300EL, VAVIN500EL, VAVIN1000EL JA VAVIN3500EL

ABT VAIJERIVINTTURI NOSTOON VAVIN300EL, VAVIN500EL, VAVIN1000EL JA VAVIN3500EL ABT VAIJERIVINTTURI NOSTOON VAVIN300EL, VAVIN500EL, VAVIN1000EL JA VAVIN3500EL 1. Käyttö Vinssi on tehty käytettäväksi varastoissa, rakennuksilla jne. Vinssejä on sekä 230V että 400V käyttöjännitteelle,

Lisätiedot

12502 FIN - 2007 AM Käyttöohjeet sähkögrillille 12502 Tutustu huolella tähän käyttöoppaaseen ennenkuin kokoat ja otat käyttöön tämän laadukkaan LANDMANN-grillisi. Käyttöohjeita seuraamalla estät toimintahäiriöiden

Lisätiedot

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa.

Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. Varoitus: Lue tämä käyttöohje huolella ja nouda siinä annettuja ohjeita. Pidä käyttöohje tallessa. RÄJÄYTYSKUVA OSALUETTELO KÄYTÄ TÄTÄ LUETTELOA APUNA ASENNUKSEN AIKANA. Osan numero Kuvaus Määrä/kpl 1

Lisätiedot

KOTIVENYTTELYOHJELMA REIDEN TAKAOSAN LIHAKSET REIDEN LÄHENTÄJÄT PAKARALIHAKSET

KOTIVENYTTELYOHJELMA REIDEN TAKAOSAN LIHAKSET REIDEN LÄHENTÄJÄT PAKARALIHAKSET KOTIVENYTTELYOHJELMA REIDEN TAKAOSAN LIHAKSET Ojenna toinen jalka suoraksi eteen ja pidä toinen jalka koukistettuna vieressä. Nojaa ylävartaloa eteen kohti venytettävää jalkaa. Pidä selkä suorana.tunne

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä.

KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI. Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. KÄYTTÖOHJE VEITO BLADE BLADE S BLADE MINI NÄMÄ OHJEET TULEE LUKEA HUOLELLA JA SÄILYTTÄÄ MYÖHEMPÄÄ KÄYTTÖÄ VARTEN Me emme ole vastuussa laitteen käytöstä, joka johtuu näiden ohjeiden laiminlyönnistä. TÄRKEÄT

Lisätiedot

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta.

Tätä laitetta voidaan käyttää turvallisesti vain jos se tarkistetaan säännöllisesti vaurioiden ja kulumisen varalta. KUNTOPYÖRÄ PEC-4850 TURVALLISUUSOHJEET TÄRKEÄÄ a. Lue käyttöohje ja noudata sitä. b. Tämä laite on suunniteltu vain yksityiskäyttöön ja sisätiloihin. c. Tarkista kuntopyörä ennen käyttöä varmistaaksesi,

Lisätiedot

Liikuntaohjelma: viikot 1-6

Liikuntaohjelma: viikot 1-6 Liikuntaohjelma: viikot 1-6 Tässä on erinomainen koko kehoa hyödyntävä liikuntaohjelma, joka tarkoitettu aloittelijoille. Se sopii täydellisesti normaaliin elämäntyyliin, sillä voit harjoitella koska sinulle

Lisätiedot

SALAMANTERI OS200. Asennus- ja käyttöohjeet

SALAMANTERI OS200. Asennus- ja käyttöohjeet SALAMANTERI OS200 Asennus- ja käyttöohjeet SISÄLLYSLUETTELO 1. Yleistä... 3 2. Turvaohjeet... 3 3. Asennus... 3 4. Laitteen kuljetus ja siirto... 3 5. Käyttöpaneeli... 4 6. Käyttö... 4 7. Puhdistus ja

Lisätiedot

Pölynimuri Cleanfix S10 Plus ja S10 Plus Hepa

Pölynimuri Cleanfix S10 Plus ja S10 Plus Hepa Pölynimuri Cleanfix S10 Plus ja S10 Plus Hepa VAROITUKSIA Lue käyttö- ja turvallisuusohjeet ennen käyttöä! Tämä imuri ei sovellu nesteiden tai terveydelle haitallisen tai räjähdysalttiin pölyn imuroimiseen.

