NAISTEN JA TYTTÖJEN MAAJOUKKUERINGIN TTR LEIRIKUTSU

Save this PDF as:
 WORD  PNG  TXT  JPG

Koko: px
Aloita esitys sivulta:

Download "NAISTEN JA TYTTÖJEN MAAJOUKKUERINGIN TTR LEIRIKUTSU"

Transkriptio

1 / 6 NAISTEN JA TYTTÖJEN MAAJOUKKUERINGIN TTR LEIRIKUTSU AIKA: TI KE PAIKKA: KUORTANEEN URHEILUOPISTO Ryhmä 1 1. Enni Kettunen 2002 EsTT (Maxim) 2. Siiri Saukkonen 2000 Kieppi (Raija) 3. Sani Mäkelä 2002 STVK 4. Helmi Murto 2000 TuUL (Jenni) Ryhmä 2 1. Ada Hautala 2003 OP (Pauliina) 2. Sara Loikas 2004 EsTT (Maxim) 3. Sonja Herttua 2003 Kieppi (Elisa) 4. Nitta Nieminen 2003 TV (Riitta) 5. Meeriellen Sukari 2003 TV VALMENTAJAT / KOULUTTAJAT OSA1 TI lounas SU lounas Maajoukkueringin vastuuvalmentaja Lyova Harutyunyan NTV LAR valmennusvastaava Raija Koivisto-Jalonen TI lounas - TO lounas Koreografia - Baletti - PV Tatiana Melkumyan, RUS KV ekspertti Zoltan Jordanov, HUN KV ekspertti Sznezsana Jordanov, HUN Espoon Telinetaiturit Maxim Podobed Oulun Pyrintö Pauliina Savola Tampereen Voimistelijat Riitta Taipale TI lounas KE päivällinen Turun Urheiluliitto Jenni Lindroos TI lounas TO aamiainen Voimisteluseura Kieppi Elisa Galeri VALMENTAJAT / KOULUTTAJAT OSA2 TO lounas SU lounas Tuomari Lisbet Heino TO iltamyöhäinen SU lounas Suomen Taitovoimisteluklubi Tigran Melkonyan Tampereen Sisu Maria Pirskanen TO lounas PE päivällinen Joni Koivunen LA lounas SU lounas Tampereen Voimistelijat Igor Cherepov 12:15 Yhteisbussikuljetus Seinäjoen rautatieasemalta Kuortaneen urheiluopistolle 13:30 Lounas ota lounaalta välipalahedelmä! majoittuminen ja valmistautuminen harjoitukseen 14:00 Majoittuminen ja valmistautuminen harjoituksiin 14:00 15:00 Valmentajapalaveri: leiriohjelma ja tavoitteet (Lyova)

2 / 6 TIISTAI :00-18:15 3h15min 1. Harjoitus (Liiketestit) KLO HY NO PU PE (Tatiana) 15:00 16:00 Leirin avaus (Lyova), Baletti (Tatiana) - oma voima 16:00 16:30 R1 R2 16:30 17:00 R1 R2 17:00 17:30 R1 R2 17:30 18:00 R2 R1 18:00 18:15 Loppuvenyttely 15min (Tatiana) KESKIVIIKKO :00 Aamupala 09:30-12:30 3h15min 2. Harjoitus KLO HY NO PU PE (Tatiana) 09:30 10:30 Baletti (Tatiana) - oma voima 10:30 11:00 R1 R2 11:00 11:30 R1 R2 11:30 12:00 R1 R2 12:00 12:30 R2 R1 12:30 12:45 Loppuvenyttely 15min (Jenni) 12:45 Lounas ota lounaalta välipalahedelmä! 15:30-18:15 2h15h 3. Harjoitus KLO NO PE (Tatiana) PU TRA/Remmi 15:30 16:00 Alkuverryttely 30 min (Pauliina) 16:00 16:30 R1 R2 16:30 17:00 R1 R2 17:00 17:30 R1 R2 17:30 18:00 R2 R1 18:00 18:15 Loppuvenyttely 15min (Tatiana) 18:00 18:15 Valmentajapalaveri päivän harjoittelusta (Lyova) 18:15 Päivällinen 21:00 Iltapala