Lisätiedot

Lue ohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä.

Lue ohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. 1 Digitointi LP-levyltä CD-levylle (Ion CD Direct) Lue ohjeet huolellisesti ennen laitteen käyttöä. Soittimessa voi käyttää CD-R, CD+R, uudelleen kirjoitettavia CD-RW ja CD+RW levyjä. Yhdelle levylle voi

Lisätiedot

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10.

SISÄLLYS. Huolto ja vianetsintä 2. Tärkeitä ohjeita 3. Aluksi 4. Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4. Asennus 5. Käyttö 10. SISÄLLYS Huolto ja vianetsintä 2 Tärkeitä ohjeita 3 Aluksi 4 Varoitusmerkkien sijoituspaikat 4 Asennus 5 Käyttö 10 Toiminnot 11 Harjoitteluohjeita 16 Yleiskuva 18 Osaluettelo 19 Huolto 20 TÄRKEITÄ OHJEITA

Lisätiedot

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4.

1. 2. 3. 4. 5. 6. Näyttö. Laitteen osat 1. Kellonaika- / herätysaika- / kalenteri-ikkuna: Näyttää radiosignaalista päivittyvän kellon, 3. 4. Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR283)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025

KÄYTTÖOHJE XTR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 KÄYTTÖOHJE TR PRO -KUNTOPYÖRÄ 91025 Turvallisuusohjeet * Neuvottele lääkärisi kanssa ennen harjoitusohjelman aloittamista saadaksesi harjoittelusta parhaan mahdollisen hyödyn. * Varoitus: vääränlainen/ylenpalttinen

Lisätiedot

Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250

Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250 Käyttöohje TL-radiaalipuhaltimet AB-TL525 AB-TL2040 AB-TL4250 HUOM! Lue tämän käyttö- ja turvallisuusohjeen sisältö huolellisesti ennen TL-radiaalipuhaltimen käyttöä turvallisen käytön varmistamiseksi.

Lisätiedot

Nokia DT-600 -laturi. Painos 1.2

Nokia DT-600 -laturi. Painos 1.2 Nokia DT-600 -laturi 6 1 2 2 5 4 3 7 Painos 1.2 8 9 10 11 2010 Nokia. Kaikki oikeudet pidätetään. Johdanto Nokia DT-600 -laturilla voit ladata viiden yhteensopivan laitteen akun samanaikaisesti. DT-600-laitteessa

Lisätiedot

Installation instructions, accessories - Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö

Installation instructions, accessories - Lisävaruste-elektroniikan ohjausyksikkö S60 / S80 / V70 / V70 XC / XC70 Section Group Weight(Kg/Pounds) Year Month 3 36 2004 05 S60 2001, S60 2002, S60 2003, S60 2004, S60 2005, S60 2006, S60 2007, S60 2008, S60 2009, S80 (-06) 1999, S80 (-06)

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJE CD/MP3-SOITIN FM-RADIOLLA JA USB-LUKIJALLA

KÄYTTÖOHJE CD/MP3-SOITIN FM-RADIOLLA JA USB-LUKIJALLA Finnish KÄYTTÖOHJE CD/MP3-SOITIN FM-RADIOLLA JA USB-LUKIJALLA Lue nämä ohjeet ja noudata niitä ennen kuin käytät laitetta. SOITTIMEN YLEISKATSAUS 1 2 3 10 8 4 5 6 9 7 11 12 13 14 15 16 17 18 15 19 20 SÄÄTIMIEN

Lisätiedot

Revisio 01 2006 ASENNUSOHJEET B192 HEPA PÄIVITYSSETTI G BD UN L. Revisio 01 Marraskuu 2006 ASENNUSOHJEET B192 HEPA-PÄIVITYSSETTI

Revisio 01 2006 ASENNUSOHJEET B192 HEPA PÄIVITYSSETTI G BD UN L. Revisio 01 Marraskuu 2006 ASENNUSOHJEET B192 HEPA-PÄIVITYSSETTI 1 FI ASENNUSOHJEET B192 HEPA PÄIVITYSSETTI G BD UN L Revisio 01 Marraskuu 2006 2 SISÄLLYSLUETTELO 1 Yleistä 2 Valmistaja/maahantuoja 3 Osat 4 Asennusohjeet 5 Varaosat 6 Takuu 7 Räjäytyskuva 3 1 YLEISTÄ

Lisätiedot

Muistimoduulit Käyttöopas

Muistimoduulit Käyttöopas Muistimoduulit Käyttöopas Copyright 2009 Hewlett-Packard Development Company, L.P. Tässä olevat tiedot voivat muuttua ilman ennakkoilmoitusta. Ainoat HP:n tuotteita ja palveluja koskevat takuut mainitaan

Lisätiedot

Toimintaperiaate: 2. Kytke virta vastaanottimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä "horsealarm receiver only".