3 / 6 NAISTEN JA TYTTÖJEN MAAJOUKKUERINGIN LEIRIKUTSU AIKA: TO SU PAIKKA: KUORTANEEN URHEILUOPISTO 1. RYHMÄ 1. Maija Leinonen 1996 STVK (Tigran) 2. Sani Mäkelä 2002 STVK (Tigran) 3. Helmi Murto 2000 TuUL (Jenni) 4. Rosanna Ojala 1994 Sisu (Joni/Maria) PE lounas SU lounas 5. Siiri Saukkonen 2000 Kieppi 2. RYHMÄ 1. Enni Kettunen 2002 EsTT (Maxim) 2. Tira Kuitunen 2001 EsTT 3. Riina Kaleva 2000 EsTT 4. Jenni Grönroos 1997 EsTT 5. Lilian Langenskiöld 2002 EsTT 3. RYHMÄ 1. Iida-Maria Vänni 2002 TV (Igor) 2. Wilma Malin 2001 TV 3. Emilia Kemppi 2002 STVK (Tigran) 4. Isabella Ahlblad 2001 STVK 4. RYHMÄ 1. Ada Hautala 2003 OP (Pauliina) 2. Saara Kokko 2003 OP 3. Sanni Niemi 2003 STVK (Tigran) 4. Sara Loikas 2004 EsTT (Maxim) 5. Nilla Kaleva 2004 EsTT 5. RYHMÄ 1. Nitta Nieminen 2003 TV (Igor) 2. Meeriellen Sukari 2003 TV 3. Sonja Herttua 2003 Kieppi (Elisa) 4. Fanni Ruuhonen 2003 Sisu (Joni/Maria) 5. Enna Kynsilehto 2004 OP (Pauliina) 6. Liila Kinnunen 2003 OP ESTYNEET 1. Anna Salmi 1999 EsTT 2. Annika Urvikko 1990 TV 3. Maija Leinonen 1996 STVK 4. Veronika Vuosjoki 1997 TV 1. Iida Haapala 2003 VSK-U HUOM! 1) Leirille osallistuvilta voimistelijoilta edellytetään mahdollisimman täysipainoista harjoittelua telineillä. Mahdolliset harjoittelurajoitteet / vammat tiedotettava etukäteen, jotta mm. ryhmäjaot saadaan mahdollisimman toimiviksi. 2) Kaikkien tulee majoittua huoneissa, kuten olemme opistoille ilmoittaneet = turvallisuusmääräys! Asiasta tulee siis sopia etukäteen, mikäli majoituksissa tulee huomioida erityistoiveet, mutta kukaan ei muuta majoitusta leirin aikana listoista poiketen!

4 / 6 LEIRIN TEEMAT / TAVOITTEET 1) Perusliikkeet ja tekninen osaaminen suorituspuhtaus huomioiden 2) Voimaharjoittelun tehostaminen (Elisa) 3) Uusien liikkeiden harjoittelua 4) Balettiohjelman jatkotyöstö, koreografia ja perusvoimistelu (Tatiana) 5) Maajoukkuetoiminnan kehittäminen (Lyova) TORSTAI JUNA-AIKATAULUT Etelästä - Turusta klo 9:05, Helsingistä klo 9:27, Tikkurila klo 9:43 ja Tampereelta klo 11:00 >Seinäjoella klo 12:04 Pohjoisesta - Oulusta klo 8:13 > Seinäjoella klo 11:49 12:15 Yhteisbussikuljetus Seinäjoen rautatieasemalta Kuortaneen urheiluopistolle 13:30 Lounas ota lounaalta välipalahedelmä! majoittuminen ja valmistautuminen harjoitukseen 14:00 Majoittuminen ja valmistautuminen harjoituksiin 14:00 15:00 Valmentajapalaveri: leiriohjelma ja tavoitteet (Lyova) 15:00-18:45 3h45min 1. Harjoitus (Testit) 15:00 15:30 Leirin avaus (Lyova), alkuverryttely 30min (Pauliina) 15:30 16:00 R1 R2 R3 R4 R5 16:00 16:30 R5 R1 R2 R3 R4 16:30 17:00 R4 R5 R1 R2 R3 17:00 17:30 R3 R4 R5 R1 R2 17:30 18:00 R2 R3 R4 R5 R1 18:00 18:30 Voima 30min (Elisa) 18:30 18:45 Loppuvenyttely 15min (Tatiana) 18:45 Päivällinen 21:00 Iltapala