Toimintaperiaate: 2. Kytke virta vastaanottimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä horsealarm receiver only. Toimintaperiaate: 1. Kytke virta toistimeen käyttämällä virtalaitetta, jossa on merkintä "RadioLink only". Kun virta on kytketty toistimeen, laitteen vihreä valo välähtää. 2. Kytke virta vastaanottimeen

Lisätiedot

SISÄLLYSLUETTELO: Tärkeitä turvatoimenpiteitä... 1 Huomioitavaa ennen käyttöönottoa... 4 Kokoaminen...5 Sykemittarin käyttö...

SISÄLLYSLUETTELO: Tärkeitä turvatoimenpiteitä... 1 Huomioitavaa ennen käyttöönottoa... 4 Kokoaminen...5 Sykemittarin käyttö... OMISTAJAN OHJEKIRJA SISÄLLYSLUETTELO: Tärkeitä turvatoimenpiteitä... 1 Huomioitavaa ennen käyttöönottoa... 4 Kokoaminen...5 Sykemittarin käyttö... 10 Toiminta ja säädöt... 11 Varastoasento ja kuljetus...

Lisätiedot

Onni Seisomatelineen Käyttöohje

Onni Seisomatelineen Käyttöohje Onni Seisomatelineen Käyttöohje Onni - seisomatelineen käyttöohje Sisällysluettelo Tuotteen kuvaus... 3 Perushuolto-ohje... 3 Tärkeää!... 3 1. Laatikon sisältö... 4 2. Alustan kokoonpano... 4 3. Rungon

Lisätiedot

Aurinko-C20 asennus ja käyttöohje

Aurinko-C20 asennus ja käyttöohje Aurinko-C20 laitetelineen asennus ja käyttö Laitetelineen osat ja laitteet:. Kääntyvillä pyörillä varustettu laiteteline. Laitteet on kiinnitetty ja johdotettu telineeseen (toimitetaan akut irrallaan).

Lisätiedot

PRO-GO Total Gym F-42507

PRO-GO Total Gym F-42507 PRO-GO Total Gym F-42507 Turvallisuusohjeet 1. Ole varovainen harjoitellessasi ja lue käyttöohjeet ennen kuin aloitat harjoittelun. 2. Ennen harjoittelun aloittamista, keskustele terveydentilastasi lääkärin

Lisätiedot

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko

1. Seinäkiinnike 2. Pöytätuki 3. Paristokotelo 4. RESET -näppäin 5. C/ F -näppäin (paristokotelossa) 6. Tuuletusaukko Esittely Kiitos että valitsit Oregon Scientific TM tuotteen. Tämä tuote on suunniteltu huolettomaan ja ongelmattomaan käyttöön vuosiksi eteenpäin. Pakkauksessa on seuraavat osat: - Pääyksikkö (BAR289)

Lisätiedot

Nokia minikaiuttimet MD-8 9209477/1

Nokia minikaiuttimet MD-8 9209477/1 Nokia minikaiuttimet MD-8 9209477/1 7 2008 Nokia. Kaikki oikeudet pidätetään. Nokia, Nokia Connecting People ja Nokia Original Accessories -logo ovat Nokia Oyj:n tavaramerkkejä tai rekisteröityjä tavaramerkkejä.