5 / 6 PERJANTAI :00 Aamupala 09:30-12:30 3h5min. 2. Harjoitus 09:30 10:30 Baletti R1,R2,R3 30 min (Tatiana) - Voima R4,R5 30min (Elisa) 10:30 11:10 R2 R3 R4 R5 R1 11:10 11:50 R1 R2 R3 R4 R5 11:50 12:20 R5 R1 R2 R3 R4 12:20 12:35 Loppuvenyttely (Maria) 15min 12:35 Lounas ota lounaalta välipalahedelmä! 15:30-18:30 3h 3. Harjoitus 15:30 16:00 Alkuverryttely 30 min (Pauliina) 16:00 16:40 R4 R5 R1 R2 R3 16:40 17:20 R3 R4 R5 R1 R2 17:20 18:00 VAPAA TELINEKIERROS 18:00 18:30 Lihashuolto 30 min (Maria) 18:30 18:45 Valmentajapalaveri päivän harjoittelusta (Lyova) 18:45 Voimistelijoiden päivällinen 19:30 Voimistelijoiden leffailta, Olympia 20:00 Valmentajien päivällinen, Tassi/Aalto 21:30 Voimistelijoiden iltapala LAUANTAI :00 Aamupala 09:30 12:35 3h5min 4. Harjoitus 09:30 10:30 Baletti R4,R5 30 min (Tatiana) - Voima R1,R2,R3 30min (Elisa) 10:30 11:10 R3 R4 R5 R1 R2 11:10 11:50 R2 R3 R4 R5 R1 11:50 12:20 R1 R2 R3 R4 R5 12:20 12:35 Loppuvenyttely 15min (Lisbet) 12:35 Lounas ota lounaalta välipalahedelmä! 15:30-18:30 3h 5. Harjoitus 15:30 16:00 Toiminnallinen alkuverryttely 30min (Pauliina) 16:00 16:40 R5 R1 R2 R3 R4 16:40 17:20 R4 R5 R1 R2 R3 17:20 18:00 VAPAA TELINEKIERROS 18:00 18:30 Tehovoima 20min (Elisa) loppuvenyttely 10min (Tatiana) 18:20 18:35 Valmentajapalaveri päivän harjoittelusta (Lyova) 18:35 Päivällinen 19:30 21:00 Palautumiskeskus ja uinti 21:00 Iltapala

6 / 6 SUNNUNTAI :00 Aamupala 09:00 Tuo laukut salille 09:00-12:45 3h45min 6. Harjoitus 09:00 09:50 Baletti R1,R2,R3 25 min (Tatiana) - Voima R1,R2,R3 25min (Elisa) 09:50 10:20 R4 R5 R1 R2 R3 10:20 10:50 R3 R4 R5 R1 R2 10:50 11:20 R2 R3 R4 R5 R1 11:20 11:50 R1 R2 R3 R4 R5 11:50 12:20 R5 R1 R2 R3 R4 12:20 12:35 loppuvenyttely 15min (Tatiana) 11:00 Kuljetus rautatieasemalle Zoltan Jordanov & Sznezsana Jordanov 12:20 12:40 Valmentajapalaveri päivän harjoittelusta (Lyova) 12:40 12:50 Salin siivous 12:50 Päätöslounas 13:45 Bussikuljetus Seinäjoen rautatieasemalle Paluu juna-aikataulu Etelään Seinäjoelta klo 14:53 >Tampere (15:58), Tikkurila (17:18), Helsinki (17:33), Turku (17:50) Pohjoiseen Seinäjoelta klo 15:08 > Oulu (19:15) LEIRIN KUSTANNUKSISTA Voimisteluliitto maksaa leirille tulevat kouluttajat Voimisteluliitto maksaa leirin valmentajien majoituskulut (1 per seura, 1-5 voimistelijaa / 2 per seura, 6 voimistelijaa tai enemmän) Leirin hinta 160 sisältää valmennuksen ja oheistoiminnat, sekä ruokailut (aamupala, lounas, välipalahedelmä, päivällinen, iltapala) että ohjelmaan yhteiskuljetukset Seinäjoki-Kuortane-Seinäjoki Vaikka voimistelija/valmentaja osallistuu vain osa-aikaisesti, laskutetaan leiristä edellä mainittu kokonaishinta. Katso myös peruutusehdot alla. PERUUTUSEHDOT Osallistuminen koulutukseen/ leiriin on oikeus peruuttaa veloituksetta viimeistään 14 vuorokautta ennen koulutuksen alkua. Peruutus tulee tehdä kirjallisesti NTV lajipäällikölle Mikäli peruutus tehdään myöhemmin kuin 14 vuorokautta ennen tapahtuman alkua, veloitetaan koko osallistumismaksu, poikkeuksena sairastapaukset, jolloin palautamme osallistumismaksun (lääkärintodistusta vastaan) vähennettynä 15 euron toimistokuluilla. Lääkärintodistus toimitettava sähköisenä mennessä Oikeus muutoksiin pidätetään. Satu Murtonen Lajipäällikkö