Lisätiedot

SingStar -mikrofonipaketti Käyttöohje. SCEH-0001 7010524 2010 Sony Computer Entertainment Europe

SingStar -mikrofonipaketti Käyttöohje. SCEH-0001 7010524 2010 Sony Computer Entertainment Europe SingStar -mikrofonipaketti Käyttöohje SCEH-0001 7010524 2010 Sony Computer Entertainment Europe Kiitos siitä, että olet ostanut SingStar -mikrofonipaketin. Lue tämä käyttöohje huolellisesti ennen tuotteen

Lisätiedot

Henny Penny Poistetun öljyn kuljetin ODS-300.02 ODS-300.03. (Finnish) (Käännetyt asiakirjat saatavilla käsikirjan mukana olevalla CD:llä)

Henny Penny Poistetun öljyn kuljetin ODS-300.02 ODS-300.03. (Finnish) (Käännetyt asiakirjat saatavilla käsikirjan mukana olevalla CD:llä) Model ODS-300 Henny Penny Poistetun öljyn kuljetin ODS-300.02 ODS-300.03 (Finnish) FM07-702-B 11-22-10 (Käännetyt asiakirjat saatavilla käsikirjan mukana olevalla CD:llä) KÄYTTÄJÄN KÄSIKIRJA REKISTERÖI

Lisätiedot

3. Kehittävä venyttely: Kehittävällä venyttelyllä kehitetään lihasten liikkuvuutta, joilla on suoria vaikutuksia mm.

3. Kehittävä venyttely: Kehittävällä venyttelyllä kehitetään lihasten liikkuvuutta, joilla on suoria vaikutuksia mm. Liikkuvuuden kehittäminen Venyttelyn merkitys koripalloilijalle voidaan jakaa karkeasti kolmeen osaan: Valmistava venyttely: suoritetaan ennen harjoitusta tai peliä! Valmistavassa venyttelyssä avataan

Lisätiedot

Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje

Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje Paikantavan turvapuhelimen käyttöohje Stella Turvapuhelin ja Hoiva Oy Tämä ohje kertoo miten paikantavaa turvapuhelinta käytetään Stella Turvapuhelin ja Hoiva Oy Mannerheimintie 164 00300 Helsinki Sisällysluettelo

Lisätiedot

Rider 60 LAP PAGE. Rider 60:ssä on kosketuspaneeli. Voit napsauttaa paneelia tai laitteiston painiketta käyttääksesi laitetta.

Rider 60 LAP PAGE. Rider 60:ssä on kosketuspaneeli. Voit napsauttaa paneelia tai laitteiston painiketta käyttääksesi laitetta. Pikaopas Rider Rider :ssä on kosketuspaneeli. Voit napsauttaa paneelia tai laitteiston painiketta käyttääksesi laitetta. 1 BACK 2 4 LAP PAGE 1 Virta/Takaisin/Tauko/ Keskeytä ( /BACK/ / ) Pidä painettuna

Lisätiedot

Tynnyrisaunan asennusohje (1013)

Tynnyrisaunan asennusohje (1013) Tynnyrisaunan asennusohje (1013) 1 Asenna tynnyri suoralla alustalla Huom: Osa no: 1 ei kuulu toimitukseen. Asenna saunan tukiosa, osat sopivat jyrsittyihin uriin. Ruuvaa kiinni osat (ruuvien reijät merkittyinä,

Lisätiedot

Echo MegaLoop+ Induktiovahvistin. Käyttöohje. Maahantuoja: Audienta Oy Nuijamiestentie 5 A 00400 HELSINKI

Echo MegaLoop+ Induktiovahvistin. Käyttöohje. Maahantuoja: Audienta Oy Nuijamiestentie 5 A 00400 HELSINKI Echo Induktiovahvistin Käyttöohje Maahantuoja: Audienta Oy Nuijamiestentie 5 A 00400 HELSINKI Tärkeitä turvaohjeita Kun käytät tätä laitetta, ota huomioon seuraavat turvaohjeet, jotta laitteen käyttö on

Lisätiedot

Tutustu Daisy-soittimeen!

Tutustu Daisy-soittimeen! Tutustu Daisy-soittimeen! Daisy-julkaisut Äänikirjat, -lehdet, oppaat, tiedotteet Äänen lisäksi kuvia, piirroksia, taulukoita Tiedostot MP3-muotoisia Jakelu CD-levyillä tai verkon kautta Daisy-julkaisuja

Lisätiedot

DEUTSCH. Silent 33 8211-3413-04

DEUTSCH. Silent 33 8211-3413-04 DEUTSCH D Silent 33 8-33-0 S SVENSKA 3 = 0 mm 5 = 30 mm 3 = 0 mm = 50 mm 30 mm 60 mm 3 3 A C A C B B. 3 3 6 7 5 5 3.. SVENSKA S 30 V A BC. 5. 6. 7. 8. 9. 36 mm 9 mm 0.. FI SUOMI SYMBOLIT Koneessa on seuraavat

Lisätiedot

,&20,&+7. Modifiointi V0.1. by OH2LFV

,&20,&+7. Modifiointi V0.1. by OH2LFV ,&20,&+7 Modifiointi V0.1 by OH2LFV ,&+702',),2,17, Irrota radiosta akku ja antenni (kuva: ICH16T_iso) Irrota takakannesta viisi (5) ruuvia (kuva: ICH16T_taka) Poista takakansi nostamalla sitä ylöspäin

Lisätiedot

50 meter wireless phone line. User Manual

50 meter wireless phone line. User Manual 50 meter wireless phone line User Manual 50 meter wireless phone line Käyttöopas kytke ja käytä -asennus HYVÄ ASIAKAS Kiitos, että olet hankkinut Wireless Phone Jack -puhelimen ja/tai lisälaajennusyksikön.

Lisätiedot

SIIRRETTÄVÄ JÄÄHDYTYSLAITE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJEET RF-2930W/P1

SIIRRETTÄVÄ JÄÄHDYTYSLAITE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJEET RF-2930W/P1 SIIRRETTÄVÄ JÄÄHDYTYSLAITE ASENNUS- JA KÄYTTÖOHJEET RF-2930W/P1 TÄRKEÄÄ HUOMIOITAVAA Välttyäksemme vahingoilta ja jotta takuu on voimassa, asettakaa laite pystyasentoon vähintään 2 tuntia ennen käyttöönottoa

Lisätiedot

ABT NOSTURIVAA AN KÄYTTÖOHJE 3000, 5000, 10000 ja 15000kg

ABT NOSTURIVAA AN KÄYTTÖOHJE 3000, 5000, 10000 ja 15000kg ABT NOSTURIVAA AN KÄYTTÖOHJE 3000, 5000, 10000 ja 15000kg 1. Turvallisuusohjeet Lue tämä käyttöohje ennen käyttöä! 1.1 Vaakaa ei saa ylikuormittaa. 1.2 Älä roikota painavaa takkaa pitkää aikaa vaa assa,

Lisätiedot

Ole hyvä ja lue tämä käyttöohje ennen käyttöönottoa

Ole hyvä ja lue tämä käyttöohje ennen käyttöönottoa Käyttöohje LANGATON ÄÄNIJÄRJESTELMÄ Ole hyvä ja lue tämä käyttöohje ennen käyttöönottoa 1 OSIEN SIJAINTI 1. DISKANTTITASON SÄÄTÖ 9. TASAVIRRAN SISÄÄNTULO 2. BASSONTASON SÄÄTÖ 10. AUX SISÄÄNTULO 3,5MM LIITIN

Lisätiedot

VENYTTELYOHJE EVU - 00. Mika Laaksonen

VENYTTELYOHJE EVU - 00. Mika Laaksonen VENYTTELYOHJE EVU - 00 Mika Laaksonen MIKSI ON HYVÄ VENYTELLÄ PELIEN JA HARJOITUSTEN JÄLKEEN? Kova harjoittelu ja treeni kiristävät lihaksia, jos venyttely laiminlyödään. Näin lihakset väsyvät nopeammin

Lisätiedot

Telakka-asema vahvistimella ipodille/iphonelle

Telakka-asema vahvistimella ipodille/iphonelle Telakka-asema vahvistimella ipodille/iphonelle D2 Käyttöohje Telakka-asema vahvistimella ipodille/iphonelle VAROITUS: Välttääksesi sähköiskun, älä käytä tätä (polarisoitua) pistoketta jatkojohdon, pistorasian

Lisätiedot

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL

KÄYTTÖOHJEET. Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL KÄYTTÖOHJEET Asennuspiirustus 550 ELLIPTICAL Räjäytyskuva O Osaluettelo Nro Kuvaus Kpl A Tietokone 1 kpl A-1 Ruuvi 4 kpl B Kiinteä kädensijasarja 1 sarja B-1 Kädensijan päätytulppa 2 kpl B-2 Kädensijan

Lisätiedot